загрузка...
загрузка...
На головну

ПСИХОЛОГІЯ ОСОБИСТОСТІ

1. I. 2. 2. Сучасна психологія і її місце в системі наук
  2. II етап (середина XVII ст. - Середина XIX ст.) - Психологія як наука про свідомість
  3. II. 4.1. Поняття про особистість в психології 1 сторінка
  4. II. 4.1. Поняття про особистість в психології 2 сторінка
  5. II. 4.1. Поняття про особистість в психології 3 сторінка
  6. II. 4.1. Поняття про особистість в психології 4 сторінка
  7. III етап (середина XIX ст. - Середина XX ст.) - Психологія як наука про поведінку

2.1 Поняття про особистість

У психології широко вживаються близькі, але не тотожні поняття:

Людина - Біологічна істота, що належить до класу ссавців виду Ноmо sapiens. Специфічною особливістю людини як біологічної істоти є: прямоходіння; пристосованість рук до трудової діяльності; високорозвинений мозок; мова.

Як суспільна істота, людина наділена свідомістю, завдяки якому здатний не тільки свідомо відображати світ, а й перетворювати його відповідно до своїх потреб та інтересів.

особистість - Це та сама людина, але взятий з боку його суспільної значимості

Кожна людина має свої специфічні особливості. Особистість в її своєрідності і є індивідуальність. Індивідуальність може проявлятися в інтелектуальній, емоційній, вольовій сферах і т.п.

Нас цікавить більшою мірою поняття особистість.

До визначення особистості в психології існують різні подходи1, що знаходить своє відображення в формулюваннях:

А. Г. Ковальов - «Особистість - суб'єкт і об'єкт суспільних відносин».

А. Н. Леонтьєв - «Особистість - суб'єкт діяльності».

К. К. Платонов - «Особистість - дієздатний член суспільства, що усвідомлює свою роль в ньому»

С. Л. Рубінштейн - «Особистість - сукупність внутрішніх умов, через які переломлюються зовнішні впливи».

В.В. Богословський - «Особистість - діяч суспільного розвитку свідомий індивід, що займає певне положення і суспільну роль».

Г. Оллпорт - «Особистість є прижиттєво формується індивідуально своєрідна сукупність психофізіологічних систем - рис особистості, якими визначаються своєрідне для даної людини мислення і поведінку».

Багато психологів вважають особистістю людини, яка досягла певного рівня психічного розвитку, який характеризується:

- Тим, що людина в процесі самопізнання починає сприймати і переживати самого себе як єдине ціле, відмінне від інших людей і виражається в понятті «Я»;

- Наявністю власних поглядів і переконань, а також відносин;

- Наявністю власних моральних вимог і оцінок, які роблять особистість щодостійкої і незалежної;

- Активністю як необхідною характеристикою особистості. Особистість формується в процесі активної взаємодії з навколишнім світом.

Активність забезпечує і пристосування особистості до навколишнього середовища, і її зміна, а також стимулює участь особистості в житті і діяльності.

На цьому рівні розвитку людина здатна: свідомо впливати на навколишню дійсність; змінювати її, а також змінювати самого себе; керувати своєю поведінкою і діяльністю.

Що ж є головним джерелом активності?

Потреби - це усвідомлення і переживання людиною потреби в тому, що необхідно для підтримки життя його організму і розвитку його особистості.

Важлива характеристика потреб їх ненасищаемость.

Цікавим видається підхід американського психолога Абрахама Гарольда Маслоу (1908-1970) до вивчення ієрархії потреб.

Маслоу вважав, що чим вище може людина піднятися по сходах потреб, тим більше психічного здоров'я, гуманності він буде проявляти, тим більше індивідуальний він буде.

На «вершині» піраміди виявляються потреби, пов'язані з самоактуалізації.

самоактуалізація - це бажання стати всім, чим можливо; це - потреба в самовдосконаленні, в реалізації свого потенціалу.

Цей шлях важкий: він пов'язаний з переживанням страху невідомості і відповідальності, але він же - шлях до повноцінної внутрішньо заможного життя.

Досягають рівня самоактуалізації, на думку А.Г. Маслоу, мало хто (менше 1%). Більшість людей просто не бачать і не усвідомлюють свій потенціал, не знають про його існування і не відають радості руху до їх розкриття. Цьому сприяє оточення (товариство). Так дитина, що росте в умовах дружелюбності, коли задоволена потреба в безпеці, має більше шансів для самоактуалізації.

В цілому ж, якщо людина виходить на рівень самоактуалізації, це означає блокування потреб більш низького рівня.

Людина ж, що вийшов на рівень самоактуалізації ( «самоактуализирующихся особистість»), виявляється людиною особливим: чи не обтяженим безліччю дрібних вад типу заздрості, злоби, поганого смаку, цинізму. Він не буде схильний до депресії і песимізму, егоїзму і т.д. Він володіє високою самооцінкою. Він приймає інших такими, якими вони є. Для нього характерна зосередженість уваги на те, що відбувається зовні, на противагу орієнтації тільки на внутрішній світ, зосередженості свідомості на власних почуттях і переживаннях. Він має почуття гумору, у нього розвинені творчі здібності.

Йому притаманні: неприйняття умовностей, але без показного їх ігнорування; заклопотаність благополуччям інших людей, а не забезпеченням лише власного щастя; здібність до глибокого розуміння життя; здатність дивитися на життя відкритими очима, оцінювати її неупереджено, з об'єктивної точки зору; встановлення з оточуючими людьми, хоча і не з усіма, цілком доброзичливих особистих взаємин; безпосередня включеність в життя з повним зануренням в неї, так, як це зазвичай роблять діти; перевагу в житті нових, вторований і небезпечних шляхів; вміння покладатися на свій досвід, розум і почуття, а не на думку інших людей, традиції або умовності,

Малюнок 1 - Ієрархія потреб А.Г. Маслоу

позиції авторитетів; відкрита і чесна поведінка у всіх ситуаціях; готовність стати непопулярним, піддатися осуду з боку більшості оточуючих людей за нетрадиційні погляди; здатність брати на себе відповідальність, а не йти від неї; додаток максимуму зусиль для досягнення поставлених цілей; вміння помічати і, якщо в цьому є необхідність, долати опір інших людей.

2.2. структура особистості

Основу особистості складає її структура, тобто відносно стійкий зв'язок і взаємодія всіх сторін як цілісного утворення.

Існують різні підходи до визначення структури особистості.

Так, С. Л. Рубінштейн виділяє три компонента в структурі особистості:

1) спрямованістьЧого хоче чоловік? Що для нього привабливо, до чого він прагне?  - Проявляється в потребах, інтересах, ідеалах, переконаннях, домінуючих мотивах діяльності і поведінки, і світогляду;
 2) знання, вміння, навичкиЩо людина може?  - Купуються в процесі життя і пізнавальної діяльності;
 3)індивідуально-типологічні особливостіЩо він є, що закріпилося в як стрижневих особливостей його особистості?  - Виявляються в темпераменті, характері, здібностях

Найбільш обґрунтовану і розгорнуту структуру особистості запропонував К.К. Платонов. У структурі особистості виділені чотири ієрархічно співвідносні підструктури.

Особливостями окремих властивостей цих чотирьох підструктур, однак, не вичерпуються індивідуальні особливості особистості, оскільки на ці підструктури накладаються ще дві загальні підструктури: характер и здатності.

Будучи подструктурами накладеними, що виділяються із загальної структури особистості, характер і здібності являють собою не самостійні підструктури, а загальні якості особистості, які включають особливості кожної з чотирьох основних ієрархічних підструктур.
 Таблиця 1 - Основні підструктури як рівні особистості

номер підструктури  Назва підструктури  Елементи, що входять до подструктуру  Співвідношення соціального і біологічного  Специфічні види формування підструктур
   спрямованість особистості  Переконання, світогляд, ідеали, схильності, інтереси, бажання, потягу  Біологіческогоочень мало  виховання
   досвід особистості  Вміння, навички, знання, звички  Значно більше соціального  навчання
 Особенностіпсіхіческіхпроцессов  Воля, почуття, сприйняття, мислення, відчуття, емоції, пам'ять  Найчастіше більше соціального, однак, помітно вплив біологічного і навіть генетично обумовлених властивостей особистості  Вправа
 биопсихические властивості  Темперамент, статеві, вікові, патологічні властивості  Соціальногоочень мало  Тренування

Провідним компонентом структури особистості є спрямованість- Сукупність стійких мотивів, що орієнтують поведінку і діяльність особистості щодо незалежно від конкретних умов, характеризується домінуючими потребами, інтересами, схильностями, переконаннями, ідеалами, світоглядом.

Спрямованість - це система спонукань (сукупність стійких мотивів), що визначає вибірковість відносин і активність людини. Чи пов'язана спрямованість особистості з потребами?

Будучи джерелом активності, потреби лежать в основі виникнення мотивів - безпосередніх спонукань до діяльності, пов'язані із задоволенням потреб. Мотиви в свою чергу бувають усвідомлені (Людина дає собі звіт в тому, що спонукає його до діяльності, що є змістом його потреб) і неусвідомлені (Людина не дає собі звіту в тому, що спонукає його до діяльності, що є змістом його потреб).

Малюнок 2 - Взаємозумовленість потреб, мотивів і спрямованості особистості

Спрямованість особистості завжди соціально обумовлена ??і формується вихованням.

Форми направ-лінощів  1. установка - Неусвідомлюване особистістю стан готовності, схильності до діяльності, за допомогою якої може бути задоволена та чи інша потреба.

Установка - це готовність, схильність саме певним чином сприймати, зрозуміти, осмислити або діяти відповідно до нього, сформована в минулому досвіді. Установка має три підструктури: Когнітивну (що готовий пізнати і сприйняти людина); емоційно-оцінну (комплекс симпатій і антипатій до об'єкта установки) і поведінкову (готовність певним чином діяти у відношенні об'єкта установки, здійснювати вольові зусилля).

установка буває позитивна, Заснована на позитивному ставленні до об'єкта, і негативна, виражається в упередженнях. Упередженість, складова сутність багатьох установок, або є результатом поспішних і недостатньо обгрунтованих висновків, або це результат некритичного засвоєння стереотипів мислення, стандартизованих суджень, прийнятих в певній суспільній групі.

2. потяг - Найпримітивніша біологічна форма спрямованості, неусвідомлені спонукання, які характеризуються тим, що не виважена особиста і суспільна значущість скоєного, не враховано наслідки дій, що випливають із даних спонукань.

3. бажання - Це спонукання (мотив), в основі якого лежить усвідомлена за змістом потреба, але вона не виступає ще як сильного спонукання до дії.

Мотив цей часто спрямований на об'єкт, в можливості досягнення якого людина не дуже впевнений або необхідність в якому у нього не дуже сильна.

4. прагнення - Виникає при включенні в структуру бажання вольового компонента.

5. інтереси - Це вибіркове ставлення особистості до об'єкта в силу його життєвого значення й емоційної привабливості.

Інтерес може проявитися стихійно і несвідомо внаслідок емоційної привабливості об'єкта, а вже потім усвідомлюється його життєве значення (цей психологічний механізм використовується рекламою).

Інтереси змушують особистість активно шукати шляхи і способи задоволення виникла у неї потреби (спраги знання, розуміння і ін.).

Задоволення інтересу, як правило, не призводить до його згасання, а викликає виникнення нових інтересів, що відповідають більш високому рівню пізнавальної діяльності.

Відмінності у відносинах до об'єкта залежать від багатства або бідності життєвого досвіду, освіченості, вихованості, своєрідності духовного складу особистості, здібностей, характеру та ін.

Однак інтереси індивіда, хоча і залежать від вище перерахованого, в кінцевому підсумку все-таки формуються іншими людьми (авторитетними), суспільством (громадська думка, мода ...). Тобто інтереси мають суспільно-історичне походження. Вони залежать від рівня розвитку суспільства, його духовної культури, розвитку соціальних відносин.

Інтереси розрізняються:

1) за змістом:

а) матеріальні (житлові зручності, а одежа; їжа);

б) професійні (інтерес до предмету свого професійного праці; до процесу професійної діяльності; до професійним знанням і т.д.);

в) пізнавальні (інтерес до нових знань в тій чи іншій області);

г) естетичні (мистецтво, література, музика, природа і т.д.);

д) політичні;

е) спортивні;

2) за метою:

а) безпосередній інтерес - це інтерес до самого процесу діяльності (процесу пізнання, оволодіння знаннями, творчості, праці і т.д.).

б) опосередкований - інтерес до результатів діяльності (до придбання професії, службового становища, матеріальним результатами праці і т.д.).

3) за обсягом:

а) широкі - розподілені між багатьма об'єктами;

б) вузькі - сконцентровані на одній області;

в) глибокі - потреба ґрунтовно вивчити об'єкт у всіх деталях;

г) поверхневі - людина ковзає по поверхні об'єкта і не цікавиться ним по-справжньому.

4) по стійкості:

а) стійкі інтереси тривало зберігаються, грають істотну роль в житті і діяльності людини;

б) нестійкі - вони порівняно короткочасні і швидко виникають і згасають. Людина з нестійкими інтересами легко захоплюється і швидко байдужіє.

5) за рівнем дієвості:

а) активний - спонукає людину до систематичних і цілеспрямованим діям в певному напрямку, до активних ініціативним пошуків джерел задоволення інтересів;

б) пасивний - це інтерес до тієї діяльності, в якій людина сама не бере участі.

6. схильності - Прагнення займатися певною діяльністю, яка не викликає особливих труднощів і людина відчуває почуття задоволення в процесі виконання цієї діяльності.

Справжня схильність зазвичай поєднує в собі стійкий інтерес до тих чи інших явищ дійсності і стійке прагнення самому діяти в цьому напрямку.

Нерідко схильність, особливо якщо вона проявляється в дитинстві, може свідчити про таку властивість особистості як здатності.

7. переконання-певні положення, судження, думки, знання про природу і суспільство, в істинності яких людина не сумнівається, вважає їх безперечно переконливими, прагне до того, щоб керуватися ними в житті. Емоційна сторона переконань пов'язана з глибоким їх прочувствованіе.

Переконання - це те, що не тільки зрозуміло, але і глибоко відчути, пережито. Іноді людина знає, як слід чинити в тих чи інших конфліктних ситуаціях, але не переживає ці знання як потреба діяти відповідно до знань (дефект переконань). Слово розходиться з ділом.

Переконання характеризуються високою усвідомленістю і найтіснішого зв'язком зі світом почуттів. Це система стійких принципів. Якщо переконання утворюють певну систему, вони стають світоглядом людини.

8. світогляд- Система (філософських, естетичних, етичних, природничо-наукових, політичних, економічних, психолого-педагогічних та ін.), Що склалися поглядів і переконань на навколишній світ і своє місце в ньому.

9. ідеал - Це образ, яким керується особистість в даний час і який визначає перспективи самовдосконалення.

Існує два типи ставлення до ідеалу: споглядальний і діяльний.

Я - концепція  Я - концепція - це узагальнене уявлення про самого себе, система установок щодо власної особистості або, як ще го-

ворят психологи, Я - концепція - це «теорія самого себе». Важливо зауважити, що Я - концепція є не статичним, а динамічним психологічним утворенням. Формування, розвиток і зміна «Я - концепції» обумовлені факторами внутрішнього і зовнішнього порядку.

На формування Я - концепції впливає соціальне середовище (Сім'я, школа, численні формальні і неформальні групи, в які включена особистість):

- родина надає фундаментальний вплив на формування Я - концепції в процесі соціалізації. Причому цей вплив сильно не тільки в період самої ранньої соціалізації, коли сім'я є єдиною (або абсолютно домінуючою) соціальним середовищем дитини, а й надалі, з віком, коли все більш вагомим у розвитку Я - концепції стає значення досвіду соціальної взаємодії в формальних (Школа, вуз) і в неформальних групах.

Однак разом з тим родина як інститут соціалізації особистості продовжує відігравати важливу роль також в підлітковому і юнацькому віці.

У найзагальнішому вигляді в психології прийнято виділяти дві форми Я - концепції: реальну и ідеальну.

Однак можливі і більш приватні її види, наприклад, професійна Я - концепція особистості або Я - професійне. У свою чергу, професійна Я - концепція особистості також може бути реальною і ідеальною.

Поняття «реальна» аж ніяк не передбачає, що ця концепція реалістична.

Головне тут - уявлення особистості про себе, про те, «який я є».

Ідеальна ж Я - концепція (ідеальне - «Я») - це уявлення особистості про себе відповідно до бажань ( «яким би я хотів бути»).

Звичайно, реальна і ідеальна Я - концепції не тільки можуть не збігатися, а й в більшості випадків обов'язково розрізняються. Розбіжність між реальною та ідеальною Я - концепцією може призводити до різних, як до негативних, так і до позитивних, наслідків. З одного боку, неузгодженість між реальним і ідеальним «Я» може стати джерелом серйозних внутрішньоособистісних конфліктів. З іншого боку, розбіжність реальної та ідеальної Я - концепції є джерелом самовдосконалення особистості і прагнення до розвитку.

Самооцінка і Незважаючи на очевидну близькість, психологічні Я - концепція. поняття самооцінки і Я - концепції мають яка присвоюється. Я - концепція представляє набір швидше описових, ніж оціночних, уявлень про себе. Хоча, звичайно, та чи інша частина Я - концепції може бути забарвлена ??позитивно чи негативно. Поняття самооцінки, навпаки, безпосередньо пов'язане з тим, як людина оцінює себе, свої власні якості.

Одні і ті ж якості в структурі самооцінки різних особистостей можуть інтерпретуватися однією людиною в позитивному плані (і тоді вони підвищують самооцінку), а іншим - в негативному (і тоді вони знижують самооцінку).

Самооцінка відноситься до центральних утворень особистості, її ядра.

Самооцінка в значній мірі визначає соціальну адаптацію особистості, є регулятором поведінки і діяльності.

Формування самооцінки відбувається в процесі соціалізації, в процесі діяльності та міжособистісної взаємодії. Соціум у значній мірі впливає на формування самооцінки особистості. Ставлення людини до самої себе є найбільш пізнім утворенням у системі відносин людини до світу.

Але, незважаючи на це (а може бути завдяки цьому), у структурі відносин особистості самооцінці належить особливо важливе місце.

Питання для самоконтролю

1. Розкрийте співвідношення понять «людина», «особистість», «індивідуальність»

2. У чому сутність різних підходів до визначення поняття «особистість»? Назвіть авторів різних теорій особистості.

3. Яка психологічна структура особистості по К.К. Платонову?

4. Чому К.К. Платонов вважав «Спрямованість» провідною підструктури особистості?

5. Які ще підструктури, крім «Напрямки», «Досвіду», «Особливостей психічних процесів», «біопсихічних властивостей» входять в структуру особистості?

6. Яка роль потреб і мотивів у формуванні спрямованості?

7. Яка сутність підходу А. Маслоу до вивчення потреб? Які потреби, на думку А. Маслоу є найвищими і чому?

8. Які мотиви є усвідомленими? Назвіть їх.

9. Які мотиви є неусвідомленими? Наведіть приклади прояву їх в поведінці людини.

10. У чому полягає принципова відмінність «Я - концепції» від самооцінки особистості?

Завдання для самостійної роботи:

1. Вивчіть ієрархію потреб по А. Маслоу. Ранжируйте свої потреби. Спробуйте пояснити ранг, присвоєний вами тієї чи іншої потреби.

2. Вивчивши класифікацію мотивів навчання, визначте свої мотиви навчання у вузі.

3. Ранжируйте ваші інтереси за змістом. Охарактеризуйте ваші професійні інтереси з точки зору обсягу. Які інтереси у вас переважають по стійкості. Розподіліть Ваші інтереси на дві групи за рівнем дієвості (активні і пасивні).

3 ІНДИВІДУАЛЬНО-ТИПОЛОГІЧНІ

ОСОБЛИВОСТІ ОСОБИСТОСТІ

3.1 Темперамент

Поняття про темперамент  Ще в давні часи вчені, спостерігаючи зовнішні особливості поведінки людей, звернули увагу на великі індивідуальні відмінності в цьому відношенні: одні рухливі, емоційно збудливі, енергійні,

товариські, легко вступають в контакт; інші повільні, незворушні, скромні, замкнуті, потайливі. Причому йшлося про суто зовнішні прояви, безвідносно до того, розумний чоловік або обмежений, працьовитий або ледачий, правдивий чи брехливий, чим він займається, які його інтереси.

Спостерігаючи за поведінкою дітей і дорослих, за тим, як вони працюють, вчаться, грають, як реагують на зовнішні впливи, як переживають радощі й прикрощі, можна помітити великі індивідуальні відмінності між ними щодо активності, рухливості, емоційності, тобто відмінності їх темпераментів.

темперамент - Це сукупність індивідуальних особливостей особистості, які характеризують динамічну и емоційну сторону її діяльності та поведінки.

З давніх часів розрізняли чотири основних типи темпераменту:

· Сангвінічний (живий);

· Флегматичний (повільний спокійний);

· Холеричний (енергійний, пристрасний);

· Меланхолійний (замкнутий, схильний до глибоких переживань).

Вперше більш-менш докладно описав темпераменти давньогрецький лікар Гіппократ (IV століття до н.е.).

Він вважав, що відмінності між людьми пояснюються співвідношенням різних рідин: кров - «сангвіс», жовч жовта - «холі», жовч чорна - «Меланхолія», лімфа (слиз) - «флегма»

Від чого ж насправді залежать відмінності людей за темпераментом?

Найбільш вдало відповів на це питання фізіолог І.П. Павлов. Він припустив, що відмінності людей за темпераментом залежать від особливостей вищої нервової діяльності. Він відкрив і описав ці особливості:

- сила нервової системи, під якою розуміють і працездатність

нервової клітини, і здатність нервової системи витримувати великі навантаження (сильні подразники);

- врівноваженість процесів збудження і гальмування, тобто співвідношення цих процесів. З цієї точки зору, процеси можуть бути або врівноважені, тобто приблизно однакової сили, або якийсь із них переважає, домінує;

- рухливість - Здатність нервових процесів швидко змінювати один одного.

Таблиця 2 - Співвідношення типів нервової системи і темпераменту

Тип нервової системи  сильні  слабкий
нестримне живий інертний
 Особливості нервових процесів  сила  сильний  сильний  сильний  слабкий
 Уравно-вешенность-ність  Неуравнове-шенний  Уравнове-шенний  Уравнове-шенний  Неуравнове-шенний
 Підщепі-жность  рухомий  рухомий  інертний  Рухомий або інертний
 темперамент  холерик  сангвінік  флегматик  меланхолік
 Психічні властивості, що характеризують темперамент сензитивность або чутливість-виникнення психічної реакції на зовнішній подразник найменшої сили.реактивність - Сила емоційної реакції на зовнішні і внутрішні подразники.

активність - Про цю властивість судять по тому, з якою енергією людина сама впливає на навколишній світ, на його наполегливості, зосередженості уваги і т.п.

Особлива властивість - співвідношення реактивності і активності. Одні люди діють під впливом випадкових зовнішніх або внутрішніх причин (захотілося!); інші самі свідомо визначають лінію своєї поведінки.

емоційна збудливість - Про неї судять по тому, якої сили необхідно вплив для виникнення емоційної реакції.

Темп психічних реакцій - Швидкість протікання психічних процесів і реакцій.

пластичність - Гнучкість, легкість пристосування до нових умов.

ригідність - Інертність, відсталість, нечутливість до зміни умов (насилу змінюються звички, судження).

екстравертірованность - Спрямованість особистості зовні, на оточуючих людей, предмети, події.

інтровертірованность - Спрямованість особистості на себе, на власні переживання та думки.

Нижче пропонується психологічна характеристика типів темпераментів по В.С. Мерлину.

сангвінік. Підвищена реактивність. З незначного приводу голосно регоче. Несуттєвий факт може сильно розсердити. Жваво, з великим порушенням відгукується на все, що привернула увагу. Жива міміка і виразні рухи. За його особі легко вгадати, яке її настрій, яке його ставлення до предмета або людини. Швидко зосереджує увагу.

Знижена сензитивность. Високий поріг чутливості. Дуже слабкі звуки і світлові подразники не помічає.

Підвищена активність. Дуже енергійний і працездатний, може довго працювати не стомлюючись, енергійно береться за нову справу.

Активність і реактивність врівноважені. Його легко дисциплінувати. Він добре стримує прояв своїх почуттів і мимовільні реакції. Швидкі руху, швидкий темп мови, швидко включається в нову роботу. Швидкість розуму, винахідливість.

Висока пластичність. Почуття, настрій, інтереси і прагнення дуже мінливі. Він легко сходиться з новими людьми. Легко звикає до нових вимог і обстановки, швидко перемикається з однієї роботи на іншу. Швидке засвоєння і перебудова навичок. Гнучкість розуму.

Екстравертований. У більшому ступені відгукується на зовнішні враження, ніж на образи і уявлення про минуле і майбутнє.

холерик.Як і сангвінік, відрізняється малої сензитивностью, високою реактивністю й активністю. Але реактивність переважає над активністю. Тому він неприборканий, нестриманий, нетерплячий, запальний. Менш пластичний і більш ригиден, ніж сангвінік. Звідси велика стійкість прагнень і інтересів, велика наполегливість, утруднення з перемиканням уваги. Швидкий психічний темп.

флегматик.Мала сензитивність. Мало емоційний. Важко розсмішити, розгнівати чи засмутити. Коли всі сміються з якого-небудь приводу, він залишається незворушним. При великих неприємностях залишається спокійним. Міміка бідна. Рухи не до людей. Відрізняється працездатністю, терплячістю, витримкою, самовладанням. Висока активність значно переважає над реактивністю.

Повільний темп рухів і мови, неметкий. Повільно зосереджує увагу.

Ригиден. З працею переключає увагу, ніяк не пристосовується до нової обстановки і перебудовує навички і звички.

Интровертированному. Насилу сходиться з новими людьми, з працею відгукується на зовнішні враження.

меланхолікВисокі сензитивність. Підвищена чутливість (невисокі пороги відчуттів). Незначний привід може викликати сльози на очах. Надмірно уразливий. Болісно чуттєвий.

Мала рухова реактивність. Міміка і пантоміміка невиразні. Голос тихий. Рухи бідні. Плаче тихо. Рідко сміється на весь голос. Знижена активність. Не впевнений в собі, боязкий, найменші труднощі змушують опускати руки, енергійний, не наполегливий, легко втомлюється і мало працездатний. Легко відволіка і нестійка увага. Повільний психічний темп. Ригиден. Интровертированному.

3.2 Характер

поняття охарактере  «Характер» - слово давньогрецького походження. У перекладі на російську означає «карбування», «друк», пізніше значення його дещо змінилося і стало означати «риса», «прикмета», «ознака», «особливість».

Ми вживаємо слово «характер», коли хочемо оцінити поведінку людини або сказати про постійні, звичних для нього формах поведінки. (Не про випадкових формах поведінки: навіть боязкий людина може один раз зробити сміливий, рішучий вчинок; ввічлива людина може зірватися і сказати грубе слово, але рішучим і грубим ми назвемо лише того, для кого відповідна форма поведінки звичайна і постійна, а не випадкова і несподівана ).

Крім того, ми вживаємо термін «характер», тоді, коли йдеться про такі формах поведінки, які виражають особистість людини, її ставлення до світу.

Люди по-різному ставляться до навколишнього світу: до інших людей, колективу, праці, до самих себе - і цим відрізняються один від одного.

Властивості особистості, що виражають відношення людини до дійсності, завжди утворюють деякий своєрідне поєднання, представляє не суму окремих здібностей даної людини, а єдине ціле, яке називають характером людини.

Отже, характер- Це індивідуальне сполучення істотних властивостей особистості, що показують відношення людини до навколишнього світу і виражаються в його поведінці, вчинках.

Таким чином, про характер людини слід судити в першу чергу на підставі його вчинків, в яких найбільш повно відбивається його сутність. З іншого боку, знаючи характер людини, можна в якійсь мірі передбачити, як людина буде надходити в тих чи інших ситуаціях.

Природне і придбане в характері  Характер не успадковується і не є чимось природженим, а також постійною і незмінною властивістю особистості. Характер формується і розвивається: під впливом навколишнього середовища, життєвого досвіду людини; його виховання.

Впливи ці є:

· Суспільно-історичними - кожна людина живе в умовах певного суспільно-історичного ладу, визначеної соціального середовища і складається як особистість під їх впливом. Кожна суспільно-історична епоха формує риси характеру, типові для цієї епохи;

· Індивідуально-своєрідними - умови життя і діяльності кожної окремої людини, його життєвий шлях своєрідний і неповторний. У кожної людини в ході життя і діяльності формуються і розвиваються також індивідуальні риси характеру.

Тому характер кожної людини являє собою єдність індивідуального і типового.

Хоча характер не є вродженим, проте, на його формування впливають особливості природної організації людини: тип вищої нервової діяльності (сильний чи слабкий) і особливості нервових процесів: врівноваженість, сила, рухливість - що забарвлює в певний тон реакції людини, його поведінку і діяльність. Двоє людей можуть мати однакові переконання, але один гарячий, поривчастий, а інший - спокійний, розважливий.

Крім типу вищої нервової діяльності, на характер впливають і інші особливості організму людини. Точно встановлено, що будь-які розлади серцево-судинної, травної, ендокринної систем різко позначаються на характері людини.

властивості характеру повнота характеру - різновид прагнень і захоплень людини, різноманітність діяльності. Такі люди відрізняються внутрішнім багатством і активністю.

цілісністьхарактеру - єдність психічного складу людини, відсутність протиріч в прагненнях і інтересах, єдність слова і справи.

визначеністьхарактеру - виражається в стійкості поведінки, яке відповідає усталеним переконанням, основної спрямованості. Про таку людину можна заздалегідь сказати, як він надійде в тій чи іншій ситуації.

силахарактеру - це енергія, з якою людина переслідує поставлені перед собою цілі; здатність долати труднощі і перешкоди.

твердістьхарактеру - вона проявляється в послідовності дій і завзятості людини, в свідомому відстоюванні поглядів і прийнятих рішень.

врівноваженість характеру - співвідношення стриманості і активності, рівність поведінки.

Риси характеру  Під рисами характеру розуміють індивідуальні звичні форми поведінки людини, в яких реалізується його відношення до дійсності. Риси характеру прийнято ділити на дві основні групи.

Першу групу складають ті риси характеру, в яких виражена спрямованість особистості, тобто система відносин до дійсності:

а) риси, які проявляються в діяльності (ініціативність, працездатність, працьовитість та ін.);

б) риси, які проявляються по відношенню до інших (тактовність, ввічливість, чуйність та ін.);

в) риси, які проявляються до самого себе (самокритичність, скромність, гордість, самоповагу і ін.);

г) риси, які проявляються по відношенню до речей (акуратність, ощадливість, щедрість, скупість і т.д.).

Друга група - вольові риси характеру, які відображають здатність людини здійснювати свідомі дії, що вимагають подолання зовнішніх і внутрішніх труднощів.

До вольовим рисам характеру відносяться: цілеспрямованість, самостійність, рішучість, наполегливість, витримка, терпіння, самовладання.

акцентуації характеру  Коли кількісна вираженість тієї чи іншої риси характеру досягає граничних величин і виявляється у крайньої межі норми, Виникає так звана акцентуація характеру.

Акцентуація характеру при вкрай несприятливих обставин може призвести до патологічних порушень і змін поведінки особистості, до психопатії (перешкоджає адекватної соціальної адаптації особистості).

К. Леонгард і А. Личко запропонували таку класифікацію типів акцентуації характеру:

інтровертнийтип, йому властива замкнутість, ускладненість спілкування і т.д.

екстравертний тип. Для нього характерна емоційна напруженість, жага спілкування та діяльності, мінливість захоплень, хвалькуватість, конформність.

Некерований тип. Цьому типу властива імпульсивність, конфліктність, нетерпимість до заперечень і т.д.

неврастенічний тип проявляється в переважаючій поганому настрої, дратівливості, підозріливості, спалахи гніву, сліз і т.п.

Сензитивний тип характеризується лякливістю, замкнутістю, сором'язливістю, страхом перед незнайомими людьми, самобичуванням, високою вимогливістю до себе і т.д. Як правило, підлітки приховують свою боязкість і сором'язливість за розбещеністю.

демонстративному типу властивий егоцентризм, брехливість, схильність до позерства і малювання, потреба в постійній увазі до своєї персони, захоплення і співчуття.

Виразними ознаками характерує:вчинки і дії (Свідомі і навмисні дії дозволяють судити про те, що являє собою людина); особливості мови (Гучна або тиха, швидкий або повільний темп, багатослівність або замкнутість, емоційність або сухість і т.д.); зовнішній вигляд (Усміхнене або похмуре обличчя, вираз очей, хода, поведінка під час спілкування).

3.3 Здібності

здібності - Це індивідуально-типологічні особливості особистості, які є умовами успішного здійснення даної діяльності і динаміки оволодіння знаннями, вміннями і навичками.

Що дає підставу говорити про наявність у людини здібностей до будь-якої діяльності?

Підставою служать два показники: швидкість оволодіння діяльністю і якість досягнень. Тобто людину вважають здатним, якщо він, по-перше, швидко і успішно опановує будь-якою діяльністю, легко в порівнянні з іншими людьми набуває відповідні вміння і навички; по-друге, домагається досягнень, значно перевершують середній рівень.

Чому при всіх інших рівних умовах одні люди швидше і легше опановують будь-якою діяльністю і домагаються в ній успіхів, ніж інші?

Справа в тому, що кожна діяльність (конструктивна, математична, музична, педагогічна і т.п.) пред'являє людині певні вимоги до його психічних процесів, швидкості реакцій, властивостей особистості.

Одні люди можуть володіти відповідними якостями, а в інших вони можуть бути слабо розвинені. Ті люди, які володіють ними, здатні до цієї діяльності.

Причому необхідно підкреслити, що ці якості особистості є цілий комплекс, систему якостей (особливостей), які відповідають вимогам даної, конкретної діяльності. Це і особливості відчуттів, сприйняття, пам'яті, мислення, уяви, це і емоційно-вольова сфера; це і елементи відношення до діяльності та ін.

Здібності є вродженим утворенням або вони формуються і розвиваються в процесі життя?

Дослідженнями встановлено, що здібності - прижиттєве освіту, що їх розвиток йде в процесі індивідуального життя, що середовище і виховання активно формують їх.

Глибокий аналіз проблеми здібностей був дан Б.М. Тепловим. Згідно з його теорією, вродженими можуть бути лише анатомо-фізіологічні і функціональні особливості людини, що створюють певні передумови для розвитку здібностей, звані задатками (Особливості будови мозку, нервової системи, аналізаторів і ін.).

Задатки вельми багатозначні, вони лише передумови розвитку здібностей. Вони обумовлюють різні шляхи формування здібностей, впливають на рівень досягнення, швидкість розвитку.

Таким чином, на розвиток здібностей впливають як задатки, так і умови життя і діяльності особистості.

Уявімо собі, що десь на далекому острові в Тихому океані народився хлопчик з видатними музичними задатками. Ким же він може стати, якщо врахувати, що люди його племені не знають ніякої іншої музики, крім одноголосого співу, і ніякого іншого музичного інструменту, крім барабана? У кращому випадку він увійде в історію як самий знаменитий барабанщик острова, тобто він досяг того рівня розвитку свого музичного таланту, який можливий в певних соціальних умовах.

Тільки наявністю особливо сприятливих умов життя і діяльності, а також особливо сприятливих задатків пояснюються надзвичайно високі рівні досягнення, так, наприклад, датський вчений XIX в. Раска - лінгвіст, говорив на 230 мовах. Надя Рушева з 8 до 17 років намалювала 10000 оригінальних малюнків, фахівці вважають її генієм в образотворчому мистецтві. Моцарт став складати перші музичні твори в 3-4 роки. Пушкін писав вірші з 8 років. Некрасов - з 9 років.

Але досягнення в діяльності можуть виявлятися не тільки в ранньому дитинстві, а й набагато пізніше.

види здібностей  Зазвичай види здібностей розрізняють по їх спрямованості, або спеціалізації:

- загальні (Розумові) здібності - це такі індивідуальні властивості особистості, які забезпечують відносну легкість і продуктивність в оволодінні знаннями і здійсненні різних видів діяльності (розумова активність, критичність, систематичність, швидкість розумової орієнтування, зосередженість уваги і ін.);

- спеціальні здібності - система властивостей особистості, які допомагають досягти високих результатів в якійсь галузі діяльності: конструктивно-технічної, художньої, музичної, математичної, літературної.

Так, наприклад, для математичної діяльності має особливе значення математична пам'ять, але пам'ять не на числа, а пам'ять на загальні схеми міркувань і доказів, на методи вирішення типових задач, на загальні правила, крім того, здатність до логічного мислення, швидке і широке узагальнення математичного матеріалу та ін.

Для конструктивно-технічної діяльності - спостережливість в галузі технічних пристосувань, що дозволяє бачити їх переваги і недоліки; точність і жвавість просторових уявлень; комбінаторна здатність (здатність складати з даних вузлів деталей нові комбінації); технічне мислення (здатність розуміти логіку технічних пристроїв).

Для музичної діяльності - відчуття ладу, здатність до слухового поданням, що виявляється в точному відтворенні мелодії по слуху (музична пам'ять), абсолютний слух (здатність визначати висоту звуку без порівняння його з еталоном і т.д.).

Спеціальні здібності органічно пов'язані із загальними.

Рівні розвитку здібностей  Виділяють такі рівні развітіяспособностей: - репродуктивний - Забезпечує високе вміння засвоювати знання, опановувати діяльністю; - творчий- Забезпечує створення нового, оригінального.

Однак слід мати на увазі, що будь-яка репродуктивна діяльність включає елементи творчості, а творча діяльність включає і репродуктивну, без якої вона неможлива.

Найвищий рівень розвитку і прояву здібностей позначають термінами геній, талант.

Багато хто вважає, що здатним людям все дається легко і просто, без особливих зусиль. Це не так. Про це говорять самі талановиті люди. Талант-це праця, помножений на терпіння, це схильність до нескінченного праці. Рєпін говорив, що високий рівень досягнення це нагорода за каторжну працю. А Ейнштейн якось заявив в жартівливій формі, що його відрізняло "впертість мула і страшне цікавість".

Питання для самоконтролю

1. Від чого залежать відмінності людей за темпераментом?

2. Яке походження назв типів темпераменту?

3. Які психічні властивості, що характеризують сангвініка (холерика, флегматика, меланхоліка)?

4. В чому полягає сутнісна відмінність темпераменту від характеру і їх взаємозв'язок?

5. Що впливає на формування характеру?

6. Що ви знаєте про класифікацію рис характеру?

7. Які бувають типи акцентуації характеру?

8. Як проявляється характер зовні?

9. За якими основними ознаками ми можемо визначити здібності людини до тієї чи іншої діяльності?

10. Які бувають види здібностей?

11. Що є фізіологічною основою здібностей?

12. Які рівні розвитку здібностей?

Завдання для самостійної роботи

1. Визначте провідний тип вашого темпераменту.

2. Які властиві вам психічні властивості, що характеризують провідний тип темпераменту, сприяють професійній діяльності, а які заважають?

3. Проаналізуйте свою поведінку, думки, почуття і визначте провідні риси вашого характеру. Що вплинуло на формування трьох перших рис, які ви вказали. Запропонуйте свій спосіб формування вольових рис характеру.

4. Визначте, які спеціальні здібності необхідні вам у професійній діяльності. Проаналізуйте, які здібності у вас вже розвинені, а над розвитком яких вам необхідно працювати.

Попередня   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   Наступна

Психологія та педагогіка | Частина І Психологія | Вступ | Становлення психології як науки | II етап (середина XVII ст. - Середина XIX ст.) - Психологія як наука про свідомість | III етап (середина XIX ст. - Середина XX ст.) - Психологія як наука про поведінку | інтелектуальні процеси | Увага | ПСИХОЛОГІЯ ДІЯЛЬНОСТІ | Спілкування |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати