Головна

ВІТЧИЗНИ ВІРНІ СИНИ | СТОРІНКИ З БІОГРАФІЇ | ЛЕГЕНДАРНИЙ РОЗВІДНИК | КРОК У БЕЗСМЕРТЯ | НЕЗАБУТНЄ | Романченко Микола | ШІСТЬ ВОГНІВ | Нечай Мирослав | СИЛЬНИЙ ДУХОМ | У строю ДОВІЧНО |

ПІДГОТОВКА ДО РОБОТИ В ТИЛУ ВОРОГА

1. D) У роботі
  2. I. 10. Що таке резонанс? Поясніть явище акустичного резонансу в лабораторній роботі.
  3. I. 9. Поясніть дію магнітного поля Землі на магнітну стрілку. Чому ми можемо в роботі виміряти тільки горизонтальну складову напруженості магнітного поля Землі?
  4. I. Загальні вимоги до курсової роботи
  5. I. Загальні вимоги, що пред'являються до контрольної роботи
  6. I. Підготовка поверхні
  7. II. 11. Наведіть принципову схему установки і поясніть, як в лабораторній роботі визначали чутливість осцилографа.

Навесні 1938 року М. І. Кузнєцов переїхав до Москви. Тут він продовжував удосконалювати свої знання німецької мови. У його квартирі була велика бібліотека на німецькій мові. Він вивчає літературу і мистецтво, історію, філософію і економіку цієї країни.

З перших днів Великої Вітчизняної війни М. І. Кузнєцов рвався на фронт. Незабаром він був зарахований в повітряно-десантні війська. Перед відправкою в діючу армію Кузнецов пише своєму співучневі по технікуму Ф. А. Білоусов:

«Москва, 8 липня 1941 року.

Милий Федя!

В цей грізний для нашої улюбленої Батьківщини годину я вирішив тобі, моєму найкращому другові юності, висловити наболілі думки. Я їду післязавтра на фронт, призначений на відповідальну ділянку в парашутно-десантної частини. Будемо виконувати дуже відповідальне завдання нашого командування. Мало шансів на те, що я залишуся живий в цієї грізної боротьби з ненависним Гітлером. Ти сам розумієш, що десанти висаджуються не для прогулянки і не вдома. Але якщо судилося померти, то я до останнього подиху буду громити все земне, що посягнули на святе нашу землю, политу нашим потом і кров'ю нашого народу. Не бувати по-їхньому, будемо знищувати їх, як отруйних гадів, нещадно! Нехай пам'ять про нашу дружбу буде завжди з тобою, мій друг. Тоді помстися фашистським гадам за мене, якщо доведеться, не дай їм пощади. Мій брат Віктор бореться вже на передовій лінії, він був в армії в Барановичах, звісток немає, може, загинув, буду мстити і за нього. Я сповнений свідомості, що наше діло праве, і ми знищимо фашистського нелюда ... Привіт всім друзям.

Твій друг юності Ніка ».

Однак на фронт Микола Іванович тоді не потрапив. Командування вирішило, що людину з такими блискучими знаннями не тільки німецької мови, а й Німеччини, та ще з типово «арійської» зовнішністю використовувати в звичайному парашутно-десантному підрозділі просто недоцільно.

Навесні 1942 року став формуватися партизанський загін «Переможці» для розвідки в глибокому тилу противника. На чолі загону були поставлені випробувані комуністи, які пройшли вогонь громадянської війни, Дмитро Миколайович Медведєв і Сергій Трохимович Стех.

Герой Радянського Союзу Дмитро Миколайович Медведєв народився 22 серпня 1898 року в місті Бєжиця на Брянщині. З дитинства пізнав він нужду і важка праця. Юнаком вступив до Червоної гвардії, бився на фронтах громадянської війни. У 1920 році Медведєв став членом РКП (б) і в цьому ж році почав служити у Всеросійській надзвичайній комісії.

Медведєв мав величезний досвід чекістської роботи, знанням людської психології, залізною волею, був відважний і спритний.

У серпні 1941 року Д. М. Медведєв з групою москвичів-добровольців зробив рейд по тилах ворога в Брянські ліси. Група розрослася в партизанський загін і протягом чотирьох місяців успішно громила фашистів. Після повернення в Москву Д. М. Медведєв був нагороджений орденом Леніна і незабаром отримав нове завдання - вийти з загоном в глибокий тил противника на територію Західної України.

Комісаром загону був призначений С. Т. Стех, такий же досвідчений і безстрашний боєць партії.

До складу «Переможців» включили і розвідника, який під виглядом німецького офіцера повинен був знаходитися серед окупантів, вести розвідувальну роботу. Згідно з легендою Микола Іванович взяв собі ім'я Пауля Зіберта, уродженця Східної Пруссії.

Почалася інтенсивна підготовка. Одного знання німецької мови було, звичайно, мало. Кузнецову довелося досконально вивчити структуру і статути німецького вермахту, засвоїти манери і звичаї німецького офіцера. Для цього Микола Іванович, одягнений в форму військовослужбовця вермахту, довго перебував серед військовополонених, розмовляв з ними.

Перед відправкою у ворожий тил Микола Іванович написав листа брату Віктору:

«... У найближчі дні вирушаю на фронт. Лечу на літаку ... Війна за визволення нашої Батьківщини від фашистської нечисті вимагає жертв. Неминуче доводиться пролити багато своєї крові, щоб наша улюблена Вітчизна цвіла і розвивалася і щоб наш народ жив вільно ...

І я абсолютно спокійно і свідомо йду на це, тому що глибоко усвідомлюю, що власне життя за святу праве діло, за сьогодення і квітуче майбутнє нашої Батьківщини.

Ми знищимо фашизм, ми врятуємо Отечество. Нас вічно пам'ятатиме Росія, щасливі діти співатимуть про нас пісні, і матері з вдячністю і благословенням розповідатимуть дітям про те, як в 1942 році ми віддали життя за щастя нашої гаряче улюбленої Вітчизни. Нас будуть поважати і звільнені народи Європи.

Хіба може зупинити мене, російської людини, більшовика, страх перед смертю? Ні, ніколи наша земля не буде під рабської кабалою фашистів. Не перевелися на Русі патріоти, на смерть підемо, але знищимо дракона ...

Твій брат Микола ».

У партизанських загонах «ПЕРЕМОЖЦІ»

Місцем дії партизанського загону «Переможці» була обрана Рівненська область. Центр її - місто Рівне - фашисти перетворили на столицю окупованої України. Тут розмістилися рейхскомісаріат на чолі з намісником Гітлера Еріхом Кохом, верховний суд, десятки військових штабів.

За дванадцять кілометрів від Рівного перебував великий залізничний вузол - Здолбунів. Він придбав для гітлерівців важливе значення, як головна транспортна артерія, по якій здійснювалося постачання фашистської армії на Східному фронті. Партизанам треба було міцно влаштуватися в лісах Рівненщини.

У травні - червні 1942 року з підмосковного аеродрому транспортними літаками були перекинуті в тил ворога бійці загону «Переможці». Десантники висаджувалися далеко від Рівного, в районі станції Товстий Ліс Південно-Західної залізниці, на території Чорнобильського району Київської області, а звідси вже пішки пробиралися в Сарненському лісу.

Важким був для партизан цей перехід! У книзі «Сильні духом» Д. М. Медведєв згадував: «Ми йшли по ночах, а вдень відпочивали, розташовуючись прямо на землі. Ми мокли в болотах і під проливними дощами. Чи не давали спокою комарі. Не було ні хліба, ні картоплі, і, бувало, цілодобово йшли голодні. У хутора і села заходили тільки розвідники, і то з великою обережністю, щоб не видати руху загону.

Ми йшли з перешкодами, які тільки мислимі, і тому двісті кілометрів по карті фактично перетворилися для нас в п'ятсот ...

Особливо важко доводилося пораненим, кожен горбок, кожна корч, що опинилася під колесами возів, відгукувалися гострим болем ... »

До цього треба додати, що на шляху проходження партизан їм не раз доводилося вступати в бій з каральними загонами німців ...

У загін до Медведєва Кузнєцов був покинутий 25 серпня 1942 року. З метою конспірації бійцям загону він був представлений як Грачов Микола Васильович. Перший час перебування в лісі Кузнєцов продовжував посилено готуватися до тієї важкої і складної ролі, яку йому належало зіграти в Рівному. Ось що розповів про цей період С. Т. Стех:

«У загоні Микола Іванович швидко навчився розмовляти польською та українською мовами. У своїх діях Кузнєцов завжди був виключно зібраним, все перевіряв. Вражала його здатність внутрішньо зосереджуватися, не упускати нічого з того, що відбувається навколо. Часто один йшов в ліс. На питання, навіщо він це робить, Кузнецов відповів, що в лісі, наодинці, він подумки уявляє всі можливі ситуації, які можуть виникнути при спілкуванні з німцями в місті, і тут же шукає на них відповідь ...

У побуті він з німецькою пунктуальністю стежив за своїм зовнішнім виглядом: завжди був акуратним, підтягнутим. Ходив легко і струнко. При собі мав витончений несесер з набором всіх необхідних приладів для ранкового туалету ».

Коли Кузнєцов вирішив, що вже готовий до виходу в місто, несподівано виявилося одна непередбачена обставина: уві сні він іноді розмовляв, і, звичайно, по-російськи. Це могло видати його. Перед розвідником постало нове нелегке завдання - змусити себе і уві сні думати і разговапівать по-німецьки. Для цього Микола Іванович наказав черговим вночі будити його через кожні 20-30 хвилин, щоб привчитися глибоко не засинати.

В кінці жовтня 1942 року Кузнєцов у формі німецького офіцера вперше з'явився на вулицях Рівного з документами на ім'я Пауля Вільгельма Зіберта, обер-лейтенанта 230-го піхотного полку 76-ї піхотної дивізії, заслуженого фронтовика, кавалера двох орденів Залізного хреста. Після госпіталю він отримав відпустку з передової і був тимчасово направлений надзвичайних уповноваженим господарського командування з використання матеріальних ресурсів окупованих областей СРСР в інтересах вермахту (скорочено «Вікдо»). Така посада звільняла Зіберта від реєстрації в будь-якому закладі або військової частини, розквартированої в Рівному, дозволяла розвіднику, не викликаючи на себе підозр, бувати в місті наїздами.

Після перших ознайомчих візитів Кузнецов все частіше став навідуватися в Рівному. Для успішного ведення розвідувальної роботи йому необхідно було проникнути в кола вищої військової адміністрації, завести знайомства з високопоставленими гітлерівцями.

Микола Іванович якось по-особливому вмів слухати співрозмовників, підкорював їх товариськістю, викликав на відвертість і, ні про що не розпитуючи, дізнавався про що. У розмові з офіцерами він ніколи не цікавився службовими справами. Ці неоціненні якості, особиста чарівність і щедрість на частування допомогли Зіберту-Кузнєцову заручитися підтримкою багатьох видних гітлерівців, увійти до них в довіру. І найголовніше, йому вдалося приспати пильність німецьких контррозвідників.

Однак, крім небезпеки викриття, над ним постійно висіла загроза загинути від рук своїх же підпільників або партизан. Кузнєцов говорив: «Ідеш по вулицях міста і бачиш, з якою ненавистю дивляться на тебе місцеві жителі. Скільки у них презирства в кожному погляді! Відчуваєш таке відчуття, ніби тобі в обличчя плюнули. У цей момент хочеться підійти до людини і сказати: товариш, за що ж ти мене ненавидиш, адже я такий же радянська людина, як і ти ».

Але зробити цього не міг, не мав права ...

В архіві Сергія Трохимовича Стехова зберігаються три маленькі фотографії. На них зображений Кузнецов у формі німецького офіцера. Цікава історія появи цих знімків.

В один з весняних днів 1943 року на конспіративній квартирі в Рівному зібралися для обговорення своїх справ розвідники Микола Кузнєцов, Михайло Шевчук та Микола Гнидюк. Несподівано до господаря квартири прийшли гості. Один з них - есесівець, виявився знайомим і Зіберту-Кузнєцову: вони зустрічалися на офіцерських вечірках. Тому він і Пауль Зіберт обнялися, як старі друзі. Гнидюк і Шевчука Кузнєцов представив як «панів комерсантів», з якими приємно проводити час. Коли сідали за стіл, до компанії приєдналися ще два гостя - товариш по службі господаря по роботі у військовій пекарні Ян Камінський зі своїм «другом», німецьким журналістом.

Підпилий гітлерівець розсипався в люб'язностях перед Кузнєцовим. І тоді-то запропонував зафіксувати приємну зустріч.

Журналіст встановив фотоапарат на штатив, зробив перший кадр, потім приготував апарат для другого і попросив Миколу Гнідюк натиснути на спуск затвора. Сам же приєднався до групи. Для страховки був зроблений і третій кадр, але, мабуть, при взводі затвора Гнидюк збив фокусування, і негатив вийшов розпливчатим.

Коли гості пішли, Кузнєцов дав господареві конспіративної квартири завдання: будь-що-будь вилучити зняту плівку у журналіста, щоб вона не потрапила в чужі руки. Незабаром проявлені негативи були йому вручені, а він передав їх в загін.

Розвідники загону «Переможці» не раз проникали в місто, вивчали обстановку, шукали надійних людей. Вони також готували конспіративні квартири, в тому числі і для Кузнєцова. Першими до виконання цього завдання приступили Микола Тарасович Приходько, Микола Володимирович Струтинський, Микола Якимович Гнидюк, Михайло Макарович Шевчук.

Спочатку вони діяли самостійно, але з часом стали найближчими помічниками та бойовими сподвижниками Н. І. Кузнецова. Вони завжди були поруч з ним, разом ділили небезпека, ризик і неймовірне напруження в роботі.

Загін Медведєва розташовувався в лісі, в 100-120 кілометрах від Рівного. Така віддаленість від міста створювала великі труднощі для розвідників і особливо для зв'язкових. Тому були організовані проміжні бази, або, як їх називали, «маяки». Місця для них вибиралися подалі від сторонніх очей - на глухих хуторах, а влітку - в лісових хащах, але завжди поблизу від шосейних доріг. Тут цілодобово чергували партизани по 20-25 чоловік, що підтримують зв'язок з загоном і з розвідниками, які перебували в місті. Головними доглядачами «маяків» призначалися досвідчені партизани-розвідники, такі як Валентин Семенов, Володимир Ступін, Борис Сухенко, Всеволод Попков, Борис Чорний.

Коли розвідники поверталися з Рівного в загін, на «маяку» їх обов'язково зустрічала група охорони і супроводжувала до самого табору, щоб під час перевезення захистити від небажаних зустрічей з німцями або націоналістичними бандами. Точно так же, з охороною до «маяка», поверталися вони назад в місто.

Перший час спеціально для Кузнєцова на «маяках» містилися кілька хороших коней, на яких Микола Іванович в німецькій формі відправлявся в місто. За кучера частіше за інших був Микола Приходько. Пізніше в розпорядження Кузнєцова були надані мотоцикл і автомобіль.

«Маяки» одночасно були і пунктами зв'язку. Кожному іде на завдання призначався свій «поштову скриньку», розташований віддалік від «маяка». Після повернення із завдання розвідник ховав донесення до свого «поштову скриньку» і тут же знаходив для себе повідомлення з загону.

Перший «маяк» під Рівним на хуторі Леонівка організували Володимир Степанович Струтинський і Микола Іванович Кузнєцов. Це було в кінці жовтня 1942 року, під час першого виїзду Кузнєцова в Рівному. Тут жила рідна сестра В. С. Струтинського. Її непримітний будиночок став надійним притулком для розвідника. З Леонівки Микола Іванович не раз відправлявся в місто.

В архіві Дмитра Миколайовича Медведєва є невелика пожовкла фотографія, на зворотному боці якої зроблено напис: «Комісар Стех прощається з радистом В. Орловим перед відправкою на бойову операцію. Восени 1942 року ».

Віктор Михайлович Орлов, після війни працював майстром на металургійному заводі в місті Лисьві Пермської області, розповів, що в 1942 році, закінчивши спеціальні курси з перепідготовки радистів, він потрапив в партизанський загін «Переможці».

«До початку нового, 1943 року народження, - згадував Віктор Михайлович, - партизанські розвідники міцно влаштувалися в Рівному. Зіберт-Кузнецов завів великі знайомства серед німецьких офіцерів. Все йшло добре, але перший час не було оперативного зв'язку з загоном. Він перебував далеко від міста, і це ускладнювало доставку розвідданих. Термінові матеріали запізнювалися і втрачали свою цінність.

Добре пам'ятаю, як викликав мене до себе в штаб Медведєв і сказав: "Товариш Орлов, ви прямуєте на виконання особливо важливого завдання, пов'язаного з великим ризиком, що вимагає від вас витримки і спокою. Призначається в розпорядження Миколи Івановича Кузнецова. Готовність - негайна".

З Лідією Василівною Шерстнева, нашої старшої радисткою, ми швидко розробили код і шифр для двостороннього зв'язку. Переодягнений у форму поліцая, з документами, підписаними якимось комендантом зурни і завіреними фашистської печаткою, яка була виготовлена ??в загоні, в супроводі зв'язкових Сергія Рощина і Миколи Кисельова я прибув на "маяк", який перебував на актори хуторах. Тут базувалася група з 25 партизан. З ними був і Кузнецов. Всі були раді: прибутку люди з загону! Почалися розпитування про життя в таборі, останніх зведеннях Радінформбюро, становище на фронтах.

Напередодні мого приїзду невеликий загін партизан, перевдягнених у форму поліцаїв, під командуванням Зіберта-Кузнєцова провів зухвалу операцію. Рухаючись по тракту на санях, партизани підбили дві зустрічні автомашини і захопили гітлерівців, які поверталися після секретної наради з Києва до Рівного. Серед полонених виявилися радник військового управління зв'язку рейхскомісаріату майор фон Райс і начальник відділу рейхскомісаріату зондерфюрер СС граф Гаан.

На "маяку" мене помістили в будинку Вацлава Жигадло. Тут жили Микола Іванович і половина групи партизан. Решта квартирували в інший хаті, недалеко від нас. Там же містили і полонених фашистів. Обидві хати цілодобово охоронялися. Днем партизани не показувалися. На завдання йшли і приходили тільки на світанку або ввечері, з настанням темряви.

Взявши з собою рацію, я відправився з Кузнєцовим на допит полонених. Кузнєцов допитував кожного окремо. Поводився спокійно, але був дуже наполегливий.

Райс сидів за столом, перед ним лежали папір і олівець. Кузнєцов походжав по кімнаті, весь час ставлячи питання, заходячи то зліва, то справа від фашиста. Якщо Райс по ходу допиту починав давати цінні відомості, Кузнєцов просто кивав йому на олівець і папір, пропонуючи записати сказане, а якщо той не поспішав, то сам брав зі столу олівець, подавав в руки фашиста, присував ближче папір і пильно вдивлявся йому в очі. Райс не витримував і починав писати.

Гаан перший час взагалі не хотів відповідати на питання, називав обер-лейтенанта зрадником і зрадником. Але потім і він заговорив. Після кожного питання Кузнецов зосереджено обмірковував, узагальнював матеріал, переписував і віддавав мені для шифрування і передачі в загін.

Допит тривав п'ять днів. Було отримано багато цінних відомостей, вдалося розшифрувати захоплені в портфелі Райса карти доріг окупованій гітлерівцями України і відомості про підземний броньованому кабелі, прокладеному німцями в 1942 році в польову ставку Гітлера в лісі біля села Коло-Михайлівського під Вінницею.

При допиті Раїса Кузнецов не скористався нагодою промацати грунт щодо моєї майбутньої роботи в місті. Як би ненароком він сказав, що в Рівному вже закинуті і працюють радянські радисти. Райе відповідав, що цього важко повірити: адже у німців відмінно поставлена ??пеленгаційної служба. Ця заява радника зв'язку для нас було дуже своєчасним, оскільки нам з Кузнєцовим тільки ще належало відправитися в Рівне.

Через кілька днів від середини фільму "маяка" від'їхали запряжені парою гнідих рисаків сани. У них на дорогому килимі чинно сидів Пауль Зіберт, поруч з ним - в добротних пальто Микола Струтинський, Михайло Шевчук та Микола Гнидюк. За кучера був Микола Приходько, біля якого сидів я в формі поліцая. Шлях лежав в місто Здолбунів.

Їхали мовчки. Кожен був зайнятий своїми думками ...

В Здолбунів дісталися на світанку. На квартирі у підпільника Михайла Шмерега розвантажили вибухівку, боєприпаси. Кузнєцов допоміг мені зняти рацію. Струтинський і Гнидюк відразу ж різними шляхами вирушили в Рівному, а Приходько і Шевчука Микола Іванович послав в сусіднє село обміняти сани на бричку.

На дворі - відлига, по місту на санях не подолав. Поки партизани діставали бричку, Кузнецов, поговоривши зі Здолбунівського підпільниками, склав радіограму, яку я тут же передав в загін.

Вночі на бричці виїхали в Рівному. При в'їзді в місто нас зупинив жандармський патруль. Зіберт першим пред'явив свій "зольдбух", і ми благополучно пройшли далі.

Під сидінням в валізах у нас перебувала рація, везли ми і зброю.

Зупинилися на вулиці Франка, біля будинку № 6. Ми з Миколою Приходько стали вивантажувати важкі "офіцерські" валізи. Квартира перебувала на другому поверсі, і з двору до неї вела відкрита круті сходи з перилами з одного боку. Піднімаючись сходами з валізами, я спіткнувся об сходинку і ледь не впав. Зіберт накинувся на мене з лайкою. Потім в квартирі, допомагаючи мені розбирати валізи, немов вибачаючись, Микола Іванович сказав: "Здорово я тебе там на сходах відчитав? Але так треба було: у дворі стояли чужі люди".

Я жартома відповів, що за таке можна було б дати і запотиличник - адже ледь не зіпсував радіостанцію. У той же день зв'язався з загоном. Пізніше провів ще кілька радіосеансу.

Незабаром обстановка в місті різко ускладнилася. Почалися облави, перевірка документів на вулицях і по квартирах. Мабуть, спрацював німецький пеленгатор. Щоб врятувати явку, Кузнєцов наказав йти з міста. На тій же бричці всі шість осіб вирушили на свій "маяк". Дороги були вже перекриті і контролювалися жандармами, тому нам довелося вибиратися по ярах і закликом, відомим тільки двом - Струтинському і Приходько.

На "маяку" був отриманий наказ: всім партизанам на чолі з Кузнєцовим повернутися в табір.

Першого березня 1943 року наша група покинула Кудринская хутора. Їхали весь день. До вечора досягли річки Случ. На іншому березі, в селі Хотинь, на нас несподівано напали націоналісти, зав'язався бій. Партизани розгромили зрадників. Рано вранці другого березня ми прибули в партизанський табір, привівши з собою полонених ».

ЮНАЦЬКІ РОКИ | РОЗВІДНИКИ В РІВНЕ
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати