Головна

Сім'я як чинник виховання

  1. Ek - R) - премія за ризик, якщо k-й фактор дорівнює 1.
  2. I. Офіційний статус 2 171 705
  3. III група - захворювання з аліментарних чинників ризику розвитку патології.
  4. V група - захворювання з аліментарних чинників збудника.
  5. А. С. МАКАРЕНКА. ЗАГАЛЬНІ УМОВИ СІМЕЙНОГО ВИХОВАННЯ
  6. Абіотікали? фактор.
  7. абіотичні чинники

Залежність життя сімейної робить людину більш моральним.

А. С. Пушкін

Яка величезна тема -Проста сімейне життя. Закладена з дитинства система, І ти на неї покладися.

В. П. Шабазін

(Наш сучасник - батько, дідусь)

 СІМ'Я: ПОНЯТТЯ, ФУНКЦІЇ

Серед умов і факторів розвитку і виховання дитини (підлітка) провідним по праву вважається РОДИНА. Саме тут він рождается- (бажаний або небажаний), тут отримує зачатки фізичного і духовного розвитку (позитивні або негативні), перші знання про навколишній світ (багато чи мало; справжні або помилкові), тут формує перші елементарні навички та вміння у всіх видах діяльності, початкові критерії оцінки - добра, істини, краси.Тут протікає велика частина його життєдіяльності, закладаються основи його відносин зі світом, тобто починається процес виховання.

У сучасній літературі на основі сімейно-Брач-ного законодавства, моральних норм життя, звичаїв і традицій нашого народу родинавизначається як мала соціальна група, заснована на любові, шлюбі та родинних відносинах; об'єднана спільністю побуту та ведення господарства, правовими і моральними відносинами, народженням і вихованням дітей.

На основі розуміння сім'ї склалося уявлення про функціях сім'ї,основні з них такі:


174___ Глава III. виховує середовище та його розвиток

Про функція спілкування, що виникає задовго до утворення сім'ї;

Про функція організації побуту і ведення господарства;

Про функція підтримки фізичних і духовних сил, створення умов для повноцінного розвитку кожного члена сім'ї;

Про функція організації дозвілля;

Про функція створення умов для професійної діяльності (особливо - для творчих працівників);

Про функція створення гармонії інтимних відносин подружжя; міжособистісних відносин різних членів сім'ї, заснованих на почутті материнства - батьківства, сестринський-братерські відносини, кохання бабусь - дідусів і т.д .;

Про функція продовження роду - народження і виховання дітей.

Діалектичний підхід до вивчення функцій сім'ї виводить на розуміння того, що на різних етапах життя сім'ї значимість різних функцій неоднозначна, носієм їх можуть бути різні члени сім'ї *. Це забезпечує спадкоємність розвитку сім'ї.

типисімей I Єдиного підходу до визначення ти-
 ___ I пологий сім'ї немає. Однак найчастіше

сім'ї прийнято класифікувати так:

"В залежності від кількості дітей: бездітні, одно-дітні, малодітні (2-3 дитини) і багатодітні (більше 3 дітей);

- В залежності від складу сім'ї; однопоколенная (тільки подружжя), двухпоколенная (батьки і діти), межпоколенние (прабатьки, батьки і діти);

- В залежно від структури сім'ї: повні (мати, батько, діти), неповні (мати або батько і діти), позашлюбні (варіант неповної сім'ї, коли дитина народжується при незареєстрованому шлюбі);

- В залежності від характеру взаємовідносин в сім'ї: благополучні та неблагополучні - традицій-

* Годі й докладно описані функції на різних етапах життя сім'ї в книзі: Хямялайнен Ю Виховання батьків. Концепцій, напрямки та перспективи, М., 1992. С. 98-102,


3.2. Сім'я як чинник виховання

онное розподіл; гармонійні, що розпадається, що розпалися. Неблагополучні сім'ї: конфліктні, аморальні, педагогічно неспроможні, асоціальні.

Зрозуміло, що тип сім'ї впливає на виховання дітей прямо або побічно.

 «ДОМ» ЯК КАТЕГОРІЯ ПЕДАГОГІЧНА

Важливий виховний потенціал несе в собі в фйлософско-педагогічному розумінні поняття "хата",виступає важливим чинником розвитку і виховання - як позитивним, так і негативним.

У юної поетеси Ірини П. з Новосибірська;

Мій дім моя фортеця?

О, що ви, яка безглуздість!

Мій будинок - це прірва,

в якій безбожність карає мене за гріхи!

І люди сидять в своїх тісних комірках,

Вони спокійні, тихі.

А я не можу так,

І безисходсть

Запалює мене в вірші!

Так що ж таке «будинок» в педагогічному сенсі цього слова. Психологи, аналізуючи це явище, дають такі складові позитивного для дитини вдома *: Про будинок як територія (Яку поважають і оберігають); Про будинок як притулок (Захисна роль: це притулок, місце стабільності і спокою, тут є свій простір, свої куточки, речі і люди, тут є можливість сховатися від суєтного світу);

Про будинок як власність (Він відділяє «своє» від «Не-сво-його», тут є «своє» майно, неординарне у дітей, а якщо ні - то у дитини розвивається вандалізм -потратіть і трощити «не моє»);

Про будинок як доля (Де формується душа, ставлення до світу, переживання життєвих перспектив);

* Детальніше про це в кн .: Нартова-Бочавер С. К., Несмеянова М. І., Малярова Н. В., Мухортова ЕЛ. Чий я - мамин або татів? М., 1995. С. 44-47.

17б ___ Глава III. Виховує середовище і се розвиток

О будинок, .як автопортрет (Малюнок будинку, окремих його частин інтерпретується психологами як характерні риси особистості);

Про будинок як спосіб спільного життя (Взаємодія з широким колом близьких людей в найрізноманітніших видах діяльності);

Про будинок як засіб самовираження (Багато говорить про людину - про доходи, уподобаннях, темперамент і характер, колі справ і турбот).

Цей функціональний комплекс значить багато для дитини (підлітка) як середовище існування, самовираження і самоактуалізації. Недарма діти по-різному лю-бят-не люблять свій будинок. Прагнуть до нього або біжать з нього, якщо їм там погано. Недарма Л. Н. Толстой писав: «Щасливий той, хто щасливий у себе вдома». Шкільні педагоги знають: яке дитині вдома, таке йому і за межами його, в тому числі і в школі. Це визначає його загальний життєвий тонус, його настрій, успішність спілкування з однолітками, навчальні успіхи, характер відносин з вчителями, життєрадісність і оптимізм (або похмурість і песимізм) ...

Із записок В. Леві: «Ні пеклом, ні раєм не повинен бути будинок для дитини, - але місцем, де можна, можливожити ... Місцем, де жити хочеться,але не в тій мірі, щоб прагнути їм обмежитися. Звідки можна впевнено вийти і куди радісно повернутися. Де представлено все - в співвідношенні з життям, де якщо і немає гармонії, то залишається надія ... »*

 Специфіка СІМЕЙНОГО ВИХОВАННЯ

є певна специфіка сімейного виховання,відрізняє його від виховання суспільного (в тому числі і шкільного). Перш за все в тому, що за своєю природою сімейне виховання засноване на почутті. Спочатку сім'я, як правило, грунтується на почутті любові, який визначає моральну атмосферу цієї соціальної групи, стиль і тон взаємин її членів: прояви ніжності, ласки, турботи, терпимості, великодушності, уміння прощати, почуття обов'язку.

Лєєй В. Сповідь гіпнотизера. Кн. 2. Кот в мішку. М., 1994. С. 279.


3.2. Сім'я як чинник виховання

У сім'ї у дитини близькі люди, які розуміють його і приймають таким, яким він є, - здоровий або хворий, добрий чи не дуже, поступливий або колючий і зухвалий ... він там свій. Його люблять ні за що. Просто люблять і все! У В. Берестова - про це:

Любили тебе без особливих причин.

За те, що ти онук,

За те, що ти син,

За те, що малюк,

За те, що ростеш,

За те, що на маму і тата схожий.

І ця любов до кінця твоїх днів

Чи залишиться таємницею опорою твоєї.

Почуття любові з усією гармонією різних нюансів його прояви супроводжує в сім'ї дитини, починаючи з внутрішньоутробного його існування до дорослості. Ця гама почуттів благотворно впливає на розвиток і виховання дитини: дає йому неминуще відчуття щастя, надійності існування, почуття захищеності від зовнішніх негараздів, а в особі батьків - авторитетних порадників, помічників, захисників, старших друзів.

Однак парадокс полягає в тому, що ця спочатку позитивна для розвитку дитини гама почуттів може стати як позитивним, так і негативним фактором виховання. Тут важлива, як це не парадоксально, міра прояву почуття. Недоотримала батьківської любові дитина часто виростає недоброзичливим, озлобленим, черствим до переживань інших людей, зухвалим, погано уживався в колективі однолітків, а іноді - замкнутим, неприкаяним, надмірно сором'язливим. Виріс же в атмосфері надмірної любові, заласківанія, благоговіння і шанування маленька людина рано розвиває в собі риси егоїзму і егоцентризму, зніженості, розбещеності, зарозумілості, лицемірства.

Якщо в сім'ї немає належної гармонії почуттів, якщо взагалі дитина схильний до впливу аморальної атмосфери, буйних, а нерідко низьких пристрастей, емоційно негативних проявів у ставленні до самої дитини, то нерідко в таких сім'ях розвиток дитини ускладнюється.

Іншою особливістю сімейного виховання є те, що сім'я є різновікову соці



Глава III. Виховує середовище і її розвиток


3.2. Сім'я як чинник виховання




ально групу: в ній є представники двох, трьох, а іноді і чотирьох поколінь. А це значить - різні ціннісні орієнтації, різні критерії оцінок життєвих явищ, різні ідеали, точки зору, переконання. Це різні, в чомусь схожі, в чомусь прямо протилежні життєві позиції. І своєрідні позиції вихователів і виховуваних, причому один і той же чоловік може бути і воспітуемим, і вихователем: діти - мами і тата - бабусі і дідусі - прабабусі і прадідусі. І незважаючи на цей клубок протиріч, всі члени сім'ї сідають за один обідній стіл, разом відпочивають, ведуть домашнє господарство, влаштовують свята, створюють певні сімейні традиції, вступають в найрізноманітніші за характером взаємовідносини.

Гармонійний розвиток дитини в сім'ї і досягається саме різноплановістю відносин до нього різних членів сім'ї. Підтвердженням цьому може служити розмова з трирічною дитиною:

- Хто ти бабусі?

- Красень-улюбленець.

- Дідусю?
 - Онук.

- Матері?

- Синочку.

- Батькові?

- Син.

Діти (підлітки, юнаки і дівчата) з вдячністю оцінюють роль матері і батька.

... «Мама і тато вчили мене всьому тому позитивному, що було в них самих. Від мами я успадкувала такі особистісні якості, як скромність, розсудливість, винахідливість, кмітливість, справедливість. Батько навчив мене бути добрим по відношенню до всіх людей, тварин, рослин, тобто до всього навколишнього світу. Будучи ветеринарним лікарем, він допоміг дуже багатьом людям »(Євгенія Ю.)

Люблю, коли тато вдома

і нікуди не поспішає,

і можна сидіти з ним увечері,

скільки тобі захочеться.


Розповісти йому щось неголосно, головою до плеча притиснутися, і цілу ніч після цього сни хороші сняться.

Ольга М.

Є в народній педагогіці таке явище, як «бабусина і дідусева» педагогіка. Про них з теплотою написано в багатьох педагогічних дослідженнях *, у багатьох роздумах дорослих і дітей.

«Крім своєї чудової, унікальною мами я багато чим зобов'язаний своїм дідусеві та бабусі. Мій дідусь, кадровий військово-морський офіцер, навчив мене любити Батьківщину, пишатися тим, що я росіянин, належу до великої слов'янської нації і плекати мрію про єдіной і нєдєлімой Великої Росії. Моя бабуся - лікар і просто золота людина. Вона має прекрасну рисою російського народу - ніколи не скаже ні про кого поганого слова, що не позаздрить людині в щастя, а порадіє з ним. Так намагаюся жити і я, хоча це не завжди і виходить, так як навколо багато несправедливого »(Дмитро М., студент).

Ще однією особливістю сімейного виховання є те, що воно органічно зливається з усією життєдіяльністю людини, що росте ', в сім'ї дитина включається в усі життєво важливі види діяльності - інтелектуально-пізнавальну, трудову, громадську, ціннісно-орієнтовну, художньо-творчу, ігрову, вільного спілкування. Причому проходять всі етапи її: від елементарних спроб (взяти в руки ложку, вбити цвях, намалювати чоловічка, допомогти мамі) до найскладніших соціально і особистісно значущих форм поведінки.

Сімейне виховання має також широкий часовий діапазон впливу: воно триває все життя людини, відбувається в будь-який час доби, в будь-який час року. Його благотворний (або неблаготворное) вплив людина відчуває навіть тоді, коли він поза домом: в школі, на роботі, на відпочинку в іншому місті, в службової

* Детально в кн .: Васильєва З. П. Мудрі заповіді народної педагогіки. М., 1988. С. 14-15.



Глава III. Виховує середовище і її розвиток


3.2. Сім'я як чинник виховання




відрядженні. І хороший учитель завжди пам'ятає про те, що сидить за шкільною партою його учень подумки чуттєво-невидимими нитками пов'язаний з будинком, з родиною, з безліччю хвилюючих його проблем.

Характер і інтенсивність впливу сім'ї на розвиток і виховання дитини змінюються в різні періоди життя: в дошкільному дитинстві сім'я грає важливу роль в реалізації майже всіх потреб дитини - матеріальних, духовних, пізнавальних. У молодшому шкільному віці сім'я домінує в задоволенні матеріальних, комунікативних і емоційних потреб, поступаючись школі пріоритет у розвитку інтелектуальної сфери. У період отроцтва і юності вплив сім'ї, трохи ослабішавши в цілому, зберігає для підростаючої людини велике значення в розвитку його самопізнання, особистісного, соціального і професійного самовизначення *.

По-різному впливає сім'я і на дітей різної статі: відомо, що дівчатка (дівчата) більш прив'язані до сім'ї, більш податливі її впливу.

В значній мірі реалізація виховного потенціалу сім'ї обумовлена національними особливостями, соціокультурними традиціями і нормами, регіональними особливостями, релігійністю або світськістю сімей. це визначає специфіку виховного потенціалу сім'ї.

 ЯК РЕАЛІЗУЕТСЯВО СП ІТАТЕЛ ИIИ ІПОТЕНЦІАЛСЕМЬІ

З роздумів психолога Н. Л. Маленкова:

Традиційно, хороша сім'я -це така, в якій всім її членам добре. Тобто в ній створені умови для задоволення потреб кожного. Потреби ці відомі: 1) біологічні (житло, їжа, безпека, секс, продовження роду і т.п.); 2) соціальні (бути прийнятим серед інших людей і зайняти серед них своє місце: професія, дружні відносини і т.п.); 3) особистісні (постійний саморозвиток інтелектуальний



Попередня   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   Наступна

Маленкова Л. І. | Вступ | Виховання: сутність, призначення, сучасні ідеї | Виховання, його специфіка і характерні особливості | Дитина, діти, дитинство. Школяр у виховному процесі | Шкільний педагог як суб'єкт виховання | процесу | Мета і завдання виховання; стратегія і тактика його організації | Замовлення № 1233. | В, Лізінскай |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати