На головну

Рахманінов - піаніст

1. Фортепіанної творчості С. В. РАХМАНІНОВА

Рахманінов гаряче вітав повалення самодержавства в Росії в лютому 1917, але не прийняв Жовтневої революції і наприкінці 1917 р виїхав за кордон. Після кількох місяців, проведених в країнах Скандинавії, він оселився в США, де перебував до кінця свого життя. У цей період Рахманінов цілком був поглинений концертно-піаністичної діяльністю. У бесіді з кореспондентом американського журналу "The Monthly Musical Record" він говорив: "Виїхавши з Росії, я втратив бажання складати. У вигнанця, який позбувся музичних коренів, традицій і рідного грунту, не залишається інших розрад, крім непорушного безмовності нетревожімих спогадів". Щорічно даючи десятки концертів в Америці і різних європейських країнах, Рахманінов виконував різноманітний піаністичний репертуар. Крім власних творів, він особливо охоче грав твори Л. Бетховена, Ф. Шопена, Р. Шумана, Ф. Ліста. Його інтенсивна концертна діяльність тривала до кінця життя. Лише за півтора місяця до смерті Рахманінов був змушений перервати чергову концертну поїздку в зв'язку із загостреним хворобою. Живучи за кордоном, він вважав себе російським художником, стежив за новинками радянської літератури.

Відомо, що Рахманінов з молодих років плекав гарячу любов до музики Чайковського, зазнала сильного впливу останнього в ранньому періоді своєї творчості і зберіг на все життя свої почуття до цього композитору. Одним з найбільш чудових виконавських досягнень Рахманінова була невелика п'єса Чайковського «На трійці».

Як піаніст Рахманінов був одностайно визнаний одним з найбільших художників в історії фортепіанного виконавства. Його віртуозна майстерність було безмежно за своїми можливостями, але він ніколи не висував його на перший план, цілком підпорядковуючи змістовному художньому задуму. Виконання Рахманінова захоплювало насамперед величезною виразною силою. Специфічною особливістю піаністічеського майстерності Рахманінова була перш за все його динаміка, надзвичайна, переважна, часом майже неправдоподібна динамічна міць. Надзвичайної рельєфністю відрізнялася його фразування, кожна деталь виявлялася "вагомою" і була наповнена яскравою експресією. Дивовижна «вокальна» краса рахманиновского звуку, «затоплюваних» співучість його кантілени була законною спадкоємицею «співаючих пальців» Антона Рубінштейна, прославлена ??кантилена якого, за свідченням сучасників, «дивно наближається людському співу». Виконуючи свої фортепіанні твори, Рахманінов не тільки співав свої "мелодії-дали", але і декламував, драматизував, театралізовані їх виразні інтонації, домагаючись жвавості і ефекту єдності цілого, об'єднуючи все загальним режисерським задумом. Знаменита рахманіновська ритміка - сталева; в той же час вона вражає своєрідністю, гнучкістю, надзвичайною свободою. Ритм рахманіновських інтерпретацій - не зовнішній каркас, в який виконавець насильно і, отже, штучно втискує свою особистість; це - внутрішній стрижень, кістяк, на якому тримається все його єство, це - життєвий ритм його власної особистості, його мірочувствія, його дихання.

Критика відзначала в фортепіанному виконанні Рахманінова риси "оркестральності", що проявлялася в багатстві звукових фарб, виключно гнучкою, різноманітною тембрової нюансировке і в ясному виділення кожного окремого голосу. При цьому Рахманінов ніколи не захоплювався барвистими деталями на шкоду цілому. Його називали "ідеальним виконавцем-стратегом". Сувора продуманість, цілісність і завершеність виконавської задуму діяли убеждающе навіть тоді, коли його інтерпретація того чи іншого твору розходилася зі звичними трактуваннями і могла здатися в чомусь спірною. Виконавське мистецтво Рахманінова не терпить ні найменшої приблизності, недомовленості, ніяких незрозумілих, половинчастих, не до кінця виконаних намірів. Звідси - сильна «Збільшення», опуклість, незвичайна рельєфність всіх «звукових скульптур» Рахманінова.

«Як піаніст Рахманінов представляє абсолютно видатне явище, - пише А. Б. Хессін, - володіючи величезним темпераментом і могутнім тоном, що не має за силою звучання собі рівного у інших сучасних йому піаністів, - він здатний був захопити будь-яку аудиторію. Його виконання, технічно бездоганне, ясне і чітке, відрізнялося простотою і щирістю, причому над усім виконанням панував сталевий ритм. Сила його змістовного, насиченого і соковитого звуку завдяки його яскравому темпераменту виробляла незабутнє враження ... З усіх піаністів, яких мені довелося чути, а чув я всіх кращих, крім Ф. Ліста, Рахманінов перший після А. Г. Рубінштейна справляв на мене своїм стихійним, виконанням, головним чином творів тих авторів, чиє світовідчуття було йому родинно, приголомшливе враження ».

«З усіх почутих мною піаністів я ставлю на перше місце Рахманінова; його єдиного я можу назвати генієм, всі інші - не більше ніж таланти (що, зрозуміло, також дуже багато), - пише Г. М. Коган. - Вперше я почув його в Києві в 1913 році. Рахманінова було тоді сорок років. Він був уже досить відомий як піаніст і композитор, проте першим піаністом світу вважався в Росії все ж не він, а Гофман; по крайней мере, такою була думка широкого загалу, та й дуже багатьох музикантів. Добре пам'ятаю, з яким схилянням і захопленням говорив про Гофмане мій учитель музики, який переконував мене в безсумнівному перевагу свого кумира і над Рахманіновим, і над усіма іншими піаністами. Концерт Рахманінова справив на мене величезне враження. Я відразу став (і назавжди залишився) захопленим шанувальником його і як) піаніста, і як композитора. Який запам'яталася мені гра Рахманінова? Що найбільше привернуло в ній увагу, ніж пояснювалося її "магічне" дію на слухачів? Гра ця відрізнялася від гри інших почутих мною піаністів особливої ??владно. Вона аж ніяк не йшла назустріч слухачеві, його очікуванням, його розуміння виконуваного твору; навпаки, вона йшла швидше всупереч цьому, різко, жорстко протиставляючи очікуваному інше тлумачення, нещадно нав'язуючи його аудиторії. Цю ж особливість я спостерігав і у інших геніальних виконавців, наприклад у Шаляпіна; вона становить, по-моєму, характерна особливість генія від таланту. Але в цьому протиставленні не відчували нічого надуманого, навмисного. Рахманінов грав так не тому, що прагнув виконувати інакше, ніж інші, а тому, що така була його індивідуальність, його художня натура, тому що він не міг грати інакше. Скрябін проголошував верховенство волі художника, його "хочу"; Рахманінов нічого не проголошував, він просто здійснював своє "хочу", підпорядковуючи йому зал ».

Творчість Сергія Рахманінова справила величезний вплив на виконавське мистецтво двадцятого століття, він багато в чому визначив еталон сучасного виконавського стилю. Зберігаючи протягом усього творчого шляху тісний зв'язок з традиціями, С. В. Рахманінов в своїх творах розвивав, оновлював, переосмислював їх. Вищі критерії оцінки для нього - безпосередність і щирість висловлювання, що у взаємодії з незвичайною красою, глибиною і силою впливу його музики роблять її безсмертної і актуальною, ставлячи її над рамками часу.

Особливості фортепіанного стилю | Проблеми філософії релігії в філософії слов'янофілів.
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати