Головна

Приклади вивчення дискурсу в контексті культури | ритуальний дискурс | Жанр розмовника: між текстом і мовою | Концепти адресата і автора в жанрі | Історія і ігровий компонент | Як жанр політичного дискурсу | Про канони внутріжанровой інтеракції | Люди хочуть бути біля нього завжди | Дискурсивні особливості текстів | Напад на ОМОН в Грозному |

Наратив як діалогічний жанр

1. Діалогічний спосіб навчання, при якому вчитель шляхом постановки питань підводить учнів до розуміння матеріалу - це
  2. Діалогічний підхід до розуміння тексту Д. Д. Бахтіна
  3. Наратив як епістемологична форма. «Наративні модуси» Дж. Бруннера.

Дослідження комунікативного будови форм діалогічного мовлення заклало основи текстового підходу до інтерпретації розмовних мовних творів. Н. Ю. Шведова вперше виділила розмовний монолог як особливий тип діалогічного мовлення: "Розмовний монолог - це форма невимушеного розповіді, безпосередньо зверненого до слухача або слухачам" [Шведова 1956: 68]. Е. М. Ширяєв описав структуру розмовного оповідання як одного з видів монологічного реалізації розмовної мови, встановивши, що розповідь і розповідь в діалозі завжди характеризуються "відкритістю монологічного тексту для слухачів" [Шіряев1982: 113], адресованностью мови і активним участіемслушателя, що займає для " добудовування "тексту широким репертуаром диалогических реакцій. Е. В. Красильникова висунула тезу про два типи структурної будови розмовної мови: власне текстовому в монолозі і нетекстових в діалозі [Красильникова 1996: 140].

В описі диалогических текстових структур ми виходимо з традиційної концепції, згідно з якою розповідь ділиться з точки зору змісту на власне розповідь (наратив), опис і міркування, а тип розповіді характеризує відповідний фрагмент тексту з точки зору форми.

За типологією А. Г. Баранова типи мовлення текстів є вторинними (простими) мовними жанрами: "1) первинні (прості) РЖ близькі мовним актам; 2) первинні (складні) РЖ рівні диалогическому тексту; 3) вторинні (прості) РЖ - функціонально-смислові елементарні тексти - опис, розповідь і ін .: 4) вторинні складні РЖ - тексти, що включають нижчі РЖ в трансформованому вигляді "[Баранов 1997: Додати 8]. Ми вважаємо опис, розповідь і міркування видами змістовно-композиційної цілісності, абстрактними зразками типів текстової організації мовних структур (мовних жанрів). Функціонально-смислові типи текстів були виявлені і традиційно вивчалися на матеріалі монологічного мовлення. Ми бачимо своє завдання в описі способів мовної маніфестації цих прототіпіческіх текстів в розмовному діалозі.

Мовні партії, що організують діалог в реплицирующихся і нарративном режимах, діляться за змістом і композиційно-мовної структурі на два типи: подієві і несобитійние. Подієві мовні партії характеризуються викладом ходу, динаміки подій або їх епізодів у временнoй послідовності. До подієвим мовним партіям відносимо наратив. Одним з функціонально-смислових типів текстової організації мовної партії в діалозі є власне наратив, розповідь, оповідання.

Наратив в невимушеному спілкуванні реалізує фатические функцію: проведення часу в розмові, розвага співрозмовника кумедними історіями, артистичне уявлення незвичайних ситуацій. "Іноді монологізірованіе здійснюється завдяки особливій цікавинки, захвативаемості свого змісту", - відзначав Л. П. Якубинский [Якубінський 1986: 32]. Особливість семантики наративу полягає в тому, що в ньому розповідається про "неповсякденного станах і діях" [Арутюнова 1999: 84], про події, що відхиляються від звичайного, рутинного ходу життя, "складових« фігуру »на її монотонному фоні" [там же: 85], про ситуації, що характеризуються, з точки зору оповідача, деякою аномалією, відхиленням від норми і тим самим здатних викликати інтерес з боку слухача.

"Оповідальна фабула" (по В. В. Виноградову [1980: 49]) наративної мовної партії формується хронологічною послідовністю дій персонажа (персонажів). Змістовна і модальна цілісність текстової структури створюються за рахунок єдності авторської точки зору, що організує задум наративної мовної партії діалогу. Для розмовного діалогу первинною формою наративу є розповідь від першої особи, в якому в ролі оповідача виступає один з учасників діалогу. Це тип суб'єктивного авторського оповідання, організований точкою зору оповідача [Кожевникова 1994: 75].

Виділяються два різновиди композиційної організації суб'єктивного авторського оповідання, які Ц. Тодоров пов'язував з розповідним запорукою: "розповідь про себе", в якому оповідач одночасно виконує роль одного з дійових осіб наративу і для якого характерно "ототожнення я персонажа-оповідача до цього суб'єктом оповіді" [Тодоров 1975: Додати 75], і "розповідь про інші", в якому оповідач не фігурує як персонаж наративу.

Види наративних мовних партій групуються за ознакою позиції оповідача, його ролі по відношенню до описуваних подій. Позиція оповідача пов'язана з поданням до наративі категорії точки зору [Успенський 1970]. У суб'єктивному авторському оповіданні можливі три "точки зору", що розуміються як комунікативний модус оповідача по відношенню до подієвому змістом наративу. Комунікативний модус задає відповідні форми оповіді: 1) Учасник (модус "я робив") - наратив-Спогади або розповідь "про своє" (див .: [Китайгородська, Розанова 1999: 40-49]); 2) Свідок (модус "я бачив") - мемуарний наратив, або розповідь "про чужому" [там же]; 3) Реципієнт (слухач або читач: модус "я чув" або "я читав") - наратив-переказ (репродуктов). Ці форми оповіді деякі дослідники називають наративних жанрами [Китайгородська, Розанова 1999].

Спостереження над великим масивом наративних диалогических текстів дозволило нам розмежувати комунікативне будова і конструктивну схему наративу. Комунікативне будова описує динаміку мовної поведінки оповідача і її відображення в організації наративної мовної партії. Ми з'ясували, що комунікативне будова наративної мовної партії тричастинне: в ній виділяються метатекстовий введення, корпус наративу і метатекстового кінцівка [Борисова 2001].

Конструктивна схема [32] описує композиційну структуру корпусу наративної мовної партії - власне наративу. Конструктивна схема наративу представлена ??типізований функціональними компонентами його змісту, що мають текстове втілення.

Власне наратив будується як послідовність функціонально-семантичних фрагментів тексту. Кожен фрагмент в термінах функціонально-структурного аналізу може бути описаний як композиційно-семантична функція, яка відіграє особливу роль в структурі оповідання (див .: [Дейк 1989; Пропп 1928; Тодоров 1975]). Семантичні функції текстових фрагментів трактуються як "стійкі елементи", які "утворюють основні складові частини" [Пропп 1 928: 31] оповідної структури, прототиповому послідовність яких завжди однакова. У змістовній структурі наративу виділяються наступні компоненти: дійові особи (персонажі) - головний герой (оповідач і головна дійова особа), антагоніст (або неперсонифицированная антагоністична сила, що створює протагоніст перешкоди); помічники. Виділяються їх дії, що допомагають або перешкоджають головному персонажу розповіді вийти з незвичайній ситуації і відновити нормальний хід речей. Подієва фабула розгортається в просторово-часових координатах конкретної обстановки.

Для суб'єктивного авторського наративу, в змістовній структурі якого оповідач виступає як учасник подій ( "розповідь про себе", заснований на особистому досвіді), характерне поєднання суб'єктивної точки зору оповідача і персонажа, що проявляється в єдиному модусі всього тексту "я розповідаю тобі про свої дії і станах "і в єдиній спрямованості вектора оцінки.

Послідовність викладу зазвичай відповідає временнoму розгортання події, яке відбивається в прототиповому порядку проходження фрагментів оповіді: Пресобитіе > Ендособитіе > Постсобитіе (див .: [Шабес 1989]). Подієва структура фабули відбивається в мовних фрагментах з інваріантними текстовими функціями. У ролі таких фрагментів виступають різні набори епізодів події, що виконують в структурі оповідання однакові функції: Резюме, Опис навколишнього оточення або Розташування, Ускладнення, що включає "характеристику основних« катастрофічних »подій" [Дейк 1989: 195], Розв'язка і Коду. Т. А. ван Дейк підкреслює особливу роль в наративі епізодів з функцією Оцінки [Дейк 1989: 194, 211, 255]. Послідовність мовної реалізації функціонально-семантичних фрагментів - це композиційна структура власне наративу як типу оповідного монологічного тексту. Аналіз композиції розмовних наративів дозволяє виділити базові інваріантні компоненти її прототіпіческой структури: Зачин, Експозиція, Ускладнення, Розв'язка, Коду.

Слід враховувати, що членування наративу на репліки відбувається спонтанно, через втручання слухача в хід розповіді, і не має композиційної релевантності. Дискретність реплік оповідача відображає комунікативне, але не композиційне членування наративу: кордону реплік ситуативні. Вони не збігаються з межами граматичних пропозицій: 9. А я ж пішла на пошту від машини не взяла 10. ключі. Межі реплік не збігаються з межами мовних вчинків: 16. Я вважаю/ <немає/ ну не можна так/ 17. його залишати щось>/ < Рп репродуктов (передача думок персонажа) - Рп репрезентатів (коментар-обгрунтування) > він ще напереживалися що його одного тут прив'язали/ 18. ще від стресу що-небудь з ним трапиться. Членування наративу на композиційні частини також не збігається з межами реплік комунікантів: 11. Ну я і думаю <що робити?>// < (кінець Осложненія¦начало Розв'язки) > я говорю охорони/ <Знаєте що/ мужики/ я його прив'яжу тут/>[33].

Опишемо репрезентірованія конструктивної схеми наративу в розгорнутому диалогическом наративі коммуниканта А. з діалогу, що приводиться цілком в додатку.

Зачин - уявлення вихідної ситуації і дійових осіб - репліки 3-4 (Пішли з Герасимом платити за телефон// 4. ось.)

Експозиція - опис обстановки і нормального ходу події - репліка 4 (на повідку/ все як годиться// Пішли через двори/ гуляємо/ все добре/ дорогу перейшли/ до цієї/ до нашої поштою)

Ускладнення - введення аномальної девіації, відхилення від звичайного (планованого) ходу подій - з репліки 4 (і він у мене бігом на стоянку/ 5. втримати щось не можу адже/) До середини репліки 11 (Ну я і думаю <що робити?>)

Розв'язка - "опис заходів, вжитих для подолання перешкод, що виникають в результаті цих подій" [Дейк 1989: 195]: репліки з 11 по 34.

Коду - вводить результуючу ситуацію, стан справ, досягнуте в результаті вжитих персонажем дій - кінець репліки 34 (довіз нас до входу у двір/ до ларька//), За якою слід метатекстового кінцівка-висновок (35. Ось так ми славно погуляли/ (З усмішкою) заодно і за телефон заплатили//)

Оцінка передає думки оповідача про події та його ролі в них: реалізується в оціночних фрагментах реплік 4, 5, 17, 21, 22 і ін.

Особливість оцінного компонента полягає в тому, що він може виражатися на різних стадіях оповідання і формує як цілі текстові фрагменти (компоненти) з оціночної домінантою самоіронії (я як баба з холодильником/ з цією собакою/ і з собою не візьмеш і тут не залишиш/; у мене ще видок відповідний/ знаєш/ ця куртка/ спідниця циганська квітчаста/ якісь кросівки/; вийшла погуляти з собакою називається/), Так і окремі оціночні вкраплення (елементи) на рівні лексики і фразеології (пащу крокодиляча; кабан такої; ласкавий як кошеня), Експресивного синтаксису (наприклад, особливості передачі чужої мови) і інтонації (невелика собачка (Іронічно) і ін. Паралингвистические послід в тексті). Сукупність оціночних компонентів і елементів формує інтегральну модальність тексту.

Семантично і композиційно акцентованою позицією наративу є Зачин і Ускладнення. Функція зачин (Пішли з Герасимом платити за телефон//) - Експлікація відправної точки, введення ситуації. Зачин стратегічно значущий для оволодіння увагою слухача, для отримання його згоди на тривале утримання комунікативної ініціативи. Наведемо кілька прикладів зачинів наративу, наступних після метатекстового введення наративної мовної партії: Наша бабуся/ Афанасія Кирилівна ... залишилася сиротою трьох років// [ЖР: 12]; У село люблю їздити/ відпочивати і душею і тілом// [ЖР: 17]; Якось поїхали ми на Вятку/ риби немає [ЖР: 17]; З дідусем я поїхала/ три роки їздила на плузі з ним/ ось він розвіє а я пашу// [ЖР: 36]; Діка// прекрасний пес/ причому пес такий такий/ ну-у ... велика лайка/ дуже/ абсолютно не боїться собак// [ЖР: 112]; А ми їздили до Ірини родичам// [ЖР: 128]; Приїхали ми в Южу/ а Южа - зосередження Іркіна родичів// южа/ містечко зовсім класний/ самий класний чоловік там була бабуся// бабуся ця значить/ [ЖР: 132]; Ну пішла заставати теляти// теляти застала вийшла і/ затнутися нема за що/ розкотитися ніде і ось/ впала/ [ЖР: 165]; [Наталя] бігом/ вранці на роботу прібежла/ значить/ ну і ось у неї означає перерву з 12 до першої години// [ЖР: 191].

Особлива значимість для композиції наративу функції Ускладнення підкреслюється регулярністю її відображення в метатекстового введенні наративу як його теми. Виникає своєрідний "заголовок" тексту, що задає проспективні відносини всередині нього: А з чого все почалося/ до нас лізли в квартиру/ коли я була в квартирі// (РТ); Багато помідор пропало у мене так-то// [ЖР: 48]; Ось така штука була/ ось коли у нас пса-то з'їли на полюванні [ЖР: 112]; Мені найбільше сподобалося як до нас поліція в Парижі пристала (РД-2). Можна стверджувати, що відсутність в композиційній структурі наративу Ускладнення, що відображає відхилення від норми, деяку несподівану девіацію в розвитку події, веде до втрати кульмінатівності; це усвідомлюється слухачем як відступ від канону і комунікативна невдача оповідача.

Типи наративів в діалозі відрізняються за формою мовного втілення. Можна виділити діалогічні наративи і монологические наративи. Діалогічні наративи породжуються в нарративном режимі діалоговеденія, монологические наративи - переважно в реплицирующихся.

Розгорнутий діалогічний наратив - "текст у тексті" (Ю. М. Лотман) діалогу: він має текстові показники єдності хронотопу, окремо, відмежованістю, завершеності, змістовної і модальної цілісності і може бути кваліфікований як цілісний тематичний діалогічний фрагмент. Наративний режим діалоговеденія з установкою коммуниканта розвиток фабули оповідання при тривалому утриманні комунікативного ходу сприятливий для текстової маніфестації композиційної схеми наративу в умовах діалогу. Очевидно, розгорнутий наратив є найбільш повною реалізацією задуму оповідання. У наративної мовної партії повествовательная текстова структура отримує закінчене змістовне втілення.

Наведемо розподіл функціонально-семантичних фрагментів наративу-унісону між оповідачами А. і І. (див .: [ЖР: 128-130]. ??Для повноти аналізу вкажемо і компоненти метатекстового рамки наративної мовної партії. Цифра в дужках позначає порядковий номер репліки в мовної партії даного оповідача.

Метатекстовий введення: А. (1): Можна про Місто Горький історію розповісти? (ЗВЕРТАЮЧИСЬ До І.) Розкажи про Кремль// <...> Про місто Горький історія// розповідається вісімнадцятий раз//

Експозиція - А. (2-5); І. (1-9).

Зачин: А. (5) Ми пішли гуляти ввечері/ вже темніло//

Ускладнення - А. (10) Ну і з двох сторін йдуть/ велике досить відстань/; І. (10) і ми/ вже спускалися/ і тут йшла якась компанія підлітків/ ну не знаю кому вони ... Аня мене давай смикати/ <Пішли назад> // А. (12) вони кричать <Дівчата! Дівчата!> // щось там таке/ Ускладнення включає кульмінатівний пуанти: І. (13а) і ці значить люди/ вони зверху вже йшли і говорять <Дівчата / у вас з головою щось все в порядку?> (ЗАГАЛЬНИЙ СМІХ)

Розв'язка - А. (13, 14); І. (11-13). І ми знову видерлися на (СМІЄТЬСЯ) таку висоту/ на кремлівську цю стіну/ і навколо ось так обійшли майже бігом/ там спустилися і йдемо//

Коду - А. (13а) і ці значить люди/ вони зверху вже йшли і говорять <Дівчата / у вас з головою щось все в порядку?> (ЗАГАЛЬНИЙ СМІХ)

Метатекстового кінцівка-резюме з оцінкою - А. (15) Це правда було дуже смішно; І. (13б) Так стало незручно!

У композиційній структурі розглянутого наративу-унісону є ускладнює компонент - асоціативно пов'язаний з темою вступний наративний епізод - компрессированний наратив А. (5а): Миша Симаков там виявляється працював // а я і не знала // працював там на зварювальному виробництві цілий рік / уявляєш ? (НРЗБ).

Кількість і функції компонентів композиційної структури наративу залежать від кількості сорассказчіков. Функціонально-семантичні фрагменти наративу-тріо розподілені між трьома мовними партіями оповідачів.

Мовна партія А .: метатекстовий введення (Я пам'ятаю / Кирюха мені сказав тут/ <Двадцять і п'ять тисяч> розумієш/ <На мене стали справу шити> //); оцінка і зачин (нормально/ пропало двадцять п'ять штук!); експозиція (Я приходжу до Олегу/ Олег каже/ <Грошей немає> /); ускладнення (думаю/ <Що може бути? ну нікому взяти крім дитини> //); розв'язка (А на наступний день/ на роботі/ я сиджу-сиджу/ Грю/ <Ти (НРЗБ) давав Серьозі-то?> /); коду (він мало не до стелі від радості підстрибнув/ грит <Так! зрозумів! Ну точно! є!> //).

Мовна партія О .: Експозиція (Ну немає вдома! Ну немає і все//); оцінка (Це найстрашніше); ускладнення (Причому його прямо-то не звинувачували/ ну ні-і/ запитали просто/ говорить <Не брав> / і не вірити йому не можу//); метатекстового кінцівка-резюме з оцінкою (Що ж/ не дай Бог таке знову пережити//)

Мовна партія І .: Оцінка (Ой/ це був жах вообше!); експозиція (А я йому кажу/ <Склеротик старий / у тебе гроші четвертий раз пропадають> / (ЗАГАЛЬНИЙ СМІХ) причому йому здається що ось/ все він/ все записав/ що на що пішло/ що кому видано/ Усе//); ускладнення (Немає і все// ми просто вбиті були/ по-перше дитина/ а потім гроші-то добре б свої/ тоді наплювати/ вони ж конторські//); коду (У нас взагалі національне свято був в родині!).

У наративі-унісон один функціонально-семантичний фрагмент може розроблятися кількома оповідачами з різних точок зору: наприклад, ускладнення як основний компонент наративу проходить через всі три мовні партії. Послідовність функціонально-семантичних фрагментів в композиції інтегративної наративної мовної партії виявляє повтори і зрушення, зумовлені множинністю точок зору: метатекстового введення (А.) - Оцінка (А.) - Зачин (А.) - Експозиція (О.) - Оцінка (І. ) - Експозиція (А.) - Ускладнення (А.) - Оцінка (О.) - Ускладнення (А.) - Ускладнення (О.) - Експозиція (І.) - Експозиція (О.) - Ускладнення (І.) - розв'язка (А.) - Коду (І.) - метатекстового кінцівка (О.). Композиційно і змістовно акцентованою є позиція Ускладнення (кульмінатівний пуанти), яке розробляється всіма оповідачами в етичному оціночному ключі.

Отже, постійний набір функціонально-семантичних компонентів і їх регулярна послідовність в розмовному наративі - інваріантні параметри текстової структури, яка залишається незмінною і в нарративном і в наративно-унісонному діалозі.

Розглянемо композиційно-змістовне варіювання прототіпіческой наративної моделі.

Мовні реалізації наративної текстової структури в діалозі мають різні форми, що задаються режимом діалоговеденія. Вище ми описали діалогічний наратив, який існує в поєднанні двох мовних партій коммуникантов. Мовна партія оповідача (сорассказчіков) в розгорнутому диалогическом наративі є текстоструктурірующей: вона розгортається в рамках композиційної структури власне наративу.

Діалогічні наративи за ступенем розгорнення, поширеності, по мовному обсягом наративної партії діляться на розгорнутий наратив (оповідання) і компрессированний наратив (розповідь). Дослідники виділяють ряд відмінностей, пов'язаних з прагматичними умовами реалізації цих наративних жанрів, змістовно-тематичними характеристиками тексту і його структурно-композиційною організацією [Китайгородська, Розанова 1999: 43-44]. Нам здається, що, крім цих особливостей, відмінність розповіді й оповідання полягає в слабкій акцентуації, сюжетної розмитості в останньому композиційних компонентів Ускладнення і Розв'язки, як в наступному прикладі з мовної партії А. (механіка, 35 років):

А. - (1) А ще рибалити люблю// я часто ходив рибалити на озеро/ на Старицу// <...> Там завжди риби багато було/ щук навалом. Один раз клювало добре/ і день був/ і я просидів до вечора/ а ввечері хотів скупатися/ думав спочатку вода холодна/ а зайшов/ вона як молоко парне. (2) Ага/ випадок смішний згадав. Якось поїхали ми на Вятку/ риби немає/ я одну випадково зловив/ да здорова виявилася/ а по дорозі нас дощик застав/ а у нас навіть рибу дівати нікуди// ми ж просто так поїхали/ не знали що випадково рибу зловимо// так я її за хвіст і бігти// ну і картина (Сміється) ми все біжимо під дощем/ попереду я з величезною рибою за хвіст/ прямо по калюжах. (3) А потім пам'ятаю на весіллі у сестри побував. Мені в армію вже ось-ось/ а вона запрошення надіслала/ <Виїжджай мовляв / заміж виходжу> / ну я прикинув/ встигну/ і поїхав// прилетів до них/ з літака прямо в ЗАГС/ а сестра здивувалася/ <Ой> говорить <Ми тебе не чекали ». Сумку в квартиру/ мене в машину і поїхали. Стіл був дуже красивий/ а я зробив дві фотографії/ кольорові обидві// значить одна фотографія стіл тільки накритий/ інша стіл після обіду// вже ніякої симетрії// [ЖР: 17-18].

Мовна партія оповідача А. містить три наративних епізоду, межі яких позначені в тексті цифрами. Ці епізоди можуть бути кваліфіковані як розповіді, оскільки в їх композиції слабо виділено Ускладнення (а ввечері хотів скупатися/ думав спочатку вода холодна/; а по дорозі нас дощик застав/ а у нас навіть рибу дівати нікуди//; Мені в армію вже ось-ось/ а вона запрошення надіслала/), Внаслідок чого кульмінтівность сюжету ослаблена і Розв'язка позбавляється функції дозволу ускладнення. Крім того, розповідь тяжіє до жанру бесіди, а розповідь - до жанру розмови, хоча ця різниця не абсолютно. Здається, що не останню роль в розмежуванні наративних жанрів розповіді і оповідання грає фактор комунікативної і жанрової компетенції оповідача. Хороший оповідач навіть незначного події може надати напруженість і кульмінатівность і вміло підтримувати інтерес слухача власне текстовими наративних прийомами: барвистим описом обстановки, живий характеристикою персонажів, гіперболізацією незвичайного і комічного, організацією кульмінатівного пуанта і несподіванкою розв'язки - всім тим, що вважається приналежністю цікавої розповіді. З цієї точки зору характерна реакція Б. (студентки, 21 рік) на розповідь А .:

А. - <...> Ось. І це все було на травневі свята// <Кінець розповіді. - І. Б.>

Б. - (незадоволених) Усе?

А. - Усе/ а че ті ще//

Б. - (з докором) Я ж серйозно попросила розповісти//

А. - Дак я ж серйозно і розповідав// не віриш? Чес-слово це було! [ЖР: 18].

Діалогічним формам протиставлені монологические форми наративу, включені в структуру діалогічного взаємодії. У них наративна текстова структура розгортається в межах однієї репліки-висловлювання, які не переривається втручанням другого комуніканта. Монологічні форми наративу характерні для реплицирующихся режиму діалоговеденія. У них кордону репліки-висловлювання, композиційно іррелевантние в діалогічних наративах, виконують функцію текстового обмежувача і задають комунікативний простір мовної реалізації наративної текстової структури.

Наявні в нашому розпорядженні записи розмовних діалогів дозволяють крім розповіді і оповідання виділити компрессированний розповідь як згорнуту форму наративу в функції окремої діалогічного репліки.

К. - а ... вчора з ранку/ десь в "Тканинах"/ я в "Юності" -то була/ стільки викинули/ говорить ситцю і ось народу було мало/ а потім як дізналися і набігли/ і магазин-то все/ закрили на переоблік//

О. - Я сьогодні теж вранці пішла/ кажу яблук може немає/ були яблука/ я купила/ пішла догори/ мило там було// Грю/ за квітень-то куплю хоч мила// а мила-то вже немає/ а верх-то ще був закритий// [ЖР: 63].

Перед нами обмін компрессированного наративних репліками в побутовому розмові. На відміну від розгорнутого діалогічного наративу (розповіді і оповідання), компрессированний розповідь виконує інформативну, а не фатические функцію в спілкуванні. Для нього також характерна наповненості, виклад дій у временнoй послідовності, але він позбавлений наративної рамки, в ньому відсутній або мінімально виражені композиційні компоненти наративу (Експозиція, Ускладнення, Розв'язка і Оцінка). Невеликий обсяг репліки виключає втручання слухача, його підтримують репліки не розривають мікромонолог оповідача. Зміст компрессированного розповіді зводиться до ланцюжка ключових слів, зазвичай дієслівних лексем, що описують послідовність дій (станів) одного дійової особи або послідовних стадій ситуації: пішла (в магазин) - купила (яблука) - пішла (далі) - не купила (мило); була (в магазині) - викинули (ситець) - Було мало (народу) - Дізналися - набігли - закрили (магазин).

Ступінь компресії розповіді визначається двома факторами: 1) кількістю виражених функціонально-семантичних компонентів наративної структури; 2) обсягом мовної продукції оповідача. Максимальна компресія наративу зводить його подієвий зміст до усіченої структурі. Варіанти усічених структур компрессированного наративу різні.

Експозиція (з елементами Ускладнення) + Розв'язка: Вишню хотіла заморожену/ на пиріг/ вчора всі магазини оббігла/ так і не купила// (РТ); Л. - ось в зимові канікули я ходила на масаж/ подружки мама туди влаштовувала (Зітхання) масаж комірцевої зони/ як раз для людей зайнятих сидячою роботою/ і-і/ значить/ там мені порадили/ у мене сольові галуз ... відкладення на лопатках/ і-і спеціальний комплекс вправ щоб це якось поліпшити// Ти знаєш/ поліпшується/ взагалі навіть помітно/ якось легшає ... [ЖР: 92]; Ми якось значить/ познайомилися/ щось познайомилися днем/ зайшли в "Метро"/ в бар/ біля ЦУМу/ взяли по коктейлю/ з Оленкою удвох сидимо/ і два хлопця значить підсіли/ <Дівчинки>/ туди-сюди познайомилися/ потім значить пішли/ Ленка з одним пішла гуляти/ я з іншим// [ЖР: 93]; Ми коли тут спати лягли/ якраз телефон задзвонив/ я швидко відкрила/ а Володя за мною йшов/ той двері закрив/ природно/ а зсередини не закрив/ а вранці шукаю свій ключ/ куди я могла свій ключ діти/ виходжу/ так думка проскочила/ не може бути// а ключ там вставлений// і всю ніч проспали/ будь ласка// [ЖР: 135].

Експозиція + Розв'язка + Оцінка: Зайшла зараз в господарські товари/ в нашу "Господарочка"/ продавали ці/ знаєш/ навіть не порошок/ паста для чищення/ Ну ось/ сказали людям <можна брати необмежено>/ так готові на голову собі наставити там цього порошку .../ масовий психоз// [ЖР: 91]; вчора бачив/ в ЦУМі продається індивідуальний комп'ютер/ сім тисяч сто тридцять карбованців/ виробництво/ місто Качканар. Я взагалі випав// черги немає чомусь// [ЖР: 144];

Всі наведені вище приклади компрессірованних оповідань характеризуються розмитістю Ускладнення: його ослаблені елементи входять в Експозицію: багато помідор пропало; у мене сольові відкладення на лопатках; два хлопця підсіли; сказали людям <можна брати необмежено>; той двері закрив/ а зсередини не закрив. Всі наведені приклади об'єднуються акцентуацией категорії дії і временнoй послідовності дій при мінімальній мовної розробці Оцінки і Обстановки (характеризації місця, персонажів, їх станів, зовнішності і под.). Можна констатувати, що компрессированний розповідь являє собою перерахування дій в їх временнoй послідовності. Він позбавлений фабульній рельєфності: всі дії в ньому композиційно рівнозначні, він позбавлений кульмінатівності.

Обсяг мовної партії оповідача в компрессированном оповіданні задається, з одного боку, вузьким діапазоном вербалізуемой подій, а з іншого, відсутністю "змістовної або експресивної домінанти" [Винокур 1993: 26] наративу: ти знаєш/ Карл Маркс теж ходив/ він не один килим потоптав/ і Женні Маркс не знала що з ним робити/ витопче посеред головне килима/ з боків-то хороший килим/ а середину хоч викидай// да пивка любив/ а сигари курив/ [ЖР: 149]. При цьому фактором, що збільшує мовної обсяг наративу, стає установка на підтримання контакту, що надає фатические мовну модифікацію змістовно-фактуальную (подієвому) плану змісту висловлювання. Розглянемо фатические модифікацію компрессированного наративу на наступному прикладі мовної партії:

А. - 1. Багато помідор пропало у мене так-то // 2. Я / алоем-то наполівала / спочатку я марганцем полила / а потім алоем / там напоїла / напоїла // 3. Так-так-так / розвела його водичкою / він у мене добу постояв / ось сьогодні зробила / а назавтра / і полила / процідила і полила / ось вони і заспокоїлися // [ЖР: 48].

Модель наведеного компрессированного наративу укладається в схему: Експозиція з елементом Ускладнення (хвороба помідорів) + Розв'язка (полив і одужання помідорів). Фатическая модифікація мовного розгортання моделі визначається неадекватною подробицею Розв'язки, вираженої в зайвої деталізації дії (полив) І лексико-синтаксичним повтором репрезентують дію компонентів: алоем-то, марганцем, алоем, водичкою; наполівала, полила, напоїла, розвела, постояв, зробила, полила, процідила і полила.

Максимальна компресія наративу зводить його до "виродженим" формам, якими є констатують повідомлення про подію або факт його існування в віднесеності до його учасників та просторово-тимчасовим координатами (репрезентатів або констатив): А коли я вчилася в музичній школі у нас був клас контрабаса/ або віолончелі/ забула вже// [ЖР: 54]; Ось я все своє дитинство простояла за хлібом в черзі// величезні черги/ ось у мене і спогади мого дитинства// [ЖР: 111]; А у мене коли Володя чергує/ я все кватирки закрию/ а потім спати ляжу// [ЖР: 135]; Кадочникова не обрали/ і там не обрали/ Кадочников ніби як без місця/ взяли і призначили [ЖР: 147]; у нас в райкомі/ в райкомі/ працює заввідділом/ зав по ідеології/ ми з ним разом жили/ майже що в одній кімнаті// [ЖР: 147].

Структурно-сематіческімі критерієм розмежування компрессированного розповіді і повідомлення є кількість пропозицій в репліці-висловлюванні і семантика предиката: повідомлення - пропозиція факту (див .: [Арутюнова 1999]), розповідь - послідовність пропозицій, організованих предикатами дії або стану.

На розмитість межі між наративом і повідомленням звертали увагу багато лінгвісти [Кожин і ін. 1982: 158; Одинцов 1980: 93-94].

Ступінь структурної розгорнення або стислості наративної структури на тлі діалогічного або монологічного форми її реалізації в мовленні дає чотири основні різновиди реалізації наративної структури в розмовному діалозі. Співвідношення цих різновидів може бути представлено у формі таблиці.

Різновиди наративу в діалозі

Форма мовної реалізації  мовний обсяг
 розгорнутий  компрессированний
 діалогічна  оповідання  розповідь
 монологічне  компрессированний розповідь  Повідомлення

Однак слід врахувати, що при компресії змінюються не тільки структурно-композиційні властивості наративу, але і його комунікативні функції: співвідношення фатікі та інформатики зміщується в бік переважання інформатики в ряду оповідання > розповідь > компрессированний розповідь > повідомлення до правих членам ряду. Наш матеріал показує, що компрессированний розповідь, крім функції інформування, може виступати у вторинних функціях, пов'язаних з реалізацією ненарратівних інтенцій мовця: обгрунтування думки чи оцінки, заперечення, ілюстрування, відповідь на питання, висновок, жарт і ін., Що також є свідченням сублімації жанру.

Тональність як компонент моделі мовного жанру | додаток
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати