Головна

Художник і фантазування 51 сторінка

  1. 1 сторінка
  2. 1 сторінка
  3. 1 сторінка
  4. 1 сторінка
  5. 1 сторінка
  6. 1 сторінка
  7. 1 сторінка

з різницею обдарувань, що віддаляють меня'от Вас, тому що завжди, заглиблюючись в Ваші прекрасні творіння, очікував виявити за їх поетичної оболонкою ті ж самі передумови, інтереси і результати, які знайомі мені як мої власні ... Таким чином, у мене склалося враження, що завдяки інтуїції - але, власне кажучи, в результаті тонкого самосприйняття - Ви знаєте все те, що я відкрив в ході тяжкої праці у інших людей. Більш того, я впевнений, що в основі своєї істоти Ви є дослідником психологічних глибин, таким сумлінно безпартійним і безстрашним, як ніхто інший ... "

3. Фрейд. Лист до А. Шніцлером від 14.5.1922.

Шекспір ??В. Трагедії. Сонети. С. 181.

С. 34. Гейне Г. Собр. соч. M., 1957. Т. 4. С. 9.

С. 35. Там же. С. 10.

С. 37. Шекспір ??В. Трагедії. Сонети. С. 136.

Мей Л. А. Вибрані твори. M., 1972. С. 568.

С. 38. Гейне Г. Собр. соч. Т. 4. С. 107. С. 48. Там же. С. 9.

С. 50. "Сімпліціссімус" - сатиричний журнал, заснований в Мюнхені в 1896 р

С. 53. Гейне Г. Собр. соч. Т. 4. С. 272. Гіацинт перекручує слова: замість "теоретик" говорить "діарретік" (хворий поносом), замість "антипод" - "антіподекс" (подекс - дупа).

Там же. С. 293. Там же. С. 296.

Иом-Кіпур - день прощення, іудейське свято, що відзначається восени на десятий день після Нового року.

С. 56. Палімпсест - рукопис на пергаменті, з якого змито або зіскоблити первинний текст.

У цитованому раніше перекладі «Лузькі вод" це порівняння відсутня.

С. 82. Гейне Г. Собр. соч. Т. 4. С. 269. Там же.

С. M. Шекспір ??В. Комедія. M., 1987. С. 433.

С. 93. Мається на увазі "вторинна обробка", в ході якої мислення зменшує абсурдність і незв'язність сновидіння.

С. 99. Травестія - один з гротескно-комічних літературних жанрів, заснований на протиставленні героїчного або "високому" зразком.

Художник і фантазування (1906)

У статті коротко сформульований психоаналітичний підхід до художньої творчості. В автобіографії Фрейд викладає його так: "Ми усвідомили, що царство фантазії - це" заповідник ", заснований в період болісно сприйнятого переходу від принципу задоволення до принципу реальності для того, щоб забезпечити заміну задоволення потягів, від яких людина змушена відмовитися в реальному житті. подібно невротика, художник пішов від неудовлетворяющие дійсності в світ фантазії, але, на відміну від невротика, він зумів знайти зворотну дорогу з нього і знову знайти міцну грунт в реальності. Його творіння, художні твори, задовольняють несвідомі бажання в мріях, абсолютно схоже з сновидінням ... але, на відміну від асоціальних, нарпіссіческіх продуктів сновидіння, вони розраховані на співучасть інших людей "(Freud S. SelbstdarsteUung // Ges. Werke. Bd. XIV. S. 90).

Переклад виконаний Р. Ф. Додельцевим за виданням: Freud S. Gesammelte Werke. Bd. VII. Frankfurt a. M., 1969. S. 213-223.

Сімейний роман невротика (1906)

У міру розвитку психоаналітичної практики Фрейд все частіше звертається до лікування дитячих неврозів. У даній статті представлений процес відчуження дитини від батьків і його вплив на дитячу фантазію.

Російською мовою публікується вперше. Переклад виконаний Р. Ф. Додельцевим і А. Кесселем за виданням: Freud S. Gesammelte Werke. Bd. VII. Frankfurt a. M., 1969. S. 227-231.

Бред і сни в "Градіва" В. Єнсена

(1907)

Перше велике дослідження літературного твору, опубліковане Фрейдом. У цей час Фрейд поступово виходив з тривала десятиліття ізоляції: в 1906 р

він відчув підтримку зарубіжних психіатрів Е. Блейлера і К.-Г. Юнга. Але йому були потрібні додаткові союзники, і він аналізує популярну в той час повість, щоб показати подібність позицій її автора з позиціями психоаналізу. Перефразовуючи відомі слова Гамлета, Фрейд пише: "Однак художники - цінні союзники, а їх свідчення слід високо цінувати, так як зазвичай вони знають безліч речей між небом і землею, які ще й не снилися нашої шкільної вченості".

Переклад виконаний Р. Ф. Додельцевим за виданням: Freud S. Gesammelte Werke. Bd. VII. Frankfurt a. M "1969. S. 29-122.

С. 143. "Ingresso" -італійська туристична фірма.

С. 146. Faraglionensis - рідкісний різновид ящірок.

С. 158. Євген Блейлер - професор психіатрії Цюріхського університету, директор кантональній лікарні та психіатричної університетської клініки "Бургхельцлі". Познайомившись з психоаналізом, мабуть, завдяки своєму першому помічникові К. Абраму, він разом зі своїми співробітниками висловив перше офіційне визнання фрейдовских положень. Разом з Фрейдом в 1909-1913 рр. видавав "Jahrbuch fur psychoanalytische und psychopathologische Forschungen" ("Журнал психоаналітичних і психопатологічних досліджень"). Хоча Блейлер і намагався використовувати деякі ідеї психоаналізу в своїй психіатричній практиці, він не був строгим послідовником Фрейда.

"У 1907 р всупереч всім очікуванням і як би одним махом ситуація змінилася. З'ясувалося, що психоаналіз поволі викликає інтерес і знайшов друзів, більш того, що є вчені, готові визнати себе його прихильниками. Лист від Блейлера дозволило мені ще раніше дізнатися, що мої роботи вивчаються і цінуються в Бургхельцлі ".

3. Фрейд. До історії психоаналітичного руху.

Карл Густав Юнг - швейцарський психіатр, редактор журналу "Jahrbuchs fur psychoanalytische und psychopathologische Forschungen", президент Міжнародного психоаналітичного об'єднання з 1910 р аж до розриву з Фрейдом в 1914 р Засновник "аналітичної психології", в основі якої лежить поняття "колективного несвідомого" .

"Я думаю ... зумів показати, що нове вчення, яке хотіло б замінити психоаналіз, означає відмову від аналізу і зраду йому. Можливо, хтось відчує побоювання, що ця зрада повинна стати набагато небезпечніше для його долі, ніж будь-яка інша, оскільки вона виходить від осіб, які грали дуже велику роль в русі і в дуже великій мірі сприяли йому. Я не поділяю цього побоювання ".

Фрейд 3., До історії психоаналітичного руху.

Доповнення до другого видання

Російською мовою публікується вперше. Переклад виконаний Р. Ф. Додельцевим за виданням: Freud S. Gesammelte Werke. Bd. VII. Frankfurt a.M, Fischer-Veriag, 1969. S. 123-125.

Спогади Леонардо да Вінчі про ранньому дитинстві (19ю)

До можливостей біографічного дослідження Фрейд ставився з великим сумнівом, дозволяючи собі вельми різкі відгуки на його адресу: Той, хто став біографом, прирікає себе на брехню, лицемірство, прикрашання дійсності і навіть на приховування власного нерозуміння, тому що не можна знайти біографічну істину, а якби її навіть знайшли, вона була б не потрібна "(лист від 18 травня 1936 г.). І все ж він береться за психологічне дослідження Леонардо да Вінчі, про дитинство якого практично не залишилося жодних свідчень. мабуть, до цього його спонукали дві взаємопов'язані причини: 1) потреба довести свої гіпотези на загальнодоступному і общеінтересного матеріалі; 2) деякі особисті мотиви - в даному випадку бажання грунтовніше розібратися в незадовго перед цим висунутої теорії сублімація первинних потягів. Фрейд приходить в даній роботі до кількох висновків: а) існує тісний зв'язок між яскравими дитячими переживаннями і вибором тим у художника; б) багато особливостей душевного життя Леонардо пов'язані з його емоційним ставленням до матері і здатністю сублімувати більшу частину сексуальності в спрагу дослідження; в) тут вперше висувається теорія нарцисизму; г) розвивається думка про зв'язок релігії з неврозом.

Переклад виконаний Р. Ф. Додельцевим за виданням: Freud S. Gesanunelte Werke. Bd. VIII. Frankfurt a. M., Fischer-Verlag, 1969.

С. 186. Елліс Хавелок - англійська сексолог.

"Є щось втішне в посилці, яка провела з Гібралтару від містера Хавелока Елліса, автора, який займається сексуальної темою, і явно дуже розумної людини, так як його стаття, що обговорює відношення істерії до сексуального життя, починається з Платона, а закінчується Фрейдом; з досліджуваного питання він висловлює багато вірного і дуже розумно оцінює "Дослідження істерії", як і більш пізні

твори ".

Лист до В. фліс від 3.1.1899.

С. 188. Ріхард фон Крафт-Ебічг в 1892 р став наступником Мейнерта в психіатричній клініці. Він ратував за психіатрію як описову науку і, критикуючи спрямоване на пояснення дослідницький напрямок Мейнерта, бачив в анатомії мозку, в експериментальної патології і фізіології всього лише допоміжні науки. Здобув популярність перш за все завдяки своїй "Psychopathia sexuales" (1886), яка заклала фундамент сучасної сексопатології. Підтримав клопотання Фрейда на звання екстраординарного професора. У своєму відгуку він писав (10.5.1897): "Перебування в Сальпетрієр викликало у Фрейда інтерес до психічної частини загальної картини істерії, до досліджень гіпнотизму і використання терапевтичного методу навіювання при неврозах. Новизна цих досліджень і труднощі їх перевірки не дозволяють в даний час надійно судити про їхні можливості. Схоже, Фрейд переоцінив їх і надмірно узагальнив отримані результати. Але в будь-якому випадку його дослідження в даній області доводять його неординарне обдарування і здатність направляти наукові пошуки на нові шляхи ".

С. 193. Шандор Ференці, угорський лікар, в 1913 р заснував психоаналітичне суспільство в Угорщині, в 1918-1920 рр. президент Міжнародного психоаналітичного об'єднання. Незабаром після знайомства з Фрейдом став його другом і навіть супроводжував у подорожах. Один з найпродуктивніших і оригінальних аналітиків, і навряд чи є хоч одна область психоаналізу, на яку він не надав би плідної впливу.

"Я наповнений задоволенням, у мене легко на душі, так як я знаю, що завдяки Вам та симпатіями інших дитя моїх турбот, справа мого життя охороняється і її майбутнє знаходиться поза небезпекою".

Лист до Ш. Ферен від 30.9.1918

^^^ С. 195. Див .: Мережковський Д. С. Собр. соч. В 4 т. M., 1990. Т. 1. С. 567.

\ С. I ». ЩМ ЖВ. »-. д ^. . - - ^ -, ..: --...

С. 199. У нас цю картину прийнято називати "Св. Анна з Марією і немовлям Христом".

С. 200. Оскар Пфістер, протестантський пастор і педагог в Цюріху. У 1908 р познайомився з працями Фрейда і став працювати над застосуванням психоаналітичних положень в педагогіці. Вів регулярне листування з Фрейдом.

"Психоаналіз сам по собі ні релігійний, ні безрелигиозен; він - безпартійний інструмент, яким на аматорському рівні може користуватися і священнослужитель, якщо це служить справі очищення і зцілення. Я був дуже здивований, що сам не подумав про те, яку надзвичайну допомогу може надати сповідання психоаналітична методика, але це сталося, мабуть, тому, що від мене, як від злого єретика, весь цей коло уявлень був дуже далекий ".

Лист до О. Пфістер від 9.2.1909

^^^ Мотив вибору скриньки (1913)

Про причини впливу художнього твору склалися різні думки. Деякі пов'язують його з пізнавальною цінністю твори, інші - з його формальними достоїнствами. Фрейд визнає певну правоту і перших і других, але вважає такі дії тільки добавкою до головного

- Задоволенню від дозволу глибокого емоційного конфлікту. На думку Фрейда, за проблемою вибору в "Королі Лірі" і "Венеціанському купці» Шекспіра, в "Метаморфозах" Апулея, в казці про Попелюшку і в легенді про Паріса прихована одна з "вічних тем" мистецтва

- Вибір чоловіком одного з трьох відносин до жінки: як до матері, як до коханої і як

до погубітелипще.

Російською мовою публікується вперше. Переклад виконано M. Н. Поповим за виданням: Freud S. Psychoanalytische Studien an Werken der Dichtung und Kunst. Leipzig, Intern. Psyehoanal. Veriag, 1924.

С. 212. Отто Ранк був секретарем "психологічних середовищ" і довгий час улюбленим учнем Фрейда. У 1924 р він порвав зі своїм учителем і заснував власну школу. Основні роботи в області психології художника

і міфології.

"Одного разу в наше коло завдяки своїй рукописи увійшов випускник технічного училища, він виявив незвичайну проникливість. Ми спонукали його завершити гімназійну освіту

Примітки

, Відвідувати університет і присвятити себе внемедіцінскому застосування психоаналізу. Так наш гурток придбав старанного і надійного секретаря, а я знайшов в Отто Ранке найвірнішого помічника і соратника ".

Фрейд 3. До історії психоаналітичного дви-

С. 216. хтонической боги - божества землі та підземного світу; за уявленнями давніх греків, вони сприяли розвитку рослин і брали покійних в своєму царстві. До них належать Аїд, Плутон, Гея, Деметра, Кора, Геката, Діоніс, Гермес.

Мойсей Мікеланджело (1914)

Дана стаття яскраво демонструє раціоналістичний підхід Фрейда до мистецтва: він не схильний глибоко переживати художній твір, не знаючи, що викликає таке переживання. Про "Мойсея ..." Фрейд писав: "До цієї роботи я ставлюся, як до улюбленого дитині. Протягом трьох відокремлених тижнів вересня 1913 року я щодня стояв в церкві перед статуєю, вивчав її, вимірював, замальовував, поки не досяг того розуміння, яке наважився висловити в статті, втім, тільки анонімно. лише набагато пізніше я узаконив цього не має відношення до психоаналізу дитини "(лист до Е. Вайсу від 12 квітня 1933 г.). До Фрейда більшість критиків вважали, що поза Мойсея пояснюється його наміром схопитися і обрушитися на шанувальників золотого тільця. Фрейд же стверджує, що Мойсей опанував своїм гнівом і знову сів, щоб не розбити скрижалі Завіту. Деякі біографи відзначають зв'язок між образом Мойсея і переживаннями Фрейда за долю психоаналітичного руху, якому загрожував розкол. Як і Мойсей, Фрейд схиляється до стриманості.

Російською мовою публікується вперше. Переклад виконаний М. Н. Поповим за виданням: Freud S. Psychoanalytische Studien an Werken der Dichtung und Kunst. Leipzig, 1924.

Додавання до роботи за Мойсеєм Мікеланджело

Російською мовою публікується вперше. Переклад виконаний Р. Ф. Додельцевим і А. Кесселем за виданням: Freud S. Gesammelte Werke. Bd. XIV. Frankfurt a. М., 1969. S. 321-322.

С. 233. Ернст Джонс, засновник Британського психоаналітичного суспільства, в 1932- 1949 рр. президент Міжнародного психоаналітичного

суспільства. Свої численні роботи з психоаналізу увінчав фундаментальної тритомної біографією Фрейда. Був одним з його найближчих прибічників, після окупації Австрії негайно виїхав туди, щоб сприяти еміграції Фрейда в Англію.

"Отже, багато, що я міг би написати у відповідь на Ваш лист, має бути опущено. Тільки не запевнення, що я завжди зараховував і буду зараховувати Вас до вузького кола своєї сім'ї, що, отже, незважаючи на всі розбіжності, які рідко відсутні всередині сім'ї і існують між її членами, можна вказати на запас ніжності, з якого все знову і знову можна черпати ... Мені, звичайно, не властиво проявляти таку ніжність, так що я легко здаюся байдужим, однак в моїй родині про це знають краще ".

Фрейд 3. Лист до Е. Джонсу від 1.1.1929

^^^ Сюжети казок в сновидіннях (1916)

Продовжуючи розробляти тему найважливішого впливу дитячих переживань на психіку дорослих, Фрейд коротко аналізує в даній статті, як деякі його пацієнти аналізували в дитинстві народні казки і зв'язок цих сприйнять з їх захворюваннями.

Російською мовою публікується вперше. Переклад виконаний Р. Ф. Додельцевим і А. М. Кесселем за виданням: Freud S. Gesammelte Werke. Bd. X. Frankfurt a. М., Fischer-Verlag, 1969. S. 2-9.

Деякі типи характерів з психоаналітичної практики

Робота присвячена одній з найбільш цікавих проблем загальної психології - характерології. Раніше, в 1908 р, Фрейд опублікував більш вузьку за змістом статтю "Характер і анальна еротика". В даному випадку його аналізу піддаються герої відомих художніх творів.

Російською мовою публікується вперше. Переклад виконаний Р. Ф. Додельцевам за виданням: Freud S. Gesammelte Werke. Bd. X. Frankfurt a. М., Fischer-Verlag, 1969. S. 366-391.

С. 239. Шекспір ??В. Полі. зібр. соч. М., 1957. Т. 1. С. 98.

С. 243. Шекспір ??В. Трагедії. Сонети. М., 1968. С. 493.

Там же. С. 497.

Примітки

Там же. С. 501. Там же. С. 517. Там же. С. 548. Там же. С. 555.

Переклад зроблено з німецького тексту, оскільки в перекладі Б. Л. Пастернака потрібний відтінок відсутній.

С. 244. Шекспір ??В. Трагедії. Сонети. Там же. С. 546.

Закон талиона (від лат. Talio - відплата [по силі рівне злочину]), принцип покарання, відповідно до якого злочинцеві призначалося покарання, рівне нанесеному їм збитку.

С. 245. Джекел Людвіг, польський психоаналітик, член "психологічних середовищ", котрий зробив для впровадження психоаналізу в польську науку і літературу. Гідний згадки його внесок в аналіз біографії Наполеона і дотепні тлумачення складних духовних явле-

С. 246. Ібсен Г. Собр. соч. М., 1957. Т. 3. С. 818.

Там же. С. 817.

Там же. С. 816.

Там же.

С. 247. Там же. С. 817.

Там же. С. 802.

Там же. С. 803.

Там же.

Там же.

С. 249. Там же. С. 809.

Міфологічна паралель пластичного нав'язливого уявлення (1916)

Російською мовою публікується вперше. Переклад виконаний Р. Ф. Додельцевим і А. М.

Кесселем за виданням: Freud S. Gesanunelte Werke. Bd. X. Frankfurt a. М., Fischer-Verlag, 1969. S. 398-400.

Скорбота і меланхолія (1917)

Російською мовою публікується вперше. Переклад виконаний Р. Ф. Додельцевим і А. М. Кесселем за виданням: Freud S. Gesammelte Werke. Bd. X. Frankfurt a. М., Fischer-Verlag, 1969. S. 428-446.

С. 254. Шекспір ??В. Трагедії. Сонети, С. 172.

Дитячий спогад з "Поезії і правди" (1917)

Ще одна спроба підкріпити авторитет психоаналізу дослідженням великого художника - Йоганна Вольфганга Гете. Фрейд не ставить перед собою великих завдань: він всього лише інтерпретує один спогад про дитячі роки, наведене Гете в його автобіографічному творі "Поезія

і правда".

Російською мовою публікується вперше. Переклад виконаний М. Н. Поповим за виданням: Freud S. Psychoanalitische Studien an Werken der Dichtung und Kunst. Leipzig, Intern. Psychoanal. Veriag, 1924.

С. 260. Гете І. В. З мого життя. Поезія і правда. М., 1969. С. 39.

Шультгейса - головний юрист міста.

Гете І. В. З мого життя. Поезія і правда. С. 40.

Жахливе (1919)

Російською мовою публікується вперше. Переклад виконаний Р. Ф. Додельцевим за виданням: Freud S. Gesammelte Werke. Bd. X. Frankfurt a. М., Fischer-Verlag, 1969.

С. 269. Гофман Е. Т. А. Избр. произв .: В 3 т. М .: Худож. лит., 1962. Т. 1. С. 229.

С. 274. "Полікрата перстень", балада Ф. Шиллера. Полікрат (? - 523/522 до н. Е.) - Тиран на острові Самое.

С. 275. Ману, в міфології народів Меланезії і Полінезії концепція, що припускає наявність у людей, тварин і предметів особливої ??життєвої сили, або потенції. аналогічні

уявлення встрсчаюгеі і у друшл ісрвііьі-

них народів.

Гумор (1925)

У цій невеликій статті Фрейд вирішує проблему, майже обійдений в роботі про дотепність: які внутрішні мотиви, які спонукають гумориста до його діяльності, зв'язок гумору зі структурою психіки гумориста.

Російською мовою публікується вперше. Переклад виконаний Р. Ф. Додельцевим за виданням: Freud S. Gesammelte Werke. Bd. XIV. Frankfurt a. M., Fischer-Verlag, 1969. S. 383-389.

Достоєвський і батьковбивство (1928)

Фрейд вирішує тут двоєдине завдання: з одного боку, розбирає мотив ставлення до батька в творах Софокла ("Цар Едіп"), Шекспіра («Гамлет») і Ф. M. Достоєвського ("Брати Карамазови") і, з іншого, особливості психічної життя великого російського письменника. Про цю статтю він писав Стефана Цвейга (19 жовтня 1920 г.): "Майже всі своєрідні риси його поетики зрозумілі його психічними схильностями, для нас ненормальними, а для російських звичайними, точніше кажучи, сексуальної конституцією, що можна дуже переконливо продемонструвати в кожному окремому випадку. Все гнітюче і дивне в Достоєвського можна зрозуміти і без психоаналізу, т. е. він його не потребує, тому що сам роз'яснює їх кожним своїм образом і кожним реченням. Те, що "Брати Карамазови" розглядають найбільш інтимну проблему Достоєвського - батьковбивство - і кладуть в свою основу психоаналітичне положення про рівноцінність вчинку і відповідного наміри, було б тільки одним прикладом. Навіть дивина його статевої любові, або інстинктивно палкої, або сублімованої в співчуття, невпевненість його героїв: люблять вони або ненавидять в разі любові, з якого моменту вони люблять і т. д., показує, на який своєрідною грунті виросла його психологія. Від Вас я не повинен очікувати непорозуміння, що це підкреслення патологічного намір зменшити або пояснити пишність літературної творчості Достоєвського ".

Переклад виконаний Р. Ф. Додельцевим за виданням: Freud S. Gesammelte Werke. Bd. XIV. Frankfurt a. M., Fischer-Verlag, 1969.

v .. АЕТ ». Лурі - u ^ uuuc wtiiuntiiic, попереднє приступу епілепсії і що виявляється у відчуттях оніміння, обдування їх вітром.

Премія Гете (193 °)

Премія Гете міста Франкфурта-на-Майні, одна з найпочесніших літературних премій Німеччини, була присуджена Фрейду в 1930 р Секретар опікунської ради Премії Гете д-р Альфонс Паке повідомив Фрейда про це в листі від 26 липня 1930 р де, в зокрема, йшлося: "Згода порядку присудження премії Гете нею повинно нагороджуватися особа, чия творчість заслужило визнання, а новаторське вплив гідно честі бути пов'язаним з пам'яттю Гете ...

Присуджуючи Вам Премію, вельмишановний пане професоре, піклувальна рада бажає висловити високу оцінку революціонірующего впливу створених Вами нових методів наукового дослідження на формують сили нашої епохи. У суворої природничо манері, і в той же час сміливо інтерпретуючи створені поетами метафори. Ваше дослідження відкрило доступ до рушіїв душі і тим самим надав можливість ґрунтовно зрозуміти походження і структуру багатьох форм культури і лікувати хвороби, ключем до яких лікарське мистецтво досі не володіло. Втім, Ваша психологія розбурхала і збагатила не тільки медицину, але і світ уявлень художника і духівника, історіографа і вихователя. Долаючи небезпеку розпаду на відокремлені світогляду і все відмінності духовних течій, Ваша праця створив основу для оновленого, кращого взаєморозуміння народів. Подібно до того як, за Вашими власними словами, найраніші витоки Ваших наукових досліджень сягають лекції про твір Гете "Природа", так і в останніх роботах присутній запліднює Вашої манерою дослідження, немов би мефистофелевское тяга до зривання всіх завіс - незмінний супутник Фаустово ненаситності і благоговіння перед таящіміся в несвідомому художньо-творчими силами. Ми в рівній мірі вшановуємо Вас і як ученого, і як письменника і борця, який в наше розбурхане гострими проблемами час немов би нагадує найдіяльніші боку гетівського суті.

Пункт 4 затвердженого Магістратом міста Франкфурта розпорядку говорить: "Урочисте присудження Премії Гете постійно відбувається 28 серпня в будинку Гете в присутності зазначеного Премією особи ..."

Фрейд відвели коротким листом від е серпня 1930 г. Його вітальну промову в Будинку Гете у Франкфурті 28 серпня 1930 р зачитала Анна Фрейд.

Російською мовою публікується вперше. Переклад виконаний Р. Ф. Додельцевим і А. M. Кесселем за виданням: Freud S. Gesammelte [Werke. Bd. XIV. Frankfurt a. M., Fischer-Verlag, 1969. S. 545-550.

С. 296. Гете І. В. Фауст. M., 1969. С. 50.

С. 297. Оскільки в наявному перекладі В. Левик необхідний контекстом сенс помітно ослаблений, пропонуємо інший переклад: Те, що поза сознанья спить, Підсвідомо в нас, таїть темний лабіринт Наших снів часом. (Пер. А. Кесселя)

Незручності культури (1930)

Одна з основних робіт Фрейда по психології культури, де він розвиває свої думки про антагонізм Ероса і Танатоса - прагнення до життя і прагнення до смерті - всередині живого в цілому і в його конкретних сферах: в людській культурі і в індивідуальній психіці. Культура, вважає Фрейд, прагне до об'єднання людей у ??великі спільності, що неможливо без обмеження їх сексуальних і агресивних потягів і відповідних конфліктів з індивідами. Протиріччя людини з обмеженнями культури має корелят і в його внутрішньому світі. В ході культурного розвитку в людині формується нова інстанція - Свсрх-Я, яка звертає агресивну схильність всередину, проти іншої частини психіки - Я. Чим вище культура, тим потужніше Над-Я, діяльність якого проявляється в докори сумління, в почутті провини. У підсумку з розвитком культури збільшується почуття провини людини. Фрейд ставить питання про шляхи зниження цього конфлікту, про згладжування незручностей культури.

Переклад виконаний Р. Ф. Додельцевим за виданням: Freud S. Gesammelte Werke. Bd. XIV. Frankfurt a. M., Fischer-Verlag, 1969.

С. 301. Фаза Септімонтія - селище на семи пагорбах Платина, найдавніша частина Рима. Римом це селище ще не називався.

С. 302. Септізодіум - громадська будівля, споруджена імператором Септимієм Північчю (146-211) з нагоди перемоги над парфянами.

-. JJU114U 11111111 111 1 11ЧЧ - яяшууаііууж. чт fww

рец римського імператора Нерона (37 ~ - <8) під назвою "Золотий будинок".

С. 312. Isola bella - італійський острів.

С. 313. Мається на увазі "Майбутнє однієї ілюзії".

С. 316. Ерос (грец.) - Любов; у древніх греків бог статевої любові, мудрості і чоловічої деторождающей здатності (Ерот), творче начало світу.

Ананке (Ананка) - в грецькій міфології божество необхідності, неминучості, мати мойр; також ім'я богині долі; поняття, яке використовується в філософії Платона.

С. 325. Гете І. В. Фауст. M., 1969. С.

Художник і фантазування 50 сторінка | Художник і фантазування 52 сторінка


Художник і фантазування 40 сторінка | Художник і фантазування 41 сторінка | Художник і фантазування 42 сторінка | Художник і фантазування 43 сторінка | Художник і фантазування 44 сторінка | Художник і фантазування 45 сторінка | Художник і фантазування 46 сторінка | Художник і фантазування 47 сторінка | Художник і фантазування 48 сторінка | Художник і фантазування 49 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати