Головна

Фактори, що визначають здоров'я і хвороба

  1. II. Опікова хвороба.
  2. Алкоголь і здоров'я
  3. ХВОРОБА - ПОРУШЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОРГАНІЗМУ
  4. Хвороба Альцгеймера, 2 тип (пресенільна форма).
  5. хворобі Бехчета
  6. ХВОРОБА ДАУНА
  7. ХВОРОБА І синдром Рейтера

Причин нездоров'я (третього стану) і хвороб багато. На людину постійно і одночасно діють три потоки інформації: сенсорної, яка сприймається органами почуттів через першу сигнальну систему, вироблений (усне або письмове слово), яка сприймається через другу сигнальну систему, і структурної (компоненти їжі і повітря), що надходить через шлунково-кишковий тракт і дихальну систему. Інформація може бути необхідною, індиферентною і шкідливою. Організм, з урахуванням адаптації, має певну пропускну здатність сприйняття інформації.

Протягом останніх десятиліть різко знизився обсяг рухової активності людей різного віку. Частка фізичної праці у виробництві з 90% знизилася до 10%. Фізичною культурою і спортом займається невелика частина людей, особливо регулярно і протягом усього життя. На органи чуття обрушилися невідомі раніше за силою і різноманітністю шуми, вібрації і різноманітні види випромінювань не тільки на виробництві, але і вдома, і в місцях відпочинку. У той же час, людина позбавив себе багатьох відчуттів безпосереднього спілкування з природою. Дуже багато стало зручностей, детренується організм. Потік вербальної інформації багаторазово збільшився, що само по собі не байдуже для організму. На відміну від ще недалеких предків, їжа сучасної людини значно менш різноманітна по набору природних продуктів. Потік структурної інформації (включаючи хімічне забруднення вдихуваного повітря) зазнав найбільших змін. В результаті змін в триєдиний потоці інформації, якi характеризуються дефіцитом необхідної (корисної) і впливом на організм шкідливої ??інформації, виникає хронічний стрес, зниження загальної неспецифічної стійкості організму, розвиток так званого третього стану (проміжний стан між здоров'ям і хворобою).

Таким чином, захворювання виникають в результаті впливу тих чи інших факторів зовнішнього або внутрішнього середовища, що перевищують приспособительно-компенсаторні можливості організму, а також передаються від хворої людини, бациллоносителя, або хворої тварини здоровій.

Кілька років тому Всесвітньою організацією охорони здоров'я була зроблена спроба ранжувати всі фактори в порядку їх значимості для здоров'я. В результаті було виділено понад 200 факторів, які надають найзначніший вплив на сучасну людину. Серед них виділяють фізичні, хімічні, біологічні, соціальні, психологічні, генетичні чинники. Однак найбільше значення в розвитку найпоширеніших хвороб, які є основною причиною смерті населення є: гіподинамія (недолік руху), неправильне харчування (насамперед переїдання), психоемоційне напруження і шкідливі звички (зловживання алкоголем, куріння, вживання наркотиків і інших хімічних речовин). Несприятлива екологічна обстановка в багатьох країнах також є причиною багатьох сучасних хвороб. Якщо перші три чинники залежать безпосередньо від самої людини, від його світогляду, культури і поведінки, то вирішення екологічних проблем залежить від спільних зусиль багатьох країн.

У 1994 році Міжвідомча комісія з охорони здоров'я населення Ради безпеки РФ визначила це співвідношення стосовно до нашої країни в такий спосіб (табл.1).

Таблиця 1 Фактори, що впливають на здоров'я (в дужках - дані ВООЗ)

 Сфера впливу факторів  Фактори, які зміцнюють Здоров'я  Фактори, що погіршують здоров'я
 Генетичні - 15-20% (20%)  Здорова спадковість. Відсутність морфо- функціональних передумов виникнення захворювання  Спадкові захворювання і порушення. Спадкова схильність до захворювань.
 Стан навколишнього середовища - 20-25% (20%)  Хороші побутові та виробничі умови, сприятливі кліматичні і природні умови, екологічно сприятливе середовище проживання  Шкідливіше умови побуту і виробництва, несприятливі кліматичні умови, порушення екологічної обстановки
 Медичне забезпечення - 10-15% (8%)  Медичний скринінг, високий рівень профілактичних заходів, своєчасна і повноцінна медична допомога  Відсутність постійного медичного контролю за динамікою здоров'я, низький рівень первинної профілактики неякісне медичне обслуговування
 Умови і спосіб життя - 50-55% (52%)  Раціональна організація життєдіяльності: осілий спосіб життя, адекватна рухова активність  Відсутність раціонального режиму життєдіяльності, міграційні процеси, гіпо- або гіпердінамію

Звичайно для різних груп захворювань таке співвідношення факторів різна (табл. 2). Наприклад, у виникненні хвороб, що передаються статевим шляхом виняткове значення має спосіб життя людини.

Таблиця 2 Фактори обумовленості здоров'я (Ю. П. Лісіцин, 1992)

 Фактори ризику в%  Спосіб життя  Зовнішнє середовище  генетичний ризик  Охорона здоров'я
 В цілому в популяції  50-55  20-25  15-20  8-10
 У виникненні захворювань: ішемічна хвороба серця
 рак
 діабет
 пневмонія
 Бронхіальна астма
 Цироз печінки
 Транспортні травми
 самогубства


Попередня   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   Наступна

ББК 51,204,0 я73 | Загальні правила транспортування постраждалих | ендоекологія | ВСТУП | Оздоровчі доктрини світу. | За ідеальність мети, яку ніколи не досягти; | компоненти здоров'я | Крім того, вводиться ресурс здоров'я - сума доступних коштів для поліпшення потенціалу здоров'я. Зміцнення здоров'я - сили, спрямовані на поліпшення системи балансу. | Стан полома адаптаційних механізмів. | Оздоровчі доктрини світу |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати