На головну

Форма минулого часу в розмовній мові.

1. CASE-технологія створення інформаційних систем
  2. E. Форма верхнього і нижнього зубного ряду - напівеліпс.
  3. E. Форма верхнього і нижнього зубного ряду - напівеліпс.
  4. I Основні інформаційні процеси і їх реалізація за допомогою комп'ютерів
  5. I. Визначте, яке з цих висловлювань несе психологічну інформацію.
  6. I. За яких умов ця психологічна інформація може стати психодиагностической?
  7. I. Самостійна робота з інформаційними джерелами

Від дієслів доконаного виду можуть бути утворені дві неізменяемиеформипрошедшего часу, які вживаються головним чином в розмові.

Одна з них (минуле раптово-довільного дії) зовні збігається з формою наказового способу, але вимовляється без спонукальною інтонації і зазвичай супроводжується спілкамик, да, да і.

Приклади. 1) Я жартувати адже не вмію,і скочив йому на шию (Єршов) (зіставте скочив і схопився). 2) Батько-то мій йомуі полюбив: що накажеш робити? (Т.) (зіставте полюбити і полюбився). Форма ця показує, що дія відбулася раптово і як би випадково, без необхідного підстави, наприклад: Стояв, стояв,та й піди за воду до криниці. (Т.)

Форми особи і числа позначаються особистими займенниками: я і скочив; він і скажи; вони і прийди ...

Примітка. Відтінок раптово-довільного дії може бути переданий надбавкою до основного дієслова допоміжного дієслова взяти з союзами і, та (= і), та й; обидва дієслова беруться в однаковій формі: I) Візьму і скажубатькові. 2) Сестра взяла та пішла. 3) Йому б взяти та й їхатиі т.п.

Інша форма (дієслівне вигук) складається з простої основи (дієслівного кореня) і найчастіше утворюється від дієслів доконаного виду, що мають суфікс -ну- І що позначають, звучання або сильне рух, пов'язаний з різким звуком: грюкнути - хлоп, стрибнути - стриб, булькнути - бульк, клацнути - клац.

Форми особи і числа створюються і шляхом додавання особових займенників: я стриб, ти стриб, він стриб і т.д.

Дієслівні вигук означає, що дія відбулася в минулому стрімко і несподівано, наприклад: I) Раптом вовк до них в двері толк. (Кр.) 2) Вовк раптом скок до нього тут на піл. (Кр.) 3) Зі стіни павук раптом стукіт, Впав, лежить. (Кр.)

Примітка. Багато дієслівні вигуки поєднують значення дієслів і вигуків. Порівняйте: Він схопив його ітрах про землю (трах - дієслівне вигук) .-Tpаx! Пролунав тріск дерева, що впало (трах - Звукоподражательное вигук).

Вправа 282. Спишіть, вставляючи пропущені букви. Виділіть форми теперішнього часу і вкажіть їх значення.

1) Як добре! Ось солодкий плід ученья! Як з хмар ти мож ... ш оглянути все царство раптом: межі, гради, річки. Вчися, мій син: наука скорочено ... т нам досліди швидкоплинного життя. 2) відокремлене і неробство губ ... т молодих людей. 3) Товариші! ми -виступа ... м завтра з Кракова. Я, Мнішек, у тебе ост ... новлен в Самборі на три дні. Я знаю: твій гостинний замок і пишністю виблискуючи ... т благородної і слав ... ться господинею молодий. 4) Сон Мазепи смутний був. У ньому похмурий дух не знав спокою. І раптом в мовчанні нічному його звуть. Він прокинувся. Аж бачить: над ним, погрожуючи пальцем, тихенько хтось нахилився. Він здригнувся, як під сокирою.

(З творів А. С. Пушкіна.)

283. Спишіть, вставляючи пропущені букви. Виділіть форми майбутнього простого часу і вкажіть їх значення.

1) Ви прохід ... ті повз дерева - воно не ворухнеться: воно неж ... ться. (Т.) 2) Я вірю, вірю: шляхетний лицар, такий, як ви, батька не звинуватить без крайності. (П.) 3) Як постел ... шься, так і виспишся ... шься. (Ост.) 4) Ідеш уздовж узлісся, дивись за собакою, а тим часом улюблені образи, улюблені особи, мертві і живі, прихід ... т на пам'ять, давним-давно заснули враження несподівано прокидаються; воображенье ре ... т і носиться, як птах, і все так ясно руху ... ться і стоїть перед очима. Серце то раптом затремтить і заб'ється, пристрасно кинеться вперед, то безповоротно потонемо ... т в спогадах. Все життя розгортаючи ... ться легко і швидко, як сувій. (Т.) 5) Але раптом замет заворушився, і хто ж з-під нього з'явився? Великий вз ... ерошеніе ведмідь ... Тетяна в ліс, ведмідь за нею; сніг пухкий по коліно їй; то довгий сук її за шию зачіп ... т раптом, то з вух золоті сережки Вирва ... т силою, то в крихкому снігу з ніжки милою загрузнемо ... т мокрий черевичок, то впустив ... т вона хустку; підняти їй колись; боїться ... Впала в сніг, ведмідь швидко її вистачає і несе; вона бездушно покірна, що не ворухнеться, що не дохнёт. (П.) 6) Потім ніби хтось до дверей пішов, та раптом як закашля ... т, як заперхает, немов вівця яка. (Т.)

284. Спишіть. Виділіть форми минулого часу. Вкажіть їх значення.

1) Тут колись жив граф Петро Ілліч, відомий хлібосол, багатий вельможа старого століття ... До нього бувало перші, можна сказати, особи з Петербурга заїжджали. У блакитних стрічках бувало сидять і їдять. Ну, да уж і пригощати був майстер. Закличе бувало мене: «Туман, - каже, - мені до завтрашнього числа живих стерлядей потрібно: накажи дістати, чуєш?» (Т.) 2) «Як є розбійники», - шепнув мені Філофей через плече «Так чого ж вони чекають?» - Запитав я теж пошепки ...- «Одного мені шкода, пан: пропала моя трійка, і братам-то вона не дістанеться ». (Т.)

Попередня   149   150   151   152   153   154   155   156   157   158   159   160   161   162   163   164   Наступна

Вживання особових форм в невизначено-особистому узагальнено-особистому значеннях. | Правопис літери ь в дієслівних формах. | Безособова форма дієслова і безособові дієслова. | Правопис безособових дієслів. | Розрізнення 1 і II дієвідміни по невизначеній формі. | Зауваження про чергування приголосних при зміні по особам. | Форми часу показують ставлення часу дії до моменту мовлення. | Минулий час. | Правопис деяких форм минулого часу. | Змініть дані дієслова пообразцам і напишіть. |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати