Головна

оперативні документи

  1. I. Нормативні акти, інші офіційні документи
  2. I. Нормативні правові акти та офіційні документи.
  3. I. Опубліковані документи
  4. I. Основні керівні документи і їх вимоги
  5. А) Нормативні-правові документи
  6. Аналітичні фінансові документи та їх використання в діагностиці фінансового стану підприємства
  7. архівні документи

ЗАПИСКА ПО «ВЧ»

«Єгорову

У тексті перехоплення у справі «Німан» від 13 серпня Вільнюс позначений як «Вільно».

Матюшин ».

ЗАПИСКА ПО «ВЧ»

«Терміново!

Ліда, Альохіну

Порівняльним дослідженням фонограм перехоплень у справі «Німан» від 7, 13 і 16 серпня встановлено наявність в розшукуваної Вами групі двох кваліфікованих радистів. Аналіз індивідуальних особливостей передачі і радіопочерков свідчить, що один з них (перехоплення від 7 і 13 серпня) закінчив радіоотделеніе Варшавської розвідшколи в містечку Сулеювек, а другий (перехоплення від 16 серпня) навчався в Кенігсберзької школі абверу у старшого інструктора Адольфа Клюге.

Врахуйте ці обставини при проведенні розшуку.

Єгоров ».

ЗАПИСКА ПО «ВЧ»

«Єгорову

Управлінням контррозвідки 2-го Білоруського фронту 11 і 14 серпня ц. м захоплені німецькі агенти-парашутисти Пужевіч Василь, Камінський Олександр, Олешко Андрій і Мацук Іван і Артюшевскій Петро, ??які закінчили розвідувально-диверсійну школу в містечку Дальвітц поблизу Інстербурга.

Обом групам, в ніч на 1 серпня перекинутим в тили фронту під виглядом військовослужбовців Червоної Армії із завданням оперативної розвідки, було наказано:

а) зв'язатися з агентурою, залишеної супротивником, і активно використовувати її в шпигунських цілях;

б) збирати і передавати шифром по радіо відомості про пересування і районах зосередження наших військ, для чого під маскою перебувають у відрядженні офіцерів фланировать на найважливіших залізничних і шосейних комунікаціях Білоруських фронтів, ведучи постійну візуальне спостереження і прислухаючись до розмов на станціях і в місцях скупчення військовослужбовців ;

в) добувати радянські військові та цивільні особисті документи;

г) захоплювати одиночних офіцерів і сержантів Червоної Армії для їх допиту з подальшим знищенням.

Згідно зі свідченнями заарештованих агентів-парашутистів, які підтверджуються закордонний джерелом, в Дальвітцской розвідшколі абверу створено спеціальне відділення, де навчаються налаштовані антирадянськи особи білоруської національності, які мають військовий досвід і хороший фізичний розвиток.

У квітні - липні цього року на цьому відділенні пройшли інтенсивну агентурну підготовку 48 осіб, відібрані з новогрудського, Барановицького і Слонімського батальйонів, сформованих німцями при мобілізації в так звану «білоруську крайову оборону» в березні місяці цього року. Після закінчення навчання 27 агентів, найбільш скомпрометованих пособництвом окупантам, були спрямовані на закритий аеродром абверу під Кенігсбергом, де після екіпіровки в форму військовослужбовців Червоної Армії і розбивки на групи по 3-4 людини поміщалися в окремому бараці в очікуванні перекидання.

За наявними у нас даними, в перших числах серпня ц. м серед інших через лінію фронту повинні були бути перекинуті групи, очолювані колишнім командиром новогрудського батальйону БКО Борисом Рогулею і затятими антирадянщиками, націоналістами Степаном Радько та Олесем витушку.

Однією з цих груп дано вказівку зв'язатися з перебувають в даний час на нелегальному становищі в районі міста Ліда відомим білоруським націоналістом, резидентом німецької розвідки Сипович Миколою 1902 р.н.., Уродженця. гір. Пінська (неточно), за професією адвокатом.

Відомості, що містяться в перехопленні у справі «Німан» від 13.08.44 р, відповідають завданням, отриманим агентурою, яка пройшла підготовку на спеціальному білоруському відділенні Дальвітцской розвідувальні школи причому серед перекинутих так само, як і в розшукуваної Вами групі, є радисти, які закінчили Варшавську і КЄНІГСБЄРГСКІЄ школи абверу.

Не виключено, що передавач з позивними КАО використовується однією з цих груп, що діє в тилах Білоруських фронтів. Також не виключено, що Сипович Микола і є «нотаріус», який згадується в тексті перехопленої шифрограми.

Ваші міркування з приводу цієї версії повідомте.

Подготавливаемая нами орієнтування із зазначенням установчих даних, кличок і словесних портретів значної частини осіб, які пройшли підготовку на білоруському відділенні Дальвітцской розвідшколи абверу, буде вам повідомлена протягом доби.

Колибань ».

Альохін

Я покладав чималі надії на розмову з Окуліч. За словами лейтенанта з відділу держбезпеки я знав, що Окуліч в період окупації був пов'язаний з партизанами, минулої весни під час масових каральних операцій німців, ризикуючи життям, близько місяця переховував у себе важко пораненого комісара бригади Мартинова, чим врятував його. Тепер Мартинов працював одним із секретарів обкому партії і, приїхавши недавно в Ліду, спеціально відвідав Окуліч.

- Наш мужик, партизанський, - сказав мені лейтенант. - Тихий він, мовчазний ... вони всі тут такі ... - І, очевидно повторюючи чиїсь слова, суворо додав: - І поки, ми не очистимо область від усієї нечисті, вони іншими і не будуть.

Однак я не сумнівався, що Окуліч розповість мені все, що йому відомо про Миколаєві і Сенцової, і охоче передасть позавчорашній розмову з ними.

Блінова я залишив в Ліді, доручивши йому пошуки в місті в разі зустрічі з Ніколаєвим і Сенцової він повинен був затримати їх; для цього йому на моє прохання виділили двох автоматників з комендатури, і я докладно проінструктував його.

З нетерпінням я чекав розмови з Окуліч, вважаючи, що він багато мені прояснить, і єдино побоюючись, що його, як і вчора, не буде вдома.

Нас трясло і кидало в кабіні полуторки; Хижняк, з напруженим обличчям тримаючи кермо, гнав по брукову покриттю на граничній, а я квапив його, і час від часу він обурено кидав:

- Вам щось що! .. Вам на машину плювати! .. Ресори нові ви дістанете ?! Машини гробити ви всі майстри! ..

За Шилович ми звернули з шосе на ґрунтову занедбану дорогу, проїхали тихенько чагарником, і я велів зупинитися.

Хижняк, витираючи піт, виліз з кабіни і почав оглядати машину, але я наказав:

- Потім! Візьми автомат і за мною!

Залишивши його в кущах біля хутора, я попрямував прямо до хати.

Несамовито гавкав і рвався на ланцюгу собака. У вікні здалося жіноче обличчя, і тут же на ганок вийшов чоловік, як я зрозумів, сам господар, і, прікрікнув на собаку, насторожено розглядав мене. На ньому були старенькі, але чисті сорочка і штани, ноги босі, особа неголене, сумне, прямо іконописне.

- День добрий ... Я з військової частини вісімнадцятій нуль сорок.

Щоб у нього не виникло жодних сумнівів, я вийняв і, розкривши, показав армійське офіцерське посвідчення особи зі своєю фотографією. Він глянув мигцем і мовчки, з якоюсь гнітючою покорою подивився на мене.

- Скажіть, - привітно почав я, витираючи хустинкою обличчя і лоб, ніби перед цим довго йшов по жарі, - якщо не помиляюся, ви товариш Окуліч?

- Так ... - розгублено вимовив він.

- Дуже приємно ... Я тут у відрядженні ... У мене до вас невелика розмова ... І хотілося б вмитися і трохи перепочити. Не заперечуєте?

- Можна.

Трохи згодом я сидів біля столу в бідній по обстановці, але чистенькій, незважаючи на долівку, хаті.

Прямуючи сюди, я, між іншим, подумав, що Окуліч запропонує мені самогону - у нього ж був «апарат», - і заздалегідь вирішив не відмовлятися. Я готовий був отпробовать з ним будь-гидоти в надії, що, випивши, він розговориться. Однак не те що випити, він навіть сісти не запропонував - це зробила, визирнувши з-за перегородки, його дружина.

Приземкувата, рябоват, вона поралася в кухоньці біля дверей, потім принесла і поставила на стіл глечик з молоком - мовчки і не налив у склянку - і знову зникла за дощаній перегородкою.

Я був впевнений, що Окуліч сам розповість мені про Миколаєві і Сенцової, треба тільки його розговорити, і відразу довірливо повідомив, що частина моя стоїть в Ліді, ми займаємося охороною тилів фронту, боремося з бандами і дезертирами. Справа ця нелегка, і дуже багато залежить від допомоги населення.

Окуліч сидів на лавці по той бік столу, підібравши під себе босі ноги, і мовчки слухав, і словом не підтримуючи розмову. Я сам налив у склянку молока, зробив ковток і, похваливши, невимушено продовжував:

- Ви, очевидно, нетутешній? Звідки родом?

- З Бихова, - сказав він; у нього був тихий глухий голос.

- Могилевський ... А тут давненько?

- Третій рік.

- І при німцях тут жили? - Я обвів поглядом хату.

- Тут.

- А чи не боязно? - Посміхнувся я. - На відшибі-то, під лісом?

Окуліч невизначено знизав плечима.

На божниці в передньому кутку стояли ікони, католицькі, хоча Окуліч був родом з області, де ця релігія серед білорусів не поширена. І що я відразу собі зазначив - жодної фотографії на стінах, ніяких прикрас чи картинок.

Я розповів йому про Могильова, де після звільнення мені довелося побувати, про руйнування в місті і перевів розмову на життя тут - в Ліді і в районі. Він слухав мовчки, дивився скорботними, як у мученика, очима, навіть на найпростіші запитання відповідав не відразу і односкладово, бесіда з ним явно не йшла. Може, він мені не довіряв? .. Він не прочитав, не розглянув толком моє посвідчення особи, може, треба йому представитися ще раз?

- А це що - католицькі? - Дивлячись на ікони, поцікавився я.

- Няхай ...

При цьому він зробив млявий жест рукою: мовляв, чи не все одно?

- У Ліді мені сказали, що ви були пов'язані з партизанами. Сподіваюся, що і нам ви допоможете ... Прочитайте, будь ласка ...

З кишені гімнастерки я дістав і, розгорнувши, поклав перед ним на стіл інше, докладне посвідчення. Він нерішуче взяв і почав читати.

У документі йшлося про те, що я є офіцером військ з охорони тилів фронту, і пропонувалося всім органам влади і установам, військовим частинам і комендатурам, а також окремим громадянам надавати мені всіляке сприяння у виконанні доручених завдань. На листку посвідчення були моя фотографія, дві чіткі гербові печатки та підписи двох генералів: начальника штабу фронту і начальника військ з охорони тилу фронту.

Повільно все прочитавши, Окуліч повернув документ і пригнічено глянув на мене.

- Скажіть, будь ласка, - ховаючи посвідчення, сказав я. - Ви тут цими днями ... сьогодні, вчора чи позавчора, сторонніх кого не бачили? Цивільних або військових? Ніхто до вас не заходив?

- Нє, - помовчавши, сказав Окуліч, до мого превеликий подив.

- Може, зустрічали тут кого?

- Чи не.

- Пригадайте краще, це дуже важливо. Може, бачили тут в останні дні, - підкреслив я, - сторонніх або заходив хто-небудь?

- Нє, - повторив Окуліч.

«Ось тобі, бабуся, і Юріїв день!»

Помилитися я не міг. Хутір цей був першим по дорозі з Шилович на Кам'янку, причому опис Блінова хати, надвірних строеньіц - все в точності відповідало тому, що я побачив, підходячи сюди. І собака відповідала, і її будка, і сам Окуліч по зовнішності відповідав. Більш того, я без праці навіть визначив місце в кущах і дуб, звідки Блінов спостерігав Окуліч і тих двох офіцерів.

Однак Окуліч стверджував, що в останні дні до нього ніхто не заходив.

І до зустрічі він уявлявся мені тихим, мовчазним, але малювався іншим. Він справив на мене дивне, малоприємне враження якоїсь своєї безсловесної покорі я не міг не відчути його внутрішньої напруженості - занепокоєння або страху. А власне, чого йому боятися мене?

І дружина його, тихенько поралася в кухоньці, така ж мовчазна і похмурі, мені теж не сподобалася, можливо, своїм недобрим хитруватим особою і частим настороженим виглядиваніем через перегородки. Я чітко відчував, що їм обом тяжкий мій візит.

Втім, це ще ні про що не говорило. І мої антипатії, як і симпатії, нікого не цікавили - потрібні були факти. А фактом було, що двоє підозрюваних нами осіб заходили позавчора до Окуліч, перебували у нього деякий час, і у Окуліч були підстави приховувати ці відвідини.

Я з прикрістю усвідомлював, що розмова з ним мені більше нічого не дасть. Настала хвилина, яка нерідко трапляється в нашій роботі: ти маєш якимись, часом суперечливими, відомостями про людину, ти бачив його і поговорив з ним, і тобі належить щось для себе вирішити, зробити певний висновок.

Католицькі ікони напевно стояли на випадок можливого приходу аківців; вони могли в будь-який момент навідатися сюди, і приналежність господарів хати до однієї з ними вірі мала, очевидно, якось розташувати, пом'якшити їх. Та й німці до католиків ставилися все ж краще, ніж до православних.

Відсутність сімейних фотографій наводило на думки про родичів Окуліч, про їхні зв'язки і довоєнного життя. Я ще подумав - чи отримують вони листи і від кого?

Мене займав і ряд другорядних питань, але головними зараз були: що за відносини між Окуліч і Ніколаєвим і Сенцової, навіщо вони приходили і чому він приховав від мене їх позавчорашній візит, якщо вони дійсно радянські офіцери? Чому? .. З якою метою? ..

І ще: що було в речмішку, який бачив Блінов, і куди він подівся, де його сховали або залишили, коли через годину вони виходили до шосе?

Жданов мною як манни небесної розмова з Окуліч нічого не дав і нічого не прояснив, а обставини вимагали негайних рішучих дій. Я ступив до розчиненого вікна, склав долоні рупором і крикнув - покликав Хижняка.

Через секунди, вискочивши з автоматом в руці з кущів, він біг до хати. Собака, шалено гавкаючи, стрибала і рвалася на прив'язі.

Я подивився на Окуліч - він встав і, заціпенівши від страху, дивився у вікно ...

підполковник Поляков | підполковник Поляков


підполковник Поляков | Пошуки вранці в місті | шифротелеграми | шифротелеграми | Опівдні на аеродромі | В перукарні | На станції | оперативні документи | Гвардії лейтенант Блінов | Таманцев |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати