загрузка...
загрузка...
На головну

Вибір теми та визначення цільової установки

1. I. Вибір електродвигуна
  2. I. Вибір електродвигуна і кінематичний розрахунок
  3. I. Вибір електродвигуна і кінематичний розрахунок
  4. I. КЛАСИЧНЕ ВИЗНАЧЕННЯ ІМОВІРНОСТІ.
  5. Identification - упізнання, розпізнавання, ідентифікація, визначення
  6. II. 6.1. Визначення поняття діяльності
  7. II. Вибір цільових сегментів ринку.

Вибір теми та визначення цільової установки - один з найважливіших початкових етапів підготовки публічного виступу. Слід мати на увазі, що оратору далеко не завжди доводиться самому вибирати тему мови. Нерідко йому пропонують її організатори заходу. При цьому враховуються події, що відбуваються в країні і за кордоном, ситуація, що склалася в організації, цілі і завдання, що стоять перед нею, і т.д. В такому випадку оратору необхідно подумати про конкретизації запропонованої теми, про виділення кола питань для освітлення.

При самостійному ж виборі теми бажано враховувати наступні рекомендації:

- Вибирати треба тему, яка відповідає знанням та інтересам оратора. Найкраще вибирати тему для публічного виступу з тих областей знання, в яких є теоретична підготовка або практичний досвід. Фахівці радять дотримуватися корисного правила - брати коло питань, підготовка за якими може дати більше знань, ніж мають слухачі.

- Вибирати необхідно доречну тему. Відомо, що сприйняття мови залежить від багатьох обставин, в тому числі і від конкретної обстановки, в якій вимовляється мова. Наприклад, люди, які зібралися на банкеті, навіть фізично не здатні слухати солідні виступу на серйозні теми. Навпаки, за дружнім столом легко візьмуть те, що в аудиторії може здатися некоректним, збентежити, спантеличити або образити слухачів. Тому при виборі теми важливо враховувати конкретні обставини, в яких буде виголошена промова.

- Обрана тема повинна відповідати інтересам аудиторії. За визначенням психологів, інтерес - це форма прояву пізнавальної потреби, яка допомагає особистості усвідомити цілі діяльності та сприяє ознайомленню з новими фактами, більш повному і глибокому відображенню дійсності. Інтереси бувають громадські, професійні, партійні, особисті тощо Знаючи, перед ким доведеться виступати, оратор повинен враховувати, які проблеми хвилюють його слухачів в даний момент, які проблеми для них є пріоритетними.

Коли тема обрана, слід подумати про формулювання її. Не можна забувати, що вдала формулювання теми виступу певним чином налаштовує аудиторію, готує її до сприйняття майбутньої промови. Назва мови повинно відповідати цілому ряду вимог. Перш за все тему необхідно формулювати ясно, чітко і по можливості коротко. Довгі формулювання, назви, які включають незнайомі слова і вирази, відштовхують слухачів, часом навіть викликають негативне ставлення до майбутнього виступу. Слід уникати і занадто загальних назв, так як вони вимагають висвітлення багатьох питань, чого не в змозі зробити виступаючий. Тому серед слухачів завжди знайдуться незадоволені, тому що не отримають відповіді на свої запитання. Для конкретизації загального формулювання часто вдаються до підзаголовкам. Обрана формулювання неодмінно повинна відображати зміст виступу і обов'язково привертати увагу слухачів.

Особливої ??уваги потребує розробка порядку денного нарад, засідань, програм семінарів, конференцій, симпозіумів. Формулювання пунктів порядку денного, теми доповідей, повідомлень повинні орієнтувати людей на участь в обговоренні конкретних проблем.

Необхідною умовою успішної підготовки вважається визначення мети виступу. На думку вчених, ефективність мови - це ступінь реалізації її цільової установки, ставлення досягнутого результату до поставленої мети. А мета - це те, до чого прагнуть, чого хочуть досягти. Тому мовець повинен чітко уявляти, с

якою метою він виголошує промову, якої реакції слухачів домагається. Якщо виступаючий не подумає про призначення мови, він не досягне успіху в її підготовці і проголошенні. Варті уваги слова вимовив, виступаючи на одному із зібрань в 1929 р, В. В. Маяковський. Він говорив, що всі суперечки і з ворогами, і з друзями про те, що важливіше - «Як робити?» Або «Що робити?», Перекриваються тепер літературним гаслом «Для чого робити?», Тобто встановлюється примат цілі і над змістом, і над формою. Так і оратор, готуючись до виступу, повинен пам'ятати про примат цілі над змістом і формою мови.

Треба мати на увазі, що виступає слід формулювати мету мови не тільки для себе, але і для своїх слухачів. Чітке формулювання цільової установки готує слухачів до сприйняття мови, полегшує її осмислення. Наприклад, в одній з аудиторій була прочитана лекція «Про шкоду куріння». Лектор мав медичну освіту і не раз виступав з подібною темою перед населенням. Коли лекція була закінчена, лектора запитали: «А для чого ви нам все це говорили?» Виявилося, що аудиторія майже на 100 відсотків некуряща, про що виступає знав. Оратор не зміг відповісти на поставлене запитання. Чи означає це, що він не повинен був виступати перед даною аудиторією з такою темою? Зовсім ні. Треба було тільки з самого початку визначити, для чого він в цій некурящей аудиторії буде говорити про шкоду куріння. Або для того, щоб повідомити слухачам нові відомості по цій темі в зв'язку з розвитком медицини, або для того, щоб закликати слухачів вести роз'яснювальну роботу серед своїх близьких і знайомих, або для того, щоб поділитися методикою проведення подібної бесіди. І відповідно до своєї метою викладу матеріалу. Тоді у слухачів не з'явилося б почуття здивування.

Поль Сопер, відомий американський фахівець з мистецтва мовлення, рекомендує в процесі вибору теми і визначення цільової установки ставити перед собою для контролю наступні питання:

1. Чи справді мене цікавить тема або чи може вона стати цікавою для мене?

2. Чи достатньо я знаю з цього питання і чи можу я заручитися достатніми знаннями?

3. Чи зможу я вкластися у відведений час?

4. Якщо я хочу переконати, переконаний Чи щиро я сам?

5. Чи будуть відповідати мої тема і мета рівню знань, інтересам і настановам слухачів?

Попередня   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   Наступна

Інтонація як відмітна ознака усного мовлення | Пауза, її типи | Невербальні засоби спілкування. Роль жестів, міміки, пози в спілкуванні | Класифікація жестів | Особливості публічного мовлення | Ораторське мистецтво як соціальне явище | Характеристика особистості оратора. Знання, навички та вміння оратора | Основні характеристики аудиторії як соціально-психологічної спільності людей | Взаємодія оратора і аудиторії. проблема контакту | Повсякденна підготовка до виступів |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати