Головна

У виховному процесі

  1. II. 8.4. Розвиток мови в процесі навчання
  2. III. Інноваційні технології, використовувані в навчальному процесі
  3. III. Принципи, які стверджують реалізацію в процесі навчання закономірностей пізнавальної діяльності учнів
  4. Адміністративне право регулює відносини, що складаються в процесі організації і діяльності ... влади
  5. Активність особистості в процесі засвоєння і перетворення речових вимог
  6. Аналітика у процесі прийняття державних рішень
  7. Доброзичливе уявлення фірми в художніх творах і зі сцени; участь комунікатора в процесі виробництва художніх кіно- і телефільмів.

... Розгледіти, як під збільшувальним склом, що стандартних немає.

В. Лєєй

Я з усіх виключення правил, Мені в вдалий експромт не склалося. Ми такі всі різні з вами: Це головне правило в життя. Це головна в суспільстві міра - Я зовсім не схожий на іншого. Людина незрівнянний, і майстерна, що не буде другого такого.

Рая Я., 8-й клас.

 СУТЬ ПРОБЛЕМИ «ІНДИВІДУАЛЬНІСТЬ ОСОБИСТОСТІ І КОЛЕКТИВНЕ ВИХОВАННЯ»

В. Мономах у своєму мудрому «Повчанні дітям» захоплюється різноманіттям людських облич. Скільки їх

в світі, і жодна особа не схоже на інше! Люди повинні мати своїм неповторним обличчям ... «Як це не дивно, - пише в своїх« роздуми »Д. С. Лихачов, - але саме несхожість зближує. Схожість, однаковість, стандартність залишає нас байдужими.

Своєрідність же вабить, «дражнить», зацікавлює, змушує проникнути в суть, а в людських відносинах викликає почуття любові. Можна полюбити негарне обличчя, але не можна полюбити стандартне особа - особа відштампованих «масовим тиражем», особа манекена.


6.6. Розвиток індивідуальності і самоактуалізація особистості

Щоб дитина полюбила ляльку - ляльці він дає ім'я, вважає її своєю, «єдиною».

Важко не погодитися: нестандартність особистості це чудово! Прояви індивідуальності - різноманітні, оригінальні, привабливі! Життєва дійсність від цього своєрідна в кожному своєму прояві, в тому числі і педагогічному ... Однак в реальному навчально-виховному процесі справа йде зовсім не так. На уроках - загальний для всіх розповідь вчителя, загальні завдання та контрольні, одні для всіх лабораторні роботи, єдиний список необхідних для прочитання літературно-художніх творів ... І в позакласній роботі той же: в театр на один і той же спектакль; огляд строю та пісні, конкурс читців, тиждень фізики і математики, обов'язкова екскурсія, єдиний для всіх шкільний музичний лекторій, загальнісправи, громадську думку проти тих, хто не так і не такий ...

А тим не менш переконливий факт з життя великих: одного разу Ейнштейна запитали, як з'являються винаходи, які перетворюють світ. Великий фізик відповів: «Дуже просто. Всі знають, що це зробити неможливо. Випадково знаходиться один невіглас, який цього не знає. Саме він і робить винаходи ». Протиріччя? Так! А джерело його? Адже не в злий же волі педагогів, які розуміють, що індивідуальність учня - це прекрасно. На наш погляд, тому є кілька причин.

По-перше, масове навчання і виховання об'єктивно породжує і масові організаційні форми: так легше (зручніше, продуктивніше, економніше в сенсі сил і часу) «дійти до кожного», легше «керувати формуванням» заданих громадським замовленням рис особистості (адже виховання - явище суспільне).

По-друге, обрана в якості мети виховання ідея різнобічного і гармонійного розвитку особистості в практиці виховання природно наштовхується на проблему можливості-неможливості її досягнення окремими вихованцями через їх індивідуальної своєрідності. Комусь не дано розвиватися всебічно і гармонійно. А хтось, подібно флюсу, розвиває певні схильності і здібності, домагаючись успіхів, на шкоду


404_ Глава VI. Організація ше п-і та ного процесу в школі

іншими властивостями особистості .., тим самим «Не вписуючись» в загальну життєдіяльність. А нерідко опираючись (звідси - «неприкаяні», «ізгої», «класні блазні» і т.п.).

І по-третє, є причина суб'єктивна - в вчителя. У розумінні їм дітей - людей іншого віку (а в вікових особливостях насамперед проявляється індивідуальне своєрідність). Це дуже добре видно з творів дітей, які подаються до журналу «Міша» на тему «Якби я був дорослим»: «... я перш за все радів би тому, що можу робити все, що хочу», «... у ванні я б розвів золотих рибок і ніколи нічого не викидав би, і для всього, що я приніс додому, у мене знайшлося місце, навіть для тріснутого каштана, навіть для іржавого цвяха, навіть для хворого їжачка »,.« Швидше б мені стати дорослим! Але я ще маленький. І поки я не стану великим, мені треба слухатися, і треба мити руки, і надягати светр, і дивитися під ноги, коли йду, і мені не можна гризти нігті, і треба прибирати іграшки, і треба багато чого ще ... »Це все про будинок, ну а в школі - тим більше.

І ще: учитель теж індивідуальність, зі своїми поглядами, звичками, інтересами, вподобаннями ... А тому і кожна дитина по-людськиприймається або відкидається, схвалюється або засуджується,., кохається або НЕ кохається. І діти це прекрасно відчувають: «Після десяти років мого навчання я прийшов до такого висновку, що у кожного вчителя є свої« улюбленці », а хто заперечує це, той, як мінімум, просто помиляється. Є у вчителів і свої «неулюбленці», а є й ті, кого вони просто не помічають. І завдання вчителя в тому, що він повинен заохочувати своїх «улюбленців», не ображаючи принижуючи і не обділяти увагою інших »(з твору першокурсника М. Кузнепова).

 ЗАВДАННЯ КОРИГУВАННЯ ІНДИВІДУАЛЬНОГО РОЗВИТКУ

Хочемо ми того чи не хочемо, в навчально-виховному процесі необхідно поєднати дві, здавалося б, несумісні речі - досягнення мети і завдань виховання в умовах масового колективного впливу і обліку, коригування індивідуального шляху розвиткукожного вихованці


6.6. Розвиток індивідуальності і самоактуалізація лічності_ 405

ника. Завдання не з легких, але реально здійсненна. що

ж для цього треба? Здається, є кілька аспектів

уваги та спеціальної турботи класного керівника

(Вихователя).

Про Уміння побачити в кожному вихованцеві індивідуальність, унікальність і неповторність кожної особистості і прийняти її такою, яка вона є.

Про Глибоке, на науковій основі вивчення особистості вихованця, його положення, статусу в виховному процесі.

Про Встановлення індивідуально-особистісних відносин з кожним вихованцем.

Про Організація особистісно орієнтованої виховної діяльності в класному колективі на основі індивідуальних особливостей учнів.

Про Інструментування виховання як самопізнання і саморозвитку особистості, її самоактуалізації.

Про Індивідуальний коректив у вихованні деяких школярів. Подолання «опору вихованню».

 МОЖЛИВА ТИПОЛОГІЯ індивідуальних

С. Д. Поляков пропонує для практичного використання при індивідуальному підході до учнів таку типологіюіндивідуальних відмінностей *, в якій кілька підходів.

1. На підставі схильностей учнів до розвитку в тій
 чи іншої особистісної сфері: '

* Школярі з домінантою інтересів в інтелектуальній сфері;

: * - Школярі, які орієнтуються на художню сферу;

- Вихованці, для яких приваблива сфера практичних завдань і дій;

- Вихованці з домінантою інтересів в сфері відносин людей.

2. На підставі встановлення взаємозв'язку між форма
 ми діяльності та спілкування учнів і процесом раз
 витку його індивідуальності:

* Поляков С. Д. Психопедагогика виховання. М., 1996. С. 57-58.



Глава VI. Організація виховного процесу в школі


6.6. Розвиток індивідуальності і самоактуалізація особистості




~ Схильні до індивідуальної діяльності; > - Схильні до спільної, групової, колективної діяльності;

- З пріоритетністю міжособистісного спілкування; > ~ Акцентовані на груповому спілкуванні; > - Схильні до ситуацій публічності - дій, виступів перед «масою».

3. З точки зору вирішення специфічних виховних завдань при різних відносинах школярів до себе, своїх проблем, можливостям їх вирішення:> - школярі, яким досить підтвердження їх думки про себе і своїх діях; > - Вихованці, яким потрібна активна участь педагога в їх відносинах з собою, активне підштовхування в саморозумінні і самореалізації; > * Вихованці, яким потрібно дуже жорстке керівництво їх діями і енергійне стимулювання їх спрямованості на себе.

 МЕТОДІКАІ ТЕХНІКА ІНДИВІДУАЛЬНОГО ПІДХОДУ у вихованні

Встановлення індивідуально-особистісних контактівпедагога і вихованця складається поступово. При цьому вихователь спочатку свідомо, цілеспрямовано використовує особливі прийоми,проектує спеціальне входження в контакт: ритуал шанобливого знайомства (з посмішкою, доброзичливим рукостисканням, спеціальними виразами: «Я такий радий з тобою познайомитися ...», «Я чекав цієї зустрічі ...», «Прекрасно ', ну ось ми і знайомі ... »; більш виграшне вживання імені та прізвища вихованця, звернення на« Ви »або з дозволу (!) на« ти »по праву старшинства і ближчих контактів в порівнянні з вчителями-предметниками ...). Це висловлення довіри (навіть з «авансом») в доручених справах, це доброзичливий, добродушний тон спілкування, це часте вживання «ввічливих слів», це «контакт розуміють очей». Це, може бути, і волання до сили фізичної і духовної вихованця, типу: «Я жінка, мені не дано .., а ти ж чоловік». Це і наявність загальних таємниць: «знаю про тебе щось погане, але ... це наша таємниця, і вона залишиться між нами, і я тебе ніколи не упрекну і не


поважатиму менше ». Це може бути і серія «особливих» прохань: «Ти ж зробиш це краще за мене (краще за інших) ...», «У тебе це прекрасно виходить». Це і особлива техніка заохочення - покарання або їх відсутність в знак глибокої поваги. Це і відвідування учня вдома, а значить, маленькі і великі сімейні таємниці, це нерідко одкровення самого учня або його батьків ... І вміння прощати ... (як мама). І багато багато іншого.

Індивідуально-особистісний контакт педагога з вихованцем полегшує процес введення кожного вихованця в колективну творчу діяльність всього учнівського колективу, перетворення загальнокласних справ в особистісно-орієнтовані справи *.

Індивідуальний підхід до вихованців передбачає ще три важливих моменти. перший - навченнятому, що виконує. Тоді класний керівник (вихователь) виступає по відношенню до вихованця як методиста, наставника. Форми навчання найрізноманітніші: і школа активу, і індивідуальне научіння, і передача досвіду, і письмово оформлена «організаторська завдання», і різного роду «пам'ятки», і.краткій інструктаж. Другий, пов'язаний з першим, -організація «Ситуації успіху»,тобто допомога в високоякісному виконанні дорученої справи на очах у всіх з подальшою позитивною оцінкою(Це третій момент), коли позитивна оцінка педагога поступово стає позитивною оцінкою класного колективу, а потім і самооцінкою.

Важливий момент роботи класного керівника - турбота про те, як «вписується» кожен школяр в життя і діяльність класного колективу. Сучасний школяр - член багатьох колективів: не тільки класу, але і сім'ї, неформальних об'єднань в школі і за її меж, кола друзів і однодумців, групи, де «тусується» знічев'я ... З віком число груп і колективів збільшується, відносини з ними і в них збагачуються, ускладнюються.

* Детальніше про це в книзі: Поляков С. Д., Ясшщкая В. Р., Зіліна Е. С. Цілі сучасного виховання. Особистісно орієнтоване колективна творча справа. Ульяновськ, 1996..


Глава VI, Організація виховного процесу в школі

Ось чому так важливо використовувати спеціальні прийоми з метою забезпечення кожному учневі комфортного стану в класному колективі: спеціальні класні години «Цікава людина поруч» (про кожного з інтересом: його хобі, про діяльність поза школою, про його подорожах і поїздках, колекціонуванні, про батьків і бабусь-дідусів ...), серія «ситуацій успіху», святкування в класі днів народження і днів іменинника, публічне нагородження за успіхи, різні психологічні тренінгові вправи (типу «вчимося говорити компліменти», «вчимося дарувати подарунки» тощо .) ... Все це дозволяє створити в класі сприятливий емоційний клімат, зробити позицію кожного радісною і захищеною. Цьому сприяють ще і спеціальні-правила, традиційно вводяться в спілкування: «Живи для посмішки друга», «Розвивай в собі почуття ліктя», «Нікому не дозволено ображати іншого» і т.п., які неухильно дотримуються.

Сучасне рішення проблеми індивідуального підходу - це ще максимальне сприяння розвитку індивідуальностіучня, його самовияву і саморозвитку.

Це відбувається через включення дітей в різноманітні види класної і шкільної діяльності на основі здібностей та інтересів, через участь їх в різних установах системи додаткової освіти. Цінно використання різних багатопрофільних дитячо-юнацьких об'єднань, де кожен може спробувати себе в різноманітних видах і формах діяльності.

Класний керівник використовує можливості дітей, що займаються в сфері додаткової освіти (грає на музичних інструментах, танцює, співає, малює, робить щось майстерно своїми руками ...), для збагачення змісту виховної роботи з класом, підвищуючи рівень майстерності і якості. І ... піднімаючи престиж цього учня, забезпечує його самоактуалізацію серед однолітків і педагогів.

Говорячи про індивідуальний підхід у вихованні, не можна забути про дітей, які потребують особливої ??уваги класного керівника, - так званих важких (важковиховуваних) дітей і підлітків: мають відхилення в розвитку, різну ступінь недорозвиненості окремий


6.6. Розвиток індивідуальності і самоактуалізація особистості 409

функцій, дітей з різними захворюваннями, педагогічно запущених і навіть ... обдарованих в якійсь області ... Всі вони важко «вписуються» в загальну систему виховної роботи, проявляючи «опір вихованню». тут потрібен індивідуальний коректив.Саме про це писав свого часу ще Ж.-Ж. Руссо: «... перш ніж виховувати характер, потрібно його вивчити, спокійно чекати, коли він виявиться, надавати йому випадки проявити себе. Краще утриматися від будь-яких дій, ніж діяти недоречно. Один талант слід окрилити, а на інший накинути пута; одного потрібно підштовхувати, а іншого стримувати; одного необхідно приголубити, а іншого приструнити; доводиться то просвіщати, то притупляти гостроту розуму. Адже інший створений для того, щоб вести пізнання людські до останнього їх межі, а для іншого навіть вміння читати і то виявиться згубним ».

В даний час в сучасній школі масовим явищем стала поява класів педагогічної корекції.На жаль, б педагогічній практиці існує перекручене до них ставлення: називають «класами дурників» і ... знижують і рівень освіти, і зміст виховання, махнувши на все рукою. А суть-то в тому, щоб організувати їх розвиток на їх власному рівні. І це благородно. Звернемося до роздумів В. Леві: «... Олігофрен чи? Олігофрен - нерозумного. А недоумкуватість - поняття розтяжне. Скільки розуму треба для життя, нікому не відомо. Чи не пережимайте. Відчув трошки таку небезпеку - у Вашій пристрасності, в прагненні до подолання «опору матеріалу» ... Головне: Ваша любов, яку Ви подарували вихованцю. І ... подарували йому «себе самого, прийнятого, улюбленого. Нехай же це не затуляється подробицями, навіть такими важливими, як нормальна мова, засвоєння понять, доступних іншим. Не вірите в спадковість? .. Правильно, вірити в неї не треба. Але тверезо мати на увазі ...

І друге головне: спілкування і впевненість ... Знаходження СВОЇХ інтересів, СВОГО справи ... Не «тягнути», а дати виявитися. Малювати, будувати, майструвати, збирати. Спілкуватися з тваринами, з рослинами »*.

* Лєєй В. Сповідь гіпнотизера. М., 1994. С. 296. Кн.2. Кіт у мішку.


410 Глава VI. Організація виховного процесу в школі

діфференціро- I Позаурочна робота класного керів-ний підхіддителя має ще й аспект діфферен-у вихованні дарованого підходу,тобто робота з групами учнів, створеними за найрізноманітнішими ознаками: дівчаток і хлопчиків, активу та пасиву, за групами інтересів і схильностей, обдаровані діти та слабоуспевающие, важкі підлітки, діти з відхиленнями у фізичному і психічному розвитку, діти з ослабленим здоров'ям, діти з неблагополучних сімей. Це може бути робота спеціально з ними: бесіда з малою групою, читання книг і статей, відвідування театру або музею, прогулянка, «дівич-вечір» або «парубочий» і т.д. І тим не-менш головне призначення всієї цієї роботи - досягнення спільної мети виховання, включення різних категорій дітей в загальну життєдіяльність, в систему запланованих відносин на основі їх індивідуальної своєрідності.

 СТИМУЛЮВАННЯ самовиховання ЯК ОСНОВА виховного процесу

Суттєвим аспектом виховного процесу в сучасній школі повинен стати аспект стимулювання самовиховання учнів, озброєння їх методами і прийомами самопізнання і самовиховання.Розкриємо тут деякі конкретні методи і прийоми, якими може скористатися вихователь.

Самовиховання починається з самопізнання і самоусвідомлення,бо, як стверджував Т. Манн, «пізнавши самого себе, ніхто не залишиться тим, хто він є». Звернення до власного «Я» у підлітків нерідко починається з незадоволеності цим «Я»:

Павутинки-думки, Оборванкі - фрази, Не сказати - як виплеснути Ні потім, ні відразу. Сковує голос, Більше, ніж рухи, Ох, моє хворе самовираження! Таня Зябликова, 16 років

Тут дуже важливо звернути увагу на позитивну сторону«Я», щоб викликати до життя потреба роз-


6.6. Развітіе_індівідуальності і самоактуалізація лічності_ 411

вать свої потенційні можливості. Шануєш ти себе і за що? - «Поважаюсебе, так як вважаю себе людиною інтелектуально розвиненим, товариським, духовно багатим і прагнуть розвивати себе; Самуйло-ву Н. - за те, що вона, хоча і закомлпексована, але намагається допомогти другу, ніж може, розвеселить, якщо у тебе поганий настрій »(Олена. Л.).

А далі, самонастройна життєрадісність, на розвиток і піднесення себе, на реалізацію свого людського призначення, вироблення звички до постійного самовдосконалення. І. Кант писав: «Юнакові слід вказати на необхідність життєрадісності і гарного настрою, людина живе в радості серця свого, коли йому немає в чому дорікнути себе; на необхідність рівного, спокійного настрою. Самовихованням можна домогтися того, щоб завжди залишатися людиною жвавим, що не обтяжує собою ніякого суспільства. Слід вказати і на те, щоб багато чого в житті розглядати як свій незмінний борг; ... На необхідність любити інших людей, а також пам'ятати про те, що всі ми - " 'громадяни світу».

 ВООРУЖЕНІЕМЕТОДІКОЙСАМОВОСПІТАНІЯ

Дуже важливо навчити зростаючого людини постановці метисамовиховання: складання конкретної програми самовиховання на місяць, рік, кілька років, на все життя; окресленню кола ідеалів (можуть бути конкретні особистості, а може бути і збірний образ); складання правил, яким треба неухильно дотримуватися завжди, у великому і малому (наприклад, «Правила життя» Л. Н. Толстого) ...

Досягнувши мети, людина отримує справжнє задоволення і насолоду. Підлітки і старшокласники вже можуть усвідомлювати мета усього життя, висувати правила її, знаходити шляхи їх реалізації:

Будь горда і вільна, як птах,

І такий залишайся завжди.

Будь-собі і раба, і цариця,

Але рабою для інших - ніколи!

Не горюй, якщо горе трапиться, Посміхнися, хоч і сльози течуть.



412 Глава VI. Організація виховного процесу в школі

У житті всяке може трапиться Дні нещастя щастя несуть! Умій сміятися, коли сумно, вмій сумувати, коли смішно, Умій здаватися байдужою, Коли на серці важко.

Іващенко Яна Наталка. 1996. № 4

Мета може бути і конкретною: вивчення конкретних якостей своєї особистості і використання їх в позитивному саморозвитку передбачає аналіз всіх «за» і «проти». Ось як аналізує впертістьдесятикласниця Л. Лаків-ників: «Упертість - це незгода і яскраве протистояння в тій чи іншій ситуації і прояви свого зарозумілості. I) Упертість допомагає: а) відстояти суспільні погляди, б) досягти потрібної мети, в) висловити власну думку, г) довести що-небудь, д) дізнатися що-небудь незрозуміле, е) в навчанні й науці. 2) Упертість заважає (шкодить): а) в тому випадку, коли хто-небудь хоче довести тобі, що ти неправий, б) судити об'єктивно в тій чи іншій ситуації, в) коли треба, поступитися в спірному становищі, г) побачити чужу точку зору".

Навчання методам та прийомам самовиховання передбачає навчення школярів складання власної програмисаморозвитку: ведення кален даруючи-щоденника (запис-планування основних справ і їх виконання-невиконання); ведення щоденника (записи про всі події, їх аналіз, завдання самому собі, їх виконання, аналіз ходу самовиховання); складання та самообязательство на місяць, рік, кілька років (як своєрідні сходинки сходження до розвиненої особистості); написання «листів самому собі», звернених в майбутнє.

розвиток волі- Ще одна задача навчання школярів методикою самовиховання, передбачає психологічний настрой («Я можу ...», «У мене вийде ...», «Це треба зробити ...», «Я сповнений впевненості ...», «Я здатний ... »); вправи в подоланні труднощів (физичес-. ких, інтелектуальних, моральних ...).

навчання учнів конкретним прийомам самовиховання.Основні з них такі: самоспостереження(Фіксація людиною динаміки власного розвитку), са-


6.6. Розвиток індивідуальності і самоактуалізація особистості

розподіл(Свідомий вибір і утвердження власної позиції), самооцінка(Оцінка своїх можливостей, якостей і місця серед людей), самозвіт(Аналіз власної діяльності і результатів її), самонавіювання(Вплив на власну психіку), самоорганізація, самонастрой, самонаказ, саморегуляція ...І як підсумок самоконтроль і самоаналіз(В повсякденної життєдіяльності тренінги аналізу прожитого дня, тижня, місяця, року; аналізу відносин з людьми; самооцінка ходу самовиховання, його коригування і підкріплення ...); самозвіт:

Чиє серце пом'якшив? Кому подав руку? Кому полегшив Душевну борошно? Чию старість втішив? Кого ощасливив? Кого на дорогу На битий вивів?

А. Яшин

«Прокидаючись вранці, запитай себе:« Що я повинен робити? »Увечері, перш ніж заснути:« Що я зробив? »(Піфагор).

є прийоми впливу на себе, описані в психології, психотерапії, психогігієни, -які з успіхом може використовувати шкільний педагог: жадібність життя (Не грошей !, а духовного - книг, картин, музики, природи, спілкування з людьми), «Здивування» (Будь-які явища життя сприймати з подивом і захопленням), плекання любові до себе як цінності (до тілу, душі, інтелекту), оптимізація (себе, своїх справ, навколишніх явищ ...), авансування своїх можливостей, позитивне підкріплення.

І як підсумок слід назвати ще одну задачу шкільного педагога, стимулюючого самовиховання учнів, - це научіння їх підбору відповідної літератури як керівництва самопізнанням і самовихованням. Д. І. Писарєв вважав, що дуже важливо «постійно підтримувати серйозним читанням живий зв'язок між своєю власною думкою і тими великими умами, які з року в


414 Глава VI. Організація виховного процесу _в школірік своїми постійними трудами розширюють в.о. різними напрямками всесвітню область людського знання ».

 Організаційні ФОРМИ, ЯКІ Б включення вихованця В процес самовиховання

Ще одна благодатна тенденція виховання в сучасній школі-поява в навчальному плані факультативних курсів, що володіють виховним потенціалом: «Основи психології», «Психологія самовиховання», «Психологія спілкування», «Человекознаніе» (в ключі живої етики Реріхів), «Світова художня культура», «Світова культура», «Історія релігії», «Школярам - про етикет», « уроки культури поведінки »,« Етична граматика »,« Етика і психологія сімейного життя »,« Творче рішення винахідницьких задач »,« Здоровий спосіб життя »,« Охорона безпеки життя »і багато інших. Більшість з них являють собою авторські курси: оригінальні, творчі, з захопленням вивчаються сучасними школярами, які проявляють інтерес до проблем самопізнання і самовдосконалення.

Особливе місце відводиться курсу «Людинознавство». Існує безліч авторських програм. Назвемо тут деякі з них, найбільш відомі. > - Курс під назвою «Людина» *(Автор П. С. Гуревич). Основні питання: Навіщо я філософствую? У чому моя таємниця? Хто я (моє тіло, вік, стать, нація)? Як я сприймаю інших? У що я вірю? Що для мене свято? Чи вільний я? Кого я кохаю? Чого я боюся? Помру я?

- Цікавими представляються розробки програмно-методичних рекомендацій по вихованню учнів, що проводяться в Мінську під керівництвом В. Т. Ка-буша: «Людина», «Громадянин», «Особистість» (видано в Мінську, 1995).

»- Курс« Основи світобудови »для малюків 7-8 років (м.Севастополь, автор-упорядник - Е. В. Ситнікова). В основі адаптовані до дитячого віку (з використанням прислів'їв, загадок, казок, музики, жи

* Навчальний посібник з курсу: Гуревич П. С. Людина. М., 1995.


 4) 5

6.6. Розвиток індивідуальності і самоактуалізація особистості

вописи, що розігруються ляльковими персонажами інтермедій і діалогів, малювання, ліплення, співу) кілька предметів: природознавство, російська мова та література, живопис і музика. Невимушена обстановка бесід дітей з казковими персонажами-ляльками професором-псом Альтаиром і його учнем Папугою, обстановка співпраці (правила типу «Твої успіхи --наша загальна радість», «Не вийшло сьогодні - вийде завтра» ...), особлива система заохочення кожної думки (!), відгадки, ідеї ... веде-ня зошити «досягнень» і багато інших прийомів дозволяють навчити дітей любові до осмислення навколишнього світу і життя.

 ФАКУЛЬТАТИВНИЙ КУРС «людинознавства» ДЛЯ СТАРШОКЛАСНИКІВ

І все-таки особливу увагу необхідно звернути на процес саморозвитку старшокласників,бо саме в цьому віці школярі воістину стають суб'єктами виховання.завдання нашого факультативного курсу «Людинознавство» * для 9-11-х класів - озброїти учнів основами науки і практики самовиховання. Що це означає? По-перше, добре вивчити людину як таку, щоб уявляти собі резервні можливості пам'яті, уваги, мислення, здібностей, характеру, волі ... Сучасні науки накопичили про це досить багато відомостей.

По-друге, треба гарненько пізнати себе самого, свою індивідуальність, свої власні психологічні особливості, щоб усвідомити потенційні можливості власної особистості. Сучасні науки про людину накопичили безліч методик самопізнання, створені численні практикуми.

І нарешті, по-третє, оволодіти методикою і технікою самовиховання. Як і яку мету життя обрати? Як скласти програму власного життя і добитися її виконання? Як розвинути волю? Здібності? як убе-

* Маленкова Л. І. Людинознавство. Методичний посібник для вчителів. М., 2000.. Маленкова Л. І. Я людина. Старшокласникам про самопізнання і самовиховання. М., 1996.


416 Глава VI. Організація виховного процесу в школі

речься від спокус навколишнього життя? Як отримати користь зі своїх помилок і помилок? Як вийти переможцем зі сформованих життєвих колізій? Хто мені допоможе? І багато багато іншого.

Трирічний курс «Людинознавство» має три блоки тем: 9-й клас - ' «Я - Людина, але який?» (Вивчення наук про людину, пізнання людини в самому собі і навчення методикою самовиховання); 10-й клас - «Я та інші люди» (етика і психологія спілкування, самопізнання і самовиховання якостей, що роблять спілкування «розкішшю», сюди ж органічно входить курс «Етика і психологія сімейного життя»); 11-й клас - «Філософське осмислення життя» (всіх її проблем, що стоять перед людиною, пошук їх вирішення).

Курс «Людинознавство» можливо використовувати в різних варіантах: як спеціальний факультативний курс для 9-11-х класів різних типів шкіл; змістовний матеріал курсу і його методика можуть бути використані у виховній роботі класного керівника, вихователя; і нарешті, навчальний посібник може бути використано самими учнями для самостійної роботи по самовихованню, ось чому воно побудовано у формі самоуроков. Вони - продуктивніше. Адже всім відомо, що в старшому підлітковому - молодшому юнацькому віці людина вже не дитя і найбільше не любить, коли його повчають, наставляють, ведуть кудись, змушують, оцінюють (ось ще - за человекознание, людинолюбство, розвинену пам'ять, почуття дружби і любові ... - «3», »4», »5», а то й "2» !!!). І ще один аргумент за «самоурокі»: немає нічого цінніше, ніж те, що людина САМ відкрив для себе істину, САМ довів собі щось, САМ переконався в невірності і згубність своїх колишніх помилок. Але і це не все. Як би батьки і вчителі не бажали дорослішає дітям добра, як би не застерігали від можливих помилок, як би не «стелить соломки, щоб пом'якшити можливе падіння», все одно зростаючий людина вчиться на СВОЇХ ПОМИЛКАХ. Хоча це і болісно.

У структурі кожного самоурока є такі частини: проблемні питання для роздумів (рубрика «Подумай!»), Думки однолітків («Так думають однолітки»), афоризми, думки великих людей, прислів'я, приказки, від-


6.6. Розвиток індивідуальності і самоактуалізація особистості

ривки з творів художньої літератури та публіцистики (в рубриці «З мудрих думок ...»), вилучення з словників і довідників, дані наукових досліджень, висловлювання вчених (рубрика «Перевір себе»). Практично в кожному уроці є рубрика «Твій практикум» - різні методики самопізнання і самовиховання: проблемні питання, завдання, етико-пси-хологические завдання, вправи для тренінгу, різні методи і прийоми роботи над собою ...

Дорослішаючи, людина поступово все менше і менше стає воспітуемим, все більше і більше перетворюється в САМОвоспітателя. Поставивши собі за мету САМОраз-витку, самовиховання, щоб відбутися як особистість,людина може багато чого. У цьому суть і призначення ВИХОВАННЯв сучасній школі.

Питання для самоперевірки і роздуми

1. Поняття індивідуальності - в чому його суть?

2. Як вирішити протиріччя: індивідуальність і умови
 масового (колективного) виховання?

3. Можливі типології дітей і побудову освітньо
 го процесу.

4. Складові індивідуального підходу. У чому сутність лич-
 ностно-орієнтованого виховання?

5. Інструментування виховання як самовиховання. які
 шляхи і засоби, організаційні форми стимулювання
 самовиховання, на ваш погляд, найбільш продуктивні?

рекомендована література

Акімова М. К., Козлова В. Т. Індивідуальність учнів та індивідуальний підхід. М, 1999..

Андрєєв Б. І. Педагогіка творчого саморозвитку. Казань, 1996..

Гребенюк О. С. Педагогіка індивідуальності: Курс лекцій. Калінінград, 1995,

Доровський А. І. 100 рад з розвитку обдарованості дітей, М., 1997..

Кащенко В. Л. Педагогічна корекція: Виправлення недоліків характеру в дітей і підлітків. М., 1994..

Колесніков Б. К. Лекції по психології індивідуальності. М., 1990.

Лєєй В. Нестандартна дитина. СПб., 1993.


14. Замовлення № 1233.


418 Глава VI. Організація виховного процесу в школі

Маленкова Л. І. Я - Людина. Шкільного педагогу - про виховання старшокласників. , 2002.

Майстрів Б. М. Психологія саморозвитку. М., 1994..

Спілкування з собою - необхідна умова самоформірованія «Я». В кн .: Вульфов Б. З., Іванов В. Д. Основи педагогіки. М., 2000. С. 537-539.

Орлов Ю. М. Сходження до індивідуальності. М., 1991.

Петрушин В. І. Психологічні аспекти діяльності вчителя і класного керівника. М .. 2001. С. 13-32, 51-74.

Селевко Г. К. Самовдосконалення особистості. М., 1999..

Снайдер Ді. Практична психологія для підлітків, або Як знайти своє місце в житті. М., 1997..

Степанов Є. М. та ін. Створення системи диференційованого навчання і виховання учнів. Псков, 1998..

Тепле Б. М, Проблеми індивідуальних відмінностей. М., 1961.

Унт І. Індивідуалізація і диференціація навчання. М., 1990.

Цукерман Г. А. Психологія саморозвитку: завдання для підлітків та їх педагогів. М., 1994..

Школа співпраці. Практичний посібник для тих, хто хоче стати улюбленим вчителем. М., 2000..



Попередня   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   Наступна

Виховна робота класного керівника | В, Берестов | методи виховання | виховні засоби | Прийоми і педагогічна техніка впливу в процесі виховання | Сучасні технології виховання | Про Сістемавоспітанія в Павлиській школі В. А. Сухо-Млинського. | Школа як виховна система | Основи методики вивчення виховного процесу | Особистісно-орієнтована колективна творча діяльність і її організація |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати