На головну

Мета і завдання виховання; стратегія і тактика його організації

1. Amp; 8. Держава - ядро ??політичної організації суспільства
  2. I. ЗАВДАННЯ АРТИЛЕРІЇ
  3. I. НОРМАТИВНА БАЗА ДЛЯ РОЗРОБКИ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПЕРВИННОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ПРОФСПІЛКИ
  4. I. Мета і завдання дисципліни
  5. II. Основні завдання та їх реалізація
  6. III. Нормативно-правова база щодо організації та проведення діагностичної діяльності.
  7. S.1. ІНФОРМАЦІЙНА СИСТЕМА ТОРГІВЛІ

Блаженство твоє, вдосконалення твоє є твоя мета.

А.Н. Радищев

Про те подумай, що чекає попереду; Мета вибравши благу, до неї прямо йди.

Фірдоусі

МЕТА ВИХОВАННЯ

Одна ю головних характеристик виховання - його цілеспрямованість. Цілеспрямованість передбачає проектування результату.

Мета виховання: «В глобальному вираженні - ідеал досконалої, з точки зору даного суспільства, людини, на реалізацію якого направлено виховання; в локальному плані - передбачати результати виховної діяльності »*.

Мета виховання, таким чином, виступає як ідеальний образ майбутнього (людини, групи, колективу, суспільства в цілому, людства, цивілізації ...). «Цей образ майбутнього детермінує сьогодення,визначає собою реальні дії людини, групи, колективу, суспільства ... »(В. В. Давидов). Слід виділяти два рівня цілей виховання: соціальна мета виховання (суспільно цінна) і мета особистісна (самовиховання; пізнання, освоєння навколишнього світу і самореалізації в ньому. Ця мета самобутня, так як залежить від особливостей особистості).

для будь-якої мети(В повсякденному і педагогічному побуті нерідко вживаються слова «надія», «віра») характерна її позитивна спрямованість.Наведемо на доказ деякі точки зору.

B.C. Соловйов: «Вся принадність дітей для нас, особлива, людська їх принадність нерозривно пов'язана з надією, що вони будуть не те, що ми, будуть краще нас». І.П. Павлов: «Життя перестає прив'язувати до себе, коли ісчеза-

* Смирнов В.І. Загальна педагогіка в тезах, дефініціях, ілюстраціях. М., 1999. С. 336.

Глава II. Теоретичні основи виховання

2.3. Мета і завдання виховання

ет мета ». А.С. Макаренко: «Справжнім стимулом людського життя є завтрашня радість». М.М. Миклухо-Маклай: «Цінувати людей треба за тими цілям, які вони ставлять». Д. Дідро: «Якщо немає мети, не Робимо нічого, і не робиш нічого великого, якщо мета незначна». Х.Л. Борхес: «Кожен крок є метою».

У структурі здібностей людини, а педагога особливо, проявляє себе таку властивість особистості як антиципація (від лат. anticipatio - передбачення, передбачення) - здатність передбачати результати дій; поява предметів, прогнозувати явища, «моделювати» в свідомості майбутні події »*. Наявність цієї властивості для педагога надзвичайно важливо, його треба всіляко культивувати і розвивати. Без нього немає цілеспрямованості виховання, а значить і самого виховного процесу.

В.А. Сухомлинський писав: «Без наукового передбачення виховання перетворилося б на примітивний нагляд, вихователь - в безграмотну няньку, педагогіка - в знахарство. Потрібно науково передбачити - в цьому суть культури педагогічного процесу, і чим більше тонкого вдумливого передбачення, тим менше несподіваних нещасть ». А.С. Макаренко постійно стверджував: «Гарне в людині завжди доводиться проектувати ... До людини потрібно підходити з оптимістичною гіпотезою, нехай навіть з деяким ризиком помилитися ...» І це визначило суть його педагогічної концепції та зміст діяльності створених ним навчально-виховних закладів:

«Виховати людину - значить виховати у нього перспективні шляхи, по яких розташовується його завтраш- 'ня радість. Можна написати цілу методику цієї важливої ??роботи. Вона полягає в організації нових перспектив, у використанні вже наявних, в постеленной постановці більш цінних. Починати можна і з хорошого обіду, і з походу в цирк, і з очищення ставка, але треба завжди порушувати до життя і поступово розширювати перспективи цілого колективу, доводити їх до перспектив всієї країни ... »

Наша сучасниця-вчителька школи № 536 м Санкт-Петербурга Т.Й. Гончарова так визначає свою точку зору на мету навчання і виховання школярів в сучасних умовах: «Особистість - людина, який у собі вічні цінності духовної культури, активно і свідомо бере участь в творчому процесі, який відчуває внутрішню потребу бути корисним суспільству».

Ми розглядаємо мету виховання як створення в процесі виховання умов для різнобічного, гармонійного розвитку особистості школяра,можливо більш повну його самореалізаціюв цій якості, тобто «Здатного будувати життя, гідне людини ... засновану на ДОБРЕ, ІСТИНИ, КРАСОТЕ» *.

різнобічний розвиток передбачає включення школяра в різноманітні види діяльності: інтелектуально-пізнавальну, ціннісно-орієнтовну, трудову, суспільно корисну, художню, фізкультурно-спортивну, ігрову, внеформальная діяльність вільного спілкування. Це і задействованност' школяра, і його активна позиція, і задовольняє становище в різних соціальних групах: в сім'ї, в учнівських колективах, у відносинах з дорослими, в неформальних об'єднаннях однолітків, в інтимно-особистісному спілкуванні з різними людьми ... Це і різноманітність територіальне , тимчасове ... Це і різноманітність душевних станів людини в залежності від сформованої соціальної, педагогічної, психологічної ситуації: стан глибокої інтелектуальної зосередженості і веселою, життєрадісною розслабленості; радості і щастя, що переповнюють душу, і смутку, печалі, скорботи, якщо на те є причини; високі творчі пориви в будь-якому виді діяльності, почуття втоми і відпочинку на лоні природи або в колі друзів; це високе почуття любові і його антипода - ненависті ...

гармонійне розвиток передбачає гармонійне поєднання в яку організує педагогічної діяльності про-

* Конюхов Н: І.Словник-довідникпрактичного психолога. М., 1996.

* Щуркова Н.Е. Виховання як педагогічне явище // Кн. Педагогіка / Под ред. П.І. Пидкасистого. М., 1995. С. 372.

Глава II. Теоретичні основи виховання

щечеловеческіх, соціальних, національних і особистісних цінностей (Істини, Добра, Краси), гармонію в .Развитая і стимулюванні здорового способу життя (триєдність «інтелект + тіло + душа»); це гармонійний розвиток в єдиному виховному впливі всіх сфер (сторін) формується ставлення до світу - свідомості, емоцій, поведінки. Це, нарешті, гармонія всіх виховних впливів на особистість. У цьому складність, бо процес виховання - процес багатофакторний, тому гармонізація середовища перебування дитини, надання їй виховує характеру - найважливіша умова, предмет особливої ??турботи кожного вихователя, педагогічного колективу в цілому. Це і гармонія мети і завдань виховання. Це і гармонія постійно (в міру дорослішання людини) зростаючої свободи і відповідальності особистості, поваги і вимогливості, керівництва і самостійності, засобів самовираження особистості і вимог оточуючих людей, умов, суспільства ...

Такий прояв всебічності та гармонійності стосовно кожної особистості школяра сучасної школи має знаходити свій кінцевий підсумок в самоактуалізації особистості,що означає (в інтерпретації відомого сучасного психолога А. Масдоу) «безперервне прагнення до максимально повного виявлення своїх особистісних можливостей. Самоактуализирующейся властиво дружелюбність, відсутність агресивності, здатність до глибоких уподобанням; при цьому вони легко переносять самотність, виявляють незалежність, відстоюють свою точку зору, свої принципи. Це особистості, здатні до творчості, повноцінного спілкування, активного саморозвитку »*.

Шлях до здійснення потенційних можливостей людини, до його самореалізаціївідкривається лише після задоволення його насущних потреб. фізіологічні потреби (в їжі, сні і т.п.), без задоволення яких неможливо нічого іншого, завжди виступають на перший план. За ними слід потреба в захищеності (Сховатися в притулок, уникнути небезпеки,

Див. Маслоу Л. самоактуалізація; Психологія особистості. М., 1982.

забезпечити завтрашній день і т.п.). Її задоволення створює можливість для розвитку потреби в доброму ставленні (Щоб її любили, бути прийнятим в певному суспільстві, належати до групи, в якій з тобою вважають, тощо).

Якщо потреби цих трьох категорій задовольняються, то в особистості виникають нові риси і якості, неможливі раніше: впевненість в своїх силах, віра в людей, оптимізм, прагнення до здійснення корисних цілей, життєрадісність ... На цій основі стає можливою і досяжною головна мета виховання - різнобічний і гармонійний розвиток особистості, її самоактуалізація.

Привабливість цієї мети для педагогів конкретизується в описаних А. Маслоу ознаках самоактуализирующейся. Це дозволяє їм конкретизувати свою практичну виховну діяльність. Перерахуємо тут ці ознаки: «]) більш ефективне сприйняття реальності і більш комфортабельне ставлення до неї; 2) прийняття себе, інших, природи як вони-є; 3) спонтанність, простота, природність; 4) центрированность на завданню, а не на себе; 5) деяка автономність, потреба в самоті; 6) особиста автономія, відносна незалежність від культури, середовища; 7) почуття нового, постійна свіжість оцінок; 8) містичність і досвід вищих станів; 9) почуття причетності, емпатії, єднання з іншими; 10) демократична структура характеру; II) розрізнення засобів і мети, добра і зла; 12) філософське, неврожденности почуття гумору; 13) самоактуализирующееся творчість; 14) опір розкультурення ». Кожен з ознак може бути деталізований у конкретної виховної роботи.

ІДЕЯСАМОРАЗВІТІЯ і самовиховання У педагогічному ПРОЦЕСІ

Таким чином, основною ідеєю теорії і методики виховання є ідея саморозвитку дитини (підлітка): він є саморозвивається, самовизначатися, самореалізується істота. Про це писав ще один з основоположників вітчизняної педології Л.С. Виготський: «Че-

_Глава П. Теоретичні основи виховання

людино, по суті, виховує себе сам ... З наукової точки зору неможливо, щоб один виховував іншого ». Тобто педагог по своїй волі не може зробити дитину, ні гірше, ні краще. Він може лише створити умови, щоб дитина (підліток) сам захотів стати таким, яким хотілося б педагогу. Про це ж в останні роки заговорили А.А. Бодалев, О.С. Газман, Л.І. Новикова, В.А. Караковский. Ось чому в формулюванні мети виховання необхідно ще додати - в умовах особистісно-орієнтованої колективної творчої діяльності, в якій реально зростаючий людина може реалізувати всю гаму своїх потреб і потенційних можливостей, може сформулювати риси самоактуализирующейся.

Не менш важливим умовою успішності реалізації мети представляється вироблення загальної стратегії виховання. Вона може бути сформульована в ідеї про те, що самоактуализирующейся розвивається, коли виховний процес в школі відповідає двом основним вимогам: 1) якщо виховує діяльність буде інструментував як самодіяльність вихованців; 2) якщо в ході виховного процесу учні включаються в процес самопізнання і САМОвоспі танія.

психологи виділяють два основних джерела самовиховання, реалізуючи які вихователь може стимулювати самоактуалізацію особистості школяра у виховному процесі:

J) зовнішні вимоги, що переходять у внутрішній план і актуализирующие внутрішні протиріччя школяра;

2) внутрішні вимоги особистості до себе, обумовлені усвідомленням протиріч «Я реального» і «Я ідеального», між цілями зростаючого людини і можливостями їх реалізації, між усвідомленими недоліками і потребою їх викорінення. Блискучим прикладом цього є щоденники Л.Н. Толстого. Ось один із записів: «Я дурний собою, незграбний ... нудний для інших, нескромний, нетерпимий (intolerant) і соромливий як дитина. Я майже невіглас. Що я знаю, тому я вивчився абияк сам, уривками, без зв'язку, без толку і

то так мало. Я нездержливий, нерішучий, непостійний, нерозумно пихатий і палкий як все безхарактерні люди. Я не хоробрий. Я неаккуратен в житті і так ледачий, що неробство стала для мене майже нездоланною звичкою. Я розумний, але розум мій ще ніколи ні на чому не був ґрунтовно випробуваний. У мене немає ні розуму практичного, ні розуму світського, ні розуму ділового. Я чесний, тобто люблю добро, зробив звичку любити його; і коли відхиляюся від нього, буваю незадоволений собою ...; але є речі, які я люблю більше добра, - славу »*.

Нерідко самовиховання буває пов'язане з протистоянням .соціально-побутового оточення, з яким взаємодіє підліток. У позитивному випадку це підсилює стійкість його життєвої позиції: «Я, дійсно, є тією білою вороною, про яку ми сьогодні говорили, так як я не споживаю спиртних напоїв і ніколи не страждала від нікотинової залежності на відміну від своїх однокласниць. Але від цього я не страждаю, у мене все одно є друзі і в компанії я себе чужий не відчуваю »(Наталія К.).

поняття мети діалектично.Постановка мети свідомо тягне за собою її конкретизацію - визначення стратегічних і тактичних завдань виховання. Стратегічні завдання дозволяють педагогу на основі аналізу умов,в яких протікає навчально-виховний процес, визначити основні напрямкийого діяльності, відібрати зміст і засоби виховання, намітити конкретну програму організації та розвитку учнівського колективу, «програму людської особистості» стосовно до кожного вихованця, виробити стратегію і тактику своєї взаємодії з малим педагогічним колективом, з позашкільними навчально-виховними закладами, з батьками учнів.

СТРАТЕГІЧЕСКІЕЗАДАЧІ ВИХОВАННЯ

вибір стратегічних завдань виховання - це є відбір змісту виховної роботи шкільним педагогом. Це вибір тих областей куль

С. 38.

Толстой Л.Н. Щоденники 1847-1894 рр. Соб.соч .: В 20 т. М., 1965. Т. 19.

Попередня   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   Наступна

Маленкова Л.И. | Вступ | Виховання: сутність, призначення, сучасні ідеї | Виховання, його специфіка і характерні особливості | Дитина, діти, дитинство. Школяр у виховному процесі | Шкільний педагог як суб'єкт виховання | В, Лізінскай | Виховує середовище і її тхне | Сім'я як чинник виховання | Бєлкін А. С, Основи вікової педагогіки: В 2 ч. Єкатеринбург, 1992. |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати