Головна

Толстой Лев Миколайович Рабство нашого часу 4 сторінка

1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

(* "Без держави" (нім.) *)

Справді, що ж таке держава, як не така ж хуліганські установа. Державна установа тільки складніше установи калабрийского розбійника, але ще більш аморально і жорстоко. У розбійника все платили подати отримували однакове забезпечення безпеки. У державі ж чим більше хто бере участь в організованому обмані, тим більше він отримує не тільки забезпечення, але і винагороди. Більш всіх забезпечений (завжди за ним охорона) імператор, король, президент і більше всіх витрачає грошей, зібраних з обкладених податками підданих; потім у міру більшого або меншого участі в урядових злочинах йдуть головнокомандувачі, міністри, поліцейські, губернатори і так до городових, менше всіх огороджених і отримують менше всіх платні. Той же, хто зовсім не бере участі в урядових злочинах, відмовляючись від служби, податей, суду, той піддається, як і у розбійників, насильства. Для позбавлення людей від їх лих і від рабства потрібно, щоб вони зрозуміли, що уряду не має необхідних і священні установи, до яких не можна ставитися інакше, як з покорою і благоговінням, як це постійно нав'язується людям. До урядів, як і до церков, не можна ставитися інакше, як з благоговінням або огидою. Час побожного ставлення до урядів, незважаючи на всю гіпнотізаціі, яку вживають уряди для утримання свого становища, все більше і більше проходить. І людям пора зрозуміти, що уряду суть не тільки непотрібні, але і шкідливий і надзвичайно аморальні установи, в яких чесний і поважаюча себе людина не може і не повинен брати участь і вигодами яких не може і не повинен користуватися. А як скоро люди ясно зрозуміють це, так вони, природно, перестануть брати участь у тих справах, тобто давати урядам солдатів і гроші. А лише тільки більшість людей перестане це робити, так само собою знищиться обман, поневолює людей. Тільки у такий спосіб можуть бути звільнені люди від рабства.

XV

"Але все це загальні міркування; справедливі вони чи несправедливі, вони не стосуються життя", - чую я заперечення людей, які звикли до свого становища і не вважають за можливе або не бажають змінити його. "Скажіть, що саме робити, як влаштувати суспільство?" - Кажуть звичайно люди достатніх класів. Люди достатніх класів так звикли до своєї ролі рабовласників, що, коли мова йде про поліпшення становища робітників, він, відчуваючи себе в положенні поміщиків, негайно ж починають придумувати всякого роду проекти для влаштування своїх рабів, але в думки не мають того, що вони не мають ніякого права розпоряджатися іншими людьми, а що якщо вони точно бажають добра людям, то одне, що вони можуть і повинні зробити, - це те, щоб перестати робити щось погане, що вони тепер роблять. А погане, що вони роблять, - дуже виразно і ясно. Погане, що вони роблять, - не тільки те, що вони користуються примусовою працею рабів і не хочуть відмовлятися від цього користування, а й те, що самі беруть участь в установі та підтримуванні цього примусової праці. Ось це-то їм і треба перестати робити. Люди ж робочі теж так розбещені своїм тривалим рабством, що більшості з них здається, що якщо їх положення погано, то винні в цьому господарі, надто мало платять їм і володіють знаряддями виробництва; їм і в голову не приходить те, що погане становище їх залежить тільки від них самих і що якщо вони точно хочуть поліпшення свого і своїх братів положення, а не кожен тільки своєї вигоди, то головне, що їм треба робити, це - самим перестати робити погане. А погане, що вони роблять, полягає в тому, що, бажаючи поліпшити своє матеріальне становище тими самими засобами, якими вони самі наведені в рабство, робочі, заради можливості задоволення тих звичок, які вони засвоїли, жертвуючи своєю людською гідністю і свободою, надходять в принизливі, аморальні посади або працюють непотрібні і шкідливі предмети; головне ж - в тому, що підтримують уряди, беруть участь в них податками і безпосередній службою і тим поневолюють самих себе. Для того щоб положення людей покращився, як людям достатніх класів, так і робочим треба зрозуміти, що покращувати стан людей не можна, дотримуючись свою вигоду, що служба людям не буває без жертв і що тому, якщо люди дійсно хочуть поліпшити становище своїх братів, а не своє одне, їм треба бути готовими не тільки на зміну всього того ладу життя, до якого вони звикли, і на позбавлення тих вигод, якими вони користувалися, але і на напружену боротьбу не з урядами, а з собою і своїми сім'ями, бути готовими на гоніння за невиконання урядових вимог. А тому відповідь на питання, що саме робити, - дуже простий і не тільки певний, але і надзвичайно завжди і для будь-якої людини удобопріменімий і здійсненний, хоча і не такий, який очікується тими, які, як люди достатніх класів, цілком впевнені , що вони покликані не виправляти самих себе (самі і так гарні), а вчити і влаштовувати інших людей, і тими, які. як робочі, впевнені в тому, що винні в їх поганому положенні не вони самі, а одні капіталісти і що виправитися це положення може тільки тим, щоб відняти у капіталістів те, чим вони користуються, і зробити так, щоб всі могли користуватися тими приятностями життя , якими користуються тепер одні капіталісти. Відповідь цей вельми певний, удобопріменімий і здійсненний, тому що закликає до діяльності то єдина особа, над яким кожен має дійсну, законну і безсумнівну владу, а саме: самого себе, і полягає в тому, що якщо людина - все одно, раб він чи рабовласник - точно хоче поліпшити не одне своє становище, а положення людей, то повинен сам не робити поганого, яке виробляє рабство його і його братів. А для того, щоб не робити того поганого, яке виробляє лихо його і його братів, він повинен по-перше, ні добровільно, ні примусово не брати участі в урядових деятельностях і тому не приймати на себе звання ні солдата, ні фельдмаршала, ні міністра , ні збирача податей, ні понятого, ні старости, ні присяжного, ні губернатора, ні члена парламенту і взагалі ніякої посади, пов'язаної з насильством. Це одне. По-друге, така людина повинна не давати добровільно урядам податей, ні прямих, ні непрямих, і точно так само не повинен користуватися грошима, зібраними податками, ні у вигляді платні, ні у вигляді пенсії, нагород і т.п. урядовими установами, вміст на податі, насильно зібрані з народу. Це - друге. По-третє, людина, що бажає сприяти не своєму одному благу, а поліпшення становища людей, повинен не звертатися до урядових насильствам ні для огорожі володіння землею та іншими предметами, ні для огорожі безпеки своєї і своїх близьких, а володіти як землею, так і всіма творами чужого або своєї праці лише в тій мірі, в якій до цих предметів не пред'являються вимоги інших людей. "[U5] Але така діяльність неможлива: відмовитися від будь-якої участі в урядових справах - означає відмовитися від життя", - скажуть на це. Людина, яка відмовиться від виконання військового обов'язку, буде поміщений у в'язницю; людина, не платить податків, піддається покаранню, і подати стягнеться з його майна; людина, яка відмовиться від урядової служби, не маючи інших засобів до життя, загине з сім'єю від голоду; то ж буде з людиною, який відмовиться від урядового огорожі своєї власності і особистості; не користуватися же предметами, обкладеними податками, і урядовими установами абсолютно неможливо, так як податками обкладені часто предмети першої необхідності; точно так же не можна обійтися без урядових установ, як пошта, дороги та інші. Абсолютно справедливо, що людині нашого часу важко відмовитися від будь-якої участі в урядовому насильстві; але те, що не кожна людина може поставити своє життя так, щоб не бути в будь-якій мірі учасником урядової насильства, не вказує того, щоб не було можливості все більш і більш звільнятися від нього. Не всяка людина буде мати сили відмовитися від солдатчини (але є і будуть такі), але кожна людина може не чинити чого з своєї полюванні в військову, поліцейську, суддівську або фіскальну службу і може віддати перевагу більш вигідною урядовій службі менш винагороджується приватну. Не всяка людина буде мати сили відмовитися від своєї земельної власності (хоча є люди, які роблять і це), але кожна людина може, розуміючи злочинність такої власності, зменшувати межі її. Не всякий може відмовитися від володіння капіталом (є й такі) і від користування предметами, що обгороджує насильством, але всякий може, зменшуючи свої потреби, все менше і менше потребувати предметах, що викликають заздрість інших людей. Не кожен може відмовитися від урядового платні (є й такі, що вважають за краще голодування нечесної урядової діяльності), але кожен може віддати перевагу меншу платню більшого, тільки б виконувані обов'язки були менш пов'язані з насильством. Не всякий може відмовитися від користування урядовими школами (але є і такі), але кожен може віддати перевагу приватну школу урядової. Всякий може все менше і менше користуватися і предметами, обкладеними митами, і урядовими установами. Між існуючим порядком речей, заснованому на грубому насильстві, і ідеалом життя, що складається в спілкуванні людей, заснованому на розумному згоді, затвердженому звичаєм, є нескінченна кількість ступенів, за якими не перестаючи йшло і йде людство, і наближення до цього ідеалу відбувається тільки в міру звільнення людей від участі в насильстві, від користування ним, від звички до нього. Ми не знаємо і не можемо передбачити, а тим більше наказати, як це роблять уявні вчені, - яким чином буде відбуватися це поступове ослаблення урядів та звільнення від них людей, не знаємо, і які форми буде приймати життя людське у міру поступового звільнення від урядових насильств; але ми безсумнівно знаємо, що життя людей, які, зрозумівши злочинність і злочинність діяльності урядів, будуть намагатися не користуватися ним і не брати участь в ньому, буде зовсім інша і більш згодна з законною життям і нашою совістю, ніж теперішня, коли люди, самі беручи участь в насильстві урядів і користуючись ним, роблять вигляд, що борються з ним, намагаючись новим насильством знищити старе. Головне ж те, що теперішнє пристрій життя погано; в цьому все згодні. Причина поганого становища - рабство, яке виробляється насильством урядів. Для знищення урядового насильства є тільки один засіб: утримання людей від участі в насильстві. І тому, важко або неважко людям утриматися від участі в урядовому насильстві, і скоро або не скоро проявляться благі результати такої стриманості - питання зайві, бо для звільнення людей від рабства є тільки одне це засіб: іншого немає. В якій же мірі і коли здійсниться в кожному суспільстві і в усьому світі заміна насильства розумним і вільним угодою, затвердженою звичаєм, буде залежати від сили ясності свідомості людей і від кількості окремих людей, засвоїли це свідомість. Кожен з нас є окрема людина, і кожен може бути учасником спільного руху людства більш-менш ясною свідомістю або благою метою і може бути противником цього руху. Кожному має бути вибір: йти проти волі Бога, влаштовуючи на піску руйнується будинок своєї скороминучою брехливого життя, або примкнути до вічного, що не вмираючому руху істинного життя з волі Бога. [U6] Але, може бути, я помиляюся, і з історії людства має робити зовсім інші висновки, і людство не йде до звільнення від насильства, і, може бути, можна довести, що насильство є необхідний фактор прогресу, що держава зі своїм насильством є необхідна форма життя, що людям буде гірше, якщо знищаться уряду, знищиться власність і огорожу безпеки? Припустимо, що це так і що всі попередні міркування неправильні, але ж, крім загальних міркувань в житті людства, у кожної людини є ще питання про своє особисте життя, і, не дивлячись ні на які міркування про загальні закони життя, людина не може робити того , що він визнає не лише шкідливим, а й поганим. "Дуже може бути, що міркування про те, що держава є необхідна форма розвитку особистості, що державне насильство необхідно для блага суспільства, дуже може бути, що все це можна вивести з історії та що всі ці міркування правильні, - відповість кожен чесний і щирий людина нашого часу, - але вбивство є зло, це я знаю вірніше будь-яких міркувань. Вимагаючи ж від мене надходження у військову службу або грошей на наймання і озброєння солдатів або на покупку гармат і спорудження броненосців, ви хочете зробити мене учасником вбивства, а я не тільки не хочу, але не можу цього. Точно так само не хочу я і не можу користуватися грошима, які ви під загрозою вбивства зібрали з голодних, не хочу теж користуватися і землею або капіталами, які ви захищаєте, тому що знаю, що це ви захищаєте тільки вбивством. я міг все це робити, поки не розумів всієї злочинності цих справ, але як тільки я побачив це, так вже не можу перестати бачити це і не можу вже брати участь в цих справах. Знаю я, що ми все так пов'язані насильством, що важко цілком уникнути його, але я все-таки буду робити все, що можу, щоб не брати участь в ньому, не буду спільником його, і буду намагатися не користуватися тим, що придбано і захищається вбивством. У мене одне життя. Навіщо ж я в цій короткій моєму житті, вступаючи противно голосу совісті, стану учасником ваших бридких справ? - Не хочу і не буду. А що вийде з цього - не знаю. Думаю тільки, що поганого нічого не може вийти з цього, що я поступлю так, як мені велить моя совість ". Так повинен відповісти кожен чесний і щирий людина нашого часу на всякі доводи про необхідність урядів і насильства і на всяке вимога або запрошення участі в ньому. Так що вищий і незаперечний суддя - голос совісті - підтверджує для кожної людини то, до чого призводять і загальні міркування.

ПІСЛЯМОВА

"Так це знову все та ж проповідь: з одного боку, руйнування існуючого порядку без заміни його якимсь іншим, з іншого - стара проповідь байдикування", - скажуть багато, прочитавши попереднє. "Урядова діяльність нехороша, недобра та діяльність землевласника або підприємця; так само погана і діяльність соціалістів і революціонерів-анархістів, тобто нехороша всяка справжня практична діяльність, а хороша тільки якась моральна, духовна, невизначена діяльність, що зводить все до повного хаосу і нічогонероблення ". Так, знаю я, думають і скажуть багато серйозних і щирі люди. Найбільше смутітельним представляються людям, при відсутності насильства, необгороджені власності і тому можливість кожній людині безкарно брати в іншого то, що йому потрібно або тільки хочеться. Людям, привченим до огорожі власності і особистості насильством, видається, що без цієї огорожі буде постійний безлад, постійна боротьба всіх проти всіх. Не буду повторювати того, що я сказав в іншому місці про те, що огорожу власності насильством не применшує, а збільшує безлад. Але якщо і допустити, що при відсутності огорожі можуть статися заворушення, що ж робити людям, зрозумівши причину тих лих, від яких вони страждають? Якщо ми зрозуміли, що ми хворі від пияцтва, ми не можемо вже, продовжуючи пити, сподіватися поліпшити своє становище тим, щоб пити помірно або, продовжуючи пити, приймати ліки, які нам прописують короткозорі лікарі. Те ж саме і з хворобою суспільства. Якщо ми зрозуміли, що ми хворі від того, що одні люди ґвалтують інших, то вже неможливо поліпшити становище суспільства тим, щоб продовжувати підтримувати то урядове насильство, яке існує, або вводити нове - революційне, соціалістична. Це можна було робити до тих пір, поки не була ясно видно основна причина лиха людей. Але як скоро стало безсумнівно ясно, що люди страждають від насильства одних людей над іншими, вже неможливо покращувати стан людей, продовжуючи старе насильство або вводячи нове. Як для хворого алкоголіка є тільки один засіб позбавлення - утримання від вина - причини хвороби, так і для позбавлення людей від поганого устрою суспільства є тільки один засіб утримання про насильства, причини лих, - від особистого насильства, від проповіді насильства, від якого виправдання насильства . І мало того, що для позбавлення людей від їх лих засіб це єдине, вживання його ще й тому необхідно, що воно збігається з моральним законом кожної окремої людини нашого часу.

ЗМІСТ

Вступ. I. Робота вантажників 37 годин підряд. II. Байдужість суспільства перед погибеллю людей. III. Виправдання існуючого положення наукою. IV. Економічна наука стверджує, що сільські робітники все повинні пройти через фабричну діяльність. V. Чому вчені-економісти стверджують неправду. VI. Неспроможність соціалістичного ідеалу. VII. Культура або свобода? VIII. Серед нас існує рабство. IX. Причини рабства. X. узаконеного про податках, землі і власності і їх виправдання. XI. Узаконення - причини рабства. XII. У чому сутність узаконений? В організованому насильстві. XIII. Що таке уряд? І чи можливе існування без уряду? XIV. Як знищити уряду? XV. Що повинен робити кожен чоловік?

КОМЕНТАРІ

Вперше стаття була надрукована в 1900 році в Лондоні, в виданні "Вільного слова". Спроби надрукувати трактат в газеті "Північний кур'єр" (СПб), навіть в сильно скороченому вигляді, були припинені цензурою. У роки першої російської революції, коли цензура була ослаблена, вдалося надрукувати лише першу частину роботи. Лише в 1917 році в Росії з'явилося перше повне видання трактату.

До початку 900-х років Толстой відчув потребу підвести підсумки свого більш ніж п'ятнадцятирічного вивчення "робочого питання" в Росії. Це питання було ним поставлено в трактаті "Так що ж нам робити?", Написаному в середині 80-х років. У наступні часи письменник накопичує спостереження, побувавши на металургійному, цементному і хімічному заводах, познайомившись з умовами праці шахтарів, потім - робітниць шовкових виробів в Москві. Поштовхом до написання трактату "Рабство нашого часу" послужило відвідування Толстим товарної станції Московсько-Казанської залізниці, куди він поїхав, дізнавшись від вагаря цієї станції - тульського селянина Афанасія Агєєва - про те, що "вантажники працюють 36 годин підряд". Зустрівшись з робочими товарної станції і розпитавши їх детально скільки і як вони працюють, де живуть, як харчуються, оглянувши місця їх праці і тісний брудну нічліжку, Толстой відчув найсильнішого обурення. Йому спочатку хотілося якомога швидше в короткій статті розповісти про побачене на станції, "де люди знаходяться в роботі не 36 годин поспіль, а завжди більше ...". Але він тут же згадав про тих, хто настільки ж важко працює на фабриках і заводах, витрачаючи, як він пише, "не відсотки, а капітал своїх життів". Спостереження і враження від зустрічей з робітниками Толстой вирішив викласти в статті - "розповісти те, що довелося думати про це". Йому здавалося, що він зробить це швидко, але, як завжди у нього було, одна тема повела за собою іншу, і через півроку роботи стаття набула обрисів гострої соціально-викривального трактату. У липні 1900 Толстой повідомив дочки, Марії Львівни, про характер цієї роботи: "Я все переробляв свою статтю, яку думав, що скінчив. І тепер ще поправляю і все роблю її ядовитее і ядовитее". Толстой вклав величезна праця в це порівняно невелика за обсягом твір: його чорнові рукописи налічують 1889 листів! Збереглося 20 коректурних гранок, посипаних поправками і доповненнями. Цікаві попередні заголовки трактату: "Найдешевший товар", "Про робочому питанні", "Грошовий рабство", "Насильство та рабство", "Нове рабство".

Епіграф з Роберта Оуена Толстой наводить у своєму перекладі за книгою: Morrisson Davidson "The Annals of Toil", London, 1895. епіграф з твору Дж. Раскіна "Камені Венеції" (т.2, ч. IV). Ім'я перекладача невідомо. Сільське населення ... каже Маркс ... найманої праці ... - Толстой наводить у своєму переказі текст з першого тому "Капіталу" Карла Маркса (від. 7, гл. XXIV). - Див .: Маркс К. Капітал. М., 1941, с. 741. ... в утопіях начебто Белламі ... - Толстой говорить про утопічному романі американського письменника Едуарда Белламі "Через сто років" (1888), в якому зроблена спроба окреслити майбутнє суспільство, вільне від приватної власності на засоби виробництва. Паризька виставка. - Всесвітня промислова виставка, що проходила в 1900 році в Парижі. ... На Війну в Кубі і Філіппінах ... - Мається на увазі іспано-американська війна 1898 за Кубу і Філіппіни, в результаті якої вони були захоплені імперіалістами США. ... На відібрання і утримання багатств Трансвааля ... - Толстой тут говорить про англо-бурської війни, розпочатої в 1899 році Англією в Південній Африці, з метою захопити багаті алмазами землі в Трансваалі і Помаранчевої республіці.

• Реклама на сайті

[U1] У групу

[U2] До групи

[U3] До групи

[U4] До групи

[U5] До групи

[U6] До групи

Толстой Лев Миколайович Рабство нашого часу 3 сторінка | Loft - створення флакона
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати