загрузка...
загрузка...
На головну

фігуральний вислів

1. Аксонометрія плоскої фігури
  2. Обчислення площі плоскої фігури.
  3. Залежно від бажаної геометричної фігури
  4. Зображення просторових фігур в стереометрії. Рішення задач на обчислення площі ортогональної проекції фігури
  5. Координати центру мас фігури
  6. Визначення швидкості точки плоскої фігури за допомогою МЦС
  7. ОСНОВНІ ФІГУРИ

Для пожвавлення мови, надання їй емоційності, виразності, образності використовують прийоми стилістичного синтаксису, так звані фігури.Фігуральний вислів поділяють на три групи.

перша група включає фігури, в яких структура фрази визначається співвідношенням значень слів - понять в ній: антитеза, градація.

друга - об'єднує синтаксичні фігури, що володіють властивістю полегшувати слухання, розуміння і запам'ятовування мови: повтор, єдиноначальність, паралелізм, період.

третя група об'єднує риторичні форми, які використовуються як прийоми диалогизации монологічного мовлення, привертають увагу слухача: звернення, риторичне питання, питально-відповідний хід і ін.

антитеза- Прийом, заснований на зіставленні протилежних явищ і ознак. У форму антитези часто втілюються афористичні судження, прислів'я, приказки: «Навчання світло, а невчення тьма», «Не було б щастя, та нещастя допомогло», «Як відгукнеться, так і відгукнеться», «На голові густо, та в голові порожньо». для порівняння двох явищ можуть використовуватися антоніми - Слова з протилежними значеннями: світло - тьма, щастя - нещастя, відгукнеться - відгукнеться, густо - порожньо. На цьому принципі побудовано багато рядки з художніх, публіцистичних творів. Антитеза - дієвий засіб виразності і в публічних промовах, вона надає думки силу і виразність.

градація- Фігура мови, суть якої полягає в розташуванні декількох перераховуються в промові елементів (слів, словосполучень, фраз) в порядку збільшення їх значення ( «висхідна градація») або в порядку убування значень (спадна градація »). Під «зростанням», «спадання» значень розуміють ступінь експресивності (виразності), емоційної сили, «напруженості» вираження (слова, обороту, фрази). наприклад; «Я вас прошу, я вас дуже прошу, я вас благаю» (Висхідна градація). «Звірячий, чужий, непривабливий світ ...» (Спадна градація). Градація, як і антитеза, часто зустрічається у фольклорі, що свідчить про універсальність даних риторичних фігур. Вони роблять мова легкою для сприйняття, виразною, що запам'ятовується. Активно використовується градація в сучасній ораторській практиці.

Нерідко для посилення висловлювання, надання мови динамічності, визначеного ритму вдаються до такої стилістичної фігури, як повтори. Форми повтору бувають найрізноманітніші.

анафора (В перекладі з грецького - «Единопочаток») - прийом, при якому кілька пропозицій починають одним і тим же словом або групою слів. наприклад: «Такі часи! Такі наші звичаї! » Повторюваними словами бувають службові одиниці, наприклад, союзи і частки. Так, повтор запитальною частки хіба у фрагменті лекції А. Е. Ферсмана підсилює інтонаційний колорит мови, створює особливий емоційний настрій: «Хіба він (штучний алмаз) не відповідає більше, ніж що-небудь інше саме зазначеним якостям? Хіба самі дорогоцінні камені не є емблемою твердості, постійності і вічності? Хіба є що-небудь твердіші за алмаз, що може зрівнятися з міцністю і непорушністю цієї форми вуглецю? »

фігура епіфори- Повтору заключних елементів послідовних фраз, менш частотна і менш помітна в мовних творах. наприклад: «Мені б хотілося знати, чому я титулярний радник? Чому саме титулярний радник? »

паралелізм- Однакове синтаксичне побудова сусідніх пропозицій, розташування в них подібних членів речення, наприклад: «У якому році - розраховуй, У якій землі - вгадує ...»(Некрасов). Паралелізм нерідко використовується в заголовках книг, статей, наприклад: «Поезія граматики і граматика поезії» (Якобсон). Найчастіше паралелізм зустрічається в періодах.

період- особлива ритмічна конструкція, Думка і інтонація в якій поступово наростають, досягають вершини, Після чого тема отримує свій дозвіл, І, відповідно, знижується інтонаційний напруга: «Як не старалися люди, що зібрали в одне невеличке місце кілька сот тисяч, спотворити ту землю, на якій вони тулилися, як не забивали каменями землю, щоб нічого не росло на ній, як ні счищали яку пробивающуюся травичку, як не диміли кам'яним вугіллям і нафтою, як не обрізували дерева і виганяли всіх тварин і птахів, - весна була весною і в місті » (Л. Толстой).

риторичне звернення- Підкреслена звернення до кого-небудь або чого-небудь, що має на меті висловити ставлення автора до того чи іншого об'єкту, дати його характеристику: «Люблю тебе, булатний мій кинджал, Товариш світлий і холодний ...»(М. Лермонтов).

У сучасній мовній практиці риторичні звернення вживаються значно рідше, ніж раніше, коли вони становили необхідний елемент публічного мовлення.

Риторичне питання- Ефективний стилістичний прийом, активно використовується в сучасній публічній промові з метою активізації уваги слухачів, диалогизации монологічного мовлення. Риторичне питання є засобом виділення смислових і емоційних центрів мови. Особливість його полягає в тому, що він не потребує відповіді, а служить для затвердження або заперечення чого-небудь. Риторичне питання посилює вплив мови на слухачів, пробуджує в них відповідні почуття, несе велике смислове та емоційне навантаження, наприклад: «Хіба я не знаю його, цю брехню, якою він весь просочений?» (Л. Толстой). Риторичне питання завжди синонімічний повествовательному пропозицією, наприклад: «Кому в голову прийде, що укладений вирішиться бігти днем, на очах всієї в'язниці?» (М. Горький), тобто «Нікому в голову не прийде ...».

Функцію диалогизации монологічного мовлення виконує не тільки риторичне питання. У практиці ораторського мистецтва вироблений такий прийом, як питально-відповідний хід.Він полягає в тому, що оратор, як би передбачаючи заперечення слухачів, вгадуючи їх можливі питання, сам такі питання формулює і сам на них відповідає. Питально-відповідний хід перетворює монологічне мовлення в діалог, робить слухачів співрозмовниками оратора, активізує їхню увагу, застосовується він і як дієвий засіб у прихованій полеміці. Якщо в мові викладається спірне питання, яке може викликати у слухачів сумнів, то виступаючий, передбачаючи це, вдається до питально-відповідному прийому.

Попередня   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   Наступна

Функціональні стилі сучасної української літературної мови, їх взаємодія | Науковий стиль і його особливості | Офіційно-діловий стиль, сфера його функціонування, жанрове розмаїття | публіцистичний стиль | Розмовна мова, її особливості | Нормативні, комунікативні, етичні аспекти культури мови | Комунікативні якості мови | точність мови | зрозумілість мови | Засоби мовної виразності |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати