На головну

ЛЮДМИЛА | СВІТЛАНА | Пустельник | Адельстана | АЛІНА І Альс | Ельвіна І ЕДВІН | СУД БОЖИЙ НАД ЄПИСКОПОМ | КОРОЛЕВА Уракамі І П'ЯТЬ МУЧЕНИКІВ | РОЛАНД зброєносець | ПЛАВАННЯ КАРЛА ВЕЛИКОГО |

ГРОМОБІЙ

Leicht aufzuritzen ist das Reich der Geister; Sie liegen wartend unter dunner Decke Und, leise horend, sturmen sie herauf. Schiller * ------------------------------ * Нам в області духів легко проникнути; Нас чекають вони, і мовчки стережуть, І, тихо почуй, в бурях вилітають. Шиллер. (Пер. В. А. Жуковського.) Олександра АндріївнаВоєйкова Моїх віршів бажала ти - Бажання виконую; Тобі дозвілля мій і мрії І ліру присвячую. Ось повість прадідівських років. Ще ж одне - бажання пуститися: Квітни, мій незрівнянний колір, Сердець чарівність; Печаль по слуху тільки знай; Будь радістю світла; Моїх віршів хоч не читай, Але одним будь поета. _______ Над пінистим Дніпром-рікою, Над страшною урвищем, В глуху північ Громобой Сидів один з журбою; Навкруги нього дрімучий бір; Кручі під ногами; Туманний вид полів і гір; Тумани над водами; Повиті млою звід небес; В ущелинах вітер свище; Жахливо шепоче темний ліс, І вовк в темряві нишпорить. Сидить з похиленою головою І думає він думу: "Сумний, гіркий жереб мій! Кляну долю похмурий; Дала мені хрест важкий несть; Всім людям життя відрада: Тим злато, тим спокій і честь - А мені сума нагорода; Ні притулку захистити главу Від бурі , негоди ... Втомився я, в допомогу вас кличу, Дніпровський швидкі води ". Готовий він прянуть з кручі ... І раптом перед ним явленье: З темної бору глибини Виходить привид, Старий з шорсткою бородою, С блискучими очима, В дугу зімкнутий над костуром, С хвостом, кігтями, рогами. Йде, наблизився, загрожує Клюка ГРОМОБІЙ ... І той як укопаний варто, Даремно диво перед собою. "Куди?" - Невідомий запитав. "У хвилях помер муки" .- "Пощо ж, безглуздий, забув У мені шукати порятунку?" - "Хто ти?" - Вигукнув Громобой, Від страху ціпеніючи. "Заступник, друг, рятівник твій: Ти бачиш Асмодея". "Творець небесний!" - "Чи втримає! В молитві немає відради; Забудь про бога - мені молись; Мої вірніше нагороди. Прийми від дружби, Громобой, Корисне науку: осягнути ти долі рукою, І життя тобі мука; Але всіх бід знайти кінець Я способи маю; до тебе нежалостлів творець, - вдамося до Асмодей. Можу тобі я силу дати і честь і багато злата, і грудьми буду я стояти за одного і за брата. Клянуся ... свідок пекла бог, Що клятви не зламаю; А ти , мій друг, за те в заставу Свою віддай мені душу ". Мимоволі здригнувся Громобой, По членам хлад прагне; Землі невзвідел під собою, Несила перехреститися. "Про що задумався, дурень?" - "Боячись мук пекла" .- "Але рано ль, пізно ль ... нарешті Все пекло твоя нагорода. Тобі на світі жить - біда; Покинути світло - інша; Залишся тут - піди туди, - Скрізь смерть зла. Ханжі-прічуднікі твердять: Лукавий біс небезпечний. Не вір їм - брудні; весел пекло, Лише в казках він жахливий. Ми життя приємну ведемо; Наш пекло не гірше раю; Ти скажеш сам, радіючи в ньому: Лише в пекло життя пряма. тобі я терем пишний дам І тьму людей на службу; до боярам, ??витязям, князям тебе введу я в дружбу; Досель красунь ти лякав - Прийдуть до тебе юрбою; І, словом, - надумав, загадав, І все перед тобою . І ось в завдаток гаманець: в ньому вічно буде злато. Але десять років - не більш - термін Тобі так жити заможно. Коли ж останній день від очей Зникне за горою, в останній опівнічний годину Прийду я за тобою ". Став думу думати Громобой, Подумав, погодився І обманців душею За злато вклонився. Розрізавши руку, написав Він кров'ю обіцянку; Лукавий прийняв - і пропав, Сказавши ":" До побачення! "____________ І вийшов в люди Громобой - Звідки що взялося! І щастя на нього рікою З багатством полілося; Як княжий, разубранних будинок; Підвали повні злата; С заморським виходи вином, І рідкостей палата; Бенкети - хоч пост, хоч м'ясоїд; Музика рогова; Для всіх - чужих, своїх - обід і чаша кругова. Можливо все в його очах, Всьому він повелитель: і сильним бич, і слабким страх, і хижак, і грабіжник. дванадцять дів викрав він З отческому їх сіни; знехтували невинних жалюгідний стогін І родичів пені; І в рік дванадцять дочок Мав від спокушених; І був вже далекий своїх дітей І крові уз священних. Але чад залишених щитом був ангел їх зберігач: він дав їм пристань - божий дім, Смирення обитель. У святих стінах монастиря сховав з матерями: Нехай же подяку вишнього царя Невинних вуст благаннями. І горней благодаті покров Була над їх главою; Як весняний ароматний день, Цвіли вони красою. Від ранніх колискових років до юності златия Їм відомим був лише божий світ, лише подвиги благі; Від сну встаючи з юним днем, стікає у храмі; На криласі, перед вівтарем, і кадильниці його в ладаном, в священний літургії годину їх чути спів - І солодкий непорочних глас слухало провидіння. І сльози ніжних матерів З молитвою їх зливалися, Коли у храмі біля мощей Вони простягають. "О! Дай їм дах, небесний цар (Те було їх моління); Хай буде твій святий вівтар незлобно душ порятунок; Покинув їх рідний батько, Давши бідним життя осоружним; Ти звернешся ти сиріт, творець, І грішника помилуй ..." Але ось ... настав десятий рік; Уже він під кінець; І грішник гіркі сльози ллє: Всьому він чужий в природі. Знову прикрашені навесні Луга, пагорби, доли; І орач весел над сохою, І щастя повні се ли; Чи не дивиться лише він златой весни: Його стемніє погляди; В туман для них поховані Луга, долини, гори. Денница ль червона зійде - "Прости, - говорить, - денниця". У діброві ль пташка проспіває - "Прости, весни співачка ... Прости, і мирні ліси, І ниви золоті, І неба світла краса, І радості земні". І згадав він забутих чад; До собі їх закликає; І думає: вони творця пом'якшать; Безневинним бог береже. І ось ... настав останній день; Вже сонце за горою; І стелиться вечірня тінь Прозорої пеленою; Вже сутінки ... смеркло ... ось місяць Блиснула через хмари; Лягла на гори тиша; Затих і ліс дрімучий; Річка зрівнялася в берегах; Запалилися світила ночі; І сон глибокий на полях; І наближається час півночі ... І, мучений смертною тугою, У Спасова ікони Без віри шукає Громобой Від пекла оборони. І юних чад до себе закликав - Серця їх близькі раю - "На жаль, моліться (вопиял), Моліться, гину!" Немовля чіткий неба стогін: Безневинні молилися; Але раптом ... на них знаходить сон ... Замовкли ... приспати. І все в жахливій тиші; Околиця як могила; Ось ... каркнув ворон на стіні; Ось ... зграя псів завила; І раптом ... протяжно опівночі б'є; Знайшли на небо хмари; Річка надулася; бор реве; І мчить прах летючий. На жаль! .. Останній страшний бій прогриміли за горами ... Гул тихіше ... замовк ... і Громобой Дивиться біса перед очима. "Ти бачив, - річок він, - день з очей скор за горою; Ти чув: бив останню годину; Прийшов я за тобою" .- "О! Дай, молю, хоч малий термін; терзати, пекло жахливий" .- "Це сталось ! неминучий рок, І пізній крик марний ".-" Хвилину! "-" Чуєш? Ланцюг звучить ". "Про страшний час! Помилуй!" - "І труну готовий, і саван зшитий, І риють вже могилу. Заранку день засвітить у темряві. Піднімуть стогони; Побачать труп твій на столі, Недвижний, без дихання; кадилом і свічок в диму густому, при тихому ликів спів, Тебе замкнуть в підземний будинок Навіки в ув'язненні; І страшно заступ застучит Над покрівлею гробової; І тихо клір проголосить: "Покійний, світ з тобою!" і світ не буде твоя доля: Ти пекла наживання! Але час .. . йдуть ... годину приспів. Бери, їх завивання; Зійшлися ... закличний чую клич. їх щелепи зяють; Смола клекоче ... свище бич ... Кайдани розпалюють ".-" Спаситель-цар, вислухай сльозам! "-" марна моління! "-" На жаль, дозволь хоч сиротам Мені дати благословення ". Немовлят сплячих бачить біс - Сяйнули страшно очі! "Позбавити їх царства небес, Зрадити їх пекельної ночі ... Ось слава! Мені восплещет пекло І з гордим Сатаною". І, утихомиривши загрожує погляд, Сказав він ГРОМОБІЙ: "Я почув твоєї печалі ричить Є засіб избавленья; Підкорений будь, иль в пекло ця година На скорботи і страждання. Здай мені душі дочок за тимчасові свободу, І дам, по милості своєї, На кожну по році ". - "Злодій! Губити невинних чад!" - "Ти баришся? Розпочніть! Нізріньте грішника в пекло! На частині розірвіть!" І раптом звідусіль крик і стогін; Земля затремтіла; І грянув грім з усіх боків; І тьма бісів постала. Чудовиськ пекельних грізний сонм; Біжать, гримлять ланцюгами, І стали грішника кругом З разверзтимі кігтями. І ніц упав Громобой, нечутливість, напівмертвий; І волає: "Страшний ворог, постій! Стривай, готові жертви!" І зникли всі. Він будить чад ... Він пише їх рукою ... Про страх! здійснилося ... хлюпає пекло І з гордим Сатаною. Ти кару відстрочив, Громобой, І двері зімкнулася пекла; Але жити, погібнувші душею, - Коль страшна відрада! Тягнути сумовиті дні, лиходій, В хвороби чекання; Веселощів немає душі твоєї, І немає їй упованья; На жаль! і червоний божий світ І життя йому осоружний; Він в людства дик, в сімействі сир. Він вживе харчі могили. Даремно віє вітерець З душістия долини; І світло місяця Сребро потік Крізь темні лип вершини; І ластівка зорі схід Зустрічає щебетанням; І гай в тінь свою кличе Листочків трепетом; І шум біжать з поля стад З пастушими рогами Вечірній морок животворить, Гублячись за пагорбами ... Його досі світлий будинок Вже тіні обитель. Угрюм, з похмурим обличчям Бенкетів веселих глядач, Не п'є киплячого вина З чаші круговия ... І страшний день; і ніч страшна; І тіні гробовия Він усюди чує грізний виття; І в годину глибокої ночі Біжить одра його спокій; І сон забули очі. І пітьми лісів страшиться він: Там бродить привид; Те здається опівнічний дзвін, то погребально спів; Лякає його і бурі свист, І грізних хмар мовчання, І з шелестом падущій лист, І гаї содроганье. Прокотиться ль по небу грім - Блідне, дибки волосся; "Те месник, посланий божеством; Те страти страшний голос". І вид чарівний юних чад Йому не насолода. Їх милий, почуття повний погляд, Спокій, смирення, Краса - радість очей, І голосу ніжні звуки, І солодкість ласкавих промов його суто борошна. Як троянда - запашний колір Під захистом надійної, Вони цвітуть: їм скорботи немає; Їх серце безтурботно. А він? .. Злочинець ... він, в тузі На них підносив очі, Отверзту бачить далеко безодню пекельної ночі. Він плаче; він долю кляне; "Про милі створіння, Який вас лютий жереб чекає! І де шукати порятунку? Даремно вам дана краса; Даремно серцю милі; Закрито вам шлях на небеса; цвіте для могили. На жаль! Пора любові прийде: Вам серце таємницю скаже, Для вас прикрасить божий світло, Вам милого покаже; І погляд наповниться тугою, І тихим груди бажанням, І, розпалені душею, їх вабить очікуванням, Для вас зійде червоно день, І буде луг запашний, І сладостней діброви тінь І пташка голосисті. І дні блаженства не прийдуть; Лякайтеся милою зустрічі; Для вас не шлюбні запалять, А похоронні свічки. Не в божий, гімнів повний, храм підете з женихами ... Жахливий труну готують нам; Прокляті небесами. і наша доля туга і стогін в обителях геєни ... О, грізний жереба закон, О, жертви дорогоцінні! .. "Але погляд звів він до неба В душевному скорботним і думає:" Сам бог мовить нам - У раскаянье порятунок. підносилися перед вишній трон Злочинців стогони ... "І будинок свій звертає він В обитель покаяння: Так мандрівник там знайде спокій, Вдова і осиротілий одного, Голодний солодку їжу, хворий Спасіння від недуги. З ранку до ночі біля воріт Служитель насторожі; Він всіх перехожих в будинок кличе: "Є хліб-сіль, м'яко ложе". І ось вже з усіх країв, Ваблені молвою, Йдуть натовпу сиріт, і вдів, І жебраків до ГРОМОБІЙ; І всіх сприймає Громобой, Всім данина його готова; Він щедрою злато ллє рукою Від імені Христового. І божий він спорудив будинок; Подобу світла раю, Обитель ченців при ньому є святая; І в тій обителі святий, Від братії смиренної калік, старий, і хворий, І скорботою убитий сприймають ім'ям творця Відраду, зцілення: Так воскрешаеми серця Дізнаються провидіння. І славний майстер покликаний був З міста чужого; Він в храмі лик зобразив Угодника святого; На тій іконі Громобой Був бачимо з дочками, І на тих, хто молиться святий взиравших любові очима. І день і ніч вогонь палав Перед чином в лампади, В златом вінці алмаз сяяв, І перли на окладі. І в час, коли тане тінь, Ще діброва дрімає І запановує день Півнеба лише обіймає; І в годину вечірньої тиші - Коли всюди мовчання І свічки, в храмі возжжени, Льют тихе сяйво, - В сльозах каяття, з благанням, Пред чином смиренно простягають Громобой, вериги обтяжений ... Але швидко, швидко з гір течуть В долину весняні води - і неповоротні біжать Дні, місяці і роки. Вже час з роком десять років Невидимо умчало; Останнього двох третин немає - І ніби й не було; І якийсь невідступний глас Віщає ГРОМОБІЙ: "Всьому кінець! Твій близький годину! Смерть над тобою!" І ось ... недуга благання злий Його на ложе, а тих муки. Роздертий лютою рукою, не чаю зцілення, повсякчас перед собою він дивиться Отверзту двері могили; І у очолити сидить Над ним привид сумовитий. І немає вже сил ходити в храм До ікони чудотворною - Лише погляд стремит він до небес, Благання, але покірний. На жаль! вже й останній день Край неба озлащает; Крізь темну діброви покров сяйво проникає; Все тихо, весело, світло; Все розкішшю солодкої дихає; Річка прозора, як скло; Ледве, ледве колише Листами легкий вітерець; У полях благоуханье, До квітки пріліпнул метелик І п'є його дихання. Але грішник цей зустрічає день Стогнучи і сльозами. "О, рано ти, нічна тінь, Рассталась з небесами! Зійдіться, діти, ложе батька З молитвою оточіть І перед судовим престолом творця Стогнання пошліть. Жахливий нам цей ночі морок; Волайте: искупитель, Пом'якши загрожує гніву зрак; Не будь нам строгий месник! " І страшного одра кругом - Де блідий, виснажений, С спотвореним чолом, Всі кістки оголеними, Брад до стегон, Влас горою, Погляд дикий, впав очі, волав від муки Громобой З ранку до пізньої ночі - скло діви, ясний погляд На небо спрямували І в тихий до провидіння хор Серця сукупність. Про вид, угодний небес! Так ангели спасіння, вислухай каяття сльозам, З посмішкою примирення, В очах відрада і спокій, Від того, що вгорі чертога Сходять з милістю святий, Попередники бога, К одра хвороби в смертний час ... І, стомлений страданьем, Син труни чує тихий голос: " Отиді з упованьем! " І діви, чисті душею, підносив до неба руки, смиренно мислили благанням Отця спокійний борошна: Але жах близького кінця Над ним уже носився; Мова коснеющій творця Ще молити прагнув; Сумуючи, поглядом він шукав Сяйва зоряниці ... Але погляд непорушний згасав, змикається зіниці. "Про діти, діти, гасне день" .- "Ні, ранок; лише прокинулася Зоря на пагорбі; чорна тінь По долу простяглася; І ниви порожні ... в висоті Лише жайворонок в'ється" .- "На жаль! Зранку в красі Знову цей день прокинеться! Але ми ... вже зникли від землі; Уже нас труну снідати; І місце, де піднято цвіли, нас більш не визнає. Нещасні, смію ль на вас проректи благословення? І в самій вічності для нас Загинуло примирення. Але не супутні батькові С прокляттям в могилу; Моліться, взиваємо до творця: Розгніваний, помилуй! " І діти, страшних цих промов Чи не всю обіймаючи силу, З невинної ясністю очей вигукнули: "Помилуй!" "Про діти, діти, ніч близька" .- "Лише опівдні настає: Пастух у вод для холодку З стадом відпочиває; Мовчать поля; в долині сон; Палає небо спекотно". - "Мені здається надгробний стогін" .- "Все тихо і спокійно; Лише свіжий вітерець, часом підносив з поля, дме; Лише іволга в глушині лісовій Повременно воркує". "Про діти, світлий день згас" .- "Вже сонце за горою; Вже по заходу розлилася Багряного струею Зоря, і з полум'яних небес Спокійний вечір сходить, На заграві чорніє ліс, В долині сутінки бродить" .- "Про вечір похмурий, постій ! Забарися, день чарівний! Забарися, погляд, не побачить мій Тебе вже в піднебесній! .. О діти, діти, ніч близька ".-" Зоря вже догоріла; в туман одягнувся річка; Околиця зблідла; І на роздоріжжі порошать Стада, поспішаючи до селен ".-" Рятуйте! опівночі б'є! "-" Дзвонять в обителі до моління: Батьки співають хвалебний глас; Вогнями храм блищить ".-" При них і грішник в страшну годину до тебе, творець, волає! .. Не тмітся ль , діти, неба звід? чи не мчать ль чорні хмари? чи не роздув чи вихор бурхливих вод? чи не в'ється ль прах летючий? "-" Все тихо ... служба відійшла; Обитель засинає; Місяць півнеба протекла; І божий храм сяє Один з пагорба в навколишньої імлі; Луга, поля безмовні; Вогні по тухну чи в селі; і гаї сплять і хвилі ". І всюди тиша була; І вся природа, думалося, предустрашенная чекала, Щоб чудо відбулося ... І раптом ... як ніби вітерець Повіяв від сходу, Трохи торкнув дрімаючий листок, Трохи торкнув брижі потоку ... І якийсь голос промчав з ним ... Неначе над зірками Торкнувся арфи серафим Ефірними перстами. І тихо, тихо божий храм відкрив її ... Невідомий З'явився старець дев очам; І лик краси небесної І лагідність добрих очей народжуються упованье; Ковдри ризою променів, круг голови сяйво, Він не торкався до землі У повітряному приближенье ... Перед ним незримі текли Надія і Спасіння. Серця їх жах охопив ... "Хто цей, в славі зримий?" Але поблизу одра вже стояв серед приходька нез'ясований. І до дів доторкнувся він Полою свого одягу: І тихий у мить сон На їх простягся повіки. На спотворений старця лик Він кинув погляд докору: І трепет в грішника проник Від полум'яного погляду. "О! Хто ти, грізний син небес? Твій погляд мені кара". Але, страшний строгістю ОЧЕС, і серед приходька зберігає мовчання ... "О, дай, молю, твій чути голос! Одне надії слово! Йде чарівний час! Подія готово!" - "Ви лик у храмі шанували мій; І в тому изображенье Моя правиця над тобою простягнена під порятунок ". "Ах! Що ж що може повелів?" - "Чекай і страшний" .- "На жаль! Який нас чекає доля? Що жереб їх?" - "Молися". І, руки поклавши хрестом На груди знемоги, Пред невипробуваним творцем Молитву скрушно змовкли проліял в сльозах; І тяжко груди дихала, І в прізвищах очах Вся скорбота душі сяяла ... Раптом почав тміться неба звід - Похмуріше і похмурішим; За хмарою грізною повзе Інша слідом грізніше; І страшно зчепилися над головою; І небо заклубочилася; І раптом ... всюди з чорної імлою Молчанье запанувало ... І наближається час півночі був ... І ризою святою Угодник сплячих дів накрив, Відступника - Десною. І, устремління на схід, Горіли старця очі ... І раптом, крізь сон і морок глибокий, В безодні чорної ночі, Завив протяжно віщий бій - Околиця з ним завила; 1 810

балада друга

ВАДИМ

Du muBt glauben. du muBt wagen, Denn die Gotter leih'n kein Pfand: Nur ein Wunder kann dich tragen In das schohne Wunderland. Schiller * ------------------------ * Вір тому, що серце скаже, Ні застав від небес: Нам лише диво шлях вкаже У цей чарівний край чудес. Шиллер. (Пер. В А. Жуковського) Дмитре МиколайовичуБлудова Ось повісті моєї кінець - І одного присвячених; Співакові ж смиренному вінець Будь дружби схваленням. Вадим мій ріс в твоїх очах; Твій смак був мені вчитель; У моїх заплутаних віршах, Як таємний вождь-хранитель, Він шлях мені до мети проклав. Але на користь чи послуга? Не знаю ... Дев я розбудив, Чи не приспати б одного. ______ У великому НОВГРАД Вадим полонить всіх суворою вродою, І зухвалим мужністю своїм, І серця простотою. Його втіха - по лісах поневірятися за звіриною Жахливий вепра і вовкам разючі стріли, В осінній хлад і літню спеку Він з вірним псом на ловлі; Йому ліжок - мох лісової, А звід небесний - покрівлею. Вже двадцята весна Вадимова настала; І, почуття таємного сповнена, Душа в ньому сумувала. "Чого шукати? У яких країнах? До чого стремить желанье?" Але все - і тиша в лісах, І швидких вод дзюрчання. І дня мінливий вид На хмарі небесному, Все, все Вадиму говорить Про щось невідомому. Одного разу, ловом стомлений, Поблизу Волхова на бреге Він занурився в легкий сон ... Струмені у вільному бігу Шуміли, по корінню дереви З плескання розливаючись; Душею весни був сповнений ліс; Листочки, розвиваючись, Дихали життям молодий; Все пахощі було ... І сонце з тверді блакитний До пагорбах вже сходило. І до ранку бачить сон Вадим: ковдри ризою білої, Став чудовий чоловік перед ним У погляді промінь веселий, Лик важливий світлий, стан високий, На сивина блистанье, В руці срібний дзвінок, На персях хрест у сяйві; Він йшов, як ніби-то летів, І, поклавши на перстами, Благовестящімн споглянув На юнака очима. "Вадим, бажане здалека Вір неба; чекай смиренно; Все змінює на землі, А небо незмінно; Прагни, я провідник твій!" Сказав - і в той ж мить В дали стало блакитний Чарівне бачення: Млада діва, лик закритий завісу туману, І на чолі її лежить Вінок запашний. Зітхаючи жалібно, рукою Маніло привид Йти Вадима за собою ... І юнак в сум'ятті До неї, серцем спалахнувши, полетів .. Але раптом ... привид сховайся, Вдалині дзвінок один гримів, І блідий промінь світився; І разом з дівою пропав Старий у одязі білої ... Вадим прокинувся: день сяяв, А в вишині ... дзвеніло. Він дивиться вдалину на світлий південь: Там ясно все і чисто; Звідти через великий луг струменем сріблястою Котився Волхов; небеса Зливалися там з землею; Туди, за пагорби, за ліси, Мчав хмари натовпом Летючий, весняний вітерець ... Збентежений, в чеканні, Він дивиться, слухає ... дзвінок Замовк - і все в мовчанні. Три підряд ранку той же сон; Душа його в хвилювання. "О, що ж ти, - волає він, - Прекрасне явленье? Куди кличеш, чарівний голос? Хто ти, і серед приходька священний? Ах! Де вона? Побачу вас? І серцю відвертий Межа відкриється ль очам?" Але марно він очима Летить до далеких небес ... Туман під небесами. І цілий світ його мрією Перед ним одушевити. Схід чи свіжою красою Зоряниці: золотився - Йому був там покрив На образі чарівному. Дихав чи запахом квітів - У ньому скорботу про невідомому, Стремленье в далечінь, любові туга, Томление розлуки; І в кожному шумі вітру Дзвінка призовного звуки. ____________ І він, не владний перемогти Того, хто міг стремленья, До батька і до матері просити Йде благословення. "Куди (сумна, в сльозах, Сказала мати синові)? В чужих відчувати країнах Невірну долю? Стривай; на батьківщині твоєї Будинок отчий безпечний; Тут солодка любов друзів; Тут дівиці прекрасні". "На жаль! Бажаного тут немає; Спок себе, рідна; Мене від вас в далекий світ Веде рука свята. І не задрімає ні на годину Хранитель постійний. Але де він? Чий я чув голос? Хто вождь цього безіменний? Куди веде? Який шляхів ? Не знаю - і марний в незнанні страх ... живий супутник мій: Шлях віри безпечний ". Одягнувши на сина хрест золотий, покладається відповідальність рідна: "Прости, хай буде над тобою Його любов святая!" Знімає із стіни батько Свої обладунки ратний: "Прости, ось меч мій кладенец, Мій щит і шолом булатний". Син в землю матері, батькові; Цілує образ; плаче; Кінь борзий підведений до ганку; Він сів - він крикнув - скаче ... І запорошений по дорозі слід Підняв кінь прудконогий; Але ось уже і сліду немає: І пил злилася з дорогою ... Зітхнув батько; зітхнувши мати Пішла в свою світлицю; Їй довго ніч в сльозах зустрічати, В сльозах зустрічати зоряницю; Перед володаркою запалила З молитвою лампаду: Щоб йому покрив була, Щоб їй дала відраду. Ось на роздоріжжі Вадим. Весь світ невимовної Йому відкритий; за ним, перед ним Поля неозорі; В чужині він; в бажаний край Невідома дорога. "Що ж баришся? Вір - не вибирають; Вперед, в ім'я бога; Куди і як привесть мене. Те вождь мій знає більш". Так він подумав - і коня Пустив бігти по волі. І добрий кінь неначе сам Свою дорогу знає; Він все на південь; він по полях Шлях новий пробиває; Потік чи зустріне - і в потік; Лише тільки піна прищет. До рову ль примчиться - разом скок, Лише тільки повітря свище. Заглох чи ліс - з ним широка Дорога в гущавині лісу; Утес чи крутий - він вершника Стрілою на круть скелі. Біжать за днями дні; Вадим Все дале; кінь слухняний Чи не втомлюється: і всюди їм В дорозі прийом привітний: До граду ль випадок заведе, До села ль, до халупці ль димної - Скрізь прибульцю біля воріт Привіт гостинний; Скрізь дбайливо дають Хліб-сіль на підкріплення, На темну ніч святий притулок, На шлях благословення. Коли ж застане морок нічний В лісі чи в полі чистому - Наш витязь, щит під головою, Спить на килимі росистому пахуча мурави; Над ним котячись, сяють Нічні зірки; кругом голови Минали сни літають; І кінь, що не дрімаю, сторожить; І до боці тієї, думається, І звір небезпечний не біжить І змій доповзти боїться. І дні біжать - весна пройшла, І солов'ї відспівали, І липа в гаях зацвіла, І ниви пожовтіли. Вадим все дале; вже перед ним Широкий Дніпро сяє; Він їде берегом крутим, І погляд його літає З висот по злачних берегів: Тут бачить луг квітучий, Там золотоверхий місто, там Поблизу вод рибальські кущі. Одного разу - вечір спекотний шарів На небі; ліс дрімучий Крізь полум'я заграви синів, І громові хмари, Слідом за багряним місяцем, Зі сходу піднімалися, І яскравою блискавки змією В їх лоні звивалися - Вадим в'їжджає в темний ліс; Там все в тіні мовчало; Лише тріпотіння древ Грозу сповіщав. І дичину являлася кругом; Трохи небеса крізь сіни Світили гаснучих променем; І дерева, як тіні, Миготіли в безодні темряви З разверзтимі гілками. Вадим вперед - хрустять кущі Під кінськими ногами; Скрізь тин з сучків їм Дорогу відсуває ... Але їх мечем трощить Вадим, Кінь грудьми розриває. І їде він вже цілу годину; Раптом - жалібні крики; Те ніжний і благальний голос, то лютий і дикий. Запалилася в ньому кров; на крики він Крізь гущавину гілок рветься; Кінь пашить, ліс тріщить, і стогін Все ближче лунає; І раптом під ним в дичини глухий, Неначе з туману, Трохи освітлена місяцем, увімкнути поля. І що ж у витязя в очах? Галасуючи між кущами, С ведмежою шкірою на плечах. З дубиною за плечима, Величезний велетень біжить І на руках могутніх Красуню младую мчить; Вона, в сльозах горючих, То силкується боротися з ним, то скорботно волає до бога ... "Стій.!" - Крикнув хижакові Вадим І затулив дорогу. Ні слова той на грізну промову; Як скажений відсахнувся, Зірвав дубину з міцних плечей, Махнув, в Вадима грянув, І очі спалахнули, як жар ... Кінь легкий відсахнувся, В корністий дуб прийшов удар, І дуб, тріскотячи, погнувся; Вадим всієї силою меча Ударив в велетня - Рука відпала від плеча, І в прах лягла дубина. І хижак, впавши, захрипів Під кінськими ногами; Рвонувся встати; заціпенів І вірш, погрожуючи очима; І смерть мовчанням замкнула Уста, волати отверзти; І, риючи землю, завмерла Рука, роззявивши пальці. Поспішає до викраденої Вадим; Вона як лист тремтіла І, сівши на коня за ним, В сльозах до нього припала. "Скажи мені, дівчино, хто ти? Хто буйний образники Твоєї дівочої краси? І де твоя обитель?" "Князь київський батько мій; Град Київ недалеко; Проїдемо скоро ліс густий, Побачимо брег високий: Під Брега тим киплять, шумлять У скелях струменя Дніпрові, На бреге тому і Київ-град, Озолоченни крові; Я там дні мирні вела, Чи не знаяся з журбою, і в старості батькові була утіх єдиною. Не в добрий час литовський князь, Ворог церкви православної, Мене побачив і, розпалившись Душею зверонравной, Послав до нас в Київ-град гінця, Щоб, тайною рукою Мене викравши у батька, помчали в Литву з собою. він зник на Дніпрі-річці У лісовому самоті, Від Києва неподалік; Про зухвалому задуманій Ніхто і сонний не мріяв; Згубник не зустрічається в лісі ні з ким; як вовк, він чекав Видобування - і дочекався. Я нині раннею часом В луг вийшла, польові збирає квітки; пішли зі мною Подружки молоді. Ми росу брали на квітах, Росою вмивалися, І рвали ягоди в кущах, І голосно гукає. Вже сонце пекло з полунебсс; Я йшла одна; кущами Вилася доріжка; темний ліс чорніли перед очима. Раптом шум ... дивлюся ... лиходій за мною: Страх підкосив мені ноги; Він сильною мене рукою Схопив - і в ліс з дороги. Ах! що б на спадок дісталося мені, Що було б зі мною, Якби не ти? У чужій країні знесилилася б сиротою. Від милих ближніх далеко Чи живе серцю радість? І в невтішної б тузі Моя зів'яла молодії; І з горем старий мій батько спричинив би до гробу ... По слабкість захистив творець, Убив всевишній злобу ". Між тим з галявини в Гущин В'їжджає витязь; хмари, натовп, заволокли місяць; Став душен ліс дрімучий ... Гроза збиратися; між аркушів дощ великий пробивався, І шум важких хмар З їх гомоном заважав ... Раптом вихор набіг на ліс І взрил дерев вершини, і загорівся небес Киплячі безодні. І все заревло ... дощ рікою; Грім страшний, тріск за тріском: І шум води, і вихору вої; і похвилинним блиском Займистий ліс; і зустріч, праворуч, ліворуч Ряди Валя древ; Кінь рветься; в страху діва; і, затуливши її щитом, Вадим збентежений шукає, Де б притулитися ... але кругом Все дичину, і буря свище. і раптом вже немає дороги їм; Стіна з каменів мшиста: Грім мчав по боках крутим; в щілинах лісистих спірит, вихор бушував, і блискавки горіли, і в безодні бурі купи скель Виблискували і гриміли. Вадим назад ... але раптом удар! Ялина, тріснувши, запалала; По гілках пробіг пожежа, Околиця заблищала. І в заграві відкрилася їм Печера під скалою. Поспішає до притулку Вадим; Турботливою рукою Він зняв подругу з коня, Склав з рамен кольчугу, Запалив багаття і біля вогню, Взявши на руки подругу, На броню сіл. Димуючи, виблискував У вогнищі вогонь тріскучий; Поверх печери грім літав, І бунтували хмари. І притуливши до грудей своєї Вадим княжну младую З золотих її кучерів Жал вологу дощову; І, до грудях незайманим уста Притиснувши, їх грів диханням; І в них вливалася теплота; І з тихим трепетом вони стосуються уст; І дівчина мовчала; І, до юнака пригорнувшись плечах, Рука її палала. Лазурний очі опустивши, В обіймах Вадима Вона, як тихе дитя, Лежала нерухома; І що з невинною душею Збулося - не знайшли; Лише серце билося, і часом, Вся спалахнувши, тремтіла; Лише полум'я згасаючий сяяв Крізь тінь вій схилених, І зітхання мимовільний вилітав З вуст займання. А витязь? .. Що з його душею? .. На жаль! сих поглядів солодкість, Цих чистих, під його рукою Горящих персей молодії, І м'який шовк кучерів густих, По рамен розлитих, І свіжий блиск ланіт молодих, І вуст напіввідкритих Палючий жар, і тихий голос, І миле смятенье, І ночі таємничий годину, І кругом уединенье - Все почуття розпалювало в ньому ... Про владу зачарування! Уже, виконані вогнем киплячу лобзанья, На незайманих її вустах Його уста горіли І спекотніше троянди на щоках Тремтячою діви жевріли; І все ... але раптом зніяковів він І в радісному волненье Затремтів ... знайомий дзвін пролунав у подалі. І довго, жалібно дзвенів Він в безодні під неба І хтось, здавалося, летів, Незриме, але відомий; І погляд, сповнений тугою, заглядає покривало; І під повітряної пеленою Сумне зітхала ... Але раптом сильніше потрясся ліс, І небо зашуміло ... Вадим глянув - привид зник; А в вишині ... дзвеніло. І слідом за милою мрією Душа його прагне: Уже, подернувшісь золою, Ледве-ледве куриться У вогнищі вогонь; на небесах Немає хмар, не чути ревіння; Недбало на його руках, Припавши до них грудьми, діва дитячому куштує сон І тихо, тихо дихає; І близький вже світанок; а він Не бачить і не чує. Став віяти свіжий вітерець, Зійшла зірка зоряниці, І обагрянілся схід, І прокинулися птиці; Копитом тупнувши, кінь заіржав; Вадим прокинувся - ясно Все було кругом; але сон заплющував очі княжни прекрасної; До неї тихо доторкнувся він; Зітхнувши, вона одягла Власов груди крізь тонкий сон, Глянула - почервоніла. І витязь в шоломі і броні З-під скелі з княжною Виходить. Сонце в височині Горіло; під горою, Сяючи, піну стелив За камінню Дніпр широкий; І ліс кругом пахнув; І благовіст далекий Було чутно. На коня Вадим, перехрестився, сідає; Княжна як і раніше за ним; І кінь по брегу мчить. Раптом шлях широкий між древ: Їх хащі роздає, І в блакитний дали небес, Як зірочка, запалили Глава Печерська з хрестом. Кінь скаче швидким скоком; Вже в граді він; вже перед палацом; І бачать: на високий ганок великий князь стоїть; В очах його журба; Перед ганком народ кипить, І будується дружина. І сміливих викликає він У погоню за княжною І рятівникові свій трон Обіцяє з її рукою. Але тупіт чути в тиші; Густа пил клубочиться; І бачать, з дівою на коні Гарний вершник мчить. Народ відлинув, як хвиля; Дружина розступилася; І на руках батька княжна При кліки опинилася. Обійнявши Вадима, князь сказав: "Я не порушу слова; В тобі господь мені сина дав замінити рідного. Я старий: будь кволих старця днів Опорою і насолодою; А сміливою доблесті твоєї Будь дочка моя нагородою. Коли ж настане мій кінець, Тоді мою державу і світлий княжий вінець спадщини в честь і славу ". І голосно, голосно пролунало Дружини вигук; І зашуміло, полилося За граду ликованье; Багатий бенкет на весь народ; Все місто прикрашений; Кипить в заздоровних гуртках мед, Столи тріщать від брашен; Співають співаки; дзвони Гудят не без його участі; І від вогнів потішних імла зашарілася нічна. Веселощі всім; один відповіді Вадим весел - думка дале ко. Серцевої думою млоїмо, безмовний, самотній, Ні пісень, ні привіту він Чи не дослухається, байдужий; Він ступить крок - і чує дзвін; Підніме погляд - повітряний Привид літає перед ним У знайомому покривалі; Схилить слух - твердять: "Вадим, Чи не забувай, дале!" Йде до Дніпрових берегах Він тихою ходою І, смутний, погляд схилив до водам ... Небесна з зірками Була в них твердь відображена; Вдалині, проти заходу, Сходив місяць уповні; Вадим дивиться ... між злата обсипали місяцем хвиль Начебто чорніє, В зибях пірнаючи, легкий човен, За ним струмінь біліє. Дивиться Вадим ... човник пливе ... натягнути вітрило; Але без весляра весло гребе; Без кормщіка годувало, Вадим до нього ... До Вадиму він ... Сідає ... човен помчало ... І раптом ... як ніби з півдня дзвін; І раптом ... все замовкло ... Пливе човен; Вадим дивиться; Виблискуючи, хвилі плещуть; Лісистий берег дикий назад біжить; Нічні зірки блищать. Швидше, швидше в річці хвиля; Човник швидше, швидше; Світліше на небі місяць; На бреге ліс темніше. І дале, дале ... все кругом Мовчить ... як велетні, Скелі нахилилися над Дніпром; І, чорний, крізь тумани Дивиться в річку тихий ліс З утесістих стромовини; І вже місяць майже небес Дійшла до половини. Сидить, задумавшись, Вадим; Раптом ... щось пролетіло; І хмарка місяць, як дим Невидимий, одягнуло; Місяць померкла; по хвилях, По тихим сіней лісу, По брегу, по крутих скель Розкинулася завіса; Хитнув ветрілом вітерець, І кермо заворушився, Ко брегу повернув човник, Доплив, зупинився. Вадим на брег; від брега човен; Вітрило заграло; І раптом вдалині, з зибямі хвиль Змішавши, все пропало. У подиві Вадим; Кругом скелі як хмари; Безмовний, дик, неозорий, По камінню бор дрімучий З річки до брега висоти Сходить; все в мовчання ... І тьмяно падає місяця На імлу вершин сяйво. І тихо по скелях крутим, Ваблений таємною силою, Наверх підіймається Вадим. Він дивиться - все сумно; Як трупи, сосни під травою Зруйновані тліють; На гілках мох висить сивий; Роззявивши, чорніють розколина дупластих пнів, І в них очима блищить Сова, иль лусками змій, Перевертаючись, тріпоче. І, думається, життя в тій країні Відвіку не бувало; Як би з созданья в мертвому сні Древа, і не бентежило Їх сну ніщо: ні вітерця Перед денницею шепіт, Ні легкий шерех метелика, Ні вепра тяжкий тупіт. Уже Вадим на височині; Раптом бор рідшає темний; Розсунулася, .. і при місяці З'явився пагорб величезний. І на вершині древній храм; Блискучими хрестами увінчалися глави, до дверей Важкими гвинтами Величезний прибитий затвор; Кругом храму переходи, Стовпи, завалений паркан, Растреснутие склепіння Трапези, келій ряд порожніх, І всюди по коліна Полин, і довгі від них За схилом пагорба тіні. Вадим підходить: невдало Могильний видно камінь, Хрест нахилився до землі, І легкий, блідий полум'я, Як свічка, жевріє над ним; І ворон, птиця ночі, На ньому, як привид, нерухомий Сидить, сумовиті очі Втупивши на місяць. Раптом, крилом Махнувши, він прокинувся, Злетів ... і на небі порожньому, Трикрати крикнувши, зник. Охопив Вадима таємний страх; Дивиться в недоуменье - І дивне тоді в очах Вадимова явленье: Він бачить, хтось підняв висохле руками Могильний камінь, блідий встав, Туманними очима Блиснув, звів їх до небес, Начебто моляся, Пішов, стукати почав в храм ... Але двері НЕ відімкнули. Зітхнувши, спричинився дале він, І тихий під стопами Було чутно шум, і довго, стогін Пускаючи, між стінами, Між уламками стовпів, Як блідий дим, мелькала бреде тінь ... раптом поміж кущів Вдалині вона пропала. Там, бором покриву, скеля здіймаються, крутий і страшний, І при місяці через древ Були крові веж. Здійснилося! І що ж? 1814 - 1817

РИБАК

еолові арфа | ГРАФ ГАПСБУРГСКІЙ
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати