Головна

Нечай Мирослав | СИЛЬНИЙ ДУХОМ | У строю ДОВІЧНО | HE ПОВЕРНУТИСЯ НЕ МОЖНА | З когорти хоробрий | НЕ ЗНАЮЧИ СПОКОЮ | ЙШЛА ОСТАННЯ ОСІНЬ ВІЙНИ | БАТЬКО ТА СИН | Петров Олег | НЕЗВАЖАЮЧИ НА НЕБЕЗПЕКА |

ПІДПОЛКОВНИК Глушенко

1. Арнольд В. Н.подполковнік медичної служби
  2. підполковник Поляков
  3. підполковник Поляков
  4. підполковник Поляков

В осінній день 1944 року потяг Київ - Чернівці наближався до кінцевої станції. Михайло Сілич, сидячи біля вікна вагона, уважно розглядав незнайомі місця. У кишені його кітеля лежало припис, в якому значилося, що він, майор Глушенко, направляється в розпорядження Управління НКВД по Чернівецькій області для проходження подальшої служби.

Глушенко вперше на Буковині. Погляд його залучали незвичні для нього гори, стрункі сосни, акуратні будиночки, довірливо льнувшіе до гірських схилів. Михайлу Силича згадалося, як він, чотирнадцятирічний хлопчина, після закінчення чотирьох класів сільської школи працював на залізниці. Те було в двадцяті роки, коли йшла напружена боротьба з класовим ворогом, що завзято не бажає здавати свої позиції. А в тридцяті його, тоді вже комсомольського ватажка, товариші направили на роботу в органи державної безпеки. Перші кроки на оперативній роботі ... Навчання ... І знову робота, робота ... У боротьбі з ворогами гартувалася воля і відточувалося чекістське майстерність, вироблялося вміння відрізняти непримиренних ворогів Радянської влади від випадково потрапили під сумнів їхню вплив, заплуталися людей.

Під'їжджаючи до вокзалу, поїзд сповільнив хід. Чернівці ...

В обласному управлінні майор Глущенко з'явився на доповідь до начальника. Тут визначалося його нове місце служби, і він спочатку трохи хвилювався, розповідаючи полковнику про свою колишню роботу, про те, як на початку війни забезпечував виконання завдань з евакуації на Схід обладнання промислових підприємств Донбасу, виявляв і знешкоджували ворожих шпигунів, диверсантів ... Михайло Сілич розумів важливість своєї роботи в тилу, але все ж хотілося туди, де, на його думку, безпосередньо вирішувалася доля Батьківщини. Так і писав він в рапортах з проханням відправити його на фронт. Але командування незмінно відповідала Глущенко, що забезпечення безпеки тилу, де кувалася зброя перемоги, не менш важливий ділянку ...

Начальник управління слухав майора не перебиваючи, а коли той закінчив, коротко ознайомив його з оперативною обстановкою в області і повідомив про призначення начальником Заставнівського райвідділу НКВС.

- Ну як, впораєтеся? - Запитав полковник, простягнувши руку для прощання.

- Постараюся виправдати довіру.

- Повинні впоратися, - ствердно сказав начальник управління. - Ваше завдання - негайно приступити до ліквідації бандитського підпілля в районі. Обстановка там складна. За останній час оунівці здійснили ряд кривавих терористичних актів. У селі Сергіях звірячому знищили цілу селянську родину. Самого господаря і його дружину вбили пострілами в голову, а трьом малюкам розтрощили головки об камінь ... - полковник помовчав, пересуваючи на столі папку. Глущенко теж мовчав, уражений почутим.

- За що ж вони так? .. - Нарешті запитав він.

- Односельці обрали господаря делегатом на з'їзд буковинців ... Або ще одне злодіяння, - продовжив начальник управління. - У селі Чорний потік бандити вночі повели з дому голови сільради Котика і його дружину. Вранці їх трупи виявили на березі Дністра. Я розповідаю все це для того, щоб ви знали, з ким доведеться мати справу.

... Від Чернівців до Заставний доїхали швидко. У райвідділі Михайла Силича зустрів його заступник, старший лейтенант Стеценко.

Після знайомства і розквартирування Глущенко попросив Стеценко принести карту району і докладно доповісти обстановку. З усього почутого випливало, що в Заставницькому районі активно діють дві банди - Юрася і Скригун. Кулаки вкривають бандитів, попереджають про появу чекістів, постачають продуктами.

На кінець дня надійшло повідомлення про те, що було здійснено напад на село Кучеров, де спалили будівлю сільради. Для розслідування Михайло Сілич направив туди оперативну групу. Не встигли ще розібратися в те, що трапилося, як вранці 14 листопада стало відомо, що подібне злодіяння вчинено бандитами і в селі Таутри. Глущенко вирішив особисто розслідувати цю справу і виїхав на місце події разом зі своїм заступником.

Таутри - в чотирьох кілометрах від Заставного, і коні швидко доставили тачанку в село. У будівлі сільради прибули зустрів голова.

- Що наробили, що наробили! .. - Голосив він, звертаючись до Стеценко, якого добре знав. При цьому голова раз у раз поглядав на майора.

- Начальник райвідділу НКВС Глущенко, - представив нарешті його Стеценко. - Розкажіть докладніше, як це все сталося?

- Не знаю, - знизав той плечима. - Я вночі спав і нічого не чув. Вранці прийшов до сільради, а тут цілковитий розгром.

- Нікого не підозрюєте? - Запитав Глущенко.

- Ні, не підозрюю, товариш майор. Ось в Дорошівці, я чув, є особи, пов'язані з бандитами.

- Поїдемо в Дорошівці, може, там що дізнаємося, - запропонував Михайло Сілич своєму заступнику, сідаючи на тачанку. - Далеко до них?

- Хвилин сорок їзди. Коні у вас добрі, - запевнив голова ...

Путівець вела під ухил в бік Дністра. Зліва темнів ліс, по праву сторону виднілися поля. Коли здалося село, Глущенко наказав їздовому їхати прямо до сільради. Коні зупинилися біля нічим не примітної хати. Михайло Сілич зауважив у вікні чиєсь обличчя.

- А ну, давай зайдемо, - сказав він заму, прямуючи до ганку. - Здається, нас тут уже чекають ...

У сільраді їх зустрів секретар. Він дізнався Стеценко і охоче відповів на поставлені запитання: назвав жителів Дорошівці, яких підозрював у зв'язках з бандитами.

Стеценко порадив майорові зустрітися ще і з директором місцевого спиртзаводу. Його чекісти застали в конторі, яка розміщувалася в двох кімнатах першого поверху заводського приміщення. Він радо зустрів гостей, але також нічого не міг сказати про банду.

Не гаючи часу, чекісти вирішили повернутися в Таутри.

Застояні коні дружно винесли тачанку за село ...

У Таутрах, коли вони під'їхали до пошти, назустріч їм вибігла телефоністка.

- Стійте, стійте! .. - Кричала вона, розмахуючи руками. Їздовий притримав коней.

- Тільки що дзвонили з Дорошівці, зі спиртзаводу. На завод напала велика банда, - схвильовано повідомила дівчина.

- Коли напала, ми ж недавно звідти, - здивувався Стеценко.

- Не знаю, зв'язок перервався, - зніяковіло відповіла телефоністка, ніби в цьому була її вина.

Глущенко квапливо пройшов на пошту і, з'єднавшись по телефону з черговим по райвідділу, наказав негайно вислати посилену оперативну групу.

- Чи не затримуйтеся, ми очікуємо в Таутрах.

Коли оперативна група на чолі з Глущенко прибула в Дорошівці, бандитів там вже не було. Оунівці зробили свою чорну справу і зникли. Перш за все чекісти побачили труп сільського поштаря. Він лежав з простреленою головою недалеко від будівлі сільради. Поруч валялася сумка з випали з неї листами і пачка газет. У порога контори в калюжі крові лежав спотворений труп директора заводу ... Коли Глущенко увійшов до приміщення, перед ним відкрилася жахлива картина. Мабуть, бандити увірвалися сюди раптово і з порога розстріляли службовців з автоматів. Техперсонал вони зігнали в невелику кімнату хімлабораторії і теж розстріляли.

Біля спиртзаводу зібралося багато людей. Серед них - ридаючі родичі загиблих. Глущенко звернув увагу на молодицю з насунутим на лоб хусткою, яка як би виглядала когось в натовпі. Селяни насторожено поглядали на неї. Поруч з Михайлом Силича слізно голосила жінка похилого віку.

- Дитинко моя, дитино. Ти ж ще й не пожила, - ламаючи руки, примовляла вона.

- Хто тут у вас? - Зі співчуттям запитав у неї майор.

- Доню мою єдину вбили. Боже, боже, що я буду робити. Як мені без неї жити. Господи, кому вона заважала ...

- Заважала, напевно ... Бачите, скільки крові невинної пролито, - промовив Глущенко.

Жінка озирнулася і злякано відступила від майора в сторону. Михайло Сілич простежив за напрямком її погляду і побачив позаду себе молодицю, яка тут же загубилася в натовпі.

Глущенко ні новачок в розслідуванні кривавих злодіянь, але те, що побачив в Дорошівці, приголомшило його. Він зауважив, що мешканці села побоювалися навіть заводити розмову про бандитів. Йому було зрозуміло, що тільки за допомогою свідків трагічних подій можна буде з'ясувати мотиви злочину, склад банди і місце її укриття. Михайло Сілич тут же організував індивідуальне опитування селян.

Першою запросили жінку, оплакувати дочка. Вона хоч і боялася, але прийшла.

- Товариш начальник, я сама хотіла з вами поговорити, але ця змія так і зиркає, так і стежить за всіма.

- Яка змія? - Запитав Михайло Сілич.

- Та, що хусточка на лоб насунула, щоб люди не бачили її безсоромних очей. Підслуховує, що народ говорить, і бандитам доносить, а ті вночі заявляються для розправи.

- Вона що, з бандитами пов'язана?

- А то як же. Два її брата в банді знаходяться. Вони сьогодні були тут, може, мою донечку вбивали, - схлипнула жінка, стримуючи ридання. - Я їх бачила.

- Як бачили! Були присутні під час нападу? ..

- Ага, - витираючи сльози, продовжувала жінка. - Я йшла дочку кликати на обід, а тут бандити вискочили на площу. Першим їх помітив листоноша і побіг до сільради. Тільки не добіг, бідолаха ... Коли почалася стрілянина, я перелякалася, за тином сховалася. Мені б вибігти на площу, так не можна. Неподалік підведення стояла, а біля неї - бандит, коней стеріг. Тут до нього підбіг хтось і кричить: «Бігуна поранили. Зараз принесуть ... »Я добре запам'ятала розмову між ними. «Якого Бігуна, того, що у Юрася в бойовиках?» - Запитує візник. «Його самого ...» - «А хто?» - «Директор заводу, - зло кинув бандит. - Вискочив з контори і давай палити з пістолета. Його, звичайно, тут же поклали, але Бігуну дісталося ... »

- Потім троє принесли того самого Бігуна і поклали на візок, - продовжувала жінка. - «Потерпи, зараз поїдемо, - промовив візник і поцікавився у напарника: - Куди доставити?» - «Повезеш в Брідок, до його тітки Іванці», - відповів той. При цих словах поранений застогнав. Мабуть, він чув розмову. Тут до воза притягли каністри зі спиртом і передали наказ відвезти їх в якісь Байраки. - «Дивись, щоб спирт у тебе по дорозі не випарувався. Юрась жартувати не любить », - попередили візника. Бандити ще про щось говорили між собою, але я не розібрала. Про доньці думала.

- Більше нікого з них не запам'ятали? - Поцікавився Глущенко.

- Була з бандитами ще й жінка з пістолетом на поясі. Вела себе, немов командир. Ось тільки не встигла я до неї добре придивитися.

- Нічого, і її знайдемо. А вам велике спасибі, ви нам дуже допомогли.

У майора Глущенко не було підстав сумніватися в правдивості показань свідка бандитського нападу. Тепер йому слід було вирішити, як діяти далі. Звичайно, можна було негайно заарештувати Бігуна, але Михайло Сілич відразу ж відкинув цей варіант. Він схилявся до того, що особистий контакт з Бігуном сприяв би більш успішному вирішенню завдання по виходу чекістів на банду Юрася. Як охоронець ватажка, Бігун мав знати багато про його зв'язки.

Глущенко запросив до себе старшого лейтенанта Стеценко, начальника штабу винищувального батальйону капітана Ксенофонтова і ознайомив їх з отриманими відомостями.

- Що це за Байраки, куди візник повинен був доставити спирт? - Запитально подивився він на Стеценко.

- Байраки? .. - Задумався той, - так називається заовраженний ділянку лісу в стороні Брідок. Ось тут, - впевнено показав на розгорнутій карті.

- Якщо візник повинен туди повезти спирт, значить, там на нього чекатимуть, - втрутився в розмову капітан Ксенофонтов. - Може, є сенс спробувати накрити їх, - він поклав долоню на карту.

- Про це зараз рано говорити, - твердо сказав Глущенко. - Головне наше завдання - Бігун. На зустріч з ним поїде зі мною старший лейтенант Стеценко. Про всяк випадок візьмемо з собою фельдшера, все-таки їдемо до пораненого.

- Чи не замало вас. Раптом на бандитів підхопите, - засумнівався Ксенофонтов.

- Операцію слід провести таємно, щоб крім нас ніхто не знав про неї. Візьмемо з собою невелике прикриття і все ...

Село Брідок на самому березі Дністра потопало в садах. Зі сходу до нього підступав ліс, порізаний сухими ярами. Навесні за цими ярах спрямовувалися до річки талі води, а влітку яри заростає буйним різнотрав'ям і чагарником.

Коли тачанка зупинилася в придорожніх кущах на околиці села, вже сутеніло. Стеценко зістрибнув на землю і зник в кущах. Через деякий час він знову з'явився, шепнув щось майору і впевнено повів коня вліво від дороги, до річки. Йшли обережно, вікна деяких хат світилися. Нарешті старший лейтенант зупинив коней.

- Приїхали, - шепнув він ... У вікні хати горіло світло.

«Не сплять», подумав Глущенко і, організувавши охорону, разом зі Стеценко попрямував до будинку.

- Собаки не чути, - шепнув Стеценко, коли вони ступили на подвір'я, посередині якого виднівся криничний журавель.

- А вона господині, видать, ні до чого, зайвий шум тільки заважав би нічним гостям. Велика сім'я у неї?

- Ні, сама давно овдовіла, донька заміжня в Чернівцях. Одна Іванна живе. Ходімо?

- Давай краще почекаємо, - притримав його майор. - Може, там хто з бандитів є.

Минуло кілька напружених хвилин ... Раптом двері хати зі скрипом відчинилися, і на порозі з'явилася жінка з відром в руках. Вона попрямувала до колодязя.

Майор знаком показав Стеценко, щоб той зайшов з боку хати, а сам попрямував до жінки, що набирала воду.

- Добрий вечір, господиня.

- Ой, хто це! - Злякано вигукнула та, ледь не впустивши з рук відро.

- Свої, свої, не лякайтеся, тітка Іванна, - втрутився старший лейтенант, що з'явився з іншого боку. - Сторонні в хаті є?

- Нікого немає. Я і племінник хворий, - мовила жінка, насторожено вдивляючись в нічних гостей.

- Якщо сторонніх немає, тоді пішли, - запропонував Стеценко, пропускаючи господиню вперед.

- Племінник чим хворіє? - Поцікавився майор.

- Чим хворіє? .. Так ... Поліз на горище сіна скинути і напоровся на вила. Тепер лежить і стогне ...

В хаті на ліжку в одній білизні лежав молодий чоловік кремезної статури. На грудях у нього і на лівому стегні виднілася груба пов'язка з домотканого матерії, через яку проступали криваві плями. Біля ліжка в тазу валялися закривавлені ганчірки. Навіть при слабкому світлі гасової лампи було помітно, що він сильно блідий.

- Чому ви лікаря не покличе? Йому ж зовсім погано, - повернувся майор до господині, яка намагалася в цей час непомітно запхнути ногою під грубку вузол закривавленою одягу. - Як звати вашого племінника?

- Степаном кличуть, Степаном. А доктора у нас в селі немає, в район потрібно. А поночі їхати?

- Не треба в район. Я так ... - крізь стогін несподівано промовив поранений.

- Як не потрібно. Ви ж тут зійде кров'ю, - обурився майор, показуючи на закривавлені ганчірки. - Покличте фельдшера, нехай перев'яже його, - сказав Михайло Сілич старшому лейтенанту.

Незабаром фельдшер доповідав майору:

- Нога у нього нічого, куля пройшла на виліт через м'якоть: кістка не зачеплена. А поранення в груди ... - похитав головою. - Необхідно термінове хірургічне втручання, інакше йому не жити.

- Що ж ви, тітка Іванна, обманюєте, - заговорив Стеценко. - На вила напоровся ... У нього в грудях куля застрягла. Помре ваш Степан, коли зараз же не повезете в лікарню.

- Як я його повезу?

- Не хочу я вмирати! Врятуйте мене, врятуйте. Я жити хочу! .. - Несподівано голосно вигукнув Бігун.

- Жити хочеш! .. А ті, в яких ти сьогодні стріляв на спиртзаводі, хіба вони жити не хотіли ?! - Жорстко промовив майор, ступивши до ліжка.

- Я не стріляв, - напружившись, знову застогнав Бігун. - Перевірте моя зброя, я правду кажу, що не стріляв. Тітка Іванна, принесіть його, воно в сараї за бочкою.

При цих словах господиня охнула і кинулася до майора.

- Пан начальник, якщо Степан каже, що не стріляв, значить - не стріляв. Він такий, він навіть курку не може зарізати. Крові боїться.

- Крові боїться, а в банду пішов, - зауважив старший лейтенант.

- Провідник Юрась змусив. Наказав, щоб Степан вступив до нього в боївки, інакше, сказав, якщо не вступить, всю нашу рідню порішить.

- Якщо не Степан, хто ж тоді стріляв? - Запитав Глущенко.

- Не знаю, я там не була. Але він все розповість! Розкажи, розкажи все як є, чуєш, - кинулася вона до ліжка.

- Заспокойтеся, - зупинив її Глущенко. - Ми допоможемо вашому племінникові, доставимо до лікаря. Вам не важко говорити? - Запитав майор у пораненого.

- Чи не важко, пан начальник. Все скажу, тільки не залишайте мене тут, допоможіть дістатися до лікарні ...

Бігун розповів, що напад на спиртзавод зробили банди Юрася і Скригун. Ці дві банди прикривали провідників ОУН Остапа, Ворона, крайову провідницю Мотрю і референта по пропаганді Сміливого, що прямували на збіговисько бандерівських ватажків, яке має відбутися наступної ночі в селі Васловци. Коли бандити проходили лісом повз Дорошівці, Мотря наказала розгромити в селі спиртзавод і ліквідувати всіх його службовців за те, що вони працюють на Поради ... Бігун також розповів, що бандити зупинилися на днювання в лісовому масиві Байраки і завтра ввечері виступлять в напрямку села Васловци . Провідники з особистими охоронцями прибудуть до місця збіговиська, а банди Юрася і Скригун, як резерв охорони, розташуються за селом ...

- Про наш побаченні і розмові нікому ні слова, - прощаючись, попередив Глущенко господиню. - Доставку Степана в лікарню організуємо негайно.

- Ніхто, пан начальник, від нас і слова не впізнає. Вам же велика подяка за виявлену милосердя до племінника і за те, що допоможете йому вибратися з тієї Багнюк, в яку затягли його націоналісти.

... Майор Глущенко вирішив на основі отриманих відомостей якомога швидше провести операцію по ліквідації банд Юрася, Скригун і учасників оунівського збіговиська.

Почалася напружена робота.

У Васловци і найближчі від них села під відповідним прикриттям прямували кваліфіковані розвідники, які повинні були спостерігати за пересуванням бандитів. Бойові групи чекістів приховано займали намічені пункти. Операція ускладнювалася тим, що на це збіговисько очікувалося прибуття провідників із сусідніх районів. Хто конкретно і якими маршрутами прибуде, Бігун не знав. Групу безпосереднього захоплення ватажків очолив сам Глущенко.

На наступний вечір події в Васловцах розгорталися за розробленим чекістами плану. Коли бандитські провідники зібралися в сараї, що стояв на подвір'ї місцевого кулака, учасники групи захоплення знешкодили зовнішню охорону, і Глущенко запропонував оунівцям скласти зброю. У відповідь бандити відкрили вогонь, намагаючись вирватися з оточення. У жорстокій сутичці більшість з них було знешкоджено. Живими захопили тільки Мотрю, санкціонованих злочинницьку акцію на спиртзаводі в Дорошівці, і військового референта крайового проводу ОУН на прізвисько Шанко. Згодом Мотря і Шанко постали перед військовим трибуналом і отримали по заслугах.

Банди Юрася і Скригун були блоковані чекістами і незабаром припинили опір.

Так під керівництвом Глущенко закінчилася перша операція, яка зіграла важливу роль в ліквідації оунівського підпілля в Заставнівському районі ...

Михайло Сілич з співробітниками райвідділу провів ще кілька операцій зі знешкодження бандитських груп. Під його керівництвом було ліквідовано оунівського провідник по кличці Лев, знешкоджена «боївка» Лебедя, розгромлені і знищені залишки куреня Лугового. Чекістська діяльність майора Глущенко була позитивно оцінена керівництвом. Незабаром його перевели на роботу в Управління НКВС по Чернівецькій області ...

Михайла Силича рідко можна було застати в кабінеті. Більшість часу він перебував у районах області, очолюючи проведення бойових операцій.

Восени 1945 року чекісти отримали сигнал, що в лісовому масиві недалеко від Вижниці є схрон, який періодично відвідують два озброєних бандита. Була організована засідка. Оунівців взяли живими. Після деякого заперечування вони назвали свої клички - Смерека і Сірник - і повідомили, що є бойовиками провідника Хмари, який з двома іншими охоронцями знаходиться неподалік у своєму бункері. Так як укриття Хмари за розмірами невелика, то Смерека зі Сірником при його появі в цих місцях розташовуються тут, в лісовому схроні. Бандити також розповіли, що в даний час Хмара очікує в своєму схроні прибуття провідника бандгрупи Зоряна.

Глущенко вирішив брати не тільки Хмару з його бойовиками, але і Зоряна. Важливо було не втратити час. Оперативна група чекістів таємно вийшла на узлісся. На ній височів невисокий курган, в якому, зі слів Сірники і Смереки, і був обладнаний схрон. Метрів за п'ятнадцять від кургану виднівся самотній гіллясте кущ. Чекістам довелося вести спостереження видали. Ніщо не порушувало тиші. Лише легкий вітерець шелестів в поріділої листі та лісові пташки подавали свої голоси. В кінці дня на кургані з'явилася людська постать і тут же зникла. Це був спостерігач. Мабуть, настав час прибуття Зоряна.

Побоюючись, щоб не упустити його в темряві, Михайло Сілич вирішив пересунутися до одиночного куща, звідки зручніше було спостерігати за схрон. Незабаром біля могили з'явилося троє.

«Зорян з бойовиками», - вирішив Глущенко. Двоє прибулих зникли за вершиною. Третій зі зброєю напоготові насторожено озирнувся. Увага його привернув самотній кущ ...

Невже помітив? Палець Глущенко завмер на спусковому гачку. Бандит знову озирнувся і повільно попрямував до куща. «Помітив, - вирішив майор. - Зараз вистрілить ... »Бандит не стріляв. Михайло Сілич міг би зняти його зі свого автомата, але в його плани не входило передчасно злякати мешканців схрону. По тому, як охоронець вдивлявся в бік лісу, Глущенко зрозумів, що оунівець його не помітив. Не виявивши нічого підозрілого, той рушив назад до кургану.

«Все ... Добре, що я не стріляв», - полегшено зітхнув Глущенко і подав своїм людям сигнал: оточити бандитський притулок.

В цей час на узліссі з'явився випадковий мисливець з собакою. Пес, відчувши незнайомих людей, підняв гавкіт. Тепер уже і охоронець помітив чекістів. Відкривши вогонь з автомата, він побіг в сторону лісу. Однак далеко втекти йому не довелося. Влучна чергу скосила бандита. В цей час зі схрону вискочив його напарник. Він жбурнув гранату в бік нападників і тут же був убитий кулею.

Настала тиша. На кургані більше ніхто не з'являвся.

- Хмара, Зорян, виходьте, опір даремний, - крикнув Глущенко. У схроні мовчали. - Рахую до трьох, які не здастеся, закидаємо гранатами. Раз ... два ... - почав вважати майор.

- Не стріляйте, ми здаємося, - почулося з-під землі. Викинуті з отвору лазу, до ніг чекістів впали два німецьких автомата і обріз від гвинтівки.

- Мало ... Пістолети де? - Строго мовив Михайло Сілич.

Звиваючись, наче дві змії, по пожухлой траві покотилися ремені з кобурами.

- Виходьте по одному, - послідувала команда, і з укриття з'явилися оунівські бандити з піднятими руками ...

У 1949 році Михайла Силича Глущенко, тепер уже підполковника, перевели на роботу в УМДБ по Львівській області. І тут йому довелося вести активну боротьбу з хитрим і підступним ворогом.

Погожим жовтневим ранком секретар Нестеровського райкому партії Полторак і голова райвиконкому Довганик виїхали на легковій автомашині в сторону села Добросин. Неподалік від населеного пункту Пили машину обстріляли з засідки бандити. В ході перестрілки Довганик загинув. Оунівці захопили його портфель з документами, пістолет і втекли.

На місце події прибула оперативна група УМДБ на чолі з підполковником Глущенко. Сліди оунівців привели до населеного пункту Замочок.

- Десь тут зачаїлися бандити. Далі по відкритій місцевості вони не ризикнуть бігти. Хто з місцевих жителів міг би дати притулок злочинців? - Запитав Михайло Сілич.

- Товаришу підполковник, - відповів йому старший лейтенант Петренко, співробітник Нестеровського райвідділу МДБ. - Ми маємо відомості, що іноді вони знаходять притулок у тутешньої мешканки Євгенії Л. Чоловік її два роки тому помер, дітей немає. Проживає вона удвох з братом.

- Що ж, візьміть яструбків і огляньте подвір'ї цієї Євгенії, - розпорядився Глущенко. - Я до вас підійду. Де її хата?

- Он, третя звідси, - показав Петренко.

Організувавши пошук в інших підозрілих місцях, Глущенко поспішив до дому, де вже проводив огляд старший лейтенант. Євгенія стояла біля ганку і байдуже дивилася на те, як яструбки оглядали корівник. Підполковник привітався з господинею.

- Ви знаєте, що вони шукають? - Запитав він.

- Запитували про бункер, де ховаються бандити, а я, товариш начальник, їй богу, ні сном ні духом ні про яких бандитів не відаю, - швидко заговорила жінка.

- Недобре, Євгенія, божитися марно. Оунівці вбивство скоїли, слід їх сюди привів, а ви - «ні сном ні духом». Навколо ж люди живуть, їм все видно, - кивнув підполковник у бік вулиці.

- Нічого я не знаю: хто вбивав, кого вбивали. Думаєте, якщо самотня жінка, так на неї можна що завгодно наговорювати, - піднесла вона край кофти до очей ...

- Корівник оглянули, - доповів Петренко, вийшовши назустріч підполковнику. - Нічого не виявлено. Спочатку підозра викликав свинарник: порожньо в ньому, і настил з дощок сухий. Видно, давно свиней тут не тримали. Подумав, що під підлогою вхід до схрону, однак помилився. В хаті, на горищі перевірили - теж нічого.

- В стодолі? .. - Уважно подивився на старшого лейтенанта Глущенко.

- Перевірили. Сіно там залежане повалено. Яструбки потикали щупами - і нічого.

- А як же ваші відомості?

- Сигнал точний. Приходили раніше до неї бандити, - глянув Петренко в сторону господині.

- Раз ви так впевнені, тоді шукайте. Подивіться ще раз в хаті. Під грубку загляньте. Оунівці часто під грубками лаз до схрону влаштовують, замаскувавши його дровами. Тільки акуратніше, що не нарвіться на бандитську кулю.

- Та мені не вперше, - кинув на ходу Петренко, поспішаючи з двома ястребками в хату. Господиня проводила їх недобрим поглядом і знову прийняла байдужий вигляд.

«Де ж бандюги можуть ховатися, Полторак говорив, що їх було п'ятеро? - Думав Глущенко. - Щоб п'ятьом сховатися, необхідно капітальне притулок. Може, на городі схрон виритий? .. Навряд чи. Город добре проглядається з боку ». Михайло Сілич перевів погляд на сусіднє господарство і побачив чоловіка, котрий спостерігав з-за рогу свого сараю за тим, що робиться у дворі сусідки ...

- Товаришу підполковник, зайдіть в хату, - перервав його роздуми з'явився на ганку Петренко. Господиня насторожено послідувала за Глущенко.

- Подивіться, що я знайшов в печі, - старший лейтенант відкрив залізну заслінку. Михайло Сілич заглянув в темний зів і здивовано присвиснув.

- Нічого собі, - озирнувся він на зупинилася біля порога Євгену, особа якої від хвилювання зблідло. У печі на залізному деку лежав великий свежезажаренний окіст.

- Для яких гостей ви приготували таке частування? - Запитав Глущенко у Євгенії.

- Це не для гостей. Для себе засмажила, - відповіла господиня, намагаючись придушити хвилювання.

- Чи не забагато на двох? ..

- Ми з братом кабанчика закололи і вирішили ... - Не відповідаючи на запитання, чи почала Євгенія, але тут же розгублено замовкла, очевидно, згадавши доповідь Петренко підполковнику про порожньому занедбаному свинарнику.

- Закололи, значить. Де ж решта м'ясо, і де ви тримали того кабанчика? - Глущенко ніби не помічав замішання господині. - Може, скажете, що вигодували його у сусіда або окіст у нього позичили? .. Для бандитів це м'ясо приготовлено, ось для кого, - впевнено продовжив Михайло Сілич, дивлячись на Євгену. - Де вони ховаються? ..

Жінка мовчала.

- Бандити повинні бути тут, - нахиляючись до Петренко, шепнув підполковник. - Шукайте вхід до схрону або віддушину з нього.

Незабаром Глущенко доповіли, що у стіни стодоли в землі виявили віддушину у вигляді круглої дірки, притрушений сіном. З іншого боку цієї будівлі виявили другий такий же отвір.

- Вхід в притулок, очевидно, в стодолі під сіном, - припустив Глущенко і наказав відкинути сіно в сторону. Тут між двох колод виявилася кришка, що прикриває лаз.

Прийнявши всі запобіжні заходи, бійці опергрупи жердинами підняли кришку. В цей час зі схрону хтось спробував викинути гранату. Однак бандит поквапився. Кришка люка ще недостатньо відкрилася, і граната, вдарившись об неї, впала назад в схрон. Відразу пролунав вибух ...

Пізніше зі схрону витягли убитих і поранених бандитів, які постраждали від розриву власної гранати. Серед них був труп ватажка банди кочових, який організував напад на автомашину, в якій їхали Полторак з Довганик. У схроні виявили портфель з документами Довганика і його пістолет.

... У Радехівському районі з'явилася банда Остапа. Чекістам стало відомо, що Остап зі своїми охоронцями періодично відвідує хутір Кріль, де є криївку. Господар хутора недоброзичливо ставиться до оунівців, але приховує це, побоюючись розправи з їх боку. Глущенко вирішив особисто зустрітися і поговорити з Крілем ...

Лютневої ночі двоє обережно підійшли до самотньої садибі, розташованій неподалік від шосе Львів - Радехів. По небу пливли темні хмари.

- Прийшли, товаришу підполковник, - шепнув співробітник місцевого райвідділу МДБ Потапов.

Стрілки годинника показували опівночі. За тином ледь виднілася хата з темними вікнами і надвірні споруди.

- Де схрон знаходиться? - Запитав Глущенко.

- Підвал для картоплі бачите, в ньому лаз до схрону.

- Чи не потрапимо ми в пастку?

- Ні. На випадок появи бандитів хутір прикриває оперативний наряд.

- Пішли, - підполковник ступив у бік хати. Потапов, обганяючи його, підійшов до вікна і постукав у шибку.

В хаті мовчали. Потапов постукав голосніше. Через деякий час у вікні з'явилося обличчя.

- Хто? Чого треба?..

- Господар, вийди на хвилину, розмова є, - покликав Потапов.

- Зараз іду, - почулося після нетривалого мовчання.

Незабаром в сінях дзвякнув засув, розкрилася двері і на порозі з'явився господар в накинутому на плечі кожушку.

- Хто такі, чого треба? - Знову запитав, вдивляючись в нічних гостей.

Глущенко представився.

- Вибачте, товаришу начальник, заходите в хату, - тремтячим голосом промовив господар.

Сені поділяли хату на дві половини.

- Хто тут є? - Запитав Глущенко, повівши ліхтариком на двері праворуч.

- Сторонніх нікого. Дружина, діти сплять, - відповів господар.

- А тут? - Показав Михайло Сілич на протилежну двері.

- І там нікого, - відкрив господар двері в кімнату зліва. Глущенко посвітив ліхтариком і, переконавшись, що господар каже правду, переступив поріг.

- Заходьте, розмова буде, - покликав він його. Потапов, озирнувшись, замкнув вхідні двері на засувку, ступив за ними в кімнату. Господар завісу вікно, запалив лампу.

- Як вас звати-величати? - Запитав підполковник.

- Кріль моє прізвище. Микола Кріль. Так і хутір називається - Кріль, - пояснив господар.

- Так ось, товариш Кріль, прийшли ми до вас в таке позаурочний час, щоб, так би мовити, без свідків з'ясувати, хто вам дорожче: Радянська влада або ті бандити, що ночами людей вбивають? ..

- Які бандити ... - розгубився господар від прямо поставленого питання. - Ніяких бандитів я не знаю.

- Знаєте, знаєте, Кріль. Краще буде, якщо самі розповісте, коли останній раз був у вас Остап з його головорізами.

- Товариш начальник, ніякого Остапа я в очі не бачив. Якщо не вірите, можу ...

- Не треба, не клястися, - зупинив його Глущенко. - Ми зараз разом з вами спустимося до схрону і витягнемо назовні все, що там залишили бандерівці. Як тоді ви подивіться нам в очі? ..

Глущенко говорив впевнено тому, що знав про бандитські документах і зброю, захованому в схроні на хуторі.

- Про що ви? .. - Невпевнено промовив Кріль.

- Про те бандитському укритті, лаз в яке обладнаний в погребі для картоплі.

- А-а ... Так би відразу сказали, - приречено простягнув господар і розповів, що на його хуторі дійсно деякий час переховувався Остап зі своїми охоронцями. Однак тиждень тому вони пішли.

- Набридло мені, товаришу начальник, бути як між молотом і ковадлом, - говорив Кріль. - Ночами бандити приходять, беруть що заманеться. Ще загрожують: якщо писнеш, мовляв, кому-небудь - повісимо ... Як жити, скажіть. У мене ж діти малі, дружина? - Скрушно дивився він на підполковника.

- Кінчати потрібно з оунівцями, тоді люди спокійно заживуть, - твердо відповів Глушенко. - І ви повинні в цьому нам допомогти.

- Легко сказати кінчати ... - Кріль замовк, але після певних роздумів все ж продовжив. - Був у мене Остап позавчора вночі. З ним ще троє. Постукали. Відкрив я, а на ганку вони з мішками. Остап каже: «Запрягай, Микола, коней в сани, спровадиш нас». - «Куди?» - Питаю. - «Там побачиш», - відповідає. Запріг я конячок, поклав в сани ті мішки з харчами і поїхали. Привіз я їх за Дмитрієвський ліс на болота. Бандити забрали поклажу і пішли. Остап наказав мені їхати додому і щоб нікому ні слова. Думаю, товаришу начальник, що схрон їхній десь там. На болотах або в лісі.

- Ви могли б показати те місце, куди привезли бандитів?

- Можу, чому ж. Місце помітне, - погодився господар.

... Підполковник вирішив не гаючись організувати пошук бандитського укриття. Оперативна група з добровільним провідником виїхала на місце. Зліва по шляху розкинувся Дмитрієвський ліс, праворуч болота, порослі рідким чагарником. Від узлісся вдалину йшов широкий канал, викопаний меліораторами. Місцями глибина його досягала понад два метри. Недалеко від каналу Кріль зупинився.

- Тут, товаришу начальник. Сюди я їх привозив, - заявив він.

Почався пошук бандитського притулку. Глущенко з Потаповим, оглянувши значну ділянку лісу, вийшли на галявину, до болота. Тут їх увагу привернув піщаний пагорб на березі каналу.

- Пішли ближче подивимося, - запропонував підполковник.

Біля підніжжя пагорба вони виявили люк схрону.

- Що будемо робити? Одні ми бандитів не втримаємо, а люди наші в лісі розбрелися ... Зробимо так. Я візьму на приціл вихід з укриття, і якщо бандити полізуть, постараюся їх затримати. А ви тим часом прямуйте в ліс за підкріпленням.

- Єсть, товаришу підполковник.

Глущенко, залишившись один, зайняв зручну позицію неподалік від люка і приготував автомат. Він відчув запах смаженого сала з цибулею, очевидно, десь поруч була віддушина.

Незабаром здалася група бійців, що проводила пошук. Помітивши сигнали, які подавав підполковник, вони поспішили до нього і блокували схрон.

Бандити, мабуть почувши шум, відкинули кришку люка і випустили кілька черг з автоматів. Влучний вогонь чекістів не дозволив їм висунутися зі схрону, і ті почали викидати гранати. Вогонь зі схрону ні прицільним і шкоди нападникам не заподіяв.

Глущенко голосно наказав бандитам здаватися, але ті мовчали. Раптом зі схрону долинула довга автоматна черга, почулися невиразні крики і все стихло. Яструбки, випереджаючи підполковника, зі зброєю напоготові підступили до люка. В цей час з боку каналу почулася підозріла метушня, і в його стрімкому березі утворився отвір, з якого виліз вимазаний глиною бандит. Пригинаючись, він побіг по тонкому льоду каналу. Чекісти помітили втікача.

- Стій, стій! .. - Закричали вони, і над головою бандита пройшла автоматна черга.

- Чи не стріляти! .. Брати живим, це Остап, - крикнув Глущенко. Кілька бійців кинулися в погоню. У цю ж мить тонкий лід тріснув, і бандит, випустивши відчайдушний крик, провалився у воду.

Поки яструбки знайшли жердини, поки розбили лід і розшукали тіло, бандит був уже мертвий.

Як встановили пізніше, в схроні були два виходи: головний - біля підніжжя пагорба, і запасний - в стрімкому березі каналу, до якого вів підземний лаз. Ватажок банди, переконавшись в безвиході становища, застрелив своїх спільників і намагався непомітно піти від чекістів, але марно.

Був і такий епізод в біографії відважного чекіста.

У селі Бартков бандити замучили родину Шмалевского. Начальник управління наказав Глущенко виїхати з оперативною групою на місце події і знайти злочинців.

Село Бартков розкинулося по обидва боки асфальтованого шосе. Його оточували поля, неподалік протікала річка, зі східного боку підступав ліс.

Хата Шмалевскіх перебувала на краю села, недалеко від річки.

Опергрупу, яка прибула на місце злочину, зустріла насторожена натовп місцевих жителів. На подвір'ї перед будинком валявся пес з розсіченою сокирою головою. Глущенко пройшов в хату. Картина жорстокої розправи відкрилася перед ним. У калюжах крові лежали по-звірячому зарубаний сокирою господар, його дружина, дочка і малолітній син.

Михайло Сілич з'ясував, що кілька днів тому в сільраді проводилися збори бідноти, на якому Шмалевскій виступив із закликом раз і назавжди покінчити з оунівцями. Там же обговорювалося питання про створення колгоспу в Барткова. Підполковник вирішив поговорити зі сторожем магазину сільпо, який і в ту ніч був на своєму посту. Вибравши момент, коли той в самоті курив на лавці, Глущенко підсів до нього з цигаркою в руці.

- Дозвольте, дідусь, прикурити?

- Прошу, - простягнув старий Михайлу Силича свою цигарку, попередньо Сдув з неї попіл.

- Чому не відпочиваєте, вам же вночі чергувати?

- Скільки мені старому потрібно. Поспав трохи - і як штик, - притупнув він ногою. - А ви все шукаєте тих, хто Шмалевскіх порубав.

- Точно, шукаю. Тільки ніяк не зрозумію, за що вони їх так? ...

- За що ... - подивився старий на Глущенко. - Чи не слід було йому зачіпати бандитів на тих зборах. Адже він сказав: «Доки ми будемо терпіти захребетників. Хліба дай, м'ясо дай, гроші на бофони теж-тягнуть. А кому потрібен цей їхній бойовий фонд. Пора кінчати з оунівськими душогубами », - ось вони і закінчили його.

- Звідки вам відомо про його слова?

- Як же мені не знати, якщо я на власні вуха чув. Був присутній на тих зборах.

- А з сторонніх там нікого не було? - Поцікавився Глущенко.

- Які сторонні. Одні бідняки свої потреби перебирали.

- Хто ж доніс оунівців про виступ Шмалевского? Може, хто підробив під свого.

- Підробити, говорите ... - задумався старий. - Зачекайте, зачекайте ... хіба що Липовець. Он, до слова, він стоїть біля підводи біля складу.

Підполковник як би ненароком кинув погляд на літнього селянина.

- Я його добре знаю, по сусідству живемо, - тихо розповідав сторож. - Господарство його не таке вже бідне. При фашистах все тягнувся за націоналістами. А зараз до колгоспу примазуються. Тільки стверджувати, що це він доніс бандитам, не буду. Не хочу брати гріх на душу.

«Потрібно поцікавитися цим Липовці», - вирішив Глущенко і подякував сторожа за бесіду.

- Нема за що, це вам спасибі. Начальник, а не погребували зі старим душевно поговорити.

До кінця дня Михайло Сілич попрямував до сільради, де повинні були зібратися всі учасники опергрупи. По дорозі йому знову зустрівся Липовець. «Стежить він за мною, чи що», - подумав, прямуючи до ганку.

У кабінеті голови старший групи охорони громадського порядку разом з секретарем сільради становили графік чергування яструбків. Через відкрите вікно підполковник побачив Липовця. Той стояв біля ганку і вдавав, що розглядає вивішену на стенді газету.

- Товаришу підполковник, ви де ночуєте? - Голосно запитав старший групи охорони.

Глущенко зауважив, як Липовець ступив ближче до вікна, прислухаючись до розмови.

- Заночуємо у Заблоцького в стодолі. Там у нього сіно свіже, - так само голосно відповів Михайло Сілич, продовжуючи стежити за поведінкою Липовця.

- Ви ж там всією групою не поміститься, тісно буде, - засумнівався секретар сільради.

- Нічого, зі мною залишиться пару чоловік, інші їдуть в райцентр, - продовжив Глущенко.

Присутній при розмові майор Щербаков здивовано глянув на свого шефа, але підполковник непомітно моргнув йому. Михайло Сілич бачив, як Липовець, дослухавши їх розмову, заквапився геть.

«Заковтнула живця. Іди, іди », - посміхнувся Глущенко, дивлячись услід кремезної постаті в сірій куртці з грубого сукна. Тут же він відкликав убік майора Щербакова і розповів йому про виниклі підозри.

- Дивись, гад який, - тихо вимовив Павло Іванович і, вийшовши з кабінету, розпорядився здебільшого учасників опергрупи готуватися до повернення в райцентр. Незабаром автомашина з чекістами виїхала з села ...

Настав вечір. На площі перед будівлею сільради збиралися збройні яструбки. Глущенко з ганку спостерігав, як молоді хлопці готувалися в наряд, перевіряли зброю, весело перемовлялися. Але все ж у їх поведінці відчувалася напруженість, викликана незвичністю обстановки.

Михайло Сілич закурив, обдумуючи деталі майбутньої операції. У цей час повз ганку пройшов сельповскій сторож і знаком покликав підполковника за собою. За рогом будинку під зеленим кущем бузку старий зупинився, нетерпляче переступаючи на одному місці.

- Пан начальник, - схвильовано заговорив він, коли Глущенко підійшов ближче. - Не ходіть ночувати до Заблоцький. Туди прийдуть бандити.

- Які бандити, звідки ви знаєте? - Насторожився Михайло Сілич.

- Нате, читайте самі, - простягнув сторож складений вчетверо клаптик грубого паперу з кострубатою записом:

«Головний емгебістів ходить по селу і все випитує про Шмалевскіх. Ночувати буде в стодолі Заблоцького. З ним залишилося ще два емгебістів, інші поїхали на автомашині в райцентр. Очкур », - прочитав Глущенко при світлі, що падає з освітленого вікна.

- Як це до вас потрапило?

- Я говорив вам, що моя хата стоїть поруч з хатою Липовця, - пояснив сторож. - Уже почало сутеніти, коли бачу - біжить додому Липовець. Так поспішає, аж задихався. Прибіг до хати, лампу запалив, сів за стіл і щось пише. Мені з двору все видно. Написав він, склав свою писанину, лампу задув і на вулицю. Я за ним. А він побіг на кладовищі, воно тут неподалік. Біля могили своєї дружини, небіжчиці, Липовець сунув записку під камінь і назад. Я почекав, поки він піде, забрав записку і мерщій сюди, до вас, її показати. Це ж він, гад, бандитам знак подає.

- Дуже добре, що принесли. Тепер потрібно її швидше покласти на те місце, де ви її взяли. І так, щоб ніхто не помітив.

- Все зроблю, товаришу підполковник, не сумнівайтеся. Але і ви остерігайтеся.

- Спасибі, дідусь. Велике вам спасибі. Дуже важливо, щоб ця записка таки потрапила до бандитам ...

Жителі Барткова вже готувалися до сну, коли підполковник Глущенко і два його співробітника не криючись пройшли до Заблоцький. Там ще не спали. Михайло Сілич покурив з господарем у дворі, замовив господині на ранок парного молока і попрямував до стодолі.

Господар постояв ще кілька хвилин, послухав, як гості укладаються на сіні, і відправився до себе в хату ...

Глибокої ночі з боку річки до садиби Заблоцького підкрався шість зловісних тіней. Один бандит, з ручним кулеметом, мовчки влаштувався неподалік від хвіртки, взявши під приціл будівлі двору і підходи з вулиці. Інший, з автоматом, забезпечив прикриття з боку городу. Четверо інших попрямували до стодолі: прислухалися і, не почувши нічого підозрілого, відчинили ворота. Промінь ліхтарика вихопив з темряви три фігури, вкриті шинелі. І тут же довгими чергами вдарили бандитські автомати.

- Чи готові. Навіть не пискнули. Кінчай стріляти, йдемо, - промовив той, що світив ліхтариком.

В цю мить яскраве світло випущеної ракети висвітлив всі навколо, і гучний голос підполковника Глущенко скомандував: «Кидай зброю, руки вгору. Ви оточені! »

Бандити від несподіванки завмерли. Першим прийшов до тями ватажок банди. Стріляючи на ходу, він рвонувся в прохід між сараєм і стодола, але його зупинив Щербаков. Спритним прийомом майор збив з ніг і обеззброїв бандита.

Решта бандити самі покидали свою зброю і залишилися стояти з піднятими руками. При яскравому світлі фар під'їхала автомашини добре було видно їх зарослі багатоденної щетиною, перелякані обличчя.

А пастку цю для них влаштував підполковник Глущенко. Запідозривши Липовця в зв'язках з бандитами, він розіграв спектакль з ночівлею і відправкою опергрупи на чолі з майором Щербаковим в райцентр. Насправді ж на місці ночівлі Михайла Силича з сіна були зроблені ляльки. Чекісти накрили їх своїми шинелями, а самі, вибравшись з стодоли через лаз в задній стіні, приєдналися до опергруппе, яка непомітно повернулася в село і оточила подвір'ї Заблоцького.

В результаті цієї операції була ліквідована банда Крука, яка здійснила ряд кривавих злочинів, в тому числі розправу над сім'єю Шмалевскіх.

Можна було б навести ще багато прикладів бойової діяльності підполковника Глущенко, які свідчать про неабиякий чекістському майстерності, відданості справі Комуністичної партії і Радянської влади. Михайло Сілич нагороджений орденами Червоного Прапора, Червоної Зірки, Вітчизняної війни II ступеня та багатьма медалями. Його оперативна робота відзначена також Почесним знаком «Заслужений чекіст».

Непримиренний до ворогів, Михайло Сілич був людиною чуйною, гуманним. Він ніколи не ставив перед собою самоціллю арешт злочинця. Там, де цього можна було уникнути, він намагався обійтися заходами профілактики. Крім того, він був натурою глибоко ліричної, любив природу, живопис. Правда, в суворий час йому було не до малювання. Лише пішовши на заслужений відпочинок, чекіст Глущенко зміг зайнятися улюбленою справою. Його картини, що оспівують красу рідної землі, дбайливо зберігають рідні і близькі Михайлу Силича люди.

РОДИНА ПАМ'ЯТАЄ | ЛЮДИНА ВИСОКОГО БОРГУ
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати