На головну

Фактори і мотиви вживання наркотиків. | біологічні теорії | Психодинамические теорії. | Системно орієнтовані теорії. | І формування залежності від психоактивних речовин. | Мотивація і мотивування вживання наркотиків. | Особливості підліткового віку як фактори ризику наркотизації. Адиктивна поведінка і його особливості. | Адиктивна поведінка. | Профілактики адиктивної поведінки та наркоманії. | Підхід, заснований на ролі соціальних чинників. |

I. Мета і завдання роботи.

1. GPSS-ПРОГРАМА завдання № 6
  2. I СИТУАЦІЙНІ ЗАВДАННЯ ПО ПРОФІЛЬНИМ РОЗДІЛІВ
  3. I. 10. Опишіть принципову схему установки і хід виконання лабораторної роботи.
  4. I. Цілі і завдання виконання курсової роботи
  5. I. Мета та завдання ВИПУСКНИЙ КВАЛІФІКАЦІЙНОЇ РОБОТИ
  6. I. Мета та завдання зліт

Метою нашого дослідження є підготовка, створення та апробація програми тренінгу психологічної профілактики адиктивної поведінки та наркоманії для підлітків.

У зв'язку з цією метою висуваються такі завдання:

1. Проведення попереднього дослідження: анкетування підлітків, з метою вивчення мотивації вживання наркотиків, рівня знань про наркотики та ставлення до них.

2. Розробка програми тренінгу психологічної профілактики адиктивної поведінки та наркоманії.

3. Апробація програми тренінгу на групах підлітків з соціально благополучної і неблагополучної середовища.

4. Аналіз ходу проведення апробації програми тренінгу.

II. Попереднє дослідження.

Проводилось анкетування підлітків 15 - 17 років учнів 9 - 11 класів середньої загальноосвітньої школи (№ 26, 90), гімназії (національна (татарська) гімназія) та учнів 1 - 2 курсу ПУ (№2, 20, 32, 44). Всього було опитано 251 підліток.

Аналіз анкет показав наступні результати:

1. Актуальність проблеми наркоманії:

%
 Так  80,7
 немає  17,7
 Не знаю  1,7
   Сума відповідей:  100,1

2. Джерела інформації про наркотики:

джерела: %
 ЗМІ  54,1
 Друзі, знайомі, «вулиця»  30,1
 лекції нарколога  5,2
 «Нізвідки»  4,5
 Фільми  2,7
 книги  1,4
 наркомани  1,4
 Навчальні заклади  0,8
   Сума відповідей:  100,2

3.Ставлення до наркотиків:

Ставлення до наркотиків  % Від 251
 1 - а  постійно вживаю  1,1
 2 - б  пробував вживати  25,4
 3 - в  не пробував, але можливо спробую  2,8
 4 - г  не пробував і категорично проти  67,4
 5 - д  не маю певної думки  3,3
   Сума відповідей:

4. Мотиви вживання наркотиків:

Мотиви вживання наркотиків %
 задоволення  25,9
 «Від проблем»  19,4
 Важко відповісти  13,4
 від неробства  10,3
 Самотність, немає друзів  7,7
 дурість  5,6
 Самоствердження в компанії  4,7
 залежність  4,3
 слабкість
 «Хочуть»  1,3
 "Погана компанія  1,3
 Немає мети в житті  0,9
 «Погана» сім'я  0,9
 незнання наслідків  0,9
 Від хорошого життя  0,4
   Сума відповідей:

5. мотиви не вживання наркотиків:

Мотиви не вживання наркотиків %
 Турбота про здоров "я  18,8
 наявність розуму
 Турбота про майбутнє
 Не хочуть  14,5
 боязнь наслідків
 Нема відповіді  8.4
 боязнь смерті  4,6
 боязнь залежно  4,6
 Є інші задоволення  3,2
 Немає часу  1,3
 Чи не залежать від інших  0,8
 є комплекси  0,8
   Сума відповідей:  101,6

6. Ставлення до здоров'я:

цінність здоров'я %
 1-а  дуже ціную  34,9
 2 - б  Бажано бути здоровим  61,9
 3 - в  Мені байдуже  2,8
 4 - г  Зовсім ціную
 5 - д  не маю певної думки  0,6
   Сума відповідей:  100,2

7. Ставлення до людей, що вживають наркотики:

Ставлення до наркоманам %
 негативно  41,1
 байдуже
 шкода  12,8
 нормально
 Не спілкуюся  5,9
 Залежно від наркотика  5,9
 Чи не поважаю  3,2
 позитивно  2,7
 Без відповіді  2,7
 побоююся  1,6
   сума відповідей  99,9

8. Наслідки вживання наркотиків:

наслідки вживання %
 смерть
 Ломка (фізична залежність)  13,5
 Не знаю  8,4
 залежність  7,1
 Божеволіють  6,1
 хвороби  5.8
 Отупіння, деградація  5,1
 погана спадковість  3,8
 самогубство  3,5
 СНІД  2,6
 інвалідність  1,9
 асоціальна поведінка  1.6
 Погане здоров'я  2,2
 в'язниця  1,6
 Передозування  0,6
 безпліддя  0,6
 розпад сім'ї  0,3
   Сума відповідей:  99,4

Аналіз анкет показав наявність наступних тенденцій:

Проблема наркоманії є актуальною для більшості опитаних підлітків, а саме 80,7% визнали її такою. Що зайвий раз свідчить про необхідність проведення профілактичної роботи.

Навчальні заклади, як джерела знань про профілактики наркоманії були найменш звані - 0,8%, а батьки не були названі жодним з опитаних. Це говорить про те, що профілактична робота в навчальних закладах та батьками фактично не проводиться.

Рівень поінформованості про наркотичні засоби у опитаних високий. Слід зазначити специфічність знань: жаргонні назви наркотичних засобів, речовини, які використовуються для приготування наркотиків.

Чверть опитаних відповіли, що вже пробували наркотики, і багато хто відзначає можливість того, що вони спробують наркотики. Це підкреслює високий рівень ризику прилучення підлітків до наркотиків.

Серед мотивів вживання наркотиків самі часто звані: для задоволення, від проблем, бажання забутися, від самотності, від неробства. З цих даних випливає, що в профілактичну програму необхідно включати заняття, спрямовані на знаходження підлітками альтернативних шляхів задоволення потреб, які визначаються ними як мотиви вживання наркотиків.

Мотиви не вживання наркотиків представлені слабо, тобто немає серйозних стримуючих мотивів. 10% не змогли відповісти на це питання.

Рівень поінформованості про наслідки вживання наркотиків низький. Знання поверхові. 60% опитаних називають смерть, 23% -ломку, 14% не змогли відповісти на це питання. Отже профілактична робота повинна включати в себе широке наукове просвітництво особливостей наслідків прийому наркотичних речовин.

Основні принципи побудови психологічної програми профілактики адиктивної поведінки та наркоманії. | III. Впевненість в собі.
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати