Головна

НЕЗАБУТНЄ | Романченко Микола | ШІСТЬ ВОГНІВ | Нечай Мирослав | СИЛЬНИЙ ДУХОМ | У строю ДОВІЧНО | HE ПОВЕРНУТИСЯ НЕ МОЖНА | З когорти хоробрий | НЕ ЗНАЮЧИ СПОКОЮ | ЙШЛА ОСТАННЯ ОСІНЬ ВІЙНИ |

Петров Олег

1. III. "Революція згори" у Росії. Значення петровських реформ.
  2. Олександр Петров
  3. Біографія Івана Петровича Павлова
  4. У Дніпропетровській області в результаті отруєння аміаком загинули 2 людини
  5. В. А. (мати Петрова), 48 років, потім 58
  6. Великий результат кочівників з Дніпропетровська.

«ВЕСНА-49»

Йшов сніг. Великий, мокрий. Він налипав на голі гілки дерев, вибілювали дахи будинків, лягав рівним шаром на тротуари та проїжджу полотно доріг. А в повітрі вже витав нехай ледве вловимий, але тривожно-радісний запах весни. Він виходив від вчорашніх таловин, від посірілих парканів, стін будинків і навіть від самого лютневого снігу.

Михайло Васильович Єжов мимоволі сповільнив крок. Дихалося легко. Він зняв рукавичку і, повернувши вгору долоню, зловив кілька сніжинок.

- С взимку прощаєшся? - Несподівано пролунав за спиною голос його товариша по службі Федора Кузьмича оладьевое.

- Ні, з весною зустрічаюся, - відповів, не обертаючись, Єжов.

- Чи не рано?

- В самий раз.

Привіталися. Пішли поруч.

- Учора був у начальника. Метає блискавки. Дорікає, що затягнули з операцією з ліквідації залишків банди Степана. Ватажка, мовляв, уже в живих немає, а його підручних все ще не взяли.

Михайло Васильович згадав, як їх опергрупа вистежила Степана. Тоді, під час затримання, бандит збив Федора Кузьмича на землю і почав душити. Один з оперативників не витримав. Підскочив впритул і вистрілив бандиту прямо в скроню. Оладок потім довго обурювався:

- Та я б його в баранячий ріг скрутив. Навіщо поквапилися? ..

Але Єжов пам'ятав, як важко вибрався тоді оладки з-під убитого. Правда, за слова ці товариша не засуджував. Раз так говорить, значить, впевненість в собі залишилася.

- А ти вчора де пропадав? - Продовжив розмову Федір Кузьмич.

- У відгулі був, після чергування.

- До тебе там хлопчини приводили. Втік з місць поселення. Було потрібно розібратися, що до чого. Особисто я так думаю: втік - відповідай. Нічого з ним возитися. Закон для того і існує, щоб порядок був.

- Хлопця цього зловили, чи що? - Залишаючись незворушним, поцікавився Єжов.

- Ні. Сам прийшов. Ніби як би з повинною.

- З повинною до нас зараз з лісу йдуть - і прощаємо. А тут молодий хлопець ... Мабуть, зовсім заплутався.

Федір Кузьмич посміхнувся, поправив шапку, струсив з грудей пристали до шинелі сніжинки і зауважив:

- Не люблю сентиментів. Сьогодні ти його пробачиш, а завтра він тобі кулю в спину вжене.

Єжов докірливо подивився на товариша.

- Злим ти стаєш, Федір.

- Справедливим.

- Ні, злим. Адже до нас які вимоги висувають?

- Знаю знаю. Ми з тобою повинні бути з чистими руками, гарячим серцем і холодним розумом. Але як ці руки чистими зберегти, коли доводиться мати справу з такою мерзотою?

- Чи не заводити, - обірвав його Єжов, а сам подумав про те, що в житті нічого не проходить безслідно. І та кривава сутичка з бандитом, душівшім його, теж наклала відбиток на Федора.

Микола Протас був взутий в німецькі солдатські черевики, зносу яким, здавалося, не буде ніколи. Ось тільки верх підкачав. Потріскався. Та й металеві обідки навколо дірочок для шнурків відскочили. Все, крім нижніх на лівому.

Черевики ці подарував Миколі рідний дядько Михайло Михайлович Стоценко. Не відразу, правда. Спочатку просто дав поносити. На час. Потім якось змирився. І ось під час різдвяного застілля сказав:

- Бери назовсім.

Микола, втікши з Уралу, куди разом з матір'ю (батька вони поховали ще до війни) був відправлений на нове поселення, жив у дядька вже півроку. Прийшов до нього обірваний, зголоднілий. Михайло Михайлович якраз сіно коровам ставив. Так назустріч племінникові з вилами і рушив. Потім розібрався.

- Так ти Протас будеш? Марьин син?

Переступаючи з ноги на ногу, Стоценко довго розглядав хлопця, потім глибоко зітхнув:

- Проходь.

З цього дня життя Миколи пішла по замкнутому колу. Оговтавшись від страху, Михайло Михайлович чітко визначив племіннику його обов'язок - доглядати за худобою. Господарство було хоча і невелика, але ненажерливе: дві корови, коня, п'ять овець, три свині. Так що роботи вистачало.

- Ти ось що, - радив дядько. - Сиди тихо. Якщо хто і запитає, відповідай, що погорілець. Мовляв, прихистив я тебе по жалості.

Однак не за цим пробирався Микола Протас на рідну землю, щоб наймитувати на скупого родича. Йому хотілося довести, що з ним і його матір'ю вчинили несправедливо. Виникла помилка. Мріяв скоріше піти вчитися, працювати, мати назад додому витребувати. Але як це зробити?

Ці думки особливо дошкуляли вечорами, коли, забившись в холодний стіг сіна, Микола прислухався до ритму сільського життя. Десь, не так уже й далеко, лунали веселі голоси, чиєсь спів, долинало тарахтенье движка колгоспної електростанції, звуки транслюється по радіо музики. Але все це відбувалося, здавалося, за непереборним бар'єр, в іншому привабливому світі.

Вислухавши плутану розповідь підлітка, Михайло Васильович прибрав зі столу папери і зручніше влаштувався в кріслі. Всім своїм виглядом він хотів показати, що не збирається проводити ніякого допиту. Нехай відбудеться просто бесіда. Один на один. До того ж вся розказана хлопчиною історія укладалася в кілька фраз. За його твердженням, їх з матір'ю безпідставно звинуватили в бандпособнічестве і відправили на поселення в Іркутську область. Він знає, що вчинив усупереч закону. По суті справи - втік. Але ж необхідно відновити справедливість.

Протас ніяково підібрав під стілець ноги, взуті у важкі черевики. В руках він тримав потертий ушанці. Короткий, забризканий мазутними плямами брезентовий плащ приховував під собою стьобану ватяну куртку.

- Як же тобі вдалося від Іркутська до Львова дістатися? - Запитав Єжов. Йому позитивно подобався цей хлопець. На ризиковану подорож вирушив він у пошуках правди.

- На товарняках ...

- Харчувався-то чим?

- Чим доведеться. Але не крав ... Більше випрошував.

- А якщо не давали?

Микола опустив голову. Почервонів. «Совісний», - відзначив про себе Єжов і вголос поспівчував:

- Так, браток. Сьорбнув ти горя.

До кабінету увійшов оладки. Подивився на хлопця.

- Що, припирати?

- Ти про що? - Насупився Михайло Васильович.

- Як про що? Нехай всю правду викладає.

- У тебе до мене справа?

- Закурить бракуватиме?

Коли оладки пішов, Микола якось зіщулився. Його очі, великі, сумні, наповнилися сльозами. Михайлу Васильовичу дуже хотілося заспокоїти свого співрозмовника, підбадьорити. Він добре розумів, що прийшов цей юнак до органів держбезпеки тому, що вірив: саме тут йому можуть допомогти.

Єжов ближче присунувся до хлопчині.

- Ось що, Микола, буду з тобою відвертим. Тут твоє запитання ніхто вирішити не може. Я теж не можу. Але постараюся. Запрошу ваша справа, рішення суду. Домовилися ?!

Юнак підвівся, розуміючи, що їхня розмова підійшла до кінця.

- Головне, не сумуй. Розберемося, - тепло посміхнувся Михайло Васильович.

Музика звучала весело, задерикувато. Невтомно кружляли в швидкому танці пари. У сусіда грали весілля.

Микола стояв, припавши плечем до стовбура старої груші, і з цікавістю дивився на радісносерді гостей.

- Чому не танцюєш? - Запитала його миловидна дівчина.

Протас зніяковів. Промовчав. Він давно спостерігав за нею. Йому подобалося її красиве і привітне обличчя, легка хода ...

- Ну що ж ти? .. - Дівчина посміхнулася. Микола, поборів збентеження, ступив вперед.

Танцювали польку. У гарячої долоні хлопця в такт музиці тремтять дівочі пальці. Він бачив перед собою рожеву мочку її вуха з бусинкою перлів, ловив ніжний запах волосся.

Несподівано Марія - так звали дівчину - відсторонилася, закинула голову і подивилася йому в очі:

- Ти що, на нелегальному?

- Як це?

- Добре Добре. Чи не прикидайся - без паспорта живеш. Думаєш, ніхто тебе не знає? Знає, знає. І що від Радянської влади ховаєшся, і що в Сибіру був. А туди просто так не відсилають.

Вона розсміялася і всім тілом притулилась до Миколи.

У цю ніч він проводжав її. Йшли мовчки. Кігтик місяці, немов наповнений вітром вітрило, плив по Чумацькому Шляху.

Прощалися у розвилки доріг. Вона поцілувала його і шепнула:

- Допоможи мені. Ти мені дуже можеш допомогти.

Ступивши з морозу в кондитерську-булочну, Михайло Васильович відразу ж занурився в слідкувати-нудотні запахи здоби. Він купив пляшку лимонаду, два тістечок і встав за столик біля вікна, щоб краще бачити вулицю. Тільки що йому подзвонив Протас і попросив про зустріч.

«Ось нетерплячий», - мимоволі подумав Єжов, але хлопцеві пояснив, що буде чекати в кафетерії.

Хвилин через п'ять увійшов Микола. Він зняв ушанці і видали привітався. Михайло Васильович махнув рукою:

- Давай сюди!

Єжов поставив перед хлопцем чистий стакан, наповнив його шипучим лимонадом і посунув тістечко:

- Угощайся.

Микола сьорбнув кілька ковтків і сказав:

- А я ось знову до вас.

- До мене часто можна. Я ж говорив. До того ж, справа твоя, як виявляється, не таке вже нешкідливе, якщо по справедливості.

- Це ви про ту картоплю, яку ми з мамою нібито бандитам передали? Ех! Я ж розповідав. Силою вони її у нас відібрали. Мені про косяк комори голову розбили, мати в обличчя вдарили.

Хлопчина розгледів на столі невидиму крихту і став катати її вказівним пальцем.

- Гаразд, - Михайло Васильович поклав руку йому на плече. - Розберемося. Думаю, вчитися тобі треба. Ось з паперами питання вирішимо і визначимо на шофера або токаря. Годиться?

Микола стояв насупившись.

- Ну, що невеселий?

- У справі я. Тут ось дівчина з сусіднього села просить мене зв'язати її з якимось Степаном.

Єжов різко випростався і озирнувся. За сусіднім столиком нікого не було.

Оладок розреготався:

- І ти повірив?

Михайло Васильович був явно розгублений:

- Все може бути.

- Давай, давай, розповідай. Ми що з тобою, новачки? Тут місяцями прокручуєш різні варіанти, щоб на слід вийти. А сопливий хлопчисько раз - і в дамки! Нісенітниця якась.

- Але ж ситуація особлива. Як ти не зрозумієш. У селі знають, що хлопець з Сибіру втік. Ніби як ховається. Значить, цілком можлива зв'язок з бандою. Так думають ті, хто вихід на Степановим підручних шукає. Чого тут незрозумілого? Логічно все.

Михайло Васильович мовчки дістав із шафи папку-швидкозшивач. І, вмочивши учнівську ручку в чорнильницю, старанно вивів: «Весна-49».

Марія завела Миколу в сіни і, шепнув: «Стій тут», піднялася по скрипучих сходах. Микола оглянувся. На стіні, схожий на величезне вухо, висів хомут. У кутку скупчилися відточені з двох сторін жердини. Пахло сіном, пилом, підморожені цибулею.

- Вставай, - покликала дівчина.

Микола взявся за грубо обстругати перило і повільно пішов нагору. Серце несамовито калатало в грудях. Було страшно...

Микола штовхнув оббиті клейонкою двері. Він опинився в маленькій кімнатці з купою сіна на дощаній підлозі, з невеликим столиком у слухового віконця і похилої в кутку старої етажеркою.

На табуретці сидів чоловік середніх років. Лисий. На його плечі був накинутий овечий кожушок. Він уважно подивився на Протаса, закрив книгу, заздалегідь поклавши між сторінками суху травинку. Марія, раптом ставши якоюсь холодною і відчуженою, вийшла. Це Микола помітив по її очах.

- Ну, здрастуй, герой.

Вилицювате, з хворобливою жовтизною обличчя незнайомця виражало, певне розчарування.

За спиною Микола почув скрип мостини. Озирнувся. Там стояв кремезний бородатий чоловік у светрі.

Микола кивнув йому, але той не відповів.

- Марія каже, що ти можеш зв'язати нас з Степаном. Це правда? - Запитав перший.

- Я можу передати ваше прохання потрібній людині.

- Хто він?

- Мені наказали на всі інші питання не відповідати.

- Ну гаразд, - сказав той, що був за спиною. Він взяв Протаса за плечі і повернув обличчям до себе.

- Гаразд, - повторив бородатий і дістав з кишені стегнах штанів смужку цигаркового паперу.

- Передаси і поспішає з відповіддю. Зрозумів?

Єжов ретельно розгладив складену в гармошку записку і знову, вкотре, прочитав:

«Гості від сусідів чекають зустрічі. Є новини. Термін відрядження прострочений. Після закінчення двох днів виїжджаємо додому ».

Відповідь Михайло Васильович знав напам'ять. Він відповів коротко: «Готовність зустрічі 24 о 20.00. Наш вкаже. Провідник Ю. ».

Саме на цьому етапі операції Микола, з метою безпеки, повинен був вийти з гри. Проїжджаючи на машині по вулиці Зеленій, Єжов сам бачив, як хлопчина йшов з двома чоловіками - один був лисий, високий, другий нижче, з бородою. Він знав, що в районі фабрики гнутих меблів до них підійде співробітник держбезпеки і тихо випаде.

- Я від Степана. Ходімо.

Микола поверне назад, а його підопічні продовжать свій шлях.

В кімнаті було тепло, затишно - домоткані доріжки, квіти, фіранки на вікнах. У кутку ікони.

Гостей зустрів чоловік, одягнений по-зимовому: бурки, стьобані штани, куртка-френч. Все - по сезону. При такій екіпіровці що в лісі, що в поле - холод не страшний.

- Спочатку деякі формальності. Як то кажуть: береженого бог береже. Отже, хто ви?

За стіною сусідньої кімнати знаходилися Михайло Васильович і Федір Кузьмич. Вони уважно слухали.

- Провідники з-за кордону, - відповіли прибули, впевнені, що знаходяться на явочній квартирі. Маємо завдання передати Степану нові інструкції.

Оладок підморгнув товаришеві і підняв вгору великий палець. Мовляв, знай наших. В цей час за стіною запитали:

- У вас є при собі зброю?

- Так. Парабелум, Вальтер та гранату.

- Доведеться тимчасово здати.

- Чи не заперечуємо. Порядок є порядок.

Михайло Васильович посміхнувся: все! І нетерпляче потер долоні. Тепер вони їх візьмуть що називається теплими.

Яскраве сонце сліпило очі. З гілок дерев сповзав і зривався підталий сніг. Оладок радісно, ??якось по-дитячому всміхнувся, закинувши голову вгору.

- Весна! - Вигукнув він.

Михайло Васильович з пращурами подивився на зграю голубів, що кружляли в небі, і запитав:

- А ти пам'ятаєш весну, коли тобі було сімнадцять?

- Пам'ятаю. А ти?

- І я.

Єжов замовк. Задумався. Потім сказав:

- А моєму Миколі завтра сімнадцять.

- Ну і що ти його порадуєш?

- Паспорт. І ще викликом для його матері. І працевлаштуванням на роботу.

- Куди?

- На будівництво. Навколо он скільки будувати треба. Львів піднімати ...

Михайло Васильович відклав убік рукопис нарису і зауважив:

- Все було майже так. Втім, деякі деталі, може бути, слід уточнити. Хто як одягнений був, як виглядав.

Але після певних роздумів підсумував:

- Власне, майже сорок років минуло. За давністю багато і забулося. Ось тільки про Миколу треба обов'язково сказати, що потім закінчив він технічне училище, чесно трудився. Зараз дід. Онуків має. На виробничому об'єднанні імені Леніна працює.

- А як склалася ваша доля?

- Після звільнення в запас продовжую працювати на ПО «Мікроприлад».

- Ну, а оладки?

- Загинув. Незабаром після тих подій.

За вікном чути весела дріб капели.

- Весна прийде, - зітхнувши, сказав Михайло Васильович і додав: - Весна вісімдесят восьмого року.

БАТЬКО ТА СИН | НЕЗВАЖАЮЧИ НА НЕБЕЗПЕКА
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати