загрузка...
загрузка...
На головну

Основні одиниці мовного спілкування

1. Amp; 10. Основні напрямки сучасної філософія історії
  2. I Основні інформаційні процеси і їх реалізація за допомогою комп'ютерів
  3. I. Основні і допоміжні процеси
  4. I. Технологія організованого спілкування школярів.
  5. II. 6.4. Основні види діяльності та їх розвиток у людини
  6. II. Основні завдання та їх реалізація
  7. II. Психологічні аспекти ділового спілкування

Спілкування - це складний процес взаємодії людей. Проблемами спілкування займаються представники різних наук: філософи, психологи, лінгвісти, соціологи, культурологи та ін. Як вважають вчені, людське спілкування на дві третини складається з мовного. Лінгвісти вивчають процеси утворення мови і її сприйняття; комунікативні установки; фактори, що ускладнюють спілкування і підвищують його ефективність і т.п. Дослідники виділяють і описують основні одиниці мовного спілкування - мовну ситуацію, мовне подія, мовну взаємодію.

мовна ситуація- Це контекст висловлювання, то, що допомагає його зрозуміти. Відомо, що висловлювання робиться в певному місці в певний час і має певний набір учасників: говорить і слухає. Таким чином, складові мовної ситуації - це говорить, що слухає, час і місце висловлювання.

Мовна ситуація допомагає зрозуміти сенс повідомлення, конкретизує значення ряду граматичних категорій, наприклад, категорії часу, займенникових слів типу я, ти, зараз, тут, там, ось та ін. Вона дозволяє також правильно тлумачити висловлювання, уточнювати його цільову функцію (загроза, прохання, порада, рекомендація), виявляти причинні зв'язки даного висловлювання з іншими подіями і т.д.

Мовна ситуація диктує правила ведення розмови і визначає форми його виразу. Наприклад, типові діалоги на іспитах, у залізничної каси, на прийомі у лікаря, в юридичної консультації; світські бесіди в гостях, на банкетах; публічні дискусії.

Необхідно враховувати, що висловлювання поряд з прямим сенсом володіє так званим прагматичним значенням, обумовленим мовною ситуацією. Наприклад, фраза «Скоро побачимося», сказана при розставанні з близькою людиною, може означати в залежності від конкретної ситуації різний; «Не переймайся, все буде добре», «Не турбуйся про мене», «Скоро все дізнаєшся» і ін.

Висловлювання, у яких семантичне значення розходиться з прагматичним, називаються непрямими. Ось приклади непрямих висловлювань та їх можливих тлумачень:

/. Мені зле.

- Я не хочу з вами розмовляти.

- Викличте скоріше лікаря.

- Я не буду виконувати цю роботу.

- Залиште мене в спокої. 2. Я прийду завтра.

- Оголошення / твердження.

- Обіцянка.

- Загроза.

Непрямі висловлювання широко використовуються в мові. Вони роблять мову виразнішою, стислій, дозволяють передавати різноманітні експресивні відтінки. Сенс непрямих висловлювань стає зрозумілим тільки в контексті мовної ситуації.

Основна одиниця мовного спілкування - мовне подія.

Як пише А. К. Михальська в своєму навчальному посібнику «Основи риторики», мовне подія - це якесь закінчене ціле зі своєю формою, структурою, межами. Наприклад, шкільний урок, батьківські збори, засідання, конференція, розмова в булочній, в метро і т.д.

Мовне подія складають два головні компоненти:

1) словесна мова (то, що йдеться, повідомляється) і то, чтпро її супроводжує (жести, міміка, рухи та ін.);

2) умова, обстановка, в якій відбувається спілкування (мовна ситуація).

Першу складову мовного події, ті є живу мову, взяту в подієвому аспекті, в сучасній лінгвістиці називають дискурсом (Від франц. Discours - мова). Дискурс - це мова, «занурена в життя ». Дискурс включає паралингвистическими супровід мови (міміка, жести).

Друга складова мовного події - це мовна ситуація, що включає його учасників, їх взаємини, обставини, в яких відбувається спілкування.

Таким чином, мовне подія можна представити у вигляді формули: «це дискурс плюс мовна ситуація».

мовне взаємодіяявляє собою дуже складне явище: з одного боку, це говоріння, породження мови суб'єктом, з іншого - сприйняття мови адресатом, її декодування, розуміння змісту, оцінка отриманої інформації та реагування (вербально, мімікою, жестами, поведінкою і т.д.)

Попередня   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   Наступна

зрозумілість мови | Засоби мовної виразності | Стежки як засобу мовної виразності | фігуральний вислів | Використання в мовленні фразеологізмів, прислів'їв та приказок, крилатих виразів | Мовний етикет: фактори, що визначають його формування | Які ж чинники визначають формування мовного етикету і його використання? | Формули мовного етикету: основні групи | Звернення в російській мовному етикеті | Словники - джерело знань |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати