Головна

Огляд основних підходів до вивчення дискурсу і культури | Приклади вивчення дискурсу в контексті культури | ритуальний дискурс | Жанр розмовника: між текстом і мовою | Концепти адресата і автора в жанрі | Історія і ігровий компонент | Як жанр політичного дискурсу | Про канони внутріжанровой інтеракції | Люди хочуть бути біля нього завжди | Дискурсивні особливості текстів |

Тональність як компонент моделі мовного жанру

1. Соціальні зміни (теорії, моделі, фактори).
  2. h_sum.dat суму, твір і суму квадратів компонент вихідного файлу.
  3. I. Математичні моделі в економіці.
  4. I.1 Розрахунок w (X) при заданій масі (або обсязі) компонентів розчину
  5. II. МОДЕЛЮВАННЯ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ
  6. III. Жанрові моделі художньої публіцистики
  7. III. МОДЕЛЮВАННЯ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ

(На матеріалі мовного жанру "загроза")

Функціонально-прагматичне напрямок в дослідженні текстової діяльності розглядає текст як єдність трьох компонентів - когнітивного, модального та текстуального.

Когнітивний компонент показує, як фрагмент дійсного (або можливого) світу відбивається у свідомості комунікантів. Він може бути представлений у вигляді фреймів або схем. Модальний компонент втілює спосіб передачі інформації. Він грунтується на ціннісних параметрах відображення дійсності. Комуніканти формують своє ставлення до тексту в залежності від їх установки описати світ (епістеміческі модальність), змінити світ (деонтическая модальність) і дати йому оцінку (аксіологічна модальність). Текстуальний компонент структурує текст, забезпечує його зв'язність і цілісність, організовуючи, таким чином, його когнітивний і модальний компоненти.

Модальні відносини, що виникають в процесі комунікації, слід розглядати з точки зору автора і реципієнта. Автор як активне творче начало вибирає модальності, що максимально відповідають його інтенція. Реципієнт же виокремлює нову інформацію, порівнює її зі своєю індивідуальною когнітивної системою (ІКС - термін А. Г. Баранова), а потім частково або повністю включає її в ІКС або відкидає її. Суб'єктивність, яка є одним з основних властивостей комунікації, може бути виражена за допомогою ланцюжка залежностей когнітивних, поведінкових і комунікативних функцій мови.

У текстоцентріческой концепції суб'єктивні модальності представлені трьома типами:

міжособистісними (епістеміческі, деонтическая і аксіологічна модальності);

особистісними (емотивні, епістеміческіе, деонтіческіе і композитивним модальності);

тональними (характеризують відносини як формальні, жартівливі, іронічні, ворожі, поблажливі і т. д.) [Баранов 1994: 22].

Будь-яке висловлювання зводиться до формули М (Р), де пропозиція виступає як когнітивний компонент, а модальна рамка - як комунікативний. Пропозиція, лінгвістично представляє предмети і їх зв'язку, є більш стабільним членом формули. Модальна рамка більш рухлива і може варіюватися. Оскільки текст формується з висловлювань (але не є їх механічною сумою), то він має модальністю і, отже, тональністю як її складової. Тональність властива текстам всіх мовних жанрів, незалежно від соціо-та етнокультурної приналежності їх авторів. Звичайно, в науковому або офіційно-діловому стилі варіювання тональності обмежена рамками інституціональності, але позиція автора, тим не менш, є видимим.

Під тональністю ми розуміємо спосіб представлення тексту автором, при якому він висловлює своє ставлення до тексту, реципієнту, насправді і до себе самого в додаткових характеристиках, що забарвлюють пропозицію до відповідних тони з урахуванням сфери спілкування і особистісних якостей комунікантів. Тональність характеризує спосіб передачі пропозиції і описує її в регістрах жартівливо, іронічно, офіційно, презирливо, вороже і т.д.

Текст будь-якого мовного жанру має в своїй основі якийсь емоційно-когнітивний фрейм. А. Вежбицка виділила такий фрейм деяких мовних жанрів через послідовність простих речень в рамках своєї теорії елементарних смислових одиниць ( "semantic primitives"). Ці елементарні одиниці можуть бути виділені в різних мовах, і в результаті аналізу текстів одного і того ж мовного жанру в англійській і російській мовах ми прийшли до висновку, що елементарні складові жанру однакові в обох мовах. Ось як представлений, наприклад, мовний жанр прохання:

хочу, щоб ти зробив для мене щось хороше (Х)

кажу це, тому що хочу, щоб ти це зробив

не знаю, зробиш ти це, тому що знаю, що ти не зобов'язаний робити те, що я хочу, щоб ти робив [Вежбицка 1997: Додати 104].

Як видно з моделі, в ній присутні елементи модальності, але даються вони в найзагальнішому вигляді. Подібним же чином вони представлені і в моделях інших мовних жанрів: "знаю", "думаю", "говорю", "хочу", "відчуваю себе". Тональність конкретизує цей аспект модальності, вносячи безліч нюансів.

Модель кожного мовного жанру має своєї модельної тональністю. Дотримуючись які у даному соціумі нормам поведінки (в тому числі і мовного), а також в результаті їх багаторазового повторення, коммуникант знає, що прохання слід вимовляти "ввічливо" і "зацікавлено". У його ІКС також є інформація про те, що загроза повинна звучати "серйозно", "сердито", "загрозливо". наприклад:

1) The last order, grotesque in its urban familiarity, produced a gust of anger. "I'll hurt you", he said, sobbing with emotion. "By Heaven, I'll hurt you. Leave me alone!" (H.G. Wells) Останній наказ, який нагадав йому великий світ і тому прозвучав так гротескно в цій країні сліпих, викликав у нього напад гніву. - Я вдарю тебе, - сказав він, схлипнувши від натовпу емоцій. - Клянуся Богом, я вдарю тебе. Залиш мене в спокої.

Загроза суб'єкта виглядає цілком реальною. Її повтор, а також вказівку на переповнювали коммуниканта емоції ( "a gust of anger", "sobbing with emotions", "by Heaven") підтверджують серйозність його намірів.

2) Володя. Ти тут досить-таки невміло намагався зіпсувати мої стосунки з Наташею. Я розраховую, що на цьому ти і закінчиш свої вправи. Зауваж, дуже на це розраховую. Дурнів шукай в іншому районі. (К. Фінн)

Володя "дуже розраховує" (повтор з посиленням), що адресат "закінчить свої вправи" (занижена оцінка) і припинить спроби посварити його з дівчиною. Слово з негативною, іронічної експресією "дурнів" підсилює загрозу.

Модельна тональність повністю відповідає пропозиції мовного жанру. Вона не несе додаткової смислового навантаження і сприймається як природна.

Мовний жанр реалізується через тексти відповідного типу. Тексти також можуть бути зведені в найзагальнішому вигляді до вищеназваної формулою. Отже, модальність, а разом з нею і тональність, було б правомірно ввести в модель мовного жанру. Тільки при з'єднанні пропозіціонального змісту і модальної рамки, частиною якої є тональність, модель мовного жанру буде представлена ??найбільш повно. До того ж, саме в такому вигляді модель жанру наблизиться до загальноприйнятої формі висловлювання.

Тональність визначається контекстом і надає індивідуальність кожного мовного твору. Вона допомагає автору висловити свої наміри, а адресату - розпізнати їх. Дане положення справедливо навіть для тих випадків, коли автор прагне приховати свої справжні наміри.

Слід зазначити, що в арсеналі тональності є не тільки лексичні і синтаксичні засоби. Вона може також бути виражена інтонаційно і за допомогою жестів і міміки. Інтонація, висота голосу, темп, тембр, логічний наголос, а також значущі для даної ситуації жести і вираз обличчя "видають" ставлення автора, його оцінку події. Перераховані фактори роблять мова більш яскравою і виразною. Однак сфера їх дії обмежується усним спілкуванням, коли має місце безпосередній контакт партнерів по комунікації.

У розпорядженні автора письмового тексту є ремарки, пунктуаційні знаки, курсив, розріджений написання, що полегшують реципієнту процес сприйняття. Але, як правило, автор не вводить всі засоби свого опис.

Безсумнівно, інтонаційні і поведінкові характеристики повинні враховуватися при аналізі мовного твори. Але вони не є обов'язковими і присутні не у всіх типах текстів. На цій підставі ми вважаємо недоцільним вводити фонетичний і поведінковий компоненти до складу модельної тональності.

На практиці комуніканти не завжди однозначно дотримуються моделі. І найчастіше змінам піддається тональність. Як ситуативно-залежний компонент, вона змінюється в залежності від намірів автора тексту. Така відмінна від модельної тональність буде переакцентуірованной, а саме мовно-жанрове явище - переакцентуація. Вперше про переакцентуація заявив М. М. Бахтін. Він зазначав, що "наприклад, жанрову форму привітання з офіційною сфери можна перенести в сферу фамільярного спілкування, тобто вжити з пародійно-іронічній переакцентуація, з аналогічною метою можна нарочито змішати жанри різних сфер" [Бахтін 1979: 259].

Як правило, модельна тональність частково присутня в текстах поряд з переакцентуірованной. Крім того, в текстах достатньої довжини співіснують кілька тональностей при одній-двох домінуючих.

Вибір тієї чи іншої тональності обумовлений індивідуальними рисами мовної особистості, а також конкретної комунікативної ситуацією. Різноманіття ситуацій обумовлює настільки ж численний набір тональностей. Найбільш часто зустрічається переакцентуація, як показало спостереження, є іронія. Наведемо кілька прикладів переакцентуірованного мовного жанру загрози. При модельних тональностях "серйозно", "агресивно" загроза може звучати:

1) "слабо", "понарошку":

Mrs. Gibbs. I'll come and slap the both of you, - that's what I'll do. (Th. Wilder)  Місіс Гіббс. Я прийду і відшльопаю обох, ось що я зроблю.

Загроза матері звучить "як ніби строго", її мета - зупинити хвору дітей. Вербальне повторення наміри замість його реалізації свідчить про удаваною загрозу, про невдоволення, вираженому бурчанням.

2) "жартівливо":

"If I was not the most good-natured man on earth, Tommy Chadwick, "said Paul Ford," I should write to the tram company to-night, and you'd get the boot tomorrow. " "All I say is," persisted the singular conductor - "all I say is - she's a lady, she is - a regular real lady! She chooses her company - and quite right too! That I do say, and nobody's going to stop my mouth. " (A. Bennett) - Якби я не був самим добродушною людиною на землі, Томмі Чадвік, - сказав Поль Форд, - я б сьогодні ж написав в трамвайну компанію, а завтра тебе б викинули звідти. - А я кажу, - наполягав незвичайний кондуктор, - я кажу, що вона леді, сама справжня леді! Вона вибирає собі попутників і робить це абсолютно правильно. Саме це я хочу сказати, і ніхто не закриє мені рота.

Пасажир вирішив посміятися над пихатим кондуктором, який ставив себе вище простих робітників. Тому і загроза звучить жартівливо. Умовний спосіб, вжите пасажиром, говорить про те, що загроза нереальна.

3) "роздратовано-іронічно"

Ухов. Я розумію, тобі свого часу не довелось подуріти досхочу. Так ти вирішила надолужити тепер? Мало того, своїми фантазіями морочиш голову сестрі. Стривай, життя ще стукне палицею по її обдарованій лобі. Самобутній талант! (А. Володін)

Презирлива характеристика дій адресата - "подуріти", "фантазії", "морочиш голову" демонструє роздратування говорить. А зневажлива оцінка якостей третьої особи - "обдарований лоб", "самобутній талант" - надають загрозу коммуниканта саркастичний відтінок.

У письмовому тексті тональність визначається: 1) авторськими ремарками, даними експліцитно, 2) особистісними характеристиками комунікантів, 3) оцінкою їх дій, 4) стилістичними прийомами. Разом з тим у багатьох текстах маркери тональності відсутні, і для її визначення необхідний макроконтекст. Зауважимо, що в творах російських авторів часто зустрічаються ремарки, що характеризують саме тональність події. У творах англійських та американських авторів в основному дається опис дій, які супроводжують интеракцию.

Таким чином, можна зробити наступні висновки:

1. Тональність як компонент суб'єктивної модальності властива будь-якому тексту незалежно від його жанру, а також від соціальної та етнічної приналежності його автора. Функція тональності полягає в передачі суб'єктивного ставлення автора до дійсності, його прагненні впливати на адресата.

2. Модель мовного жанру володіє модельної тональністю, яка повністю узгоджується з темою відповідного мовного жанру і є інваріантом.

3. На рівні конкретного тексту тональність може відхилятися від модельної, т. Е. Реалізуватися з різними переакцентуація, які приносять додаткову смислове навантаження. Все переакцентуірованние тексти, однак, перебувають у межах предметно-тематичної області мовного жанру. Змінюється лише місце тексту в поле жанру.

ЛІТЕРАТУРА

Баранов А. Г. Динамічна стилістика (контекстуалізм VS актуалізм) // Різновиди тексту в функціонально-стильовому аспекті. Перм, 1994.

Бахтін М. М. Проблема мовних жанрів // Естетика словесної творчості. М., 1979.

Вежбицка А. Мовні жанри // Жанри мовлення. Саратов, 1997..

І. Н. Борисова

Напад на ОМОН в Грозному | Наратив як діалогічний жанр
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати