Головна

Про необхідність державного втручання в економіку і в сфері охорони здоров'я

  1. http://archive.neicon.ru/xmlui/ -Журнали по соціології, економіки та менеджменту, психології, історії, політології, філології, релігієзнавства, кримінології та ін.
  2. I. Математичні моделі в економіці.
  3. II етап реформ державного управління. Реформування цивільної сфери управління (1717-1722).
  4. II. Ритуал підйому (спуску) Державного прапора Російської Федерації
  5. II.1. Аналіз сучасного стану природних монополій та їх роль в економіці Росії.
  6. III. Заходи щодо забезпечення федерального державного санітарно-епідеміологічного нагляду
  7. III. Порядок зберігання, утримання і використання Державного прапора Російської Федерації під час віддання військових почестей

Глава 6.

Необхідність державного втручання в сфері охорони здоров'я: монополія, громадські блага, зовнішні ефекти

6.1. Про необхідність державного втручання в економіку і в сфері охорони здоров'я.

6.2. Монополія і обмеження конкуренції в охороні здоров'я.

6.3. Поняття суспільних благ і їх властивості. Виробництво суспільних благ.

6.4. Громадські блага і сфера охорони здоров'я.

6.5. Зовнішні ефекти та охорону здоров'я.

Про необхідність державного втручання в економіку і в сфері охорони здоров'я

У сучасній економічній теорії обгрунтування необхідності втручання держави в економіку в ринкову економічну систему йде з позицій як макроекономічної, так і мікроекономічної теорії. При цьому основна увага приділяється аналізу провалів ринку з позицій економічної ефективності. Разом з тим виділяється також провал ринку з позицій соціальної справедливості.

Існує кілька недоліків ринкової економіки. Ці недоліки компенсуються державою, державним регулюванням економіки. Кожен з недоліків ринку породжує той чи інший напрямок його регулювання.

До основних недоліків (вад, збоїв) ринкового економічного механізму відносяться:

- Виникнення і розвиток монополій, обмеження конкуренції;

- Проблема виробництва суспільних благ;

- Наявність зовнішніх, або побічних, ефектів;

- Проблема асиметричної інформації;

- Макроекономічна нестабільність;

- Нерівність в розподілі ресурсів і доходів.

Квишеперечісленним вад ринкаотносятся економічні ситуації, коли раціональна поведінка людей в умовах ринкової економіки не забезпечує досягнення ефективного використання ресурсів. (Проблема асиметричної інформації в сфері охорони здоров'я буде більш докладно розглянута в главі 7 цього посібника).

Нерівність в розподілі ресурсів і доходів - це один з недоліків ринкової системи, який пояснює необхідність державного втручання в економіку. Розподіл доходів, породжене ринком, може не відповідати нормам загальнолюдської моралі, нормам справедливості. Зокрема, ринок не забезпечує всіх членів суспільства насущними благами (харчування, житло, лікування і т.д.). Ринкова система забезпечує тих, хто може заплатити, хто володіє факторами виробництва. Разом з тим ресурси розподілені нерівномірно серед людей не тільки в силу відмінностей в трудовому внесок, а й в силу нерівномірності ринкової кон'юнктури, в силу відмінностей фізичних і розумових здібностей. Несправедливість і нерівність в розподілі благ і ресурсів не тільки позбавляє багатьох людей елементарних життєвих благ, але може знижувати стимули до ефективної роботи.

Питання соціальної справедливості чи несправедливості - це моральний питання. Ця проблема виникає, коли мова йде про купівлю-продаж медичних послуг, про доступ до медичної допомоги. У цьому випадку порушується питання про людське життя і смерті. Якщо ми не можемо купити дорогий автомобіль, то це вважається нормальним явищем. Але суспільство вважає несправедливим і аморальним, якщо люди не мають доступу до базової медичної допомоги. Право мати цей доступ розглядається людьми як природне і справедливе, незалежно від наявного у людини доходу.

Суспільство коригує рішення вільного ринку про розподіл доходів. Держава робить це за допомогою прогресивного оподаткування, державної пенсійної системи, допомоги з безробіття, соціальної допомоги інвалідам, багатодітним сім'ям, за допомогою систем державної охорони здоров'я та державного утворення. Перерозподіл ресурсів і благ в соціальних цілях є одним з найважливіших напрямків державного регулювання в ринковій системі. Це перерозподіл здійснюється, в тому числі і через надання безкоштовних медичних послуг в державних медичних установах. Таким чином, необхідність державного виробництва медичних послуг пояснюється також і з позицій соціальної справедливості.

Аргументи на користь державного втручання в сфері охорони здоров'я - це аргументи з позицій економічної ефективності та з позицій соціальної справедливості, тобто як економічні, так і неекономічні аргументи. Природно, що в економіці охорони здоров'я більша увага приділяється економічним аргументам. Вони пов'язані з концепцією провалів ринку. Більш детальному аналізу провалів ринку і механізму державного втручання в сфері громадської охорони здоров'я в зв'язку з цими провалами присвячені як справжня глава, так і глави 7-8 цього посібника.

Термін "суспільна охорона здоров'я" використовується в різних сенсах. По-перше, суспільна охорона здоров'я - це вся сфера економіки, пов'язана з забезпеченням здоров'я населення, включаючи як приватна, так і державна охорона здоров'я. По-друге, під громадським охороною здоров'я розуміється державний сектор в сфері охорони здоров'я. Як правило, в курсі економіки охорони здоров'я, коли використовується термін «суспільна охорона здоров'я», мова йде про проблеми державного охорони здоров'я і про державне регулювання ринку медичних послуг, які забезпечуються приватним сектором. Терміни «охорона здоров'я», «сфера охорони здоров'я» включають в себе як державний, так і приватний сектор в охороні здоров'я.

Рекомендовані Середні норми вітамінів у добовому раціоні | МОНОПОЛІЯ І ОБМЕЖЕННЯ КОНКУРЕНЦІЇ В ОХОРОНІ ЗДОРОВ'Я


ПОНЯТТЯ ГРОМАДСЬКИХ БЛАГ І їх властивості | Громадські блага і сфера охорони здоров'я | Сутність зовнішнього ефекту | Різні рішення проблеми зовнішніх ефектів | Зовнішні ефекти та система охорони здоров'я |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати