На головну

ЛЮДМИЛА | СВІТЛАНА | Пустельник | Адельстана | АЛІНА І Альс | Ельвіна І ЕДВІН | еолові арфа | КОРОЛЕВА Уракамі І П'ЯТЬ МУЧЕНИКІВ | РОЛАНД зброєносець | ПЛАВАННЯ КАРЛА ВЕЛИКОГО |

ГРАФ ГАПСБУРГСКІЙ

Урочистим Ахен веселощами шумів; У старовинних палацах, на бенкеті Рудольф, імператор обраний, сидів В сяйво вінця і в порфіри. Там страви рейнський фальцграф розносив; Богемец напої в келихи цідив; І сім виборців, чином Влаштований давніше здійснюючи обряд, Блищали, як зірки на сонці блищать, Перед новим своїм володарем. Кругом височів багатий балкон, радісним повний народом; І кліки, з усіх прильоту сторін, Під древнім зливаються склепінням. Було скінчено розбрат: перестала війна; Бесцарственни, грізні пройшли часи; Суддя над землею був знову; І воля губити у меча віднята; Чи не кинуті слабкий, вдова, сирота Того, хто міг у владу без покриву. І кесар, наповнивши келих золотий, З привітним поглядом віщає: "Прекрасний мій бенкет, і всі бенкетує зі мною; Все царський мій дух захоплює ... Але де ж тішить, пленітелен сердець? Чи прийде мені душу розчулити співак Грою і благим повчання? Я піснею був другом, як лицар простий. Ставши кесарем, кину ль звичай святий Бенкети тішити песпопеньем? " І раптом з-поміж великих гостей Виходить, одягнений Талара, Співак в красі посивів кучерів. Млада сповнений жаром. "У струнах золотих натхнення живе, Співак про любов благодатній співає, Про всім, що святого є в світі, Що душу хвилює, що серце вабить ... Про що ж володар оспівати накаже Співакові на урочистому бенкеті?" "Не мені управляти співця душею (Співакові відповідає володар); Він вищу силу визнав над собою; Хвилина йому повелитель; По повітрю вихор вільно шумить; Хто знає, звідки, куди він летить? З безодні потік вибігає; Так пісня зароджує душі глибина, І темне почуття, з чудового сну При звуках воспрянув, палає ". І сміливо вдарив співак по струнах, І голос приємний пролунав: "На ставний коні по горах, по полях За сірчаним лицар ганявся; Він з ловчим одним виїжджає сам-один З гущавини лісової на сяючий луг, І їде він кроком кущами: Раптом чують вони : дзвіночок гримить; Йде з кущів паламар і дзвонить; і слідом священик з дарами. і побожний граф. розчулений душею, Коліна свої схиляє з сердечною вірою, з гарячою благанням Перед Тим, що живить і рятує. Але лугом прагнув кипучий струмок; Люто надувшись від сильних дощів, його на дорогу загороджував пішоходу; і супутнику пастир дари віддає; і взуття знімає і сміливо йде З священною ношею в воду. "Куди?" - здивувався граф запитав. "в село; вмираючий жебрак Чекає в муках, щоб пастир його дозволив, І жадає небесні їжі. Нещодавно лежав через цей потік Сплетений з сучків для піших місток - Його розкидало водою; Щоб душу святий благодаттю врятувати, Я тут неглибокий потік перейти Поспішаю оголеною стопою ". І пастирю витязь коня поступився І подав нозі його стремено, щоб він полегшити покаянням поспішав Страждальцю гріховне тягар. І до ловчих сам на сідло пересів І весело в гущавину на лов полетів ; Священик же, требу святу доконаним, при першому мерехтінні дня є до графу, смиренно коня Ведучи за вузду золоту. "Осмілюсь чи помислити я, - граф виголосив, Шанобливо погляди схиливши, - Щоб кінь мій нікчемною забаві служив. Спасителю-богу служити? Коли ти, батько, не приймаєш коня, Хай буде він даром благим від мене Відтепер того, чиє Даян Всі блага земні, і сила, і честь, кому не забарилася на жертву принести І силу, і честь, і подих "." Хай буде ж вишній господь над тобою Своєю благодаттю святою; Тебе так вшанує він в цьому житті і в тій, Як днесь він пошті н був тобою; Гельвеція славою сяє твоєї; І шість розквітають тобі дочок, Багатих дарами природи: Так будуть же (мовив пророче він) Долею їх шість знаменитих корон; Так славляться з покоління в покоління ". Замислившись, голову кесар схилив: Минуле в ньому пожвавилося. Раптом швидкий він погляд на співака спрямував І таїнство слів пояснилося: Він пастиря бачить в співака перед собою; І сльози свої від натовпу золотий Порфирій закрив в розчулення. .. Все замовкло, на кесаря ??очі піднявши, І всяк здогадався, хто побожний граф, І серцем вшанував провидіння.

В'ЯЗЕНЬ

"За днями дні йдуть, йдуть, Даремно; Вони свободи не ведуть Прекрасної; Про неї сумую і молюся, Її кличу, не дозових. Дивлюся в високе вікно Темниці: Все небо світлом запалено Зоряниці; На свіжих крилах вітерця Літають вільні хмари. І так всі блага замінити Могилою; І кинути світло, коли в ньому жити Так мило; Ах! дайте в світлі подихати; Ще мені рано вмирати. Лише мить весняним буття м Жила я; Лише мить на святі земній Була я; Душа готувалася любити ... І все покинути, все забути! " Так голос тужливий співав В темниці ... І серцем юнак летів До співачки. Але він в неволі, як вона; Між ними хладную стіна. І марно з нею він розлучений Стіною: Невидиму знає він Душею; І думка про неї і день і ніч Від серця не відходить геть. Все бачить він: у темряві вона Тюремній Сидить, роздуму віддана, Погляд томний; По-дитячому прекрасний вид; І сльози падають з ланіт. І вночі, забуваючи сон, В мечтанье Її підслуховує він Дихання; І на устах його горить Вогонь її дитинства ланіт. Криючись, страждання Одне Ділити з нею, В одній в'язничному глибині Молити з нею згодні думою і тугою Від неба долі однієї - Ось життя його: інший не чекає Він частки; Він, байдужий, не кличе І волі: З нею нарізно в світлі життя немає; Прекрасний тільки нею світло. "Не ти ль, - він думає, - давно була Любима? І не тебе ль душа кликала, млоїмо Желанья смутного тугою, хвилювання життя молодої? Тебе в пророчих сні Бачив я; Тобою в полум'яної весни Дихав я; Ти мені цвіла в живих квітах ; Твій образ віяв в хмарах. Коли ж серце ясний погляд Твій зустріне? Коли, зруйнувавши цей затвор, Освітить Свобода життя удвох для нас? Лети, лети, жаданий час ". даремно; годину не прилетів Бажаний; Інший творцем доля Обраний Дістався ув'язненій младой - Небесно-таємний, не земний. Раз чує він: затворів грім, ридання, Звук ланцюга, голоси ... потім Молчанье ... І жах груди його непокоїть - І марно чекає він ... все мовчить. На жаль! доля його вирішено ... Похмурий, Навіки майбутнього позбавлений, Всі думи За нею він в труну переселив І молить рок, щоб поспішив. Одного разу - тільки зайнялася Денница - Його зі стуком расперло Темница. "Про радість! (Думає він) скоро до неї!" І що ж? .. Свобода у дверей. Але хладно прийняв він привіт Свободи: Прекрасного вже в світі немає; Дні, роки Даремно будуть проходити ... загиблих не повернути. Ах! слово миле про неї Хто скаже? Хто слід її забутих днів Вкаже? Хто знає, де вона цвіла? Де той, кого своїм кликала? І немає йому в родині рідний насолода; Задумливий, сумом німий Він погляди Серцеві зустрічає їх; Він в людства похмурий і тихий. Настане день - ані руш він; Безмовний, Душею в мечтанье занурений, Погляд пристрасний Виконаний смутного вогню, Коштує він, голову схиливши. Але тихо в сутінках ночей Він бродить І з неба темного очей Чи не зводить Зірка знайома там є; Вона до нього приносить звістку ... Про милому звістку і в інший світ покликання ... І ділить з таємницею він зіркою Страданье; Її краса оживлена: Йому в ній світиться вона. Він танув, гаснув і згас ... І думалося, Що раптом перед ним в останню годину З'явилося Все те, чого душа чекала, І життя в усмішці відійшла.

Доніка

ГРОМОБІЙ | СУД БОЖИЙ НАД ЄПИСКОПОМ
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати