Головна |
Всі заняття мають гнучку структуру, розроблену з урахуванням вікових особливостей дітей і ступеня вираженості дефекту. Заняття будуються на основі принципів інтегрування (включення елементів музо-, з-, танцювально-рухової терапії), системності та наступності. Вибір тематики занять визначається характером порушення розвитку і підбором найбільш адекватної тактики корекційно-розвиваючої роботи. Форми роботи визначаються цілями занять, для яких характерне поєднання як традиційних прийомів і методів (фронтальні і індивідуальні заняття), так і інноваційних (рисункові тести, малювання під музику, ігри з піском і ін.).
Структура занять гнучка, вона включає в себе пізнавальний матеріал і елементи психотерапії. У процесі занять у дітей розвиваються комунікативні якості, збагачується емоційний досвід, активізується мислення, усвідомлюються і переживаються успіхи-неуспіхи, результати діяльності, проектуються громадські взаємодії і рухові акти, формується особистісна орієнтація.
Настрій дітей, їх психологічний стан в конкретні моменти можуть стати причиною варіювання методів, прийомів і структури занять.
Традиційні методи, використовувані на заняттях, збагачуються ігровими ситуаціями. Педагог-психолог використовує зроблені своїми руками посібники, іграшки, включає в процес занять малювання, танці та музику.
Заняття конструюється приблизно наступним чином:
I. Розминка в колі: психологічний настрой на заняття, вітання (тривалість 3 хвилини).
II. Вправа для наших пальчиків: робота з горіхами, олівцями, гудзиками, зернами + пальчикові ігри (тривалість 5 хвилин).
III. Корекційно-розвивальний блок: будь-якої пізнавальний матеріал, пов'язаний одним ігровим сюжетом. Чи включаються завдання на розвиток сприйняття, пам'яті, мислення (тривалість 15 хвилин).
IV. Рухова розминка: прийом «Перевтілення» або ігровий міні-тренінг «Оживи картинку» (тривалість 5 хвилин).
V. Релаксація, психогімнастика (Тривалість 3 хвилини).
VI. прощання(Тривалість 2 хвилини).
Взаємодія з сім'єю і фахівцями
У взаємодії педагога-психолога з сім'єю дитини ми виділяємо три ступені:
1. Створення у батьків установки на спільне з педагогами рішення задач корекції і розвитку дитини;
2. Розробка загальної стратегії співробітництва;
3. Реалізація єдиного узгодженого індивідуального підходу до дитини з метою максимальної корекції відставання в розвитку для переходу на наступний щабель розвитку.
Важливою умовою реалізації програми «Інші Ми» є співпраця широкого кола фахівців: дефектолога, логопеда, викладача з музики і з, інструктора з фізичного виховання.
цілі
Ввести дітей з ЗПР в складний світ людських відносин.
Створити зону найближчого розвитку для подолання недоліків інтелектуального і емоційного розвитку.
Підготувати дітей, що мають ЗПР, до навчання в школі, а в майбутньому і до самостійного життя.
завдання
Навчити дитину розуміти власний емоційний стан, виражати свої почуття і розпізнавати почуття інших людей через міміку, жести, інтонацію.
Активізувати сили самої дитини, налаштувати його на подолання життєвих труднощів.
Розвивати розумові здібності.
Прищеплювати навички соціальної поведінки.
Методика проведення | I. ФОРМУВАННЯ СПІВРОБІТНИЦТВА ДИТИНИ з дорослими і однолітками І ОВОЛОДІННЯ СПОСОБАМИ ЗАСВОЄННЯ ГРОМАДСЬКОГО ДОСВІДУ
II. ЕМОЦІЙНЕ РОЗВИТОК | Навчання агресивних дітей способам вираження гніву в прийнятній формі | Навчання агресивних дітей прийомам саморегуляції, самовладання | Відпрацювання навичок спілкування | III. ІНТЕЛЕКТУАЛЬНЕ РОЗВИТОК | IV. РОЗВИТОК І ВДОСКОНАЛЕННЯ РУХОВОЇ СФЕРИ | ХІД ЗАНЯТТЯ | ХІД ЗАНЯТТЯ | ХІД ЗАНЯТТЯ | ІГРИ І ВПРАВИ, ЩО ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ У ПРОГРАМІ |