Головна

СТОРІНКИ З БІОГРАФІЇ | ЛЕГЕНДАРНИЙ РОЗВІДНИК | ЮНАЦЬКІ РОКИ | ПІДГОТОВКА ДО РОБОТИ В ТИЛУ ВОРОГА | РОЗВІДНИКИ В РІВНЕ | КРОК У БЕЗСМЕРТЯ | НЕЗАБУТНЄ | Романченко Микола | ШІСТЬ ВОГНІВ | Нечай Мирослав |

У строю ДОВІЧНО

1. Візначте, коли на зміну родовому влаштую приходити сусідська громада, основою СОЦІАЛЬНИХ зв'язків у Якій були НЕ Кровні зв'язки, а економічні стосунки?
  2. Децентралізовані форми політико-теріторіального влаштую
  3. За формами державного устрою розрізняють
  4. Забезпечення точності механічної ОБРОБКИ Шляхом Настроювання технологічних систем
  5. Ліквідація автономного устрою Гетьманщини и Слобожанщини
  6. Модель Суспільно-політічного влаштую в сучасній Україні

У більшості чекістів яскрава і героїчна біографія. Сама професія вимагає від цих людей мужності і витримки, винахідливості і героїзму. А в певних ситуаціях вимоги ці подвоюються, потроюються.

Людину, про який хочу розповісти, я знаю давно. На початку п'ятдесятих років доля звела нас на Прикарпатті, де в той час чекістам доводилося докладати чимало зусиль і енергії в боротьбі із залишками націоналістичного підпілля. Але найбільш цікаві подробиці діяльності почесного співробітника державної безпеки, полковника у відставці Івана Кириловича Шорубалка стали відомі мені лише тепер. Вони-то і спонукали мене взятися за перо, щоб розповісти про цю людину - ровесника Жовтня, чудовому чекіста.

До Львова Іван Кирилович приїхав разом із заступником міністра держбезпеки України Михайлом Степановичем поперек, який ще зовсім недавно очолював особливий відділ Прикарпатського військового округу. А знали вони один одного ще з боїв на Північному Кавказі. місто зустріло їх холодним дощем. Стояла пізня осінь тисяча дев'ятсот сорок шостого року.

Машина, що чекала їх на вокзалі, їхала повільно, розбризкуючи з калюж брудну воду. Назустріч повзли маленькі, ніби іграшкові, трамвайчики. Шорубалка подумав, що саме такі він зовсім недавно бачив у Празі. Місто ж здався Івану Кириловичу якимось настороженим, непривітним.

- Знайомтеся! - Представив його Поперека начальнику обласного управління Олександру Івановичу Вороніну, коли вони увійшли в його кабінет. - За завданням міністра знайомимося з обстановкою в області. Не дивися, що молодий. Має чималий фронтовий досвід, який, сподіваємося, стане у йому тут велику службу.

- Де воювали? - Поцікавився Воронін. - Під Сталінградом не доводилося бувати?

Як і багато учасників Сталінградської битви, він чомусь вважав, що все самі мужні і безстрашні воїни билися саме на цій ділянці фронту.

- Ні не доводилось. Служив в Баку. А коли фашисти вийшли на Північний Кавказ, був направлений під Новоросійськ. Брав участь в Феодосійському десанті в грудні сорок першого. Потім знову Новоросійськ ... А коли почався наступ, звільняв Ростов, Таганрог ... Пізніше - 4-й Український фронт ...

- Це дуже добре, що наші територіальні органи поповнюються бувалими фронтовиками. Було приємно з вами познайомитися! З усього кола питань, які вас будуть цікавити, звертайтеся, природно, крім мене, до мого заступнику Анатолію Сергійовичу Козлову. У тих справах, які вам доручив міністр, він у нас неперевершений, досвідчений фахівець.

Іван Кирилович, зрозумівши, що знайомство закінчилося, вже збирався запитати дозволу піти, але Воронін жестом руки зупинив його і додав:

- Думаю, вам треба почати з ознайомлення з містом. Візьміть нашого співробітника Василя Івановича Воробйова. Досвідчений чекіст, людина високої культури і ерудиції. А головне - прекрасно знає Львів і ті проблеми, які вас будуть цікавити. Бажаю успіхів! Інформуйте і мене!

... І почалися для майора Шорубалка численні зустрічі з чекістами районної ланки, партійним і радянським активом на місцях.

Висловлюючи деякі міркування в райкомах партії, обмінюючись думками зі своїми колегами з приводу тих справ, якими довелось займатися, Шорубалка, як правило, не пропускав можливості взяти участь в тій чи іншій операції, опиняючись таким чином мало не головним виконавцем задуманого, набуваючи все більше і більше знань і досвіду.

А через кілька місяців Івана Кириловича викликав міністр. Він уважно вислухав його доповідь і, зрозумівши, що майор прекрасно розібрався в більшості проблем, бачить шляхи їх вирішення, запропонував очолити оперативну групу міністерства, яка працювала у Львові. Він дозволив відібрати в неї потрібних людей у ??Львові, будь-який інший області і навіть в міністерстві.

Почали з найголовнішого: вирішили роздобути повні, детальні відомості про тих, хто заправляв залишками оунівських банд. Тому в перші дні вся робота велася в районах, а також в архівах, захоплених у гітлерівських розвідувальних служб.

Данилов і Фоменко, Алексєєв і Дудник, Бельченко та багато інших оперативні працівники стали діловими, енергійними, а головне, самовідданими помічниками у вирішенні поставлених завдань. Вони не вважалися з часом, нехтували небезпекою, навіть якщо вона загрожувала їхньому житті, сміливо і рішуче доводили розпочату справу до кінця.

Чи не одну ніч провів Іван Кирилович над документами. Він уважно розібрався в матеріалах, які свідчили про те, що ватажки ОУН, активно співпрацювали з окупантами, буквально перед приходом Радянської Армії провели в Самбірському лісі збіговисько своїх активістів, яке назвали «третій великим Зборів». На ньому вони створили так звану «Українську Головної Визвольної Ради» (УГВР), призначили ватажка головного проводу, визначили, хто з ватажків залишається в підпіллі, а хто йде в гітлерівському обозі.

І зрозумів Шорубалка, що в чекістської роботі почався новий етап, коли гостро постало питання проникнення в керівне ядро ??оунівців, ізоляції ватажків, позбавлення їх можливості впливати на людей. А до того часу в підпіллі зачаїлися такі оунівські ватажки, як Шухевич, Гасин, Кравчук, Федун, Сеник-Березовський.

Згодом від потрапили в руки чекістів бандитів стало відомо, що найбільш імовірним місцем перебування оунівської верхівки є Рогатинський район Станіславської (нині Івано-Франківської) області. Саме там був організований чекістсько-військової пошук. Під час операції було виявлено бункер одного з ватажків так званого «особливого» бандитського округу. Його взяли живим. Те, що він повідомив, допомогло значно розширити наступ на націоналістичний провід.

Через деякий час на Тернопільщині вдалося знешкодити Сеника-Березовського. Минуло кілька місяців, і в Ходорові була затримана особиста зв'язкова Шухевича Катерина Зарицька. Все тісніше стискалося кільце навколо її шефа. Нарешті він був виявлений чекістами в одному з приміських сіл Львова та знешкоджено.

І все ж результати цих операцій не задовольняли Івана Кириловича. Він наполегливо шукав нові форми і методи боротьби з націоналістичним бандитизмом. Шорубалка звернувся до міністра і його заступнику з пропозиціями поставити справу так, щоб вишукати можливості проникнути через затриманих бандитів в зарубіжні бандерівські центри, а можливо, і в центри імперіалістичних розвідок, які вже у відкриту вербували оунівських недобитків, які осіли на Заході, і засилали їх в нашу країну в якості шпигунів і диверсантів. На той час уже дозріли конкретні плани ...

Якось пізно ввечері, коли він прийшов із району, Шорубалка в напівосвітлену коридорі обласного управління держбезпеки зустрівся з фронтовим другом, колишнім начальником відділу контррозвідки армії Віктором Івановичем Фокіним. Обнялися, як рідні. Розговорилися. А потім, відклавши справи, пішли вечеряти. За чашкою кави згадали чимало бойових епізодів з фронтового життя. Особливо пам'ятним для Івана Кириловича було завдання, яке довелося виконувати в Польщі.

Викликав його тоді до себе член Військової ради 4-го Українського фронту.

- Завдання, майор, буде не зовсім звичайним, - почав він, коли Шорубалка доповів про своє прибуття, - необхідно розшукати одного відомого професора, якого гітлерівці вивезли зі Львова.

Шорубалка здивовано подивився на члена Військової ради. Той перехопив його погляд і сказав:

- Не дивуйтесь! Справа в тому, що Ванда Василевська звернулася до Радянського уряду з проханням розшукати вченого Казимира Вайгеля. І не тільки його, а, можливо, і цілий інститут ... - подумав і додав: - Якщо, звичайно, фашисти не встигли відправити всіх до Німеччини ...

- А професора відвезли разом з інститутом? - Не втримався майор від уточнення.

- Ні. Є відомості, що Вайгель втік від гітлерівців і ховається десь в передгір'ях Татр. Він хоч і працював на фашистів, але, за нашими відомостями, для мене злочинцем не був. А де знаходиться інститут - це знає тільки професор.

- Завдання зрозумів!

- Ось і добре. Інформуйте мене частіше, як будуть просуватися справи. Бажаю успіху.

... Товариші з фронтової розвідки, до яких звернувся насамперед Шорубалка, повідомили, що в містечку Санок зафіксували людину, яка працювала колись в інституті Вайгеля. Він знає професора в обличчя. Організували з ним зустріч.

Виявилося, що Юзек (так звали високого, симпатичного інтелігентної молодої людини) тільки останнім часом встановив зв'язку з співробітниками цього інституту. Відчував він себе не зовсім затишно, чекаючи розпитувань, чому втік зі Львова, але Іван Кирилович повів себе тактовно, викликавши тим самим симпатію і довіру юнака.

- Ну, що ж, пан Юзек, - запропонував Шорубалка. - Доведеться вам поїхати зі мною. Допоможете розшукати професора ...

- Із задоволенням! - Відразу ж погодився Юзек. - Радий допомогти в корисній справі. Я знаю, що професор Вайгель глибоко порядна людина.

Тим часом розвідники встановили, що кілька вчених якогось вивезеного окупантами зі Львова інституту зупинилися в селі Кросценко. Шорубалка з Юзека негайно виїхали туди. По дорозі юнак розповів все, що знав про інститут і його керівника, про деякі його співробітників.

Видаючи себе за тих, хто розшукує родичів, вони дізналися, що в Кросценко дійсно під виглядом біженців ховаються якісь вчені, втік від гітлерівців, а тепер нібито збираються повертатися назад.

Нарешті Юзек зустрів одного зі своїх знайомих і від нього дізнався, де живе професор Вайгель. Пішли до нього разом. Познайомився Шорубалка з ним і його дружиною. Зустрів їх професор насторожено і з якоюсь розгубленістю. Він розумів, що радянський офіцер відвідав його неспроста.

Іван же Кирилович насамперед поцікавився, в яких умовах живе професор. Дізнавшись, що тут важко з продуктами, сказав, що зробить все можливе, щоб Вайгеля і його дружину забезпечили всім необхідним. Попрощавшись з новими знайомими, Шорубалка поїхав доповідати керівництву про те, що професор Вайгель знайдений. Член Військової ради доручив йому переговорити з професором на рахунок повернення до Львова.

- А інші співробітники інституту знаходяться в цьому ж селі? - Поцікавився генерал.

- Ні. З професором знаходяться тільки кілька людей. Решту гітлерівці встигли вивезти на захід. Про їх місцезнаходження можна навести довідки через професора Вайгеля.

- Тепер, як ви самі розумієте, головне - з'ясувати долю інших співробітників інституту і запропонувати всім повернутися до Львова. Ми гарантуємо повну безпеку і надання необхідних умов для роботи і нормального життя.

Шорубалка знову поїхав до Вайгель. Тим часом на звільненій від фашистів польської території почали зароджуватися місцеві органи самоврядування. У даній ситуації ще важко було розібратися, хто схиляється до прогресивно-демократичним силам, а хто тягнеться до буржуазної опозиції. У розмовах з Вайгель про майбутню Польщі Шорубалка намагався зрозуміти, яких поглядів дотримується професор.

Нарешті Іван Кирилович відчув, що настав час запропонувати професору повернутися до Львова.

- Це величезна спокуса, - зітхнув Вайгель, - але я не маю морального права. Адже там пам'ятають, що ми працювали за наказами фашистів. Ні я не можу!

- Нам все відомо, - почав заспокоювати професора Шорубалка, - і ніхто не збирається ставити вам в провину те, що окупанти примушували вас працювати під загрозою смерті. Ви ж думаєте і надалі очолювати цей інститут? - Чекіст поки не питав, де він знаходиться і куди поділися його люди.

Хотів би ... - вирвалося у Вайгеля. - Я глибоко симпатизую Радянської країні. Однак хто мені тепер повірить ...

Кілька разів доповідав Шорубалка члену Військової ради про розмови з професором Вайгель, радився, як йому поводитися далі. Нарешті вирішили спробувати передати цей інститут Ягеллонському університетові в Кракові.

І ось Шорубалка з Вайгель і його дружиною виїхали в старовинний польський місто. Їхали на Юрком «віллісі» по розбитій, вибоїстій дорозі. Стояла сонячна, але ще холодна весна. У Кракові через військового коменданта зустрілися з ректором університету, поцікавилися його думкою з приводу виниклої проблеми. Той зрадів такому повороту справи, став щиро дякувати Івана Кириловича.

Вайгель не заперечував, але і не дав остаточної згоди. Він довго мовчав, а потім раптом висловив несподіване для всіх умова:

- Перш ніж все вирішиться, дозвольте відвідати місто Ченстохова ...

- А чи не можна дізнатися, що вас туди тягне? - Поцікавився майор і попередив: - Адже там недалеко фронт, йдуть бої.

- Хочу відвідати собор, - відповів професор, але Шорубалка відразу ж вловив нещирість у його словах.

- Ну що ж, нехай буде так, - погодився майор і, доповівши керівництву, на наступний день разом з професором і його дружиною виїхав до Ченстохова.

- А ви ж не тільки заради матки Боски приїхали сюди? - Зауважив Іван Кирилович, побачивши, що Вайгель зустрічається з багатьма людьми і підлягає з ними про щось розмовляє.

- Так, тепер можу зізнатися. Не тільки. Це привід. Тут знаходиться три чверті людей нашого інституту. Всі його обладнання. Тому, перш ніж дати остаточну згоду, я повинен був переконатися, що мої люди живі, ніхто з фашистами не виїхав, а обладнання в цілості. Ну і, звичайно ж, необхідно було дізнатися їхню думку і з приводу повернення до Львова, і з приводу переїзду до Кракова.

- Яким же чином інститут опинився тут? - Поцікавився чекіст.

- А ми ще перед від'їздом зі Львова домовилися між собою будь-яку ціну вислизнути від гітлерівців і залишитися на території Польщі. А зібратися, в разі якщо все завершиться благополучно, вирішили саме тут, в соборі, де є наш довірена людина ... А тепер, - продовжив вже офіційним тоном Вайгель, - мені потрібні гарантії, що з цими людьми нічого не трапиться ...

І знову Шорубалка доповідав керівництву про ситуації, що склалася. Його подякували за успішно проведену операцію і сказали, що рішення інших питань - це компетенція місцевих органів влади. Чекіста Івана Кириловича Шорубалка чекали нові відповідальні завдання.

СИЛЬНИЙ ДУХОМ | HE ПОВЕРНУТИСЯ НЕ МОЖНА
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати