Головна

Марія Тимофєєва 12 сторінка

  1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

Інтенсивні прояви еротичного перенесення необхідно відрізняти від бажання пацієнта бути коханим аналітиком. За свідомими чи несвідомими зусиллями спокушання в перенесенні може лежати прагнення стати об'єктом бажання аналітика - стати фалосом аналітика - разом з фантазіями про фізичної неповноцінності і кастрації. Тому я вважаю за краще аналізувати не тільки захисту пацієнта проти повного вираження еротичного перенесення, але також і природу самих фантазій в перенесенні. Під тим, що може виглядати як бажання сексуальних відносин з аналітиком, приховані множинні переноси і значення. Наприклад, інтенсивна еротизація часто є захист від агресивних переносів, що мають багато джерел, спробу уникнути болючих конфліктів, пов'язаних з оральної залежністю або, нарешті, програвання перверзівних переносів (бажання спокусити аналітика з тим, щоб знищити його).

Аналітик, здатний вільно досліджувати у власній свідомості свої сексуальні почуття по відношенню до пацієнта, зможе оцінити природу трансферентних формувань, уникнувши таким чином захисного заперечення власних еротичних реакцій на пацієнта; в той же час він повинен бути здатний досліджувати трансферентних любов, не відіграючи зовні свій контрперенос в спокушає зближенні. Еротичний перенесення пацієнта може бути виражений невербально, в еротизації його (її) ставлення до аналітику, на що аналітику слід реагувати дослідженням захисного характеру цього невербалізованих спокушання, що не посилюючи еротизацію процесу терапії і в той же час не вдаючись до захисного відкидання пацієнта.

Невирішена нарцисична патологія аналітика, ймовірно, є головною причиною відіграш зовні контрпереноса, яке підсилює еротізірованность психоаналітичної ситуації або навіть веде до руйнування рамок психоаналітичного сеттинга. На мою думку, вступ у сексуальні відносини з пацієнтом в більшості випадків свідчить про нарциссические розладі аналітика і супутньої серйозної патології Супер-Его. Однак іноді ця ситуація обумовлюється чисто Едіповим динаміками, коли сексуальний вихід за рамки аналітичних відносин символічно репрезентує для аналітика подолання едипового бар'єру, програвання зовні Мазохістичні патології в несвідомому бажанні отримати покарання за едипове злочин.

Дослідження складних і інтимних аспектів еротичних фантазій пацієнта і його бажання сексуальних любовних відносин з аналітиком надає останньому унікальну можливість краще зрозуміти сексуальне життя протилежної статі. Тут задіяні як гетеросексуальні, так і гомосексуальні динаміки, як позитивний, так і негативний едипів комплекс. Оскільки аналітик ідентифікується з емоційними переживаннями пацієнта протилежної статі, конкордантность ідентифікація в контрпереносе з еротичними переживаннями пацієнта по відношенню до інших гетеросексуальним об'єктів активізує здатність аналітика до ідентифікації з сексуальними устремліннями протилежної статі, а також опір ім. Для того щоб встановити в контрпереносе конкордантность ідентифікацію з потягом його пацієнтки до іншого чоловіка, аналітик-чоловік повинен мати свободу контакту з власної жіночої ідентифікацією. У ситуації, коли ця ж сама пацієнтка відчуває сексуальні почуття до аналітика, той має можливість досягти значно кращого розуміння сексуального потягу у людини протилежної статі шляхом інтегрування своєї конкордантность ідентифікації з сексуальним потягом пацієнтки і своєї комплементарної ідентифікації з об'єктом її бажання. Це розуміння з боку аналітика означає його емоційний резонанс з власної бісексуальністю, як і досягнення такого рівня інтимності і контакту, яке зазвичай відбувається лише в моменти найвищої сексуальної близькості пари.

Активізація інтенсивного і складного контрпереноса, застосовуваного в роботі, є унікальною особливістю психоаналітичної ситуації, можливої ??лише завдяки захисту, що забезпечується рамками психоаналітичних відносин. Свого роду іронічним підтвердженням унікальності переживання такого досвіду в контрпереносе є те, що, хоча у психоаналітиків є надзвичайна можливість досліджувати психологію любовної життя протилежної статі, ці знання і досвід мають тенденцію випаровуватися, ледь справа доходить до розуміння власних переживань з іншою статтю поза психоаналітичної ситуації. Тобто поза аналітичної ситуації любовна життя аналітика така ж, як у інших смертних.

Коли пацієнт і аналітик не належать до однієї статі, конкордантность ідентифікація в контрпереносе спирається на терпимість аналітика щодо власних гомосексуальних компонентів, а гетеросексуальні елементи контрпереноса пов'язані переважно з комплементарної ідентифікацією. Коли пацієнт однієї статі з аналітиком відчуває сильну трансферентних любов, це розмежування втрачає виразність. Гомосексуальні переноси і еротичний відгук аналітика на них мають властивість оживляти доедіповой, так само як і едипове, лібідинальна прагнення і конфлікти, особливо у пацієнтів, чиї гомосексуальні конфлікти і прагнення виражені в контексті невротичної особистісної організації. Якщо аналітик здатний до терпимості по відношенню до власних гомосексуальних компонентів, то дослідження їм в контрпереносе своєї ідентифікації з доедіповой батьками має допомогти йому в аналізі негативних едіпових наслідків гомосексуальних почуттів пацієнта. Це рідко представляє серйозну трудність, за винятком випадків, коли аналітик бореться з власними витісненими в результаті конфлікту гомосексуальними прагненнями або пригніченою гомосексуальною орієнтацією.

Перенесення у гомосексуальних пацієнтів з нарцисичної особистісної структурою в терапії з аналітиком того ж статі набуває надзвичайно вимогливий, агресивний характер, що послаблює або виключає значний гомосексуальний контрперенос і пов'язані з ними складності. Зрозуміло, відсутність сексуального резонансу в контрпереносе у аналітика того ж статі з гомосексуальним пацієнтом, страждаючим від сильної нарциссической патології, також вимагає дослідження на предмет можливої ??специфічної фобической реакції аналітика на власні гомосексуальні імпульси. Більш високі культурні упередження проти чоловічої гомосексуальності означають, на жаль, вірогідність великих проблем з контрпереносом у аналітиків-чоловіків.

Виходячи з вищевикладеного, ми робимо висновок, що найважливішими технічними моментами в аналізі трансферентной любові є такі. По-перше, прийняття аналітиком виникнення у себе гомо- чи гетеросексуальних почуттів по відношенню до пацієнта, що вимагає від аналітика внутрішньої свободи у використанні своєї психологічної бісексуальності. По-друге, систематичне дослідження аналітиком захистів пацієнта, що протистоять повного вираженню трансферентной любові, - дослідження, для якого терапевта необхідно балансувати між фобічним небажанням вивчати ці захисту і ризиком агресивного спокушає вторгнення. По-третє, здатність аналітика повністю дослідити як вираження трансферентной любові пацієнта, так і його неминуче наступні за цим реакції на фрустрацію трансферентной любові. Таким чином, з моєї точки зору, аналітику слід утримуватися від повідомлення свого контрпереноса пацієнту з тим, щоб забезпечити собі внутрішню свободу в дослідженні своїх почуттів і фантазій, а також інтегрувати досягнуте їм розуміння свого контрпереноса з інтерпретаціями перенесення в термінах несвідомих конфліктів пацієнта.

Переживання пацієнтом "відкидання" аналітиком як підтвердження заборон на едипове бажання, як нарциссического приниження і як своєї сексуальної неповноцінності і кастрації повинна досліджуватися і інтерпретуватися. При дотриманні цих умов в терапії періодично буде розгортатися вільне і відкрите вираження трансферентной любові, як едипової, так і доедіповой. Сила вираження цієї любові типовим чином змінюється відповідно до того, що емоційний зростання в сексуальному житті пацієнта сприяє успішності його або її зусиль до встановлення більш задовольняють відносин у зовнішній реальності.

Аналітик повинен приходити до згоди не тільки з власними бісексуальними нахилами в міру того, як вони активізуються в еротичному контрпереносе, але також і з іншими поліморфними перверзівнимі інфантильними прагненнями, такими як садистичні і вуайерістіческіе імплікації інтерпретує досліджень сексуального життя пацієнта. Ймовірно, вірним є також і те, що чим більше задовільна сексуальне життя самого аналітика, тим більшою мірою він здатний допомогти пацієнтові вирішити заборони і обмеження в цій істотній сфері людського досвіду. Я впевнений, що, незважаючи на проблемні сторони трансферентной любові, той унікальний досвід її аналізу, який дозволяє отримати психоаналітична робота, роблячи її своєю тимчасової мішенню, може сприяти емоційному і професійному зростанню аналітика.

клінічна ілюстрація

Міс А. - самотня жінка приблизно тридцяти років - звернулася до мене за рекомендацією свого лікуючого лікаря в зв'язку з хронічною депресією, зловживанням алкоголем і різними транквілізаторами, хаотичної життям, нестабільністю на роботі і в стосунках з чоловіками. Я вже посилався на інші моменти її терапії (див. Розділ 5). Міс А. справила на мене враження інтелігентної, теплою і досить привабливої ??жінки, але кілька недбалої, неуважною до себе і своїм зовнішнім виглядом. Вона успішно закінчила навчання в галузі архітектури та встигла попрацювати в кількох архітектурних компаніях, часто міняючи місця роботи, - як я поступово з'ясував, в основному через невдалі романів з колегами-чоловіками. Вона мала схильність змішувати роботу і особисті відносини, руйнуючи і те, і інше.

Мати пацієнтки померла, коли міс А. виповнилося шість років. Батько міс А. був видатним бізнесменом з міжнародними зв'язками, які вимагали частих відряджень. Під час цих поїздок міс А. і два її старших брата залишалися під опікою другої дружини батька, з якої міс А. не ладила. Свою матір міс А. описувала в ідеалізованих і кілька нереалістичних тонах. Її емоційний оплакування матері перейшло в стійке вороже ставлення до мачухи, на якій батько одружився через рік після смерті першої дружини. Відносини з батьком, які до цього були чудовими, також погіршилися. Він вважав невиправданої ворожість дочки по відношенню до своєї нової дружини.

У підліткові роки міс А. супроводжувала батька в його заокеанських поїздках, що начебто цілком задовольняло мачуху, яка могла залишатися вдома і продовжувати свою світське життя. Міс А. вчилася в середній школі, коли виявила любовні зв'язки батька з іншими жінками і зрозуміла, що ці зв'язки були основним його заняттям під час закордонних поїздок. Міс А. стала повірницею батька, і те, що він довіряв їй, хвилювало її і робило щасливою. Менш усвідомленими почуттям було переживання тріумфу над мачухою.

У роки навчання в коледжі у неї сформувався той поведінковий патерн, який і зберігався аж до початку терапії. Вона закохувалася, впадала в найсильнішу залежність і підпорядкування, починала чіплятися за чоловіка і незмінно бувала кинута. На це вона реагувала глибокою депресією, для подолання якої стала вдаватися до алкоголю і легким транквілізаторів. У міру того, як за нею закріплювалася репутація "слабачкой", її статус в елітарної соціальної групи, до якої вона належала, поступово падав. Коли черговий нещасний роман ускладнився небажаною вагітністю і подальшим абортом, її батько виявив занепокоєння, що і спонукало лікаря міс А. направити її до мене.

Діагностично я визначив міс А. як переважно Мазохістичні особистість з характерологической депресією і симптоматичної алкогольної і лікарської залежністю. Міс А. зберігала гарні відносини з декількома подругами протягом багатьох років, вона була здатна ефективно працювати до тих пір, поки не зав'язувала роман на роботі, і в цілому справляла враження чесного, небайдужого до себе людину, здатну до встановлення глибоких об'єктних відносин. Я рекомендував їй психоаналіз, і описується нижче відбувалося на третьому-четвертому році терапії.

Протягом деякого часу у міс А. був роман з одруженим чоловіком, Б., недвозначно давали їй зрозуміти, що не збирається залишати свою дружину заради неї. Однак він запропонував їй народити від нього дитину і висловив готовність надавати їй фінансову підтримку. Міс А. плекала надію, що її вагітність зміцнить їх відносини і врешті-решт консолідує їх союз. Вона неодноразово описувала мені свої переживання з Б., що показували його як садистичного, брехливого і ненадійного людини, і з гіркотою скаржилася на нього. Коли я запитав, як же вона розуміє ці відносини, які описує в таких термінах, міс А. звинуватила мене в намаганнях зруйнувати те, що вважала найбільш значущими відносинами в своєму житті, а також в нетерплячості, домінуванні і моралізування.

Поступово стало ясно, що пацієнтка сприймає мене як і допомагає, критичну, що не розуміє і не співчуваючу батьківську фігуру - точно так само, як реального батька з його турботою про неї. У той же час вона повторювала в перенесенні мазохистский патерн відносин. Я не міг не звернути увагу на те, що вона в найдрібніших подробицях описувала всі свої сварки і складності з коханцем, але ніколи не розповідала про інтимні моменти відносин, крім періодичних зауважень про те, що вони прекрасно провели час в ліжку. Чомусь мені не вдавалося досліджувати в терапії це розбіжність між її загальної відкритістю і стриманістю в одній конкретній області. Лише поступово я став усвідомлювати, що не наважуюсь цікавитися її сексуальним життям внаслідок своєї фантазії, що вона тут же інтерпретує це як спокушати вторгнення. Я відчув у собі своєрідну реакцію контрпереноса, але ще не цілком розумів її.

Досліджуючи функції її нескінченного повторення одного і того ж садомазохистского патерну в стосунках з містером Б., я виявив, що пацієнтка боїться моєї ревнощів до інтенсивності цих відносин. Мої інтерпретації - про те, що вона відтворює зі мною фрустрирующие і саморуйнівної відносини, які переживає з містером Б., - міс А. сприймала як пропозиція еротичного підпорядкування мені. Після цього я зміг зрозуміти моє колишнє коливання як інтуїтивне відчуття її підозр з приводу моїх намірів спокусити її. Я прийшов до висновку, що вона боялася ділитися зі мною подробицями свого сексуального життя, оскільки вважала, що я хочу використовувати її сексуально і викликати у неї сексуальні почуття до мене.

Мушу додати, що все це відбувалося в виражено Нееротичні атмосфері; на цьому етапі терапії моменти спокійною рефлексії раз у раз наступали буквально посеред гнівних спалахів люті, адресованої коханцеві або мені, через мою передбачуваної нетерпимості до її відносинам з ним. Потім пацієнтка почала досліджувати сексуальні аспекти відносин з Б. Я дізнався, що, хоча з самого початку міс А. охоче брала участь в будь-яких сексуальних іграх і діях, які пропонував Б., і її сексуальне підпорядкування доставляло йому особливе задоволення, вона не здатна була досягти оргазму під час коїтусу, відчуваючи з ним ту ж сексуальну скутість, що і з багатьма попередніми коханцями. Лише коли один з цих коханців, прийшовши в лють, почав її бити, вона змогла досягти повного сексуального збудження і оргазму.

Ця інформація прояснила один аспект її залежного, чіпляється і в той же час провокативного поведінки з Б. - її несвідомі зусилля спровокувати його на те, щоб він її вдарив і вона могла б досягти повного сексуального задоволення. Зловживання алкоголем і транквілізаторами виступило як засіб пред'являти себе імпульсивної, неконтрольованої, вимогливою і незадоволеною, на противагу її звичайної м'якості і покірності. Таким чином вона одночасно провокувала чоловіків на насильство, що дає їй можливість сексуального задоволення, і робила себе непривабливою для них. У ретроспективі зловживання алкоголем виступало як одне з пояснень її незмінного відкидання чоловіками. Однак поступово як головна динаміка проявилося несвідоме почуття провини через едіпових імплікацій цих відносин.

Аналіз цього матеріалу прискорив розрив з Б .: міс А. стала виявляти менше регресивною вимогливості і більше реалізму, конфронтіруя Б. з проявами його непослідовності в стосунках з нею. Коли Б. був поставлений перед вибором, пов'язаним з майбутнім їхніх стосунків, він вирішив покласти їм кінець. У наступний період печалі з цього приводу у міс А. вперше виникли усвідомлені еротичні почуття по відношенню до мене. Підозрювала мене в намірах сексуально спокусити її і бачила в мені копію лицемірного, моралистична і сексуально безладного батька, міс А. тепер стала сприймати мене як дуже відрізняється від її батька. В її теперішньому поданні я був ідеалізованим, люблячим, який оберігає, але також і сексуально чуйною чоловіком, і вона досить вільно виражала еротичні почуття до мене, в яких ніжність з'єднувалася з сексуальними фантазіями і бажаннями. Я, в свою чергу, сприймав її перш як нехитру простачку, став відчувати під час сесій еротичні контртрансферентние фантазії, що супроводжувалися думками про дивацтва того, що така приваблива жінка не здатна підтримувати постійні відносини з чоловіком.

У період цієї видимої свободи вираження своїх фантазій про любовні стосунки зі мною - в них вона уявляла переважно садомазохистские сексуальні взаємодії - міс А. також стала надзвичайно чутлива до найменших фрустрації під час сесій. Якщо їй доводилося почекати кілька хвилин, якщо зустріч потрібно було перенести на інший час, якщо з якихось причин я не міг погодитися на зміну, якого вона вимагала, міс А. почувалася травмованої - спочатку впадала в депресію, а потім дуже сердилася. Принижена тим, що я не йду назустріч її сексуальним бажанням, вона звинувачувала мене в черствості, холодності і садистичний спокушає поведінці. Образи безтурботних відносин батька з різними жінками за кордоном, коли він використовував свою дочку, щоб захистити себе від підозр другої дружини, стали значною темою в терапії: я виступав тепер таким же спокусливим і ненадійним, як батько, і зраджував її в своїх "безтурботних" відносинах з іншими пацієнтками і колегами-жінками.

Потужний ефект цих закидів, її обвинувачувальна, самозневажливим і гнівна позиція, відтворення її труднощів у відносинах з чоловіками і розтин перш витісненого аспекту її відносин з батьком викликали також зміщення в моєму контрпереносе. Парадоксальним чином, я відчув боґльшую свободу в дослідженні власних контртрансферентних фантазій, варіювати від сексуальних взаємодій, що відтворюють її садомазохистские фантазії, до картин того, як можна було б жити з такою жінкою, як міс А. Мої фантазії про садомазохістських сексуальних взаємодіях відтворювали також агресивна поведінка чоловіків по відношенню до неї, яке вона несвідомо в них провокувала. Мої фантазії в кінці кінців вилилися в чітке усвідомлення того, що вона вперто провокує ситуації, фрустрирующие її потреба в залежності і призводять до взаємних звинувачень з подальшими проявами насильства і відкритими демонстраціями пригніченості і люті. Вона буде виступати в якості моєї жертви, що неминуче зруйнує наші відносини.

У міру того, як я використав цей контртрансферентний матеріал у своїй інтерпретації явищ переносу, для мене ставало ясним глибоке почуття провини міс А. з приводу сексуалізірованние аспектів відносин зі мною. На противагу колишнім наріканням на відчуття знедоленої людини і приниженості через те, що я не відповідаю на її любов, тепер вона відчувала неспокій, вину і засмучення від того, що намагалася спокусити мене, і представляла ідеалізований образ моєї дружини (про яку вони мали абсолютно ніякої інформації, в тому числі і про її існування). Ретроспективно я усвідомив, що мій опір дослідженню фантазій в контрпереносе не дало мені піти за ними в напрямку, в якому прояснилася б мазохистская аутодеструктивного еротичних бажань міс А. по відношенню до мене. Озираючись назад, я можу сказати, що моя несвідома контр-ідентифікація з її спокушає батьком завадила мені вільно досліджувати свій еротичний контрперенос і таким чином більш чітко усвідомити мазохістську модель в перенесенні. Мені здається, що і мій опір несвідомим садомазохістіческім імпульсам в моїх рольових реакціях по відношенню до міс А. також зіграло свою роль. Надалі домінуючою темою аналізу стали сексуальні фантазії міс А. про батька, її минуле сприйняття його як дражливо-провокуючого і одночасно сексуально відкидає.

У контексті нашого дослідження глибокого почуття провини, в якому ідеалізований образ моєї дружини з'єднувався з ідеалізованим чином її матері, міс А. усвідомила, що вона захищалася від цих переживань провини у вигляді розщеплення образу матері на ідеалізований образ покійної матері і на лякаючий і знецінений образ мачухи, репрезентируемая суперницями, іншими жінками в житті її чоловіків, які ніколи не належали тільки їй одній. Це усвідомлення також допомогло прояснити її несвідомий вибір "неможливих" чоловіків і неусвідомлений заборона на отримання повного сексуального задоволення інакше як за умов фізичного або психічного страждання.

Зрештою міс А. вдалося встановити відносини з людиною, яка багато в чому задовольняв її більше, ніж попередні коханці. У той час він не був пов'язаний ні з якою іншою жінкою і належав до її соціального кола (з якого вона відчувала себе вигнаної в результаті безладного способу життя). Була тривала період аналізу, коли ми досліджували її фантазії і страхи в країнах, що розвиваються відносинах з К. Вона могла детально розповідати про їх сексуальні стосунки, і ми досліджували як її почуття провини по відношенню до мене, викликане залишенням мене як об'єкта любові, так і її почуття перемоги наді мною завдяки сексуальним відносинам, які, в її фантазії, були більш задовільними, ніж будь-які інші, які могли б у мене бути. Іншими словами, задовільні любовні відносини у зовнішній реальності також допомогли опрацюванні в перенесенні процесу оплакування відносин зі мною, воспроизводившего оплакування колишніх відносин і встановлення нових у амбівалентні стосунки з батьком.

9. Мазохістичні ПАТОЛОГІЯ

Мазохізм. Загальний огляд

З моєї точки зору, до мазохізму відноситься широкий спектр феноменів, як нормальних, так і патологічних, що мають загальну якість аутодеструктивного і отримання свідомого чи несвідомого задоволення від страждання. Межі цієї області нечіткі. На одному полюсі ми виявляємо таку потужну саморуйнівної, що самоусунення або усунення самоусвідомлення є провідною мотивуючої силою (Грін (1983) називав це "нарцисизмом смерті"), так що Мазохістичні психопатологія плавно переходить в психопатологію примітивною і важкої агресії.

На іншому кінці спектру здорова здатність жертвувати собою за сім'ю, інших або за ідеал, яка втілює субліматорние функції виходить від Супер-Его готовності до страждання, не може бути визнана патологічної. Наша тривала інфантильна залежність і обов'язкова інтерналізіровать батьківська влада під час розтягнутого дитинства і підліткового віку роблять майже неможливим формування Супер-Его, яке включало б мазохістські компоненти, тобто існують деяка несвідомо мотивована потреба до страждань і її основні рушійні механізми.

Між цими двома полюсами розташовується широкий спектр Мазохістичні психопатології, загальні елементи якого зосереджені навколо несвідомих конфліктів, пов'язаних з сексуальністю і Супер-Его. Моральний мазохізм вимагає плати за отримання задоволення: в відносинах між Я і інтроектамі Супер-Его відбувається трансформація страждання в еротичне задоволення, інтеграція агресії всередині любові. Відповідно до несвідомим почуттям провини, страждати з волі наказующего інтроектамі означає повертати собі любов об'єкта і єдність з ним; таким шляхом агресія асимілюється любов'ю. Та ж динаміка присутня в сексуальному мазохізм як специфічної перверсії: необхідне для сексуального задоволення переживання болю, підпорядкування і приниження є несвідомим покаранням за заборонені едипове аспекти генітальної сексуальності.

Мазохізм як частина поліморфної перверзівной інфантильною сексуальності становить, як ми бачили, ключовий аспект сексуального збудження, в основі якого лежить потенційно еротична реакція на переживання дискретної фізичного болю і символічне перетворення цієї здатності (тобто трансформації болю в сексуальне збудження) в здатність розчиняти, або інтегрувати , ненависть в любові (Кернберг, 1991). Як підкреслили Брауншвейг і Фейн (1971, 1975), спочатку об'єкт сексуального бажання - це дражливий об'єкт, це чуттєво стимулююча і фрустрирующая мати; а еротичне збудження разом з його агресивним компонентом є базисну реакцію на бажаний, фрустрирующий і збудливий об'єкт.

В оптимальних обставин пов'язані з болем аспекти еротичного збудження трансформуються в задоволення, посилюючи сексуальне збудження і відчуття близькості з еротичним об'єктом. Интернализация еротичного об'єкта, об'єкта бажання, включає також і вимоги, що пред'являються цим об'єктам як умови збереження любові. Основна несвідома фантазія може бути виражена таким чином: "Ти завдаєш мені болю - це частина твоєї відповіді на моє бажання. Я приймаю біль як частина твоєї любові - вона скріплює нашу близькість. Відчуваючи насолоду від заподіяної тобою болю, я уподібнююся тобі". Вимоги з боку об'єкта також можуть бути трансформовані в неусвідомлений моральний кодекс, що знаходить вираз у базисної несвідомої фантазії, яка може бути виражена приблизно так: "Я приймаю твоє покарання - воно повинно бути справедливо хоча б тому, що виходить від тебе. Я заслуговую його тим, що утримую твою любов, і в стражданні я збережу тебе і твою любов ". Агресивні імплікації болю (агресія, яка виходить від бажаного об'єкта або приписувана йому, і гнівна реакція на біль) таким чином переплетені або сплавлені з любов'ю як невід'ємна частина еротичного збудження - це підкреслювали Брауншвейг і Фейн (1971) і Стіллер (1991а) - і як частина "морального захисту", описаної Фейрберн (1954).

Як ілюстрацію може бути розглянутий випадок однієї сорокарічної жінки з депресивно-Мазохістичні особистісної структурою. У процесі психоаналізу вона після багатьох років шлюбу зуміла позбутися від нездатності досягати оргазму зі своїм чоловіком. На одній із сесій у пацієнтки з'явилася фантазія в перенесенні: вона приходить на сесію, повністю роздягається, а я так вражений її грудьми і геніталіями, що стаю повним рабом її бажань, сексуально збуджуюся, і у нас відбувається статевий акт. І тоді вона, в свою чергу, готова стати моєю рабинею, знехтувавши всіма своїми зобов'язаннями і слідувати за мною.

Єдина дочка суворої матері, нетерпимою до будь-яких проявів сексуальності, і серцево ставився до неї, але в той же час дистанційованого батька, який довго не бував вдома, вона миттєво усвідомила зв'язок між своїм бажанням сексуальних відносин зі мною і своїм бунтом проти матері, вираженим в бажанні відібрати у неї батька. Роблячи мене рабом, вона одночасно задовольняла своє бажання повного прийняття мною її геніталій і її сексуальності і карала мене за перевагу інших жінок (її матері). Пропонуючи себе як рабині, вона спокутувала свою провину. Крім того, пацієнтка переживала відіграш фантазії рабства як збудливий вираз агресії, при якому вона могла не побоюватися її блокуючого ефекту щодо сексуального задоволення. Навпаки, вона знала, що ця агресія підсилить задоволеність повної близькості і злиття завдяки реципрокности позицій раб-господар. Після цієї сесії вона вперше в житті попросила свого чоловіка в процесі сексуального акту сильно здавити їй соски; він зробив це, прийшовши в сильне сексуальне збудження, і в свою чергу дозволив їй роздряпати йому спину до крові, і вони вперше разом пережили потужний оргазм.

Коли ми аналізували цей досвід, у пацієнтки виникла фантазія про чоловіка як про голодному, фрустрировать дитинку, кусає груди своєї матері, і про себе як про могутню, розуміє, що дає матері, яка в змозі задовольнити його потреби, терплячи його агресію. Одночасно вона відчувала себе сексуальною жінкою, яка перебуває у відносинах з чоловіком-немовлям, - який, таким чином, аж ніяк не є грізним батьком, - а також мстить батькові, який залишив її, і чоловікові, яка заподіяла їй біль, змушуючи останнього, в свою чергу, стікати кров'ю. І пацієнтка відчувала: коли вона дряпає і одночасно міцно обіймає чоловіка, їх злиття посилюється, так само як посилюється її відчуття можливості своєї участі в його оргазмі, а його - в своєму оргазмі. Ця жінка, наближалася до завершення курсу психоаналізу, була здатна сформулювати важливі аспекти нормального сексуального збудження і еротичного бажання.

Злиття з об'єктом бажання, проте, сприяє не тільки сильне еротичне збудження і любов, але також інтенсивний біль і ненависть, як припустив Якобсон (1971). Коли взаємодія з матір'ю носить хронічно агресивний - насильницький, фрустрирующий, провокуючий характер, інтенсивна фізична або психічна біль немовляти не може бути інтегрована в нормальну еротичну реакцію або, хоча і садистичні, але захищають і вселяють довіру попередники Супер-Его, і тому ця біль безпосередньо трансформується в агресію. Засновуючи своє припущення на дослідженнях Столлера (1975а), Фрейберга (1982), Галенсона (1983, 1988), Херцога (1983) та інших, Гроссман (1986, 1991) вважає, що надмірна біль трансформується в агресію і надмірна агресія спотворює розвиток всіх психічних структур і перешкоджає опрацюванні агресії через фантазії, що є протилежним їх безпосередньому прояву в поведінці. Слідом за Андре Гріном (1986) можна також сказати, що надмірна агресія обмежує сферу несвідомого психічного досвіду первинної соматизація і отреагированием (acting out).

Марія Тимофєєва 11 сторінка | Марія Тимофєєва 13 сторінка


Марія Тимофєєва 1 сторінка | Марія Тимофєєва 2 сторінка | Марія Тимофєєва 3 сторінка | Марія Тимофєєва 4 сторінка | Марія Тимофєєва 5 сторінка | Марія Тимофєєва 6 сторінка | Марія Тимофєєва 7 сторінка | Марія Тимофєєва 8 сторінка | Марія Тимофєєва 9 сторінка | Марія Тимофєєва 10 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати