Головна

В, Лізінскай

ЯВИЩЕ «ОПІР ВИХОВАННЯ»

Ще А.С. Макаренко, пригнічений труднощами і суперечностями, видимим відсутністю будь-яких закономірностей виховання, недосконалістю підготовки до нього педагогів-, нарікав на те, що в технічних вузах студенти вивчають предмет «Опір матеріалів», а майбутні педагоги ні в якому вигляді не осягають навіть азів невід'ємною реальності педагогічного процесу, яку можна було б назвати «опором вихованню». На жаль, до сих пір такого навчального предмета немає. Кому не знайомі «картинки з практики»: ..Учітельніца веде дітей до театру вулицями великого міста: побудувала парами, просить не відставати, і що ж? Буквально через кілька секунд в хвості колони утворюється відстає група товпляться, галдящіх, що сміялися, «неслухів».

... На обшем зборах класу вирішили: «Кожен поважаючий себе москвич повинен відвідати ці знамениті місця (далі - складений разом перелік)». Домовилися про щотижневі суботніх екскурсіях. В першу ж суботу - ніхто не прийшов ... І в другу ... І в сьому ... Чому? У дружній бесіді з класним руково-

Глава П. Теоретичні основи виховання

можцем: «тому що не обов'язково», «і без цього можна прожити», «не хочу, щоб парами водили», «я ходжу куди хочу і з ким хочу, а за планом і з класом - не буду». ... У спортивно-трудовому таборі підлітків, які перебувають на обліку в інспекціях у справах неповнолітніх, починався перший робочий день. Директор лісгоспу виголосив полум'яну промову про користь їх майбутньої діяльності для лісового господарства, про завдання та зміст роботи ... Начальник табору скомандував: «Направо, на роботу -Крок марш!» Раптом з ладу виходить Вітюшечка П. (косий сажень в плечах) і командує: «Наліво, по наметах - кроком руш!» і все з вигуками «ура!», з вигуками і улюлюканням розбрелися по наметах.

Відомий лікар-психіатр В. Леві зауважив: «За роки лікарської практики я впритул дізнався не одну сотню людей, маленьких і великих, які НЕ вітаються,

вмиваються,

чистять зуби,

читають книги,

займаються (спортом, музикою, ручною працею,

мовою ... самовдосконаленням включно),

працюють,

одружуються,

лікуються,

і Т. Д. і Т. П. -

тільки тому, що їх до цього примушували. І приблизно стільки ж тих, які

НА ЖАЛЬ (уявіть будь-яка небажана дія або звичку) -тільки тому, що їм вселяли не робити »*.

Різні явища, здавалося б, що спільного тут може бути? І тим не менше їх об'єднує одне - труднощі в навчанні і вихованні дітей(Це з позиції педагога). А з позицій дитини, школяра, підлітка ... це і є різні форми і варіації опору вихованню.Що ж це за явище таке? Як його бачать всі учасники виховного процесу - вчителі, батьки, самі вихованці?

2.4. «Опір вихованню»

«Небажання бути таким, яким ми намагаємося його зро-гать, - розмірковує заступник директора Ікшінскім школи Т.П. Генерозова, - це цілком природна поведінка, оскільки оцінка тієї чи іншої ситуації у вихователя і воспитуемого базується на тій системі поглядів, яка сформулювалася у них в силу різних зовнішніх умов або в силу психологічних особливостей кожного індивідуума. Тому вихованець не може зрозуміти і прийняти ту модель, яку нав'язує вихователь. У практиці сучасної школи посилилося «опір вихованню». Змінилися умови. В системі виховання в минулі часи процес пізнання світу не мав такого розриву між вихователем і воспітуемим. Конфлікт між поколіннями приймає загострення в тій ситуації, коли руйнуються моральні цінності, створені віками ».

А батьки? Їх можливий внутрішній монолог з цього приводу прекрасно передав В. Леві: «... невдячний, не знає ціни ні грошей, ні часу, ні здоров'ю, а втративши іграшку або п'ятихвилинне розвага, приходить у відчай. Дурний маленький его-центрик. Чи не знає і не хоче знати що почому і як воно все дається, не хоче думати, не розуміє твоєї любові і страждань, заважає тобі керувати ним заради його ж блага, божевільний сліпий, який чинить опір поводирю! »*.

Ну а самі вихованці? вони пручаються вихованню як неусвідомлено, спонтанно, так і свідомо, "часом зло і несамовито. Наведемо приклади.

- «У мене як ніби якийсь біс вселився: знаю, що
 неправа, а роблю навпаки ».

- «Коли мене мама« пиляє », я про себе співаю або вва
 таю. Подумаєш, всього до 98 щонайбільше досчіти
 ваю - витерпіти можна ».

«Коли« Химоза »кричить і доходить до сказу, мені чомусь хочеться посміхатися, сміятися і навіть танцювати від радості».

Дев'ятикласниця - класної керівниці: «Та ви не турбуйтеся, Л.І., моя матуся адже з« великим

Лєєй В. Сповідь гіпнотизера. Кн. 2. Кот в мішку. М., 1994. С. 58-61.

* Леві В. Там же. С. 300-301.

Глава II. Теоретичні основи виховання

2.4. «Опір вихованню *

Приветик », а я вже давно це зрозуміла і на неї не реагую - нехай скаженіє».

«Ми не любимо класні години за те, що Н.П. довго і нудно пояснює нам те, що всім вже давно і добре зрозуміло. Краще, коли їх не буває ».

СУПУТНІ ЯВИЩА

Педагогами, психологами, психоневрологами вивчені і описані в літературі явища, супутні непродуктивності виховного процесу *. Назвемо тут деякі з них.

інфантилізм~ - Збереження у підлітків-школярів деяких рис психіки, особливостей поведінки, властивих дитинству. Інфантилізм відрізняється незрілістю емоційно-вольової сфери, ось вони і скачуть по шкільних коридорах «молоденькими козлика»; кукурікають, плюються кульками з трубочок, хихикають не по справі, жартують над однокласниками ... під час уроку; граються в громадських місцях і транспорті.

Близька до інфантилізму і така форма психологічного захисту, як регресія поведінки,виражається в поверненні до більш примітивного, нерідко дитячому типу поведінки: гризе нігті, смокче палець, не може зосередитися більше 5-10 хвилин, смикає щось у себе або сусіда по парті, тікає від перешкод, боїться (уколів, темряви, опитування у дошки ...).

Ефект «ореола»- Сприйняття людьми один одного в умовах дефіциту інформації, коли вплив на всіх надає первинна інформація. В клас прийшов новенький - «крутий і незалежний, відразу звернув на себе увагу неординарними вчинками, обдарував всіх подаруночки» - ось уже авторитет. Кукурікає і шкодить на уроках вчителі, якого всі бояться, - ось все сміються і ... поважають.

Ефект «Ми» і «Вони»- Несвідома консолідація з певною соціальною спільністю і відділення себе від іншої. Дуже поширений в школі: між уча-

* Тут і далі ми використовуємо трактування спеціальних понять і категорій на основі: Конюхов І.І. Словник-довідник практичного психолога. Воронеж, 1996..

щимися і вчителями, між різними угрупованнями в класі, між безжурні «середнячками» і «ботанів», подорослішали дівчатками і недотепамі- «синіми панчохами», між шкільними та вуличними компаніями, між «улюбленцями» і «неулюбленці» вчителів.

Ефект «бути як всі»(І його антипод "не бути як всі»), що пояснює, чому підлітки несвідомо чи свідомо змінюють свій імідж: в одязі, в манері поведінки, в жаргоні або сленгу, в стилі і тоні спілкування з вчителями та однолітками, в престижності і непрестижність бути хорошим учнем (готувати вчасно домашнє завдання або списувати; піднімати руку на уроці, якщо знаєш відповідь; засуджувати чи товариша за проступок, якщо його засуджує вчитель) і т.д. Нерідко це все приймає зухвало-демонстративну форму.

конформність- схильність груповому впливу, що виявляється в засвоєнні групових норм, цінностей, прийняття позиції більшості, спочатку не поділяв, некритичність. На несвідомому рівні конформізм посилюється в стресових ситуаціях, в момент «виникнення паніки»: «всі побігли - і я побіг», «все ламали - і я ламав», «все курять - і я» ...

Можливі й активні форми прояву. наприклад, «Психічна атака»,яка розрахована на залякування, придушення волі, морально-психічного стану «протистоїть» шляхом тотального впливу на його психіку. Ось і залякують отлічніков- «ботаніків», слабких, «любимчиків». Ось і тероризують неугодних, інакомислячих і інакше діючих, б'ються «двір на двір», створюють різні неформальні об'єднання та угруповання.

Останнім часом з'явилося явище, назване психологами та медиками "синдром хронічної втоми".Причина його в заданості інтенсивних явищ і подій зростаючого людини, в перевантаження школярів шкільними та додатковими заняттями, в невирішеності соціально-побутових проблем життя, порушених відносинах з однолітками і дорослими ...

І нарешті, так добре відомі в шкільній практиці варіанти опору вихованню, названі психологами і психіатрами як синдром посттравма-

2.4. «Опір вихованню»

тичного стресу- Сукупність ознак негативних наслідків стресогенних чинників: збудливість і дратівливість, нестримний тип реагування на раптові подразники, фіксація на обставинах травмуючої події, відхід від реальності (в безплідні мріяння, в погані компанії, в вживання нервово-стимулюючих засобів ...), схильність до неврівноваженості, агресивних реакцій (грубість, зухвалість, войовничість ...), можливість переходу до замкнутого способу життя.

Таким чином, опір вихованню - Це такий стан вихованця у виховному процесі, яке виражається в неприйнятті, ігноруванні, протистоянні всіма компонентами виховного процесу (від одиничних виховних впливів до всієї виховної системи в цілому). При цьому виражено воно може бути в прихованих або відкритих проявах через різні форми - словесні, емоційно-вольові та поведінкові (тобто в основі їх система відносин до навколишнього світу).

Дідактогеніі І МЕХАНІЗМИ САМОЗАХИСТУ

У психології названий і описаний один з варіантів опору вихованню - Дидактогенія.Це виникнення негативних психічних процесів в структурі особистості учня (пригнічений стан - страх, фрустрація - уявлення про труднощі, не вирішується проблем навчання і виховання), викликане нетактовним, неетичним, непедагогічним пове-ням ^ впливом педагога, негативно позначається на діяльності і міжособистісних відносинах учнів, на їх настрої і світовідчутті.

На доказ наведемо приклади з щоденників старшокласників:

- «Канікули скінчилися. Остання в житті (!) Навчальна
 чверть ... Вчителі знову займуться своєю каламуттю, а вчених
 ники будуть або спати, або чекати з нетерпінням кін
 ца уроку. 11 років я чекала кінця цього кошмару, і ось
 він близький »(Єлизавета Б., 11-й клас).

- «Приходить час, і учень розуміє: більшу частину
 його житті займає праця безнадійний, примусового

ний і неоплачувану ... Ні «економічних» стимулів працювати краще і більше. Немає і спонукальних -пізнання нового не приносить задоволення (виключення - один-два улюблених предмета, і то не у всіх). Тільки звичка, і необхідність абияк дотягнути до атестата. Я, втім, говорю не про все життя учня в школі, а про навчання, тобто роботі зі знаннями »(Олександр К., П-й клас екстернату). Ми схильні розглядати явище не тільки стосовно до навчання (дидактиці), але і більш широко ко всьому вихованню в широкому сенсі цього слова. Опір вихованню може виступати і як захисна реакція вихованця на негативні умови життя і виховання, і як наслідок відхилень у фізичному і психічному розвитку школяра, і як наслідок порушених відносин з оточуючими однолітками і дорослими, і як неприйняття життєвої позиції оточуючих людей (батьків, педагогів, найближчого побутового оточення, однолітків, окремих соціальних груп, суспільства в цілому), і як реакція на неадекватні засоби, методи і прийоми виховання, і як протест проти авторитарного тиску на особистість в житті взагалі і в вихованні зокрема, і як захисна реакція на образи , приниження, образи ... «У деяких випадках, коли дитина намагається реалізувати свій потенціал, зовнішні сили працюють проти нього» *.

У таких випадках «опір вихованню» виступає як спосіб самоствердження, самозбереження і як засіб самозахисту. механізми самозахисту(Психічні) - несвідомі способи уникнення конфліктів в разі, коли вони обмежують «Я» особистості, чинять негативний вплив на психіку. 3. Фрейдом і потім його послідовниками описані різні форми захисних механізмів.

1. Придушенняабо репресія, - усунення зі сфери свідомості джерела загрози, від якої треба захистити себе. «Нічого не бачу, нічого не чую - тому мені не страшно». Несвідоме «непомічання» явищ, що ведуть до моральним перевантажень, психи

Сіайдер М., Снайдер Р. Дитина як особистість. М., 1995.

2.4. «Опір вихованню *

ного розладів. Механізм впізнається так: дитина не говорить про проблеми взагалі.

2. Заперечення- Спроба неприйняття джерела загрози
 як реального події, фантазування, «бачу те, що
 хочу побачити". Впізнається: дитина фантазує, прийду
 промивали «казку з хорошим кінцем».

3. Раціоналізація- Спроба побудови прийнятних
 (Моральних, логічних) підстав для неприйнятний
 мих думок, вчинків, почуттів. Впізнається: у мові про
 блема і все пов'язане з нею підкреслюється, подво-

.дітся безліч виправдань, заснованих на «правилах, моралі, традиції».

4. Інверсія(Дослівно - обертання, переворот) -
 це спроба підмінити джерело загрози противопо
 хибним. Наприклад, підліток часто говорить: «В отли
 чие від інших, я абсолютно не цікавлюся протидії
 положностей підлогою »(читай:« мені, як і всім, важко
 стримувати себе, щоб постійно не думати про проти
 воположном поле »),

5. Проекція(Синонім - перенесення) - несвідоме
 прагнення перекласти власні небажані
 риси, думки, вчинки на інший об'єкт (частіше - на
 іншої людини). Впізнається: проектує активно
 обурюється з приводу "негативних" проявів дру
 гого, береться допомогти іншому їх виправити.

6. Ізоляція- Віддалення частини власного «Я» від ос
 ментальною сфери свідомості. «Іноді начебто чорт в мене
 вселяється, і тоді я збігаю з уроків ».

7. Регресія (суть - зниження способу реагування) -
 людина на складну ситуацію реагує способом,
 яким він реагував в дитинстві (гризе нігті, зоб
 ражает з себе, малюка, надмірно багато їсть, б'ється
 і т.п.) або за допомогою додаткових засобів, при
 носять задоволення тілу (алкоголь, куріння, нерозумний
 ренний секс, швидка їзда на автомобілі і т.п.).

8. Найменш патогенна захист - сублімація- пере
 несення енергії тривоги в енергію творення: твор
 пра, навчання, професії і т.п.
 Опір вихованню, як це добре відомо

педагогам-практикам, може бути як індивідуальним, а й груповим,коли в групу об'єднуються

однодумці »опору окремим виховним впливам, деяким педагогам, шкільній системі в цілому і т.д. можливо і фронтальнепротистояння всього класу дій класного керівника, окремих вчителів, адміністрації, педагогічному колективу - тоді виникає і розвивається конфлікт, що вимагає свого вирішення. В знак протесту на несправедливість учителя всім класом пішли з уроку; вступається за скривдженого товариша, оголосили бойкот класному керівнику; на спробу педагога виявити вчинила аморальний вчинок відповідають загальним покриванням і заступництвом ...

ПРІЧІНИСОПРОТІВЛЕНІЯВОСПІТАНІЮ

Як бачимо, опір вихованню багатолике, варіантів його прояви - маса, а пояснення цього одне - різноманіття причин, лежать в його основі. Які ж вони?

Якщо дивитися на причини виникнення опору вихователю в широкому плані, то треба аналізувати їх у тій же логіці, роблячи акцент на недотримання умовдля повноцінного розвитку особистості дитини, підлітка ... Ці негативні умови виникають під впливом груп причин різного рівня, накладаючись одна на іншу і утворюючи в кожному конкретному випадку виховання свою власну складну сукупну причинуопору вихованню, що включає в себе:> - глобальні, світові причини;

> -

соціальні (економічні, політичні, культуро

логічні ...; сучасні реалії дитинства);

> -

психофізіологічні (здоров'я, стан розвитку,

забігання вперед або відставання в розвитку); > * педагогічні (як умови виховання, психолого

педагогічна ситуація розвитку).

Шкільного педагогу, який приймає естафету розвитку і виховання дитини, необхідно вдумливо оцінити і зрозуміти всю історію і "логіку попереднього розвитку ,. щоб вести її далі. Оцінити нестандартно, нетрафаретно, творчо. Це прекрасно описано у В. Леві:« Дитинство - час несвідомих узагальнень . негативне ставлення до їжі легко переходить в негативне від-

Глава 11. Теоретичні основи виховання

2.4. «Опір вихованню»

носіння до людей. Уявімо собі хоч на хвилинку, що весь світ став змушувати, нав'язують, примушують ... Щоденна необхідність чинити опір ... Здаватися, прикидатися що здаються ... Майте на увазі: своєю щоденною насильством ви пригнічуєте у дитини здатність насолоджуватися життям, радіти ... »*

«Жалюгідному за все справи якраз там, де дітьми« займаються »і де замість живого спілкування з'являються« системи »,« концепції »,« формування »і тому подібні чудовиська ... легіон Дітоцентрична мам, тат, бабусь і іже з ними: «... хіба не в дітях, в кінці кінців, наше щастя і сенс нашого життя? ...» Легіон егоцентричних дітей: «А ось і не треба. Не треба робити з нас сенс вашого життя, це заважає нам шукати сенс нашої. Не треба робити з нас своє щастя - це нестерпно, щастя прямою наводкою »**.

З'ясовні симптоми опору, виражені в, творах дітей на тему «Якби я був дорослим»: «Я б по всіх усюдах ходив тільки в кедах; після супу випивав б два компоту і ходив по вулиці, задкуючи »; «Сидячи на стільці, базікав би ногами і не витирав їх об килимок перед дверима»; «Я гладив би кожну кішку і дуже голосно свистів, щоб все здригалися і оберталися» ...

Інша сторона медалі - навішування ярликів, роздача оцінок, «діагностичні штампи» типу: «Лишенько ти моє, покарання»; «Дівчинка, а який шибеник!»; «Ну що ти, дівчисько чи, нюні розпустив?»; «Ну ти і брехун! Припини вигадувати! »; «Як я сказав (а), так і буде! Чи не сперечайся зі старшими! »; «Інші діти як діти, а ти!» ...

ви м*. Залежно від ступеня напруги волі і інтелектуальної роботи, необхідної для їх подолання, критичні ситуації поділяються на чотири види:

1. Стрес(Англ, «напруга») - загальна реакція орга
 нізма на ситуацію, що вимагає перебудови, Адапту
 ції, яка переживається як горе, нещастя, істо
 щення сил і супроводжується порушенням контролю,
 пристосування до навколишнього.

2. Фрустрація(Лат. «Обман, марнолюбне очікування, рас
 стройство ») - стан, викликаний двома моменту
 ми: наявністю сильної мотивації досягти мети і пре
 гради, що перешкоджають цьому досягненню: физичес
 кі (обмеження волі), біологічні (хвороба),
 психологічні (страх, сором'язливість, брак зна
 ний і умінь), моральні (норми, правила поведе
 ня, заборони). слідство - від невеликої дезоргані
 зації до повної втрати терпіння і надії.

3. Конфлікт(Лат. «Зіткнення») - ситуація вибору,
 яку особистість не може дозволити, не може най
 ти компромісного рішення, в результаті чого пове
 дення і свідомість людини (школяра) дезорганізує
 ється.

4. Криза (грец. «Рішення, поворотний пункт») - відбутися
 яние, породжене встала перед особистістю пробле
 мій, від якої вона не може піти і яку не може
 вирішити в короткий час звичними способами
 (Важка хвороба, перехід в інші умови істота
 вання, зміна зовнішності, кризові явища віз
 віку і т.п.).

КРІТІЧЕСКЙЕ СИТУАЦІЇ РОЗВИТКУ І ВИХОВАННЯ

У сукупності з порушеною тих
 никой і логікою покарань і по
 ощреній це призводить до розвитку
 ___ _ ^ ___ критичних ситуацій,в яких ока
 називається дитина в шкільному віз
 расті. Цікава і корисна для шкільного педагога
 класифікація таких ситуацій, дана Г.П. Малахо-

ПОСЛЕДСТВІЯСОПРОТІВЛЕНІЯВОСПІТАНІЮ

Всі чотири види критичних ситуацій в тій чи іншій мірі характеризують явище опору вихованню і змушують шкільного педагога вибудовувати свою логіку виховного процесу. Але про це пізніше. Тут же необхідно сказати про наслідки опору вихованню,з якими нерідко

* Лєєй В. Іповедь гіпнотизера. Кн. 2. «Кот в мішку». М, 1994. С. 256. ** Там же. С. 53.

* Малахов Г.П- Створення власної системи оздоровлення. СПб., 1996. Т. 4. З 78-79.

Глава П. Теоретичні основи виховання

2.4. «Опір вихованню »

зустрічається шкільний педагог в практиці виховання. Ми виділимо їх чотири основні групи. 1. Посилення нервово-психічних захворювань,для яких недоліки виховання і описані вище критичні стани є психогенними факторами: епілепсія, шизофренія, різні неврози і неврастенії (страхи, нав'язливі стани, нав'язливі руху, онанізм, нічне нетримання сечі, лого-фобія, мутизм, еурдомутізм, заїкання та ін.), психогенні шокові реакції, різні психопатії (гальмування, шизоїдні, збудлива і т.д.), мінімальна мозкова дисфункція і ін. Ми не станемо тут описувати їх, бо це справа медиків-фахівців *. 2. Особливі психічні стани:аутизм (надмірна самозаглибленість, відчуження), стресовий стан (загальне збудження, напругу), апатія (втрата інтересу, байдужість до навколишнього), нав'язливі психічні стани (тяжкі думки, страхи, важкі спогади), різного роду страхи (тривожність, страх), аффилиация (актуалізація потреби в емпатії, спілкуванні, дружбу, співпрацю), ейфорія (безтурботне, радісне, блаженне стан, що не відповідає положенню людини), депресія (пригніченість, стан безвиході, загальна пасивність), циклотимия (періодична зміна збудження і депресії), афект ( бурхливий, важко стримуване емоційний стан при нездатності знайти вихід із ситуації), бар'єр смисловий (скрутне взаєморозуміння між людьми, викликане різним розумінням і оцінкою одних і тих же явищ), самотність (стан відірваності, ізоляції від інших людей); напруженість, нудьга, спустошеність ... від нестачі спілкування та інші стани.

3. Формування в особистості школяра специфічних якостей особистості:брехливості, невротизм, впертості,

* Див .: Астапов В-М. Педагогу про психічне здоров'я учнів. М.,! 99i; Буянов М.І. Бесіди про літо кой психіатрії. М., 1986; Школа і психічне здоров'я учнів / Под ред. С. Громбаха. М., 1988; Щабаева Л.В. Програма психологічної реабілітації школяра. М., 1996.

негативізму, впечатлі7ельності, агресивності, егоцентризму, пессимистичности, бесхактерності, індиферентності; дереалізації, болючою і надмірної сором'язливості, гіпоманії, демагогічні і ін. З точки зору психологів і дитячих психіатрів найчастіше ці якості зрощуються, переплітаються, впливають на стан особистості в цілому, втілюючись в особливому типі особистості, який отримав назву акцентована особистість.Цей тип особистості має характерологічні відхилення від норми, виражені в надмірному посиленні окремих рис характеру. Основні типи їх такі: Про астенічний (швидка стомлюваність, дратівливість, тривожність);

Про циклоїдний (чергування фаз гарного і поганого настрою);

Про гілертімний (піднесений настрій, підвищена активність, спрага діяльності, не доводиться до кінця); Про лабільний (різка зміна настрою в залежності від

ситуації);

Про сензитивний (підвищена вразливість, загострене почуття власної неповноцінності, боязкість, нерішучість);

Про психастенический (висока тривожність, недовірливість, схильність до самоаналізу, постійних сумнівів, *% замкнутість, інтроверсія, нерозвиненість емпатії, незвичайність мислення);

Про епілептоідний (схильність до злобно-тужливого настрою, дратівливості, внутрішньої незадоволеності в формі злості, гніву, люті, жорстокості, конфліктності);

Про застревающий (підвищена підозрілість, хвороблива уразливість, стійкість негативних переживань, прагнення до домінування, висока конфліктність, схильність нав'язувати своє «Я»);

Про істероїдний (демонстративний - удавання, брехливість, фантазування, авантюризм, марнославство, прагнення «втекти в хвороби», завоювати захоплене ставлення оточуючих);

Про дістімний (пригнічений, сумний настрій, зосередженість на похмурих і сумних сторонах життя);

Глава II. Теоретичні основи вихованням.

Про нестійкий (схильність піддаватися впливу оточуючих, пошукам нових вражень, компанії, контактів);

Про конформний (схильність груповому впливу).

4. І нарешті, опір вихованню характеризується складними структурними утвореннями в особистостішколяра-підлітка і старшокласника, які вимагають особливих умов виховання, а нерідко і перевиховання (як в умовах школи, так і в спеціальних навчально-виховних установах закритого типу).

КОНКРЕТНИЕПРОЯВЛЕНІЯСОПРОТІВЛЕНІЯВОСПІТАНІЮ

У повсякденній практиці виховання педагоги і батьки зустрічаються з конкретними проявами опору вихованню. Назвемо їх тут з короткою характеристикою. Спілкування фазических(fatuus - Дурний) - беззмістовне спілкування заради самого процесу спілкування, процес встановлення і розвитку контактів для обміну інформацією, позиціями; психічними станами, емоційними переживаннями. Не випадково в числі улюблених занять такі школярі називають: «стояти в під'їзді», «байдикувати», «ходити по вулиці», «розглядати вітрини магазинів і ларьків», «сидіти в альтанці», «тусуватися».,.

деморалізація- Моральний розклад, втрата моральних критеріїв, падіння дисципліни, морально-психічного стану.

Комплекс неповноцінності -синдром, що полягає в стійких переживаннях людини з приводу своїх уявних чи реальних недоліків, своєї неповноцінності в системі міжособистісних соціальних відносин. Результат його - деформація природного розвитку особистості. Одинадцятикласник Саша Г. постригся «під панка». Усі здивовані. На питання класного керівника: «Ти, Сашко, хіба поділяєш їх світогляд, їх погляди на життя?», Відповів: «Ні, звичайно. Я їх зневажаю ». - «Тоді чому?» - «У знак протесту. Адже я - «ганьба своїх батьків». Вам добре, ви знаєте, чого хочете від життя. А нам як бути в це шалений час. Як зрозуміти, що

2.4. «Опір воспітанію-

добре, а що погано, де істина, а де брехня. Ось ми і неприкаяні ».

Девіантна поведінка- Поведінка з відхиленнями від прийнятих в суспільстві правових або моральних норм (різні види порушень: пустощі-хуліганство, дитяче «взяв без дозволу» - крадіжки, нешкідливі зіткнення і бійки - нанесення тяжких тілесних ушкоджень, інші злочини проти особистості і т.д.) .

дистимия- Пригнічений, сумний настрій, зосередженість на похмурих і сумних сторонах життя. Із щоденника старшокласниці Каті Б .: «Часто мама каже мені, що, якщо я буду погано себе вести, вона мене розлюбить. Вона карає мене і каже, що їй не потрібна така дочка. А я не знаю, що ще мені зробити, щоб мене любили. Я адже хороша, слухняна дівчинка. Вчуся в школі на всі п'ятірки, ходжу в музичну школу, тому що так хоче мама, хоча мені так важко грати на скрипці добре. Намагаюся допомагати мамі влітку в городі. Чому я починаю відчувати, що нікому не потрібна? »

відчуження- Система відносин людини з навколишньою дійсністю, при яких всі соціальні цінності (товариство, дружба, культура, освіта, виховання ...) і їх носії (а значить, і педагоги) усвідомлюються як протилежні його власним поглядам, прагненням - від хворобливого відчуття відмінність до повного неприйняття і навіть ворожості. Відчуження виражається -в почутті відокремленості, самотності, знедоленості, втрати свого «Я». Наслідком цього є, як правило, поступовий відхід з-під впливу вихователів.

Нерідко відчуження супроводжується залученням до вживання алкоголю і нікотину, наркотиків і токсичних речовин. Ми провели анонімне опитування старшокласників і отримали невтішні, турбують результати: кожен десятий вже пробував наркотики або токсичні речовини; кожен восьмий висловив думку, що якщо йому запропонують, то він обов'язково спробує.

Такі в основному наслідки опору вихованню, його основні прояви. Зрозуміло, шкільного педагога-практика хвилює питання про те, як з ними справлятися в виховному процесі, як зробити вое-

2.4. «Опір вихованню»

харчування не тільки ефективним, але й приємним і радісним і для педагога, і для учнів.

Продуктивні ідеї ПОДОЛАННЯ ОПОРУ ВИХОВАННЯ

Зупинимося на деяких засадах

діяльності шкільного педагога-ідея, реалізація яких дозволить успішно 'долати опір вихованню.

Перша. Повна впевненість в тому, що «немає настільки поганої людини, яку б добре виховання не зробив кращим» (В. Г. Бєлінський) і «часом з поганих якостей складаються великі таланти» (Ларошфуко). У це завжди вірять педагоги, процвітаючі у вихованні дітей. А.Й. Гавриліна: «Опір вихованню? Так, є таке явище. Що робити? - Все одно виховувати, не роблячи упор на те, що їх виховуєш. Іноді саме слово «виховання» викликає негативні реакції ». Запорукою успішності такого підходу є помічена ще П.П. Блонський потреба «непопулярних підлітків», «важких школярів»: «Можна без перебільшення сказати, що на лобі всякого неврівноваженого написано:« Шукаю вихователя ». Вони дуже легко піддаються вихованню, навіть, на жаль, занадто легко. І вони дуже люблять бути виховувати »*.

Друга. Вибір правильної логіки виховного впливу: прийняти таким, який він є - "зрозуміти, добре вивчивши причини, природу виникнення негативних явищ, прояви -> знайти адекватні заходи реабілітації (створення виховує середовища, включення в колективну творчу діяльність, індивідуальний підхід). Звернемося до мудрих порад В. Леві: «Хоч один раз:« А раптом не важка дитина, а непробудний батько ?! Чи не вихованець поганий, а вихователь глухий? »...« Якщо ви приймаєте людей такими, якими вони є, з усіма притаманними їм недоліками, ви ніколи не зробите їх краще. Якщо ж ви звертаєтеся з людьми, як з ідеальними ... ви піднімаєте їх на ту висоту, на якій ви хотіли б їх бачити ».

* Блонський П.П. Важкі школярі. М., 1930. С. 128.

Третя. Широко використовувати в вихованні метод сублімації - перемикання, перенесення з одних ціннісних орієнтацій і видів діяльності на інші, більш соціально цінні. У практиці виховання це моральне стимулювання (через почуття симпатії, вираження любові ...) різноманітних видів діяльності. Це включення в діяльність за канонами ІСТИНИ, ДОБРА, КРАСИ, бо вони здатні творити чудеса.

Твори добро -

Немає більшої радості.

І життям жертвуй,

І поспішай

Не заради слави чи солодощів,

А за велінням душі.

Коли кипиш, долею принижений,

Ти від безсилля і сорому,

Не дозволяй душі скривдженої

Одномоментного суду. Стривай. Охолонь. Перевір - дійсно Усе стане на свої місця, Ти - сильний. Сильні, не мстиві. Зброю сильних - доброта.

Т. Кузовлева

Четверта. Починати з малого, простого, легкого, але з швидко відчутним результатом. Цю ідею обґрунтував ще Лао-Тзе: «Починай важке з легкого, починай велике з малого. Надзвичайне в світі починається з легкого; найбільше в світі починається з малого. Свята людина ніколи не робить зовні великого і тому може здійснювати найвеличніше. Величезне дерево виникає з паростка, тонкого, як волосся; дев'ятиповерхова вежа піднімається з жмені землі; подорож в тисячі верст починається одним кроком ».

П'ята. Частіше використовувати такий прийом, як перенесення знань, умінь і навичок, - прийом використання вже наявних знань, умінь і навичок або їх елементів для формування нових. При подоланні опору вихованню - системи позитивних знань, умінь і навичок. Так, у безпритульних дітей є маса

2.4. «Опір вихованню»

позитивних якостей: самостійні в побутових питаннях, легко і швидко орієнтуються в новій обстановці, без праці адаптуються в складних життєвих ситуаціях, мають безліч життєво важливих навичок і вмінь ... - все це можна добре використовувати в справах класу.

Шоста. Стрижнем всієї діяльності зробити акцент на підняття престижу особистості у власних очах і в очах оточуючих - однолітків і дорослих: «Я - людина з великими потенційними можливостями, я все зможу, треба тільки захотіти. І я хочу стати кращим, чистішим, розвиненіші ». Чи не скидати, не критикувати, а піднімати, вселяти оптимізм. «Є такі помилки, які не можна спростувати. Треба повідомити помиляється розуму такі знання, які його освітять. Тоді помилки зникнуть самі собою »(І. Кант).

Сьома. Особлива інструментування методів і прийомів виховання при подоланні опору вихованню. Наведемо приклади такої інструментування. Вони добре описані у В. Леві:

> ~ Похваламає властивість наркотику: ще, ще! У кожного - своя норма похвали, своя потреба в схваленні. Не підлягає похвали: краса, сила, спритність, здоров'я, кмітливість, кмітливість, розум, талант - всі природні здібності як такі, включаючи і добру вдачу; легко даються гарні оцінки; іграшки, речі, одяг, випадкова знахідка ... Не хвалити: за досягнуте не своїм трудом; більше двох разів за один і той же, з жалю, з бажання сподобатися. Обов'язково хвалити: у випадках сформованого комплексу неповноцінності.

> - Позитивні аванси.Навіть якщо є найгірші спонукання - боягузтво, злість, жорстокість, заздрість, жадібність, невдячність - про це не говорити, а говорити про хороше ...

> - Непряме несхвалення.Просте ігнорування. Невисказиваніе ніяких оцінок. Але не просто мовчати. Не граймо «в мовчанку». Чи не демонструвати свого поганого настрою. Краще: розповісти про аналогічний непорядний вчинок іншого. Або кому-небудь в його присутності. Можна у вигляді казки, анекдоту, жарти.

Може бути про аналогічну свою необачність в минулому.

> - Жарт.Але не глузування (при загостреному самолюбстві, перехідному віці, комплекс меншовартості - неприпустима). Краще - м'яке жартування, весела іронія як постійний фон відносин. І інші прийоми (наприклад, описані в роботі Е. Ш. Натанзон «Прийоми педагогічного впливу на учнів»),

Восьма. Допомогти знайти друга, близьке по духу істота (людини або тварина). Цього потребують особливо діти, які відчувають почуття самотності. Дівчинка-другокласниця, розговорившись з мамою: «Ну ось що, мама: чи котика, або собачку, або папуги, або другого дитинку! А то мені дуже-дуже погано однієї! »Чи ми зможемо знайти батьків, у яких не просили братика, собачку або ще кого-небудь. Чому так? Є докази. Психологи опитали велику кількість власників собак, людей різного віку. І отримали такі результати.

При контакті з улюбленцем частота пульсу і кров'яний тиск у людини падають. Людина заспокоюється. Власники собак найбільш цінують у своїх вихованців такі якості, як вірність і прихильність, увагу до слів, жестів і емоціям господаря, яскраво виражена радість при їх поверненні додому і виразність поведінки - «майже як людина, тільки не говорить». Вони ніби сигналять нам: «Я тебе люблю, ти мені дуже потрібен!» До того ж, не вміючи говорити, тварини не здатні нас критикувати, обманювати або лестити нам, вони завжди платять людині чистої монетою, ми це розуміємо і цінуємо. Дев'ята. Предметом особливої ??уваги педагогів, що стикаються з дітьми, що відрізняються «опором вихованню», повинна стати турбота про подолання самотності,в яке вони нерідко йдуть, і перетворення його в усамітнення- Потреба в «розмові» з самим собою, осмисленням життя, свого сьогодення і майбутнього. Користь такого самотності-самоти зафіксована в мудрих міркуваннях мислителів, філософів. Підтверджується життєвими фактами великих поетів, учених, композиторів, які спеціально віддалялися від

суспільства, щоб побути на самоті: А. Енштейна протягом декількох років на самоті працював наглядачем маяка, обдумуючи свою теорію відносності. Древній оратор Демосфен своїм ораторським мистецтвом зобов'язаний довгого життя у відокремленій печері і численним тренувань. А плідна Болдинська осінь Пушкіна? А Пенати - Рєпіна? А будиночок в Клину Чайковського? А Л, Н. Толстой, на старості років поспішив піти з дому, де все його гнітило? ..

Іноді підлітки приходять до цього самі: «Самотність для мене нестерпно; не спілкуючись, не можу пробути ні дня. Але, з іншого боку, на самоті я обдумую свої вчинки, міркую про життя, прожитого мною за п'ятнадцять років, будую плани на майбутнє, тобто я збагачую свій внутрішній світ »(Світлана К.). Якщо ж ні, то до цього треба спонукати, організовуючи педагогічну підтримку підростаючому людині.

І ще одна ідея, остання: в кожному конкретному випадку опору вихованню педагог творчо виробляє абсолютно унікальну програму своїх дій: визначення мети і завдань, відбір засобів і змісту, вибір форм, методів і прийомів. Залежно від ситуації, психолого-педагогічної ситуації та особливостей свого «Я», людських і педагогічних. В цьому запорука успіху.

Питання для самоперевірки і роздуми

1. Чи доводилося вам на практиці (у власному житті або
 педагогічної діяльності) зустрічатися з явищем «зі
 опір вихованню ». Якщо так, то визначте, з ва
 шей точки зору, його характерні ознаки. Які при
 чини їх появи в кожному конкретному випадку?

2. «Опір вихованню»: поняття і сутність.

3. Причини та умови виникнення «опору воспи
 танию »в сучасних умовах (соціальні, психологи
 етичні, педагогічні, методичні).

4. Основні (можливі) кошти, методи і прийоми пре
 подолання «опору вихованню».

рекомендована література

Блонський П.П. Про так званої моральної дефективности. Нариси дитячої сексуальності. Обр. пед. і психол. соч .: В 2 т. М, 1979. Т. 1.

2.4. «Опір вихованню

Блонський П.П. Важкі школярі. М., 1930.

Буянов М.І. Бесіди про дитячої психіатрії. М., 1986.

Бютнер К. Жити з агресивними дітьми / Пер. з нім. - М .: Педагогіка, 1991.

Дальт Ф. На стороні підлітка, СПб., 1997..

Діагностика шкільної дезадаптації. Під ред. С.А.Беліче-виття, І.А.Коробейніковой, Г.Ф.Кумаріной. М., 1995.

Конюхов Н.І. Словник-довідник практичного психолога. Воронеж, 1996..

Кумарин В. Педагогіка стандартності, або Чому дітям

погано в школі, М., 2000.

Лєєй В. Сповідь гіпнотизера. Кн. 2. / Кіт у мішку. Чому діти виходять не такими, як хочеться. М., 1994..

Ліханов А.А. Драматична педагогіка. Нариси конфліктних ситуацій. М., 1986.

Яєчко А.Є. Психопатії та акцентуації характеру у підлітків. М., 1999..

Маленкова М.І. Право і підліток (соціальний, психолого-педагогічний аспекти). М., 1996.

Невський І.А. Підлітки «групи ризику» в школі. В 4 кн.

М., 1997..

Прихожан A.M. Психологія невдахи. Тренінг впевненості в собі. М., 1999..

Ратер М. Допомога важким дітям. М., 1987.

Снайдер Ді. Курс виживання для підлітків. М., 1995.

Степанов В.Г. Психологія важкого підлітка. М., 1997..

Семенюк Л.М. Психологічні особливості агресивної поведінки підлітків і умови його корекції. М .; Воронеж,

1996.

Таркова Л. Як уберегти дитину від в'язниці і панелі. М.,

1 997.

ХолтД. Причини дитячих невдач. СПб., 1996..

Шевченко Л.Л. Важкі характери // Кн. Практична педагогічна етика. М., 1997. С. 212-235.

3.1. Соціокультурне середовище виховання

Попередня   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   Наступна

Маленкова Л.И. | Вступ | Виховання: сутність, призначення, сучасні ідеї | Виховання, його специфіка і характерні особливості | Дитина, діти, дитинство. Школяр у виховному процесі | Шкільний педагог як суб'єкт виховання | процесу | Мета і завдання виховання; стратегія і тактика його організації | Сім'я як чинник виховання | Бєлкін А. С, Основи вікової педагогіки: В 2 ч. Єкатеринбург, 1992. |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати