На головну

Зауваження про чергування приголосних при зміні по особам.

1. А) звуків менше, ніж букв; б) звуків більше, ніж букв; в) відбувається процес оглушення і озвончения приголосних; визначте їх звуковий склад.
  2. Букви щ, ч і поєднання приголосних
  3. В основі класифікації приголосних звуків лежать наступні критерії.
  4. У цій вправі вираження, що задають рівно один об'єкт відносите до логічним іменам (див. Зауваження вище в рамці).
  5. Внутрішні sandhi приголосних.
  6. Випадання приголосних.
  7. ГЛАВА 4 Техногенні фактори в зміні навколишнього середовища

У дієслів I дієвідміни кінцеві приголосні основики г чергуються з ч и ж перед гласниме, наприклад: толку - толчёшь; берегу - бережёшь. Цього чергування не буває у дієсловатку-ткёшь (а не тчёшь).

У дієслів II дієвідміни в 1-м особі однини спостерігається чергування наступних кінцевих приголосних основи: с - ш (просбач - прошу):з, д - ж (грузбач - гружу, ходбач - хожу):т - ч або щ (платбач - плачу, припитить - припищу);ст - щ (простить - прощу);б, п, в, ф, м - бл, пл, вл, фл, мл (люббач - люблю, купбач - куплю, ловбач - ловлю, графбач - графлю, грекомбач - грекомлю). Чергування нерідко перешкоджають утворенню форми 1-ї особи однини; наприклад, немає форми 1-ї особи однини у дієслів переконати, перемогти, відчути і у деяких інших.

Вправа 268. Проспрягай дієслова.

Візьму, стелю, солю, пишу, чую, клею, сію, буду, буджу, тримаюся, здаюся, борюся, сварюся, хочу, їжу, їм.

269. I. Напишіть в 3-м особі множини.

1) Де будуєш, тут і риєш. 2) Пошкодуєш лички, що не увяжешь і ремінцем. 3) Бездонної бочки водою не наповниш. 4) Втраченого часу не повернеш. 5) Що накришити, то і висьорбав.

II. Напишіть у 2-й особі однини.

1) Правда не приховають. 2) В решеті води не втримають. 3) Лежачи хліба не добудуть. 4) Поживуть довше, так побачать побільше. 5) Що посіють, то і пожнуть.

270. Напишіть 2-е особа однини і 3-е особа множини.

Стлать-стелешь, стелять; пам'ятати, гнати, клеїти, рити, голити, сіяти, дивитися, терпіти, орати, залежатиме, оклякнути, одягнути, проскакати, проскочити, обмовляти, тягти, писати, дихати, триматися, образитися, роз'їхатися, виспатися, чути, слухати, відправити, відправляти.

271. Допишите пропозиції, ставлячи дієслова, дані в дужках, в сьогоденні або майбутньому (простому) часу.

1) Трохи ... (Видніється) світанок. 2) Внизу, у нагромаджених безладної купою каменів, ... (Плескатися) море. 3) Море людське ледь чутно шумить, ... (Колихатися). 4) Сніжинки ... (Кружляти), (опускатися) повільно, на обличчях наших гарячих ... (Танути). 5) Повітря неспокійно ... (Метатися) від гарматної стрілянини. 6) Над світом наш прапор ... (Майоріти). 7) Воно горить і яскраво ... (Рдеть). 8) З ладу мене ... (Вивести) тільки смерть. 9) ... (Бризкати) від нього енергією. 10) Ми єдність нашої партії не ... (Дозволити) руйнувати. 11) Ніколи не ... (Розколотися) стара і молода гвардія.

(Н. Островський.)

272. Спишіть, вставляючи пропущені букви і розділові знаки. До кожного дієслова підберіть невизначену форму і вкажіть відмінювання дієслова - 1 або II.

I. Хвилі прихід ... т і хвилі догляд ... т стел ... ться піною на берег пологий по морю тіні туманні брід ... т чайки летять і кричать як в тривозі. Багато століть поблизу обмілини дикої дрімаю ... т в руїнах римські стіни слуша ... т чайок протяжні крики огляд ... т на біле мереживо піни.

(В. Брюсов.)

II. «Ось од ... т мисливець тундрою,

Славний, сильний мисливець.

Його олені швидкі ... »

Не пам'ятаю тепер, ненці чи навчили мене цієї дорожньої пісня ... або сам я її пр ... думав, але тільки завжди в дорозі я її співаю. Од ... ш тундрою, співаєш бе ... кінцеву, як дорога, пісню, диш ... ш Ядрена морозним повітрям і почуттю ... ш себе молодим і сильним, господарем всіх доріг і шляхів, вір ... ш, що все в твоїй житт ... збудеться. Мрія ... ш.

Кажуть, що перед величчю природи людина почуттю ... т себе малень ... ким і жалюгідним, пе ... Чинка в океан .... Не знаю, не відчував. Коли скриплять на снігу мої сани, коли покірне відлуння в горах повт ... ряется пісню мотора, коли за моєю спиною залишається довгий хвилястий слід моїх кроків, я, Олексій Богучаров, ось такий, яким ви мене вид ... ті, пон. ..маю себе господарем світу, і землі, і неба. і почуття гордості за те, що я людина і механік, нап ... лняется мою душу до краю. Хоч ... ться співати.

Треба, щоб при цьому була тиш ... ну, та урочиста і велична тиш ... на тундри, в якій стільки зат..ённих ш ... Рохов. Все живе сховалося і оц ... Пенель, ведмідь в барлогів ..., миш ... в норі, тюлень під льодом, і тільки ти один, людина на своїй машин ..., влас ... але йдеш ... по тундри ..., ломаеш ... сніг і співаєш ...

(Б. Горбатов.)

Попередня   143   144   145   146   147   148   149   150   151   152   153   154   155   156   157   158   Наступна

Класифікація застав. | КАТЕГОРІЯ ВИДУ | Освіта дієслів недосконалого і доконаного виду. | Відмінювання дієслів. Основи дієслівних форм. | Невизначена форма дієслова. | Форми особи і числа. | Вживання особових форм в невизначено-особистому узагальнено-особистому значеннях. | Правопис літери ь в дієслівних формах. | Безособова форма дієслова і безособові дієслова. | Правопис безособових дієслів. |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати