Головна

ЮНАЦЬКІ РОКИ | ПІДГОТОВКА ДО РОБОТИ В ТИЛУ ВОРОГА | РОЗВІДНИКИ В РІВНЕ | КРОК У БЕЗСМЕРТЯ | НЕЗАБУТНЄ | Романченко Микола | ШІСТЬ ВОГНІВ | Нечай Мирослав | СИЛЬНИЙ ДУХОМ | У строю ДОВІЧНО |

СТОРІНКИ З БІОГРАФІЇ

1. Betfair. Питання-відповідь з 301 сторінки 1 сторінка
  2. Betfair. Питання-відповідь з 301 сторінки 10 сторінка
  3. Betfair. Питання-відповідь з 301 сторінки 11 сторінка
  4. Betfair. Питання-відповідь з 301 сторінки 12 сторінка
  5. Betfair. Питання-відповідь з 301 сторінки 13 сторінка
  6. Betfair. Питання-відповідь з 301 сторінки 14 сторінка
  7. Betfair. Питання-відповідь з 301 сторінки 15 сторінка

За плечима у Миколи Павловича Волченко велике життя. Вона визначається не тільки кількістю прожитих років, а й подіями, свідком і безпосереднім учасником яких він був. На грудях майора у відставці - ордена Червоного Прапора, Вітчизняної війни, два ордени Червоної Зірки, багато медалі.

Сімнадцятирічним юнаком прийшов він в 1921 році за комсомольською путівкою на роботу у Всеукраїнську надзвичайну комісію. Двадцять сім років віддав Микола Павлович важкою, напруженою і небезпечною чекістської роботи. Боротьба з політичним бандитизмом, недобитими білогвардійцями, агентурою імперіалістичних держав, ліквідація гітлерівських шпигунів і диверсантів, націоналістичного підпілля в післявоєнні роки - ось далеко не повний перелік того, чим відзначена біографія Н. П. Волченко. І в усі часи життєвим ідеалом для Миколи Павловича був і залишається Фелікс Едмундович Дзержинський - полум'яний революціонер, лицар революції, з яким йому довелося двічі зустрічатися. Про це та про довгі роки чекістської служби він розповідає.

* * *

Пам'ять моя зберігає багато яскравих спогадів про довголітню чекістської службі.

У 1921 році райком комсомолу направив мене, підручного слюсаря Харківського проволочно-гвоздильного заводу, на роботу до Всеукраїнської надзвичайну комісію (ВУЧК) в Харкові, тодішній столиці України.

У всіх нас, молодих і тих, хто пройшов горнило громадянської війни, був один зразок для наслідування - Фелікс Едмундович Дзержинський. І, прийшовши в старовинний особняк на Раднаркомівській вулиці, де тоді розміщувалася ВУЧК, я не знав, що доля мене двічі зведе з цією чудовою людиною.

Перша зустріч відбулася взимку 1921 року. Що знаходиться в Харкові Дзержинський надавав допомогу керівництву ВУЧК в організації боротьби з політбандамі в республіці. А коли через снігові замети виникли перебої в русі поїздів на Південно-Західній магістралі, Фелікс Едмундович, що був також наркомом шляхів сполучення, очолив аварійні роботи.

Одного разу на суботник разом з робітниками-залізничниками вийшли чекісти.

Мої товариші Володимир Бойко та Іван Чистов звернули увагу на високого худорлявого чоловіка в шинелі, енергійно орудує лопатою. Він скидав в купу сніг. Чоловік працював нагнувшись, і обличчя його було важко розгледіти. А коли розігнувся, ми з подивом дізналися Фелікса Едмундовича Дзержинського. Людина великої скромності, він виділявся лише своїм азартом в роботі, і це незважаючи на поганий стан здоров'я, підірване тюрмами і посиланнями.

Ми, комсомольці, отримали тоді предметний, що запам'ятовується назавжди урок - яким повинен бути чекіст.

Друга зустріч з Феліксом Едмундовичем відбулася в травні 1926 року. Мене разом з співробітниками Миколою Кунцевичем і Олександром Яковлєвим на час прикріпили до групи особистої охорони Ф. Е. Дзержинського, який прибув до Харкова.

Старший групи московський товариш при інструктажі нагадав нам про те, що в нашому місті на Фелікса Едмундовича п'ять років тому було скоєно замах. Ми добре знали той випадок. Вранці, коли Дзержинський приїхав до дому, де він обґрунтував свій штаб, до нього підскочила молода жінка і вихопила револьвер. Він встиг побачити лише її обличчя, перекошений рот і дивиться в упор зіницю пістолетного дула. Фелікс Едмундович миттєво відкинув голову в сторону. Куля пролетіла повз. Другий раз вистрілити не вдалося, зброя нападаючої вже знаходилося в руках чекістів ...

Закінчився інструктаж. Моє серце радісно билось від передчуття майбутньої зустрічі з великою людиною, ім'я якого вже за життя було овіяне легендами. Звичайно ж, не залишало і хвилювання від усвідомлення високої відповідальності за доручену справу.

Приїхавши зі старшим охорони на вокзал, ми проїхали до вагону, що охороняється вартовим. Постукавши, увійшли і застали Фелікса Едмундовича з двома товаришами за вечерею. Тут же було запрошення до столу. Скромний вечерю складався з чаю, чорного хліба, сиру. Дзержинський строго дотримувався принципу жити в тих же умовах, в яких жили маси трудящих.

Хоча Фелікс Едмундович невимушено, по-дружньому розмовляв з нами, все-таки було видно, що він втомився. Щоденна напружена робота не могла пройти безслідно.

У Харкові Дзержинський відвідує підприємства, розмовляє з робітниками, господарниками, радиться з ними про шляхи піднесення виробництва. Мені пощастило особисто чути мова Ф. Е. Дзержинського, виступав на Всеукраїнському з'їзді гірників, на нараді директорів металургійних заводів, на засіданні Центральної міжвідомчої комісії УРСР щодо зниження роздрібних цін.

«Вся країна повинна знати і вірити, що ми нічого не замазуємо, - говорив Фелікс Едмундович в одному зі своїх виступів, - і боремося за підняття і поліпшення промисловості робітничо-селянської держави. Треба вміти бачити правду і сприймати її від мас і від всіх учасників виробництва ».

У перші дні перебування Ф. Е. Дзержинського в Харкові мені здавалося, що він більше займається економічними питаннями і менше часу приділяє чекістської роботи. Але незабаром я переконався, що Фелікс Едмундович щодня здійснює особисте керівництво діяльністю органів госполітуправленія. До глибокої ночі він брав і розмовляв з начальниками оперативних відділів, котрі приїжджали сюди з усіх кінців країни.

На довгі роки програмою по припиненню діяльності контрреволюції стало виступ Дзержинського на розширеній оперативній нараді співробітників ГПУ УРСР. Воно закінчилося о першій годині дня. Ми разом з Дзержинським пішли на обід. Він, здавалося, задрімав, відкинувшись на заднє сидіння автомашини «Паккард». На передньому сидів я, поруч - водій, начальник нашого гаража моряк-балтієць Горюнов. Чую, Фелікс Едмундович, звертаючись до нас, каже: «Бажано, товариші, спочатку поїхати на природу, подихати свіжим повітрям».

Я порадив відпочити в розташованому неподалік від міста лісопарку. По-перше, туди веде хороша брукована дорога. По-друге, там рідкий ліс, який добре проглядається, - подумав я.

День видався відмінний. Дзержинський походжав по стежці між деревами. Зупинився, зірвав польова квітка.

Мою увагу в цей момент привернули три жінки, які збирали гриби, і тому питання Фелікса Едмундовича пролунав несподівано:

- Тут приємні місця, красиві галявини і сухо. Ви раніше бували тут, які тут гриби ростуть?

- Вибачте, - кілька бентежачись і кваплячись, почав відповідати я, - грибами не захоплююся, рибалка зовсім інша річ. А сюди приїжджаємо з хлопцями на велосипедах, але не часто - часу обмаль. Крім служби, вчуся на вечірньому робітфаку.

- Похвально. У молоді роки треба зміцнюватися фізично і духовно. Чека не може складатися з калік і неуків, - зауважив Фелікс Едмундович. Потім зняв з себе пальто, розстелив його на траві, сіл і, діставши з кишені газету, почав її переглядати. Через кілька хвилин він приліг і задрімав, закривши обличчя газетою. Ми берегли його сон. Хто-хто, а ми знали, як він потрібен Феліксу Едмундович. Через двадцять хвилин Дзержинський прокинувся і, подивившись на годинник, сказав: «Пора, мабуть, нам в місто. Спасибі вам за прогулянку ».

Ф. Е. Дзержинський, який присвятив все своє життя боротьбі за щастя трудового народу, завжди прагнув до товариського контакту з людьми. За кілька днів до від'їзду в Москву він був присутній на звітній доповіді секретаря нашої комсомольської організації про стан політичної роботи серед членів союзу. Уважно слухав, час від часу ставив короткі питання, робив нотатки в блокноті. Після доповіді сказав: «Непогано, зовсім непогано. Ваш комсомольський вогник, хоробрість і досить ясний розум відкривають гарну перспективу для просування на оперативну роботу ».

Слова Дзержинського, його висока оцінка, дана комсомольцям, спонукали мене виступити. Набравшись сміливості, я висловив свою думку про те, що, на жаль, наше керівництво не висуває комсомольців-чекістів по службі, посилаючись на відсутність вакантних посад.

Фелікс Едмундович, слухаючи мене, трохи посміхався, кивав головою, потім сказав: «Ось ви як захищаєте свою братію! Звичайно, все, що ви повідомили, ми перевіримо. Мені здається зауваження справедливим. Спробуємо допомогти ».

Дзержинський не забув про свою обіцянку. Відразу ж після його повернення в Москву був виданий наказ, згідно з яким у всіх оперативних відділах були введені по дві-три посади стажистів. В управлінні на цю посаду я був призначений одним з перших.

Перед від'їздом до Москви Фелікс Едмундович сфотографувався з групою харківських чекістів. Довгий час я не міг дістати цей знімок. І лише через кілька років знайшов цю дорогоцінну фотографію, яку дбайливо зберігаю.

Іноді, вдивляючись в обличчя зображених на ній товаришів, з ким ділив і окраєць хліба, і патрони для нагана, хто прикривав мене від бандитської кулі, згадую ті далекі і близькі двадцяті роки.

Багато бойові друзі-товаришами не переступили тридцяти-сорокарічний рубіж життя. Вони загинули смертю хоробрих у боротьбі з ворогами Батьківщини. У їх числі заступник голови Київської губернської надзвичайної комісії І. Кравченко і начальник оперативного відділення Д. Янковський. Вони були вбиті при ліквідації петлюрівської організації «Козача рада». Мученицькою смертю загинули під Києвом від рук куркулів Ф. Ніколаєнко і М. Фількенштейн. Зрадницьки був убитий оперуповноважений Житомирського прикордонного загону Потажевіч на конспіративній зустрічі з агентом-дворушника. На могилах героїв ми клялися з гідністю продовжувати їх справу.

Мужність і відвага старших товаришів, їх досвід допомагали нам ставати гідними їх, опановувати методами чекістської роботи.

Одного разу під час мого чергування прикордонники доставили під конвоєм 13 перебіжчиків з панської Польщі. Вони вночі прийшли на прикордонну заставу, здали черговому зброю і, відмовившись назвати себе, зажадали доставити їх в ГПУ УРСР.

Я за зовнішнім виглядом перебіжчиків, засмаглих міцних хлопців зі шрамами на руках і особах, здогадався, що вони побували в бойових бувальцях. Їх ватажок, великий сорокарічний чоловік, також відрізнявся своєю зовнішністю. Грубе обличчя з колючим жорстким поглядом широко поставлених очей і татуювання на грудях довершували відомий стереотип бандитського отамана. На питання затримані відповідати відмовилися, вимагаючи зустрічі з високим начальством.

Ватажка ми привели на допит до заступника голови Комісії ГПУ УРСР К. М. Карлсон. У супроводі мене і коменданта секретно-оперативної частини П. П. Устьянцева невідомий переступив поріг кабінету.

- Проходьте, - сказав Карл Мартинович. - Ви хотіли говорити з головою комісії ГПУ України. Я його заступник - Карлсон. Якщо ви згодні говорити, готовий вислухати.

Ватажок, переступаючи з ноги на ногу, кілька секунд постояв у нерішучості. Він, звичайно, не знав, що йому належить бесіда з одним із соратників Дзержинського, більшовиком з солідним стажем підпільної партійної роботи, які пройшли через горнило імперіалістичної і громадянської воєн, чекістом, глибоко осягнув таємниці людської психології.

- Я Задов Лев Миколайович, - промовив нарешті він захриплим голосом. - Був у 20-ті роки в махновської повстанської армії заступником начальника штабу з розвідки. З'явився з повинною.

- Чим викликаний ваш нелегальний перехід кордону зі зброєю в руках через чотири роки після розгрому махновської банди?

- Туга але рідного краю була настільки сильною, що хотів навіть покінчити життя самогубством, але вирішив добровільно постати перед Радянською владою.

- Але ви могли повернутися і офіційним шляхом, через консульство.

- Коли я радився з Махно, він висловився проти мого повернення, пригрозив розстрілом. Встановив стеження, довелося вночі втекти з табору. Щоб заплутати сліди, спочатку вирушив до Польщі, а вже потім сюди.

Такою була історія переходу махновського ката. Його руки були заплямовані кров'ю багатьох невинних жертв. Але Радянська влада, з огляду на щире розкаяння Л. Задова, вирішила обмежитися лише умовним ув'язненням. Але він і його брат Данило не оцінили цього. Через два роки вони зв'язалися з контрреволюціонерами, вчинили новий тяжкий злочин. Після цього суд засудив їх до виняткової міри покарання.

За роки чекістської діяльності мені доводилося не раз рука об руку працювати з прикордонниками. Добре запам'яталася одна операція із затримання іноземних агентів, проведена начальником відділення Н. В. Сарсковим разом з воїнами 25-го прикордонного загону в Молдавії. Тоді державний кордон проходив по річці Дністер.

Чекісти, ведучи «гру», встановили конспіративну зв'язок з однією із зарубіжних контрреволюційних організацій, так званим «російським об'єднанням військовослужбовців» активного її члена, полковника царської армії, колишнього поміщика Саратовської губернії.

Його-то і чекали на порослому кущами березі Дністра.

Пройшла перша ніч, друга. Настала третя. На цей раз небо затягло хмарами, почав накрапати осінній дощик. Час перевалило далеко за північ, коли ми почули неголосні сплески весел. Три тіні несподівано виникли у старого напівзруйнованого рибальського містка. Весляр тут же відігнав човен в очерет.

Один з них, підійшовши до лежав неподалік від кромки води плоскому каменю, дістав з-під нього пакет. Як потім виявилося, в ньому були паспорти і посвідчення особи на ім'я службовців плодоовощетреста.

Напруження наростало. Службова собака, що лежала з нами, нагострила вуха, готова за першої ж команді кинутися на гостей з-за кордону. Але задум операції був інший. Темні постаті в брезентових плащах, з низько насунутими капюшонами, пройшовши повз нас, заглибилися в який лежав на їх шляху яр. Там їх і чекала група захоплення. Чекісти і прикордонники в короткій лютій сутичці обеззброїли шпигунів.

На румунському боці вважали, що перехід кордону пройшов вдало ...

Під час обшуку у затриманих вилучили зброю. В одязі полковника виявили кілька ампул сильнодіючої отрути, призначеного для диверсій.

В ході дізнання було виявлено цікава деталь. При підготовці до переходу кордону полковник, бажаючи зміцнити себе духовно, відвідав в селі Кицкани монастир. На його прохання священик відслужив молебень за успіх майбутнього таємного заходи проти більшовиків і освятив зброю, в тому числі призначений для вбивства мирних жителів отруту.

Але ворогові-фанатики нічого не допомогло, задуманий кривавий план провалився. Чекісти - учасники операції - за наказом голови ОГПУ були нагороджені цінними подарунками.

З тих пір пройшли роки, десятиліття. На мою долю і долю моїх соратників по чекістської роботи випало чимало складних справ і важких випробувань. Ми з честю пройшли війну, внесли частинку і свого ратної праці у Велику Перемогу над гітлерівською Німеччиною. У ті вогненні дні, виконуючи спеціальні завдання, знешкоджували фашистських шпигунів і диверсантів, добували важливу інформацію про противника, ризикуючи життям, проникали в стан ворога, в його розвідувальні органи, активно брали участь в бойових операціях партизанських загонів.

Під час Великої Вітчизняної війни я був начальником оперативного підрозділу Краснодарського крайового управління НКВС, на фронті керував спеціальної розвідгрупою 18-й, потім 56-й і 47-ї армій.

Після війни мені довелося брати участь у багатьох чекістсько-військових операціях по ліквідації націоналістичного підпілля і збройних оунівських банд у західних областях України, в тому числі і на Львівщині.

Пригадуються тепер уже далекі 1945-1946 роки. На той час основні військові формування, великі банди ОУН-УПА були розгромлені, але не добиті. Боротьба, часом запекла, тривала.

Старі, і особливо молоді «кадри», зневірені в авантюристичної політики «провідників», а також під впливом відомого звернення уряду Української РСР, - приходили з повинною, здавали зброю і, оформивши юридично реабілітацію, приступали до мирного корисної праці.

Оунівська СБ (служба безпеки) жорстоко помстилася їм за «зраду самостійну Україну». Але і СБ міцно діставалося від тих, хто вже не бажав проливати невинну кров. Знаючи псевдо своїх колишніх ватажків, місця явок, схронів, таємних складів зброї, вони допомагали чекістам наносити відчутні удари по Вовче лігво, відкрито ставши грозою для бандитів.

Вільніше відчули себе селяни, сміливіше почали вступати в створювані колгоспи. Прикладом цього стало село Трудовач на Львівщині, в якому була створена комсомольська організація з сільської молоді, яка налічує в своїх рядах дев'ятнадцять юнаків і дівчат. Відважні комсомольці сміливо вели боротьбу проти жорстоких ворогів, закликали односельців вступити в колективне господарство. Шість юних бійців Трудовач віддали свої життя в битві за становлення нової, вільної життя в рідному селі.

Верховоди ОУН, безсилі зупинити все більш зростаючий політичний вплив партійних і радянських органів на населення, а також процес розкладання і розпаду націоналістичних низових організацій на місцях, давали вказівку найжорстокішими способами і методами зривати всі заходи радянських органів і перш за все колективізацію.

Закордонний - центральний провід ОУН, довідавшись про початок підготовки в західних областях до виборів депутатів до Верховної Ради СРСР, дав директиву усіма заходами зірвати це найважливіше державне захід, не допустити місцеве населення на виборчі дільниці. У директиві наказувалося: тих, хто бере активну участь у кампанії, вважати «зрадником», залякувати, бити, тероризувати, підпалювати виборчі дільниці, вбивати кандидатів в депутати і т. Д.

Пам'ятаю, бандити двічі намагалися напасти на виборчу дільницю в селі Добрінівка, але обидва рази їх спроби були присікти чекістсько-оперативною групою, якою керував я. Щоб залякати жителів села, вони встановили кулемет на горі і ввечері, напередодні дня виборів, відкрили вогонь по приміщенню виборчої дільниці. Оперативна група, зайшовши з тилу, вибила банду з цієї засідки. Два бандити були вбиті, інші втекли в лісі.

Вранці в неділю голосування проходило нормально. Селяни, люди похилого віку та молоді, ще до початку церковного богослужіння, куди вони прямували, заходили на виборчу дільницю і опускали бюлетені в урни. День пройшов без пригод. Очевидно, бандити витягли урок з боїв з нами і вирішили більше не ризикувати.

Але рано вранці наступного дня, коли я з двома солдатами повертався на автомобілі з села Добрінівка, везучи з собою урни з бюлетенями, нам перегородив шлях завал з зрубаних дерев. Я зрозумів, що бандити влаштували засідку поблизу завалу і чекають нас. Ми перші відкрили по ним вогонь і кинули кілька гранат. Пролунали постріли тікали оунівців. Ми прибрали дерева з дороги і без втрат дісталися до райцентру.

Прибувши в Рогатин, ми в присутності секретаря райкому партії Козюберди передали лічильної комісії запечатану урну з бюлетенями виборців, які проголосували за кандидатів в депутати.

... У 1946 році центральний провід ОУН посилено засилав в західні області України, в тому числі і Львівську, своїх «провідників», вимагаючи від них збору розвідувальних даних, ставлячи їм у обов'язок підтримувати зв'язок з крайовим проводом і місцевими організаціями, керувати підривною діяльністю .

Їх знешкодженням займався заступник начальника Львівського обласного управління МДБ полковник Козлов. Мені нерідко доводилося бувати з ним на операціях. Розповім про одну з них.

Одного разу стало відомо, що два члени крайового проводу «Буг-2» на прізвисько Ярема та Вілюс з особистою охороною вже дві доби перебувають на території Бобркского і Глинянського районів. З ними був і представник з-за кордону. У зв'язку з тим, що дороги замело, прибульці знаходяться не в схронах, а в хатах. Крім того, стало відомо, що обидва провідника і бойовики СБ одягнені в форму офіцерів Радянської Армії.

Полковник Козлов разом зі мною намітив план операції із залученням досвідчених оперативних працівників: капітанів Бельченко, Заміхловского, старшого лейтенанта Белянського.

Увечері наша чекістсько-військова група під керівництвом полковника Козлова, насилу долаючи глибокі замети, дісталася до села. Залишивши машини в лісі, ми рушили до тих хатах, в яких найімовірніше могли перебувати бандити.

Я з командиром взводу і бійцями, зайшовши на одне подвір'я, оглянув комору, корівник. І тут несподівано з'явився молодий, спритний яструбок - зв'язковий, який прибіг з місця засідки групи Козлова. Він повідомив про те, що дві великі фігури, тобто члени крайового проводу, яких повинен був брати Козлов, перейшли напередодні нашого прибуття в іншу хату, ту, біля якої ми зараз знаходимося.

Ми швидко оточили будинок. Лише тільки залягли, як почувся тихий розмову і з хати вийшло двоє бандитів. Постоявши кілька хвилин, вони почекали ще трьох, а потім всі разом попрямували до стайні і почали сідлати коней. В цю ж хвилину я, знявши кільце з гранати, встав на повний зріст і голосно наказав бандитам:

- Здавайтеся, гади, або кидаю гранату.

Один з них, який встиг вискочити на коня, вистрілив з обріза в нашу сторону. І тоді я кинув гранату. Злякано заіржали коні, вириваючись з рук бандитів, серед яких піднялася паніка. Вони відкрили безладну стрілянину і кинулися в різні боки. Але вирватися з нашого оточення їм не вдалося.

Серед убитих виявилися члени крайового проводу на прізвисько Ярема та Вілюс в формі радянських офіцерів, з орденами і медалями на гімнастерках. Під час обшуку були вилучені автомати, пістолети, гранати, боєприпаси, листівки. Крім того, оунівська листування, що представляє оперативний інтерес.

Ретельне вивчення документів допомогло встановити місце укриття референта пропаганди крайового проводу ОУН і зв'язкових закордонного проводу. Після повернення з операції я отримав завдання від полковника Козлова зайнятися новою справою. І знову почалася нелегка робота ...

Закінчив я свою довголітню службу на посаді заступника начальника оперативного відділу обласного Управління МДБ в рядах доблесних львівських чекістів, з якими дружу і понині.

ВІТЧИЗНИ ВІРНІ СИНИ | ЛЕГЕНДАРНИЙ РОЗВІДНИК
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати