Головна

Тема 9. Особистість.

1. Глава V. ОСОБИСТІСТЬ. МІЖОСОБИСТІСНІ СТОСУНКИ
  2. Держава, суспільство, особистість. Держава і особистість. Правовий статус особистості. Основні права і обов'язки особистості
  3. Духовну особистість.
  4. Індивід і особистість.
  5. Індивід і особистість. Два народження особистості, по А. Н. Леонтьєву, і їх критерії
  6. Мотиви, емоції і особистість.
  7. Організм. Індивід. Особистість. Ііндівідуальность. Теорія розвитку індивідуальності Б. Г. Ананьєва.

Засновником психоаналізу вважається австрійський учений-психіатр Зигмунд Фрейд(1856 - 1939). Початком психоаналізу можна вважати два головних відкриття, зроблених Фрейдом:

- несвідоме- Особлива психічна реальність, яка притаманна кожній людині, існує поруч із свідомістю і в значній мірі контролює свідомість;

- реакція витіснення(Зі свідомості в бессознание) негативних емоцій, негативного досвіду, всього того, що порушує рівновагу і здоров'я психіки як способу психологічного захисту.

Негативні емоції, нереалізовані бажання - все, що витіснене в несвідоме, рано чи пізно дає про себе знати у вигляді «випадкових», спонтанних дій, вчинків, застережень, описок, дивацтв.

Особлива форма життя несвідомого - сни. По Фрейду, сни - це реалізація прихованих прагнень людини, того, що було нереалізованих в реальній дійсності.

Фрейдом виділяються дві схеми психіки: топографічна, динамічна.

при топографічному підходінесвідоме представляється у вигляді великої передпокої, де очікують свого часу різноманітні думки, бажання, емоції людини. Свідомість - невеликий кабінет, куди періодично «викликаються» відвідувачі: думки і бажання людини. Між прихожей і кабінетом стоїть страж, який впускає до тями тільки угодні свідомості думки. Іноді страж йде, засинає, і частина «непотрібних відвідувачів» проривається до кабінету, - в свідомість. Але потім вони знову виганяють повернулися (прокинувся) вартовим в передпокій.

при динамічної схемоюпсихіка представляється як сукупність трьох шарів - Воно, Я, Над-Я. «Воно »- світ несвідомого, де містяться думки і бажання людини. «Я» - свідомість людини, посередник між усіма компонентами психіки. «Над-Я» - давить і впливає на особистість зовнішня реальність, зовнішня цензура: закони, заборони, мораль, культурні традиції.

«Я» намагається підпорядкувати собі «Воно». Це рідко вдається зробити. Зазвичай «Воно» в прихованих або відкритих формах підпорядковує «Я». Фрейд порівнює «Я» з вершником і конем: вершник ( «Я») з першого погляду контролює коня, дає їй команди, але кінь ( «Воно») - сильніше вершника і в дійсності несе вершника на собі. У деяких випадках вершник взагалі втрачає контроль над конем і змушений скакати разом з нею, куди вона його пощастить. Також «Над-Я» - норми і заборони - часто підпорядковує Я.

Таким чином, «Я» людини (по Фрейду - «нещасне людське Я») відчуває сильний тиск з трьох сторін: несвідомого - «Воно»; зовнішнього світу; норм, заборон - «Над-Я»; і найчастіше пригнічується чимось з них.

Згідно Фрейду, головними факторами,які керують і направляють психікою людини, є:

- задоволення- Психіка, подібно компасу, так чи інакше шукає шляхи до задоволення;

- витіснення- Психіка витісняє в несвідоме неприйнятні, заборонені бажання та ідеї (асоціальні, сексуальні).

Витіснення в несвідоме, які не пройшли «цензуру» бажання, думки піддаються сублімації- Перетворення в інші «дозволені» типи соціальної діяльності та культурної творчості.

Що є «ядром» несвідомої сфери? Відповідаючи на це питання, Фрейд висуває спочатку так звану «першу психоаналітичну систему», яка панувала з 1905 по 1920 рр., А після 1920 року - «другу психоаналітичну систему».

згідно першої психологічної системі,в основі несвідомого лежить «лібідо »- Сексуальний потяг, сексуальний інстинкт. Лібідо шукає своє вираження в сексуальній поведінці; в інших сферах життя через сублімацію (перетворення) сексуальної енергії в несексуальними.

Частою причиною заміщення сексуального об'єкта на несексуальний є соціальні норми, традиції, заборони.

Сексуальний імпульс, по Фрейду, може бути реалізований у три способи: «випущений на свободу» через безпосередні дії, як сексуальні, так і сексуальних; витіснений в несвідоме; пригнічений, позбавлений енергії через реактивні освіти (сором, мораль).

Таким чином, психічна діяльність людини є процес перетворень його сексуального інстинкту.

Дана теорія викликала протест в Європі.

У 20-і рр. XX ст. Фрейд розробляє другу психологічну систему,де по-новому дивиться на проблему виникнення енергії несвідомого. Центральні поняття даної системи - Ерос і Таіатос.

Ерос (інстинкт життя)лежить в основі конструктивного поведінки людини, творення. Завдяки йому людина забезпечує свої потреби і продовжує рід.

Таіатос (інстинкт смерті)підштовхує людину до деструктивної діяльності, руйнування всього того, що здається йому «чужим» і небезпечним.

Життя людини - постійна взаємодія Ероса і Таіатоса.

Особливу увагу Фрейд приділяє проблеми відносин людини, людських мас, культури.

Згідно Фрейду, людське суспільство може існувати тільки за умови взаємного придушення несвідомих звичок, потягів, пристрастей, в іншому випадку суспільство буде зруйновано зсередини. відбувається масова сублімаціяпригніченою енергії і перетворення її в культуру.

Суспільство створює замінник пригніченою енергії - ритуали. ритуал- Колективне несвідоме - форма реалізації витіснених бажань. Ритуалів безліч - релігія, мораль, мистецтво, поезія, музика, видовища, масові заходи.

У міру розвитку цивілізації людські пристрасті придушуються все більше і більше. Це призводить: до масових психозів, всенародної депресії; до необхідності конструювання складніших, витончених ритуалів.

У зв'язку з цим виникає феномен натовпу, маси.Величезна кількість людей з пригніченими бажаннями групується в масу, натовп і направляє свою енергію на лідера. Відбувається процес ідентифікації кожного члена групи, маси в цілому, з груповим лідером.

Кожен член групи (натовпу) автоматично переносить на собі риси лідера (вождя), а вождь (лідер) переносить на себе риси маси. Об'єднання людей в масу, ідентифікація з лідером сприяє укоріненню в «несвідомому натовпу» ілюзії самоцінності, сили (завдяки приналежності до групи і лідеру), безпеки. Натовп агресивна, легко заводяться, категорична, нещадна.

Роль лідера натовпу, по Фрейду, може виконати тільки особистість з яскраво вираженими психічними аномаліями, здатна повірити у власну винятковість і повести натовп за собою.

На основі вчення Фрейда виникло філософське протягом нео-фрейдизму,розроблене його продовжувачами - Альфредом Адлером, Вільгельм Райх, Густавом Юнгом, Еріхом Фроммом.

Зокрема, Альфред Адлер(1870 -1937) висунув концепцію, згідно з якою в основі «великих» дій людини, гіперактивності, сверхстремленій, а також психічних хвороб лежить витіснений комплекс неповноцінності,який людина бажає компенсувати, домагаючись успіху в бізнесі, політиці, науках, мистецтві, особистому житті.

Вільгельм Райх(1897 - 1957) вважається засновником так званого фрейдо-марксизму.Основна ідея його концепції полягає в тому, що в основі нормального життя і діяльності людини лежить сексуальна енергія, що має космічну природу. Суспільство нещадно придушує енергію людини, її афекти за допомогою моралі, культури, етикету. Людина змушена жити в «лещатах культури», пристосовуватися до норм співжиття, іншим людям, підкорятися начальству, владі - це призводить до «невротизації» людини, загибелі його істинного «Я», самості.

Єдиний спосіб врятувати людину - повне скинення культури(Моралі, заборон, субординації), розкріпачення, сексуальна революція.

Карл Густав Юнг(1875 - 1961) висунув теорію архетипів.Згідно з Юнгом, життєва (а не тільки сексуальна) енергія людини, наштовхуючись на нездоланні перешкоди навколишнього життя, перекладається не в індивідуальне несвідоме, а в загальне несвідоме у вигляді архетипів. архетипи- Універсальні образи, «код» загальнолюдської витісненої життєвої енергії. Ними можуть бути зміст снів, міфи, марення душевнохворого, парапсихологічні ефекти, мрії, галюцинації. Архетипи - «зашифрована» історія людства, вищі істини.

Мета філософії - допомогти людині «розшифрувати» архетипи,зрозуміти їх зміст, а через них - себе і навколишню дійсність.

Еріх Фромм(1900 - 1980) поставив проблему суперечливості людського існування.Фромм виділяє такі основні протиріччя людського існування: патріархат і матріархат, гуманістичне і авторитарна свідомість, влада і підпорядкування, прагнення до володіння і просто життя, особисте буття (історія життя) і історичне буття (історія), «свобода від» і «свобода для» - негативна і позитивна свободи.

Мета філософії, за Фроммом, - допомогти людині вирішити ці протиріччя. Головний спосіб їх вирішення - культивування загальної любові, прагнення зробити світ добрішим, домогтися того, щоб «бажання життя» повсюдно витісняло «бажання смерті», руйнівні істини.

Одним з популярних на Заході напрямків неофрейдизма є маркузіанство,близьке по духу і до фрейдо-марксизму. Його засновником є Г. Маркузе(1898 - 1979).

Головне твір Маркузе - «Одновимірна Людина». Суть його в тому, що сучасне «одномірний суспільство» виховує нормального, але «одновимірної людини »,володіє бажаннями, інтересами, захопленнями, але тільки в рамках одного напряму - споживання. Людина-споживач поступово стає «гвинтиком», залежить від суспільства, дрібніє як особистість, пригнічує свої природні бажання, тобто себе.

Вихід з цього становища, «прорив» одновимірного суспільства Маркузе бачить в повній сексуальну свободу і розкутості, в сексуальної революції.

Попередня   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   Наступна

Тема 5. Діалектика. | Тема 6. Свідомість, його походження і сутність. | Філософія Стародавнього Сходу про людину. | Проблема людини в філософії Стародавньої Греції. | Середньовічна християнська концепція людини. | Людина в філософії епохи Відродження. | Людина Нового часу в європейській філософії. | Німецька класична філософія. | Антропологічна проблема в російської філософії. | Умови існування життя |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати