Головна

Нечай Мирослав

ЗАСІДКА

Під час однієї з наших зустрічей Олександр Васильович Іпатов показав мені стару фотографію, на якій було зображено веселе, енергійне обличчя вусатого юнаки.

- Таким я був сорок з гаком років тому, - сказав він.

Я мимоволі перевів погляд на обличчя співрозмовника, немов порівнюючи цю літню людину з тим, що на фотографії.

- Так, сорок з гаком років тому ... - задумливо повторив Олександр Васильович і додав: - Я був тоді оперативним працівником в органах державної безпеки. Тут, в Прикарпатті.

Полковник у відставці Іпатов належить до тих людей, які заслужили повагу і визнання мужністю і самовідданістю в боротьбі з нашим класовим ворогом. Він з тієї когорти славних чекістів, які після вигнання гітлерівських загарбників із західних областей України очищали ці землі від націоналістичних банд, які розплодилися тут під час фашистської окупації ...

Розглядаючи пожовклу фотографію і інші знімки, я попросив Олександра Васильовича розповісти про свою чекістської діяльності. І почув цю історію, яку спробую відтворити якомога точніше, дозволивши собі змінити лише деякі імена і географічні назви.

I

Одного разу глибокої осінньої ніччю 1951 року недалеко від Борислава запізнілий подорожній міг побачити, як по звивистій кам'яної дорозі до перевалу повільно повзла полуторка. Натужно гудів мотор, світло фар вихоплював з темряви стрімко обривалися узбіччя, порослі дрібноліссям, ущелини, підніжжя покритих чорним лісом гірських схилів ...

Досягнувши перевалу, за яким дорога спускалася більш полого, автомашина покотилася легко, майже беззвучно, швидко минула село і зупинилася. Мотор замовк, фари погасли. Відкрилися дверцята кабіни, і на землю зіскочив молодий чоловік у фуфайці і ватних штанах, заправлених у чоботи. На голові - шапка-вушанка, на плечі - автомат. Він тихо сказав:

- Прибутки! Звідси - вже своїм ходом.

У кузові хтось заворушився. Над кабіною замаячили двоє. Один - високий, щільний - мовчки перевалився через борт. Той, що залишився в кузові, подав йому зброю, туго набиті речові мішки і теж зіскочив на землю. Допомагаючи один одному, всі троє, розібравши вантаж, звалили його на плечі.

- Бувай, - сказав шоферу молода людина, яка, очевидно, був за старшого.

Незабаром приїхали, яких нелегко було розгледіти в густих сутінках, зникли в придорожніх кущах, а полуторка розгорнулася і пішла в зворотному напрямку.

Старший (це був Олександр Іпатов) йшов першим. Він добре орієнтувався в темряві, чого не можна було сказати про високий, який, йдучи слідом, часто оступався і тихо лаяли кого-то.

Третій пирснув:

- Розучився ходити по ночах!

- Тихо, хлопці! ..

Вибравшись з яру, опинилися на зораному полі.

Чоботи грузли в пухкому грунті. Прокрокував метрів п'ятсот, потрапили на борозну, довго йшли по ній, поки не відчули під ногами натоптаних стежку. Зовсім близько вгадувався хутір. За ним, вони знали, в долині тече Стрий, а по той бік річки громадяться гори.

Старший зупинився.

Гостей там зараз не повинно бути, - мовив. - І все ж треба бути готовими до всього. Я підійду до вікна, а ви - огляньте подвір'ї.

- Собака є? - Поцікавився високий.

- Немає. Будинок стоїть на околиці, і сусідські пси навряд чи почують нас.

Вони наблизилися до темної маси будівель. Старший обережно підкрався до вікна хати, запнуті білою фіранкою. Прислухався: ні звуку. Його супутники, обійшовши навколо будинку, повернулися, показуючи умовними знаками, що нічого підозрілого не виявлено. Іпатов постукав по склу. Раз, два ... Потім ще двічі поспіль. Так, мабуть, домовилися. Почекав трохи і повторив звук. Край фіранки піднявся, і за склом здалося жіноче обличчя.

- Це я, Саша, - тихо назвав себе нічний гість. Фіранка опустилася, і незабаром почувся скрегіт дверного засува. Їх впустили в будинок. У сінях було темно хоч в око стрель. Пахло яблуками, до цього п'янкому аромату домішувався запах гною. Осторонь, за стіною, почулося легке шелестіння, але Олександр на це не реагував - знав, що там хлів, в якому міститься корова з телицю. Іпатов на дотик пішов за господинею. Він добре знав розташування сіней, де приставлена ??драбина, по якій можна піднятися на горище, ясно уявляв собі порожнечу над головою під високою гостроверхим дахом ... У відкритих дверях, що ведуть в житлову половину будинку, побачив невиразні обриси жіночої фігури з непокритою головою, з накинутим на плечі хусткою.

- Добрий вечір, - промовив тихо.

- Добрий ... - відповіла жінка.

- Прийшли ми, Катерина Іванівна ... Гостей не було?

- Ні.

- Ось і добре. Всі вдома? Аня, Марійка? Зі мною двоє товаришів, вранці познайомитеся. Всі приготували, як домовилися?

- Так.

- А тепер слухайте мене: до ранку будемо сидіти в сінях, вдень переберемося на сінник ... Ви займайтеся своїми справами, ніби нас тут немає. Але відразу ж попередьте в разі чого. Один з нас, - в голосі Олександра зазвучали веселі нотки, - наймолодший і красивий, Миша, або Михайло, називайте як хочете, надіне на себе Марійкина одяг ...

- Йой! - Зніяковіло пролунав дівочий голос. - Мою одяг?

- Так, Марійка, ще й хусткою пов'яже ... Коли вони прийдуть, з'явиться перед ними, ніби це ти.

- Може, відправити її в Борислав, до моєї сестри? - Запитала Катерина Іванівна.

- Ні! Не потрібно ... Нехай буде все так, як завжди ...

Слухайте уважно: коли прийдуть - Анна впускає їх, а сама швиденько повертається в кімнату, ніби хоче щось взяти для них, і кличе Марійку, щоб допомогла. Тоді з'явиться наш Михайло. Ну, а далі ми робимо свою справу. Якщо ж не захочуть увійти, тоді ...

Він ще кілька хвилин роз'яснював їм, наставляв, як вести себе і діяти в різних ситуаціях.

- Ясно?

- Ясно, але страшно.

- Коли все почнеться, стане не до страху. Та й займе це лише кілька хвилин. Вашу безпеку ми забезпечимо. І ще запам'ятайте: щоб ніхто не стояв навпроти дверей і вікон. Якщо почнеться стрілянина, ховайтеся за піч, під ліжко, куди хочете, тільки геть від вікон і дверей ... А зараз, Анна, оглянемо бочку. А ви дайте Михайлу плаття і хустку.

Що стояла в кутку сіней бочка від легкого зусилля не зрушила з місця.

- Що в ній? - Запитав, обмацуючи холодні і вологі обручі.

- Яблука.

- Люблю квашені яблука ... Степан, допоможи зрушити. Степан - це той, високий і щільний, - мовчки відкотив бочку. Іпатов розгріб тонкий шар землі - пальці намацали дощечки, під якими в поглибленні, як він знав, лежали наповнені «продуктами» мішечки.

- Порядок, - промовив Олександр.

Коли бочку встановили на місце, прошепотів:

- А тепер спати. Все інше - вранці. Як там наш красень? Щось довго маскується! Запам'ятай, Степан, твоє місце тут, я - біля вхідних дверей, Михайло - в кімнаті ...

II

У будинку запанувала тиша, але Олександр знав, що господиня та її дочки скоро не заснуть, будуть з тривогою думати про те, чим все це закінчиться ...

Сам він, примостившись біля стіни, почав обмірковувати, як краще виконати доручене завдання. Здається, продумано і підготовлено все грунтовно. З господинею дому та її доньками - повне взаєморозуміння, помічників сам підібрав, в управлінні їх забезпечив усім необхідним.

А почалося все з того, що старша дочка господині цього будинку, Анна, прийшла в обласне управління Міністерства державної безпеки і розповіла, що вночі в їх будинок приходили двоє (один - з їх села), наказали приготувати багато цукру, круп, сала і ще дещо, сказали, що продукти заберуть пізніше. Веліли про все це нікому ні слова. Інакше ...

В управлінні зацікавилися повідомленням Анни. З різних джерел чекістам вже було відомо, що де-не-де в горах в цьому районі в добре замаскованих схронах ховається кілька бандерівських ватажків. Сидять, як щури в норах. І за кордон не біжать, і активних дій не роблять - чекають чогось.

Втім, в цій пасивності теж певний сенс: оунівці, що окопалися за кордоном, мали якусь зачіпку для виправдань перед новими господарями, - опір більшовикам, мовляв, триває, зброя не складено.

Не так-то просто відшукати ці схрони, викурити з них бандитів. З настанням зими, коли гори покриються снігом, вони зачаїлися в своїх норах до самої весни. Тому і повинні запастися продуктами. Значить, до Ганни приходили «заготівельники».

- Так хто він, той, з вашого села? - Запитав майор Жаботенко Анну. Старший лейтенант Олександр Іпатов був присутній при цій розмові.

- Петро Іванів. По-їхньому - Сірий. У селі про нього давно вже не чути. Думають, що убитий або пропав десь ...

- Виходить, живий?

- Так. Сказав, щоб таємно купили не менше десяти кілограмів цукру, дістали гречаної крупи, сала, цибулю, часник. Цукор і крупи веліли насипати в скляні або залізні банки. Все це упакувати в два мішки, загорнути в толь і закопати в городі.

- Що ще говорив?

- Залякував. Голови свої покладіть, сказав, якщо мене продасте. Не я, так інші помстяться ...

- І ти вирішила прийти до нас?

- Так. Ми порадилися, і ось я у вас.

- А не боїшся помсти?

- Страшно, звичайно. Але набридли вони ... Скільки страху натерпілися, які муки перенесли через них! Здавалося, все вже скінчилося, люди вільно зітхнули, заспокоїлися, і раптом - на тобі! Знову давай йому продукти. Так хто він мені такий? Щоб цей негідник командував мною, щоб через нього ламалася моє життя? Цього не буде!

- Ясно ... Але його ще треба зловити. Допоможеш нам? Допоможете всією сім'єю?

Дівчина мовчки глянула на них, і тільки тепер, тут, в засідці, згадуючи цю розмову, Олександр зрозумів, що здивувало його в ній тоді, коли вона, висока, худорлява, в простому, з нехитрим квітчастим візерунком плаття, увійшла в кабінет Жаботенко: очі. Сірі, майже прозорі ...

- Згодна, - промовила Ганна твердо.

Майор попросив її, щоб назавтра вся сім'я перед обідом була вдома.

- Ми з ним, - кивнув на Іпатова, - як звичайні селяни будемо проїжджати на підводі повз, зупинимося, зайдемо в будинок попити води ...

На другий же день відправилися на хутір. Познайомившись з господинею будинку - літньою жінкою, Катериною Іванівною, з молодшою ??сестрою Анни - Марійкою (і у неї були такі ж дивовижні очі), Жаботенко і Іпатов уважно оглянули хату з гостроверхою солом'яною стріхою і вирішили влаштувати тут засідку.

І ось тепер старший лейтенант і його помічники сидять причаївшись, а в сусідньому селі терпляче чекають їх сигналу майор Жаботенко з людьми, автомашиною і собакою ...

Олександр став в думках «програвати» запланований ву операцію. До неї готувалися старанно. Передбачили все до дрібниць. Виконавців підібрав сам. Той, кому випало грати роль Марійки, навіть особою, фігурою був схожий на дівчину.

Здається, все продумано. Приманка - бочка з яблуками, під якою заховані упаковані мішки. Бандити наказали заховати продукти в городі, майор же запропонував в сінях, і Анна повинна пояснити Сірому, що так, мовляв, безпечніше.

Отже, коли бандити прийдуть, Анна відчинить їм двері і, не виходячи за поріг, повідомить, де заховані продукти. Потім швидко повернеться в кімнату, покличе сестру допомогти їй. Замість сестри з'явиться переодягнений Михайло. Старший лейтенант, причаївшись за дверима, пропустить першого бандита, якого обов'язково потрібно взяти живим; Степан, місце якого близько бочки, накинеться на цього першого, Михайло допоможе Степану, а він, Олександр, займеться другим.

А якщо один залишиться біля вікна, в яке Сірий постукає, як домовлено? Тоді другого бере на себе Михайло, а він, Іпатов, допомагає Степану схопити того, хто увійде в сіни.

Втім, бандити можуть залишитися біля порога і наказати Ганні самої витягнути з ями продукти і винести їм. Тоді переодягнений Михайло, допомагаючи дівчині, підійде до них з мішком і схопить того, хто першим ступить йому назустріч. Михайлу допоможе Степан, Іпатов відкриє вогонь ...

Так, варіантів багато ... Ну, а якщо кому-небудь з бандитів вдасться втекти? Тоді Степан і Михайло будуть переслідувати його, а Іпатов побіжить до сільради і подзвонить майору Жаботенко.

Олександр зітхнув. Як все просто: якщо, якщо ... Та хіба все передбачиш? Продумано і відрепетирували лише найбільш ймовірні варіанти. Але ж не виключені будь-які несподіванки ...

Не виключені ...

Він почав обмірковувати, які саме несподіванки і ускладнення можуть виникнути. Згадав, що трапилося кілька днів тому. Тоді після обіду в управління прийшов схвильований чоловік з приміського села, яке раніше, коли він, Олександр, ще був оперативним працівником райвідділу МДБ, входило в зону його діяльності. Прийшов Іпатов знав. Він повідомив, що в селі - бандити, сидять в крайній хаті. Один з них, на прізвисько Мак, був відомий чекістам як референт пропаганди районного проводу. Після того, як прийшов були пред'явлені фотографії інших бандерівських ватажків, він вказав також на знімок референта СБ (служби безпеки) надрайонного проводу Холодного.

- Твоя колишня парафін, твоїм був Мак - тобі і карти в руки, - сказав Іпатова його начальник. - Бери кого потрібно і дій.

У райвідділі, куди він заїхав, порадилися і вирішили: оскільки скоро стемніє, підкотити на автомашині прямо до мене в тій хаті, де сиділи бандити, і з ходу атакувати їх. Не гаючи часу, Іпатов взяв групу співробітників райвідділу, на ходу поставив їм завдання ...

Машина в'їхала в село і відразу ж під'їхала до мене в тій хаті. Оточили її. Іпатов крикнув, щоб бандити здавалися. Звичайно ж, думав він, вони так просто не дадуться їм в руки - надто вже багато людської крові пролили. Знають, що чекає їх.

Лежачи за цементним кругом криниці і уважно спостерігаючи за вікнами і дверима хати, зайнятий єдиною турботою - НЕ прогавити бандитів, Іпатов не помітив, як на вулиці раптом з'явився співробітник райвідділу, якому нічого не було відомо про операцію. І з'явився в той самий момент, коли в хаті пролунали два постріли (Холодний застрелив Мака). Відчинилося вікно, з нього вилетіла граната. На якусь мить Іпатова оглушив близький вибух, але він встиг побачити, як з вікна вистрибнув бандерівець. Кулі звалили тікає. А співробітник райвідділу не встиг зорієнтуватися і був поранений осколком гранати. Міг загинути ні за цапову душу! Ось така була несподіванка.

А яка несподіванка може бути тепер? Ні, всього не передбачиш ...

Іпатов різко підняв голову, прислухався: щось зашаруділо біля хати - ніби хтось ступив на сухе листя. І знову запанувала тиша. Вітерець подув? Можливо...

III

За дверима, що вели в житлову кімнату, почувся приглушений передзвін Кремлівських курантів. Іпатов потягнувся, тихенько крякнув. Шосту годину - «гості» вже не прийдуть ... Запитав пошепки:

- Не спиш?

- А ... мучуся, - хрипко відповів Степан. - Ох і нудно ж ось так коротати ніч!

Олександр штовхнув двері, зайшов до кімнати.

- Доброго ранку! Можете підніматися. Нехай і надалі так буде: радіо з вечора не вимикайте, а як тільки вранці заговорить - піднімайтеся. Займайтеся своїми справами, як зазвичай, а ми в цей час будемо на горищі ... Там постелено?

- Так. Рядна, кожух ... Візьміть ще подушки! - Запропонувала Катерина Іванівна, - і перину, холодно все-таки ...

- Спасибі не потрібно.

- Снідати будете?

- Пізніше. Катерина Іванівна, коли будете йти, замикайте хату так, щоб всі бачили: на замку.

- Що приготувати на сніданок, на обід?

- Нічого не потрібно. Продукти маємо. Окріп залиште. А якщо і картоплі зваріть - не відмовимося. Природно, заплатимо.

- Ще чого! - Образилася Ганна.

- Так, хочу попросити: чи не затримуйтеся, дівчата, в селі вечорами. Як стемніє - додому.

Перемовляючись пошепки, Іпатов і його помічники швидко влаштувалися на горищі. Сам він, засинаючи, чув, як рипнули двері, як жінки ходили по сінях, по двору, возилися біля корови, як молочні цівки дзвінко били в стінки дійниці ...

Прокинувся від легкого поштовху. Швидко підвівся на руках і побачив обрамлене темним хусткою обличчя господині, яка стояла на сходах.

- Можете спускатися, - прошепотіла.

Через хвилину вона вийшла у двір - в розчинені двері на мить заглянуло сонце, яскраво освітивши сіни. Потім дзвякнув замок.

У кімнаті, куди вони перейшли, захопивши речові мішки, було тепло, затишно, пахло наваристим борщем.

- Борщик! - Зрадів Михайло, заглядаючи в каструлю на гарячій плиті.

Іпатов озирнувся. Знайома обстановка! Багато разів бачена в таких же сільських хатах. Лавки під вікнами, дві дерев'яні ліжка, вкриті ряднами домашньої роботи, потемнілий від часу стіл, скриню в куті, стару шафу. На стінах - ікони, пожовклий від часу портрет Тараса Шевченка, фотографії. З одного з них на нього дивиться вусатий польський солдат в конфедератці. «Напевно, чоловік господині, - подумав, - батько дівчат. Куди подівся? Можливо, безслідно зник у вирі війни ... »

Ліжка акуратно застелені, на столі і лавках - нічого зайвого, підлогу чисто заметено. Безумовно, це заради них жінки так постаралися.

Виглянув у вікно. Крізь голі гілки дерев внизу видно сіра стрічка дороги, похилий берег річки, за нею - гори в темно-зеленому вбранні лісу, а далі - пожовклі, оголені схили і вершини. Над усім цим - безхмарне, наповнене сонячним світлом небо. Як у казці!

Підійшов до другого вікна. З нього було видно сусідські споруди, такі ж, як і ця, - рубані, з гостроверхими потемнілими солом'яними дахами, з вузькими верандами уздовж стін. Третє вікно виходило на городи.

- Ти б поголився, - сказав Іпатов Михайлу, який скинув з себе верхній одяг. - Теж мені дівчина з щетиною.

Вмилися, сіли за стіл. Степан витяг з речового мішка і розклав хліб, цукор, копчене м'ясо, масло, алюмінієві кружки і ложки ...

- З дозволу господині, хлопці, скуштуємо борщу. Молодці жінки! Треба буде віддячити їм, коли все закінчиться.

- Чи скоро? - Засумнівався Степан. - Чи не доведеться сидіти на горищі до білих мух? Хто знає, коли прийдуть ... Я ж їх повадки знаю! А то, дивись, в іншому місці з'являться. Думаєш, продукти тільки тут замовили?

- І таке може статися, - погодився Іпатов. Однак не сказав, що засідки влаштовані в декількох місцях ...

- Скоріше б вже прийшли! - Продовжував Степан. - Осточортіло все! Здається, на все життя набродах по горах і лісах, як дикун, насидівся в схронах ...

- Так ти ж за «самостійну» боровся, - підчепив його Михайло.

- Дурнем був. І нічого мені дорікати! Теж мені розумник знайшовся ...

- Чи вистачить вам, - втрутився Іпатов, - расшумелись ...

У кімнаті запанувала тиша.

Сьорбаючи гарячий борщ, Іпатов подумав, що потрібно буде сказати Михайлу, щоб не дратував Степана. Навіщо нагадувати йому про самого хворого? .. Адже кілька днів тому, зачеплений Михайлом за живе, Степан відповів різко: «Твоє щастя, що ти не потрапив в біду, як я. У яструбкові опинився, комсомольцем став - тепер мудрий! Чистенький ... А я хоч і заплямований, зате своїм розумом дійшов, то до чого, де правда, а де кривда. Зрозумів? Своїм! Я людина дуже довго. І за битого, кажуть, двох небитих дають! Потрапив же я в біду через темряву своєї ... Адже всього два класи. У школі священик не грамоті, а молитвам вчив. Потім - війна, а село відірване від світу. Думаєш, легко було усвідомити, хто правий, а хто ні? .. Тепер провину свою скупаю. І якщо Вцілівши, - назавжди піду звідси, поїду в іншу область, влаштуюся на роботу, підшукаю собі дружину - і буду жити, як усі! .. І ніхто не буде мене минулим дорікати. Ніхто моїм дітям не скаже слова лихого! »

Ні, він не помилився, взявши їх в помічники. Вірив Степану, знав, що цей тридцятирічний здоровань, який хоча і грубий по натурі, зате совісний, не підведе в найскладнішій ситуації. Він і справді по темряві своєї опинився в банді. І треба віддати йому належне: з часом зрозумів, що потрапив, як сам каже, у біду. Бандерівщина так і не зуміла зробити з нього негідника. Було відомо, що його навіть хотіли пристрелити, коли відмовився почервонити свої руки невинною кров'ю. Незабаром після цього втік від них, розкаявся і попросився в одну з сільських груп самооборони на ділянці, де працював Іпатов. Він не раз брав його з собою, випробував в справі ...

Михайло - теж бойової, з комсомольців-яструбків, які зі зброєю в руках боролися з бандерівцями. По-різному склалися долі цих людей, але обом Іпатов вірив і цінував їх.

Поснідавши, вони повернулися на горище.

- Спати, спати, - наказав старший лейтенант, чуючи крізь дрімоту, як Степан щось доводить Михайлу ...

Прокинувся він надвечір. Подивився на годинник. Пора було готуватися до ночі. Коли господиня з'явилася в сінях, попросив, щоб, поки будуть вечеряти, Марійка про всяк випадок постояв у дворі. Нехай рубає хмиз або що-небудь інше робить, але щоб ніхто випадково не ввійшов до хати.

З села повернулася Ганна. Піднявшись по сходах тихо розповіла: були представники з району, збирали людей. Говорили, ніби між іншим, і про те, що хтось краде колгоспний картопля, не прибраний до сих пір. Злодіїв шукають ...

- Сюди можуть зайти, - стривожився Іпатов. - Ось що, Аня: зробіть так, щоб ми своєчасно дізналися, якщо і ваше господарство оглянути побажають ...

«Тьху! - Вилаявся про себе. - Чи не було турбот ... »Тепер хоч дільничного міліціонера відкривайся! ..

- Чули, хлопці? - Звернувся до своїх товаришів. Його тривога передалася їм. - Готуємося до несподіванок ...

IV

Але все обійшлося благополучно. Кого-то там затримали з мішком накопати на колгоспному полі картоплі, і на цьому закінчилося.

Тим часом час ішов, а бандерівські заготівельники не були. В хаті незабаром звикли до незвичайної обстановкою, у господарів і їх таємних квартирантів виробився певний добовий ритм життя. Щоранку, як тільки оживав репродуктор, Іпатов зі Степаном залишали свої пости, Михайло знімав жіночий одяг, і вони лізли на горище. Коли жінки керувалися по господарству і йшли на роботу, спускалися в натоплену, прибрану кімнату і розслаблялися, як говорив Олександр, - вмивалися, снідали, грілися. Потім поверталися на горище і спали хто скільки міг.

Іноді до господарів заходили сусіди, і тоді на горищі завмирали ... Вечорами Іпатов дізнавався про сільські новини. Нарешті жінки лягали спати, а старший лейтенант і його помічники займали свої місця.

Іпатов стежив, щоб цей ритм ні в якому разі не порушувався.

Ночами в сінях стояла мертва тиша. Прислухаючись до сторонніх звуків, Іпатов думав про різне. Йому згадувалося рідне село поблизу Вологди, рідну домівку. Він, дев'ятнадцятирічний, йшов в армію. Війна тривала вже більше року. Напружене навчання у військовому училищі, підйом по тривозі в одну з серпневих ночей сорок третього, марш-кидок через ліси і болота, перший бій, в якому він командував мінометним розрахунком ... Вночі, коли бій припинився, він, приголомшений, ходив разом з іншими по схилу відбитої у ворога висоти, підбирав убитих і поранених. Тепер, згадуючи своє бойове хрещення, пишався, що сумлінно виконав обов'язок солдата і навіть відзначився: був нагороджений за той бій орденом Слави III ступеня.

На передовій вступив в партію. Через деякий час його знову направили на навчання, на цей раз в спеціальну школу, в якій готували контррозвідників. Поки вчився, війна закінчилася. І ось він тут, на Прикарпатті. Втім, справа, якою він займається ось уже п'ятий рік, мало чим відрізняється від роботи армійських контррозвідників військового часу, навіть, може бути, і складніше. Спочатку - ліквідація націоналістичних банд, які залишилися тут з війни, а тепер ось - пошук і знищення збройних оунівців-одинаків.

П'ятий рік живе він по-фронтовому. Зараз, правда, вже не те, що було раніше, коли ганявся за бандами по лісах і горах, постійно виїжджав у села, на хутори, ночував де доведеться, харчувався як вдасться і весь час був в напрузі, в небезпеки, бо ворог був досвідчений , жорстокий і підступний. Так, тепер обстановка інша, ніж тоді, в кінці сорок шостого.

Згадуючи початок своєї чекістської діяльності, коли на його ділянці діяло кілька десятків бандитів, яких він заочно добре знав, втім, як і вони його, Іпатов подумав, що для нього, напевно, найсильнішим стимулом в цій роботі було бажання швидше викорінити зло, що заважало тутешнім людям жити по-новому. Охоплений таким прагненням, він був наполегливий у пошуках бандитів і їх схронів і чесним у своїх взаєминах з жителями сіл і хуторів, де доводилося діяти. Вони ж, побачивши, з якою самовідданістю і чистосердечністю цей російський хлопець хоче позбавити їх від бандерівського терору, незважаючи на його молодість, швидко перейнялися до нього повагою і довірою. Все більше ставало у Іпатова помічників, в першу чергу сільських активістів і тих, хто постраждав від оунівців.

Сам він став за цей час досвідченим оперативним працівником, і ще надивився за ці роки на трупи, витягнуті з колодязів, річок, лісових ям, не раз тримав в руках оунівське винахід - зашморг, яку закручували на шиї жертви, не раз бував в хатах, де стіни забризкані кров'ю не тільки дорослих, а й немовлят ...

Іпатов не переставав дивуватися, як сам залишився цілий і неушкоджений, хоч смерть не раз дивилася йому в обличчя.

Якби, скажімо, тоді, під час автоматної дуелі з сойки, що не випередив на якусь частку секунди бандита, - не сидів би зараз тут. Той Сойка був вбивцею-професіоналом. Заклятий оунівець, який ще в Тридцятого й дев'ятого перейшов на нелегальне становище, під час війни прислужував гітлерівським окупантам, а після їх втечі, створивши банду в своєму селі, тероризував всю округу. Іпатова, вистежували Сойку і не раз бачив результати його «роботи», вражала не тільки жорстокість бандита, скільки безглуздість скоєних ним злочинів.

Ну за що, скажімо, убив він того демобілізованого солдата, який повернувся додому, провоювавши всю війну? Не встиг фронтовик отямитися, як нагрянув Сойка. Його спільники стягнули солдата з ліжка, зв'язали руки, вивели у двір і розстріляли. Батько досі зберігає мотузку, якою був пов'язаний син, показує її всім, хто заходить в хату, питаючи один і той же:

- За що?

До сих пір ніхто - ні односельці, ні чекісти - не знає, за що була вбита сім'я Дідича. Може бути, за те, що дружина - полька? Їх розстріляли, де застали: дружина поралася біля плити, готуючи вечерю, Дідич сидів на стільчику і різав листя тютюну, дочка якраз поверталася від подруги ...

Так що неважко уявити, як раділи люди не тільки в селі, де народився цей виродок, але і у всій окрузі, коли після поєдинку Іпатова з ним в житі, куди бандита загнали яструбки, Сойку наздогнала його, Олександра, куля.

Скільки ж він сам і разом з іншими знешкодив головорізів і їх керівників?

І хто ж тепер засів в цих горах?

V

Десять діб просиділи вони в темних сінях, пролежали на холодному горищі. За цей час вони тут освоїлися, а господарі звикли до їхньої присутності. Триваліше стали розмови Олександра з господинею, розтягувалися вечірні бесіди його помічників з дівчатами. Іпатов зауважив, що Степан поглядає на Ганну, все з нею перемовляється, а Михайлу, мабуть, більше подобається Марійка. Але не надавав цьому серйозного значення, впевнений, що залицянням все і закінчиться.

Коли пройшла десята ніч, він перервав засідку. Це було передбачено планом: якщо «заготівельники» протягом десяти днів не прийдуть, вони залишають хату і тим же шляхом, яким дісталися сюди, повертаються до Дрогобича.

Так і було зроблено.

В управлінні, вислухавши доповідь Іпатова, сказали:

- Вони повинні прийти. Наскільки нам відомо, ніде в іншому місці «заготівельники» не з'являлися. Тому необхідно продовжити операцію. Як, вистачить терпіння? Повинно вистачити ... Так що поповните запаси продуктів і готуйтеся висидіти, по крайней мере, ще днів десять.

Потім усі, хто мав пряме відношення до операції, зібралися в кабінеті начальника і стали з'ясовувати, що не прийнято до уваги, не продумане як слід.

- Зв'язок, - сказав майор Мороз.

- Так, зв'язок, - підтримав його Іпатов. - Зі зв'язком, мені здається, проблема. Яким чином ми, наприклад, могли перешкодити місцевим властям провести картопляну перевірку?

- Доведеться зробити так, щоб без нашої згоди на цій території ніхто не проводив ніяких масових заходів, особливо в нічний час. Та й нашим людям разом з міліцією і ястребками слід шукати бандитів подалі від села, в лісі, і тільки вдень. А дзвонити з сільради будеш, як домовилися раніше, тільки майору Жаботенко. Паролі не змінюються ...

Вони прибули на місце з настанням темряви. Як і в перший раз, деякий час терпляче спостерігали за хатою, що біліла в темряві, приваблювала до себе освітленими вікнами, потім обережно наблизилися, постукали і увійшли.

- Погасите світло, - попросив Іпатов, коли господиня зачинила за ними двері.

Швидко впоралися з звичною справою: мішки закинули на горище. Михайло натягнув на себе жіночий одяг. Повечеряли.

- Ви думаєте, що вони все-таки прийдуть? - Запитала Катерина Іванівна. - У мене вже сил немає, змучилася, чекаючи, що з цього вийде ... І дівчата замучились. У Марійки навіть серце розболілося. Господи, хоч би швидше все закінчилося!

- Прийдуть, прийдуть! - Заспокоїв її Іпатов. - Будемо сидіти тут, поки не спіймаємо їх! Якщо не ми, то інші зроблять це ... Вас що-небудь турбує?

- Да ні нічого...

- Думаєте, дізналися, що ми тут?

- Хіба такого не може бути?

- Може. Якщо дівчата проговорилися або повелися не так, як потрібно.

- Ні! За них я ручаюсь. А от не вистежив чи хто вас? їх, боюся, що з цього нічого не вийде!

Іпатов засміявся:

- Якщо посидимо у вас ще з півмісяця - що-небудь обов'язково вийде. Хлопці, бачу, поглядають на дівчат. Зятів будете хороших мати, Катерина Іванівна.

- Ох, так-так, - невесело відповіла господиня. - Вам жарти жартувати ...

Природно, думав потім Іпатов, бідній жінці не до жартів. Протягом декількох останніх діб, які пройшли після їх повернення з Дрогобича, він не раз замислювався над тим, що трапилося, чому не йдуть, - не зірвалася операція, і чи не зробив він якогось промаху ...

VI

Настав чотирнадцятий вечір. Вони вже збиралися спускатися з горища, очікували лише Анну, яка затрималася в селі. Тому, почувши обережні кроки біля хати, шелест листя під ногами, Іпатов подумав, що це повертається дівчина. Але раптом відчув: ні, не вона! Махнув рукою - всі завмерли. Що за пізній гість?

Вхідні двері відчинилися, і в сіни ступив хтось громіздкий. Тепер його можна було розглянути в світлі гасової лампи. Ні, він не був схожий на звичайного селянина. В руці, здається, автомат.

Невже - вони? Але ж ще зовсім рано! Може бути, хтось із групи громадського порядку? Не схоже...

Старший лейтенант не розчув перших слів, з якими невідомий звернувся до господині і Марійці, проте краєм вуха зловив останню фразу:

- Ми поспішаємо! Швидко! - Кинув той і, не затримуючись, вийшов на подвір'я, кроки його віддалилися і стихли за хатою ...

Безумовно, це - вони! Сказав «ми», значить - не один. Скільки ж їх? Мозок Іпатова напружено працював в пошуках правильного рішення, яке необхідно було прийняти негайно ... Весь план, так детально розроблений, міг полетіти під три чорти ...

- Вниз! - Пошепки скомандував Іпатов і першим зісковзнув по сходах.

Двері в кімнату знову рипнули, вбігла Марійка.

- Удвох вони! - Схвильовано прошепотіла.

- Куди він подався?

- В кінці городу, на межу, в кущі. Там той, інший, очікує. Сказав, щоб винесли поїсти, а потім - мішки з продуктами ... Мокрий весь! Річку вбрід переходили.

- Ось що, - твердо сказав Іпатов. - Біжи до них і клич в хату. Скажи, що так безпечніше, ніж на городі. Рано ще, люди ходять, яструбки патрулюють ... Ну, бігом! Скажеш, нехай обігріють, обсушатся! Будь наполегливим - умовляй. Буде дуже погано, якщо не спіймаємо їх, випустимо живими ... Біжи! А ви, хлопці, - по місцях!

Заглянув в кімнату, посередині якої застигла розгублена Катерина Іванівна.

- Не стійте так! Підкиньте-ка краще дров в плиту, - гості адже прозяблі, - і готуйте вечерю! Прикрутите лампу, щоб не дуже ясно було!

З цими словами він закрив двері, прошепотів в темряву:

- Прийдуть - діємо за першим планом! Тільки ти, Михайло, тепер встань навпроти Степана!

Через кілька хвилин біля хати знову почулися поспішні легкі кроки - старший лейтенант зрозумів, що Марійка повертається одна. Увійшовши в хату, дівчина схвильовано повідомила:

- Сказали, щоб покликала, коли буде все готово. Повинна впустити через ті двері, що ведуть з городу.

А під тими дверима, промайнуло в голові Іпатова, купа картоплі, яблука. У темряві не дивно спіткнутися і випустити те єдине мить, яке може вирішити успіх операції. Хоча б Анна затрималася, тепер вона не потрібна!

Почулися важкі обережні кроки. Нарешті, ось вони ... Передній, увійшовши в сіни, не встиг зробити й кількох кроків, як на нього навалилися Степан з Михайлом і повалили на підлогу, а Іпатов натиснув на спусковий гачок автомата, як тільки в сірому прямокутнику розкритих дверей з'явилася неясна, немов тінь, постать другого бандита. Коротка черга, здавлений стогін - і вона тут же зникла.

Іпатов застиг в очікуванні, не випускаючи зброї. Убив або поранив? Промахнутися не міг.

Тим часом метушня на підлозі тривала.

- Не вбивайте! - Нарешті став проситися бандит. - Пожалійте! ..

- В кімнату його! - Наказав старший лейтенант, не відводячи погляду від світлого прямокутника розкритих дверей. Треба було негайно переконатися, що з тим, другим.

- Степан, за мною!

У темряві важко було щось розгледіти. Тихо, ніякого руху ...

Іпатов пішов, м'яко ступаючи навколо хати. Степан - слідом. Нікого і нічого. Невже пішов? ..

Раптом чобіт натрапив на щось металеве. Помацав носком: автомат. Степан підняв його. А де ж бандит? Ступили ще кілька етапів, і тут у старшого лейтенанта відлягло від серця. На землі виднілися обриси розпростертого тіла. Старший лейтенант торкнув його - бандерівець був мертвий. Обмацав одяг, витягнув все, що було в кишенях, склав в зняту з убитого шапку і передав Степану. Лише одну річ - туго згорнуту папірець, опечатані сургучем, затиснув в руці. «Естафетка! Кому-то ніс ... »

На порозі, згадавши раптом про Марійку, зупинився, уважно вдивляючись в темряву. Де вона? Невже з переляку втекла в село? Цього ще бракувало! Покликав неголосно:

- Марійка!

- Я тут, - відповіла дівчина.

- Не бійся, все закінчилося. Заходь!

VII

Сірий сидів на підлозі, біля дверей, притулившись до стіни. Пов'язані мотузкою ноги в добротних ялових чоботях витягнув перед собою. Вимазані глиною мокрі штани, рваний ватник, подряпане обличчя ... Михайло розкладав на столі знайдене у нього зброю, засмальцьований мокрий кисет з тютюном, ще щось.

Бандит тремтів, розширеними від жаху очима дивився на Олександра, очевидно, відразу визначивши в ньому старшого.

- Хто ти? - Різко запитав Іпатов.

- Сірий.

- А той, інший?

- Сич.

- Звідки прийшли?

- З схрону ...

- Далеко?

- Кілометрів двадцять звідси ...

- Куди повинні були йти?

- Та туди ж ...

- Коли мали повернутися?

Полонений затримався з відповіддю.

- Говори!

- До світанку ...

- А якщо встигнете?

- Не повинні...

- Ясно!

Треба негайно викликати Жаботенко.

- Ну що, відвоювався, Сірий?

Той кивнув головою:

- Бачу, що вже все ...

- Пощастило тобі, живим залишився ... Гарантуємо життя і меншу міру покарання, якщо будеш говорити правду.

- Все одно розстріляють ... Не ти вирішуєш.

- Я сказав - гарантуємо. Говорю не від свого імені.

- Занадто легко обіцяєш ... Не вірю.

__ А ти повір, тобі ж легше буде, - сказав Степан.

Миролюбний тон і останні слова Іпатова дещо заспокоїли Сірого, і він вперше уважно, з цікавістю подивився на Степана та Михайла, визначивши, мабуть, в них місцевих жителів. Нарешті полонений зітхнув і звернувся до Іпатова.

- У схроні двоє. Один - якась важлива птах, старий уже, але про нього нічого не знаю. Навіть псевдо його не відомо. Ми кличемо його Старим. Строго наказано оберігати, прислужувати йому. Другий - наш, місцевий, районний референт пропаганди Гайовий.

Ііатов кивнув головою.

- Знаю такого ... Давно він там?

- З літа.

- Хто з них сьогодні чергує?

- Старий ...

Олександр знав, як це важливо: той, хто чергує, першим реагує на все, що робиться поза схрону, а значить, першим піднімає тривогу, якщо що-небудь не так.

- Дайте закурити, - попросив Сірий.

У цей момент хтось увійшов в сіни. Степан різко повернувся, штовхнув ногою двері, але відразу ж опустив автомат і відступив в сторону. Поріг кімнати переступила Анна. Побачивши її, бандит поворухнувся. Злість, ненависть, докір - все це відбилося в його погляді.

- Чого очима стріляєш? - Різко кинула йому дівчина. - Скажеш, продали тебе? Чи не продали, а здали. Набридли ви нам як гірка редька, скільки років через вас життя немає спокійній ... Ти краще подумай, як свою ганьбу змити. Розкажи їм все - менше провини залишиться на тобі.

- Чи не розмірковував, вона правду каже, - мовив Степан. - Будь з людьми, а не воюй проти них! - Додав Михайло.

- Вони всі мають рацію, говори, що знаєш, - уклав Іпатов.

Він уже розгорнув знайдену в убитого «естафетку», в якій прочитав: «Усі згодні на зустріч 27 жовтня біля трьох копиць. Яровий ». Після чітко виведеної прізвища стояв нерозбірливий гачок - очевидно, особистий підпис.

Яровий! Значить, теж не пішов за кордон ...

- Михайло, розв'яжи його. Нехай пригощається табачком, - сказав Іпатов, ховаючи в кишеню папірець.

Сірий слухняно відсунувся від стіни, даючи хлопцеві можливість розв'язати вузол мотузки, потім знову притулився до неї, розминаючи затерплі руки. Звернувши самокрутку, деякий час мовчки палив, не відповідаючи на питання. Потім, потерши задубілі пальцями зморщений лоб, запитав:

- Чи гарантуєте, значить, життя? Обіцяєте менше покарання, якщо буду говорити правду?

- Так, обіцяємо. Але багато що залежить від того, чим все сьогодні закінчиться. Сам розумієш. Недарма ж брали тебе живим.

- Розумію ... - бандит подався вперед.

- Твоя доля в твоїх руках, - повчально сказав Степан.

- Добре, буду говорити. Сюди ми по дорозі зайшли. А записка для Старика. Якщо він не дочекається нас ... Треба поспішати, час не чекає!

Закинувши на плече автомат, Іпатов наказав:

- Зв'яжіть йому руки знову! Степан, йдеш зі мною! А ти, Михайло, залишаєшся з ним!

Полонений жадібно доссатися самокрутку і покірно заклав руки за спину ...

Треба було в першу чергу відвернути увагу від хати, адже хто-небудь міг почути постріли. Відійшовши з півкілометра, Іпатов випустив в повітря кілька автоматних черг, потім вистрілив з ракетниці. Три яскравих зелених кульки злетіли в чорне небо і, освітивши на мить схил гори і селянські хати під нею, розсипалися іскрами. Темрява знову зійшлася навколо них ...

Після цього побігли прямо до сільради. Олександр енергійно закрутив ручку телефону. Нарешті зв'язався з Жаботенко.

- Треба терміново зустрітися!

- Дуже добре! - Весело відгукнувся той, зрозумівши, що операція проходить успішно. - Їду!

Іпатов і Степан вийшли з сільради і швидко попрямували до річки. Там вони прилягли за прибережними кущами, нетерпляче вдивляючись в темінь, прислухаючись до звуків, що долинали з боку дороги. Нарешті почувся шум наближається автомашини. Обмінявшись рукостисканнями з Жаботенко, Іпатов коротко розповів йому про все, показав «естафетку».

- Слухай, це ж значно більше, ніж те, на що ми розраховували! - Вигукнув майор. - Мова йде про зустріч кількох ватажків ... Тепер для нас найважливіше - захопити Старика. До світанку повинні встигнути! Кожна хвилина дорога! Якщо «заготівельник» не збрехав, то схрон не близько. Але де саме? Треба, щоб він показав дорогу.

Вони поспішили до дому. Тут тепер стало тісно і шумно. Сірого розв'язали, дали йому стілець.

Розпитавши його про все, Жаботенко офіційно заявив:

- Обіцянка старшого лейтенанта підтверджую. Ти повинен провести нас до схрону, розумієш?

- Згоден.

- По дорозі розкажеш, який він, Старий, що за людина. Веди!

- Може, я перевзують? Ноги мокрі, замерзну!

- Дайте йому сухі онучі!

Всі вийшли з дому, а Іпатов затримався.

- Ну, до скорого побачення, дорогі наші помічниці, - звернувся до жінок. - Шкода розлучатися ... Будьте здорові! - Знизав кожної руку. - Велике спасибі вам! Кажу це від нашого імені і від імені начальника управління. Ви зробили велику справу.

- А нам як далі бути? - Запитала Анна.

- Поводьтеся так, ніби нічого не сталося! Ніхто нічого не повинен знати, а це вже залежить від вас. У разі необхідності знаєте, куди ооращаться.

Катерина Іванівна, Анна і Марійка проводили його до порога. Постояли в дверях, дивлячись услід старшому лейтенанту, який зник у темряві.

Коли Іпатов наздогнав Жаботенко, вони стали домовлятися, як діяти далі.

- Схрон будеш брати ти, - сказав майор, - зі своїми. Задоволений ними?

Вони молодці.

- Дій так, як і тоді, в сорок восьмому, пам'ятаєш? Четвертого дам зі своїх. Сірий не підведе?

- Не думаю.

- Головне, щоб ми їх в цій норі застали. Не забувай: Старий нам потрібен живим! ..

Учасники операції зайняли місця в машині (тіло вбитого забрали з собою), яка рушила спочатку кам'янистим берегом, а потім перетнула Стрий в тому місці, де бандити перейшли його вбрід. Минувши річку, вони виїхали на лісову дорогу, що йде в гори.

Сірий стояв в кузові за кабіною, налягаючи на неї грудьми. Руки йому розв'язали, проте тепер він був оперезаний мотузкою, кінець якої тримав оперативник з групи майора. З боків стояли Іпатов і Степан, з ними бандит час від часу перемовлявся, показуючи, куди їхати. Його слова старший лейтенант передавав майору, який сидів в кабіні біля водія.

У темряві Олександр не бачив виразу обличчя Сірого, проте помітно було, що той нервує. Напружено вдивлявся вперед, твердив про якомусь повороті, який боявся пропустити, навіть попросив один раз зупинити машину і сліз, щоб оглянути місцевість. Навряд чи він робив би все це, якщо б хотів обдурити, заплутати нас, - думав Іпатов. Але ось шофер заглушив мотор: їхати далі було і важко, і небезпечно. Попереду вгадувався обрив.

- Далі - туди, - махнув рукою Сірий. Майор глянув на світний циферблат годинника.

- У нашому розпорядженні години дві ... Сержант, - сказав він водієві, - машина залишається тут. А ми рушимо якомога швидше. - Звернувся до всіх - Будьте обережні! Щоб ніхто не падав, зупинятися не будемо. Веди, Сірий. І пам'ятай! Нам ніколи розбиратися в тонкощах твоїх переживань. Спробуєш втекти - стріляємо!

Тепер Іпатов намотав на ліву руку кінець мотузки і таким чином взяв «на поводок» Сірого. Йшов за ним на відстані кількох кроків, уважно спостерігаючи за кожним рухом бандита. Слідом за старшим лейтенантом безшумно ступав Степан, підстраховував його.

З усіх нічних походів і переходів, які Олександру доводилося здійснювати, цей, напевно, був найважчим. Йшли по ледве помітною стежкою, а вона то спускалася до самого дна яру, то стрімко піднімалася вгору. Під ногами обсипалася з легким шурхотом тендітна грунт, скочувалися камені, і треба було напружуватися всім тілом, щоб не втратити рівноваги, а в цей час гілки дерев штовхали тебе в груди, зупиняли, боляче шмагали по обличчю. «Добре, що погода суха, - думав Іпатов, - а якби дощ?»

Здавалося, цілу вічність пробиралися вони крізь поглинені темрявою зарості, і навіть був момент, коли хтось, спіткнувшись, упав, затримавши рух всієї групи. Жабо-тенко розлютився, впритул підійшов до Сірого і запитав, чи не обманює він їх, чи не веде так, щоб тільки виграти час і дати можливість тим, хто відсиджується в схроні, втекти ...

- Ні, пане майор!

Останню частину шляху вони долали, весь час піднімаючись вгору. Але ось Сірий зупинився.

- Звідси - з півтисячі кроків буде, - показав у той бік, де небо вже червоніло.

Тільки тепер, напевно, всі помітили, що починається світанок.

- Трохи передохнем, - глухо вимовив Жаботенко і першим важко опустився на землю.

- Групу захоплення очолить Іпатов, - сказав, віддихавшись, майор. - Як діяти, старший лейтенант уже знає.

- Будемо сподіватися, - відгукнувся Олександр, - що ця бандерівська шишка чітко виконує обов'язки чергового по схронах і особисто відкриє люк ...

- Висмикніть його, як ріпку, щоб отямитися не встиг! - Кинув їм услід Жаботенко, коли вони знову рушили за Сірим.

- Тут, - нарешті зупинився бандит ...

Ті, кого майор виділив в групу захоплення, обережно вийшли на галявину, яку оточували старі буки і сосни. Посередині росли кущі ожини, кілька молодих ялин. Неподалік тихо дзюрчав струмок, збігаючи в ущелину і зникаючи в ній. Іпатов глянув на укіс, який починався від ущелини: там, де земля обсипалася, струмок знову з'явився. Напевно, тут. Сірий озирнувся і підняв руку. Всі завмерли. Він показав на ялину, що росла поблизу ущелини. «Я правильно визначив, - подумав Іпатов. - Струмок пропущений через схрон. Відоме пристосування: протікаючи через бункер, він служить і водопроводом, і каналізацією. »

Степан, Михайло і ще один оперативник підповзли до їли і залягли біля неї. Старший лейтенант присів, махнув рукою. Сірий підійшов до дерева і постукав по стовбуру.

- Вепр з верховини, вепр з верховини, - промовив виразно.

І тут з-під землі почулося:

- Хто?

- Та я - Сірий.

- Зараз ...

Ялина здригнулася і почала відхилятися в сторону Михайла. Сірий присів, зазираючи в розширюється темну діру.

- Ще трохи, Старий!

«Все-таки старий. Чудесно! »- Відзначив про себе старший лейтенант.

- Зараз, зараз ...

Іпатов побачив, як в отворі з'явилися білі кисті рук, що підтримують дерев'яний ящик з дерном і землею, в якому «росло» деревце. Сірий став допомагати, і коли люк повинен був вже повністю відкритися, Іпатов і Степан вчепилися в ці руки і ривком витягли з ями людини в білій натільного сорочці.

- Гайовий, здавайся! - Відразу ж вигукнув Іпатов того, іншому, що залишився в схроні.

Бандит довго не відповідав. Раптом над люком з'явилися руки з автоматом, який тут же зустрічали в усі боки довгими чергами. Потім з діри вивалився напівроздягнений Гайовий, жваво скочив на ноги, кинувся бігти. Іпатов прицілився і пустив йому вслід довгу автоматну чергу.

Все замовкло.

- Міша, подивися, як він там! - Крикнув Олександр, виступаючи з-за дерева. - Все цілі? Де Сірий?

- Тут я, - подав голос полонений.

Іпатов підійшов до Старому. Той, глянувши на нього з острахом і злістю, приглушеним голосом промовив:

- Дайте одяг, адже холодно!

- Огляньте бункер! - Розпорядився Жаботенко. - Дістаньте йому одяг! А ти, - звернувся до Сірого, який стояв поруч, не знаючи, що йому робити, - посидь, відпочинь!

- Не бійтеся, - промовив той тихо. - Мені тепер вороття немає ... І не хочу! Я вас поведу і туди, де повинна відбутися зустріч, - я знаю те місце ...

У схроні взяли документи, літературу, друкарську машинку, радіоприймач, все непотрібне скинули назад і підірвали його гранатами ...

- Ну, друзі мої, такого у нас давно не було, - сказав начальник управління, коли Жаботенко з Іпатова повернулися до Дрогобича. - Дві операції в одну ніч! Важливу птицю взяли. Я вже доповів до Києва. Генерал просив передати подяку.

... Мужність, чекістська кмітливість і вміння Іпатова були відзначені урядовими нагородами. А недавно разом з Олександром Васильовичем я розділив його радість з нагоди вручення йому ордена Вітчизняної війни.

Разом з ним таку ж нагороду отримав його брат Павло Васильович, теж працює в органах держбезпеки. Та й сини Олександра Васильовича - Володимир і Анатолій пішли по стопах батька ... Молоді чекісти намагаються бути гідними його.

ШІСТЬ ВОГНІВ | СИЛЬНИЙ ДУХОМ


ВІТЧИЗНИ ВІРНІ СИНИ | СТОРІНКИ З БІОГРАФІЇ | ЛЕГЕНДАРНИЙ РОЗВІДНИК | ЮНАЦЬКІ РОКИ | ПІДГОТОВКА ДО РОБОТИ В ТИЛУ ВОРОГА | РОЗВІДНИКИ В РІВНЕ | КРОК У БЕЗСМЕРТЯ | НЕЗАБУТНЄ | Романченко Микола | У строю ДОВІЧНО |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати