Головна

У поєдинку з противником

  1. ДІЇ снайпери ПРИ прориву противника ОБОРОНИ
  2. Лікувально-евакуаційна характеристика можливих санітарних втрат персоналу об'єктів економіки при застосуванні противником
  3. Особливості організації харчування при застосуванні противником зброї масового ураження.

Понад двадцять років знаю я заслуженого юриста республіки підполковника Андрія Рапота. Знаю його як скромну людину, досвідченого чекіста, який розслідував ряд складних справ з викриття підступів ворожої агентури, зрадників Батьківщини.

... Якось в одне сонячне літній ранок я помітив біля газетного кіоску групу людей, які щось жваво обговорювали. Виявляється, вони тільки що прочитали повідомлення органів державної безпеки про ганебну місії підданого Великобританії Андрія Климчука і обмінювалися думками з цього приводу.

- Ви тільки подумайте, що дозволяють собі націоналісти, - сказала молода жінка.

- Мало їм пролитої крові, - обурено промовив чоловік з орденськими планками на грудях.

Почув я і таке:

- Що не кажіть, а молодці наші чекісти!

Мені як прокурору вже були відомі обставини затримання Андрія Климчука. Незабаром я зустрівся з ним.

- Ваші претензії до слідчих органів? - Було моїм першим питанням.

- Що ви, ніяких претензій!

Переді мною сидів молодий чоловік, який отримав перед виїздом з Англії в СРСР завдання оунівських зарубіжних центрів передати за вказаними адресами антирадянські матеріали і гроші. На вигляд йому було років двадцять два, не більше. Прищавий, довгасте обличчя, трохи розкосі очі. Він зацьковано оглядався навколо: очевидно, йому довго втовкмачували там, за кордоном, що в радянських слідчих органах працюють не люди, а звірі. І тепер, втягнувши голову в плечі, він очікував чогось страшного.

Зовні Андрій Климчук ніяк не був схожий на «сильну особистість» в дусі західних бойовиків. На перший погляд могло здатися, що це скромний, недосвідчений юнак. Насправді ж він дуже добре розумів, на що йде.

Разом зі слідчим Рапотою ми почали перший допит. Коли він був закінчений, я мимоволі посміхнувся. Мій колега здивовано запитав мене:

- Чому ви посміхаєтеся, товариш прокурор?

- Знаєте, про що я зараз подумав? Невже там не знайшлося нікого іншого, крім цього, не має і найменшого поняття про Україну, хлопчини, кому можна було б доручити таку відповідальну місію, як «звільнення» українського народу?

Андрій Рапота засміявся, а сидів навпроти Климчук, почувши переклад цих слів, почервонів. Можливо, він вперше відчув, в якому жалюгідному і дурному становищі опинився.

Андрій Климчук народився в графстві Гемпшир на півдні Англії в родині Михайла Климчука - українця за національністю. Його мати англійка. Доля хлопчика була заздалегідь визначена. Він повинен стати інженером, вирішили рідні. У дитинстві батько часто розповідав Андрію про далеку і незабутньої Україні.

Хлопчик спочатку не розумів, чому ж тоді батько виїхав звідти? А той, у свою чергу, вважав, що синові рано знати про всіх зигзаги його, скажімо відверто, непристойної життя.

Михайло Климчук ріс у заможній родині і змалку виховувався в націоналістичному дусі. Коли йому було вже близько тридцяти, пішов добровольцем в дивізію СС «Галичина», яка була сформована гітлерівцями за допомогою націоналістичних верховодів і з благословення глави уніатської церкви Андрея Шептицького на окупованій території західних областей України. Михайло Климчук вірою і правдою служив загарбникам.

Ознайомившись з родоводом Андрія Климчука, зокрема, встановивши, що його батько служив в дивізії СС «Галичина», я згадав деякі факти з історії цього яничарського військового формування. Добровольцями в нього йшли тільки синки куркулів і уніатського духовенства, оунівські головорізи і кримінальні злочинці.

Влітку 1944 року на південний захід від Брод війська 1-го Українського фронту оточили і розгромили вісім фашистських дивізій, в тому числі дивізію СС «Галичина». Її жалюгідні рештки відтягнуті гітлерівцями далі на захід, де використовувалися в каральних акціях проти партизан. У травні 1945 року в Альпах кілька підрозділів галицьких есесівців роззброїли англійці.

Залишившись після закінчення війни за кордоном, Михайло Климчук кілька разів міняв своє місце проживання. Звичайно ж, оунівські закордонні центри не випускали його з поля зору. Нарешті, одружившись на англійці, він став підданим Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії. Коли Андрію виповнилося сім років, батьки розлучилися. Батько поїхав до Лондона і почав працювати контролером на залізниці, а мати вдруге вийшла заміж. Незабаром у Андрія з'явився молодший брат Стівен і сестра Діана. Андрій успішно закінчив школу і, склавши іспити, вступив до вищого навчального технічний заклад. Через рік він залишив його, маючи намір продовжити навчання в педагогічному коледжі на півночі Англії. Під впливом батька Андрій зблизився з ровесниками, батьки яких були вихідцями з України. Їм теж день за днем ??прищеплювали зоологічну ненависть до всього радянського, до соціалізму. І ось Андрій Климчук став членом СУМу (так званого Союзу української молоді).

- Чому б тобі, Андрій, під час літніх канікул не побувати в одному із спортивних таборів української молоді? - Одного разу запропонував йому батько. - Познайомишся з українцями ...

- Які ж вони, тато, українці, якщо народилися в Англії і знають лише окремі українські слова ...

- Не говори так, синку. Ти ще багато чого не розумієш. Ось тому і раджу тобі поїхати в один з молодіжних таборів. Побудь там, придивися ...

У «спортивних» таборах, де проводили канікули синки оунівців і колишніх гітлерівських колабораціоністи, Андрію незабаром теж почало здаватися, що український народ «поневолений», що не існує ніякої справжньої української культури, оскільки її насильно русифікують і т. Д.

Рано чи пізно Андрія намір відправити на Україну, але спочатку він повинен був відвідати ряд інших країн. Так, під час чергових канікул Андрій їздив до Франції, ФРН, Швейцарії, Польщі ... Звичайно, для цього потрібні були чималі гроші, але ті, хто робив на нього ставку, не скупилися.

1977 рік. В Європі спостерігається потепління політичного клімату. Радянський народ новими трудовими звершеннями готується відзначити славне 60-річчя Великого Жовтня. Щоб відвернути увагу світової громадськості від успіхів СРСР в комуністичному будівництві, від досягнень соціалістичних країн, апологети імперіалізму намагаються будь-що-будь оживити примари «холодної війни». Наші недруги здіймають галас з приводу «порушення прав людини» в Радянському Союзі.

Саме тоді згадали про Андрія Климчука його опікуни. Свого часу лондонська газета «Гардіан» і деякі інші буржуазні видання опублікували матеріали, що викривають роботу спеціально створеного при англійському МЗС так званого «відділу дослідження інформації». Цей засекречений відділ (тепер його перейменували на «відділ зарубіжної інформації». - Б. А.), укомплектований «фахівцями по Східній Європі», які втекли на Захід після закінчення другої світової війни, займався підривною антикомуністичної діяльністю. Його співробітники і вирішили використовувати Андрія Климчука в своїх цілях.

Під виглядом туриста він повинен був відвідувати соціалістичні країни і налагоджувати контакти зі зрадниками і відщепенцями, діючими під маскою «борців за права людини». Рекомендуючи Андрія своїм господарям, Діксон (псевдонім одного з націоналістичних керівників. - Б. А.), очевидно, зазначив:

- Цей хлопець може впоратися і з більш складним завданням. На вигляд непоказний, одягається скромно, врівноважений. До того ж, вихований в дусі любові до землі його предків. Прагне якнайкраще опанувати українську мову. Зовні схожий радше на угорця, ніж на англійця ...

- Будемо мати на увазі цю кандидатуру, - пообіцяв один з шефів Діксона.

Андрій Климчук закінчив другий курс коледжу.

Він вже подумував, що було б непогано і цього літа кудись поїхати. Але, коли приблизно прикинув можливі витрати, стало ясно, що на власні гроші поїздку не здійснити. Він вирішив провести літні канікули зі своєю дівчиною на морському узбережжі в Англії.

- Алло, Андрію! Як ся маєш? Давно не бачилися, куди збираєшся на канікули? - Якось запитав його по телефону батько.

- Залишаюся в Англії. Не вистачає грошей.

- Можу допомогти твоєму горю.

- Буду тільки вдячний.

Але незабаром з Андрієм зустрівся не батько, а сам Діксон.

- Поїдеш в Радянський Союз, на Україну. Там, на Львівщині, у вас є родичі, ти з ними зустрінешся. Але це не головне. Ти повинен передати нашим однодумцям деякі речі, зокрема туфлі.

- І все доручення?

- Не поспішай, зроби спочатку це. Скажеш їм, що необхідно активізувати агітацію проти Рад, особливо перед їхнім святом.

Тепер давай обговоримо, як тобі краще дістатися до Львова. Поїдеш з великою групою туристів. Так надійніше. Поради останнім часом розширюють туристський обмін з багатьма країнами, і цим необхідно скористатися. Коли прибудете в Москву, група буде розбита на кілька менших. Ти опинишся в тій, яка поїде на Україну. Побуваєш у Львові. Саме там і відбудеться твоя зустріч з потрібними людьми. Як ти дивишся на це?

- Згоден.

- Батько передасть тобі подарунки для родичів. Особливо бережи туфлі, ясна річ, намагаючись не привертати до них уваги.

- Я все зрозумів, але ж це ж небезпечно.

- Тобі нема чого турбуватися. У разі, якщо там щось пронюхають, постарайся відмовитися від усіх речей, мовляв, вони не твої. Якщо і це не допоможе, скажи, що незнайомі люди просто попросили тебе їх передати. Про нашу зустріч нікому нічого не говори.

- Коли відправлятися в поїздку?

- На початку серпня. Гарненько підготуйся. Візьми з собою фотоапарат. Документи будеш оформляти на загальних підставах разом з іншими туристами. Постарайся ближче познайомитися зі своїми супутниками.

Незабаром в складі великої туристичної групи Андрій Климчук вилетів в Радянський Союз. Коли він прибув до Києва, звідки його шлях вже безпосередньо пролягав до Львова, то зробив у своєму щоденнику такий запис: «Люди тут серйозні, виявляється, їм ми не потрібні, але мені здається, що в загальному вони привітні».

1 серпня 1977, перебуваючи вже в кінцевому пункті своєї подорожі, Андрій Климчук з'явився за вказаною адресою і через кілька хвилин був затриманий.

Так, погані справи наших ідейних противників, якщо їм доводиться всерйоз розраховувати на Клімчук і їм подібних «поборників прав людини» і «визволителів поневоленої неньки», яких вони засилають в нашу країну.

Під час моєї чергової зустрічі з Клімчуком слідчий Рапота, який вів справу, запитав його:

- Хто такий Джеймс Діксон?

- Не знаю. Він мені вручив туфлі і гроші на поїздку в СРСР. Речі я повинен був передати за вказаною адресою, що я і зробив.

- Вам заздалегідь було відомо, що в туфлях - плівки і радянські гроші? - Питаю його.

- Так, і я про це говорив Діксону, але він мене заспокоїв, що все буде добре.

- Вам було відомо про те, що на фотоплівці тексти антирадянського змісту, що закликають до підривної діяльності проти нашої країни?

- Відомо.

- Чи є у вас які-небудь прохання?

- Прошу дати вказівку доставляти мені свіжі газети англійською мовою.

Підполковник Рапота тут же зробив відповідний запис і сказав:

- Книги, газети англійською мовою ви будете отримувати.

- Ви задоволені відповіддю?

- Так.

На моє запитання: «Як ви розцінюєте свої дії в нашій країні?» Климчук відповів:

- Винен.

- Подумайте, у вас є час. Якщо виникнуть питання до прокурора, можете мені написати.

- Мені вже сказали про це.

Перебуваючи під арештом, Андрій Климчук, обдумавши свої дії, вирішив написати відкритого листа тим, хто заслав його на Україну.

У ньому, зокрема, говорилося: «... Ви втягнули мене в таке безглузде захід (авантюру), через яке я можу втратити десять років свого молодого життя. Я провів в СРСР кілька місяців і побачив справжню демократію, дійсно вільну Україну, щасливих людей ».

10 жовтня 1977 року його написав заяву прокурору:

«Напередодні шістдесятиріччя Великої Жовтневої соціалістичної революції я хотів би просити у вас дозволу на подачу мною Радянського Уряду прохання про помилування. Я усвідомлюю свою провину і визнаю себе винним. Я ніколи більше не зроблю нічого подібного. Я готовий виступити на прес-конференції, якщо мені буде надана така можливість, щоб викрити підривну діяльність ОУН за кордоном, з вини якої я був заарештований ».

Незабаром Климчук написав заяву на адресу Радянського уряду, в якому, крім прохання про помилування, говорилося:

«... Я побачив, що за радянської влади люди не бідні, в СРСР високий життєвий рівень, люди тут високоосвічені. В одному з колгоспів, який я відвідав, одинадцять чоловік з вищою освітою, майже вся молодь отримала середню освіту. Це великий контраст у порівнянні з дорадянським періодом, коли неграмотність тут була звичайним явищем. Оунівська література закликає, щоб на Україні підняти повстання проти Радянської влади. Це дуже сумна помилка. Я впевнений, що українська радянська нація, яка входить до складу Радянського Союзу, не підтримає подібних закликів. Під час своєї поїздки я не помітив ніякої "підпільної діяльності", крім похмурої ворожнечі до ОУН. Говорячи "похмурої", я мав на увазі, що люди, як правило, при слові "ОУН" відразу стають "похмурими".

Особисто я вірю в демократичну мирне співіснування на землі ».

І далі:

«... Якщо Радянське Уряд проявить гуманність по відношенню до мене, я обіцяю у себе вдома розповісти про дійсний стан речей, який існує на Радянській Україні, розповісти про криваві дії ОУН після закінчення другої світової війни. ОУН використовувала мене як знаряддя в злочинах. Тепер я розумію і знаю набагато більше про українців. Я звинувачую Організацію українських націоналістів в тому, що вона втягнула мене в ці антирадянські дії, які призвели до мого арешту ».

Між слідчим Рапотою і заарештованим Климчуком склалися офіційні відносини, передбачені законом. Спокійний тон, логічна послідовність питань, наполегливість при з'ясуванні деталей привели до мети. Працівники слідчих органів переконалися, що перед ними недосвідчений юнак, вихований в дусі ненависті до Радянської держави. Правда перемогла. Климчук сам переконався в згубності шляху, на який його штовхнули оунівці.

В той січневий вечір в приміщенні Львівського Будинку вчених зібралися письменники, журналісти, діячі культури з різних областей України. Заарештований - підданий Великобританії Андрій Климчук попросив дозволу зустрітися з ними, щоб зробити свою заяву.

Відповідальний секретар Спілки журналістів України Володимир Стадниченко відкрив прес-конференцію і надав слово Клімчука. Останній зачитав заяву. У ньому він детально розповів про те, як отримав завдання від представника ОУН в Англії Джеймса Діксона, як намагався його виконати. Клімчук говорив, що в СРСР до нього поставилися гуманно, що він усвідомлює свою провину, що ніяких претензій до слідчих органів Радянського Союзу не має, бо вони діяли відповідно до закону. Клімчук також заявив, що йому була надана можливість докладно познайомитися з життям радянських людей, їх матеріальним становищем, з освітою і культурою на Україні, побувати в селі Перетятічі, у земляків батька. Він відвідав також музеї, театри і на підставі особистих спостережень і вражень рішуче заявляє, що його думка про Радянській країні докорінно змінилося.

Клімчук заявив, що засуджує свої злочинні дії проти Радянської держави, що він просив Радянський уряд поставитися до нього гуманно, пробачити йому злочин, що він ніколи більше не буде займатися підривною діяльністю проти СРСР.

Письменники і журналісти звернулися до нього з питаннями.

Після цього керівник прес-конференції показав присутнім речові докази винності затриманого: вилучені у Клімчука плівки з антирадянськими текстами, десять тисяч рублів великими купюрами, взуття, в яку були вкладені гроші і плівки. Потім він заявив:

- Надійшло повідомлення, що Президія Верховної Ради СРСР, керуючись гуманними почуттями і з огляду на щире каяття Андрія Климчука, звільнив його від кримінальної відповідальності з подальшим видворенням за межі Союзу Радянських Соціалістичних Республік.

Коли цю фразу перевели Андрію Клімчука, він здригнувся і опустив очі.

На цьому прес-конференція закінчилася.

Так, здавна поняття гуманності ототожнюється з такими поняттями, як чуйність, співчуття, доброзичливість, одним словом - з людяністю.

Держава, його уряд можуть проявити гуманність до будь-якій людині, яка вчинила злочин проти держави або окремої особи. При цьому беруться до уваги поведінку злочинця, то, як він особисто оцінює свої дії, враховується загальна політична обстановка, наслідки злочину.

Після прес-конференції слідчий не зволікаючи підготував постанову про звільнення Клімчука з-під варти і про припинення кримінальної справи. Треба було бачити, з якою надією і увагою вслухався він у кожне слово цього документа, зачитуємо Андрієм Никифоровичем.

Після від'їзду горе-туриста в Англію в газеті «Дейлі телеграф» була надрукована стаття Річарда Бистон про справу Андрія Климчука та діяльності українських націоналістичних центрів у Великобританії. При цьому журналіст особливо підкреслив, що в бесіді з ним А. Климчук «не скаржився на погане ставлення до нього під час слідства». Легко уявити собі, з яким зловтіхою наші ідейні вороги використовували б в підривних і провокаційних цілях факт найменшого порушення законності, навіть саму незначну похибку, допущену слідчим у веденні цього непривабливого справи обдуреного націоналістичними заправилами молодика. Але чекісти не дали їм такого шансу.

... В одному з прикордонних сіл на Львівщині був затриманий якийсь Аполлон Барчук, пробирався до кордону.

Через деякий час слідчий Андрій Рапота зустрівся з порушником.

До кабінету увійшов чоловік років двадцяти п'яти.

- Сідайте, Барчук, - запропонував чекіст. - Давайте познайомимось. Я буду вести слідство у вашій справі. Моє прізвище Рапота. Сподіваюся, розуміючи своє становище, будете вести себе розумно. Поки що ви затриманий, але, відповідно до закону, я зобов'язаний вирішити питання про вашу подальшу долю. Якщо будуть підстави, я повинен взяти санкцію у прокурора на ваш арешт або звільнити вас. Навіщо ви пробиралися до кордону?

- Про це довго розповідати.

- І всеж...

- Добре, скажу відверто, хотів перейти кордон.

- Навіщо?

- Це довга історія, але доведеться розповісти ...

- Слухаю.

- Родом я з Рівненщини. Там же закінчив середню школу, після чого завербувався на роботу на будівництва Донбасу. Після служби в лавах Радянської Армії працював в Харкові на заводі, там вступив на вечірній факультет політехнічного інституту.

- Значить, ви вчилися в інституті?

- Так, навчався, але недовго. Якщо говорити відверто, навчання обтяжувала мене, тому я кинув інститут і продовжував працювати. Потім поїхав до Києва, вдалося влаштуватися. Непогано заробляв, жив в хорошому гуртожитку. І все ж в пошуках легкого життя я вирішив нелегально перейти кордон і залишитися там.

- Значить, у вас дозріло рішення покинути, вірніше, змінити Батьківщині?

- Так.

- Що ж, давайте сьогодні на цьому нашу розмову закінчимо, ви не заперечуєте?

- Згоден.

Так слідчий Рапота познайомився з Барчук.

Після першого допиту Андрію Никифоровичу не давала спокою одна думка: «Хто перед ним - звичайна людина, який випадково спіткнувся, чи ворог, хто вдає таким ось простачка тепер, коли його затримали?»

На наступний день слідчий був у прокурора.

- Закінчується термін попереднього ув'язнення Барчука, ось матеріали, прошу дати санкцію на арешт. На першому допиті затриманий заявив, що вирішив зрадити Батьківщині, перейти кордон. Чекаю вашого рішення, товариш прокурор.

Прокурор, докладно ознайомившись з матеріалами справи, сказав Рапота:

- Перед тим, як санкціонувати арешт, Барчука допитає заступник прокурора області, а потім вирішимо це питання остаточно.

Після допиту арешт був санкціонований, і Барчуку в той же день було пред'явлено звинувачення в спробі перейти кордон ...

Рапота уважно розглядав вилучену у порушника намальовану схему, на якій були позначені населені пункти, старанно нанесені їх назви і ще якісь п'ятизначні цифри, знаки, нерозбірливі записи.

«Досить дивний план», - думав Андрій Никифорович. І раптом його немов осінило: «Не номера чи це військових частин? Правда, тут багато і інших позначок. Необхідно порадитися з фахівцями », - вирішив слідчий.

Фахівці прийшли до висновку: «На схемі не тільки значаться номери військових частин, а й завдано план розташування одного з військових об'єктів, технічних засобів його охорони».

І знову зустріч з Барчук.

- Сьогодні ми будемо розмовляти про виявлені у вас документах. Поясніть кожну цифру, кожен знак і ось цей план.

- Це мої особисті записи. Вони не уявляють для вас інтересу.

- Ви, Барчук, хитруєте.

- Ні. Просто, коли йшов, записував населені пункти, відзначав відстані ...

- А що це за об'єкт, - Андрій Никифорович підсунув схему з планом ближче до порушника.

- Зараз точно не пригадаю. Здається, плантація хмелю.

- Говоріть, хміль? А може, щось інше?

- Ні, хміль.

- У такому разі, відкладемо нашу бесіду на деякий час. Я повинен з'ясувати, чи є в цьому районі плантації хмелю.

- Не треба з'ясовувати, це військовий аеродром. Я кілька годин спостерігав за ним.

Під час наступного допиту Андрій Никифорович не поспішав ставити запитання, які, здавалося, напрошувалися самі собою: навіщо заарештований креслив план військового аеродрому, відзначав населені пункти біля нього, кому мав намір передати ці відомості. Він обрав іншу тактику, а саме - вичікування. З'ясувавши особливості характеру арештованого, Рапота зрозумів, що той не зможе довго мовчати, щоб швидше позбутися від невизначеності свого становища, з часом сам дасть всі пояснення. Так воно і сталося. Через кілька днів, під час чергового допиту, на якому і не згадувалося про схему, Барчук несподівано сказав:

- А знаєте, адже всі мої записи призначалися для західних розвідслужб.

- Отже, ви, Барчук, збирали відомості, які становлять державну таємницю, з метою передачі їх нашим ворогам?

- Виходить, так.

- Що ж штовхнуло вас на це.

- Можна, я відповім на це питання наступного разу, зараз не можу, голова болить.

- Будь ласка.

Наступна їхня зустріч відбулася через день.

- Так на чому ми зупинилися минулого разу? - Спокійно запитав Андрій Никифорович.

- Чому я став шпигуном і зрадником Батьківщини.

- Абсолютно вірно. Ви, очевидно, за цей час добре продумали відповідь.

- Звичайно.

- Тоді я слухаю.

- Перш за все ви, очевидно, здивовані, чому я без зайвих заперечування, так легко зізнався в своєму гріхопадіння.

- Давайте, Барчук, уточнимо: злочині.

- Так, злочин. Справа в тому, що мої родинні на Рівненщині колись симпатизували бандерівцям. З часом, коли я підріс, минуле моїх батьків, знаком ство з націоналістичної літературою, яка збереглася будинку, вплинули на мене певним чином, почала зростати моє невдоволення радянською владою.

Як я вже говорив, закінчивши десятирічку, поїхав працювати на Донбас, почав потроху позбуватися від тих настроїв, краще пізнав життя, вступив до комсомолу. Потім служба в лавах Радянської Армії. Після демобілізація, працюючи в Дніпропетровську, в Харкові, а потім у Києві, скаржитися ні на що не міг, але, включаючи транзисторний приймач, ва уважніше прислухався до зарубіжних радіоголосам. Наслухався я цих передач, а тут ще сварка з коханою жінкою. Все це, як то кажуть, подіяло на мене негативно. Згадав я знову про старе і вирішив готуватися до втечі. Я думав: припустимо, з'явлюся за кордоном без цінних даних - кому я потрібен? Ось і вирішив збирати відомості про різні військові об'єкти. Навіть рушивши в дорогу, продовжував вести записи. І ось я перед вами. Тепер я повинен відповідати. Перебуваючи під арештом, я багато передумав і прийшов до висновку, що зробив велику дурість. Не знаю, як поставиться до мого щирого каяття правосуддя, але я хочу відверто розповісти про все це на суді.

- Розкажіть там правду і тільки правду, - порадив Андрій Никифорович.

Суд, який розглядав справу, врахував пом'якшуючі вину обставини: каяття підсудного і те, що він фактично не встиг заподіяти шкоду нашій державі. Зараз Барчук відбуває покарання.

Якщо Андрію Рапота довелося витратити чимало часу на розслідування справи Барчука, то справа по звинуваченню Степана недалеко він провів швидко.

... Робочий день в митниці наближався до кінця. Раптом на КПП зупинилися «Жигулі», з машини вийшов середніх років чоловік і швидко попрямував до адміністративного корпусу. Коли декларація була прочитана, черговий інспектор Костянтин Пелехатий, глянувши на приїжджого, запропонував принести речі для огляду. Речі були принесені, і митник сказав:

- А тепер ходімо до автомашини.

Турист благально подивився на нього і тихо промовив:

- Прошу автомашину не оглядали. Ви розумієте, мене багато хто знає, мені незручно, я віддячу ...

Інспектор окинув приїжджого вивчають поглядом і разом з прикордонником пішов оглядати машину.

- Щось заднє сидіння занадто тверде.

- Пружини такі.

- Тоді давайте разом подивимося.

Турист мовчав. Коли вийняли спинку заднього сидіння, на обличчі сержанта-прикордонника відбилося непідробне здивування:

- О, так тут цілий склад! - Вигукнув він. - Дивіться, чого тут тільки немає: хустки, перуки ...

З-під сидіння витягли ще багато контрабандних товарів.

- А тепер зніміть запасне колесо.

- Там немає колеса, в чохлі - речі, - ледь чутно відповів прибулець.

Дійсно, замість колеса в чохлі лежали японські хустки. Їх було багато. У багажнику автомашини лежали коробки. Під ними знайшли відрізи дорогого матеріалу ... Нарешті контрабандні товари були вивантажені з автомашини.

- Перенесіть товар в зал митниці, - наказав туристу інспектор.

- Не буду переносити.

- Ви зобов'язані це зробити.

- Я знаю свої обов'язки.

Потім додав уже іншим, благальним тоном:

- Не ганьбіть мене перед народом.

Пелехатий наполіг на своєму, і турист сам переніс вивантажені речі.

- Ми змушені передати справу слідчим органам, - заявив начальник митниці ...

Перед Андрієм Никифоровичем Рапотою сидів чоловік, який колись закінчив той же факультет того ж університету, що і він. І йому було особливо неприємно зустрічатися з ним при таких обставинах. Слідчий прекрасно розумів, що Недалекий скоїв злочин, і він повинен якомога ретельніше розслідувати цю справу.

- Ви звинувачуєтеся в контрабанді. Отримано санкція прокурора на ваш арешт, познайомтеся з постановою і розпишіться.

- Ви мене заарештовуєте?

- Так, змушений це зробити, оскільки ви вчинили злочин.

- Я не згоден.

- Ви ж юрист, повинні розуміти ...

- Слідство ще не розібралося в усіх деталях, а ви санкціонуєте утримання під вартою. Треба спочатку розслідувати справу, а потім заарештовувати.

- Ви не будете заперечувати той факт, що перевозили в великій кількості і на велику суму контрабанду на власній автомашині?

- Ні.

- А для чого вам знадобилося стільки дефіцитних речей?

- Ви хочете мене звинуватити в намірі перепродати товари?

- Так, крім контрабанди вам буде пред'явлено ще й звинувачення в спекулятивних наміри. Подумати тільки, одних жіночих перук - п'ятдесят вісім штук. Навіщо вам стільки?

- Замовляли знайомі.

- Скільки ж у вас знайдеться таких знайомих?

- Не рахував, але ви не є об'єктивними, я буду скаржитися, прошу дозволу на зустріч з прокурором.

- Постанова про арешт підписано прокурором, але якщо ви вимагаєте, то ми надамо вам можливість переговорити з ним.

Зустріч відбулася, і прокурор підтвердив:

- Ви вчинили тяжкий злочин і притягується до кримінальної відповідальності. Попередні заходи - тримання під вартою - прийняті законно.

Сидячи під арештом, Недалекий гарячково думав, як збити слідчого з правильного шляху. І раптом схопився за думку, яка здалася йому рятівної: а що, якщо я зустрів, звичайно, випадково, земляка на території Польщі і він попросив мене відвезти оббивку для меблів знайомим. Записав мою адресу, телефон, я, в свою чергу, його, але втратив папірець. Звуть мого земляка Федір Юхимович ...

Але це була тільки перша частина версії, складеної Недалеким. Далі він брався стверджувати, що залишив у Федора Юхимовича машину, і той завантажував її без нього. Вранці, мовляв, наш горе-турист виїхав в напрямку кордону і тільки в митниці дізнався, що його земляк передав знайомих не тканину для оббивки меблів, а велика кількість кристалон, перуки, японські хустки і інші товари. Отже, він всього лише жертва власної довірливості та людської підступності. Нехай шукають «Федора Юхимовича» на території Польщі.

Рапота до кінця вислухав докази затриманого:

- Ви довго думали над цим? - Запитав слідчий.

- Чому ви ставите це питання?

- Чи довго ви думали над цією версією?

- Це правда.

- Що ж, доведеться перевірити.

- Ви необ'єктивні.

- У чому виражається моя необ'єктивність? У тому, що буду перевіряти висунуту вами версію?

Недалекий мовчав.

- Ви знаєте прізвище того, хто завантажував товари в Катовіце?

- Ні.

- І вам все це довірили?

- Як бачите.

- Значить, ви знали, що перевозите?

- Не знав.

- Ви просили митники не додивлятися машину.

- Це не правда.

- Але при цьому були присутні і інші особи.

- Це не правда.

- Тоді доведеться викликати їх і влаштувати вам очну ставку.

- Згоден.

Потім Недалекий заявив:

- Прошу дати мені аркуш паперу, хочу написати заяву на ім'я прокурора області, щоб вас усунули від слідства по моїй справі. Ви ведете розслідування з упередженням.

- Прошу пояснити, в чому ви вбачаєте мою необ'єктивність?

- Ви чіпляєтеся до мене.

- Ні, заарештований, чи не чіпляюся, я викривати вас вашими ж заявами. Якщо хочете, ось вам аркуш паперу, пишіть.

Через день заяву недалеко лежало на столі прокурора, а незабаром обвинувачений отримав відповідь: «Підстав для відводу слідчого у вашій справі немає. Слідство ведеться об'єктивно ».

На черговому допиті Рапота запитав:

- Скажіть, обвинувачений, ви і зараз наполягаєте на версії щодо випадкового знайомства в Катовіце?

- Наполягаю. До речі, я хочу внести доповнення: те, що я зустрівся з чоловіком в Катовіце, може підтвердити Катерина Трепехальская, що знаходилася в той час в Польщі. Вона бачила мене з ним разом.

- Добре, допитаємо Катерину Трепехальскую, а також через польських колег спробуємо розшукати і вашого знайомого.

Викликана на допит Трепехальская дала ґрунтовні свідчення про свої дружні стосунки з родиною недалеко.

- Ви їздили з Недалеким в Катовіце?

- Я його зустріла в Катовіце, але їздила туди поїздом.

- Де саме ви зустріли недалеко?

- На одній з вулиць, випадково.

- Ви бачили його одного?

- Так, він був один.

- І ніхто сторонній, коли ви розмовляли, до вас не підходив?

- Ні, ніхто. Правда, якийсь громадянин попросив у недалекому прикурити - і більше нічого.

- Можливо, між ними стався якийсь розмова?

- Ні, ніякої розмови не було.

Під час очної ставки Трепехальская підтвердила свої показання.

З Польщі прийшло повідомлення, що ніякого «Федора Юхимовича» там не було і в помині.

У справі недалеко були проведені очні ставки, зібрані дані щодо того, де він особисто купував товари, і винний постав перед судом.

Суд визнав Степана недалеко винним і визначив йому міру покарання - позбавлення, волі строком на вісім років.

ЛЮДИНА ВИСОКОГО БОРГУ | БЕЗ ПРАВА НА ПОМИЛКУ


У строю ДОВІЧНО | HE ПОВЕРНУТИСЯ НЕ МОЖНА | З когорти хоробрий | НЕ ЗНАЮЧИ СПОКОЮ | ЙШЛА ОСТАННЯ ОСІНЬ ВІЙНИ | БАТЬКО ТА СИН | Петров Олег | НЕЗВАЖАЮЧИ НА НЕБЕЗПЕКА | РОДИНА ПАМ'ЯТАЄ | ПІДПОЛКОВНИК Глушенко |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати