Головна

ЛЕГЕНДАРНИЙ РОЗВІДНИК | ЮНАЦЬКІ РОКИ | ПІДГОТОВКА ДО РОБОТИ В ТИЛУ ВОРОГА | РОЗВІДНИКИ В РІВНЕ | КРОК У БЕЗСМЕРТЯ | НЕЗАБУТНЄ | Романченко Микола | ШІСТЬ ВОГНІВ | Нечай Мирослав | СИЛЬНИЙ ДУХОМ |

HE ПОВЕРНУТИСЯ НЕ МОЖНА

1. Речовина не можна відганяти досуха. Перегонку припиняють, коли в перегінній колбі залишиться 1-2 мл рідини (залишок).
  2. Чекати більше не можна, Френк, збери всі свої сили, щоб зуміти зробити це.
  3. За маму стало трохи прикро, але не визнати його правоту було не можна.

Двері зі скрипом відчинилися, і чорний отвір наче вибухнув киплять клубами пара. З цього білого хмари спочатку здався автомат, потім виринула нескладна, приземкувата постать Сови. «Сова і є», - мовчки зазначив про себе Михайло, глянувши на широке, пласке обличчя бандита, на якому застигли безбарвні, скляні очі.

- Вас очікує Хмара, - застудженим голосом прохрипів бандит, вказуючи автоматом в сторону дверей. - Злий як чорт, хе-хе, так що не заздрю.

Михайло піднявся з дерев'яною лежанки, єдиною «меблів» у цій тісній кімнатці з величезної селянської піччю в кутку, застебнув на всі ґудзики своє продірявився, явно не для наступили морози, демісезонне пальто, і переступив через поріг. Ще в сінях почув гучні голоси, що доносяться з протилежного кімнати, але навряд Сова прочинив двері, як запанувала тиша. В кімнаті було світло. Від печі тягнуло жаром, і крізь замерзле вікно Михайло вперше за чотири дні побачив сонці, охопленої над білим від інею лісом.

Навколо столу сиділо четверо. Трьох він впізнав одразу ж, хоча перша і єдина зустріч з ними відбулася пізно вночі, майже в темряві, при мізерному мерехтінні свічки. А ось четвертого, лисого, з довгастим, чисто виголеним обличчям і жорстким вдглядом, Михайло побачив вперше. «Нарешті-то з'явився бандитський ватажок Хмара, - подумав він. - Чим же закінчиться наша зустріч? »

- Вітаю! - Привітався Михайло і видавив з себе улесливо посмішку. - Слава Україні!

Величезний кулак лисого миттєво зметнувся вгору і з гуркотом опустився на стіл.

- Кинь ламати комедію! - Блиснув очима Хмара. - Мене не проведеш! Тебе попереджали мої друзі, що при найменшому нашому підозрі Не вийдеш звідси?

- Попереджали.

- Тоді, гадаю, не будеш на нас в образі, якщо вкоротити тебе на голову?

- Але ж я ні в чому не винен! - Твердо промовив Михайло. - Мене розшукали ваші люди, і я погодився провернути відоме вам справу. У чому ж моя вина?

- Брешеш! - Знову скипів лисий. - Ми все ретельно перевірили. Ніякий ти не співробітник райвиконкому. Ти чекіст! А з ними у нас розмова коротка. - Хмара виразно поплескав по лежачому на столі автомату. - Розкажи про все, що ти задумав!

- Люди, які сидять поруч з вами, знають про мене все. Мені нема чого більше додати. Хіба що одне. Будете тримати мене тут - напевно погубите справу. Моє тривала відсутність на роботі стривожить начальство, мене можуть запідозрити. Тоді наша угода вже точно не відбудеться.

У кімнаті знову стало тихо. Лише Сова дзвеніли автоматом і важко дихав Михайлу в потилицю. Хмара про щось шепочеться зі своїми, вони тихенько посміювалися. Про Михайла немов забули, і він, дивлячись у вікно на блискучий святкової білизною ліс, задумався про своє.

... Цю операцію він, Михайло Дудник, готував разом з групою інших львівських чекістів. Почалося все на нараді у начальника відділу Воробйова.

- У поведінці оунівських банд останнім часом помічена одна особливість, - сказав Василь Юхимович. - Як ви знаєте, чимало людей, силою або обманом втягнутих в банди, приходять до нас з повинною. І ось ватажки, відчуваючи близький кінець, кидають свої «боївки» на зовсім безрозсудні акції. Їх жорстокість не знає меж. Але головне полягає ось у чому. Прирікаючи рядових членів банд на явну загибель, їх верховоди самі всіляко уникають ризику. Центральний бандерівський провід намагається будь-що-будь врятувати вишколені кадри. Прориватися за кордон, як це траплялося відразу після війни, зараз вони і не намагаються. Оунівці обрали інший шлях: легалізацію. Купуючи документи на чужі прізвища, вони розповзаються по країні або ж залишають її під виглядом переселенців. Але документи треба дістати, і бажано, звичайно, не липові, а справжні. Ось і нишпорять зараз бандерівські агенти, шукають тих, хто за великі гроші міг би підсобити їм в придбанні паспортів, різних довідок, посвідчень, свідоцтв. Наше завдання - не тільки попередити подібні угоди. Треба скористатися панікою, що панує у ворожому таборі, і, скажімо, спробувати «допомогти» бандитам в їх безвихідній ситуації?

Начальник відділу уважно подивився на своїх підлеглих. Звичайно, вони все зрозуміли відразу! На приманку, запропоновану їм, можна буде зловити великих ватажків оунівських банд, прискоривши тим самим їх ліквідацію. Скільки життів радянських людей вдасться врятувати! Заради цього і несуть свою нелегку службу чекісти. Заради життя і щастя інших вони готові віддати все, аж до власного життя ...

Михайло Дудник згадав короткі, але запеклі сутички у бандитських схронів, тривалі засідки у колгоспних комор і майстерень МТС, нерівні поєдинки на нічний лісовій стежці ... Згадав товаришів своїх, з якими вже ніколи не доведеться побачитися.

- Прошу включити мене в групу з розробки операції, - сказав на тій нараді Михайло Семенович. Сам запропонував план дій, сам же зголосився його здійснити.

І ось з наступного дня Дудник - вже не працівник МГБ, а «скромний службовець» одного з райвиконкомів. Зарплата - невелика, сім'я - навпаки, чи не прогодуєш ... Одним словом, потрібні гроші - і чим більше, тим краще ... Подбав і про те, щоб про його «проблеми» дізнався якомога ширше коло людей.

Тим часом в поле зору чекістів потрапила якась Світлана, яка виявилася, як з'ясувалося, зв'язковий між центральним проводом ОУН і крайовими референтами, тобто головними воротилами націоналістичного підпілля. Вона якраз і розшукувала людину, що займає можливостями забезпечити бандерівських ватажків документами. Їй «допомогли» в цьому, і незабаром вона вже вела переговори з Михайлом Дудником.

Михайло відразу відчув: зв'язкова - ворог досвідчений, діє професійно. Що ж, тим краще для нього: по її рекомендації легше буде дістатися до верхніх щаблях оунівської сходи. І ось Світлана почала зводити його з усе новими і новими представниками бандерівської верхівки. Дудник розумів - йде ретельна перевірка його легенди. Розумів і те, що з будь-якої з цих «ділових бесід» він може не повернутися ...

Але ось нарешті зв'язкова наказала (розвідник Дудник вміло допоміг утвердитися їй в праві на наказ!):

- Скажіть на роботі, що захворіли, завтра о восьмій вечора чекаю вас на Винниківському передмісті Львова. Вам належить зробити невелику прогулянку.

Михайло зрозумів: в операції настав найвідповідальніший момент. Але чому ідея «прогулянки» виникла ось так, раптом? Звичайно, він радий, що все складається так, як задумав: побувати в глибоко законспірованому оунівському лігві. Але не зробили його «партнери» ще одну перевірку? Спробував уявити собі: чи стане навіть невиправний шахрай ризикувати настільки, щоб через гроші лізти чортові в зуби? Чи не на цьому чи оунівці хочуть зловити його, Дудника? І Михайло вирішив «упертися»:

- Про прогулянці ми не домовлялися. Домовленість була проста: ви мені списки людей, фотографії і, зрозуміло, гроші, я вам - документи. І розходимося в різні боки. Навіщо ж кудись прогулюватися? Не маю особливого бажання.

- Ось через гроші і прогуляєтеся! - Від Дудника не вислизнуло, що в інтонації зв'язковий відчулося полегшення. Але вона тут же опанувала себе: - Прогулянка, інакше ... Досить одного телефонного дзвінка - і самі розумієте, чим закінчиться ваш бізнес.

Цією бесідою, із задоволенням відзначив про себе Михайло, задоволеними залишилися обидві сторони.

... Заметіль бушувала з наростаючою силою. У клекотливе сніжному вихорі Михайло ледь розрізняє попереду себе фігуру Світлани. Вже годину, як вони покинули місто, і зв'язкова, якимось дивом відшукуючи між заметів дорогу, веде Дудника все далі в поле. Він раз у раз озирається назад, намагаючись запам'ятати цей шлях, якимось внутрішнім чуттям вгадати його напрямок.

- Даремно стараєтеся! - Перемагаючи свист вітру, крикнула Світлана, повернувши на мить своє обличчя до Михайла. - Якщо все обійдеться, вас доставлять туди, звідки взяли.

Це були її єдині слова за всю дорогу.

Раптом з щільною сніжної пелени виринули коні, запряжені в величезні сани. Заметений снігом купу соломи на санях став розповзатися, і на дорогу вискочили двоє чоловіків. Один з них обмінявся із зв'язковою паролем, а другий, зав'язавши Михайлу очі, посадив його в сани.

Години через півтора він сидів в напівтемній кімнаті і відповідав на питання трьох бандерівських «провідників». Знову довелося розповісти, хто він і звідки родом, ким працює, що змусило його надати допомогу оунівського «руху». Дудник раз у раз нарікав на безгрошів'я, висловлював невдоволення зовсім не передбаченої спочатку і до того ж не зовсім приємною «прогулянкою», за що, природно, не завадило б збільшити суму винагороди.

- Гроші ви отримаєте, не хвилюйтеся, - посміхнувся один з бандитів. - Але фотографії і прізвища наших людей - немає. Нам потрібні тільки чисті, завірені печаткою та підписами, бланки.

- Це неможливо, - сухо, по-діловому відповів Михайло. - Вони, як вам, сподіваюся, відомо, на суворому обліку, викрасти їх не вдасться. Та й накласти на порожні бланки печатки та підпису навіть за гроші ніхто не наважиться. Потрібно все зробити, так би мовити, законним шляхом. Дружина у мене паспортистка в домоуправління. Ось ми до документів інших громадян докладемо для отримання паспортів і паперу ваших людей. Адже саме такий план ми намітили з вашими представниками ще у Львові! Щоб не виникло у вас будь-яких підозр, зараз візьму тільки третю частину належної мені суми, решту - у міру готовності паспортів.

Бандити мовчали. Дудник відразу зрозумів, що має справу не з тими, хто уповноважений приймати остаточне рішення. Ця бесіда - всього лише продовження тієї ж перевірки, яка тривала вже більше місяця. Головна зустріч, якщо вона все-таки відбудеться, - попереду.

Михайла привели в кімнатку навпаки, кинули на лежанку рваний кожух, замкнули двері - і ніби забули про нього. Лише булькатий Сова двічі на день приносив мізерну їжу і звалював у печі оберемок змерзлих чурбаков ...

- Ей, ти, заснув, чи що? - Хмара знову припечатав свій потужний кулак до засаленої дошці столу. - Даємо тобі годину на роздуми. Розкажеш все чесно - надамо можливість спокутувати провину перед нашим рухом. Якщо немає - сьогоднішній день стане для тебе останнім.

Михайло НЕ відчував холоду, яким обдавав спину розсохлий дерев'яний тапчан. Він лежав, закинувши руки під голову, і невідступна думка свердлила його мозок. Невже все-таки запідозрили бандити недобре? Де, яку помилку зробив він? Що могли дізнатися оунівські есбісти за ті чотири дні, проведених ним в цій пастці - на, як видно з усього, давно покинутому лісовому хуторі? .. Або ж Хмара, головою відповідаючи за безпеку своїх «вождів», розігрує виставу, ще і ще раз намагаючись переконатися в надійності розпочатої операції?

Чуття, інтуїція, досвід розвідника підказували Дудник, що справа йде саме так.

«Що ж, надрайонний провідник, тоді поєдинок наш не закінчено, - подумав Михайло. - Не хочеться тобі ризикувати, це точно. Але надто вже великий страх у тебе і твоїх "зверхника" за скоєне на рідній землі. І, боячись невідворотного відплати, ви не пропустіть навіть примарної можливості вхопитися за соломинку, щоб зберегти собі життя. Ти не перший, з ким зчепився в смертельній сутичці чекіст Дудник. Були вороги досвідчені і підступні, наділені розумом і обійдені таким, але всі вони схожі один на одного в одному: кожен з жахом думає про те, коли доведеться відповідати за скоєне. Цей жах міцно засів і в твоїх, Хмара, чорних, награно блискучих очах, і в безбарвних скляночках тупого Сови. І цей звірячий страх лише прискорить ваш неминучий кінець ».

... А день видався на славу. Навіть товстий волохатий шар інею на вікні не в силах був погасити яскраві сонячні промені, освітившись кімнату. Михайло розглядав іскристі фантастичні малюнки на склі та мимоволі згадував свою військову житло в Сибіру, ??в Кемерово: таку ж тісну кімнатку, піч-буржуйку в кутку і рідко відтає в зимові місяці віконце ... Він, двадцятивосьмилітній інженер, приїхав в цей сибірський місто восени 1941 року разом з групою фахівців, які супроводжували з України в глибокий тил заводське обладнання. Два роки працював на підприємстві. А на початку 1943-го його викликали в партком, і секретар без всяких там вступів сказав:

- Є пропозиція направити вас, Михайло Семенович, на роботу в органи держбезпеки. Обстановка вимагає. Ви згодні?

Чи згоден він? Ще з юнацьких років мріяв стати чекістом, активно допомагати викривати куркульські банди і їх пособників, заготовляти хліб, який вороги радянської влади гноїли в таємних льохах. Пізніше, вже юнаків, траплялося і зі зброєю в руках йти на бандитів. Але в ЧК Михайла не взяли: мовляв, спочатку підучити, а там видно буде. Він закінчив семирічку, потім - фабзавуч. Цікаво стало біля верстатів возитися. Здатного робочого рекомендували на робітфак. Став інженером. Одружився, з'явилися діти ... Ось так, зовсім інакше, ніж задумував колись, склалося життя. Коли почалася війна, на фронт не відпустили: потрібен був на підприємстві. І ось на тридцять першому році життя доля підносить йому подарунок, про який він і уві сні не мріяв! Звичайно, він згоден, товаришу секретар парткому! Михайло Семенович Дудник не підведе, він виправдає довіру комуністів, всього колективу заводу, стане справжнім солдатом-дзержинці!

На все життя запам'ятав він свою першу операцію. На Кемеровському вокзалі потрібно було заарештувати фашистського розвідника. Завдання на перший погляд нескладна. Але взяти диверсанта треба було так, щоб у можливих його «партнерів» не виникло підозри про провал. До того ж, у чекістів не було фотознімку лазутчика. Відомі тільки його прикмети: високий, міцної статури, одягнений в фуфайку, з солдатським речовим мішком.

Тільки протовпившись півдня на вокзалі, Михайло зрозумів всю складність свого завдання. І зал очікування, і перон були переповнені людьми. Піди дізнайся диверсанта, відомого лише по більш ніж скромному словесним портретом.

Стоп! Чи не цей чолов'яга, жує житнє окраєць, і є ворог? Все точно: високий зріст, фуфайка, речовий мішок ... Але так тепер одягнені мало не всі чоловіки. І все-таки незнайомець чимось виділявся з цієї багатоликої натовпу. Чим? .. Спочатку Дудник ніяк не міг зрозуміти, чому саме він, а не хто-небудь інший, схожий на розшукуваного, прикував до себе його увагу. Вийшов на перон, знову протиснувся в зал - підозрюваний догризати свій хліб, спокійно притулившись до одвірка величезних вхідних дверей. Ясно! Тепер йому все ясно! .. Досконале байдужість до всього, що відбувається навколо якраз і виділяла лазутчика в цій метушливого, засмикані тривалим очікуванням поїздів натовпі! Саме прагненням приховати під маскою перебільшеного спокою свій страх і привернув він увагу чекіста Дудника. Тепер необхідно швидко намітити план дій.

Зачіпаючи величезним валізою снують навколо людей, Михайло наблизився до чергового міліціонера і важко опустив свою поклажу прямо на носки його кирзових чобіт. Той здивовано подивився на незворушну фізіономію Дудника і нахилився, щоб відсунути валізу в сторону. Михайло ледь чутно, але владно прошепотів міліціонеру на вухо.

- Я з ЧК. Слухайте наказ. Слідкуйте весь час за мною. Як тільки я затію з одним пасажиром бійку, беріть нас обох. За порушення порядку! .. Все! .. Пробачте, будь ласка! - Додав він голосно і спішно підхопив валізу.

Звідкись здалеку долинув гудок паровоза, і зал тут же скипів живим виром. Вируюче людська ріка мчала до виходу на перон. Дудник, зрозуміло, відразу ж опинився поруч з незнайомцем, і не відставав від нього ні на крок. Ешелон виявився довгий, і «підопічний» Михайла, незважаючи на свою значну комплекцію, вправно побіг в кінець поїзда, де людей було поменше. Дудник озирнувся: міліціонер поспішав за ними.

В Україну повертається спека вагона. Незнайомець намагався швидше проштовхнутися до дверей, і тут Михайло щосили попер на нього своїм чемоданіщем. Той, не обертаючись, відповів крутим рухом плеча і став далі пробиратися до вагону.

- Ти чого штовхаєшся, паршивець! - Закричав Дудник. - Тут жінки, діти, куди преш?

Бурмило на мить зупинився, зміряв свого сусіда настороженим поглядом, після чого ще сильніше натиснув на що стоять попереду людей.

- Кажуть тобі - угамуйся! - Не відставав Михайло. - Чтс ж це ніхто за порядком не дивиться? Зараз ти в мене потанцюєш.

Він замахнувся, і тут же пролунав міліцейський свисток.

- В чому справа, громадяни? - Міліціонер енергійно пробивався до них. - Чому бійку затіяли?

- Це ось він пристав, - зачастив скоромовкою незнайомець. - А я нічого. Я спокійно, як все ...

- Виходьте обидва! - Суворо наказав міліціонер і почав виводити їх з натовпу. - Пред'явіть документи! .. Та-ак, інженер і ... теж інженер! І не соромно? Пройдемо-ка зі мною, шановні! Сплативши штраф за порушення порядку, в наступний раз будете ввічливіше! ..

За вміле виконання завдання Михайлу оголосили подяку. Після цієї операції була друга, третя, четверта ... І від завдання до завдання мужнів чекіст Дудник, ріс його професійний досвід.

Коли восени 1944 року Михайлу Семеновичу запропонували перейти на роботу до Львова, він не вагався ні хвилини. Йому добре була відома ситуація, що склалася в західних областях України. Боротьба з націоналістичними бандами вимагала не тільки відмінних навичок оперативної роботи, а й мужності, відваги.

... Одного разу прикордонники повідомили: «При спробі нелегально перейти кордон поранений оунівський агент. Знаходиться в госпіталі ». Дудник вирішив негайно відвідати лазутчика.

Він побачив на лікарняному ліжку зовсім молоденького хлопця з м'яким пушком замість вусів і виразними блакитними очима. Не вірилося, що цей хлопчина - ворог. Михайло добре пам'ятав протокол попереднього допиту порушника кордону. Зіновій зізнався, що вже два рази перетинав кордон, виконуючи завдання ватажка банди Сивого. Доручення були нескладними: зустрітися на тому боці з представником центрального проводу ОУН, передати йому донесення від Сивого. Потім тижнів зо два-три, до наступної вилазки, можна відпочивати.

Хоча який там відпочинок? Батьки літні, батько і зовсім не рухається (позначилося до старості важке поранення ще в першу світову війну), брат - у Радянській Армії. Ось і лежить все господарство на Зиновія.

- Я нікого не вбивав! - Прошепотів юнак. - Мене насильно втягнули в банду, зробили зв'язковим. Тепер я радий, що всьому цьому прийшов кінець ...

... Бандити увірвалися до них в хату пізно вночі. На столі якраз лежав лист брата з армії.

- Ага, продалися, значить, радам. Чи не в ліс, а в армію синочка вирядився! - Накинулися на людей похилого віку. - Ну, ну, нехай служить, христопродавець. Зате коли повернеться - застане попелище замість рідної хати. Збирайтеся!

Заголосила мати, впала до ніг бандитів, просячи про пощаду. Зіновій кинувся її піднімати, посадив на лежанку поруч з безпорадним батьком.

- О-о, так ти вже зовсім дорослий! - Вигукнув бандерівський ватажок. - Мабуть, теж в армію готуєшся? Або в ФЗО? .. Тоді давай так. Ти йдеш з нами, будеш гріхи свого брата спокутувати, а батьків залишимо в спокої. Так навіть краще буде.

- Ні! - Знову закричала мати і кинулася до сина. - Чи не бути цьому! Краще вже нас, людей похилого віку, убийте, хату спаліть, а його Не чіпайте! Адже дитя він ще зовсім, не дам йому під людським прокляттям ходити.

- Але він же не хоче вашої смерті, правда, Зіновій? - Посміхався оунівець і моргнув стояли напоготові бандитам. Ті здерли з цвяха перший-ліпший кожух, надягли на хлопця, потім зв'язали йому руки за спиною і повели.

- І щоб сиділи мені тихо! - Прошипів ватажок, вже в дверях повернувшись до людей похилого віку. - Чи будете голосити - синок тут же отримає кулю в потилицю. Ми поговоримо з ним трохи і відпустимо. Слава Україні!

Побивши Зіновія до півсмерті, бандити притягли його в глибокий яр за селом, де їх чекали двоє у військових кожушках і величезних баранячих шапках. Вони-то і повели «розмова». Власне, говорили тільки бандити, Зіновій ж напівлежав в глибокому снігу і ледь вловлював зміст сказаного.

Батька з матір'ю любиш? Любиш ... Смерті їх не бажаєш? Чи не бажаєш ... Сам жити хочеш? Хочеш ... Тоді слухай уважно ...

Зіновій повернувся лише під ранок. Мовчки, не роздягаючись, упав на широку дерев'яну ліжко ...

Так він став зв'язковим у банді Сивого.

Це не була звичайна оунівська банда. На Сивого покладалися особливі функції. Він забезпечував зв'язок між націоналістичним підпіллям і його керівниками, які окопалися за кордоном. При цьому банда весь час змінювала місце свого перебування.

І ось Дудник вже вкотре розмовляє зі зв'язковим Сивого. І з кожною новою зустріччю все більше відтає хлопець, все довірливі сприймає слова чекіста. Зіновій переконувався, що йому не тільки вірять, а й розуміють, намагаються допомогти повернутися до нормального людського життя. Одного разу він сказав Михайлові Семеновичу:

- Таких, як я, силою втягнутих в підпіллі, в банді Сивого чимало. В основному це зв'язкові, на їх руках немає крові людської. Якщо довіряєте, я спробую поговорити з деякими по душах, і вони з'являться з повинною. Я переконаний в цьому.

- Ти маєш рацію, Зіновій, - після довгих роздумів відповів Дудник. - Я вірю в твою щирість. Добре, що намагаєшся та інших вирвати з оунівського болота. Ми разом обміркуємо, як це краще зробити. Але нас дуже цікавить сам Сивий. Розумієш? Знешкоджуватимемо його - і багато з того, що ти задумав, стане здійсненним. Це по-перше. А друге, і це головне, ліквідувавши банду, ми позбавимо націоналістичних верховодів можливості координувати дії оунівського підпілля. І тут твоя допомога просто необхідна.

- Ви знаєте, я за весь цей час жодного разу не бачив Сивого. Він хитрий як лис. Ніхто з відомих мені зв'язкових навіть не знає, де його схрон ... Але я постараюся допомогти вам, Михайло Семенович. Я вдячний за все, що ви для мене зробили, за те, що не вважаєте мене ворогом ... Ех, і чому мене прикордонники раніше не поранили? - Сумно посміхнувся юнак і тут же осікся, посмутнів. - От якби матері як-небудь повідомити, що я живий.

- Ми вже потурбувалися про це, Зіновій. Все буде нормально...

А через деякий час чекісти вже готували бойову операцію по захопленню банди. Зіновій стримав слово. Кілька зв'язкових завдяки йому вийшли з підпілля і з'явилися з повинною. Все ближче до безпосереднього оточення ватажка підбирався Дудник зі своїми товаришами. На карті з'являлися все нові позначки, що позначали таємні гніздування постійно маневрує банди. І ось Михайло вже розмовляє ... з особистої секретаркою Сивого. Кільце замкнулося!

Операція була проведена настільки ювелірно, що Сивий і припустити не міг, що опинився в пастці. Він вважав себе недосяжним. Навіть високих гостей переховував у своєму лігві, гарантуючи їм повну безпеку. Коли чекісти кружляли схрон, в глибокому підземеллі серед оунівських ватажків тремтів від страху сам Граб, «командувач» групою «Буг-2» так званої Української повстанської армії. Банда Сивого припинила своє існування.

А ось лютували в Винниківської лісах Сатана, можна сказати, сам потрапив в руки Дудника. Хоча насправді, звичайно ж, такого результату черговий чекістської операції передувала глибоко продумана і не без ризику робота багатьох людей.

Сатана, як і Сивий, вважав себе невловимим. Не знала меж і його жорстокість. Скільки людських життів знищив цей перевертень. На його совісті і смерть двадцятирічної вчительки з села Гаї, комсомолки Раїси Борзов.

Приїхавши в село, Раїса внесла живий струмінь не тільки в життя школи. Райком комсомолу доручив їй створити комсомольську організацію - дівчина успішно впоралася з цим завданням. Вона налагодила роботу сільського клубу, організувала драматичний гурток. Активність комсомолки розлютила бандерівських душогубів. І ось в одному з листів до подруги Раїса пише:

«Наберіться терпіння і читай уважно. Вчора ввечері поверталася я з клубу. Репетиція пройшла чудово, і настрій у мене був святковий. Але перед самим порогом хати, де я знімаю кімнату, раптово спіткнулася об великий камінь. Його до цього тут не було. Озирнулася - за клунею майнула чиясь тінь. Боязко стало. Але я все-таки відсунула камінь і побачила якийсь папірець. Уже в кімнаті прочитала: "Борзилова! Представник УПА пропонує вам в найкоротший термін залишити наш район або змінити свої комуністичні погляди у вихованні нашої молоді. В іншому випадку будемо змушені вдатися до крайнього заходу. Сатана". Ти уявляєш, що вони мені пропонують! Змінити свої погляди! Як мало ці бандити знають нас! Нікуди я, зрозуміло, не виїду. Від щирого серця радію, що їх дратують мої успіхи в селі. Я знаю: молодь піде за мною ... »

Через місяць, 5 грудня 1945 року, коли Раїса поверталася з клубу, її підстерегли бандити. Трохи пізніше, взявши Сатану, чекісти виявили в його схроні і «документацію» банди. Серед цих кривавих паперів знаходився і протокол допиту Раїси Борзов. Її умовляли «по доброму» виїхати з села, а перед тим передати бандитам комсомольські квитки молодих сільських активістів. Їй погрожували жорстокою розправою. Комсомолка була непохитною ... І тоді з прогнилих нар сирого бункера піднявся сам Сатана ... Знівечене тіло Раїси люди знайшли тільки навесні, коли в лісовому яру розтанув сніг ...

Досвідчений бандит розумів, що чекає його за скоєні злодіяння. І він з останніх сил, вдаючись до всіляких хитрощів, відсував свій безславний кінець. Кілька операцій, проведених чекістами проти банди, до успіху не привели. І ось підполковник Воробйов доручив зайнятися Сатаною Михайлу Дудник.

На той час стало відомо, що Сатана намацує можливість пересидіти зиму у Львові, розраховуючи на те, що тут, в багатолюдному місті, нікому і в голову не прийде шукати ватажка великої банди. І чекісти, розробивши план захоплення бандерівця, почали з ним «гру». Вона складалася ось у чому. Скромний залізничник (ним мав стати Михайло), успадкувавши невеликий будиночок на околиці Львова, готовий за відповідну винагороду надати послуги оунівського «руху». Наприклад, в просторому підвалі, з якого дуже просто прорити хід до гілки міського каналізаційного колектора, можна обладнати надійний схрон. Господар будинку поза всякою підозрою, бо на колишньому місці роботи зарекомендував себе віртуозним слюсарем і до Львова прибув з відмінною характеристикою. За багатоступеневою лінії зв'язку звістка про непоганому варіанті безпечної зимівлі дійшла до Сатани.

Переговори почалися. Один за іншим навідувалися в будинок охоронці ватажка. Так, кращого місця для схрону в місті, мабуть, не знайти. Довгі, грунтовні бесіди з господарем, перевірка всієї його таємниці зайняли чимало часу. Переконавшись нарешті, що боятися нічого, бандити прорили підземний хід, обладнали схрон і завезли туди продовольство на всю зиму. Тепер залишилося тільки дочекатися самого «квартиранта».

... Пізно ввечері на п'ятнадцятому кілометрі тернопільського шосе, біля самої узлісся, зупинився критий брезентом вантажівка. Не вимикаючи двигуна, водій, як і було домовлено, чотири рази включив і вимкнув фари. Але пройшло п'ятнадцять хвилин, півгодини, а з лісу ніхто не вийшов. Прочекавши ще трохи, полуторка розгорнулася і помчала в бік Львова.

Чому Сатана не з'явився? Невже все-таки відчув недобре і в останній момент знову вислизнув від чекістів? .. Дудник ще і ще раз прокручував в пам'яті кожну деталь задуманої операції. Ні, все було розіграно як по нотах. Очевидно, бандит вирішив підстрахувати себе зайвий раз. Потрібно чекати.

Незабаром і справді з'явився зв'язковий і призначив новий день приїзду ватажка.

І ось Михайло почув, як за вікном тихо зупинилася машина. У будинок увійшов чекіст, який зустрів на вантажівці під виглядом родича Дудника бандитського ватажка, і повідомив:

- З ним ще охоронець. Першим увійде Сатана.

Ось на ганку почулися швидкі кроки. Двері відкрилися. На порозі, мружачись від яскравого світла, стояв непоказний, худорлявий, зарослий ріденької щетиною мужичок. «І цей недоносок стільки часу тероризував цілий район!» - Подумав Михайло. Він ступив крок назустріч і промовив:

- Ради дорогому гостеві! Вітаю!

Потиснувши простягнуту руку, Дудник блискавично заламав її бандиту за спину.

- Не стріляйте! - Простогнав все миттєво зрозумів і відразу пониклий Сатана ...

Не раз доводилося Михайлу Дудник бачити бандерівських заправив з піднятими руками. Проникав він і в їх лігво.

Пам'ятається одна така операція в Карпатах.

Чекістам вдалося дізнатися, що в горах, в добре замаскованій печері знаходиться велика націоналістична друкарня. Це там друкувалися смертні вироки партійним, радянським і комсомольським працівникам, активістам, всілякі листівки і «відозви», якими бандерівці намагалися залякати мирне населення. Місцезнаходження друкарні містилося оунівцями в глибокій таємниці.

Одного разу з повинною з'явився зв'язковий, відомий серед бандитів під кличкою Верба. Він зізнався, що кілька разів відвозив з Сколівського району до Львова друковану «продукцію» оунівців. Передавали її люди, які мають зв'язок з Вороном, ватажком великої банди, що ховається у віддалених ущелинах. Повідомив розкаявся пособник оунівців і про те, що йому доручено підшукати надійне житло для «поважної дами» з «дроти» і спробувати її легалізувати, тобто придбати паспорт, домовитися про прописку.

- Я на власні очі бачив хутір, який разом з його жителями спалив Ворон, - говорив зв'язковою. - Багатьох з них я знав, вони ні в чому не винні. В одній з хат була бандитська явка. І ось родина відмовила в пособництві людям ворона. За це він і знищив хутір. Я не причетний до цього розбою, але відчуваю і свою провину перед загиблими. Тому я прийшов з повинною. Щоб змити з себе ганебну пляму, виконаю будь-яке ваше доручення.

Для початку Вербі запропонували і далі як ні в чому не бувало виконувати завдання оунівців. Йому допоможуть частіше бувати в горах (зв'язковий працював водієм лісовоза), а тим часом підшукають житло для «поважної дами». Верба має повідомити Ворону, що справа просувається і є надія на благополучний його результат.

Пройшов місяць ... І ось чорний «вілліс» пробирається зимовою дорогою все глибше в гори. За кермом - Верба, поруч з ним - моложавий викладач одного з львівських вузів. Дудник (а це був він) вдивляється в засніжені схили і думає про майбутню зустріч. Чи зуміє він довести свою роль до кінця і виграти сутичку з досвідченим ворогом?

- Здається, приїхали, - несподівано порушив мовчанку водій. - Мотор барахлить, чуєте?

Михайло стрепенувся, кинув підозрілий погляд на Вербу. Почалося? .. Сам досвідчений водій, інженер, Дудник напружено вслухався в роботу двигуна, який справді почав давати збої. Але ж перед виїздом на операцію «вілліс» ретельно перевіряли!

Вийшли з машини обидва. У згущуються сутінках оглянули буквально кожен вузол, але пошкодження не знайшли.

- Бензин! - Раптом вигукнув Верба. - У нас немає бензину! Дивіться! Бак продірявлений.

Під колесами розповзлася руду пляму. Стемніло зовсім. Мороз міцнішав.

- До хутора, де нас чекає ночівля, не менше години їзди, - немов виправдовувався водій. - Я постараюся задерти бак, але де взяти бензин? У таку пору машини тут не ходять. Та й не зупиниться ніхто, якби навіть і проїжджав ... Тут неподалік є село, в якому у мене є знайомі. Можна було б переночувати.

- Я з машини нікуди не піду! - Сухо відповів Михайло.

- Замерзне! І небезпечно, - перейшов на шепіт Верба. - Нагряне «боївка» - закидають гранатами не роздумуючи. Треба йти в село.

... У хаті тепло, в печі потріскують соснові поліна, але Михайло ніяк не погоджується зняти з задубілі ніг чоботи. Верба ж не відмовив собі в цьому задоволенні, і ось сидить у самій печі, приклавши босі ступні до її гарячого боці. Господиня тим часом збирає на стіл, - мовчки, не зронивши за минулі півгодини ні слова. Господар, немов чужий, сидить за столом з самого краю і теж мовчки чекає вечері. Всі спроби Верби завести розмову тонули в цьому лагідному, але впертому мовчанні.

«Втомилися люди, - подумав Дудник. - Від усіх цих непрошених гостей, від беззахисності перед таящими загрози ночами втомилися. Але скоро, дуже скоро цьому страху прийде кінець. Повинен прийти! »

Тільки господиня подала на стіл картоплю, як тут же Михайло почув за вікном стукіт кінських копит. Буквально через хвилину двері широко розчинилися і в хату ввалилося чоловік п'ять. Останнім увійшов високий плечистий бородань. Дудник краєм ока глянув на Вербу. Той зблід.

- Ти ба, кого я бачу! - Потряс хату громовий голос бороданя. - Небоже, так і є!

Набираючи великою дерев'яною ложкою кислу капусту, Михайло уважно спостерігав за Вербою. Невже пастка? Адже ні про яке дядькові-бандита той не повідомив.

- А я то думаю, хто завітав на мій терен! - Не вгамовувався бородань. - Прибігає зв'язковою і каже: «Двоє невідомих в селі, начальство, здається, по одязі видать». Ну, думаю, якщо знову уповноважені ризикнули сунутися або там лесоустроітелі змерзлі, то я їх зараз зігрію, го-го-го! Хто з тобою? - Раптом різко повернувшись до Михайла, запитав бандит.

- Свій, свій, не переживай! - Верба, з усього видно, вже заспокоївся, дожував картоплю і почав натягувати на босі ноги чоботи. - Виконуємо завдання Ворона. Дуже відповідальна. Та ось біда, бак в машині продірявився, залишилися ми без бензину. А скільки ще до Ворона - сам знаєш. Твої хлопці часом не підпалили наш «вілліс»?

- Їхали до Ворону, а потрапили до зовсім іншої птиці ... Яструб! - Відрекомендувався Михайлу бородань. - А ви отак, всуху, ковтаєте капусту? Гей, друже Підкова! - Наказав він одному з застиглих на порозі бандитів. - А ну-ка принеси те, що під моїм сідлом! .. А вам завдання, - звернувся ватажок до решти. - Машину моїх гостей кіньми відтягнути в ліс, бак полагодити і заправити бензином. Де взяти - знаєте, з тих лісовозів, що ми вчора спустили під укіс. Відповідає за справу Зуб, ти ж у нас головний інженер, го-го-го! ..

... Михайло Дудник, незважаючи на непередбачене ускладнення, успішно виконав завдання. «Важлива дама» виявилася не тільки родичкою одного з найбільш високопоставлених націоналістичних верховодів, а й вельми обізнаним бандерівським емісаром. Завдяки цій операції, чекісти згодом викрили широко розгалужену мережу ворожої агентури, захопили цілу групу оунівських ватажків, знищивши заодно і підпільну друкарню.

Тоді ж у Михайла відбулося ще одне цікаве знайомство ...

Якось, уже після проведення вищезгаданої операції, співробітникам держбезпеки були вручені фотографії якогось чоловіка середніх років, високого, з вилицюватим особою і пильним колючим поглядом. Був це член центрального проводу ОУН, один із заступників самого «головнокомандувача» УПА Шухевича, відомий під кличкою Професор. Покинутий з-за кордону, він керував так званої службою безпеки бандерівців, нічим не поступалася гітлерівському гестапо, а нерідко навіть перевершує його в жорстокості та звірствах ... Дудник глянув на знімок - і відразу ж згадав, що вже бачив Професори! Тоді, взимку, повертаючись з Карпат.

А було так. За кілька кілометрів до міста Миколаєва «важлива дама» наказала повернути ліворуч, і через півгодини машина зупинилася на околиці селища.

- У мене тут родичі, треба побачитися, - сказала вона супутникам, ведучи їх до особняка. - Зігріємося трохи і поїдемо далі.

Ось тоді, в колі цих «родичів», і виділив Михайло серед інших цього нервового, зі злими очима і незграбними вилицями людини. Він весь час намагався видати себе за безтурботного веселуна, який знає силу-силенну жартів і неймовірних історій, але дарувати їх «просто так» гостям не має наміру: нехай вони теж потішать компанію цікавою побрехеньки. Дудник відразу зрозумів, для чого їх привели сюди. Звичайно, цей жартівник один з бандерівських заправив, і саме він повинен був вирішити: можна відпускати з Михайлом «важливу даму» або ж їй загрожує небезпека ... Очевидно, ніяких підозр Дудник у нього не викликав, оскільки незабаром «родич» нагадав про те , що пора в дорогу. На прощання ж він, дивлячись в упор своїми палючими очима, прошепотів без всяких там умовностей: «Бережіть її! А це означає, що і себе збережете ... »

Значить, ось з ким тоді довелося Михайлу мати справу! Він все вдивлявся в знімок, немов передчуваючи, що з Професором він ще зустрінеться. І, як це було вже не раз, інтуїція не обдурила його.

... Вечоріло. Трамваї були переповнені, і Дудник, минувши центр міста, вирішив пройтися пішки. Звернув в тиху вуличку, що прилягали до парку, - і тут мало не на нього з під'їзду вискочив високий чоловік у сірому макінтоші і крислатому капелюсі. На мить їхні погляди зустрілися, і Михайло відразу згадав ці злі, колючі очі. Дізнався його Професор? У всякому разі виду не подав. Круто розвернувся і пішов тротуаром вниз до центру.

Дудник постояв трохи, тоді, сунувши руки в кишені, пішов за оунівців. Той теж опустив руку в кишеню, і Михайло почув, як клацнув зведений курок пістолета. Професор все прискорював крок, Дудник не відставав. І ось, повернувши за ріг, бандит не витримав і кинувся бігти. Дудник за ним:

- Стій, Професор, стріляти буду!

Михайло прицілився. Він пам'ятав, що Професори наказано по можливості взяти живим, тому намагався потрапити йому в руку, що тримала пістолет. Прогримів постріл. Але в ту ж секунду вистрілив і оунівець. Куля просвистіла біля скроні. Бандит ж, схопившись за плече, продовжував бігти у напрямку до багатолюдній центральній вулиці. Професор розумів, що тут, в натовпі, стріляти по ньому не стануть, і з усіх сил рвонул до трамвайної зупинки. Перехожі злякано тулилися до стін будинків. Михайло вистрілив вгору, потім ще раз ... А бандит вже втискується в рушивши трамвай. Піде!

Але тут назустріч Дудник з провулка вибігли троє міліціонерів. Миттєво все зрозумівши, вони дали знак водієві зупинити трамвай і разом з Михайлом вскочили в нього з обох майданчиків. Мечущиеся очі бандерівця вивергали безпорадну злість, приреченість і страх ...

... Знову рипнули двері, і Михайло здригнувся, насилу звільняючись від спогадів. До кімнати увійшов все той же Сова, і знову проскрипів своїм дерев'яним голосом:

- Хмара чекає! Збирайтеся!

Чотири пари колючих очей знову свердлили Михайла наскрізь. Глибоко затягнувшись димом, ватажок кинув недопалок на долівку, старанно, навіть занадто, розтер його чоботом і на диво спокійно запитав:

- Ну як, все зважили? Ми вас слухаємо.

Від Дудника не вислизнуло, що бандит раптом перейшов на «ви». Що ж, поєдинок, здається, виграний?

- Я не набивався вам в партнери, - відповів Дудник, дивлячись прямо в очі бандерівця. - Ваші люди самі запропонували провернути справу. Я погодився. Тепер бачу, що даремно.

У кімнаті запанувала тиша.

- Гаразд, сідайте. - Хмара, здавалося, зовсім вже подобрішав. - Думаю, ви нас зрозумієте, тому не заперечуватимете. Чекісти засилають до нас своїх шпигунів, доводиться бути обережними ... Ось тут все, що потрібно для документів. - Він узяв лежить на лаві конверт, поклав на стіл і голосом, знову зазвеневшім загрозою, додав: - Сподіваюся, ви віддаєте собі звіт в тому, що в цьому пакеті - життя наших людей?

- Мені гроші потрібні, - тягнув свою пісню Дудник. - Без грошей - хіба це життя?

- Що ж, мабуть, і в цьому є свій резон, - поблажливо посміхнувся бандит. - Своє ви отримаєте, не переживайте ... Вночі вас доставлять назад. Тоді ж вручать частина грошей і пакет. Можете відпочивати перед дорогою.

... Сани зупинилися, і Михайлу розв'язали очі.

- Далі нам не можна, - глухо пробурмотів провідник, не вилазячи з купи соломи. - Місто он там, в тій стороні. До світанку доберетеся.

Перед Дудником стелився холодна біла пустеля. Ледь освітлена молодим місяцем, вона здавалася нескінченною, і величезні, причесані недавніми вітрами снігові бархани котилися до далекого, невидимому березі. До нього попрямував і Михайло ...

І ось далеко попереду спалахнув досвітніми вогнями великого міста. З кожним кроком їх ставало все більше, і розгоралися вони все яскравіше.

Місто прокидався, готувався до нового дня.

У строю ДОВІЧНО | З когорти хоробрий
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати