Головна

ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 12 сторінка

  1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

Тільки гострі очі Антона могли так точно визначити, що це був Митягин з товаришем. Рудий швидко ніс назустріч до них. Антон занепокоївся і поглядав на мою кобуру.

- А ви все-таки перекладіть наган в кишеню, щоб ближче був.

- Не мели дурниць.

- Ну як хочете.

Антон натягнув віжки.

- Від добре, що ми вас побачіли, - сказав Семен. - Тоді, знаєте, попрощалися якось не по-хорошому.

Митягин посміхався, як завжди, привітно.

- Що ви тут робите?

- Ми хочемо з вами побачим. Ви ж сказали, щоб в колонії духу нашого не було, так ми туди і не пішли.

- Чому ти не поїхав в Одесу? - Запитав я Митягина.

- Так поки і тут жити можна, а на зиму в Одесу.

- Працювати не будеш?

- Подивимося, як воно вийде, - сказав Митягин. - Ми на вас не ображаюся, Антон Семенович, ви не думайте, що на вас в образі. Кожному своя дорога.

Семен сяяв відкритою радістю.

- Ти з Мітягін будеш?

- Я ще не знаю. Тягну його: підемо до старого, до мого батька, а він ламається.

- Та батька ж його Грак, чого я там не бачив?

Вони проводили мене до повороту в колонію.

- Ви ж нас лухом НЕ Згадую, - сказав Семен на прощання. Ех, давайте з вами поцілуємося!

Митягин засміявся:

- Ох, і ніжна ти тварюка, Семен, що не буде з тебе толку.

- А ти краще? - Запитав Семен.

Вони обидва розреготалися на весь ліс, помахали кашкетами, і ми розійшлися в різні боки.

23. Сортове насіння

До кінця осені в колонії настав похмурий період - самий похмурий за всю нашу історію. Вигнання Карабанова і Митягина виявилося дуже болючою операцією. Та обставина, що були вигнані "найгрубіші хлопці", які користувалися до того часу найбільшим впливом в колонії, позбавило колоністів правильного орієнтування.

І Карабанов і Митягин були прекрасними працівниками. Карабанов під час роботи вмів розмахнутися широко і з пристрастю, 3мел в роботі знаходити радість і інших заражати нею. У нього з-під рук буквально розсипалися іскри енергії і натхнення. На ледачих і млявих він тільки зрідка гарчав, і цього було досить, щоб присоромити найзапеклішого ледаря. Митягин в роботі був чудовим доповненням до Карабанова. Його рухи відрізнялися м'якістю і скрадливістю, дійсно злодійські руху, але у нього все виходило добре, удачливо і добродушно-весело. А до життя колонії вони обидва були чуйно чуйні і енергійні у відповідь на будь-яке подразнення, на усяку злобу колоністського дня.

З їх доглядом раптом стало нудно і сіро в колонії. Вершнев ще більше закопався в книги, Белухин жартував якось надто серйозно і саркастично, такі, як Волохов, Приходько, Осадчий, стали надмірно серйозні і ввічливі, малюки нудьгували і приховують, вся колоністського маса раптом набула вираження дорослого суспільства. Вечорами важко стало зібрати бадьору компанію: у кожного знаходилися власні справи. Тільки Задоров не зменшила своєї бадьорості і не сховав прекрасну свою відкриту посмішку, але ніхто не хотів розділити його пожвавлення, і він посміхався поодинці, сидячи над книжкою або над моделлю парової машини, яку він почав ще навесні.

Сприяли цьому занепаду і невдачі наші в сільському господарстві. Калина Іванович був поганим агрономом, мав самі дикі уявлення про сівозміну і про техніку посіву, а до того ж і поля ми отримали від селян страшно засміченими і виснаженими. Тому, незважаючи на грандіозну роботу, яку виконали колоністи влітку і восени, наш урожай висловлювався в ганебних цифрах. На озимій пшениці було більше бур'янів, ніж пшениці, ярі мали жалюгідний вигляд, ще гірше було з Бурак і картоплею.

І в виховних квартирах панувала така ж депресія.

Може бути, ми просто втомилися: з початку колонії ніхто з нас не мав відпустки. Але самі вихователі посилалися на втому. Відродилися старі розмови про безнадійність нашої роботи, про те, що соцвос з "такими" хлопцями неможливий, що це марна трата душі і енергії.

- Кинути все це потрібно, - говорив Іван Іванович. - Ось був Карабанов, яким ми навіть пишалися, довелося прогнати. Ніякої особливої ??надії немає і на Волохова, і на Вершнева, і на Осадчого, і на Таранця, і на багатьох інших. Чи варто через одного Белухіна тримати колонію?

Катерина Григорівна - і та змінила нашу оптимізму, який раніше робив її першою моєю помічницею і другом. Вона зближувала брови і пильної роздум, і результати роздуми були у неї дивні, несподівані для мене:

- Ви знаєте, що? А раптом ми робимо якусь страшну помилку: немає зовсім колективу, розумієте, ніякого колективу, а ми все говоримо про колектив, ми самі себе просто загіпнотизували власною мрією про колектив.

- Стривайте, - зупиняв її я, - як "немає колективу"? А шістдесят колоністів, їх робота, життя, дружба?

- Це знаєте що? Це гра, цікава, може бути, талановита гра. Ми нею захопилися і хлопців захопили, але це на час, здається, вже гра набридла, всім стало нудно, скоро зовсім кинуть, все звернеться в звичайний невдалий дитячий будинок.

- Коли одна гра набридає, починають грати в іншу, - намагалася поправити зіпсований настрій Лідія Петрівна.

Ми розсміялися сумно, але я здаватися і не думав:

- Звичайна інтелігентська ганчіркові у вас, Катерина Григорівна, звичайне ниття. Не можна нічого виводити з ваших настроїв, вони у вас є випадковими. Вам страшно хотілося б, щоб і Митягин і Карабанов були нами подолані. Так завжди нічим не виправданий максималізм, каприз, жадібність потім переходять в стогони і опускання рук. Або все, або нічого - звичайна припадочному філософія.

Все це я говорив, пригнічуючи в собі, може бути, ту ж саму інтелігентську ганчіркові. Іноді і мені приходили в голову худі думки:

потрібно кинути, не варто Белухин або Задоров тих жертв, які віддаються на колонію; приходило в голову, що ми вже втомилися і тому успіх неможливий.

Але стара звичка до мовчазної, терплячому напрузі мене не покидала. Я намагався в присутності колоністів і вихователів бути енергійним і впевненим, нападав на малодушних педагогів, намагався переконати їх в тому, що біди тимчасові, що все забудеться. Я схиляюся перед тією величезною витримкою і дисципліною, які проявили наші вихователі в той важкий час.

Вони як і раніше завжди були на місці хвилина в хвилину, завжди були діяльні і сприйнятливі до кожного невірного тону в колонії, на чергування виходили по заведеної у нас прекрасну традицію в найкращому своєму плаття, підтягнутими і прибрала.

Колонія йшла вперед без посмішок і радості, але йшла з хорошим, чистим ритмом, як налагоджена, справна машина. Я помітив і позитивні наслідки моєї розправи з двома колоністами: зовсім припинилися набіги на село, стали неймовірними Погрібний та баштанні операції. Я робив вигляд, що не помічаю пригнічених настроїв колоністів, що нова дисциплінованість і лояльність по відношенню до селян нічого особливого не представляють, що все взагалі йде як і раніше і що все як і раніше йде вперед.

У колонії виявилося багато нового, важливого справи. Ми почали будівництво оранжереї в другій колонії, почали приводити доріжки і вирівнювати двори після ліквідації трепкінскіх руїн, будували ізгородкі і арки, приступили до будівництва моста через Коломак в найвужчому його місці, в кузні робили залізні ліжка для колоністів, приводили в порядок сільськогосподарський інвентар і гарячково поспішали з закінченням ремонту будинків в другій колонії. Я суворо завалював колонію все нової і нової роботою і вимагав від усього колоністського суспільства колишньої точності і чіткості в роботі.

Не знаю чому, ймовірно, по невідомому мені педагогічному інстинкту, я накинувся на військові заняття.

Уже й раніше я робив з колоністами заняття з фізкультури та військовій справі. Я ніколи не був фахівцем-фізкультурником, а у нас не було коштів для запрошення такого фахівця. Я знав тільки військовий лад і військову гімнастику, знав тільки те, що відноситься до бойового ділянці роти. Без всякого роздуми і без єдиної педагогічної судоми я зайняв хлопців вправами у всіх цих корисних речах.

Колоністи пішли на таку справу охоче. Після роботи ми щодня по годині або два всій колонією займалися на нашому плацу, який представляв собою просторий квадратний метр. У міру того як збільшувалися наші знання, ми розширювали поле діяльності. До зими наші ланцюга виробляли дуже цікаві і складні військові руху по всій території нашої хутірської групи. Ми дуже красиво і методично правильно виробляли настання на окремі об'єкти - хати і клуні, увінчуючи їх атакою в багнети і панікою, яка охоплювала вразливі душі господарів і господинь. Причаїлися за білосніжними стінами жителі, почувши наші войовничі крики, вибігали на подвір'я, спішно замикали комори і сараї і розпластувалися на дверях, ревниво переляканим поглядом дивлячись на стрункі ланцюга колоністів.

Хлопцям все це дуже сподобалося, і скоро у нас з'явилися справжні рушниці, так як нас з радістю прийняли до лав Всеобучу, штучним чином ігноруючи наше правонарушітельское минуле.

Під час занять я був вимогливий і непідкупний, як справжній командир; хлопці і до цього ставилися з великим схваленням. Так у нас було покладено початок тієї військової грі, яка потім стала одним з основних мотивів всієї нашої музики.

Я перш за все помітив хороший вплив правильної військової виправки. Абсолютно змінився вигляд колоніста: він став стрункішим і тонше, перестав падати на стіл і на стіну, міг спокійно і вільно триматися без підпірок. Уже новенький колоніст став помітно відрізнятися від старого. І хода хлопців стала впевненіше і пружини, і голову вони стали носити вище, забули звичку засовувати руки в кишені.

У своєму захопленні військовим строєм колоністи багато внесли і придумали самі, використовуючи свої природні хлоп'ячі симпатії до морського і бойового побуті. У цей саме цей час було введено в колонії правило: на всяке наказ як знак всякого затвердження і згоди відповідати словом "є", підкреслюючи цей прекрасний відповідь помахом піонерського салюту. У цей час завелися в колонії і труби.

До тих пір сигнали давалися у нас дзвінком, які залишилися ще від старої колонії. Тепер ми купили два корнета, і кілька колоністів щодня ходили в місто до капельмейстеру і вчилися грати на корнет по нотах. Потім були написані сигнали про всяк випадок колоністського життя, і до зими ми зняли дзвін. На ганок мого кабінету виходив тепер трубач і кидав в колонію красиві повнокровні звуки сигналу.

У вечірній тиші особливо хвилююче звучать звуки корнета над колонією, над озером, над хутірськими дахами. Хто-небудь крізь відчинене вікно спальні проспіває той же сигнал молодим, дзвінким тенором, хтось раптом зіграє на роялі.

Коли в Наросвіти дізналися про наших військових захоплення, слова "казарма" надовго зробилося нашому прізвиськом. Все одно, я і так був засмучений багато, враховувати ще одне маленьке засмучення не було полювання. І колись було.

ще в серпні я привіз з дослідної станції двох поросят. Це були справжні англійці, і тому вони дорогою страшно протестували проти переселення в колонію і весь час провалювалися в якусь дірку в возі.

Поросята обурювалися до істерики і злили Антона.

- Мало і так мороки, так ще поросят придумали ...

Англійців відправили в другу колонію, а любителів доглядати за ними з малюків знайшлося більше ніж достатньо. У цей час у другій колонії жило до двадцяти хлопців, і жив там же вихователь, досить нікчемна людина, з дивним прізвищем родимчик. Великий будинок, який у нас називався літерою А, був уже закінчений, він призначався для майстерень і класів, а тепер в ньому тимчасово розташувалися хлопці. Були закінчені і інші будинки і флігелі. Залишалося ще багато роботи в величезному двуметажном ампірі, який призначався для спалень. У сараях, в стайнях, в коморах з кожним днем ??прибивали нові дошки, штукатурились стіни, навішували двері.

Сільське господарство отримало потужне підкріплення. Ми запросили агронома, і полях колонії заходив Едуард Миколайович Шері, істота, позитивно незрозуміле для незвичного колоністського погляду. Було для всякого ясно, що вирощений Шері з якихось особливих сортового насіння і поливали його НЕ благодатні дощі, а фабрична есенція, спеціально для таких Шері винайдена.

На противагу Калині Івановичу, Шері ніколи нічим не обурювався і не захоплювався, завжди був налаштований рівно і трішки весело. До всіх колоністам, навіть до Галатенко, він звертався на "ви", ніколи не підвищував голосу, але і в дружбу ні з ким не вступав. Хлопців дуже вразило, коли у відповідь на грубий відмову Приходько: "Чого я там не бачив на смородині? Я не хочу працювати на смородині!" - Шері привітно і розташоване здивувався, без пози і гри:

- Ах, ви не хочете? В такому випадку скажіть ваше прізвище, щоб я як-небудь випадково не призначив вас на якусь роботу.

- Я - куди завгодно, тільки не на смородину.

- Ви не хвилюйтеся, я без вас обійдуся, знаєте, а ви де-небудь в іншому місці роботу знайдете.

- Так чому?

- Будьте ласкаві, скажіть ваше прізвище, мені ніколи займатися зайвими розмовами.

Бандитська краса Приходько моментально зів'яла. Потиснув Приходько презирливо плечима і відправився на смородину, яка тільки хвилину тому так кричуще суперечила його призначенням в світі.

Шері був порівняно молодий, але тим не менш умів доводити колоністів до очманіння своєї постійної упевненістю і нелюдською працездатністю. Колоністам уявлялося, що Шері ніколи не лягає спати. Прокидається колонія, а Едуард Миколайович вже міряє поле довгими, трохи нескладними, як у породистого молодого пса, ногами. Грають сигнал спати, а Шере в свінарне про щось домовляється з теслею. Днем Шері одночасно можна було бачити і на стайні, і на будівництві оранжереї, і на дорозі в місто, і на розвезення гною в поле; по крайней мере, у всіх було враження, що все це відбувається в один і той же час, так швидко переносили Шері його чудові ноги.

У стайні Шері на інший же день посварився з Антоном. Антон не

міг зрозуміти і відчути, як це можна до такого живого і симпатичному суті, як кінь, ставитися так математично, як це наполегливо рекомендував Едуард Миколайович.

- Що це він вигадує? Важіть? Бачили таке, щоб сіно важіть? Каже, ось тобі норма: і не менше і не більше. І норма якась безглузда - всього потроху. Коні здохнуть, так я відповідати буду? А працювати, каже, по годинах. І зошит придумав: записуй, скільки годин працювали.

Шері не злякався Антона, коли той за звичкою закричав, що не дасть Коршуна, тому що Коршун, за типовими проектами Антона, повинен був через день здійснювати якісь особливі подвиги. Едуард Миколайович сам увійшов до стайні, сам вивів і запряг Коршуна і навіть не глянув на скам'янілого від такого паплюження Братченко. Антон надувся, жбурнув батіг в кут стайні і пішов. Коли він до вечора все-таки заглянув до стайні, він побачив, що там господарюють Орлов і Бублик. Антон прийшов в глибоко ображена стан і відправився до мене з проханням про відставку, але посеред двору на нього налетів з папірцем в руці Шері і, як ні в чому не бувало, ввічливо схилився над скривдженої фізіономією старшого конюха.

- Слухайте, ваше прізвище, здається, Братченко? Ось для вас план на цей тиждень. Бачите, тут точно позначено, що належить робити кожного коня в той чи інший день, коли виїжджати та інше. Бачите, ось здесьнапісано, який кінь чергова для поїздки в місто, а якась вихідна. Ви розглянете з вашими товаришами і завтра скажіть мені, які ви знаходите потрібне зробити зміни.

Антон здивовано взяв листок папірця і побрів до стайні.

На другий день увечері можна було бачити кучеряву зачіску Антона і стрижену під машинку гостру голову Шері схилилися над моїм столом за важливою справою. Я сидів за креслярським столиком за роботою, але хвилинами прислухався до їхньої бесіди.

- Це ви вірно помітили. Добре, нехай в середу в плузі ходять Рудий і Бандитка ...

- Малюк буряка тобто не буде, у нього зубів ...

- Це нічого, знаєте, можна дрібніше нарізати, ви спробуйте ...

- ... Ну а якщо ще кому потрібно в місто?

- Пішки пройдеться. Або нехай наймає на селі. Нас з вами це не стосується.

- Ого! - Сказав Антон. - Це правильно.

Правду потрібно сказати, транспортна потреба дуже слабо задовольнялася однієї чергової конем. Калина Іванович нічого не міг вдіяти з Шері, бо той вдарив його натхненну хазяйську логіку незворушно прохолодним відповіддю:

- Мене абсолютно не стосується ваша транспортна потреба. Возітеваші продукти на чому хочете чи купите собі коня. У мене шістдесят десятин. Я буду дуже вам вдячний, якщо ви про це більше говорити не будете.

Калина Іванович трахнув кулаком по столу і закричав:

- Якщо мені потрібно, я і сам запряжу!

Шері щось записував у блокнот і навіть не подивився на сердитого Калину Івановича. Через годину, йдучи з кабінету, він попередив мене:

- Якщо план роботи коней буде порушений без моєї згоди, я в той же день їду з колонії.

Я спішно послав за Калиною Івановичем і сказав йому:

- Ну його до біса, що не зв'язуйся з ним.

- Та як же я буду з однієї конячки: і в місто ж поїхати потрібно, і воду навозити, і дров підвезти, і продукти в другу колонію ...

- Що небудь придумаємо.

І придумали.

І нові люди, і нові турботи, і друга колонія, і нікчемний родимчик в другій колонії, і нова фігура підтягнутого колоніста, і колишня бідність, і наростаюче багатство - все це багатолике море нашому житті непомітно для мене самого прикрив останні залишки пригніченості і сіркою туги . З тих пір я тільки сміятися став рідше і навіть внутрішня жива радість вже була не в силах помітно зменшити зовнішню суворість, яку, як маску, надягли на мене події і настрої кінця 1922 року. Маска це не завдавала мені страждань, я її майже не помічав. але колоністи завжди її бачили. Може бути, вони і знали, що це маска, але у них все ж з'явився по відношенню до мене тон кілька зайвого поваги, невеликий пов'язаності, може бути, і деякою боязні, не можу цього точно назвати. Але зате я завжди бачив, як вони радісно розцвітали і особливо близько і душевно наближалися до мене, якщо траплялося повеселитися з ними, пограти або повалятися дурня, просто, обнявшись, походити по коридору.

У колонії же всяка суворість і всяка непотрібна серйозність зникли. Коли все це змінилося і налагодилося, ніхто не встиг помітити. Як і раніше, кругом звучали сміх і жарти, як і раніше, все невичерпні були на гумор і енергію, тільки тепер все це було прикрашено повною відсутністю якої б то не було розпущеності і невідповідності, млявого руху.

Калина Іванович знайшов-таки вихід з транспортних труднощів. Для вола Гаврюшки, на якого Шері не зазіхав, - бо який же толк в одному волі? - Було зроблено одинарне ярмо, і він підвозив воду, дрова і взагалі виконував всі дворові перевезення. А в один з чарівних квітневих ввечері вся колонія заходилася від сміху, як давно вже не заходилася: Антон виїжджав в кабріолеті в місто за якийсь посилкою, і в кабріолет був запряжений Гаврюшка.

- Там тебе заарештують, - сказав я Антону.

- Нехай спробують, - відповів Антон, - тепер усі рівні. Чим Гаврюшка гірше коня? .. Теж трудящий.

Гаврюшка без всякого збентеження спричинив кабріолет до міста.

24. Ходіння Семена по муках

Шері повів справу енергійно. Весняну сівбу він виробляв по гестіпольному планом, зумів зробити цей план живим подією в колонії. На поле, в стайні, в свінарне, в спальні, просто на дорозі або біля перевозу, в моєму кабінеті і в їдальні навколо нього завжди організовувалася нова сільськогосподарська практика. Хлопці не завжди без спору зустрічали його розпорядження, і Шері ніколи не відмовлявся вислуховувати ділове заперечення, іноді привітно і сухо, в найскупіших виразах приводив невелику ниточку аргументів і закінчував безапеляційно:

- Робіть так, як я вам кажу.

Він як і раніше проводив весь день в напруженій і в той же час несуетливому роботі, як і раніше за ним важко було наздогнати, і в той же час він умів терпляче простояти біля годівниці дві-три години або п'ять годин проходити за сівалкою, нескінченно міг , через кожні десять хвилин, забігати в свінарню і приставати, як смола, до свинарям з ввічливими і настирливими питаннями:

- О котрій годині ви давали поросятам висівки? Ви не забули записати? Ви записуєте так, як я вам показував? Ви приготували все для купання?

У колоністів до Шері з'явилося відношення стриманого захвату. Зрозуміло, вони були впевнені, що "наш Шері" тільки тому такий гарний, що він наш, що у будь-якому іншому місці він був би менш чудовий. Цей захват висловлювався в мовчазному визнання його авторитету і в нескінченних розмовах про його словах, звичках, недоступності для будь-яких почуттів і його знаннях.

Я не дивувався цій симпатії. Я вже знав, що хлопці не виправдовують інтелігентського переконання, ніби діти можуть любити і цінувати таку людину, який до них відноситься любовно, який їх пестить. Я переконався давно, що найбільшу повагу і найбільша любов з боку хлопців, принаймні таких хлопців, які були в колонії, проявляються по відношенню до інших типів людей. Те, що ми називаємо високою кваліфікацією, упевнене і чітке знання, вміння, мистецтво, золоті руки, небагатослівність і повна відсутність фрази, постійна готовність до роботи - ось що захоплює хлопців найбільшою мірою. Ви можете бути з ними сухі до краю, вимогливі до прискіпливості, ви можете не помічати їх, якщо вони стирчать у вас під рукою, можете навіть байдуже ставитися до їх симпатії, але якщо ви блищите роботою, знанням, удачею, то спокійно не озирався : вони на вашому боці, і вони не видадуть. Все одно, в чому проявляються ці ваші здібності, все одно, хто ви такий: столяр, агроном, коваль, учитель, машиніст.

І навпаки, як би ви не були ласкаві, цікаві в розмові, добрі і привітні, як би ви не були симпатичні в побуті і в відпочинку, якщо ваша справа супроводжується невдачами і провалами, якщо на кожному кроці видно, що ви свого діла не знаєте , якщо все у вас закінчується шлюбом або "пшиком", - ніколи ви нічого не заслужите, крім презирства, іноді поблажливого і іронічного, іноді гнівного і нищівно ворожого, іноді настирливо шельму.

Якось в спальні у дівчаток ставив пічник грубку. Замовили йому круглу утермарковскую. Пічник забрів до нас мимохідь, протиснувся в колонії день, у кого-то полагодив плиту, поправив стінку в стайні. У нього була цікава зовнішність: весь кругленький, облізлий і в той же час весь сяючий і цукровий. Він сипав примовками і слівцями, і за його словами виходило, що пічника, рівного йому, на світі немає.

Колоністи ходили за ним натовпом, дуже недовірливо ставилися до його розповідями і зустрічали його оповідання часто не тими реакціями, на які він розраховував.

- Тамочкі, дітки, були, звичайно, пічники і старший за мене, але граф нікого не хотів визнавати. "Покличте, - каже, - братці, Артемія. Цей якщо вже складет грубку, так буде грубка". Воно, звичайно, що я молодий був пічник, а грубка в графському будинку, самі розумієте ... Бувало, подивишся на грубку, значить, а граф і каже: "Ти, Артемій, вже постарайся ..."

- Ну, і виходило щось? - Запитують колоністи.

- Ну, а як же: граф завжди подивиться ...

Артемій важливо задирає облізлий голову і зображує графа, оглядав грубку, яку побудував Артемій. Хлопці не витримують і заливаються сміхом: дуже вже Артемій мало схожий на графа.

Утермарковку Артемій почав з урочистими і спеціальними розмовами, згадав з цього приводу все утермарковскіе грубки, і хороші, складені їм, і нікуди не придатні, складені іншими пічниками. При цьому він, не соромлячись, видавав всі таємниці свого мистецтва і перераховував всі труднощі роботи утермарковской грубки:

- Найголовніше тут - радіусом провести правильно. Інший не може з радіусом працювати.

Хлопці робили в спальню дівчаток цілі паломництва і, замовкнувши, спостерігали, як Артемій "проводить радіусом".

Артемій багато торохтів, поки складав фундамент. Коли ж перейшов до самої печі, в його рухах з'явилася деяка невпевненість, і мову зупинився.

Я зайшов подивитися на роботу Артемія. Колоністи розступилися і зацікавлено на мене поглядали. Я похитав головою:

- Що ж вона така пузата?

- Пузата? - Запитав Артемій. - Ні, не пузата, це вона показує, бо не закінчено, а потім буде як слід.

Задоров примружив око і подивився на грубку:

- А у графа теж так "здаватися"?

Артемій не зрозумів іронії:

- Ну а як же, це вже всяка грубка, поки не закінчена. Ось і ти, наприклад ...

Через три дні Артемій покликав мене приймати грубку. У спальні зібралася вся колонія. Артемій топтався навколо печі задирав голову. Піч стояла посеред кімнати, випинаючи на всі боки кривими боками, і ... раптом звалилася, загриміла, завалила кімнату стрибаючим цеглою, приховала нас один від одного, але не могла приховати в ту ж секунду вибухнув реготом, стогонів і вереску. Багато з них були забиті цеглою, але ніхто вже не був в змозі помітити свій біль. Реготали і в спальні, і, вибігши з спальні, в коридорах, і на дворі, буквально корчилися в судомах сміху. Я вибрався з руйнування і в сусідній кімнаті натрапив на Буруна, який тримав Артемія за воріт і вже прицілювався кулаком по його засміченою лисині.

Артемія прогнали, але його ім'я надовго стало синонімом нічого не знає, хвалька і "партачами". говорили:

- Та що це за людина?

- Артемій, хіба не видно!

Шере в очах колоністів найменше був Артемієм, і тому в колонії його супроводжувало загальне визнання, і робота по сільському господарству пішла у нас споро і вдало. У Шері були ще й додаткові можливості: він умів знайти виморочне майно, обернутися з векселем, взагалі кредітнуться, тому в колонії стали з'являтися новенькі коренерізки, сівалки, Букер, кабани і навіть корови. Три корови, подумайте! Десь близько запахло молоком.

У колонії розпочалося справжнє сільськогосподарське захоплення. Тільки хлопці дечому навчилися в майстернях не рвалися в поле. На майданчику за кузнею Шері викопав парники, і столярна готувала для них рами. У другій колонії парники готувалися в грандіозних розмірах.

У самий розпал сільськогосподарської ажіотаціі, на початку лютого, в колонію зайшов Карабанов. Хлопці зустріли його захопленими обіймами і поцілунками. Він сяк-так скинув їх з себе і ввалився до мене:

- Зайшов подивитися, як ви живете.

Усміхнені, зраділі пики заглядали в кабінет: колоністи, вихователі, прачки.

- О, Семен! Дивись! Здорово!

До вечора Семен бродив по колонії, побував в "прочухана", ввечері прийшов до мене, сумний і мовчазний.

- Розкажи ж, Семен, як ти живеш?

- Та як живу ... У батька.

- А Митягин де?

- Ну його до біса! Я його кинув. Поїхав в Москву, здається.

- А у батька як?

- Так що ж, селяни, як звичайно. Батька ще молодець ... Брата вбили ...

- Як це?

- Брат у мене партизан, вбили петлюрівці в місті, на вулиці.

- Що ж ти думаєш? У батька будеш?

- Немає ... У батька не хочу ... Не знаю ...

Він сіпнувся рішуче і присунувся до мене.

- Знаєте, що, Антон Семенович, - раптом вистрілив він, - а що якщо я залишуся в колонії? А?

Семен швидко глянув на мене і опустив голову до самих колін.

Я сказав йому просто і весело:

- Та в чому справа? Звичайно, залишайся. Будемо всі раді.

Семен зірвався зі стільця і ??весь затремтів від стримуваної гарячої пристрасті:

- Чи не можу, розумієте, не можу! Перші дні так-сяк, а потім - ну, не можу, ось і все. Я ходжу, роблю, чи там за образу як згадаю, прямо хоч кричи! Я вам так скажу: ось прив'язався до колонії, і сам не знав, думав - дрібниця, а потім - все одно, піду, хоч подивлюся. А сюди прийшов та як побачим, что у вас тут робиться, тут же прямо так у вас добре! Від ваш Шері ...

- Не хвилюйся так, чого ти? - Сказав я йому. - Ну і було б відразу прийти. Навіщо так мучитися?

- Та я й сам так думав, так як згадаю все це неподобство, як ми над вами куражилися, так аж ...

Він махнув рукою і замовк.

- Добре, - сказав я, - кинь все.

Семен обережно підняв голову:

- Тільки ... може бути, ви що-небудь думаєте: Кокета, як ви говорили. Так ні. Ой, якби ви знали, чого я тільки навчився! Ви мені прямо скажіть, чи вірите ви мені?

- Вірю, - сказав я серйозно.

- Ні, ви правду скажіть: чи вірите?

- Та пішов ти під три чорти! - Сказав я сміючись. - Я думаю, колишнього ж не буде?

- Від бачите, значить, не зовсім вірите ...

- Даремно ти, Семен, так хвилюєшся. Я будь-якій людині вірю. Тільки одному більше, іншому менше: одному на п'ятак, іншому на гривеник.

- А мені на скільки?

- А тобі на сто рублів.

- А я ось так зовсім вам не вірю! - "Визвірився" Семен.

- От тобі й маєш!

- Ну, нічого, я вам ще доведу ...

Семен пішов в спальню.

З першого ж дня він став правою рукою Шері. У нього була яскраво виражена хлебородская жилка, він багато знав, і багато сиділо у нього в крові "з діда, з прадіда" - степовий успадкований досвід. У той же час він жадібно вбирав нову сільськогосподарську думку, красу і стрункість агрономічної техніки.

ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 11 сторінка | ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 13 сторінка


ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 1 сторінка | ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 2 сторінка | ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 3 сторінка | ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 4 сторінка | ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 5 сторінка | ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 6 сторінка | ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 7 сторінка | ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 8 сторінка | ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 9 сторінка | ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 10 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати