Петрова Н. П. | Медицина БССР в роки Великої Вітчизняної війни. | Основні досягнення медицини в післявоєнні роки. | ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ З РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМНИХ ??ЦІЛЕЙ ЗАНЯТТЯ | IV. В якому році в Мінську було відкрито медичний факультет Білоруського державного університету? | VIII. З якого року впроваджується диспансерний метод спостереження за сільським населенням? | РЕЦЕНЗІЯ | РЕЦЕНЗІЯ |

загрузка...
загрузка...
На головну

Охорона здоров'я Білорусі в 1920-і роки.

1. III. ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я, дружнє до дітей, І ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ 1. Короткий аналіз ситуації
  2. XI. мистецтво Білорусі
  3. У ПОВОЄННІ РОКИ.
  4. Валютна політика в Білорусі
  5. водосховища Білорусі
  6. Географічні дослідження Білорусі.
  7. Геологічні об'єкти Білорусі

1 січня 1919 р маніфестом тимчасового робітничо-селянського уряду Білорусі оголошено створення Білоруської радянської соціалістичної республіки (БССР). До її складу увійшли Вітебська, Гродненська, Могилевська, Мінська, білоруські повіти Віленської і Ковенської, західні повіти Смоленської губернії. Однак, вже на початку лютого територія Вітебської, Могилевської і Смоленської губернії відійшла до Російської радянської федеративної соціалістичної республіки (РРФСР), а в березні була утворена Литовсько-Білоруська (Літ-Бел) радянська соціалістична республіка. Військові дії польських військ завершилися у серпні 1919 р заняттям західній і центральній частині Білорусі. Білорусь аж до липня 1920 р виявилася розділеною. З урахуванням військових подій в досліджуване час, слід розглядати пристрій медико-санітарної справи в складі БРСР, РРФСР і Польщі.

З моменту заснування БССР, як і в Радянській Росії, стала створюватися державна система охорони здоров'я на чолі з Наркомздравом ( «модель Н. А. Семашко»). На початку 1919 р був утворений центральний республіканський орган управління медико-санітарною справою. Визначалася початкова структура Народного комісаріату охорони здоров'я (Наркомздрав) Білорусі: канцелярія, бухгалтерія, відділи лікувальний, санітарно-епідемічний, фармацевтичний, статистичний, шкільно-санітарний, соціальних хвороб, судової медицини. У березні 1919 р Наркомздрав Білорусі реорганізовано в Мінський губернський відділ охорони здоров'я, а в Вільно утворений Наркомздрав Літ-Бела. У квітні знову Мінський губернський відділ охорони здоров'я перетворений в Наркомздрав.

Урядом Білорусі за зразком декретів РНК РРФСР приймається ряд постанов по націоналізації аптек (29.01.1919), медичних установ (12.02.1919), стоматологічних матеріалів і засобів (18.02.1919); а також санітарно-епідемічного характеру - по боротьбі з висипний тиф (21.02.1919), про обов'язкове віспощеплення (03.06.1919). 6 лютого 1919 року для піклування утворено Раду захисту дітей. У червні 1919 р Наркомздрав і Наркомтруд приймають спільне положення про перехід робочої медицини в ведення охорони здоров'я.

У той же час у міру відновлення Радянської влади на східних територіях Білорусі утворюються місцеві органи управління охороною здоров'я. Відділи народної охорони здоров'я губвиконкомів включали підвідділи: канцелярію, лікувальний, санітарно-епідемічний, соціальних хвороб, охорони здоров'я дітей, медичної експертизи, постачання, фармацевтичний, статистичний, кошторисно-касовий. Повітові відділи охорони здоров'я мали меншу штатну структуру. Організаційну роль грали перші з'їзди відділів і підвідділів охорони здоров'я. Відповідно до декретами Раднаркому РРФСР від 28 грудня 1918 г. «Про націоналізацію аптек» і 18 лютого 1919 г. «Про передачі лікувальної частини лікарняних кас у відання Наркомату охорони здоров'я» в східних регіонах Білорусі проводилася політика націоналізації і централізації охорони здоров'я.

У розглянутий період повністю ліквідувалася земська, страхова, частково відомча медицина (продовжували функціонувати тільки медичні установи залізничного і військового відомств, товариства Червоного Хреста, а також евакуаційні, допомоги полоненим і біженцям).

Матеріально-технічні труднощі супроводжувалися кадровою проблемою. У східних областях Білорусі зазнає істотне перебудову фармацевтичне справу. Затверджувалася державна монополія аптечного ринку, була здійснена націоналізація аптек і аптечних складів. Важливе значення мали невідкладні протиепідемічні заходи. Організовувалися в складі представників виконавчої влади губернські Надзвичайні комісії (ЧК) по боротьбі з епідеміями і висипний тиф.

Проведені заходи включали: видання обов'язкових постанов; налагодження обліку і реєстрації інфекційних захворювань; обладнання та охорону водних джерел; видалення нечистот і відходів асенізаційними обозами; контроль за базарами, пекарнями, столовими, перукарнями, готелями, гуртожитками, дворами; націоналізацію лазень, пралень, видачу талонів на пільгове обслуговування; проведення компаній з обов'язкового віспощеплення і інших щеплень; відкриття і роботу бактеріологічних лабораторій, організацію курсів дезінфекторів; діяльність стаціонарних і пересувних протиепідемічних та дезінфекційних загонів; робота ізоляційно-пропускних пунктів на залізничних станціях; перепрофілювання общесоматических і розгортання інфекційних ліжок.

Створювалися комісії по боротьбі за чистоту в містах, на заводах; осередків чистоти - в сільській місцевості; проведення тижнів чистоти, санітарії водопостачання.

В цей же період зародилося і почало оформлятися санітарна освіта. Утворений санітарно-просвітницький підвідділ губздрава (1920 р), відкритий перший будинок санітарної освіти (1920 р). Організувалися курси санітарної грамоти, видавалася санітарно-просвітницька література, публікувалися статті в місцевій пресі.

Число реєстрованих гострозаразних захворювань залишалося високим.

У розглянутий час проводилися заходи проти соціальних хвороб, а саме: утворення спеціальних підвідділів при місцевих органах управління охороною здоров'я; створення губернських комісій по боротьбі з венеричними хворобами (1919) і Рад по боротьбі з туберкульозом (1919); державний, а не тільки благодійний і громадський характер; їх проведення, як в містах, так і в повітах; розгортання амбулаторної та стаціонарної допомоги; відкриття перших державних протитуберкульозних санаторіїв (1920), а також загальних будинків відпочинку (1920).

Питання охорони материнства і дитинства були передані у відання охорони здоров'я (1920) з виділенням в структурі місцевих органів управління профільних підвідділів. Проводилися відкриття дитячих медичних установ, підготовка патронажних сестер, закріплення лікарів за школами, дитячими садами і майданчиками.

З утворенням БССР пов'язано установа центрального республіканського органу управління - Народного комісаріату охорони здоров'я. Проходили значні за характером перетворення, а саме: засновуються місцеві органи управління; здійснюється політика націоналізації і централізації, в тому числі лікувального, фармацевтичного і зубного справи, яка призвела до ліквідації земської, страховий і, частково, відомчої медицини. Медичні установ відчували матеріально-технічні труднощі і проблему забезпеченості медичним персоналом. Проводяться санітарно-протиепідемічні заходи по боротьбі з висипний тиф; набувають державний характер боротьба з соціальними хворобами та питання охорони материнства, дитинства та дитинства, передані у відання охорони здоров'я.

До осені 1920 р закінчилася польсько-радянська війна. Знову відновлена ??БССР (1920) включала Мінськ і шість повітів Мінської губернії. В подальшому (1924, 1926) проведено укрупнення БРСР шляхом передачі їй зі складу РРФСР Вітебської і Гомельської губернії. У 1920-ті роки загальноісторичні процеси ( «нова економічна політика (неп)» (1921-1929), перехід до «плановому будівництва» (1924) мали істотний вплив на становлення охорони здоров'я.

Відновлюється центральний республіканський орган управління охороною здоров'я. У серпні 1920 р утворено відділ охорони здоров'я Военревкома БССР, який в грудні перейменований в Наркомздрав БССР. У 1924 р уряд республіки затвердив положення про Народному комісаріаті охорони здоров'я БССР і Вченій медичній раді при ньому, що визначали їх структуру та завдання.

Наркомздрав РРФСР надавав організаційно-координуючу, кадрове та матеріально-технічне сприяння охороні здоров'я БССР. У республіці затверджувалися і реалізовувалися теоретичні засади становлення охорони здоров'я по «моделі Н. А. Семашко».

З введенням окружного адміністративно-територіального поділу (1924) ліквідуються повітові, а губернські перетворюються в окружні відділи охорони здоров'я.

Затвердження непу, яка сприймається як денаціоналізація та встановлення соціально-економічної свободи, зумовило характерні особливості реорганізації медико-санітарної справи.

У цей період встановлюється децентралізований принцип фінансування охорони здоров'я на основі використання ряду джерел, а саме: місцевого бюджету, страхових внесків, введення плати за лікування, залучення пожертвувань і засобів громадських організацій (багатоукладність фінансування).

У період непу відбулося повернення від безкоштовності до платності лікарського забезпечення. Всі аптеки були зняті з державного забезпечення і передавалися в оренду.

Ряд соціальних груп (червоноармійці, біженці, зареєстровані безробітні, вихованці дитячих будинків, учні технічних училищ, інваліди) зберігали право на безкоштовне отримання медикаментів.

У 1929 році відкривається хіміко-фармацевтичний завод в Мінську для переробки місцевого лікарської сировини.

Важливою подією стало прийняття Раднаркомом РРФСР декрету від 15 листопада 1921 г. «Про соціальне страхування осіб, зайнятих найманою працею», який передбачав не тільки виплату соціальних допомог, а й витрачання страхових внесків на медичну допомогу. Новий досвід мав ряд відмінностей: вищий і диференційований розмір страхового внеску; територіальний (а не виробничий) принцип утворення страхових кас; покладання організації медичної допомоги застрахованим на охорону здоров'я, для чого - установа відділів робочої медицини; відкриття робочих амбулаторій (пунктів) і розширення надаваних ними медичних послуг.

Організовувалося надання медичної допомоги і на дому. Для застрахованих в стаціонарах відводилося конкретне число ліжок. Вводилися знижки з відпуску медикаментів з аптек. За рахунок страхового фонду виконувалися лабораторні та рентгенологічні дослідження, щеплення, проводилося протезування, виявлялася санаторна допомога, виділялися кошти на роботу ясел. Медичну допомогу отримували не тільки активні застраховані, але і пасивні, а саме - члени їх сімей. Деякі підприємства брали на себе обов'язки за господарськими витратами медичних установ для застрахованих.

Переважаюче число лікувалися в установах охорони здоров'я становили застраховані.

У цей період деякі відомства відновлюють роботу своїх лікувальних і санітарних установ.

У період непу була введена плата за медичну допомогу в містах і для конкретних соціальних груп.

Від оплати звільнялися червоноармійці і члени їх сімей, безробітні члени профспілки, утриманці і найбідніше населення за довідками соціального забезпечення. Лікування інфекційних, венеричних, психічних хворих теж було безкоштовним.

Плата була встановлена ??на лабораторні дослідження, швидку допомогу. Вартість медикаментів оплачувалася додатково.

На початку 1920-х років для залучення коштів до фінансування охорони здоров'я та, перш за все, заходів з охорони материнства і дитинства, боротьбі з соціальними хворобами організовувалися благодійні та громадські акції. «Тиждень дитини», «Тиждень охорони материнства і дитинства». Разом з тим, в 1920-і роки для фінансування охорони здоров'я використовувалися кошти Білоруського товариства Червоного Хреста (БОКК, 1921. Доходи БОКК складалися за рахунок господарської та комерційної діяльності, відрахувань підприємств, членських внесків, пожертвувань.

У розглянутий період (і аж до 1938 р) Білоруське товариство Червоного Хреста за власні кошти відкривало і містило медичні установи.

Медико-лікувальна та санітарно-оздоровча діяльність БОКК була спрямована, перш за все, на боротьбу з соціальними хворобами, оздоровлення дітей, надання стоматологічної допомоги, особливо в сільській місцевості.

У розглянутий час в БССР, як і в РРФСР, було створено єдине державне охорону здоров'я ( «радянська медицина»). Кількісні та якісні зміни організації медичної допомоги, однак, грунтувалися на традиціях, мережі і кадрах міської та земської медицини. У містах для досягнення доступності кваліфікованої медичної допомоги збільшувалося число амбулаторій і лікарень, вводилося районування, надання допомоги на дому (1921) і швидкої медичної допомоги, здійснювалося відкриття пунктів першої допомоги на підприємствах (1924), стали впроваджуватися диспансерний метод (1927) і профілактичний напрямок . Перший з'їзд санітарних лікарів (1926).

У роботу медичних установ, поряд з урахуванням інфекційних випадків, вводилися карткова реєстрація (1925), обов'язкове повідомлення про професійні отруєння і хвороби (1926), а також венеричних захворюваннях (1929).

У 1920-ті роки в Білорусі відбувається процес становлення профілактичних установ і суспільно-державних заходів з охорони материнства і дитинства (ОММ). У містах розгорталися консультації для дітей та вагітних, постійні ясла, а в сільській місцевості - районні консультації та польові ясла.

З 1926 р диспансери стали здійснювати попередні медичні огляди дітей при прийомі в школу, а підлітків - в професійну школу. Охорона здоров'я дітей в сільській місцевості відчувала великі труднощі, бо покладалася на лікарська дільниця, який знаходився ще в процесі становлення.

Для оздоровлення дітей в літній період стали (1921) організовуватися піонерські табори, будинки відпочинку для піонерів і робітничої молоді, дитячі колонії.

Основні протиепідемічні заходи включали: виявлення, облік і реєстрацію інфекційних хворих, їх ізоляцію і госпіталізацію, щеплення і санітарна обробку населення, дезінфекція речей і приміщень.

Здійснювалися заходи з санітарного нагляду. У 1922 р в Гомелі відкрита перша санітарна станція, в яку входили хіміко-бактеріологічна лабораторія (пізніше розділена на бактеріологічне та хіміко-гігієнічний відділення), стаціонарно-дезінфекційний, прищепних, Пастерівське (з Оспен телятник) відділення, ізолятор; вона мала гуртожиток і транспорт. Надалі в ній організовуються та інші відділення (малярійні, 1923; професійної гігієни, 1927).

Основними рисами формується санітарної освіти були: проведення його в загальному контексті боротьби з неписьменністю; прагнення до охоплення, перш за все, сільського населення; тематичний акцент на охорону материнства, дитинства та дитинства, боротьбу з інфекційними

і соціальними хворобами, з навчанням елементарним санітарно-гігієнічним навичкам; використання не тільки усних (лекції, бесіди), але і дієвих наочних форм (діаграми, виставки, гасла); перехід від епізодичності (акції, компанії) до систематичності, в тому числі з негативними наслідками устремління за кількісними показниками.

Протягом 1920-х років спостерігалася тенденція поступового переходу від надзвичайних протиепідемічних заходів до поточної санітарної роботі, в тому числі за участю населення.

Однак загальний рівень інфекційної захворюваності в Білорусі, в тому числі, і на дитячі інфекції залишався високим.

У 1920-ті роки важливою і особливою рисою медико-санітарної справи була боротьба з соціальними хворобами, в першу чергу з туберкульозом, сифілісом, трахомою.

Для боротьби з туберкульозом дорослих і дітей вперше організовуються диспансери та заходи щодо громадської профілактики, систематично проводиться санітарно-просвітницька робота, збільшується число і здійснюється первинна профілізація санаторіїв, починає застосовуватися вакцина БЦЖ (Мінськ, 1929), створюється науково-дослідний і клінічний центр (Білоруський державний інститут туберкульозу, серпень 1928).

З метою проведення громадської профілактики вперше утворюються Поради соціальної допомоги (1923), а також комісії з боротьби з дитячим туберкульозом (1925).

У досліджуваний період в Білорусі організовуються і венерологічні диспансери (1923).

У боротьбі з трахомою також використовувалися заходи суспільно-профілактичного і лікувального характеру.

У 1920-ті роки, поряд зі стаціонарним лікуванням психічних хворих, починає проводитися диспансерная робота, зароджується дитяча психіатрична допомога (1922), 1926 року - перший психоневрологічний диспансер, перший неврологічний санаторій (1928).

У 1924 р в Мінську при клініці нервових хвороб медичного факультету Білоруського державного університету організовується інститут фізичних методів лікування (Державний інститут фізіатріей, ортопедії та неврології - ГІФОН, 1930). У Мінську відкриваються перші ортопедичні амбулаторія (1926) і стаціонарне відділення (1930).

На початку 1920-х років функціонували раніше діяли Могилевська фельдшерсько-акушерська, Мінська фельдшерсько-акушерська, Вітебська акушерська школи. Відповідно до рішень 1-й Всеросійській конференції по середньому медичної освіти (1922) зроблено акцент на перепідготовку ротних фельдшерів, підготовку акушерок, сестер-виховательок, сестер по догляду, що в республіці здійснювалося за типом шкільного і курсового навчання. В подальшому вже на підставі 2-й подібної конференції (1926) середні медичні навчальні заклади реорганізуються в медичні технікуми.

У вересні 1926 Раднарком Білорусі приймає постанову «Про затвердження положення про професійну роботу медичного персоналу та про боротьбу з незаконним лікуванням», що визначило перелік медичних спеціальностей (лікар, зубний лікар, фельдшер, акушерка, фармацевт, медична сестра), порядок їх виконання і реєстрації (в тому числі, і право на приватну практику).

Відбувається становлення вищої медичної освіти в Білорусі. У 1921 р в Мінську відкрито медичний факультет Білоруського державного університету.

У Білорусі зароджується нова університетська форма організації наукових досліджень - інститути.

Перші наукові інститути Білорусі: Вітебський губернський санітарно-бактеріологічний інститут, 1921, Мінський Пастеровский інститут, 1924, інститут фізичних методів лікування, 1924, інститут соціальної гігієни, 1925, Білоруський державний санітарно-бактеріологічний інститут, 1926, санітарно-гігієнічний інститут, 1927, Білоруський державний інститут туберкульозу, 1928 .

Становлення охорони здоров'я Білорусі в 1920-і роки здійснювалося з урахуванням загальісторичних процесів. У цей період відбулася відмова від багатоукладності фінансування і утвердилося єдине державне охорону здоров'я. У той же час на класовій основі сформувалося переважне обслуговування ряду соціальних груп. У ці роки створюються органи і установи фармацевтичного управління, постачання і виробництва; для досягнення доступності якісне становлення отримує первинна медико-санітарна допомога; зароджуються профілактичні установи і суспільно-державні заходи з охорони материнства і дитинства, боротьбі з соціальними хворобами; спостерігається перехід від надзвичайних протиепідемічних заходів до поточної санітарної роботі з перших науково-дослідних інститутів, формуванням санітарних органів; відбувається становлення вищої медичної освіти та організація перших науково-дослідних інститутів.

Охорона здоров'я УРСР в 1930-ті роки

В історії Білорусі 1930-і роки є одним з найбільш складних періодів.

У роки перших п'ятирічок (1928-1932, 1933-1937, 1938-1941) охорону здоров'я Білорусі одержав якісне і кількісне розвиток, що мало як досягнення, так і суттєві недоліки, і проходило відповідно до основних республіканськими директивними документами: «Про медичну допомогу» ( постанову РНК УРСР від 10 березня 1930 г.); «Про медико-санітарному обслуговуванні робочих промислових центрів» (постанова РНК УРСР від 31 липня 1931 г.); «Про стан охорони здоров'я і підготовці медичних кадрів» (постанова РНК УРСР від 10 січня 1932 г.); «Про роботу органів Наркомату охорони здоров'я» (постанова ЦК КП (б) Б, 1934); «Про стан та завдання охорони здоров'я» (постанова ХI Всебелоруссского з'їзду рад від 22 січня 1935 р

При абсолютному збільшенні асигнувань з державного бюджету охорону здоров'я фінансувалася за залишковим принципом.

Відбулися структурні зміни органів управління, а саме інспектури перетворені (1930) в відділи охорони здоров'я виконавчих комітетів (рай-, міськ- здравотдели, а з введенням (1938) обласного адміністративно-територіального поділу - облздороввідділу).

У 1930-і роки, відповідно до проведеними індустріалізацією і колективізацією, утвердився принцип переважного обслуговування працюючих (в місті - робітників, в сільській місцевості - колгоспників). Здійснювалося відкриття пунктів охорони здоров'я, на які покладалося (1938) не тільки виконання лікувальної роботи, а й виявлення, усунення причин захворюваності, травматизму, проведення санітарно-протиепідемічних заходів.

Розвиток позалікарняної допомоги в розглядається час проходило за рахунок відкриття амбулаторних установ, затвердження дільничного принципу (в тому числі шляхом вироблення нормативів лікарської навантаження), Мінськ, 1938; введення бригадної форми роботи, Мінськ, 1941; розширення допомоги на дому (в тому числі організація перших стаціонарів вдома, Мінськ, 1940; введення спеціалізованих прийомів (при тому, що превалювали (1940) прийоми загального профілю; в Мінську були відкриті перші онкологічний (1934) і ревматологічний (1938) диспансери, а в містах зростала кількість стоматологічних кабінетів, прикріплення амбулаторій до лікарень (Мінськ, 1940); відбувається організація санітарної авіації (1935) і збільшення числа станцій швидкої допомоги. Амбулаторні установи відчували кадрові та матеріально-технічні труднощі.

У 1930-і роки завдання будівництва сільської охорони здоров'я залишалися актуальними і невирішеними. Основним сільським медичним закладом повинна була стати лікарська амбулаторія (замість фельдшерського пункту), а допоміжними - фельдшерсько-акушерські пункти. Організовувалася (1930) шефська допомога міськими медичними установами сільським лікарським ділянкам. Сільські лікарські дільниці відчували матеріально-технічні труднощі.

У 1930-і роки в Білорусі розвиток стаціонарної допомоги відбувалося за рахунок відкриття лікарень (не так шляхом будівництва, скільки розміщення в пристосованих приміщеннях), в тому числі більшою потужністю (до 40 ліжок) та нового типу (обласна, Гомель, 1941).

У тих, що були лікарнях відчувався брак медикаментів, інструментарію, м'якого інвентарю, продуктів харчування (навіть хліба), існувала проблема госпіталізації, якісного лікування, ведення медичної документації, взаємодії з амбулаторними установами.

У республіці була загальна профілізація ліжкового фонду. Інфекційні, пологові, терапевтичні, хірургічні, неврологічні, дитячі спеціалізовані, стоматологічні, дитячі костнотуберкулезние ліжка.

Були фізіотерапевтичні установки, рентгенівські апарати, лабораторії.

Отримала розвиток аптечна мережа (1939 р.-299 аптек).

Змінюється число і оформлення санітарно-епідемічних установ. Відкриваються міські (Мінськ, 1931; Вітебськ, 1932; Могильов, 1932), міжрайонні та районні санітарно-епідеміологічні станції (1938 р.-34 СЕС). У зв'язку з введенням (1938) обласного адміністративно-територіального поділу відкриваються перші обласні СЕС.

Голод, міграція, а також незадовільний стан ряду територій сприяли епідемічного зростання інфекційних захворювання (1933 г. - висипний тиф, черевний тиф, 1934 г. - дизентерія). Приймаються і здійснюються протиепідемічні заходи надзвичайного характеру (штаби, комісії, щоденні доповіді про виконану роботу).

До 1941 р актуальною і важливою була дезінфекційна і зі щеплення робота, яка зазнавала кількісні і якісні зміни, зокрема: відкриття першої типовий дезінфекційної станції, Мінськ, 1936; організація лабораторій по виробленню противокоревой сироватки, 1936; випуск Білоруським інститутом мікробіології та епідеміології близько 20 препаратів, в тому числі протіводізентерійное бактеріофага (1935) і «плацентарного екстракту» (1939) для профілактики дитячих інфекцій.

Державна санітарна інспекція Білорусі здійснювала діяльність відповідно до основних постановами уряду (Про заходи щодо поліпшення громадського харчування, 1931; Про розвиток міського господарства, 1931; Про санітарну охорону водопроводів і джерел водопостачання, (1937), а також, керуючись і використовуючи узагальнення (1939 ) санітарних інструкцій і правил.

Проведення санітарно-оздоровчих заходів, зростання і діяльність спеціалізованих протитуберкульозних, шкірно-венерологічних, протівотрахоматозних установ сприяли зниженню захворюваності, сифіліс, гонорею, трахомою.

Знижується рівень загальної смертності. В її структурі після хвороб органів дихання, травлення, серцево-судинної системи четверте і п'яте місце займали туберкульоз і інфекційні захворювання.

Для Білорусі 1930-х років істотне значення продовжувала мати проблема крайової патології (малярія, зоб, склерома).

У 1930-і роки в Білорусі діяли раніше виниклі типи медичних установ з надання допомоги дітям, жінкам: постійні та сезонні ясла, ізолятори для хворих дітей.

Робота дитячих консультацій будувалася за дільничним принципом, набувала профілактичну спрямованість, стала включати спеціалізовану допомогу і обслуговування хворих дітей переважно на дому, 1937.

У містах у розглянутий час був введений ряд пологових будинків (в 1940 р їх було 53). Не було дієвої зв'язку з жіночими консультаціями. У сільській місцевості через низький відсоток охоплення породіллі здійснювалося (1935) відкриття колгоспних пологових будинків.

Медтехнікум передаються (1930) у відання Наркомату охорони здоров'я, збільшується прийом в них.

Медичний факультет БГУ реформується (1930) в Білоруський (Мінський) медичний інститут системи Наркомату охорони здоров'я. Відкриваються факультети - лікувальний, санітарно-гігієнічний, охорони материнства і дитинства, хіміко-фармацевтичний. Його база використовується для організованого (1932) Білоруського інституту удосконалення лікарів.

У 30-і роки в Білорусі відкрито чотири наукові інститути: охорони материнства і дитинства (Мінськ, 1931), шкірно-венерологічний, переливання крові і гематології (Мінськ, 1932), трахоматозний-офтальмологічний (Гомель, 1934).

У 1930-і спостерігалося кількісне і деякий якісний розвиток охорони здоров'я, підсумком якого стали як досягнення, так і суттєві недоліки.

ВИМОГИ ДО вихідного рівня знань | Особливості охорони здоров'я Західної Білорусі
загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати