Головна

БЕСІДА ПЕРШОГО ЗАСТУПНИКА НАРОДНОГО КОМІСАРА ЗАКОРДОННИХ СПРАВ СРСР АЛ. Вишинський З ПОСЛОМ ВЕЛИКОБРИТАНІЇ В СРСР P.C. Кріппсом

  1. B. відсікає прогалини, які стоять зліва від першого значущого символу в рядку
  2. I частина. Збір і рух до першого привалу (30-35 хв.).
  3. I. Як побудувати розповідь про залізницях Великобританії англійською мовою.
  4. II. Проведення першого етапу
  5. Аналіз статей різних іноземних ЗМІ
  6. Антропометричних показників у дітей першого року життя
  7. Баланс народного господарства

19 листопада 1940 р

таємно

Криппс заявив, що він приїхав з наступних трьох питань:

1. Британський уряд вважає, що воно не отримало відповіді на пропозиції Криппса з питання про прибалтійських пароплавах і тому воно вирішило використовувати пароплави на свій розсуд, причому суми за використання цих пароплавів британський уряд буде заносити на спеціальний рахунок з тим, щоб в майбутньому остаточно вирішити це питання.

2. Британський уряд хотіло б знати, які заходи має намір пред'явлення прийняти радянський уряд для відправки з Англії в СРСР трьохсот радянських моряків. Британський уряд дуже зацікавлений в цьому питанні. Чи має намір радянський уряд послати за ними пароплав?

3. Фінляндське уряд звернувся до англійського уряду із запитом, яке його ставлення до передачі нікелевої концесії в Пет-саме116 СРСР або змішаного радянсько-фінляндському суспільству.

Криппс підтверджує колишнє свою заяву з цього приводу і в даний час, але підкреслює, що сприятливе ставлення британського уряду до цього питання можливе за наявності запевнення з боку радянського уряду про дотримання 2-х умов:

1) нікель не повинен потрапити до німців і

2) передача концесії буде носити тимчасовий характер до закінчення війни.

При наявності згоди радянського уряду з цими умовами англійське уряд готовий надати всіляке сприяння тому, щоб передача концесії СРСР або змішаного радянсько-фінляндському акціонерному товариству була здійснена.

Перш ніж відповідати на 1-е питання, я запитав Криппса, що означає вислів «використовувати пароплави», чи означає це реквізицію пароплавів.

Криппс ухилився від прямої відповіді на це питання, повторивши, що пароплави будуть використані в звичайному порядку для торгових цілей, для малого каботажу.

Я відповів Кріппсу, що цей захід - та ж реквізиція, що Великобританському уряду відомо наше ставлення до наміру великобританського уряду реквізувати радянські пароплави. Про це я


Кріппсу вже заявляв двічі і повертатися до цього питання зараз не бачу необхідності, тим більше, що рішення великобританського уряду використовувати пароплави на свій розсуд, хоча б і з віднесенням якихось сум за використання цих пароплавів на спеціальний рахунок, виключає можливість обговорення всіх цих питань . З питання відправки естонських та латвійських радянських моряків в СРСР я сказав, що в Англії є достатня кількість радянських пароплавів, на яких можна було б відправити моряків в СРСР. На це Криппс заявив, що він внесе британському уряду пропозицію виділити пароплав з числа прибалтійських пароплавів для відправки естонських та латвійських моряків в СРСР. При цьому Криппс додав, що якщо ці моряки не виїдуть, то британський уряд має буде укласти їх в концентраційний табір.

Ця заява викликала мої рішучі заперечення з зазначенням на неправомірність подібних актів. Я нагадав Кріппсу, що справа йде про радянських громадян і, отже, на подібного роду дії ми змушені будемо реагувати найрішучішим чином.

Криппс послався на неправильність перекладу (перекладав перекладач Криппса), так як-де він казав не про концентраційний табір, а про табір для інтернованих іноземців.

Я знову підкреслив, що зареєструвалися відповідно до рішення Президії Верховної Ради СРСР естонських та латвійських моряків ми розглядаємо як радянських громадян і що жодних направлень їх в табір для інтернованих іноземців неприпустимо.

На це Криппс відповів, що він мав на увазі тих латвійських і естонських моряків, які не є радянськими громадянами.

3. З питання про нікелевої концесії в Петсамо я відповів Кріппсу, що його заява відрізняється від колишніх заяв британського уряду, викладених Критиком раніше, що я повідомлю цю заяву свого уряду; але особисто я сумніваюся в прийнятності цих умов. Особливо я підкреслив, що мова йде не про сприяння британського уряду, а про згоду, яке, як це мені зрозуміло із заяви посла, в даний час Криппс обставляє новими застереженнями.

У свою чергу Криппс підкреслив, що при прийнятті умов британського уряду останнім готове чинити тиск на фінляндський уряд для передачі концесії СРСР.

В кінці бесіди, нагадавши Кріппсу про його листі від 16 листопада цього року, в якому він висловлює жаль, що радянське посольство в Лондоні стало джерелом розголошення чуток про пропозиції британського уряду від 22 жовтня *, я заявив, що це припущення позбавлене будь-яких підстав.

За повідомленням т. Майського, спеціально запитаного мною в зв'язку з листом Криппса від 16 листопада, джерелом поширення чуток є Форін офіс, чиновники якого протягом останніх днів повідомляли різним журналістам про демарш Криппса від 22 жовтня.

На це Криппс зауважив, що Форін офіс отримав повідомлення від агентства «Юнайтед Прес», що їх кореспондент відомості про пропозиції британського уряду почерпнув в полпредскіх колах, що цей кореспондент має з Травневого тісний контакт.

* Див. Док. 460.


Я ще раз підкреслив, що будь-які повідомлення з боку повпредства в Лондоні про пропозиції від 22 жовтня категорично виключаються, що американський кореспондент, звичайно, має тісний контакт і з співробітниками Форін офіс і що Крігшсу належить джерело розголошення пропозицій від 22 жовтня шукати в міністерстві закордонних справ Англії.

На це Криппс відповів, що він повідомить про викладене своєму уряду.

Бесіда тривала 40 хвилин.

При розмові був присутній пом [ощнік] завідувача] Другим західним відділом т. Новиков.

А. Вишинський

АВП РФ, ф. 07, on. 1, п. 2, д. 22, л. 40-43.

ТЕЛЕГРАММА ПОВНОВАЖНОГО ПРЕДСТАВНИКА СРСР У ВЕЛИКОБРИТАНІЇ І. М. Майський У НКЗС СРСР | БЕСІДА ПОВНОВАЖНОГО ПРЕДСТАВНИКА СРСР У ВЕЛИКОБРИТАНІЇ І. М. Майський З ПАРЛАМЕНТСЬКИХ ЗАСТУПНИКОМ МІНІСТРА ЗАКОРДОННИХ СПРАВ ВЕЛИКОБРИТАНІЇ P.O. Батлер


Про канадських нікелевих копальнях в Петсамо | Про прийом у тов. Молотова | ТЕЛЕГРАММА заступник наркома ЗАКОРДОННИХ СПРАВ СРСР С. А. ЛОЗОВСЬКОГО повноважний представник СРСР У ВЕЛИКОБРИТАНІЇ І. М. Майський | БЕСІДА наркома ЗАКОРДОННИХ СПРАВ СРСР В. М. МОЛО-ТОВА З ПОСЛОМ ВЕЛИКОБРИТАНІЇ В СРСР Р. С. КРІП-псом | ТЕЛЕГРАММА ПОВНОВАЖНОГО ПРЕДСТАВНИКА СРСР У ВЕЛИКОБРИТАНІЇ І. М. Майський У НКЗС СРСР | БЕСІДА ПОВНОВАЖНОГО ПРЕДСТАВНИКА СРСР У ВЕЛИКОБРИТАНІЇ І. М. Майський З ПАРЛАМЕНТСЬКИХ ЗАСТУПНИКОМ МІНІСТРА ЗАКОРДОННИХ СПРАВ ВЕЛИКОБРИТАНІЇ Р. Батлер | БЕСІДА ПЕРШОГО ЗАСТУПНИКА НАРОДНОГО КОМІСАРА ЗАКОРДОННИХ СПРАВ СРСР АЯ. Вишинський З ПОСЛОМ ВЕЛИКОБРИТАНІЇ В СРСР P.C. Кріппсом | ТЕЛЕГРАММА ПОВНОВАЖНОГО ПРЕДСТАВНИКА СРСР У ВЕЛИКОБРИТАНІЇ І. М. Майський У НКЗС СРСР | ТЕЛЕГРАММА ПЕРШОГО ЗАСТУПНИКА ПАРОДНОГО КОМІСАРА ЗАКОРДОННИХ СПРАВ СРСР А. Я. Вишинський повноважний представник СРСР У ВЕЛИКОБРИТАНІЇ ІММАЙСКОМУ | ТЕЛЕГРАММА ПЕРШОГО ЗАСТУПНИКА НАРОДНОГО КОМІСАРА ЗАКОРДОННИХ СПРАВ СРСР А. Я. Вишинський повноважний представник СРСР У ВЕЛИКОБРИТАНІЇ І. ММАЙСКОМУ |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати