загрузка...
загрузка...
На головну

змови

1. Слово і міф. Міфологічні істоти (русалки, лісовики, домовики і ін.) Змови. Уявлення про світоустрій, часі і просторі

Магічна природа змов. Слово і дія. Види змов. Композиція і стиль.

Змовами називаються короткі прозові словесні формули, нібито володіють особливою магічною силою, вірним способом для досягнення будь-яких бажань. Змови в давнину виконували утилітарно-магічну функцію, були пов'язані з господарсько-побутової діяльністю, особистої і громадської життям людини і з народною медициною. В основі змов лежить віра в магічну силу слова. У свідомості стародавньої людини заклинаю був владний над природою і людьми. Для цього він напружував всю свою волю, вимагаючи, щоб відбулося те, що їм замислене.

Охоронцями і виконавцями змов були знахарі і чаклуни, а також пастухи, мисливці і рибалки. Пастухи за допомогою змов прагнули зберегти стадо від нападу дикого звіра, блукання і хвороб, рибалки та мисливці хотіли зробити вдалою риболовлю та полювання. Змови зберігалися в таємниці, їх не можна було просто так передати першому зустрічному, інакше вони втрачали свою магічну силу і переставали діяти. Їх можна було передати у спадок як особливі таємні знання. «Знаткіе» люди, як називали носіїв змов, могли ними обмінюватися. У більш пізній час (початок ХХ століття) на Далекому Сході зафіксовані й такі випадки, коли у знахарки, що виїжджав з села, громада «купувала» змови, призначивши їй наступницю.

Виконувалися змови в урочний час (на ранкової або вечірньої зорі, пізно вночі при світлі місяця), в певних місцях (на перехресті доріг, біля джерела, річки, криниці, у розкритою печі, в лісі, в пустельному місці). Потрібно було займатися замовною практикою в самоті, щоб ніхто не бачив і не чув. Вимовляли змови пошепки, вони багаторазово повторювалися з наростаючим ритмом, на одному диханні. Супроводжувалося виконання особливими діями: окресленням кола, спльовуванням, імітацією різних дій (наприклад, «загризаніем» грижі). Виконання змов вимагало точного дотримання традиції.

Змови прийнято було ділити на білі - на користь і чорні - на шкоду людині. В основному збереглися білі змови. За тематикою змови досить різноманітні і становлять три основні групи. В першу входять змови господарські: аграрні (пов'язані із землеробською працею, спрямовані на гарне зростання зернових, збереження врожаю); а також скотарські, пастуші, бджільницькі; мисливські, рибальські та промислові.

Другу, найбільшу групу, складають змови лікувальні: від хвороб людей і тварин, від дитячої безсоння, на те, щоб кров зупинити, від псування і пристріту і т.д. Зазвичай їх практикували одночасно із застосуванням різних засобів народної медицини (лікувальні мазі, трави, припарки, примочки). У третю групу входять змови, спрямовані на регулювання суспільних і особистих відносин між людьми: від несправедливих суддів, злих начальників, від злодіїв, наклепників, а також любовні «присушка» і «відсушки», за допомогою яких в основному молодь прагнула вплинути на любовні взаємини .

У змовах, особливо в лікувальних і любовних, проявилася яскрава риса раннього мислення. Хвороби і різні душевні стани (любов, туга і т.д.) представлялися конкретними істотами або предметами, які можна вигнати, вийняти з людини або навпаки вкласти, ввести в нього. У змовах сильні елементи антропоморфізму. У вигляді антропоморфних образів виступають, наприклад, хвороби. Так, різні симптоми лихоманки представлені в образах дванадцяти послушниць Ірода: тряс (від - трясти), Огнеі (вогонь, жар), Ледеі (лід, озноб), Хрипуша, глухі і т.д.

Поетика змов специфічна. У змов немає стійкої композиції, але все ж можна простежити основні композиційні частини. Зазвичай змову починається з введення: «Господи, Боже, благослови, Христос» або «В ім'я Отця і Сина і Святого Духа». У зачині «білих» змов часто вживається стійка замовних формула: «Встану я, раб Божий, благословясь, піду, перехрестившись». Далі йде повествовательная або епічна частина, в якій виражається основна думка змови. У ній міститься звернення за допомогою до сил природи (наслідок анімізму) або до християнським святим (подальший вплив християнства).

Як наслідок двовірства в змовах можна одночасно зустріти і звернення до сил природи (наприклад, до землі, воді, зорі, сонця, місяця) як до могутнім живим істотам, і звернення до Христа, Богородиці, Архангелам і найбільш шанованим святим. У епічної частини міститься формула-закляття ( «Гой єси, сонце спекотне, не впали і не пожігай ти овоч і хліб мій, а пали і впали кукіль і полин-траву»), іноді ссиланіе хвороби або нещастя у віддалені і непрохідні місця ( « за мохи, за колоди, за іржаві болота »). Закінчується змову закріпкою, яка повинна закріпити сказане, підвищити його магічну дієвість: «Будьте слова мої міцні і ліплення. Ключ. Замок ». Часто змову закінчується заамініваніем, як і в християнській молитві: «Амінь».

У зачині багатьох змов ми виявимо вплив християнства. Тому багато змови починаються словами: «Господи, Боже, благослови, Христос!» Або: «В ім'я Отця і Сина і Святого Духа. Амінь ». Закріпки також зазнали впливу християнства: «Всі мої слова, будьте благословенні, сильні і міцні, міцніше і жорсткіше і заліза, і булату, і гострити ножа, і нігтів орлиних, і всіх моїх сильних і міцних слів. Казанська Богородиця друк свою доклала золотим своїм перснем. Завжди відтепер і довіку. Замок камінь. Амінь. Амінь. Амінь! »

Головним принципом створення змов є принцип образного паралелізму, заснований на анімістичних уявленнях наших предків. Він виражається в порівнянні двох явищ або предметів. При цьому мається на увазі, що в результаті такого порівняння один предмет повинен магічно впливати на інший, передаючи йому свої властивості і якості. Наприклад, в приворотне змові або присушення ми знаходимо таку паралель: «... Червоне сонечко ... припікає пні, болота чорні грязьові. Так би прилягав раб Божий (ім'я хлопця) до раби Божої (ім'я) ».

Найбільш часто в змовах вживаються порівняння, іноді відразу кілька. Наприклад, в присушення заговорювати хоче, щоб дівчина сумувала за ним, як тужить «мати по дитяти, корова по теляті, кішка по кошенят, качка по утяти». Широко поширена гіпербола: «І як стікаються ріки до окияну-морю з тонучіх гір, з дрімучих лісів, з мохів і боліт, і поточін, і з орних земель, і з лісових сіножатей, так би приходив мій милою живіт, селянську худобу, сам з лісі додому ». Досить часто в змовах вживаються наскрізні епітети, що додаються до різних іменником, наприклад: «... У білих рученьках тримає білого лебедя, обриває, общипувати у лебедя біле перо ...».

Для поетичного стилю змов характерно вживання повторів, які дають можливість для максимальної деталізації і конкретизації сказаного. Приклад в змові від зміїного укусу: «Ти, змія Ірина, ти, змія Катерина, ти, змія польова, ти, змія лугова, ти, змія болотна, ти, змія підколодна, збирайтеся у коло і говорите удруге, виймайте нечистий отрута від суглобів , від полусуставом, від жив, від напівжили, від полужілков, від тридев'ять суглобів, від тридев'ять полусуставом, від чорної вовни, від білого тіла, від чистої крові, від буйної голови ». Повтори, за поданням заговорювати, повинні були значно посилити вплив змови.

З інших видів повторення можна побачити в змовах палілогію - особливий прийом повтору на початку кожної наступної рядка заключних слів з рядка попередньої. наприклад:

На море на Окіяне, на острові на Буяні

Варто бел-горючий камінь.

На тому камені лежать три камені,

На тих каменях стоять три труни,

У тих гробах три дошки,

На кожній дошці три туги ...

Своєрідна ритміка змов - чергування інтонаційно подібних мовних відрізків. Ритміка виділяє змови зі звичайної розмовної мови, підкреслює їх незвичайну інтонаційну незвичайність, підсилює віру в силу їх магічного впливу. За словами А. А. Блоку, «Ритмічна заклинання гіпнотизує, вселяє, примушує». Іноді можна зустріти і риму. Ось приклад змови, любовної відсушки, в якому виразно відчувається ритмічна організованість змови і видно елементи рими: «На морі на Окіяне, на острові на Буяні стоїть стовп. На тому стовпі стоїть дубова гробниця, в ній лежить красна дівиця, тоска- чародійка. Кров у неї не розпалюється, ніженьки не піднімаються, очі не розкриваються, уста не розчиняються, серце не журиться. Так би і у (ім'я) серце не журиться, кров не розпалюється, сама б не вбивали, в тугу не вдавався. Амінь ».

Попередня   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   Наступна

Л. М. Свиридова | Художня специфіка фольклору | обрядова поезія | Календарна обрядова поезія | Прислів'я та приказки | Казки про тварин | чарівні казки | Побутові та соціальні новеллистические казки | передання | легенди |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати