На головну

Пустельник | Адельстана | АЛІНА І Альс | Ельвіна І ЕДВІН | еолові арфа | ГРОМОБІЙ | ГРАФ ГАПСБУРГСКІЙ | СУД БОЖИЙ НАД ЄПИСКОПОМ | КОРОЛЕВА Уракамі І П'ЯТЬ МУЧЕНИКІВ | РОЛАНД зброєносець |

ЛЮДМИЛА

В. А. Жуковський

збори балад

-------------------------------------------------- --------------------- Джерело: В. А. Жуковський. Твори в трьох томах. М .: Худ. література, 1980, Том 2, стор. 7 - 199. Електронна версія: В. Єсаулов, серпень 2006 р -------------------------- ---------------------------------------------

ЛЮДМИЛА

"Де ти, любий? Що з тобою? З чужоземних красою, Знати, в далекій стороні Змінив, невірний, мені; Іль передчасно могила Світлий погляд твій згас". Так Людмила, зажурилися, К грудях очі схиливши, На роздоріжжі зітхала. "Чи повернеться ль він, - мріяла, З далеких, далеких країн З грізної ратію слов'ян?" Пил туманить віддалених; Світить ратних ополчення; Тупіт, іржання коней; Трубний тріск і стук мечів; Прахом панцири покриті; Шоломи лаврами оповиті: Близько, близько ратних лад; Мчать шумною натовпом Дружини, діти, заручення ... "Повернулися, незабутні! .." А Людмила? Чекає-пожде ... "Там дружину він веде; Солодкий годину - Сполучені! .." Ось проходить ополчення; Минувши ратних лад ... Де ж, Людмила, твій герой? Де твоя, Людмила, радість? Ах! прости, надія-солодкість! Все загинуло: друга немає. Тихо в терем свій йде, млосно голову схилила: "Розступися, моя могила; Гроб, відкрийся; повно жити: Двічі серцю не любити". "Що з тобою, моя Людмила? Мати зі страхом возопіла.- О, спокой тебе творець!" - "Милий друг, всьому кінець; Що пройшло - безповоротно; Небо до нас невблаганно; Цар небесний нас забув ... Мені ль він щастя не обіцяв? Де ж обітниць діла? Де святе провидіння? Ні, немилості творець; Все прости; всьому кінець ". "Про Людмила, гріх роптанье; Скорбота - творця послання; Зла творець не чинить; Мертвих стогін не воскрес" .- "Ах! Рідна, миновалось! Серце вірити відмовилося! Я ль, з надією і благанням, Перед іконою святою Чи не точила сліз струмками ? Ні, безплідними благаннями Чи не закликати минулих днів; Чи не цвісти душі моєї. Рано життям насолодилася, Рано життя моя затьмарилася, Рано колишніх років краса. Що дивитися на небеса? Що молити невблаганних? Поверну ль неповернутих? " - "Цар небес, то скорботи глас! Дочка, Згадавши смертний час; Коротко житті цьому страждання; Рай - смиренним заплату, Пекло - бунтующим сердець; Будь слухняна небес". "Що, рідна, муки пекла? Що небесна нагорода? З милим разом - всюди рай; З милим нарізно - райський край Безрадісна обитель. Ні, забув мене рятівник!" - Так Людмила життя кляла, Так творця на суд кликала ... Ось вже сонце за горами; Ось усипана зірками Ніч спокійний зведення небес; Похмурий дол, і похмурий ліс. Ось і місяць величний Встав над тихою дібровою: Те із хмари блисне, то за хмару зайде; З гір простягнені довгі тіні; І лісів дрімучих сіни, І зорцало хитких вод, І небес далекий звід В світлий морок наділених ... Сплять пагорби далекі, Бор заснув, долина спить ... Чу! .. Опівнічний час звучить. Затряслися дубів вершини; Ось повіяв від долини Перелітний вітерець ... Скаче по полю їздець: Борзий кінь і ірже і пашить. Раптом ... йдуть ... (Людмила чує) На чавунне ганок ... Тихо брязнуло кільце ... Тихим шепотом сказали ... (Все в ній жилки затремтіли.) Те знайомий голос був, То їй милий говорив: "Спить чи ні моя Людмила? Чи пам'ятає одного иль забула? Весела иль сльози ллє? Встань, наречений тебе кличе ".-" Ти ль? Звідки в годину півночі? Ах! ледь сумно очі Чи не потухнулі від сліз. Знати, рушив цар небес Бідної дівчини тугою ? Точно ль милий переді мною? Де ж був? Який долею Ти знову в країні рідної? " "Поблизу Нарев будинок мій тісний. Тільки місяць піднебесний Над долиною зійде, Лише опівнічний час проб'є - Ми коней своїх сідлаємо, Темні келії залишаємо. Пізно я вирушив у дорогу. Ти моя; моєю будь ... Чу! Сови пустельній крики. Чуєш? спів, шлюбні лики. Чуєш? Борзий кінь заіржав. їдемо, їдемо, час настав ". "Перечекаємо хоч час ночі; Вітер встав від півночі; хладную в поле, бор шумить; Місяць хмарами закритий" .- "Вітер буйний перестане: Стихне бор, місяць прогляне; Їдемо, нам сто верст їзди. Чуєш? Кінь гризе кермо, Б'є копитом з нетерпіння. Мить нам страшний уповільнення; короткий, короткий даний мені термін; їдемо, їдемо, шлях далекий ". "Ніч давно настала? Північ тільки що пробила. Чуєш? Дзвін гуде" .- "Вітер стіхнул; бор мовчить; Місяць в водний струм той вигляд: Миттю борзий кінь домчить". "Де ж, скажи, твій тісний будинок?" "Там, в Литві, чужині: Хладен, тихий, відокремлений, Свіжим дерном покровеннимі; Саван, хрест, і шість дошок. Їдемо, їдемо, шлях далекий". Мчать вершник і Людмила. Несміливо діва обхопила Друга ніжною рукою, Прислонясь до нього головою. Стрибками, літом по долинах, По горбах і по рівнинах; Пашить кінь, земля тремтить; Бризкають іскри від копит; Пил котиться слідом клубами; Скічут повз них рядами Рови, поля, горби, кущі: З громом зиблются мости. "Світить місяць, дол срібло: Мертвий дівчину, що не мчить; Шлях їх до келії гробової. Страшно ль, дівиця, зі мною?" - "Що до мертвих? Що до гробу? Мертвих будинок землі утроба" .- "Чу! В лісі потрясся лист. Чу! В глушині пролунав свист. Чорний ворон стрепенувся; Здригнувся кінь і відсахнувся; Спалахнув в поле вогник" .- "Близько ль, милий? " - "Шлях далекий". Чують шарудіння тихих тіней: О першій годині опівнічних видінь, В димі хмари, натовпом, Прах залишивши гробової З пізнім місяці сходом, Легким, світлим хороводом У ланцюг повітряну звилися; Ось за ними понеслися; Ось співають повітряні лики: Ніби в листі березки В'ється легкий вітерець; Ніби хлюпає струмочок. "Світить місяць, дол срібло; Мертвий дівчину, що не мчить; Шлях їх до келії гробової. Страшно ль, дівиця, зі мною?" - "Що до мертвих? Що до гробу? Мертвих будинок землі утроба" .- "Кінь, мій кінь, біжить пісок; Чую ранній вітерець; Кінь, мій кінь, швидше мчіся; Зірки ранкових зажглися, Місяць в хмарі потух. Кінь, мій кінь, кричить півень ". "Близько ль, милий?" - "Ось примчали". Чують: сосни захиталися; Чують: спав з воріт запор; Борзий кінь стрілою на двір. Що ж, що в очах Людмили? Каменів ряд, хрести, могили, І серед них божий марм. Кінь мчить по трун; Стіни дзвінкий вторять тупіт; І в траві ледь чутний шепіт, Як покійних тихий голос ... Ось денниця зайнялася. Що ж здається Людмилі? .. До свіжої кінь примчиться могилі Бух в неї і з вершником. Раптом - глухий підземний грім; Страшно дошки затріщали; Кістки в кості застукали; Пил замайорів; обруч хлоп; Тихо, тихо розкрився труну ... Що ж, що в очах Людмили? .. Ах, наречена, де твій милий? Де вінчальний твій вінець? Будинок твій - гріб, жених - мрець. Бачить труп знімілий; Прям, нерухомий, посиніла, Довгим саваном обвитий. Страшний милий перш вид; Впав мертві скроня; Каламутний погляд напіввідкритий; Руки складені хрестом. Раптом підвівся ... манить перстом ... "Кінчений шлях: до мене, Людмила; Нам ліжко - темна могила; Завіс - саван гробової; Солодко спати в землі сирій". Що ж Людмила? .. Кам'яніє, Тьмяніють очі, кров холоне, Пала мертва на прах. Стогін і крики в хмарах; Вереск і скрегіт під землею; Раптом покійні натовпом Потяглися з могил; Тихий, страшний хор завив: "Смертних ремствування безрозсудний; Цар всевишній правосудний; чув Твій стогін творець: Час твій бив, настав кінець".

КАССАНДРА *

Життя - подвиг. Микола Васильович Будюк | СВІТЛАНА
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати