На головну

Виховний процес. Умови його ефективності

1. I. За яких умов ця психологічна інформація може стати психодиагностической?
  2. II. Умови надання комунальних послуг
  3. II. Умови надання комунальних послуг
  4. III. Умови договору, що містить положення про надання комунальних послуг, і порядок його укладення
  5. SELECT ім'я_стовпця FROM ім'я_таблиці WHERE частина умови IN
  6. VIII.2.2) Умови дійсності договору (угоди).
  7. XI. Умови роботи прийомоздавальника вантажу і багажу в поїздах.

Я засуджую будь-яке насильство при вихованні.

М. Монтень

Структура виховного процесу являє собою взаємозв'язок основних елементів: цілей і змісту, методів і засобів, а також досягнутих результатів. Рушійні сили і логіка виховного процесу визначаються його фундаментальними, основними характеристиками: діалектичністю, суперечливістю, цілеспрямованістю, систематичністю, варіативністю, оптимистичностью (Л. І. Маленкова).

Виховання є одним з видів діяльності по перетворенню людини або групи людей. Це практико-перетворююча діяльність, спрямована на зміну психічного стану, світогляду і свідомості, знання і способу діяльності, особистості та ціннісних орієнтацій воспитуемого. Свою специфіку виховання виявляє у визначенні мети і позиції вихователя по відношенню до вихованця. При цьому вихователь враховує єдність природної, генетичної, психологічної та соціальної суті воспитуемого, а також його вік і умови життя. Як показує практика, функція виховного впливу може реалізовуватися різними способами, на різних рівнях, з множинними цілями. Наприклад, сама людина може цілеспрямовано надавати на себе виховний вплив, керуючи своїм психологічним станом, поведінкою і активністю. У такому випадку можна говорити про самовиховання. При цьому від позиції людини щодо себе (ким би він хотів бути в сьогоденні і стати в майбутньому) залежить вибір виховної мети і способів її досягнення.

Виховання є багатофакторним процесом. На нього впливають такі чинники: природне середовище, життєвий світ і ієрархія суспільних цінностей, сім'я, школа і вуз, дитячі та молодіжні організації, повсякденна і професійна діяльність, мистецтво і засоби масової інформації. Серед різноманіття виховних чинників виділяють об'єктивні і суб'єктивні чинники.

До групи об'єктивних факторів відносяться:

· Генетична спадковість і стан здоров'я людини;

· Соціальна і культурна приналежність сім'ї, що робить вплив на його безпосереднє оточення;

· Обставини біографії;

· Культурна традиція, професійний і соціальний статус;

· Особливості країни і історичної епохи.

групу суб'єктивних чинників складають:

· Психічні особливості, світогляд, ціннісні орієнтації, внутрішні потреби та інтереси як вихователя, так і воспитуемого;

· Система відносин з соціумом;

· Організовані виховні впливу на людину з боку окремих людей, груп, об'єднань і всієї спільноти (Н. В. Бордовская, А. А. Реан).

Виховний процес в сучасних умовах будується на основі реалізації принципів гуманізації та гуманітаризації, що обумовлено вимогами модернізації російської освіти.

Психолого-педагогічний супровід освітнього процесу, розробка і апробація нових освітніх і виховних моделей є соціальною вимогою часу.

Попередня   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   Наступна

Навчальні заклади | Процес навчання. Викладання і навчання | Дж. Дьюї | Типологія і різноманіття освітніх установ | Інновації. авторські школи | Поняття про виховання. Соціальна сутність виховання | види виховання | Генезис цілей виховання | Закономірності процесу виховання | принципи виховання |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати