Головна

чванливість ханши

Ямба ехетей Хата - Чванлива ханша. Записав А. І. Шада від Даші Доржіева, Закаменський район БурАССР, 1947 р Переклад В. Ш. Гунгарова.

Дана казка під цією ж назвою опублікована в збірнику «Бурят-монгол Арадан онтохонууд».

У давній час жив один хан з бундючною ханша. Коли хана не було вдома, ханша распутничали і ганьбила хана. Про все це знав старший конюх хана і все розповідав йому.

- Як би мені звільнитися від цього паршивого конюха, - думає і гадає ханша день і ніч.

Через це до того вона схудла, що залишилися шкіра та кістки.

Одного вечора ханша поскаржилася хану, що вона захворіла від поганих слів. Лежить і катається, стогнучи по ліжку. Хан запросив лікарів, але вони не допомагали їй. Занепокоївся сильно хан:

- Ну, моя люба ханша, що тепер робити? Чим мені тебе вилікувати?

- Старший конюх тобі дорожче або твоя ханша? Один з нас двох повинен померти - такий сон мені приснився. Поки він буде живий, я не зможу встати на ноги. Ніякі ліки мені, не допоможуть, - відповідає ханша.

- Що ти говориш, люба? Як я можу його стратити самого хорошого старшого конюха? Завдяки йому, множаться в моєму табуні швидконогі хулегі. Моє ім'я прославилося в далеких землях. Я про це не можу забути, - каже хан.

- Хто тобі потрібніше, твоя Хата або конюх? - Сказала чванлива ханша і лягла обличчям вниз.

- Що ж мені робити? - Запитує хан у великій тривозі.

- Що робити, сам знай. Невже серед твоїх підданих немає такого конюха? Закони хана в твоїх руках, а хвороба не чекатиме твого рішення. Якщо хочеш врятувати мене, зараз же приймай рішення. Моє серце зупиняється, душа моя частішає, - застогнала ханша.

Стратити безвинного старшого конюха, який не має за душею гріха, важко. Хан викликав рабів.

- Ви повинні заготовити багато дров в ущелині гори. Хто до вас першим під'їде, хапайте його, і, незважаючи ії на що; киньте в багаття. Якщо послухаєтесь і не виконаєте наказу, всі ви будете горіти на тому ж вогнищі! Як виконайте, відразу дайте мені знати! - Карає хан своїм рабам.

Раби хана швидко зібралися і поїхали в вказане місце. Навезли багато дров в лісі і розвели багаття до небес

- Який же грішник приїде сюди першим і перетвориться в попіл на цьому вогнищі, - розмовляють раби між собою і чекають.

Хоч шкода було хану старшого конюха, але він повинен був зробити це. Він викликав старшого конюха і каже:

- Раби поїхали в ліс на заготівлю дров. Їдь і прийми у них роботу.

Старший конюх швидко зібрався і поїхав на коні до ущелини гори.

По дорозі його зупинила одна жінка.

- Молода людина, зупиніть коня, - просять вона.

- Що треба? Говоріть швидше, поспішаю, - сказав він.

- Мій чоловік служить у хана вже третій рік. Немає жодної людини, яка могла б заколоти ягня. Діти мої хочуть вареного м'яса і цим набридають мені. Прошу вас, допоможіть мені заколоти ягня, - знову просить його жінка.

Як не поспішав конюх, змушений був зайти до неї заколоти ягня за всіма правилами. Поспішає він і хоче виїхати.

- Що ви, почекайте трохи! Чи не їдять м'ясо без бульйону, що не одягають дегел без шва. Від готового страви не відмовляються, звичаями не зневажають, є така приказка, - сказала господиня.

- Та ні, я дуже поспішаю. Заїду в наступний раз і покуштую.

- Коли поспішаєш, потрапиш в біду, коли відкладаєш справи, залишишся ні з чим. Молода людина, що не порушуй звичай наших предків. Спробуй чашку супу, - сказала жінка і поставила перед ним м'ясо з шапку і чашку супу.

- Що за жінка така, гостра на язик і з кмітливістю? - Подумав про себе молодий ханський конюх і квапливо почав їсти.

Із задоволенням з'їв шматок м'яса з шапку.

- Мій чоловік, напевно, обманює мене, - подумала ханша і вирішила побачити своїми очима, як буде горіти на багатті молодий ханський конюх. Потайки від усіх вона сіла на коня і помчала в ліс, де горіло багаття.

Поки молодий ханський конюх їв гарячу їжу, повз цієї юрти проскакала ханша. Коли ханша під'їхала до багаття, раби хана подумали: «Видно вона винуватиця, легковажна і пихата ханша», схопили ханшу і, незважаючи на її сльози і благання, кинули в багаття.

- Чорна душа її разом з димом розвіялася, напевно. Ось покарана вона за те, що змусила нас мучитися тут, - кажуть і сміються ханські раби.

Як тільки молодий конюх вибрався з юрти, одразу помчав щодуху до ущелини гори. Наблизившись до місця, побачив велике багаття. Вогонь піднімається до вершин могутніх сосен.

- Що тут відбувається? - Запитує молодий конюх.

- Хто першим під'їде до багаття, ту людину киньте в багаття, - так суворо наказав нам хан. Згідно з наказом ми кинули в багаття прибула першою ханшу і відправили до небес, - відповідають раби.

- Ой! Що ви зробили? Як же бути? Він хотів, щоб ви спалили мене, - сказав конюх і рвонувся до багаття. Його силою зупинили раби.

- Друг, що ти робиш? Ми не маємо право спалити двох чоловік. Не було такого наказу! - Пояснюють йому ті.

Раби прийшли до господаря:

- Хан-батюшка, ми виконали ваш наказ.

- Ну тоді добре. Ідіть.

Раптом він побачив молодого конюха:

- Що ?! Чому ви брешете? - З криком схопився з місця.

- Пожалійте нас, хан-батюшка! Ваш наказ ми виконали так, як нам було передано. Хто першим під'їхав до нас, того ми і спалили.

- Кого?

- Вашу ханшу.

Хая мало не впав, почувши це.

- А ти де був? - Запитав хан і зло подивився в сторону молодого конюха.

- Високородний наш хан-батюшка, пожалійте мене. Там на дорозі живе одна жінка. За звичаєм наших предків, я заколов у неї вівцю і трохи запізнився, Я хотів кинутися в багаття, але мене зупинили ваші раби, - каже.

- Але у нас не було наказу від хана спалити двох, - кажуть раби.

- Так, це правда, - сказав хан і схопився за голову. Так він сидів довго.

- Чи не видавай наказу, який обдумавши, що готується їжу не лишай, - сказав він і від горя впав замертво.

Так кажуть.

невдачливий СТАРИЙ | Сесен-ХАН


Олот БОГАЧА | БІДНИЙ-пребедние ЛЮДИНА | Тайша І БІДНИЙ СТАРИЙ | ТРИ МУДРЕЦЯ З ГУРБАЛДАЯ | МУДРЕЦІ ГУРБАЛДАЯ | ТРИ БРАТИ | ТРИ БРАТИ-ТРИ МУДРЕЦЯ | СЕЛЯНИН ТАРХАС | Знаючі СІМДЕСЯТ небилиці | СІМДЕСЯТ небилиці |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати