На головну

МОДАЛЬНІ ДІЄСЛОВА

1. II. Прочитайте слова і визначте частини мови (дієслова, іменники,
  2. Irregular Verbs (Неправильні дієслова)
  3. Phrasal Verbs. Фразові дієслова (Адвербіальние-прийменникові сполучення)
  4. Безособова форма дієслова і безособові дієслова.
  5. безособові дієслова
  6. допоміжні дієслова
  7. Виберіть підходящі за змістом дієслова і заповніть пропуски.

Модальність - це граматична категорія, яка виражає відношення мовця до змісту висловлювання і ставлення змісту висловлювання до дійсності такими мовними засобами, як інтонація, вступні (модальні) слова, форми способу дієслова (дійсне, наказове, умовне), а також модальнідієслова.

Модальнідієслова - це дієслова, що передають не дія, а ставлення до якого-небудь дії (здатність, можливість, необхідність здійснення дії); вони не вживаються самостійно, а тільки в поєднанні з невизначеною формою (інфінітивом) головного (смислового) дієслова.

У модальних дієслів немає неособистих форм (інфінітива, причастя і герундія). Перед модальними дієсловами не вживається частка to, яка є формальною ознакою інфінітива.

Модальнідієслова утворюють даний час без зміни форми (в III особі однини теперішнього часу вони не приймають закінчення -s): одна і та ж форма вживається в усіх особах однини і множини.

Інфінітив, наступний за модальним дієсловом, вживається без частки to.

Модальні дієслова не мають наказового способу.

Запитальна форма модальних дієслів утворюється без допоміжного дієслова.

При утворенні негативних пропозицій негативна частка not вживається безпосередньо після модального дієслова.

Модальнідієслова вважаються недостатніми, так як у них немає всіх форм, які мають інші дієслова.

Найважливішими модальними дієсловами є can, may і must.

дієслово  значення  приклад
 Can  висловлює фізичну можливість або здатність зробити дію і перекладається на російську мову: можу, вмію.  I can danceI can explain this rule
 May  висловлює дозвіл і перекладається: можу, маю дозвіл.  You may go home
 Must  висловлює повинність, необхідність, обов'язок вчинення дії і перекладається: повинен, треба (потрібно), зобов'язаний.  He must don it at once

У розмовній мові зазвичай вживаються такі скорочення:

can not = can not не можу, не вмію;

could not = could not не міг, не вмів;

mayn't = may not не можу, не маю дозволу;

might not = might not не міг, не мав дозволу;

must not = must not не повинен, не можна.

Для заповнення відсутніх часових форм модальних дієслів вживаються замінники або еквіваленти модальних дієслів.

Еквіваленти модальних дієслів can, may, must:

Основний модальне дієслово  Can  May  must
 еквівалент  to be able toбить в стані  to be allowed toіметь дозвіл  to have toбить вимушеним (в силу обставин) to be toбить зобов'язаним (в силу домовленості, плану іт.п.)

Example

I shall be able to do it.

Я зможу (буду в змозі) зробити це.

He will be allowed to go there.

Йому дозволять піти туди.

I shall have to do it.

Мені доведеться зробити це.

Еквівалент to be able to в негативному реченні має форму to be unable to (же не бути в змозі зробити що-небудь).

Форми модальних дієслів та їх еквівалентів в сьогоденні, минулому і майбутньому часі:

Справжнє времяThe Present Tense  Минуле времяThe Past Tense  Майбутнє времяThe Future Tense
 Can  could  -shall be able towill be able to
 May  might  -shall be allowed towill be allowed to
 Must  -had to  -shall have towill have to

Еквіваленти модальних дієслів можуть вживатися не тільки в тих випадках, коли у модальних дієслів немає відповідних форм (минуле і майбутнє час), а й замість модальних дієслів в теперішньому часі.

Example

I must go there now.

I have to go there now.

Я повинен зараз йти туди.

Еквівалент to have to не вживається замість модального дієслова must у владних пропозиціях при вираженні наказу або ради. У тому випадку вживається дієслово must.

Зазначене правило відноситься і до непрямої мови.

У негативній формі дієслово must означає заборону, тобто являє собою форму, протилежну за значенням модальному дієслову may.

Example

"May I take this book?" -

"No, you must not."

"Можна мені взяти цю книгу?" - "Ні, не можна."

При негативній відповіді на питання з дієсловом must вживається модальне дієслово need в негативній формі.

Example

"Must I go to the conference?"

"No, you need not."

З іншого боку, при позитивному відповіді на питання з дієсловом need, що виражає необхідність але не бажання вчинення дії зі значенням треба, потрібно, вживається дієслово must.

Example

"Need I go to the conference at once?"

"Yes, you must."

Негативне must not вважається недостатньо ввічливим і вживається тільки оголошеннях і в поводженні з дітьми.

Іншою особливістю дієслова must є те, що він, як і його еквівалент to have to, висловлює повинність як просту необхідність здійснення дії в силу певних обставин. Коли ж мова йде про необхідність здійснення дії, яка витікає з заздалегідь наміченого плану, попередньою домовленістю, то для вираження повинності вживається дієслово to be в його модальном значенні (форма to be to).

Example

I must get up early tomorrow.

Я повинен встати рано завтра.

Дієслово to have як еквівалент (to have to) модального дієслова must утворює запитливо і негативну форми в теперішньому і минулому часі за допомогою допоміжного дієслова to do.

Example

Does Mr. Jones have to leave Moscow tonight?

Чи повинен м-р Джоунз виїхати з Москви сьогодні ввечері?

Do you have to write this business letter?

Чи повинні ви написати це діловий лист?

You did not have to type this letter.

Вам не потрібно було друкувати цей лист на машинці.

Дієслово need може вживатися в якості самостійного дієслова і як модальне дієслово.

В якості самостійного дієслова need має значення потребувати (в кого-небудь, у чому-небудь); турбуватися. У тому значенні він відмінюється як звичайний дієслово і перекладається на російську мову безособовим обігом зі словом потрібен.

Example

We do not need much furniture in our flat, only the most necessary pieces.

Нам не потрібно багато меблів в нашій квартирі, лише найнеобхідніша.

We needed the English dictionary badly.

Нам був вкрай потрібен англійський словник.

That needs no saying.

Це само собою зрозуміло.

В якості модального дієслова need виражає необхідність здійснення дії і вживається тільки у формі теперішнього простого часу зі значенням треба, потрібно, необхідно.

Запитальна форма дієслова need як модального дієслова утворюється без допоміжних дієслів do (does).

Example

Need Mr. Jones go there so soon?

Чи потрібно (чи треба, чи потрібно) м-ру Джоунз їхати туди так скоро?

Негативна форма модального дієслова need утворюється додатком негативної частки not (скорочена форма need not).

Example

Mr. Jones need not go there so soon.

М-ру Джоунз не потрібно (немає потреби, потреби) їхати туди так скоро.

У стверджувальних реченнях модальне дієслово need вживається з прислівниками hardly (чи), scarcely (навряд чи).

Example

You need hardly remind us of the term.

Вам навряд чи треба нагадувати нам про терміни.

У поєднанні з перфектний інфінітивом (the Perfect Infinitive) модальне дієслово need вживається щодо колишніх часів, підкреслюючи, що особі, про який йде мова, не було потреби здійснювати дію.

Example

You need not have moved into this flat.

Вам не потрібно було в'їжджати в цю квартиру.

Дієслово Would може мати значення:

А) звичного дії в минулому:

She would go there when the lived in the country.

Вона часто ходила туди, коли жила в селі.

Б) ввічливого прохання:

Would you please open the window?

Чи не могли б Ви відкрити вікно?

В) твердого відмови, небажання що-небудь зробити:

Why she had to go? - I do not know, she would not say.

Чому їй довелося піти? - Я не знаю, вона ні за що не хотіла сказати.

Попередня   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   Наступна

Розділ 8.1. | Розділ 8.2. | Розділ 8.3. | особисті займенники | Присвійні займенники | зворотні местоімегнія | Вказівні займенники | питальні займенники | Неопределнние займенники | Видо-часових ФОРМИ ГЛАГОЛА |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати