Головна

VI.8. ВЖИВАННЯ ФОРМ РОСІЙСЬКОГО ГЛАГОЛА

1. B) одночасність з дією дієслова - присудка - пасив
  2. I. Зловживання свободою асоціацій
  3. IV. ОСВІТА СЛІВ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ ТА МОВНА КУЛЬТУРА
  4. Study the table below and learn the appropriate be-verb forms in relation to personal pronouns. (Вивчіть нижченаведену таблицю і запам'ятайте форми дієслова.)
  5. V. ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ НОРМ РОСІЙСЬКОГО ЛІТЕРАТУРНОГО МОВИ
  6. VIII.2. ФУНКЦІОНАЛЬНІ СТИЛІ СУЧАСНОГО РОСІЙСЬКОГО ЛІТЕРАТУРНОГО МОВИ

Російський дієслово - найскладніша і навіть таємнича частина мови. Які загадки таять в собі дієслова російської мови? По-перше, цей клас слів має найбільшу кількість форм, тут дієслово є рекордсменом серед всіх частин мови в сучасній російській мові. По-друге, освіта дієслівних форм має велику кількість відхилень. І по-третє, дієслово - це основний елемент морфологічного рівня, який організовує текстове простір. Дієслово займає особливе, привілейоване місце в морфологічної системі мови.

Велика кількість значень, які можуть бути передані дієслівним словом, робить цю частину промови універсальним організуючим елементом речення та тексту. активні дії (Бити, мити), стан (Пишатися, сумувати), якість (Пахнути, гірчити, іскритися), місце розташування (Перебувати, перебувати), різного роду відносини (Залежати, чергувати) - Всі ці значення можуть передавати дієслова російської мови. Дієслівні пропозиції характеризують насамперед оповідний текст, підкреслюючи його динамічність тим яскравіше, чим частіше вони зустрічаються і чим ближче стоять один до одного.

Дієслово орієнтує висловлювання на мовну ситуацію. Визначальним в орієнтації мови є час. Точкою відліку стає самий акт проголошення слів, або момент промови. Якщо дієслово стоїть в минулому часі, отже, діяння віднесено що говорять до періоду до моменту мовлення, якщо в майбутньому - після моменту мовлення, в цьому - збігається з моментом мовлення, накладається на нього. пор .: Я говорив правду; Я буду говорити правду; Я кажу правду.

Іншим орієнтиром є відношення змісту висловлювання до реальності. Оцінка переданої ситуації і дії (центру цієї ситуації) як реального або нереального виражається категорією способу. Дієслово може мати значення дійсного, умовного і наказового способу. Перше характеризує дію і ситуацію в цілому як такі, що місце в реальності, значення двох інших нахилів - як нереальні. пор .: Я часто ходжу в театр. Я ходив би в театр, якби мав більше вільного часу. Ходи в театр частіше! Якщо в першому висловлюванні виражається реальна ситуація, то два останніх відображають можливу і бажану ситуацію. Вживання форм одного способу в значенні іншого створює складні співвідношення між змістом висловлювання і реальністю. наприклад: Зайди Володимир хвилиною раніше, і життя його могла закінчитися дурним жартом нетверезого гусара ... Форма наказового способу увійди передає поєднану можливості дії, а отже, і всієї ситуації з неконтрольованістю (неможливістю передбачити) ситуації волею суб'єкта дії. пор .: Якби Володимир увійшов хвилиною раніше, то життя його могла закінчитися дурним жартом нетверезого гусара ... У другому випадку значення можливості дії передається властивої для цього значення формою умовного способу. Таким чином, дія, представлене мовцем як реальне, можливе або бажане, додає те чи інше відношення до реальності всієї ситуації.

Важливим є те, як співвідноситься суб'єкт дії (особа або предмет, що виконує дію) з характером і ступенем його участі в мовної ситуації. Категорія особи дієслова - одна з центральних категорій російського дієслова. Якщо дієслово стоїть у формі 1-ї особи, то суб'єкт висловлювання збігається з промовистою: Я співаю (я - Суб'єкт); Ми знаємо (Суб'єкт - ми). Якщо дієслово стоїть у формі 2-ї особи, як суб'єкт висловлювання виступає адресат, той, до кого звертаються: Прийдеш сьогодні в гості? Якщо ви стежите за політичними новинами, значить, читаєте газети, дивіться телевізор. 3-е особа дієслова показує, що суб'єкт дії не бере участі в поточній мовній ситуації.

Чималі труднощі представляє вибір правильної особистої форми дієслова. Слухач відразу ж зауважує, якщо співрозмовник використовує неправильну форму. наприклад: Завтра я обов'язково * переможу*, Тобто * переможений; Ти не бійся, я тебе * Захист. Але коли говорить опиняється перед вибором, то ситуація зовсім не здається такою смішною. Навчитися правильно вживати особисті форми російських дієслів, розуміти і використовувати відмінність смислових відтінків дублетних форм - одне із завдань людини, що володіє культурою рідної мови.

* Тут і далі знаком * позначені слова, словосполучення і пропозиції, службовці прикладами порушення норм російської літературної мови.

Дієслово в тексті є ядром, навколо якого вибудовується оболонка обставин, що характеризують дію і надають ситуації конкретність і вагомість. Кажуть, що дієслова - основний будівельний матеріал для тексту, що дозволяє висловлювати події в їх динаміці. Помилки, пов'язані з вживанням дієслівних форм, часто призводять до змістового і стилістичного руйнування всього тексту.

У процесі створення оригінальних мовних творів говорять часто зазнають труднощів. Труднощі у вживанні дієслівних форм можуть виникати з різних причин. Найпоширеніша помилка при утворенні дієслівних форм пов'язана з відсутністю у деяких дієслів форм 1-го і / або 2-ї особи. Не мають форм 1-го особи однини дієслова: затьмарити, перемогти, переконати, переконатися і деякі інші. Крім того, безособові дієслова, т. Е. Дієслова, які не здатні позначати дію суб'єкта (Дощитиме, вечоріти, світати і т. п.), не утворюють особистих форм (насамперед форм 1-го особи). Можлива і зворотна ситуація, коли мовні невдачі трапляються через наявність у дієслова двох і більше форм з одним значенням. Так, дієслово страждати має паралельні форми теперішнього часу - страждає и страждають, дієслово слухати - слухає и дослухається. Вживання таких форм обумовлено мовної ситуацією, специфічністю значення кожної форми і жанрово-стилістичними особливостями мови.

Іншого роду помилки говорять допускають, якщо не враховують особливостей освіти Неспрягаемие форм - дієприкметників і дієприслівників. Слід враховувати різноманіття причетних форм в сучасній російській мові і співвіднесеність виду і часу в формах дієслова і причастя. пор .: Люди, що приїжджають гості хотіли оглянути визначні пам'ятки міста / Приїхавши гості хотіли оглянути визначні пам'ятки міста.

Володіє російською мовою як рідною не завжди просто визначити смислові відтінки, що містяться в дієсловах доконаного і недоконаного виду. Видові відмінності істотні для вираження часових, кількісних і результативних значень, що виявляються «всередині» дієслівного слова. Вміле використання видових значень в різних типах контекстів відображає мовне чуття людини.

Крім того, використання дієслівних форм в мовному спілкуванні пов'язано з виразом ставлення до співрозмовника. Ставлення оратора може варіюватися від шанобливо-ввічливого до вульгарно-грубого. Щоб гранично точно позначити відношення до співрозмовника, що говорить повинен володіти категорією ввічливості, виявляється на різних мовних рівнях, в тому числі і при вживанні дієслова і його форм.

Не випадково в одному з значень «дієслово» є високим синонімом «слову» (наприклад, в поетичному мовленні - «божественні слова», «дієсловом пали серця людей»). Знання, розуміння і відчуття специфіки дієслова визначає рівень культури мовця.

Попередня   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   Наступна

III. Числівники, які мають особливі закінчення | Примітка | Примітки | IV. Числівники, що мають змішаний тип відмінювання | Примітки | СКЛОНЕНИЕ складених числівників | Примітки | Примітки | ЗАВДАННЯ | VI.7. ВАЖКІ ВИПАДКИ вживання займенника |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати