Головна

ДОЧКА бідняків-НЕВІСТКА МУДРОГО ХАНА

  1. А Володимира Великого та Ярослава Мудрого
  2. В) Ярослава Мудрого, Г) Володимира Мономаха.
  3. Володимира Великого та Ярослава Мудрого
  4. Порівняйте и дайте оцінку ДІЯЛЬНОСТІ князів Володимира Великого и Ярослава Мудрого.
  5. Правления князя Ярослава Мудрого
  6. Правления ЯРОСЛАВА МУДРОГО

Сесен Хаан Бері - угеетей хууні басаган - Дочка бідняка - невістка мудрого хана. Аарне-Андрєєв, № 1130. Записав В. Ж. Хамаганов від Арабдана Дарьяевіча Онгорхоева, 66 років, с. Перли Тункінского району БурАССР, 1959, РВ БФ СО АН СРСР, інв. № 2 861 тетр. 2. Переклад С. С. Бардахановой.

варіанти «Баян хуней Сесен Бері»,«Хоёр сесеней х??релд?он»,«?енеехен убген ?ен Сесен Абхай»,«Мунхаг х?б?ун»,«Ребії Хаан»Включені в даний збірник. Див. Коментарі до них. Окремі мотиви зустрічаються в казці «Сесен хуухен», Опублікованій в збірнику А. Шадаева«Бурят-монгол Арадан онтохонууд».

У одного хана був придуркуватий син. Одного разу їдуть вони удвох з полювання, батько каже синові:

- Поворуши-ка ти хвіст коню.

Той відразу ж стрибнув з коня, схопився за кінський хвіст і давай мотати так трясти. Зіскочив хан з коня і став його бити, примовляючи:

- Ти що? Поворухнути хвіст коню - це значить дорожню пісню заспівати.

Схопився хан на коня і поїхав далі. Слідом за ним риссю поскакав і син на своєму коні.

По дорозі хан велів синові змайструвати з дерева котел. Той зліз з коня, зрубав товсте-претовсту дерево і став з нього робити котел.

- Досить, - сказав хан і знову міцно побив сина. Поїхали далі. Приїхали додому, хан говорить своїй старій.

- Дуже дурний і безглуздий у нас син народився. Ума у нього зовсім немає.

- Що ж поробиш? Чи не вбивати ж нам його, - сказала та.

- Треба б підшукати йому гарну наречену. Тоді і за розум візьметься, нікуди не дінеться.

Неподалік від них жив один старий з дочкою. Задумав хан невісткою зробити її, відправив до старого двох сватів з хадак і велів запитати, чи не стати їм сватами, одруживши своїх дітей?

Коли від хана прийшли до старого з хадак, дочки не було вдома.

- Спершу я у дочки, - сказав старий і відправив їх назад. Повернулася дочка, батько їй розповів усе. Замислилася вона і каже:

- Якщо дадуть за мене повний двір худоби та повну шапку золота, тоді будеш згоджуватися.

На завтра знову прийшли від хана з хадак і домовилися про все.

Після цього старий побудував собі курінь (з прибудовою) на острові, де росло багато дерев і всіляку траву. Піддані хана приганяють туди худобу, а старий заганяє їх в одні ворота, випускає через інші на острів і ховає там. Ханські пастухи приганяють так приганяють туди худобу, але двір ніяк не можуть заповнити. Тоді старий сам їм сказав:

- Чи вистачить.

А золото він брав від них в шапку з дірявим дном і тримав її над великою ямою, заздалегідь викопаній. Тому й не могли ніяк наповнити цю шапку золотом. Все везуть так везуть від хана, але шапка так і не наповнюється. Сам старий, нарешті, сказав:

- Чи вистачить.

Перерахував він худобу, виявилося п'ятсот голів. Порахував гроші - п'ять тисяч набралося.

«Цього добра мені вистачить до ста років», - подумав він і віддав свою дочку хана в невістки.

Надумав хан випробувати, наскільки розумна невістка, і поїхав до іншого хана. Той хан розправився з ним і викинув на вулицю. Лежить мудрий хан і крадькома пише додому: «Живу я добре. Лежу під блакитним ковдрою, на зеленій шовковій постелі. Мій спокій охороняють два солдата. Їжі повно у мене всякої, весь я в красивих золотих прикрасах. Приїжджайте до мене в гості. При цьому триста баранів і рогата худоба женіть попереду. Безрогих ведіть за собою. Візьміть з собою худого красивого бика, худеньку білу корову та самовар з золотим ланцюжком ».

Коли прийшов такий, лист від хана, його наближені радіють, що їх хан потрапив в хороші краю. Дуже радий цій вісточці і дурний ханський син. Став він готуватися до цієї поїздки, як сказано в листі. Лише невістка - дочка бідняка - розсудила по-своєму і каже:

- Зелена ліжко - це земля наша золота. А блакитне шовкове ковдру - це небо. Їжею усякої називає він дощові краплі, що служать йому їжею. Сам хан прикутий залізними ланцюгами, і двоє вартують його. Просить швидше приїхати до нього. Рогатою худобою він називає своїх воїнів з рушницями і списами. Безрогим ж - усіх, у кого немає зброї. Худий красивий бик, мабуть, мій чоловік. Худенька біла корова, напевно, ви, моя свекровушка. Самоваром з золотим ланцюжком, видно, називає мене.

Швидко зібралися вони і відправилися туди. Не забарились вчасно, там вже зібралися хана вбити. Налетіли вони на війська хана, билися весь день і розбили їх повністю. Самого хана з його наближеними зв'язали. А батька свого, хана, звільнили і з пошаною привезли додому.

З тих пір хан радий-радешенек, що його наречена розумніші і краще за всіх. Так вони зажили в спокої і щастя.

СТАРИЙ УЕНЕЕХЕН І ЙОГО МУДРАЯ ДОЧКА Уен | МУДРАЯ НЕВІСТКА БАГАТОГО ЛЮДИНИ


Бурятський НАРОДНІ КАЗКИ. ПОБУТОВІ | Від укладачів | РОЗУМНИЙ ЕРЕНТЕЙ і дурних ДАЛАНТАЙ | МУДРАЯ НЕВІСТКА ГУРЕ РАНЗА-ХАНА | ТРИ ЗАГАДКИ | РОЗМОВА ДВОХ МУДРИХ | Син безумний | ДІВЧИНКА-СИРОТА | ДВА БРАТА | РОЗУМНА НЕВІСТКА |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати