На головну

Індивідуальна культура та освіта

1. Amp; 2. Суспільство як цілісне соціальне утворення
  2. I ступінь-початкова загальна освіта
  3. II ступінь-основну загальну освіту
  4. II. СЛОВАРИ І МОВНА КУЛЬТУРА
  5. III ступінь-середнє (повне) загальну освіту
  6. III.3. СИНОНІМИ І МОВНА КУЛЬТУРА
  7. III.8. Соціальні діалекти І КУЛЬТУРА МОВИ

під індивідуальної культурою даної людини ми будемо розуміти характер, звичаї, звичаї, звички; свідомість і самосвідомість; знання, вміння, навички; інтелект і почуття - коротше кажучи, цілісну систему понять і уявлень про світ і про себе в цьому світі. Культура спільноти живе і зберігається як зв'язкова сукупність індивідуальних культур, вона завжди істотно внутрішньо неоднорідна: російську національну культуру, наприклад, становить творчість Пушкіна, Толстого, Достоєвського, Чайковського і багатьох інших, не схожих один на одного авторів. Чим різноманітніша культура спільноти, тим більше можливостей у індивідів вільно будувати власну унікальну культуру.

Освіта як підсистема індивідуальної культури представляє в ній культуру суспільства. Цей матеріал, звичайно, засвоюється (робиться своїм), стає, по Майклу Поляни, особистісним знанням, але все ж засвоюваний модельний фонд належить спільноті в цілому. Освіта, як пуповина, з'єднує особистість із культурою спільноти, воно задає контекст будь-якого особистого звершення. Чим більше творчої (або менш освіченої) є особистість, тим менше місце в порівнянні з усією індивідуальної культурою займає освіту.

Освіта наскрізь пронизане емоційно-ціннісними та естетичними відносинами. Якщо намагатися висловлювати почуття і стосунки словами, можуть вийти, наприклад, такі тексти: «Я люблю вірші Баратинського, вважаю їх прекрасними і йому самому гаряче співчуваю»; «Я отримую велике задоволення займатися математичним аналізом - так приємно брати похідні і інтеграли». Постійна присутність освіти в особистості відчувається як її зв'язок з духовною батьківщиною, воно містить в собі мови культури, якими особистість володіє, тексти, в яких вона орієнтується, і дає можливість сприймати і інтерпретувати чужі тексти і створювати свої.

Можна уявити собі людину, майже всю індивідуальну культуру якого становить освіту. Це так звані ходячі енциклопедії, які пам'ятають напам'ять колосальну кількість текстів, але при цьому мало що в них розуміють. «Пам'ятаю» означає «можу відтворити», а «знаю» - не тільки можу відтворити, але ще і орієнтуюся, розумію, відчуваю. Знання, на відміну від чистого зберігання в пам'яті, характеризується наявністю у інформації

{103}

суб'єктивного сенсу, що дозволяє включити її в зв'язки і відносини індивідуальної системи моделей - освіти в визначенні Макса фон Лауе.

Попередня   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   Наступна

Розуміння як інтерпретація | герменевтичний коло | етапи творчості | Осяяння »у творчості | Свідомість і несвідоме у творчості | евристика | Творчість в повсякденному житті | Творчість в освіті | Загальна характеристика | визначення освіти |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати