загрузка...
загрузка...
На головну

Освіта дієслів недосконалого і доконаного виду.

1. Amp; 2.Общество як цілісне соціальне утворення
  2. I ступінь-початкова загальна освіта
  3. II ступінь-основну загальну освіту
  4. III ступінь-середнє (повне) загальну освіту
  5. IV. ОСВІТА СЛІВ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ ТА МОВНА КУЛЬТУРА
  6. Quot; БУДДІЙСЬКИЙ ПЕРІОД ". ОСВІТА загальноіндійського ДЕРЖАВИ
  7. VI.2.1) Освіта відносин опіки та піклування.

Дієслова різних видів, за винятком окремих приватних випадків, утворюються в такий спосіб:

1) Дієслова недоконаного виду утворюються від промовляв доконаного виду за допомогою суфіксів:

-а я-): врятувати - врятувавать, ступити - ступать, полонити - полонять;

-ва-; дати - давать, взути - обувать, одягнути - одівать;

-ива-, -верба-: розгледіти - розгледишивать, відтанути - Оттавербать.

Примітка. При утворенні дієслів недосконалого виду за допомогою суфікса-а- (-я-) в коренях деяких з них спостерігаються чергування звуків:

а) голосних: предложити - предлагать, запереть - запирать, засохнуть - засыхать, замкнути - замыкати;

б) приголосних: відповітить - відповічать, простить - прощать, вставить - вставлять.

В окремих дієсловах видові форми характеризуються більш складними відмінностями основ, наприклад: стиснути - стискати, вгамувати - вгамовувати і т.п.

При утворенні дієслів за допомогою суфіксів-ива, -верба- як правило, в корені чергуютьсяо са: вздрогніт - вздрагивает, раскороків - розкладазакладають і т.п.

Тільки у деяких дієслів цього чергування не буває: опозорить - опозоривать, прішпорить-прішпоривать, Захлаоштовхнути-Захлеопивать, Узаконіть- Узаконивать, просрочить - просрочувати і недо. ін.

2) Дієслова доконаного виду, звичайно з відтінком миттєвості і однократності, утворюються від дієслів недосконалого виду за допомогою суфікса -ну-: Стрибати - стрибнуть; качати - качнуть.

Примітка. перед суфіксом -ну- у деяких дієслів відсутні останні приголосні кореня: рухати - рушити, плескати - хлюпнути, кидати - кинути, шепотіти - шепнути, потопати - потонути.

3) Дієслова доконаного виду можуть утворюватися від дієслів недосконалого виду за допомогою приставок: робити - сробити, писати - написати, сліпнути - осліпнути, сивіти - посивіти, будувати - побудувати і т.п.

Найчастіше приставки утворюють дієслова доконаного виду з новим лексичним значенням: писати - вписати, переписати, списати, підписати, надписати і т.п.

Тільки в невеликій кількості випадків приставки не вносять в дієслова ніякого іншого значення, крім значення доконаного виду, утворюючи таким чином форми одного дієслова (досконалого і недосконалого виду): писати - написати; робити - сробити і т.п.

4) У окремих випадках пари дієслів досконалого і недосконалого виду утворюються від різних коренів: говорити (Несоверш.) - сказати (Соверш.); ловити (Несоверш.) -зловити (Соверш.); брати (Несоверш.) -взяти (Соверш.).

5) Є дієслова, які в одних і тих же формах вживаються і в значенні недосконалого, і в значенні доконаного виду. Такі дієслова називаються двувідових. До них відносяться слова: стратити, одружитися, використовувати, мобілізувати, воєнізувати, телеграфувати і недо. ін. Порівняйте: Свою відпустку я вже використав (Сов. Вид.) .- Коли я використав це пристосування, то звернув увагу на його конструкцію (Несов. Вид.).

Примітка. Від дієслів з суфіксом -ова- можуть бути утворені парні дієслова недосконалого виду додаванням суфікса -ива-, але тільки в тому випадку, коли наголос падає на а в суфіксі -oва-: Арештівать - заарештовувати, поторгуйсяать - поторговивать; тому від таких дієслів, як радовать, раТова. чевідати, подібні освіти неможливі.

Форма «іспользовивать» (від використовувати) неправильна і в літературній мові не прийнята; дієслово використовувати вживається в значенні як досконалого, так і недосконалого виду.

Від дієслів з суфіксом -ова-, Що мають приставку ви- (Переносить на себе наголос), парні дієслова з суфіксом -ива- утворюються в тому випадку, якщо при відкиданні цієї приставки наголос переноситься на а в суфіксі -ова-: Викорчуютьєвать (корчєвать) - викорчовувати, виторговать (торговать) - виторговувати; але виплекати (товкачовать) - форма з суфіксом -ива- не утворюється.

6) Деякі дієслова не мають при собі парних дієслів іншого виду. Так, немає дієслів недосконалого виду при дієсловах кинутися, хлинути, мовити, знадобитися та ін.; навпаки, немає дієслів доконаного виду при дієсловах переважати, бути присутнім, кульгати, ходити та ін.

Вправа 250. Поруч з дієсловом доконаного виду напишіть дієслово недосконалого виду, утворивши його за допомогою суфіксів:

-а я-: 1) знехтувати-нехтувати, запрягти, захопити, осісти, розквітнути, розгребти; 2) взяти - стягувати; потиснути, почати, розім'яти; 3) послати - посилати; вирвати, закликати, почекати, створити; 4) рушити - рухати; зачепити, смикнути, хлюпнути, кинути, шепнути, потонути; 5) заткнути - затикати; відімкнути, відпочити, заснути; 6) проводити - проводжати; перепинити, відповісти, поглинути, повернути, запросити, сповістити, приготувати; 7) згоріти - згоряти; закипіти;

-ва-; забути - забувати; взути, розвинути, здолати, встати, зізнатися, дати;

-ива-, -верба-: розколоти - розколювати; виполоти, покаятися, замовити, розмежувати, заробити, розмішати, заглянути, загородити.

251. Підберіть до беспріставочние дієслова недосконалого виду парний дієслово доконаного виду (т. Е. З тим же лексичним значенням) з числа даних у вправі.

1) Варити суп-зварити, доварити, переварити, розварити; 2) будувати будинок - перебудувати, добудувати, побудувати, вибудувати; 3) співати пісню - заспівати, доспівати, проспівати, заспівати; 4) мити руки - помити, відмити, обмити, вимити; 5) малювати портрет - домалювати, намалювати, перемалювати, змалювати.

252. Спишіть, вставляючи пропущені букви; виділіть дієслова і вкажіть їх вид.

Ух, жарко! .. До півдня гриби соб ... рали.

Ось з лісу вийшли - назустріч якраз

Синіючої стрічкою, ізвіл ... стій, трива ... ой,

Річка лугова: зістрибнули юрбою,

І русявих головок над річкою порожні ... ой,

Що білих грибів на галявинці ... лісової!

Річка ОГЛ ... сілась і сміхом, і виттям:

Тут бійка - НЕ бійка, гра - не гра ...

А сонце п ... літ їх луді ... им спекою.

Додому, дітлахи! Обідати пора.

Повернулися. У кожного повно козуб,

А скільки pa ... казов! Попався косою,

Спіймали їжака, заблукали немно ... до

І вид ... чи то вовка ... у, страшний який!

Їжаку предл ... ють і мух, і комашок,

Корній молочко йому віддав своє -

Чи не п'є! відступилися ...

(Н. А. Некрасов.)

253. Спишіть, вставляючи пропущені букви; вкажіть, якого виду взяті дієслова при описі і спокійному оповіданні і якого виду - при зображенні швидкого розвитку подій.

Я їхав з полювання ввечері один на бігових дро ... ках. До дому ещ ... було верст вісім; моя добра рисиста кобила бадьоро бігла по курній доріг ..., ізре ... ка похрапивая і ворушачи вухами; втомлена собака, немов прив'язана, н ... на крок н ... відставала від задніх коліс. Гроза надвоє ... Галась. Попереду величезна лілова хмара повільно підніми ... малась через ліси; наді мною і мені назустріч мчали довгі сірі хмари; верби тривожно ворушилися і белькотали. Задушливий жар вн ... запно см ... нілся вологим холодом; тіні швидко густішали. Я вдарив вожжой по коню, спустився в яр; перебрався через сухий струмок, весь зарослий лозняком, піднявся в гору і в ... їхав в ліс. Дорога в ... лась переді багато між густими кущами ліщини, вже залитими мороком; я посувався вперед з працею. Дрожка стрибали по твердим коріння столітніх дубів і лип, бе ... спинилася перетинав глибокі поздовжні вибоїни - сліди возових коліс; кінь моя початку спотикатися. Сильний вітер вн ... запно загудів у височині, де ... я забушевалі, великі краплі дощу ре ... до застукали, зашлёпалі по листю, блиснула блискавка, і гроза разр ... зілась. Дощ лив струмками. Я поїхав кроком і скоро змушений був ост ... новіться.

(І. С. Тургенєв.)

254. Спишіть, вказуючи вид дієслів, в яких пропущені букви.

1) Подих живої сили до ... снулось серця матері, будя його. 2) Немає нічого, що ні до ... салось б чесних людей. 3) Слова легко спливали з глибини її серця і сл ... галісь в пісню. 4) Малюючи образи, дорогі їй, вона вл ... гала в свої слова всю силу, все розмаїття любові. 5) Єгор закинув голову, закрив очі і зам ... р. 6) Все дивно зам ... рало в похмурої нерухомості. 7) Микола скінчив говорити, зняв окуляри, вит ... р їх, подивився скла на світло і став вит ... рать знову. 8) Людина йшов повільно, міцно оп ... раясь на палицю. 9) Три дня у Нилівни тремтіло серце, заст ... раю кожен раз, як вона допом ... налу, що в будинок прийдуть якісь чужі люди, страшні. 10) Мати ретельно соб ... рала шматочки розірваних чернеток прокламацій і сж ... гала їх.

(М. Горький.)

Попередня   134   135   136   137   138   139   140   141   142   143   144   145   146   147   148   149   Наступна

Особливості займенників-іменників. | Схиляння займенників-іменників. | Особливості займенників-прикметників. | Схиляння займенників-прикметників. | Схиляння займенників-числівників. | Різниця поєднань не хто інший, як; не що інше, як і ніхто інший, ніщо інше. | Стилістичні властивості займенників і особливості їх вживання. | Значення дієслова, його морфологічні ознаки і синтаксична роль. | Дієслова перехідні і неперехідні. | Класифікація застав. |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати