Головна

Фрейдизм

  1. V. Історія естетичних вчень: Ірраціональна естетика кін. ХІХ - поч. ХХ ст., фрейдизм та неофрейдизм.
  2. Неофрейдизм
  3. Неофрейдизм як філософсько - психологічна парадигма
  4. Основные психологические течения ХХ века. Фрейдизм.
  5. Тема 7. Основні психологічні школи: фрейдизм та неофрейдизм.
  6. Тема 7. ФРЕЙДИЗМ И Психодинамическое направление ИССЛЕДОВАНИЯ ЛИЧНОСТИ
  7. Теоретические основы и цели психологической помощи, роль психолога, требования и ожидания от клиента, психотехники в неофрейдизме (Г. Салливан).

У Відні 1900 р. вийшла в світ книга невідомого тоді автора "Тлумачення сновидінь". Вона не стала сенсацією (за 8 років розійшлося лише 8 її примірників). ЇЇ автором був австрієць Зігмунд Фрейд (1856 - 1939). Але саме її ідеї були покладені в основу найреволюційнішого, найнеоднозначнішого явища філософії, психології, культури, свідомості ХХ ст. - психоаналізу (фрейдизму).

З. Фрейд розглядав психічне життя людини як багаторівневе явище, глибинним рівнем якого є несвідоме.

На його думку, людина є передусім біологічною істотою і прагне задовольнити насамперед свої природні інстинкти, потяги як певну суму енергій. Основним проявом людської особистості вчений визнає сексуальний інстинкт (ерос). Енергію, завдяки якій діє сексуальний інстинкт, він називає лібідо.

Людина - це замкнута енергетична система, кількість енергії у кожної людини постійна величина.

З. Фрейдом розроблена структура психіки людини (таблиця 2).

Таблиця 2 - Структура психіки людини за З. Фрейдом

"Над-Я" (super-ego) - совість Формується через подолання Едіпова комплексу (комплексу Електри) Підпорядковується ідеалістичному принципу
"Я"(ego) - свідомість Формується під впливом суспільства Підпорядковується принципу реальності
"Воно"(id) - несвідоме (інстинкти) Уроджені інстинкти (потяги) Підпорядковується принципу задоволення

(+) сублімація захисні механізми витіснення (-)

Психіка людини складається з 3-х компонентів, рівнів: "Воно", "Я", "Над-Я".

"Воно" (id) - несвідома частина психіки, яка містить у собі біологічні вроджені інстинктивні потяги (сексуальні). "Воно" насичено сексуальною енергією "лібідо".

Бувши несвідомим й ірраціональним, "Воно" (інстинкти) спрямовує поведінку людини відповідно до "принципу задоволення". Задоволення і щастя - головні цілі людини в житті.

"Я" (ego) - свідомість, розумна, раціональна частина психіки. "Я" формується під впливом суспільства, яке висуває свої вимоги до людини. Тому "Я" підпорядковується "принципу реальності".

"Над-Я" (super-ego) - слугує носієм моральних стандартів, це та частина особистості, яка виконує роль судді, критика, цензора, совісті. "Над-Я" у чоловіків формується через подолання Едіпова комплексу, який полягає в сексуальному потязі хлопчика до матері і ворожих почуттях до батька, котрий сприймається як суперник. А у жінок - через подолання комплексу Електри, який, в свою чергу, полягає в "сексуальному потязі" дівчинки до батька і ворожих почуттях до матері. Ці переживання містяться в сфері несвідомого і утворюють осередок збудження, не проникаючи в свідомість.

Якщо "Я" прийме рішення чи здійснить дію в угоду "Воно", але на противагу "Над-Я", то відчує покарання у вигляді почуття провини, сорому, докорів совісті. "Над-Я" підпорядковується "ідеалістичному принципу".

Головний конфлікт у структурі особистості виникає між "Над-Я" і "Воно", між моральністю людини, сумлінням і інстинктами. Дії обох несвідомі, позбавлені контакту з реальністю.

З іншого боку, свідомість - "Я" (принцип реальності) знаходиться в стані конфлікту з безсвідомим - "Воно" (принцип задоволення).

Принцип реальності і принцип задоволення несумісні, тому особистість завжди перебуває у стані напруження, від якої рятується за допомогою механізмів психологічного захисту, такими, наприклад, як витіснення (переведення того, що не відповідає принципу реальності, у зміст несвідомого), сублімація (різні форми проявів енергії лібідо) тощо.

Сублімація - "перерозподіл енергії". Енергія сублімується, трансформується в енергію інших видів діяльності, які прийнятні для суспільства і людини (творчість, мистецтво, суспільна активність, трудова активність).

Якщо енергія інстинктів не знаходить виходу або не сублімується, то вона витісняється із свідомості в сферу несвідомого.

Потяги, інстинкти, які колись були витіснені у несвідому частину психіки, зберігаються як приховані. Осередок збудження може поступово "розхитувати" систему захисту, що призводить до неврозів - нестійких розладів нервової діяльності. Більш важкі розлади механізмів захисту призводять до психіатричних захворювань (напр. шизофренія), для яких характерна значна деформація свідомості і сприйняття реальності.

Для лікування психічних розладів психоаналітик повинен шукати інформацію про причини неврозів, яка знаходиться у сфері несвідомого. Пацієнт сам не може працювати з цією інформацією, адже вона на рівні свідомості відсутня.

Складність в отриманні інформації полягає також у тому, що несвідоме проявляється у свідомості, по-перше, опосередковано - у вигляді обмовок, описок, помилок пам'яті, сновидінь і, по-друге, у формі "символів", які вимагають відповідного трактування.

У психоаналізі існують різні способи отримання інформації психоаналітиком (гіпноз, снобачення, асоціації, обмовки, малюнки).

Принцип лікування, в своїй основі, полягає в тому, що психоаналітик допомагає хворому пережити - на рівні свідомості - ситуацію, що приводить до полегшення його стану.

Психоаналіз - вчення З. Фрейда, система ідей, методів інтерпретації сновидінь та інших несвідомих психічних явищ, а також діагностики і лікування різних душевних захворювань.

Погляди З. Фрейда вийшли за межі власне психології і можуть розглядатися як значне явище філософії і культури XX ст.



Сучасні психологічні теорії особистості | Неофрейдизм

Мацко, Л. А. | Значення психологічних та педагогічних знань в діяльності людини | Визначення предмета психології та педагогіки. Зв'язок психології та педагогіки | Етапи розвитку психологічних знань | Зв'язок психології з іншими науками | Структура психологічної науки | Основні методи науково-психологічних досліджень | Види спостережень | Види опитувань | Структура психіки за К. Юнгом |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати