На головну

Андрій Володимирович Клименко, Вероніка Вікторівна Руминіна

1. Андрій Балабуха
  2. Андрій Кулагін
  3. Андрій Тарковський.
  4. Артур Володимирович Петровський розглядає розвиток особистості як процес інтеграції в різні соціальні групи.
  5. Г. В. Андрейченко, В. Д. Грачова
  6. Коріна Ілона Вікторівна

Зміни, яких зазнали займенникові закінчення другої особи, ще більш важковловимий.

З одного боку, в ранній концепції Толкін пише: «... У всіх цих мовах не було, принаймні, спочатку, відмінності між єдиним і множинним числами займенників другої особи, зате було відмінність між дружній і ввічливою формами» (З The Peoples of Middle-Earth, с. 42-43).

З іншого боку, це прямо суперечить більш пізнього свідченням: «... Це часто проявляється в формах hecat! од. і hecal! мн. з короткими займенниковими афіксами
 2-го особи »
 (З The War of the Jewels, с. 364).

Тобто, недвозначно показано відмінність між єдиним і множинним числами, і приголосні звуки дані як l (Мн. Ч.) І t (c) (Од. Ч.) ( "c " може бути виведено відповідно до відомими чергуваннями фонем).

Таким чином, будь-який з нижчевикладених сценаріїв, в принципі, може відповідати істині в залежності від того, яку концептуальну фазу творчості Толкіна ми розглядаємо:

У нашому курсі застосований останній сценарій: якщо його як слід запам'ятати, то в подальшому, при бажанні, дуже просто переключитися на якийсь із двох інших.

від перекладача

Нещодавно я виявив в Мережі вже існуючий офіційний російський переклад цього підручника: http://linguistica.sula.ru/modeling/fantast/tolkien/elvish/elvish.htm (коли я скачував англійську версію, жодного російського перекладу ще не було). Мабуть, цей переклад здійснювався одночасно з моїм і, зрозуміло, абсолютно незалежно. Безумовно, на відміну від професійного перекладу Сета Йолльского, мій переклад є «кустарним»: я не ставив перед собою ніяких масштабних завдань, а перекладав просто для власного задоволення, аби брати участь зайвий раз потренуватися в мовах.

Звичайно ж, для пізнання всіх тонкощів і «підводних каменів» квенійской філології найкраще підходить Курс квенья Хельге К. Февскангера, написаний, фактично, для філологів (або, принаймні, для любителів філології). Однак, переклад цього монументального праці зажадав би воістину титанічних зусиль, які не були б виправданими, оскільки люди, філологічно поглиблено вивчають квенья, як правило, знають англійську мову. А для бажаючих просто навчитися говорити, читати і писати на квенья, підручник Т. Ренка підходить якнайкраще.

Цей підручник в цілому настільки хороший з точки зору застосованої в ньому педагогічної методи, що, незважаючи на вкравши в нього окремі недбалості і помилки (imho), мені мимоволі хотілося «довести його до розуму», зрозуміло, відповідно до моїх власних уявлень про хороше квенья. А оскільки цей мій переклад - неофіційний, я «визнав свої руки розв'язаними» в цьому відношенні, тому в окремих деталях мій переклад може відрізнятися від оригіналу. Особливо це стосується проставляння довгот голосних і порядку слів в квенійскіх текстах. Крім того, я постарався адаптувати авторський текст до особливостей російської мови, слідуючи в руслі намірів автора, який справив подібну ж адаптацію до особливостей англійської мови при перекладі курсу з німецької на англійську.

Я не є професійним філологом, тому переклад граматичної термінології може бути і не завжди правильним, тим більше що застосування російських граматичних термінів до квенійской граматиці в деяких випадках, на мій погляд, може бути лише досить умовним. Так, наприклад, в англомовних граматиках квенья всі частини слова, розташовані після кореня, називаються «закінченнями». У російській же граматичної термінології часто вживається ще й термін «суфікс». Я в своєму перекладі застосував термін «суфікс» до тих «закінченнях», які є словотворчими, і залишив термін «закінчення» за тими з «закінчень», які здійснюють граматичне управління.

Tinwendil

[1] Це зауваження справедливо і для російського перекладу. (Прим. Перекл.)

[2] Ім'я Maglos - сіндарское, і записано правописом Сіндарін в класичному стилі.

[3] буквально: "Я є". (Прим. Перекл.)

[4] Подвійний зірочкою ** перед словом в лінгвістиці прийнято позначати неправильні, помилкові форми. (Прим. Перекл.)

[5] Досить спірна реконструкція. Слова в квенья можуть закінчуватися на голосний або на -l, -n, -r, -s, -t. Не виключено, що в квенья взагалі не було короткого «ми». (Прим. Перекл.)

[6] Hisielo - родовий відмінок, «Хісіелі».

[7] В давнину двоїсте число було в грецькій мові. (Прим. Перекл.)

[8] Linyenwa означає «старий за віком», але не «Старий» у значенні «Старий». (Прим. Перекл.)

[9] З квенійского тексту не ясно, до якого саме об'єкту відноситься назва митр (до речі, сіндарское за походженням, але «інтегроване» в квенійскую систему відмін). При транслітерації сіндарскіх назв на російську мову звук "th" перетворюється в «т», а при транслітерації на квенья - в "s". При цьому в правописі квенья (особливо тенгвамі) буква "th" зберігається. Тобто сіндарское "Mithrim" звучить по-російськи як «Мітра», а по-квенійскі як «Місрін» ( "Mithrin (Mithrim-)"). (Прим. Перекл.)

[10] Слід зазначити, що в квенья третьої епохи форми називного і знахідного відмінків завжди збігаються. Належність слова до називному або знахідному відмінку визначається його роллю в реченні. Слово вважається вартим в називному відмінку, якщо воно є таким, що підлягає, і хто стоїть у знахідному відмінку, якщо воно є прямим доповненням. У старому ( «книжковому») квенья у знахідного відмінка свої форми. Вони будуть викладені у другій частині курсу, в 13 уроці. (Прим. Перекл.)

[11] Дієслово tur- в деяких випадках дуже важко адекватно перевести на російську мову. (Прим. Перекл.)

[12] Сенс не цілком ясний: чи то Хісіель поранена, то чи мається на увазі її зайва емоційність в бою. Англійська переклад теж не прояснює сенсу. (Прим. Перекл.)

[13] Див. Урок 11.

[14] Сіндарское назву "Dor Daedeloth" не може бути записано квенійскім правописом, тому воно записано правописом Сіндарін в класичному стилі.

[15] Сіндарское ім'я "Nimloth" не може бути записано квенійскім правописом, тому воно записано правописом Сіндарін в класичному стилі.

[16] Альтернативна думка полягає в тому, що у сущ., Що утворюють дв. ч. через -u, Він перетворювався в -u. (Прим. Перекл.)

[17] Слід зазначити, що в квенья існує спеціальне слово, що означає «закордон»: ettele. (Прим. Перекл.)

[18] Зауважте, що в квенья граматична категорія роду застосовується тільки по відношенню до живим особам. Неживі предмети в квенья, на відміну від російської мови, граматичної категорії роду не мають. (Прим. Перекл.)

[19] Автор цих рядків має досвід подібного спілкування і сміє вас завірити, що реальна бесіда на розмовному квенья цілком можлива.

[20] В основі словникового запасу цього курсу лежать словники Хельге Февскангера Quettaparma Quenyanna и Quettaparma Quenyallo, Іншими словами, всі використані слова засвідчені - все ж в нашому курсі не завжди зазначено, до якої саме концептуальної фазі творчості Толкіна вони належать. Тому словники, в яких позначений джерело, Завжди використовувати краще (списки слів, представлені в нашому курсі, крім того, далеко не вичерпні, і призначені тільки для роботи над уроками).

[21] На англійській мові. (Прим. Перекл.)

Андрій Володимирович Клименко, Вероніка Вікторівна Руминіна

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   Наступна

суспільствознавство | Суспільство як складна динамічна система. Громадські відносини | Розвиток поглядів на суспільство | Формаційний і цивілізаційний підходи до вивчення суспільства | Громадський прогрес і його критерії | Глобальні проблеми сучасності | Людина як біосоціальна істота | Буття людини. Потреби і здібності людини | Людська діяльність і її різноманіття | Особистість як суб'єкт суспільного життя. Соціалізація особистості. МіжособистіснІ стосунки |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати