загрузка...
загрузка...
На головну

Прислів'я та приказки

1. А які ваші думки про роль жінки в сім'ї та суспільстві? Підберіть прислів'я, приказки, вислови про жінку, які допоможуть вам відстоювати свою точку зору.
  2. Опишіть ситуацію або розіграйте діалог з однокурсником, використовуючи приказки або висловлювання з попередньої вправи.
  3. ПОГОВОРКИ ПРО ПРАЦЮ
  4. Прислів'я та приказки
  5. Прислів'я про мову і мови
  6. Старовинні повір'я і прислів'я

Визначення прислів'я. Збирання і вивчення прислів'їв і приказок. Збірник В. І. Даля "Прислів'я російського народу". Походження прислів'їв. Зв'язок прислів'їв з промовою і багатозначність пословічно судження. Теми прислів'їв. Досвід класифікації прислів'їв. Стиль: ритм, композиція, використання тропів. Визначення приказки. Типи приказок, їх структура. Мовна і поетична функція.

«Прислів'я до слова мовиться», «Красна мова прислів'ям», - так говорить сам народ про образних виразах, що уточнюють і поетизують мова. Прислів'я - це влучне народне вислів, в якому висловлено думку народу, узагальнено його життєвий досвід, світогляд, дана оцінка різних сфер життя, показано різне ставлення до праці, моралі, матеріальним цінностям, релігії, соціального устрою суспільства, долі, життя і смерті. Прислів'я розчинена в народній мові, як сіль у воді. Прислів'я не говорять спеціально, вони органічно входять в мову, організують її і завершують. На кожну справу, з кожного приводу у народу знайдеться влучне точне слово, «якого не придумаєш, хоч проковтни перо».

Приказка, за народним визначенням, - квіточка, а прислів'я - ягідка. З цього приводу дослідник цих жанрів М. А. Рибникова говорила: «Прислів'я - це словесний організм, приказка - це« заготовка »виразної мови». Прислів'я має загальний і універсальний характер, є закінченим узагальнене судження з висновком, а приказка вживається тільки в зв'язку з певними особами та їхніми вчинками, має абсолютно конкретний зміст, образно визначає якесь життєве явище, дає йому емоційну оцінку. Приказка - це тільки перша половина прислів'я. «Мал золотник» - приказка, «Мал золотник, да дорог» - прислів'я. Головне призначення приказок в тому, щоб розмовній мові надати барвистість, образність.

Вже в XVII в. почалося збирання російських народних висловів. Першим збірником були анонімні «Повісті або прислів'я всенародного за алфавітом», складені в 1681 - 1694 рр. Наукове збирання прислів'їв в XVIII в. почав М. В. Ломоносов. Він наводить прислів'я в «Риториці» і «Граматиці», планує спеціальне наукове дослідження «Про деякі властивих російських прислів'ях». В кінці 60-х рр. XVII ст. почали видаватися перші друковані збірники російських прислів'їв: «Виборні російські прислів'я» Катерини II, «Російські прислів'я» І. Богдановича, «Збори 4291 стародавніх російських прислів'їв», приписуване А. А. Барсова.

У XIX ст. інтерес до народної поезії посилився після Вітчизняної війни 1812 р А. С. Пушкін записував прислів'я, він написав замітку, що пояснює походження декількох прислів'їв. У його бібліотеці була майже вся російська література про народних висловах, яку, судячи з позначками на книжках, він уважно вивчав. І. М. Снєгірьов випускає книги «Досвід міркування про російських прислів'ях» (1823), «Росіяни в своїх прислів'ях» (1831-1834), «Російські народні прислів'я і притчі» (1848), «Нова збірка прислів'їв і притч» (1857 ). В останній книзі містилося 10 635 «книжкових» і народних висловів.

Слідом за Снєгірьовим в 1854 р Ф. І. Буслаєв видав збірку «Російські прислів'я та приказки». У спеціальній статті «Русский побут і прислів'я» він коментував їх з точки зору міфологічної теорії. Новітні прислів'я відкидалися їм як «породження моди». Концепція Буслаєва і його збірка були піддані критиці з боку революційних демократів М. Г. Чернишевського і Н. А. Добролюбова, які вважали ідеалістичним вигадкою висновки вчених про існування групи російських «міфологічних прислів'їв». Особливою нищівній критиці Добролюбов піддав статтю Ф. І. Буслаєва «Русский побут і прислів'я». Він заперечував проти прагнення вченого шукати в прислів'ях відбиток стародавніх міфів і вважав, що в першу чергу в прислів'ях слід шукати відображення світогляду сучасного народу.

Виняткова роль у збиранні прислів'їв належить Володимиру Івановичу Далю (1801-1872), який склав в 1853 р звід російських прислів'їв. З друкованих збірників він запозичив тільки близько 6 тисяч прислів'їв, інші 25 тисяч були їм записані серед селян, ремісників і солдатів. «Прислів'я російського народу» В. І. Даля були опубліковані в 1861 р Він розподілив прислів'я за тематичними групами. У «Тлумачному словнику живої великоросійської мови» (1861-1868) також міститься багато тисяч прислів'їв, приказок, прислів'їв, примовок і т.д.

Прислів'я та приказки виникли в далекій давнині. У деяких прислів'ях збереглися язичницькі прикмети, наприклад, віра в «лихе око»: «Чорний очей, каре око, поминай нас». Віра в віщий крик птиці: «Старий ворон мимо не каркне». За змістом прислів'я і приказки різноманітні. Це енциклопедія російського життя. Тут ми знайдемо відображення історичних подій. Про татарська навала: «Який хан, така й орда», «Пусто, немов Мамай пройшов». Про розгром Петром I військ шведського короля: «Горить, як швед під Полтавою». Про події Великої Вітчизняної війни 1812 року: «Голодний француз і вороні рад», «На француза і вила - рушниця».

Дуже багато прислів'я народжувалися як висновки зі спостережень людини над життям, як відгуки на історичну подію, але дуже багато прислів'їв генетично пов'язане з іншими жанрами усної народної творчості або з писемністю. А. А. Потебня в «Лекціях з теорії словесності» привів досить велика кількість прикладів походження прислів'їв з байки, притчі, повчальної або сатиричної казки. Наприклад: «битий НЕ битого везе», «а віз і нині там». Прислів'я найчастіше є хіба що висновком з усього оповідання, підсумовує байку кінцівкою або взагалі будь-яким висловом, передає основний зміст оповідання.

Породив прислів'я розповідь міг давно стертися в людській пам'яті, а прислів'я продовжує свою багатовікову життя. Це підтверджує розповідь в «Повісті временних літ». Літописець, розповівши про загибель обрів (аварів), які заподіяли багато горя слов'янським племенам, згадує прислів'я: "Погибоша, аки обри, їх же несть племені ні наследка" (Загинули як обри, - їх же немає ні племені, ні потомства). Прислів'я, що збереглася в пам'яті народу, дає літописцю матеріал для відомостей про далеке для нього минулому.

Багато прислів'я та приказки вживаються в переносному сенсі: «Кому поп, кому попадя, кому попова дочка». У прямому значенні - кому хто з перерахованих персон більше подобається. Але частіше це прислів'я вживають в переносному сенсі. У кого на умі молитва, у кого - сімейне щастя, а у кого - любов і вітер в голові.

Найголовніше в прислів'ї - вміння висловити судження про життя в стислій, міткою формі. У прислів'ях немає нічого випадкового. Н. В. Гоголь прекрасно визначив художні достоїнства прислів'я. Він писав: «У прислів'ях наших видна незвичайна повнота народного розуму, який умів зробити все своїм знаряддям: іронію, насмішку, наочність, влучність живописного зображення».

Відточені віками, прислів'я і приказки досконалі по своїй художній формі. Яскравість і влучність досягаються за допомогою різних художніх засобів і прийомів. У прислів'ї часто використовуються прості і розгорнуті порівняння: «В сирітство жити - сльози лити». «Малі діточки - що зірочки дрібнесенькі: і світять, і радують в темну ніченьку». У приказці: «Гол, як сокіл», «Кидається, як очманілий». Метафора в прислів'ї служить засобом посилення експресії та разом з тим засобом сатиричної типізації: «Мовою - мед, а на серці - лід». У приказці метафора теж часто зустрічається: «Підлити масла в вогонь», «Залишитися біля розбитого корита». Ту ж функцію виконує уособлення: «Горе ликом підперезаний». «Лихо не лежить тихо: або котиться, або валиться, або по плечах розсипається».

З метою найбільш ясного вираження думки прислів'я і приказки вдаються до синонімів: «Не родись ні хороший, ні пригожий, родись щасливий», «переливати з пустого в порожнє». Часто для посилення виразності використовуються антоніми: «Поганий мир кращий за добру сварку», «Гірка робота, та солодкий хліб». Часто в прислів'ях застосовується гіпербола: «У кого щастя поведеться, у того і півень несеться». У приказці: «У трьох соснах заблукав», «Без ножа зарізав». Робота думки в прислів'ях спрямована на максимальне уточнення. З цією метою часто вживається антитеза, протиставлення: «Багатий і в будні бенкетує, а бідний і в свято журиться».

Типовою формою художньої образності в прислів'ях є іронія: «Пішов віз і конячку відвіз», «Цілував ворон курочку до останнього пір'їнки», «Ходіть частіше, без вас веселіше». «У нашій господині і собаки посуд миють» - жадібна господиня з економії дає собакам вилизувати посуд. У прислів'ї «Воїн: сидить під кущем і виє» дві частини: перша частина в інноваційному, синтаксичному і ритмічному відносинах різко виділена, друга частина служить іронічним поясненням першої. Виходить уїдлива насмішка над боягузом.

Одним з образотворчих прийомів в прислів'ях і приказках служить використання власних імен: «Лакома Устина до ботвіньі», «У всякого Філатка свої манери». Іноді це продиктовано звуковий чіткістю: «Килина Савишна, не вчорашній, давішна». Ім'я може бути підказано реально-побутовими або історичними фактами: «Іди до Варвари на розправу», «Варвара мені тітка, а правда - сестра» - за церквою великомучениці Варвари у варварських воріт в Москві в середні століття був тортур катівня, де проводилися тортури.

Одна і та ж прислів'я може будуватися на основі різних тропів. Візьмемо як приклад прислів'я: «Нужда танцює, потреба скаче, потреба пісеньки співає». У ній міститься уособлення: на поняття «потреба» перенесені ознаки живої істоти. Тут же міститься метонімія. Сказано - «нужда» замість - «потребує людина».

Жанрова особливість прислів'їв визначає їх мовної стиль. Прагнення навчити, дати пораду призвело до того, що в прислів'ях широко використовується тип узагальнено-особистих пропозицій з наказовими формами дієслова: «Куй залізо, поки гаряче». Складность, стислість прислів'я підтримується її інтонаційно-синтаксичним і ритмічним будовою.

Ритм в прислів'ях сприяє їх закріпленню в народній пам'яті і служить художньої виразності. Не випадково В. І. Даль захоплювався яскравим ритмічним малюнком такого прислів'я: «Збив, сколотив - ось колесо! Сів та поїхав - ах, добре! Оглянувся назад - одні спиці лежать! »Несподівана зміна легкого і швидкого ритму іншим, уповільненим, з паузами, зі слів« озирнувся назад »точно виражає здивування, відповідне розвитку думки прислів'я.

Прислів'я не дотримуються правил силабо-тонічної системи віршування, хоча ми можемо знайти приклади ямба, хорея, дактиля, анапеста і Амфібрахій в деяких прислів'ях. Але частіше ритмічний лад в прислів'ях створюється поєднанням наголосів, співзвуч, синтаксичного паралелізму. Ритмічність багатьох прислів'їв підкріплюється римою, яка має певне призначення: вона зазвичай виділяє основні слова, що несуть сенс: «Молодий - іграшки, а старої - подушки». Нерідко в риму ставиться власна назва: «У всякого Гришки свої справи». Римуються найголовніші за змістом слова: «Спати довго - жити з боргом». Іноді римуються омоніми: «На те свині дано рило, щоб воно рило». У прислів'ях часто можна зустріти асонанси (повторення голосних) і консонанси (повторення приголосних), а найчастіше і комплексне повторення груп голосних і приголосних. Приклади асонансів: «у Філі були, Філю ж і побили» (і), «і честь не в честь, коли нічого їсти» (е). Повтори приголосних: «скупого душа дешевше гроша» (ш), «старість не радість, а смерть не користь» (ст, р). Комплексні повтори груп голосних і приголосних: «всяк подьячий любить калач гарячий» (ач), «лайка бійкою красна» (ра), «був би бик, а м'ясо буде» (б). Цікаво поєднання повторюваних голосних і приголосних в прислів'ї: «Зять любить взяти, тесть любить честь, шурин очі мружить - як би чого не взяли».

Всім своїм образним складом прислів'я дає зразок органічний зв'язок змісту і художньої форми. Вона тяжіє до конкретності для вираження загальних суджень про світ, природу і людську поведінку. Вона прагне виробити відточені, легкі для запам'ятовування традиційні формули, використовує чіткий синтаксис, ритмічну симетрію, звукові зв'язку. Стислість, чіткість і виразність народних прислів'їв викликали захоплення Пушкіна, який захоплено вигукував: «А що за розкіш, що за сенс, який толк в кожній приказці нашої! Що за золото! »

казки

Визначення жанру і його різновидів. Ставлення вимислу до реальності. Соціальна та ідейно-художня характеристика вимислу. Збирання і вивчення казок. Збірки казок. Класифікація казок.

Давнім терміном для казок було слово «байок» від дієслова "баять" - говорити, а казкарі в Стародавній Русі називалися «Бахари», а можливо, за припущенням Ю. М. Соколова, «баяни». Термін «казка» в сучасному значенні слова зустрічається з XVII в.

У науці досі викликає утруднення визначення казки як жанру. Найчастіше дослідники замість визначення перераховують нею головні ознаки: оповідальність, сюжетність, обов'язковий вигадка, особливе казкове час і простір, особлива мова і стиль. З усіх ознак казкового жанру вигадка є головним. Без вимислу не обходиться жодна казка. Ні оповідач, ні слухач як би не помічають незвичайність того, що в казці тварини розмовляють один з одним, допомагають, ображають або обманюють один одного. Навіть неживі предмети можуть розмовляти.

У казках герої подорожують в підземному царстві, на дні морському, піднімаються на небеса по горошині або проходять туди по крутих горах. Вони піднімаються в захмарні висоти на чарівному коні, борються з незвичайними ворогами. Герою допомагають тварини (кінь, корова, мишка, щука, птиці, бджоли, мурашки). Помічниками можуть бути фантастичні предмети (чоботи-скороходи, скатертина-самобранка, килим-літак, гуслі-самогуди, кийок-самодрачунка, золоте яблучко, кресало), фантастичні живі істоти (Сват-розум, Добриня, Гориня, Усиня). У казках відбувається те, чого не буває в житті. Але вся фантастика в будь-якій казці обов'язкове, логічною і природною. Не випадково існують приказки, в яких стверджується обов'язковість і «законність» казкового вимислу: «Не любо - не слухай, а брехати не заважай», «Казка вся, більш брехати не можна».

Перші записи російських казок належать допитливому іноземцю, англійцю Коллінс, який в XVII ст., Подорожуючи по Русі під час царювання Олексія Михайловича, записав 10 текстів. У XVIII ст., Під впливом широкої популярності в Західній Європі «феєричної казки» (наприклад, Шарля Перро), з'являються численні збірники «лицарських» галантних казок, складені російськими письменниками (М. Чулковим, В. Левшин). Справжніх російських казок в них майже не було.

У XIX столітті, в зв'язку з інтересом до старовини і культивуються в 20-х рр. принципом «народності», пробуджується жвавий інтерес до російської народної казці. Першими збирачами казок є письменники Жуковський, Пушкін, Гоголь. Починає свою діяльність видатний збирач фольклору В. І. Даль. З'являється серйозний збірник «Російські народні казки» А. Н. Афанасьєва (1855-1866 рр.), Що включав близько 640 текстів казок з варіантами, що є найцінніше для наступних дослідників. Власних записів Афанасьєва, включених до збірки, небагато. Величезний матеріал складений із записів інших збирачів (особливо Даля і Якушкіна), взятий з архіву Географічного товариства і т.д. До сих пір збірник Афанасьєва є найважливішим зборами російських казок, на нього спираються численні російські і іноземні дослідники фольклору.

Слідом за збіркою Афанасьєва виходять збірники: «великоруські казки» І. А. Худякова (М., 1860-1862), «Народні казки, зібрані сільськими вчителями» А. А. Ерленвейна (Тула, 1863), «Російські народні казки, примовки і побрехеньки »Е. А. Чудінского (М., 1864), чудова збірка« Казки і перекази Самарського краю »Д. Н. Садовникова (СПб, 1884).

На початку ХХ ст. настає новий період - строго наукової записи і вивчення казок. Збирачі є і дослідниками казок. При записи текстів дотримується абсолютна точність, зберігаються діалектні особливості мови оповідача, фіксується його індивідуальна манера виконання. Записується біографія казкаря, що оточує його культурно-економічне середовище, побутові умови. Тексти казок супроводжуються коментарями, покажчиками, словниками. Першим таким збірником, що включає 303 казки з Архангельської і Олонецкой губерній, з'явилися «Північні казки», записані Н. Е. Ончуковим (1909). Він розташував матеріал не за сюжетами, а по казок, дав їх біографії та творчі характеристики. До збірки також увійшла стаття про побутування казки на Півночі. Потім виходить збірка братів Б. М. і Ю. М. Соколових «Казки і пісні Білозерського краю» (М., 1915). Географічне товариство видає «великоруські казки Пермської губернії» (СПб, 1914) і «великоруські казки Вятської губернії» (СПб, 1915) відомого етнографа Д. К. Зеленіна.

За радянських часів збирання та вивчення казок прийняло організовані форми: його вели наукові інститути та вищі навчальні заклади. Серед опублікованих в цей період збірок казок можна виділити два типи: обласні та індивідуальні (казки одного казкаря). Найбільш цікаві наступні збірники: «Казки і перекази Північного краю», записані І. В. Карнаухової (1934)., «Казки Красноярського краю», зібрані М. В. Красноженовой (1937), «Оповіді і казки Беломорья і Пінежья» Н. І. Різдвяної (1941), «Північні російські казки в записах А. І. Никифорова» (1961), «великоруські казки в записах І. А. Худякова» (1964). Серед збірок особистого репертуару: «Казки Купріяніхі» (А. К. Баришникової) в записах А. М. Новікової і І. А. Оссовецкого (1937), «Казки Карельського Беломорья». «Казки М. М. Коргуева» в запису А. Н. Нечаєва (1939), «Казки Ф. П. Господарева» в запису Н. В. Новикова (1941).

Фольклористами зібрано і опубліковано величезну кількість російських казок. Спроби класифікації російських казок почалися вже в XIX столітті. А. Н. Афанасьєв в збірнику «Народні російські казки» в 3-х томах виділив 3 основні розділи: 1) казки про тварин, 2) казки чарівні і 3) новеллистические або соціально-побутові. Ця класифікація не втратила свого значення до сих пір, її ми будемо дотримуватися в нашому навчальному посібнику.

Попередня   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   Наступна

Л. М. Свиридова | Художня специфіка фольклору | обрядова поезія | Календарна обрядова поезія | Сімейна обрядова поезія | змови | чарівні казки | Побутові та соціальні новеллистические казки | передання | легенди |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати