Головна

ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 2 сторінка

  1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

- Може бути, - задумалась Катерина Григорівна.

Але замислюватися нам було колись. Через тиждень, в лютому 1921, я привіз на меблевій лінійці півтора десятка справжніх безпритульних і по-справжньому обірваних хлопців. З ними довелося багато возитися, щоб обмити, сяк-так одягнути, вилікувати коросту. До березня в колонії було до тридцяти хлопців. У більшості вони були дуже запущені, дики і зовсім не пристосовані для виконання соцвосовской мрії. Того особливого творчості, яке нібито робить дитяче мислення дуже близьким за своїм типом до наукового мислення, у них поки що не було.

Додалося в колонії і вихователів. До березня у нас був уже справжній педагогічна рада. Подружжя з Івана Івановича і Наталії Марківни Осипових, на подив усієї колонії, привезла з собою значне майно: дивани, стільці, шафи, безліч всякого одягу і посуду. Наші голі колоністи з надзвичайним інтересом спостерігали, як розвантажувалися вози з усім цим добром у дверей квартири Осипових.

Інтерес колоністів до майна Осипових був далеко не академічним інтересом, і я дуже боявся, що все це чудове переселення може отримати зворотний рух до міських базарах. Через тиждень особливий інтерес до багатства Осипових кілька розрядився прибуттям економки. Покоївка була старенька - дуже добра, балакуча і дурна. Її майно хоча і поступалося Осиповського, але складалося з дуже апетитних речей. Було там багато борошна, банок з варенням і ще з чимось, багато невеликих акуратних мішечків і саквояжик, в яких промацували очима наших вихованців різні цінні речі.

Покоївка з великим старечим смаком і затишком розташувалася в своїй кімнаті, пристосувала свої коробки і інші вмістилища до різних кладовочку, куточкам і містечках, самою природою призначеним для такої справи, і якось дуже швидко здружилася з двома-трьома хлопцями. Здружилися вони на договірних засадах: вони доставляли їй дрова і ставили самовар, а вона за це пригощала їх чаєм і розмовами про життя. робити економці в колонії було, власне кажучи, нічого, і я дивувався, для чого її призначили.

У колонії не потрібно було ніякої економки. Ми були неймовірно бідні. крім кількох квартир, в яких оселився персонал, з усіх приміщень колонії нам вдалося відремонтувати лише одну велику спальню з двома унтермарковскімі печами # 11. У цій кімнат стояло тридцять "дачек" і три великих столу, на яких хлопці обідали і писали. Інша велика спальня і їдальня, дві класні кімнати і канцелярія очікували ремонту в майбутньому.

Постільної білизни у нас було півтори зміни, будь-якого іншого білизни і зовсім не було. Наше ставлення до одягу виражалося майже виключно в різних проханнях, звернених до Наросвіти і до інших установ.

Завгубнаробразом, так рішуче відкривав колонію, поїхав кудись на нову роботу, його наступник колонією мало цікавився - були у нього справи важливіші.

Атмосфера в Наросвіти найменше відповідала нашим бажанням розбагатіти. У той час губнаросвіти був конгломерат дуже багатьох кімнат і кімнаток і дуже багатьох людей, але справжніми виразниками педагогічної творчості тут були кімнати і не люди, а столики. Розхитані і облізлий, то письмові, то туалетні, то ломберні, колись чорні, колись червоні, оточені такими ж стільцями, ці столики зображували різні секції, про що свідчили написи, розвішані на стінах проти кожного столика. Значна більшість столиків завжди було порожнє, бо додаткова величина - людина - опинявся в суті своїй не так завідувачем секцією, скільки рахівником в губраспреде. Якщо за якимось столиком раптом виявлялася постать людини, відвідувачі збігалися з усіх боків і накидалися на неї. Бесіда в цьому випадку полягала в з'ясуванні того, яка це секція, і в цю чи секцію повинен звернутися відвідувач або потрібно звертатися в іншу, і якщо в іншу, то чому і в яку саме; а якщо все-таки не в цю, то чому товариш, який сидів за тим он столиком минулої суботи, сказав, що саме в цю? Після вирішення всіх цих питань завідувач секцією знімався з якоря і з космічною швидкістю зникав.

Наші недосвідчені кроки навколо столиків не привели, природно, ні до яких позитивних результатів. Тому взимку двадцять першого року колонія дуже мало схожа на виховний заклад. Роздерті піджаки, до яких набагато більше підходило блатне найменування "Кліфт", сяк-так прикривали людську шкіру; дуже рідко під Кліфт виявлялися залишки зітлілій сорочки. Наші перші вихованці, які прибули до нас в хороших костюмах, недовго виділялися із загальної маси; кілочка дров, робота на кухні, у пральні робили своє, хоча і педагогічне, але для одягу руйнівну справу.

До березня всі наші колоністи були так одягнені, що їм міг би позаздрити будь-який артист, який виконує роль мірошника в "Русалці".

На ногах у дуже небагатьох колоністів були черевики, більшість же обгортають ноги онучами і зав'язували мотузками. Але і з цим останнім видом взуття у нас були постійні кризи.

Їжа наша називалася кондером # 12. Інша їжа бувала випадкова. У той час існувало безліч всяких норм харчування: були норми звичайні, норми підвищені, норми для слабких і для сильних, норми дефективні, санаторні, лікарняні. За допомогою дуже напруженою дипломатії нам іноді вдавалося переконати, вблагати, обдурити, підкупити своїм жалюгідним виглядом, залякати бунтом колоністів, і нас переводили, наприклад, на санаторну норму. У нормі було молоко, прірва жирів і білий хліб. Цього, зрозуміло, ми не отримували, але деякі елементи кондера і житній хліб починали привозити в більшому розмірі. через місяць-другий нас спіткало дипломатична поразка, і ми знову опускалися до положення звичайних смертних і знову починали обережну і криву лінію таємницею і явної дипломатії. Іноді нам вдавалося проводити такий сильний натиск, що ми починали отримувати навіть м'ясо, копченості та цукерки, але тим сумніше ставало наше життя, коли виявлялося, що ніякого права на цю розкіш дефективні морально не мають, а мають тільки дефективні інтелектуально.

Іноді нам вдавалося здійснювати вилазки зі сфери вузької педагогіки в деякі сусідні сфери, наприклад в губпродком, або в опродкомарм Першої запасний, або до відділу постачання якогось підходящого відомства. У Наросвіти категорично забороняли подібну партизанщину, і вилазки потрібно було робити потай.

Для вилазки необхідно було озброїтися папірцем, в якій стояло тільки одне просте і виразне припущення:

"Колонія малолітніх злочинців просить відпустити для харчування вихованців сто пудів борошна".

У самій колонії ми ніколи не вживали таких слів, як "злочинець", і наша колонія ніколи так не називалася. У той час нас називали морально дефективними. Але для сторонніх світів остання назва мало підходило, бо від нього занадто несло запахом виховного відомства.

Зі свого папірцем я містився десь в коридорі відповідного відомства, у дверей кабінету. У двері це входило безліч людей. Іноді в кабінет набивалося стільки народу, що туди вже міг заходити кожен бажаючий. Через голови відвідувачів потрібно було пробитися до начальства і мовчки просунути під його руку нашу папірець.

Начальство в продовольчих відомствах дуже слабо розбиралася в класифікаційних хитрощі педагогіки, і йому не завжди приходило в голову, що "малолітні злочинці" мають відношення до освіти.

Емоційна ж забарвлення самого виразу "малолітні злочинці" було досить значна. Тому дуже рідко начальство дивилося на нас суворо, говорячи:

- Так ви чого сюди прийшли? Звертайтеся до свого Наросвіти.

Найчастіше бувало так, - начальство замислювалося і вимовляє:

- Хто вас постачає? Тюремне відомство?

- Немає, бачте, тюремне відомство нас не постачає, тому що це ж діти ...

- А хто ж вас постачає?

- До сих пір, бачте, не з'ясовано ...

- Як це - "не з'ясоване"? .. Дивно!

Начальство щось записували в блокнот і пропонувало прийти через тиждень.

В такому випадку дайте поки хоч двадцять пудів.

- Двадцять я не дам, отримаєте поки п'ять пудів, а я потім з'ясую.

П'яти пудів було багато, та й зав'язався розмова не відповідав нашим визначенням, в яких ніяких з'ясувань, само собою, не очікувалося.

Єдино прийнятним для колонії імені М. Горького був такий оборот справи, коли начальство ні про що не розпитував, а мовчки брало нашу папірець і риси в кутку: "Видати".

В цьому випадку я стрімголов летів в колонію:

- Калина Іванович! .. Ордер! .. Сто пудів! Швидше шукай дядьків і вези, а то розберуться там ...

Калина Іванович радісно схилявся над папірцем:

- Сто пудів? Скажи ж ти! А откедова ж таке?

- Хіба не бачиш? Губпродком відділу # 13 ...

- Хто їх розбере! .. Та нам все одно: хоч чорт, хоч біс, аби яйця ніс, хе-хе-хе! ..

Первинна потреба у людини - їжа. Тому положення з одягом нас не так пригнічувало, як положення з їжею. Наші вихованці завжди були голодні, і це значно ускладнювало завдання їх морального перевиховання. Тільки деяку, невелику частину свого апетиту колоністам вдавалося задовольняти за допомогою приватних способів.

Одним з основних видів приватної харчової промисловості була рибна ловля. Взимку це було дуже важко. Найлегшим способом було спустошення ятерей (мережа, що має форму чотиригранної піраміди), які на недалекій річці і на нашому озері встановлювалися місцевими хуторянами. Почуття самозбереження і притаманна людині економічна кмітливість утримували наших хлопців від викрадення самих ятерей, але знайшовся серед наших колоністів один, який порушив це золоте правило.

Це був Таранець. Йому було шістнадцять років, він був зі старої злодійський сім'ї, був стрункий, ряб, веселий, дотепний, прекрасний організатор і підприємливий чоловік. Але він не вмів поважати колективні інтереси. Він вкрав НЕ річці кілька ятерей і притягнув їх до колонії. Слідом за ним прийшли і господарі Ятаро, і справа закінчилася великим скандалом. Хуторяни після цього стали вартувати ятеря, і нашим мисливцям дуже рідко вдавалося що-небудь зловити. Але через деякий час у Таранця і у деяких інших колоністів з'явилися власні ятеря, які їм були подаровані "одним знайомим в місті". За допомогою цих власних ятерей рибна ловля стала швидко розвиватися. Риба споживалася спочатку невеликим колом осіб, але до кінця зими Таранець необачно вирішив залучити до цього кола і мене.

Він приніс в мою кімнату тарілку смаженої риби.

- Це вам риба.

- Бачу, тільки я не візьму.

- Чому?

- Тому що неправильно. Рибу потрібно давати колоністам.

- З якого дива? - Почервонів Таранець від образи. - З якого дива? Я дістав ятеря, я ловлю, мокну на річці, а давати всім?

- Ну і забирай свою рибу: я нічого не діставав і не мок.

- Так це ми вам в подарунок ...

- Ні, я не згоден, мені все це не подобається. І неправильно.

- У чому ж тут неправильність?

- А в тому: ятерей адже ти не купив. Ятеря подаровані?

- Подаровані.

- Кому? тобі? Або всієї колонії?

- Чому - "всієї колонії"? Мені ...

- А я так думаю, що і мені і всім. А сковорідки чиї? Твої? Загальні. А олія соняшникова ви випрошуєте у кухарки - чиє масло? Загальна. А дрова, а піч, а відра? Ну, що ти скажеш? А я ось відберу у тебе ятеря, та й годі буде справа. А найголовніше - не по-товариському. Хіба мало що - твої янтеря! А ти для товаришів зроби. Ловити ж все можуть.

- Ну, добре, - сказав Таранець, - хай буде так. А рибу ви все-таки візьміть.

Рибу я взяв. З тих пір рибна ловля стала ошатною роботою по черзі, і продукція здавалася на кухню.

Другим способом приватного добування їжі були поїздки на базар в місто. Кожен день Калина Іванович запрягав Малюка - киргиза - і відправлявся за продуктами або в похід по установам. За ним погоджувалися два-три колоніста, у яких на той час починала відчуватися потреба в місті в лікарню, на допит до комісії, допомогти Калині Івановичу, потримати Малюка. Всі ці щасливці звичайно поверталися з міста ситими і товаришам привозили дещо. Не було випадку, щоб хтось на базарі "засипався". Результати цих походів мали легальний вид: "тітка дала", "зустрівся зі знайомим". Я намагався не ображати колоніста брудним підозрою і завжди вірив цим поясненням. Та й до чого могло б призвести моє недовіру? Голодні, брудні колоністи, що нишпорять у пошуках їжі, представлялися мені невдячними об'єктами для проповіді якої б то не було моралі за такими дріб'язковим приводів, як крадіжка на базарі бублика або пари підошов.

У нашій фантастичній бідності була і одна хороша сторона, якій потім у нас уже ніколи не було. Однаково були голодні і бідні і ми, вихователі. Платні тоді ми майже не отримували, задовольнялися тим же кондером і ходили в такий же приблизно рвони. У мене протягом всієї зими не було підметок на чоботях, і шматок онучі завжди вилазив назовні. Тільки Катерина Григорівна хизуючись вичищеними, акуратними, прілаженние сукнями.

4. Операції внутрішнього характеру

У лютому у мене з ящика пропала ціла пачка грошей - приблизно моє шестимісячне платню.

У моїй кімнаті в той час містилися і канцелярія, і вчительська, і бухгалтерія, і каса, бо я поєднував у своїй особі всі посади. Пачка новеньких кредиток зникла із замкненого ящика без всяких слідів злому.

Увечері я розповів про це хлопцям і просив повернути гроші. Довести злодійство я не міг, і мене вільно можна було звинуватити в розтраті. Після зборів, коли я проходив в свій флігель, на темному дворі до мене підійшли двоє: Таранець і Гуд. Гуд - маленький, верткий юнак.

- Ми знаємо, хто взяв гроші, - прошепотів Таранець, - тільки сказати при всіх не можна: ми не знаємо, де заховані. А якщо оголосимо, він підірве (втече) і гроші віднесе.

- Хто взяв?

- Та тут один ...

Гуд дивився на Таранця спідлоба, мабуть не цілком схвалюючи його політику. Він пробурчав:

- Бубонить йому потрібно вибити ... Чого ми тут розмовляємо?

- А хто виб'є? - Обернувся до нього Таранець. - Ти виб'єш? Він тебе так візьме в роботу ...

- Ви мені скажіть, хто взяв гроші. Я з ним поговорю, - запропонував я.

- Ні, так не можна.

Таранець наполягав на конспірації. Я знизав плечима:

- Ну як хочете.

Пішов спати.

Вранці в стайні Гуд знайшов гроші. Їх хтось кинув в вузьке вікно стайні, і вони розлетілися по всьому приміщенню. Гуд, тремтячий від радості, прибіг до мене, і в обох руках у нього були зім'яті в безладді кредитки.

Гуд від радості танцював по колонії, всі хлопці просіяли і вдавалися в мою кімнату подивитися на мене. Один Таранець ходив, важливо задерши голову. Я не став розпитувати ні його, ні Гуда про їхні дії після нашої розмови.

Через два дні хтось збив замок в погребі і потягнув кілька фунтів сала - все наше жирове багатство. Потягнув і замок. ще через день вирвали вікно в коморі - пропали цукерки, заготовлені до свята Лютневої революції, і кілька банок колісної мазі, якою ми дорожили як валютою.

Калина Іванович навіть схуд за ці дні; він спрямовував бліде обличчя до кожного колоністу, димів йому в очі махоркою і умовляв:

- Ви ж тільки подумайте! Все ж для вас, сучі сини, у себе ж крадете, паразити!

Таранець знав більше всіх, але тримався ухильно, в його розрахунки чомусь не входило розкривати цю справу. Колоністи висловлювалися дуже рясно, але у них переважав виключно спортивний інтерес. Ніяк вони не хотіли налаштуватися на той лад, що обікрали саме вони.

У спальні я гнівно кричав:

- Ви хто такі? Ви люди чи ...

- Ми урки # 14, - почулося з якоюсь далекою "дачки".

- Уркагана!

- Врете! Які ви вуркагани! Ви справжнісінькі сявка # 15, у себе крадете. Ось тепер сидите без сала, ну і чорт з вами! На святах - без цукерок. Більше нам ніхто не дасть. Пропадайте так!

- Так що ми можемо зробити, Антон Семенович? Ми не знаємо, хто взяв. І ви не знаєте, і ми не знаємо.

Я, втім, з самого початку розумів, що мої розмови зайві. Крав хтось із старших, яких всі боялися.

На другий день я з двома хлопцями поїхав клопотати про новий пайку сала. Ми їздили кілька днів, але сало виїздили. Дали нам і порцію цукерок, хоча і лаяли довго, що не зуміли зберегти. Вечорами ми детально розповідали про свої пригоди. Нарешті сало привезли в колонію і помістили в погребі. В першу ж ніч воно було вкрадено.

Я навіть зрадів цій обставині. Очікував, що ось тепер заговорить колективний, загальний інтерес і змусить всіх з великим піднесенням зайнятися питанням про крадіжку. Дійсно, всі хлопці засмутилися, але наснаги ніякого не було, а коли пройшло перше враження, всіх знову охопив спортивний інтерес: хто це так спритно орудує?

ще через кілька днів зі стайні пропав хомут, і нам не можна було навіть виїхати в місто. Довелося ходити по хутору, просити на перший час.

Крадіжки відбувалися вже щодня. Вранці виявлялося, що в тому чи іншому місці чогось не вистачає: сокири, пилки, посуду, простирадла, черезсідельник, віжок, продуктів. Я пробував не спати цієї ночі і ходив по двору з револьвером, але більше двох-трьох ночей, звичайно, не міг витримати. Просив почергувати одну ніч Осипова, але він так перелякався, що я більше про це з ним не говорив.

З хлопців я підозрював багатьох, в тому числі і Гуда, і Таранця. Ніяких доказів у мене все ж не було, і свої підозри я змушений був тримати в секреті.

Задоров розкотисто сміявся і жартував:

- А ви думали як, Антон Семенович, трудова колонія, працюй і працюй - і ніякого задоволення? Зачекайте, ще не те буде! А що ви зробите того, кого знайдете?

- Посаджу в тюрму.

- Ну, це ще нічого. Я думав, бити будете.

Якось вночі він вийшов у двір одягнений.

- Похожу з вами.

- Дивись, як би злодії на тебе не розсердився.

- Ні, вони ж знають, що ви сьогодні сторож, все одно сьогодні не підуть красти. Так що ж тут такого?

- Але ж признайся, Задоров, що ти їх боїшся?

- Кого? Злодіїв? Звичайно, боюся. Так не в тому справа, що боюся, але ж погодьтеся, Антон Семенович, як-то не годиться видавати.

- Так адже вас же обкрадають.

- Ну, чого ж там мене? Нічого тут мого немає.

- Та ви ж тут живете.

- Яка там життя, Антон Семенович! Хіба це життя? Нічого у вас не вийде з цієї колонією. Даремно б'єтеся. Ось побачите, розкрадуть все і розбіжаться. Ви краще найміть двох хороших сторожів і дайте їм гвинтівки.

- Ні, сторож не найму і гвинтівок не дам.

- А чому? - Здивувався Задоров.

- Сторожам потрібно платити, ми й так бідні, а найголовніше, ви повинні бути господарями.

Думка про те, що потрібно найняти охоронців, висловлювалася багатьма колоністами. У спальні про це відбувалася ціла дискусія.

Антон Братченко, кращий представник другої партії колоністів, доводив:

- Коли сторож стоїть, ніхто красти і не піде. а якщо і піде, можна йому в це саме місце заряд солі всипати. Як походить посоленний з місяць, більше не полізе.

Йому заперечував Костя Ветковський, гарний хлопчик, спеціальністю якого "на волі" було проводити обшуки за підробленими ордерами. Під час цих обшуків він виконував другорядні ролі, головні належали дорослим. Сам Костя - це було встановлено в його справі - ніколи нічого не крав і захоплювався виключно естетичної стороною операції. Він завжди з презирством ставився до злодіїв. Я давно відзначив складну і тонку натуру цього хлопчика. Мене найбільше вражало те, що він легко давала собі раду з самими дикими хлопцями і був загальновизнаним авторитетом в питаннях політичних.

Костя доводив:

- Антон Семенович прав. Не можна сторожів! Зараз ми ще не розуміємо, а скоро зрозуміємо все, що в колонії красти не можна. Та й зараз вже багато хто розуміє. Ось ми скоро самі почнемо стерегти. Правда, Бурун? - Несподівано він звернувся до Бурун.

- А що ж, вартувати, так вартувати, - сказав Бурун.

У лютому наша економка припинила своє служіння колонії, я домігся її перекладу в якусь лікарню. В один з недільних днів до її ганку подали Малюка, і все її приятелі і учасники філософських чаїв діяльно почали укладати численні мішечки і саквояжик на сани. Добра бабуся, мирно погойдуючись на вершині свого багатства, зі швидкістю все тих же двох кілометрів на годину виїхала назустріч новому життю.

Малюк повернувся пізно, але повернулася з ним і бабуся і з плачем і криками ввалилася в мою кімнату: вона була начисто пограбована. Приятелі і її помічники не всі скриньки, саквояжик і мішечки зносили на сани, а зносили і в інші місця, - грабіж був нахабний. Я негайно розбудив Калину Івановича, Задорова і Таранця, і ми виробили генеральний обшук у всій колонії. Награбовано було так багато, що все не встигли як слід приховати. У кущах, на горищах сараїв, під ґанком, просто під ліжками і за шафами були знайдені всі скарби економки. Старенька і справді була багата: ми знайшли близько дюжини нових скатертин, багато простирадло і рушників, срібні ложки, якісь вазочки, браслет, сережки і ще багато всякої дрібниці.

Старенька плакала в моїй кімнаті, а кімната поступово наповнювалася заарештованими - її колишніми приятелі і співчуваючими.

Хлопці спочатку закривалися, але я на них гримнув і горизонти прояснилися. Приятелі бабусі виявилися не головними грабіжниками. Вони обмежилися деякими сувенірами начебто чайної серветки або цукорниці. З'ясувалося, що головним діячем у всьому цю подію був Бурун. Відкриття це вразило багатьох, і перш за все мене. Бурун з самого першого дня здавався солідніше всіх, він був завжди серйозний, стримано-привітний і краще за всіх, з найактивнішим напругою і інтересом навчався в школі. Мене приголомшили розмах і солідність його дій: він заховав цілі тюки старечого добра. Не було сумнівів, що всі колишні крадіжки в колонії - справа його рук.

Нарешті дорвався до справжнього зла! Я привів Буруна на суд народний, перший суд у історії нашої колонії.

У спальні, на ліжках і столах, розташувалися обірвані чорні судді. Пятілейная лампочка висвітлювала схвильовані обличчя колоністів і бліде обличчя Буруна, великовагового, неповороткого, з товстою шиєю, схожого на Мак-Кінлея # 16, президента Сполучених Штатів Америки.

В обурених і сильних тонах я описав хлопцям злочин: пограбувати стару, у якій тільки і щастя, що в цих нещасних ганчірках, пограбувати, не дивлячись на те, що ніхто в колонії так любовно ставився до хлопців, як вона, пограбувати в той час, коли вона просила допомоги, - це значить дійсно нічого людського в собі не мати, це означає бути навіть не гадом, а Гадік. Людина повинна поважати себе, повинен бути сильним і гордим, а не забирати у слабких стареньких їх останню ганчірку.

Або моя мова справила сильне враження, коли і без того у колоністів накипіло, але на Буруна обрушилися дружно і пристрасно. Маленький кучерявий Братченко простягнув обидві руки до Бурун:

- А що? А що ти скажеш? Тебе потрібно посадити за грати, в допр посадити! Ми через тебе голодували, ти і гроші взяв у Антона Семеновича.

Бурун раптом запротестував:

- Гроші у Антона Семеновича? А ну, доведи!

- І доведу.

- Доведи!

- А що, не взяв? Не ти?

- А що я?

- Звичайно ти.

- Я взяв гроші у Антона Семеновича! А хто це доведе?

Пролунав ззаду голос Таранця:

- Я доведу.

Бурун сторопів. Повернувся в сторону Таранця, щось хотів сказати, потім махнув рукою:

- Ну що ж, нехай і я. Так я ж віддав?

Хлопці на це відповіли несподіваним сміхом. Їм сподобався цей захоплюючий розмову. Таранець дивився героєм. Він вийшов вперед.

- Тільки виганяти його не треба. Мало чого з ким не бувало. Набити морду гарненько - це дійсно слід.

Всі примовкли. Бурун повільно повів поглядом по рябому особі Таранця.

- Далеко тобі до моєї морди. Чого ти намагаєшся? Все одно завкола # 17 не будеш. Антон наб'є морду, якщо потрібно, а тобі яке діло?

Ветковський зірвався з місця:

- Як - "яке діло"? Хлопці, наша це справа або не наше?

- Наше! - Закричали хлопці. - Ми тобі самі морду наб'ємо краще Антона!

Хтось уже кинувся до Бурун. Братченко розмахував кулаками у самій фізіономії Буруна і волав:

- Пороти тебе потрібно, пороти!

Задоров шепнув мені на вухо:

- Візьміть його куди-небудь, а то бити будуть.

Я відтягнув Братченко від Буруна. Задоров відкинув двох-трьох. Насилу припинили шум.

- Нехай говорить Бурун! Нехай скаже! - Крикнув Братченко.

Бурун опустив голову.

- Годі й казати. Ви всі мають рацію. Відпустіть мене з Антоном Семеновичем, - нехай покарає, як знає.

Тиша. Я рушив до дверей, боячись розплескати море звірячого гніву, яке наповнювало мене до країв. Колоністи шарахнулись в обидва боки, даючи дорогу мені і Бурун.

Через темний двір в снігових окопах ми пройшли мовчки: я - попереду, він - за мною.

У мене на душі було огидно. Бурун здавався останнім з покидьків, який може дати людська звалище. Я не знав, що з ним робити. У колонію він потрапив за участь в злодійський зграї, значна частина членів якої - повнолітні - була розстріляна. Йому було сімнадцять років.

Бурун мовчки стояв біля дверей. Я сидів за столом і ледве стримувався, щоб не пустити в Буруна чимось важким і на цьому покінчити бесіду.

Нарешті, Бурун підняв голову, пильно глянув в мої очі і сказав повільно, підкреслюючи кожне слово, ледве-ледве стримуючи сльози:

- Я ... більше ... ніколи ... красти не буду.

- Брешеш! Ти це вже обіцяв комісії.

- Те комісії, а то - вам! Покарайте, як хочете, тільки не виганяйте з колонії.

- А що для тебе в колонії цікаво?

- Мені тут подобається. Тут займаються. Я хочу вчитися. А крав тому, що завжди жерти хочеться.

- Ну добре. Відсидиш три дні під замком, на хлібі і воді. Таранця не чіпати!

- Добре.

Три доби відсидів Бурун в маленькій кімнатці біля спальні, в тій самій, в якій в старій колонії жили дядьки. Замикати його я не став, дав він чесне слово, що без мого дозволу виходити не буде. У перший день я йому дійсно послав хліб і воду, на другий день стало шкода, принесли йому обід. Бурун спробував гордо відмовитися, але я закричав на нього:

- Якого біса, ламатися ще будеш!

Він посміхнувся, знизав плечима і взявся за ложку.

Бурун стримав слово: він ніколи потім нічого не вкрав ні в колонії, ні в іншому місці.

5. Справи державного значення

У той час коли наші колоністи майже байдуже ставилися до майна колонії, знайшлися сторонні сили, які до нього ставилися суто уважно.

Головні з цих сил розташовувалися на великій дорозі на Харків. Майже не було ночі, коли на цій дорозі хто-небудь не був пограбований. Цілі обози селян зупинялися пострілом з обрізу, грабіжники без зайвих розмова запускали вільні від обрізів руки за пазухи дружин, що сидять на возах, в той час як чоловіки в повній розгубленості плескали пужалном по халяві і дивувалися:

- Хто ж його знав? Ховали гроші в найвірніше місце, жінко за пазуху, а вони - дивись! - За пазуху і полізли.

Таке, так би мовити, колективне пограбування майже ніколи не бувало справою "мокрим". Дядьки, отямившись і простояв на місці призначене грабіжниками час, приходили в колонію і виразно описували нам подія. Я збирав свою армію, озброював її дрекольем, сам брав револьвер, ми бігом спрямовувалися до дороги і довго нишпорили по лісу. Але тільки один раз наші пошуки увінчалися успіхом: в півверсти від дороги ми наткнулися на групу людей, що причаїлися в лісовому заметі. На крики хлопців вони відповіли одним пострілом і розбіглися, але одного з них все-таки вдалося схопити і привести в колонію. У нього тільки знайшлося ні обріза, ні награбованого, і він заперечував все на світі. Переданий нами в губрозиск, він виявився, однак, відомим бандитом, і слідом за ним була заарештована вся зграя. Від імені губвиконкому колонії імені Горького було висловлено подяку.

Але і після цього грабежі на великій дорозі не зменшилися. До кінця зими хлопці стали знаходити вже сліди "мокрих" нічних подій. Між соснами в снігу раптом бачимо стирчить руку. Відкопуємо і знаходимо жінку, вбиту пострілом в обличчя. В іншому місці, біля самої дороги, в кущах - чоловік в извозчичьи сіряку з розбитим черепом. В одне прекрасно ранок прокидаємося і бачимо: з узлісся на нас дивляться двоє повішених. Поки прибув слідчий, вони дві доби висіли і дивилися на колоністську життя виряченими очима.

Колоністи до всіх цих явищ ставилися без всякого страху і з щирим інтересом. Навесні, коли розтанув сніг, вони розшукували в лісі обгризені лисицями черепа, надягали їх на палиці і приносили в колонію зі спеціальною метою полякати Лідію Петрівну. Вихователі і без того жили в страху і вночі тремтіли, чекаючи, що ось-ось в колонію увірветься грабіжницька зграя і почнеться різанина. Особливо перелякані були Осипова, у яких, на загальну думку, було що грабувати.

ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 1 сторінка | ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 3 сторінка


ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 4 сторінка | ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 5 сторінка | ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 6 сторінка | ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 7 сторінка | ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 8 сторінка | ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 9 сторінка | ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 10 сторінка | ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 11 сторінка | ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 12 сторінка | ПЕДАГОГІЧНА ПОЕМА 13 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати