Головна

ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 15 сторінка

  1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

- Дарма все одно ганяли! Візника ... поспішати нікуди ... можна гаяти час. Все народити будуть ... І все без толку ...

Дерюченко повернув в своє гніздо невдалу породіллю, і страждання Братченко надовго припинилися. У цій сумній історії Братченко болючіше брав участі, але історія на цьому не закінчилася. Тараса Дерюченко ще не було на світі, коли в історію випадково зачепилася стороння тема, яка, однак, в подальшому виявилася аж ніяк не сторонньої. Тема ця для Дерюченко була теж страдательной. Полягала вона в наступному.

Вихователі і весь персонал колонії отримували харчування з загального котла колоністів в гарячому вигляді. Але з деякого часу, йдучи назустріч особливостям сімейного побуту і бажаючи трохи розвантажити кухню, я дозволив Калині Івановичу видавати декому продукти в сухому вигляді. Так отримував харчове забезпечення і Дерюченко. Якось я дістав у місті саме мінімальну кількість коров'ячого масла. Його було так мало, що вистачило тільки на кілька днів для котла. Звичайно, нікому і в голову не приходило, що це масло можна включити в сухий пайок. але Дерюченко дуже занепокоївся, дізнавшись, що в котлі колоністів вже протягом трьох днів плаває дорогоцінний продукт. Він поспішив перебудуватися і подав заяву, що буде користуватися загальним казаном, а сухого пайка отримувати не бажає. На жаль, до моменту такої перебудови весь запас коров'ячого масла в коморі Калини Івановича був вичерпаний, і це дало підставу Дерюченко прибігти до мене з гарячим протестом:

- Чи не можна знущатіся # 45 над людьми! Так ж ті масло?

- Масло? Масла вже немає, з'їли.

Дерюченко написав заяву, що він і його родина будуть отримувати продукти в сухому вигляді. Пожайлуста! Але через два дні знову привіз Калина Іванович масло, і знову в такому ж малій кількості. Дерюченко з зубного скреготом переніс і це горе і навіть на котел не перейшов. Але щось сталося в нашому Наросвіти, намічався якийсь затяжний процес періодичного вкраплення масла в організми діячів народної освіти і вихованців. Калина Іванович раз у раз, приїжджай з міста, діставав з-під сидіння невеликий "глечик", прикритий зверху чистеньким шматком марлі. Дійшло до того, що Калина Іванович без цього "глечика" вже в місто і не їздив. Найчастіше, зрозуміло, бувало, що "глечик" назад приїжджав нічим не прикритий, і Калина Іванович недбало перекидав його в соломі на дні шарабана і говорив:

- Такий несвідомий народ! Ну і дай же людині, щоб було на що глянути. Що ж ви даєте, паразити: чи його нюхати, чи його істи?

Але все ж Дерюченко не витримав: знову перейшов на котел. Однак ця людина не здатна був спостерігати життя в її динаміці, він не звернув уваги на те, що крива жирів в колонії неухильно підвищується, володіючи же слабким політичним розвитком, не знав, що кількість на певної міри має перейти в якість. Цей перехід несподівано обрушився на голову його прізвища. Масло ми раптом стали отримувати в такій великій кількості, що я вважав за можливе за минулі півмісяця видати його в складі сухого пайка. Дружини, бабусі, старші дочки, тещі і інші персонажі другорядного значення потягли з комори Калини Івановича в свої квартири золотисті кубики, винагороджуючи себе за довгострокове терпіння, а Дерюченко не потягти: він необачно з'їв належні йому жири в унеловімом і невибагливому оформленні колоністського котла. Дерюченко навіть зблід від туги і наполегливої ??невдачі. В повній розгубленості він написав заяву про бажання отримувати харчове забезпечення в сухому вигляді. Його горе було глибоко, і він викликав загальне співчуття, а й в цьому горі він тримався як козак і як чоловік і не кинув рідної української мови.

У цей момент тема жирів хронологічно співпала з невдалою спробою продовжити рід Дерюченко.

Дерюченко з дружиною терпляче дожовує сумні спогади про Тараса, коли доля вирішила відновити рівновагу і принесла Дерюченко давно заслужену радість: в наказі по колонії було віддано розпорядження видати сухий пайок "за минулі півмісяця", і в складі сухого пайка було показано знову коров'яче масло. Щасливий Дерюченко прийшов до Калині Івановичу з кошиком. Світило сонце, і все живе раділо. Але це тривало недовго. Вже через півгодини Дерюченко прибіг до мене, засмучений і ображений до глибини душі. Удари долі за його міцної голові стали вже нестерпними, людина зійшов з рейок і бив колесами по шпалах на чистій російській мові:

- Чому не видані жири на мого сина?

- На якого сина? - Запитав я здивовано.

- На Тараса. Як "на якого"? Це самоуправство, товариш завідувач! Покладається видавати пайок на всіх членів сім'ї, і видавайте.

- Але у вас же немає ніякого сина Тараса.

- Це не ваша справа, є чи ні. Я вам представив посвідчення, що мій син Тарас народився другого червня, а помер десятого червня, значить, і видавайте йому жири за вісім днів ...

Калина Іванович, спеціально прийшов спостерігати за позовом, взяв обережно Дерюченко за лікоть:

- Товариш Дерюченко, який же адіот такого маленького дитини годує маслом? Ви зрозумієте, хіба дитина може витримати таку їжу?

Я дико подивився на обох.

- Калина Іванович, що це ви сьогодні! .. Цей маленький дитина померла три тижні тому ...

- Ах, так, так він же помер? так чого ж вам потрібно? Йому тепер масло, все одно як небіжчика кадило, допоможе. Так він же і є небіжчик, якщо можна так висловитися.

Дерюченко злий крутився по кімнаті і рубав долонею повітря:

- У моєму сімействі протягом восьми днів був рівноправний член, а ви повинні видати.

Калина Іванович, насилу пригнічуючи посмішку, доводив:

- Який же він рівноправний? Це ж тільки по теорії рівноправний, а прахтіческі в ньому ж нічого немає: чи він був на світі, чи його не було, одна видимість.

Але Дерюченко зійшов з рейок, і подальше його рух було безладним і потворним. Він втратив будь-які вирази стилю, і навіть всі спеціальні ознаки його істоти якось розкрутилися і повисли: і вуса, і шевелюра, і краватку. У такому вигляді він докотився до завгубнаробразом і справив на нього небажане враження. Завгубнаробразом викликав мене і сказав:

- Приходив до мене ваш вихователь зі скаргою. Знаєте що? Треба таких гнати. Як ви можете тримати в колонії такого нестерпного шкурника? Він мені таку нісенітницю молов: якийсь Тарас, масло, чортзна-що!

- Але ж призначили його ви.

- Не може бути ... Женіть негайно!

До таких приємних результатів привело взаємно посилене дію двох тем: Тараса і масла. Дерюченко з дружиною виїхали по тій же дорозі, що і родимчик. Я радів, колоністи раділи, і радів невеликий клаптик української природи, розташований в безпосередній близькості до описуваних подій. Але разом з радістю напало на мене і занепокоєння. Все те ж питання - де дістати справжню людину? - Зараз приступив з ножем до горла, бо в другій колонії не залишалося жодного вихователя. І ось буває ж так: колонії імені Горького виразно щастило, я несподівано для себе натрапив на необхідного для нас справжню людину. Натрапив прямо на вулиці. Він стояв на тротуарі, біля вітрини відділу постачання наросвіти, і, повернувшись до неї спиною, розглядав нескладні предмети на курній, засміченою гноєм і соломою вулиці. Ми з Антоном витягали зі складу мішки з крупою; Антон оступився в якусь ямку і впав. Справжній чоловік швидко підбіг до місця катастрофи, і вдвох з ним ми закінчили навантаження зазначеного мішка на наш віз. Я подякував незнайомця і звернув увагу на його спритну фігуру, на розумне молоде обличчя і на гідність, з яким він посміхнувся у відповідь на мою подяку. На його голові з впевненою військової бадьорістю сиділа біла кубанка.

- Ви, напевно, військовий? - Запитав я його.

- Вгадали, - посміхнувся незнайомець.

- Кавалерист?

- Так.

- У такому разі, що вас може цікавити в Наросвіти?

- Мене цікавить завідувач. Сказали, що він скоро буде, ось і очікую.

- Ви хочете отримати роботу?

- Та мені обіцяли роботу - інструктором фізкультури.

- Поговоріть спочатку зі мною.

- Добре.

Ми поговорили. Він видерся на наш віз, і ми поїхали додому. Я показав Петру Івановичу колонію, і до вечора питання про його призначення було вирішене.

Петро Іванович приніс в колонію цілий комплекс щасливих особливостей. У нього було як раз те, що нам потрібно: молодість, прекрасна манерами, до біса витривалість, серйозність і бадьорість, і не було нічого такого, що нам не потрібно: ніякого натяку на педагогічні забобони, ніякої пози по відношенню до вихованців, ніякого сімейного шкурництва . А крім усього іншого у Петра Івановича були гідності і додаткові: він любив військову справу, вмів грати на роялі, володів невеликим поетичним даром і фізично був дуже сильний. Під його управлінням друга колонія вже на другий день придбала новий тон. Где жартом, де наказом, де насмішкою, а де прикладом Петро Іванович почав збивати хлопців в комуну. Він прийняв на віру все мої педагогічні установки і до кінця ніколи ні в чому не засумнівався, позбавивши мене від марних педагогічних суперечок і балаканини.

Життя наших двох колоній пішла, як хороший, справний поїзд. У персоналі я відчув незвичну для мене грунтовність і щільність: Тихон Нестерович, Шері і Петро Іванович, як і наші старі ветерани, по-справжньому служили справі.

Колоністів в до цього часу було до вісімдесяти. Кадри двадцятого і двадцять першого років збилися в дуже дружну групу і неприкрито командували в колонії, складаючи на кожному кроці для кожного нового обличчя не гнеться вольовий каркас, що не підкоритися якому було, мабуть, неможливо. Втім, я майже не спостерігав спроб чинити опір. Колонія сильно забирала і розохочують новеньких красивим зовнішнім укладом, чіткістю і простотою побуту, досить цікавим списком різних традиція і звичаїв, походження яких навіть і для людей похилого віку не завжди було пам'ятне. Обов'язки кожного колоніста визначалися в вимогливих і нелегких виразах, але всі вони були суворо вказані в нашій конституції # 46, і в колонії майже не залишалося місця ні для якого свавілля, ні для яких нападів самодурства. У той же час перед усією колонією завжди стояла що не підлягає ніякому сумніву в своїй цінності завдання: розширити наше господарство. У тому, що це завдання для нас обов'язкове, в тому, що ми її неодмінно дозволимо, сумнівів ні у кого не було. Тому ми все легко мирилися з дуже багатьма недоліками, відмовляли собі в зайвій розвазі, в кращому костюмі, в їжі, віддаючи кожну вільну копійку на свінарню, на насіння, на нову жнивну машину. До наших невеликим жертвам справі відновлення ми ставилися так добродушно-спокійно, з такою радісною упевненістю, що я дозволяв собі пряму буфонаду на загальних зборах, коли хто-небудь з молодих піднімав питання: пора вже пошити нові штани. Я говорив:

- Ось закінчимо другу колонію, розбагатіємо, тоді все пошиємо: у колоністів будуть оксамитові сорочки з срібним поясом, у дівчаток шовкові сукні і лаковані туфлі, кожен загін матиме свій автомобіль і, крім того, на кожного колоніста велосипед. а вся колонія буде усаджена тисячами кущів троянд. Бачите? А поки давайте купимо на ці триста рублів хорошу симентальську корову.

Колоністи реготали від душі, і після цього для них не такими бідними здавалися ситцеві латки на штанях і промаслені сіренькі "Чепи".

Верхівку колоністського колективу і в цей час ще можна було мимохідь лаяти за багато ухилення від ідеально-морального шляху, але кого ж на земній кулі не можна за це лаяти? А в нашому важкій справі ця верхівка показувала себе дуже справним і точно чинним апаратом. Я особливо цінував її за те, що головною тенденцією її роботи якось непомітно зробилося прагнення перестати бути верхівкою, втягнути в себе всю колоністську масу.

У цій верхівці складалися майже всі старі наші знайомі: Карабанов, Задоров, Вершнев, Братченко, Волохов, Ветковський, Таранець, Бурун, Гуд, Осадчий, Настя Ночевнов; але до останнього часу в цю групу вже увійшли нові імена: Опришко, Георгіївський, Волков Жорка і Волков Альошка, Ступіцин і Кудлатий.

Опришко багато засвоїв від Антона Братченко: пристрасність любов до коней і нелюдську працездатність. Він не був такий талановитий у творчості, не був такий яскравий, але зате у нього були і тільки йому властиве гідності: піниста до країв бадьорість, ладность і успішність рухів.

Георгіївський в очах колоністського суспільства був істотою дволиким. З одного боку, всієї його зовнішністю нас так і кортіло назвати його циганом. І в смаглявому обличчі, і в чорних очах навикат, і в стриманому ледачому гуморі, і в лукавим нехтуванні до приватної власності дійсно було щось циганське. Але, з іншого боку, Георгіївський був сином безсумнівно інтелігентської сім'ї: начитаний, вихолостити, по-міському гарний, і говорив він з невеликим аристократичним відтінком, трохи гаркавлячи. Колоністи стверджували, що Георгіївський - син колишнього іркутського губернатора. Сам Георгіївський заперечував будь-яку можливість такого ганебного походження, і в його документах ніяких слідів прокляття минулого не було, але я в таких випадках завжди схильний вірити колоністам. У другій колонії він ходив командиром і відрізнявся однієї прекрасної рисою: ніхто так багато не возився зі своїм загоном, як командир шостого. Георгіївський їм і книги читав і допомагав одягатися, і особисто змушував вмиватися і без кінця міг переконувати, умовляти, просити. У раді командирів він завжди представляв ідею любові до пацану і турботи про нього. І він міг похвалитися багатьма досягненнями. Йому віддавали найбрудніших, сопливих хлопців, і через тиждень він звертав їх в франтів, прикрашених зачісками і акуратно йдуть стежками трудової колоністського життя.

Волкових було в колонії двоє: Жорка і Альошка. Між ними не було єдиної спільної риси, хоча вони і були брати. Жорка почав в колонії погано: він виявив непереможну лінь, несимпатичну хворобливість, безглуздість характеру і погану дрібну злостивість. Він ніколи не посміхався, мало говорив, і я навіть порахував, що "це не наш" - втече. Його відродження прийшло без будь-якої урочистості та без педагогічних зусиль. У раді командирів раптом виявилося, що для роботи на копанні льоху залишилася тільки одна можлива комбінація: Галатенко і Жорка. Сміялися.

- Навмисне таких двох ледарів в купу не звалиться.

ще більше сміялися, коли хтось запропонував провести цікавий досвід: скласти з них зведений загін і подивитися, що вийде, скільки вони накопають. У командири вибрали все-таки Жорку: Галатенко був ще гірше. Покликали Жорку до ради, і я йому сказав:

- Волков, тут така справа: призначили тебе командиром зведеного по копанні льоху і дали тобі Галатенко. Так ось ми боїмося, що ти з ним не впораєшся.

Жорка подумав і пробурчав:

- Впораюся.

На інший день жвавий черговий колоніст прибіг за мною.

- Ходімо, страшно цікаво, як Жорка Галатенко муштрує! Тільки обережно, а то почують, нічого не вийде.

За кущами ми прокралися до місця дії. На майданчику серед залишків колишнього саду намічений прямокутник майбутнього льоху. На одному його кінці ділянку Галатенко, на іншому - Жорка. Це відразу кидається в очі і за розпорядженням сил, і по явним розходженням в продуктивності: у Жорку скопано вже кілька квадратних сажнів, у Галатенко - вузька смужка. Але Галатенко не сидить: він незграбно тикає товстої ногою в неслухняну лопату, копає і часто із зусиллям повертає важку голову до Жорку. Якщо Жорка не дивиться, Галатенко зупиняє роботу, але варто ногою на лопаті, готової при першій тривозі встромити її в землю. Мабуть, всі ці хитрощі вже приїлися Волкову. Він каже Галатенко:

- Ти думаєш, я буду стояти у тебе над душею і просити? Мені, бачиш, колись з тобою возитися.

- А чого ти так стараєшся? - Бубонить Галатенко.

Жорка не відповідає Галатенко і підходить до нього:

- Я з тобою не хочу розмовляти, розумієш? А якщо ти не викопаєш досі і досі, я твій обід виллю в помиї.

- Так тобі й дадуть вилити! А що тобі Антон заспіває?

- Нехай що хоче співає, а я виллю, так і знай.

Галатенко пильно дивиться в очі Жорку і розуміє, що Жорка виллє. Галатенко бурчить:

- Я ж працюю, чого ти причепився?

Його лопата швидше починає ворушитися в землі, черговий здавлює мій лікоть.

- Відзнач в рапорті, - шепочу я черговому.

Увечері черговий закінчив рапорт:

- Прошу звернути увагу на хорошу роботу третього "П" зведеного загону під командою Волкова першого.

Карабанов уклав голову Волкова в кліщі своєї правиці і заіржав:

- Ого! ЦЕ не всякому командиру така честь.

Жорка гордо посміхався. Галатенко від дверей кабінету теж подарував нам посмішку і прохрипів:

- Так, попрацювали сьогодні, до чорта попрацювали!

І з тих пір у Жорку як рукою зняло, пішов чоловік на всіх парах до досконалості, і через два місяці рада командирів перекинув його в другу колонію зі спеціальною метою підтягнути ледачий сьомий загін.

Альошка Волков з першого дня всім сподобався. Він некрасивий, його обличчя покрите плямами найрізноманітнішого відтінку, лоб у Олешки настільки низький, що, здається, ніби волосся на голові ростуть не вгору, а вперед, але Альошка дуже розумний, перш за все розумний, і це скоро всім кидається в очі. Не було краще Олешки командира зведеного загону: він умів чудово розрахувати роботу, розставити пацанів, знайти якісь нові способи, нові манери.

Так само розумний і Кудлатий, людина з широким, монгольським обличчям, кремезний і скупа .. Він потрапив до нас прямо з наймитів, але в колонії завжди носив кличку "куркуля"; дійсно, якби не колонія, яка призвела Кудлатий згодом до партійному квитку, був би Кудлатий кулаком: занадто тиснув в ньому якийсь шлунковий, глибокий господарський інстинкт, любов до речей, возів, борін і коням, до гною і зораному полю, до всякої роботи у дворі, в сараї, в коморі. Кудлатий був непереможне розважливий, говорив не поспішаючи, з міцною грунтовністю серйозного накопичувача і сберегателя. Але, як колишній наймит, він так само спокійно і з такою ж розсудливою міцної силою ненавидів куркулів і глибоко був упевнений в цінності нашої комуни, як і будь-якої комуни взагалі. Кудлатий давно став в колонії правою рукою Калини Івановича, і до кінця двадцятого й третього року значна частка нашого господарства трималися на ньому.

Ступіцин теж був господар, але зовсім іншого штибу. Це був справжній пролетар. Він походив із цехових міста Харкова і міг розповісти, де працювали його прадід, дід і батько. Його прізвище давно прикрашала ряди пролетарів харківських заводів, а старший брат за 1905 рік побував на засланні. І за зовнішнім виглядом Ступіцин хороший. У нього тонкі брови і невеликі гострі чорні очі. Навколо рота у Ступіцина прекрасний букет рухомих точних м'язів, особа його дуже багато мімікою, крутими і цікавинками переходами. Ступіцин представляв у нас одну з найважливіших сільськогосподарських галузей - свінарню другий колонії, в якій свиняче стадо росло з якоюсь казковою швидкістю. У свінарне працював спеціальний загін - десятий, і командир його - Ступіцин. Він умів зробити свій загін енергійним і мало схожим на класичних свинарів: хлопці завжди з книжкою, завжди у них в голові раціони, в руках олівці і блокноти, на дверцятах верстатів написи, по всіх кутках свінарні діаграми і правила, у кожної свині паспорт. Чого там тільки не було, в цій свінарне!

Поруч з верхівкою розташовувалися дві широкі групи, близькі до неї, резерв. З одного боку - це старі бойові колоністи, прекрасні працівники і товариші, що не володіють, однак, помітними талантами організаторів, люди сильні і спокійні. Це Приходько, Чобіт, Сорока, Лісовик, Глейзер, Шнайдер, Овчаренко, Корито, Федоренко та ще багато. З іншого боку - це підростаючі хлопчаки, дійсна зміна, вже і тепер часто показує зуби майбутніх організаторів. Вони, за віком, ще не можуть взяти в руки кермо влади, та й старше сидять на місцях; а старших вони люблять і поважають. Але вони мають і багато переваг: вони скуштували колоністську життя в більш молодому віці, вони глибше сприйняли її традиції, сильніше вірять в незаперечну цінність колонії, а найголовніше - вони грамотніше, жвавіше у них наука. Це частиною наші старі знайомі: Тоська, Шелапутін, жевело, Богоявленський, частиною нові імена: Личак, Шарівський, Романченко, Назаренко, Векслер. Все це майбутні командири і діячі епохи завоювання Куряжа. І зараз вони вже часто ходять в комсводотрядах.

Перераховані групи колоністів становили більшу частину нашого колективу. За своїм мажорному тоні, за своєю енергії, за своїми знаннями і досвідом ці групи були дуже сильні, і інша частина колоністів могла тільки йти за ними. А інша частина в очах самих колоністів ділилася на три розділи: "болото", пацани і "шпана". В "болото" входили колоністи, нічим себе не проявили, невиразні, як ніби самі не впевнені в тому, що вони колоністи.

Потрібно, однак, сказати, що з "болота" раз у раз виділялися особистості помітні і взагалі "болото" було станом тимчасовим. До пори до часу воно здебільшого складався з вихованців другий колонії. Малюків було у нас десятка півтора; в очах колоністів це було сировину, головна функція якого - вчитися витирати носи. Втім, малюки і не прагнули до якоїсь яскравої діяльності і задовольнялися іграми, ковзанами, човнами, риболовлею, санками і іншими дрібницями. Я вважав, що вони роблять правильно.

В "шпани" було чоловік п'ять. Сюди входили Галатенко, Перепелятченко, Евгеньев, Густоіван і ще хтось. Віднесені вони були до "шпани" одностайним рішенням всього суспільства, після того як встановлено було за кожним з них наявність б'є в очі пороку: Галатенко - ненажера і ледар, Евгеньев - припадочний, брехливі базіка, Перепелятченко - дохлятина, плакса, жебрак, Густоіван - юродивий, "психічний", творить молитви богородиці і мріє про монастирі. Від деяких вад представникам "шпани" з часом вдалося позбутися, але це сталося не скоро.

Такий був колектив до кінця двадцятого й третього року. Ззовні все колоністи були, за небагатьма винятками, однаково підтягнуті і хизувалися військовою виправкою. У нас вже був чудовий лад, прикрашений спереду чотирма трубачами і вісьмома барабанами. Було у нас і прапор, прекрасне шовкове, вишите шовком же, - подарунок Наркомосу України в день нашого триріччя.

У дні пролетарських свят колонія з барабанним гуркотом вступала в місто, вражаючи городян і вразливих педагогів суворої стрункістю, залізною дисципліною і своєрідною фасонної виправкою. Ми приходили на плац завжди найпізніше, щоб нікого не чекати, завмирали в нерухомому "струнко!" сурмачі сурмили салют всім трудящим міста і колоністи піднімали руки. Після цього наш лад розбігався в пошуках святкових вражень, але на місці колони завмирали: попереду прапороносець і часові, на місці останнього ряду - маленький фланженер # 47. І це було так переконливо, що ніколи ніхто не наважувався стати на позначене нами місце. Одежну бідність ми легко долали завдяки нашій винахідливості і сміливості. Ми були рішучими противниками ситцевих костюмів, цієї обурливою особливості дитячих будинків. А більш дорогих костюмів ми не мали. Не було у нас і нової, красивого взуття. Тому на паради ми приходили босоніж, але це мало такий вигляд, ніби це навмисне. Хлопці блищали чистими білими сорочками. Штани хороші, чорні, вони підібрані до колін і сяють внизу білими вилогами чистої білизни. І рукава сорочок підняті вище ліктя. Виходив дуже ошатний, веселий лад кілька селянського малюнка.

Третього жовтня двадцятого й третього року такий лад простягнувся через плац колонії. До цього дня була закінчена складна операція, що тривала три тижні. На підставі постанови об'єднаного засідання педагогічної ради та ради командирів колонія імені Горького зосереджувалася в одному маєтку, колишньому прочухана, а своє старе маєток у Рокитного озера передавала в розпорядження губнаросвіти. До третього жовтня всі було вивезено в другу колонію: майстерні, сараї, стайні, комори, речі персоналу, їдальня, кухня і школа. На ранок третього в колонії залишалися тільки п'ятдесят колоністів, я і прапор.

О дванадцятій годині представник губнаросвіти підписав акт в прийомі маєтку колонії імені Горького і відійшов убік. Я скомандував:

- Під прапор, струнко!

Колоністи витягнулися в салют, загриміли барабани, заграли сурми знаменний марш. Знаменна бригада винесла з кабінету прапор. Прийнявши його на правий фланг, ми не стали прощатися зі старим місцем, хоча зовсім не мали до нього ніякої ворожнечі. Просто не любили озиратися назад. Чи не озирнулися і тоді, коли колона колоністів, розриваючи тишу полів барабанним тріском, пройшла повз Рокитного озера, повз фортеці Андрія Карповича, за хутірської вулиці і спустилася в лугову низину Коломака, прямуючи до нового мосту, побудованому колоністами.

У дворі другий колонії зібрався весь персонал, багато селян з Гончарівки і блищав такий же красою лад колоністів другий колонії, завмерлий в салют горьковскому прапора.

Ми вступили в нову епоху.

ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 14 сторінка | Частина друга 1 сторінка


ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 4 сторінка | ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 5 сторінка | ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 6 сторінка | ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 7 сторінка | ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 8 сторінка | ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 9 сторінка | ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 10 сторінка | ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 11 сторінка | ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 12 сторінка | ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 13 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати