На головну

Дитина, діти, дитинство. Школяр у виховному процесі

1. I. Технологія організованого спілкування школярів.
  2. II. 8.4. Розвиток мови в процесі навчання
  3. III. Інноваційні технології, використовувані в навчальному процесі
  4. III. Принципи, які стверджують реалізацію в процесі навчання закономірностей пізнавальної діяльності учнів
  5. III. Технологія педагогічної взаємодії з батьками школярів
  6. Адміністративне право регулює відносини, що складаються в процесі організації і діяльності ... влади
  7. Активність особистості в процесі засвоєння і перетворення речових вимог

Мал осіб порівняно зі світом, великий світ в людині.

В. Лізінскій

Як світ змінюється!

І як я сам змінююся!

Лише ім'ям одним я називаюся, -

Насправді те, що називають мною, -

не я один. Нас багато. Я живий.

//. Заболоцький

ДИТИНА ЯК ОБ'ЄКТ І СУБ'ЄКТ ВИХОВАННЯ

У концепції гуманістичної педагогіки, різних її течій і напрямів поступово оформилася і в сучасних умовах міцно утверді-

1.3. Дитина, діти, дитинство. Школяр у виховному процесі 37

лась думка про те, що дитина, будучи суб'єктом різноманітних відносин з навколишньою дійсністю, є і суб'єктом різнобічної діяльності в виховному процесі. І, отже, при такому підході виховний вплив педагога повинно розглядатися як Взаємодії. Це основна умова успішності виховання.

ДИТИНА ДІТИ. ДИТИНСТВО

Пригадуються відомі рядки Л.Н. Толстого: «Щаслива, щаслива, безповоротна пора дитинства! Як не любити, чи не плекати спогадів про неї? Спогади ці освіжають, підносять мою душу і служать для мене джерелом кращих насолод ».

Отже, що ж таке дитинство?У чому його специфіка? У чому відмінність від дорослості? У тлумачному словнику СІ. Ожегова - це «дитячий вік, дитячі роки (до отроцтва)», В «психологічному словнику»: «Дитинство - термін, що позначає періоди онтогенезу від народження до підліткового віку:

\. Дитинство -до 1 року.

2. Раннє дитинство - 1-3 роки.

3. Дошкільний вік - від 3 до 6-7 років.

4. Молодший шкільний вік - - від 6-7 до 10
 11 років".

Значить, з сторо наукової точки зору дитинаце людина у віці від народження до 10-11 років, тобто до закінчення першої ланки навчання - початкової школи. Хоча в життєвої-буденному лексиконі батьків словом «дитина» нерідко називають і підлітка, і старшокласника, а нерідко і дорослої людини, найчастіше висловлюючи родинні зв'язки і відносини. Так кажуть педагоги-професіонали, мабуть, від того, що вони сповідують почуття любові до: дітям, організовують процес розвитку і виховання людини у віці від 6-7 до 16- 18 років, тобто в період шкільного дитинства. Це і є предмет нашого розгляду.

У життєвій практиці нерідко побутує думка, що дитячі роки - це підготовка до життя. Найчастіше це твердження народжується з порівняння дітей з дорослими: вони, мовляв, нетямущі, нездари, бачать світ інакше, оши-

38 _ Глава I. Виховання як педагогічне явище

подейкують, плачуть, конфліктують, роблять помилки ... І тому їх треба-де повчати, наставляти, виправляти, застерігати, «тримати в узді», приборкувати І.Д. Загалом, перекроювати за образом і подобою дорослого.

Це не так. Про це ще у Я. Корчака, неперевершеного знавця дитинства: «Є нібито подвійне життя: одна-важлива і поважна, а інша - поблажливо нами допускається, менш цінна. Ми говоримо: майбутній чоловік, майбутній працівник, майбутній громадянин: ..

Ні! Діти складають великий відсоток людства ...

Чи існує життя в жарт? Ні, дитячий вік -Довго, важливі роки в житті людини ... Сто дітей - сто людей, які не колись там, не ще ... не завтра, а вже зараз ... люди.- Чи не маленький світ, а світ , не малих, а великих, не "невинних», а глибоко людських цінностей, переваг, властивостей, прагнень, бажань ».

І у сучасного тонкого психолога і талановитого психіатра В. Леві: дитинство «не тільки невикорінно -неудобственний придаток світу великих. Не тільки пробірка для вирощування членів суспільства.

Дитинство має свою неписану історію .., свої закони і звичаї, свою мову і свою культуру, що йде з тисячоліття в тисячоліття »*.

Цікаво, що і самі діти гідно оцінюють цей яскравий, повний несподіваних вражень, нерідко - контрастів і протиріч період своєї життя.Життя «по правді», «справжні», життя не в жарт, а всерйоз.

«... Дитинство - одне з найкращих вражень мого життя. Це було давно. Вага було для мене в яскравих фарбах. Багато гуляв, відпочивав. Словом, було чудово. Подій було дуже багато. Але яке ж вибрати? Мабуть, це поїздка на Чорне море, коли ми були 6 днів і тоді я чув вперше орган. Я дуже тоді здивувався і зрадів »(Роман 3., 11-й клас).

ХАРАКТЕРНИЕОСОБЕННОСТІДЕТСТВА

Основні особливості дитинства, відрізняють дітей від світу дорослих, такі.

Лєєй В. Сповідь гіпнотизера. Кн. 2. Кот в мішку. М, 1994. С. 173.

1,3. Дитина, діти, дитинство. Школьнік_в виховному процесі 39

1. Діти маленькі, слабкі, невмілі, багато чого не знаю
 щие.
Їх підстерігають небезпеки, помилки, непереборний
 мие труднощі (як фізичного, так і духовного пла
 на), перешкоди ... Вони потребують турботи і допомоги
 дорослих. Вони багато чого не вміють: вирішувати важкі завдань
 ки, плавати і пірнати, майструвати щось корисне, сидіти
 тихо і спокійно, будувати відносини з однолітками і
 дорослими, ставити цілі і їх досягати, виходити з
 конфліктних ситуацій.

Вони багато чого бояться: смерті, темряви, втрати близьких і рідних, самотності, стихійних лих, хвороб, аморальних людей, шкільних невдач, несправедливості, злочинців, диких тварин і комах, зради друзів ... Вони багато чого не люблять: манної каші, п'явок і тарганів, непередбачуваних ситуацій, грубості, зарозумілості, деяких однолітків і дорослих, «коли мене сварять і карають несправедливо», «непосильну і безглузду роботу», «коли принижують мою гідність» ...

В. Леві писав: «... Травми дитинства. У кого їх не було? .. Все дитинство - суцільна травма, безперервний забій душі ».

2. Діти на відміну від дорослих, що живуть або про
 минулим, або майбутнім, вміють жити справжнім,цінувати
 поточний момент, радіти життю як такої (солниш
 ку, мамі, морю, вітерцю, співу птахів, що повзе мура
 в'ю, світлячку, сміху ...): «У дітей немає ні минулого, ні
 майбутнього, зате на відміну від нас, дорослих, вони вміють
 користуватися справжнім »(Ж. Лабрюйер).

Дітей багато радує в реальному житті: сонце, ранок, хороша погода, квіти, тварини, зоряне небо, музика, книги, мурашник, затишний і теплий будинок, шкільні успіхи, хороші педагоги, кращі друзі, любов оточуючих, свої мрії і фантазії .. .

3. Діти бачать світ інакше,ніж дорослі. По-своєму його
 пояснюють, оцінюють, вступають з ним у взаємодій
 ність, у своїй логіці будують свою поведінку.

, .. Я повинен над квітами нахилитися Чи не для того, щоб рвати або зрізати, А щоб побачити добрі їх особи І добре обличчя їм показати ...

Андрій К

Глава I. Виховання як педагогічне явище

Нерідко це неординарне бачення світу стає причиною нерозуміння дітей дорослими і навіть конфліктів.

Епізоди з повсякденного життя:

Дівчинка пояснює розлючений мамі, що вона обміняла свою нову ляльку на світлячка ( «якогось мерзенного черв'яка»), тому що лялька нежива, а світлячок живий і світиться в темряві.

Трирічна Оленька М. розібрала на дрібні частини будильник: шукала у нього ніжки, тому що дорослі говорять, що він ходить.

Артур І. (2,5 року) обірвав щойно розпустилися садові квіти (!), Щоб ... подарувати їх мамі й бабусі.

Денис (4 роки) побачив по телевізору кориду: «Подивіться, як корову мучать!»

Ігор (3 роки) любить пустувати і нерідко буває покараний. Бачить, як бабуся общипує гусака. Журиться: «Бідний гусак! Адже нічого не зробив! »

4. Діти - Дослідники, «відкривачі» великого світу навколо, «чомучки»,бо запас знань малий, життєвого досвіду не вистачає, а пізнати, світ хочеться якомога швидше, вступити з ним у взаємодію негайно, вже зараз, а не колись там в майбутньому, коли «виростеш і станеш дорослим». -

Ось чому дівчатка-дошкільнята приміряють мамині сукні та туфлі, фарбуються, як папуаски, крутяться перед дзеркалом, уподібнюючись мавпам. А хлопчики грають в космонавтів, льотчиків, військових, акробатів і клоунів .., а ще, на жаль, в крутих бізнесменів, рекетирів, мафіозі, п'яного тата і т.п.

Кожному дорослому (не тільки батькам і педагогам) знайомі «сто тисяч чому», які «живуть на білому світі»: чому годинник цокає? Чому вимерли динозаври? Чому не можна свешиваться з балкона? Чому люди ходять на двох ногах, а собаки на чотирьох? Навіщо собаці хвіст? Як це така велика бабуся вміщується в банку (бабуся все життя пропрацювала в Держбанку)?

А кому незнайоме дитяче словотворчість, талановитості якого не втомлюєшся захоплюватися і дивуватися: чи не грубка, а гречка (Адже гріє ж); НЕ котушка, а матінка

1.3 .Ребенок, діти, дитинство Школяр у виховному процесі 41

(На неї нитки намотані); НЕ самовар, а водовар (Воду варить); НЕ вихователька, а ругательніца (Тільки і робить, що лається) ...

А дитячі відкриття (на сухому мовою педагогіки - це «суб'єктивне відкриття світу, вже відкритого дорослими») - ' «Виявляється, в телевізорі ніхто не сидить, а звук і зображення передаються по проводах», «Лід - це та ж вода, коли розтане »,« Я знаю, що Баба-яга тільки в казках живе, тому що ми були в зоопарку, там є і вовк, і ведмідь, і зайчики, і сороки ...; ми з татом довго шукали клітку з Бабою-Ягою, а її немає ... »,« Виявляється, все люди і мавпи походять від мавп ... І моя мама була мавпочкою, тільки у неї немає фотографії »,« До нас в садок на ялинку приходив не Дід Мороз, а Тамара Іванівна з бородою »; малюк в поліклініці: «Мама, а для чого дітей зважують? Я знаю: щоб дізнатися, скільки вони коштують! »...

Ще Я. Корчак помітив, що нерідко дорослих шокують деякі дитячі ігри, дослідження, досліди: «Ми недолюблює деякі дитячі ігри, дослідження, досліди. Дитина ходить на четвереньках і гавкає, щоб зрозуміти, як справляється з цим собака, пробує кульгати, наслідує горбатому старому, косоокість, заїкається, гойдається як п'яний, зображує побаченого на вулиці божевільного, ходить, закривши очі (сліпий), затикає вуха (глухий) , лягає нерухомо, утримуючи дихання (помер), дивиться через окуляри, затягується цигаркою, потайки пробує завести годинник, обриває у мухи крила (як вона полетить?), притягує магнітом перо, цікавиться будовою вуха (що там за барабанна перетинка), горла ( що там за мигдалини?), пропонує дівчинці грати в доктора, сподіваючись, що побачить, як там у неї, біжить з збільшувальним склом на сонці, слухає шум в раковині, б'є кременем про кремінь ... »

Хочемо ми чи ні, але дітей треба прийняти такими, як вони є, - дослідниками, експериментаторами, «чомучками» ...

5. Діти люблять себе:своє тіло, свою душу, свій внутрішній і зовнішній світ. Його старанно оберігають, плекають, противляться грубого вторгнення в нього. Чомусь в офіційній педагогіці дитячих установ це при-

піти гуляти, дивилася у вікно і, якщо там вже гуляло людини три-чотири, дзвонила ще чотирьом і тільки тоді йшла гуляти. Це був час колективних, рухливих ігор: хованки, козаки-розбійники, паролі, светофо-рики - це наші улюблені письменники і поети ... І обов'язково - разом ».

7. Діти емоційні.Чи не удавано, що не виборець
 однак, не ситуативно, не для кого-то або чогось, що не прихований
 але ... а щиро, відкрито, «усіма частинками душі»: вони
 люблять, ненавидять, розуміють, співчувають, сприяють,
 підтримують ...

Трирічна Оленька М. плаче, бачачи біль іншого: «Шкода царівну Несмеяну», «Шкода Вовка, якого мисливці розпороли живіт, щоб дістати Червону Шапочку», «шкода маму: їй прокололи вушка для сережок», «шкода братика, якому постригли волосся» , ..

Підлітки волають від радості перемоги спортивної команди; заразливо регочуть, коли смішно; бурхливо реагують на несправедливість; можуть побити не виправдав довіри однолітка, азартно включаються в гру ... В юності - взагалі «повінь почуттів»: дружби, любові, захоплення життя, глибоке переживання невдач, захват перемоги, неприйняття самотності або, навпаки, любов до усамітнення ...

Ну а скільки історій можуть розповісти батьки і педагоги про зароджується, невинному, наївному почутті любові. Діма прийшов з дитячого саду і пошепки повідомив мамі: «Мамо, ти знаєш, я, здається, закохався». «Чому ти так думаєш?» Діма відповів: «Коли Леночка смокче цукерку, у мене в роті теж солодко, а коли вона вдарить коліно - мені теж боляче».

Не будемо тут торкатися «любовних» історій підлітків і старшокласників - вони численні, всім добре відомі.

8. Діти великодушні.Вони вміють прощати і забувати
 погане, заподіяну їм кривду і біль. У А. Екзюпері
 читаємо: «... Отакі ті дорослі. Не варто на них
 сердитися. Діти повинні бути дуже поблажливі до
 дорослим ». І адже поблажливі. Прощають все: побої
 батька; мати, недавно в серцях восклікнувшему; «сам процес
 ти зараз же! Уб'ю! ». І батька, який колись кинув,

1.3. Дитина, лети, дитинство, Школяр у виховному процесі 45

через якого життя склалося важко, хочуть бачити. І вчительку, яка вчора зганьбила перед класом, а тепер покаялася, вибачилася ...

9. Діти щирі,всі приймають всерйоз, довіряють
 дорослим, знаючим і досвідченим. І нерідко помиляються,
 боляче переживають травми і образи. Страждають. І ... взрос
 леют, мужніють на цьому досвіді.

«... Я пам'ятаю, як мене відучували від пустушки. Мені було два роки, але я ще смоктала пустушку. І одного разу я встала вранці і мама сказала, що соску потягла собака. І я протягом тижня підходила до кожної собаці на вулиці і просила віддати соску »(Ю. Григор'єва).

Зі спогадів студента: «Старша сестра, яка прийшла з першого уроку біології, розповіла мені, що людина складається з клітин. Мене вразило відкриття: «Значить, я теж з клітин! Значить, і динозаври - з клітин! »З тих пір я довго думав, що ось-ось перетворюся на динозаврика. Я став у них грати, і років зо два-три жив у світі уявних динозаврів ».

... Дорослі помічають, що з деяких пір (років в 12-14) діти не люблять ходити в гості з батьками. Ми задалися питанням, чому так. Виявилося, в більшості своїй тому, що їх не приваблює застілля і ще «звичайно ж, всі говоритимуть:« Ах, какая прелесть ця дівчинка! Ах, яка ж велика виросла! Ах, як на маму (тата, бабусю, дідуся ...) схожа! ... Гидко! »

10. Діти - Мрійники, фантазери, оптимісти ...Про що
 тільки не мріють! Які фантазії не складають і не
 програють. І головне - вірять в них. Спрямовані в бу
 дущее. У краще і щасливе майбутнє. І зле, якщо у
 коло - - похмурі обличчя дорослих, приземлені розмовах
 ри, тьмяна буденщина. «Щастить» того, у кого в будинку і
 навколо радісно, ??світло, оптимістично. «... Я завжди меч
 тал стати міліціонером або космонавтом, хотів, щоб
 У мене була найкрасивіша дівчина у всьому Всесвіті,
 щоб вона мене любила все життя до гробу. Я мріяв про
 тому, що коли я виросту, буду збирати всіх собак (без
 Домна) себе додому, буду їх мити і за ними доглядати.
 Я мріяв стати дуже щасливим »(Аркадій Б.).

«Я страждала від того, що не можу полетіти і приєднатися до зграї журавлів, мені було гірко від цієї страшної

46_____________ Глава _I _Воспітаніе_как__педагогіческое явище

безпорадності »(Маша Ц.) -« Мріяла бути нареченою в білому красивому платті і фаті, і бути актрисою, і зіграти роль Дінка з книги Осєєва »(Юля К.).

11. Діти боляче переживають недосконалість навколишнього світув самому широкому розумінні цих слів. Миру матеріального і духовного світу. Вони гостро страждають від його парадоксальності і суперечливості. Кожен по-своєму вирішує для себе ці проблеми. Зі спогадів студента: «Я згадую, як гірко плакав від двох відкриттів. Перше - смертність. «Невже я теж?.. Мама, як ?! І ти теж?.. Минуло. Прийнято. Друге - безкрилість. Як всім дітям, мені снилося ... що я літаю - з чарівної природністю ... а на самій-то справі всього лише живеш, і крадькома про це знаєш і чекаєш випадку ... »

... Дитина потрапила до лікарні: наївся землі - вирішив перевірити, як це з землі виростають прекрасні квіти, смачні фрукти і овочі, могутні дуби ... Звідки вони там? Може бути, можна їсти землю?

Суперечливий світ народжує протиріччя в самій сутності дитини: в його сприйнятті світу, вчинках,

самовираженні.

12. І як наслідок всіх попередніх особливостей, по образному вираженню М. Снайдер і Р. Снайдер *:

«Дитина завжди організовує свій Життєвий Світ,в якому він живе і з якого діє. Із зустрічей з усім, що його оточує, дитина організовує унікальний особистісний світ-для-життя. Цей Життєвий Світ організований роботою дитини над своїм зростанням, перспективами уяви і значеннями конкретних дій, людей і

речей ....

Життєвий світ дитини не може бути дано йому кимось іншим. Кожна дитина творить його зі свого досвіду, намірів і пробудівБліхся в ньому значень. Головна функція вихователя - допомогти дитині навчитися зберігати свій життєвий світ. Тому що дитина і світ повинні бути разом.

Ми виявили наступні організують центри Життєвого Миру дітей:

1) зростання, над яким дитина працює;

1.3-Дитина, діти, дитинство. Школяр у виховному процесі 47

2) почуття з приводу себе;

3) люди і речі в світі дитини;

4) способи зустрічі з життям;

5) країни, що розвиваються значення (система цінностей);

6) майбутнє.

Знання цих організуючих центрів є основним в розумінні дитини ».

СПЕЦІФІКАШКОЛЬНОГОПЕРІОДА ДИТИНСТВА

Шкільні роки по праву вважають найбільш динамічним, інтенсивним періодом розвитку людини. За ці десять років відбуваються докорінні зміни в фізичному, психічному і соціальному розвитку людини. Якщо сказати коротко, то це перехід від раннього, дошкільного дитинства до атестата зрілості, тобто до фактичної дорослості, коли людина здатна до матеріальної і духовної самостійності у всіх сферах життя і діяльності.

Філософи вважають, що за десять шкільних років, пройшовши через приблизно 10 000 уроків, людина переходить з позиції споживача матеріальних і духовних благ в позицію їх творця, виробника. Дійсно, малюка-дошкільника годують, одягають, купають, з ним грають, йому читають, співають колискові пісеньки, возять спочатку в колясці, потім в транспорті, купують морозиво, цукерки, іграшки ... А випускник школи - це людина, фізично і психічно готовий виконувати певні соціальні ролі: трудівника (виробника матеріальних і духовних благ), учащегося'висшей школи (інтелектуально-пізнавальна діяльність наближається до наукового пізнання), громадського діяча (здатний визначити свою соціально-політичну позицію), сім'янина (творця сім'ї, позиція чоловіка і дружини, батька і матері, вихователя власних дітей) справжнього споживача культури (коли є потреба в музиці, поезії і прозі, живопису, театрі і т.д.). Іншими, піднесеними словами: це людина (в істинному високому значенні цього слова), готовий жити і діяти за законами ІСТИНИ, ДОБРА і КРАСИ.

48_____________ Глава I. Виховання як педагогічне явище

Таким чином, «розвиток людини в школі як особистості і суб'єкта діяльності обов'язково включає в себе розвиток:

1) інтелекту;

2) емоційної сфери;

3) стійкості до стрессорам;

4) впевненості в собі і прийняття себе;

5) позитивного ставлення до світу і прийняття інших;

6) самостійності, автономності;

7) мотивації самоактуалізації, самосовершенствова
 ня (сюди входить і мотивація навчання як найважливішого
 елемента саморозвитку).

У сумі ці ідеї можна назвати позитивної педагогікою або гуманістичною психологією виховання і навчання »*.

Це з позитивної, заданої суспільством точки зору. Але є ще й внутрішній план дорослішання людини в період шкільного дитинства. Він вносить серйозний коректив в організацію виховного процесу. За спостереженнями шкільних психологів **, сучасна дитина (підліток) виносить ще й такі уявлення про себе, інших і світі людей взагалі:

«По-перше, все можна оцінити (за рік першокласник отримує близько 200, а старшокласник - близько 2000 оцінок), за отриманими оцінками людей можна ранжувати; ці оцінки з навчального предмета переносяться на особистість і взаємини в цілому;

по-друге, те, чого навчають батьки і школа, далеко не завжди відповідають реаліям життя, школа дасть багато непотрібного, головне - цього не навчиться (не тільки в плані предметного навчання, а й деяких форм колективної взаємодії);

по-третє, в людині багато негативного, неблагополучного, що не'может бути прийнято і має бути виправлено, відкинуто (переконання в користь критики та самокритики, який поєднується з абсолютною нерозвиненістю

* Цит. по кн .: Бардівська І.В., рвані А.А. Педагогіка. М., 2001. С. 171.

"* Волкова М.В. Психологія як шкільний предмет. В альманасі «Світ людини. Філософія. Освіта. Культура ». Вип. 2 / Под ред. А.Ф. Малому Шевська. Калуга, 1996. С. 39.

1.3. Дитина, діти, дитинство. Школяр у виховному процесі 49

конструктивної рефлексії, що підтверджується експериментальними дослідженнями);

по-четверте, виграти можна за рахунок програшу іншого ,, і, якщо ти не будеш пильний, обов'язково най.-дутся люди, охочі виграти за твій рахунок ... І інші уявлення ».

КРИЗИ ШКІЛЬНОГО ДИТИНСТВА

Ускладнює процес виховання і той факт, що протягом шкільного віку зростаючий людина проходить через два періоди кризи: «Криза 6-7 років» і «підлітковий криза», які характеризуються значними змінами у фізичному і психічному розвитку, в істотній зміні соціального статусу.

«Криза6-7 років »припадає на час вступу дитини до школи, яке знаменує собою зміну провідних, найважливіших безпекових в розвитку людини видів діяльності: були -игра і спілкування (за природою своєю мимовільні види діяльності), стала - навчальна діяльність, в основі якої чи не найважчий, навіть виснажливий для маленького., незміцнілого ще чоловічка праця, що вимагає величезного напруження, фізичного, психічного, морального. І дитина починає «чинити опір», «захищатися» в різних, часом нерозуміючими дорослими формах. Втомлений сидіти на уроках першокласник встає і просунутий до дверей: «Я, мабуть, додому піду, набридло мені тут у вас». Маленька дівчинка перед виходом до школи (мама поспішає на роботу) знову роздягається, лягає в ліжечко і закриває очі: «Я краще спати буду». Першокласникам в кінці чверті задали заповнити всі пропущені сторінки в прописах; дівчинка пише (словами трирічної сестрички): «Я йду і бачу Киху, а назустріч їй Зая, а за ним - Вовк »і т.д. А в кінці сторінки: «Лист і читання -ось краще мука» ... Кожен батько і вчитель можуть до безкінечності розповідати подібні історії про труднощі і протиріччях дорослішання в цей період: і «непокірні вони», і «занадто самостійні», і « вигадники такі, що диву даєшся », і« все перетворюють на гру », і« фантазери, яких світ не бачив »...

Вік від 10-II до 14-15 років - підлітковий вік,за влучним висловом Н.К. Крупської, - «вже не

дитина, але ще не дорослий ». Ось чому його називають ще перехідним, переломним, а нерідко важким. Це період інтенсивного і нерівномірного переходу від дитинства до дорослості.

Розвиток підлітка настільки інтенсивно, що виникла необхідність для зручності організації навчально-виховного процесу виділити поняття молодшого і старшого підліткового віку - 5-7-й і 8-9-й класи.

З точки зору основних видів діяльності це особливий період розвитку: за соціальним статусом підліток-учень, але, на жаль, для нього самого на перший план виходить діяльність спілкування, а аж ніяк не навчальна. Запитайте у підлітків середнього шкільного ланки, які юрмляться I вересня близько школи, навіщо вони прийшли в школу, що їх зараз сюди притягує, що їх радує в школі. Мало, хто відповість: «навчання». Найімовірніше: «спілкування з друзями», «подивитися, хто з вчителів у нас буде», «зустрітися з однокласниками», «побачити, які стали дівчата (хлопці)» ... І інші види діяльності -як хобі.

Фізичний розвиток:швидкий, але нерівномірне зростання кінцівок при відставанні розвитку грудної клітини, інтенсивний розвиток серця при відставанні розвитку судинної системи, в скелеті - заміна хрящів на кістки, інтенсивне статеве дозрівання (і ... величезний, підвищений інтерес до нього). Психічні зміни:переважання збудження над гальмуванням (але це процес керований); мислення абстрактне, але з опорою на конкретно-образне; увагу довільне; пам'ять теж довільна, перехід від механічної до логічної; своєрідні акцентуації характеру; часті афекти (короткочасні, сильні емоційні спалахи) і негативізм (схильність до заперечення, опору впливу оточуючих, і перш за все батьків і педагогів). важливими особливостями соціального розвиткуслід вважати розвиток самосвідомості, прагнення до самовизначення і самоствердження, «почуття дорослості * (прагнення до цінностей дорослих), яскраво виражену потребу в товаристві і дружбі; прагнення до незвичайного, романтичного; поява першого почуття любові ...

1.3. Дитина, діти, дитинство. Школяр у виховному процес 51

В останнє десятиліття вважається: саме починаючи з підліткового віку, молодь характеризується таким новим в нашому педагогічному лексиконі словом, як «Тінейджери»,тобто сучасні підлітки, нове їх покоління, що мають свої звичаї і стиль, своїх кумирів, свій жаргон, свій спосіб життя - свою субкультуру.

Доречно тут сказати про те, що в основі психологічної характеристики юних тінейджерів, як і в розгадки того, чому підлітковий вік1 вважається важким, перехідним, переломним, лежать помічені вченими, фізіологами, психологами та педагогами, протиріччя отроцтва, блискуче описані В.А. Сухомлинським в книзі «Народження громадянина».

Звернемося за доказами правомірності сказаного вище до живого матеріалу, даного самими підлітками.

Смирнова Альбіна:

13'лет - жахливий вік!

13 років ... Скажи, ти хто?

Ти не дитина і не дорослий,

А, може, разом той і той.

Тобі так хочеться відкритися всьому світу,

Але частіше говориш ти сам з собою.

Тобі потрібна зима квітучим влітку,

Сумуєш про літо сніговою взимку.

Катя З .: «Що любила? Перебувати одна. Грати сама з собою або зі своїми тваринами ».

Віра П. (9-й клас): «Я не люблю, коли мені вказують, що треба робити. Хоча я розумію, що це правильно, я все одно не зроблю це; ... Людей, які хочуть здаватися краще, ніж вони є; людей, яким відкриваєшся, а вони потім плюють тобі в душу. Я відразу ж починаю відчувати відразу до них; лицемірів, які говорять за спиною зовсім не те, що вимовляють в обличчя; я не люблю місто ».

вік 'старшокласників (15-17 років), тобто молодший юнацький, серед шкільних педагогів кризовим не рахується. Старшокласник - майже доросла людина. Основні види діяльності: навчальна, найчастіше професійно орієнтована, і трудова - в обраному напрямку. З цим, як правило, пов'язані й інші види

діяльності, які, втім, можуть виступати і в якості хобі або відпочинку на дозвіллі.

Вчити старшокласників - задоволення. Але виховувати набагато важче, бо вони (і абсолютно справедливо!) Вважають себе дорослими. Соціальний розвиток і ста- ^ лення старшокласників характеризується такими основними рисами: період вироблення світогляду і визначення життєвої позиції у всіх сферах (праця, подальшу освіту, любов, сім'я, діти і т.д.); формування ідеалів; романтична піднесеність і оптимізм; критицизм в запереченні сьогоднішнього в ім'я кращого майбутнього (особливо в сучасному мінливому світі); пошук сенсу життя і відповіді на складні її проблеми (нерідко аж до психічних розладів і депресій); активний пошук ідеалу в дружбі і любові; потреба в самопізнанні і самовихованні і її активна реалізація (ведуть запеклі дискусії на цю .Тем, максималистски критичні до дорослих і однолітків, починають записувати свої думки у віршах, прозі, щоденниках; визначення свого місця в ієрархії колективу (класу, групи ...) .

Старшокласники намагаються осмислити життя. Причому незмінно це осмислення зачіпає їх емоційну сферу: то несвідома смуток, то безмірно переповнює радість і бажання обійняти цією радістю весь світ, то безпросвітна туга і смуток, то божевільна жага вражень і змін ... Характерно для четирнад-цати-п'ятнадцятирічних вірш Римми Абдрахма -нової «Життя»:

Ну чому так важко жити? І серце смуток весь час гризе. Завжди стоїть питання: як бути? Ніхто відповісти не допоможе.

Все життя мені здається сумна, За винятком моментів. А життя одне, всього одна, І вся з маленьких фрагментів! А в тих фрагментах, як завжди, Хоч щось та не в порядку. І часто від того сумна. Намагаюся жити я без оглядки.

1.3. Дитина, діти, дитинство. Школяр у виховному процесі 53

ІНДІВІДУАЛЬНИЕІ ПОЛОВИЕРАЗЛІЧІЯ

На тлі вікових особливостей шкільного періоду розвитку і виховання людини необхідне знання педагогом індивідуальних відмінностей. До них слід віднести такі:

> - Історії народження і розвитку (медико-психологічний анамнез);

* - Стан здоров'я на даний момент; наявність або відсутність відставання або забігання вперед у розвитку окремих органів організму; наявність або відсутність будь-яких хвороб;

> - Середовище проживання (матеріальна і культурна), умови життя і виховання; застосовувалася раніше методика виховних засобів, методів і прийомів; > - Найважливіші події в житті дитини та оточуючих

його людей;

> - Особливості протікання найважливіших психічних процесів: відчуття, сприйняття, уяви, уваги, пам'яті, мислення, мовлення;

> - Спрямованість особистості: потреби, мотиви, інтереси, схильності, переконання, світогляд; > - Задатки і здібності;

> - Властивості вищої нервової діяльності, темперамент; ** Характер як складна сукупна характеристика особистості. Коли ми хочемо відтінити індивідуальність людини, ми говоримо саме про характері.«Характер * може бути: сильний чи слабкий, оптимістичний або песимістичний, урівноважений - нервовий, легкий - важкий, відкритий - замкнутий, гордий - принижений, самокритичний - самозакоханий, правдивий - брехливий, тактовний - грубий, відповідальний - недобросовісний , щедрий - жадібний, гуманний - егоїстичний, принциповий - безпринципний, акуратний - неохайний і т.д.

У підлітків, наприклад, виділяють тип характеру: ги-пертімний (рухливість, схильність до пустощів), циклоїдний (дратівливість, схильність до апатії), лабільний (підвищена недовірливість і примхливість), сен-

* Весь матеріал про характер інт. по кн .: Ирхин Ю.В. Психологія успіху. Як Ілля на людей і управляти собою. М., 1992. С. 10-1 !.

1.3.ребенок, діти, дитинство Школяр у виховному процесі

сітівний (підвищена чутливість до незнайомих),

психастенический (ранній інтелектуальний розвиток, самовпевненість і безапеляційність), шизоїдний (замкнутість, байдужість), істероїдний (егоцентризм), когось формовий (некритичність, слабовілля), нестійкий-дозвільний (байдикування) ».

Статева приналежність також вносить свою специфіку в розвиток і виховання школярів. Я. Корчак писав: «Хлопчики ... нітрохи не гірше дівчаток, вони просто інші ... Недоліки та гідності є і у дівчаток, і у хлопчиків ...»

Психофізіологічні і педагогічні відмінності хлопчиків і дівчаток можна узагальнити в такі групи:

1) біологічні - анатомо-фізіологічні і психо
 фізіологічні особливості будови і функціонує
 вання організму;

2) соціальні - підготовка до життєвих позиціях мужчи
 ни і жінки, чоловіка - дружини, батька - матері в суспільстві;

3) історично сформовані традиції, звичаї, звичаї,
 впливають на сьогоднішню долю дівчинки - дівчина
 ки - жінки, хлопчика - юнаки - чоловіки;

4) психолого-педгогіческіе: ставлення до дівчинки - маль
 Чику в навколишньому мікросередовищі і системі виховання
 будинки і в дитячих навчально-виховних установах.

СУЧАСНІ РЕАЛІЇ ДИТИНСТВА

Істотним новотвором школярів слід вважати сучасні реалії дитинства та їх наслідки: змінилися соціальні, політичні, економічні, культурологічні ... умови життя, які потягли за собою зміни в характеристиці сучасних дітей.

Назвемо лише деякі: велика інформованість, прилучення до техніки (в тому числі до нових інформаційних технологій, аж до Інтернету), свобода і розкутість .в поведінці і способі життя, незалежність від кого б то не було, підвищена критичність, свобода вибору і волевиявлення, орієнтованість на західноєвропейський і американський спосіб життя, більш раннє дорослішання, підвищена політизованість одних і байдужість інших, переоцінка життєвих цінностей, велика орієнтованість на матеріальні цінності, у деяких - неприкаяність і самотність ...

Вперше в історії людства реальністю стала поява молодіжної субкультури, до якої діти долучаються дуже рано. Є і негативні тенденції в дитячому середовищі: неадекватні соціальні норми і форми поведінки, аж до девіантної; прилучення до нервово-стимулюючими засобів (тютюнопаління, алкоголь, наркотики, токсичні речовини); бездоглядність і безпритульність, дитячий суїцид ...

Зрозуміло, це ускладнює процес виховання. І породжує нову проблему сучасної педагогіки - екологію дитинства і екологію виховання *.

САМОВОСПІТАНІЕШКОЛЬНІКА І ПЕДАГОГІЧНА ПОЗИЦІЯ ВОСПИТАТЕЛЯ

І останнє. Ми довели, що дитина (школяр) - суб'єкт виховання. А значить суттю, істотною характеристикою виховання є супутній йому процес СА-МОвоспітанія: усвідомивши свої достоїнства і недоліки, зростаючий людина сама починає свідомо впливати на свій розвиток. Якщо сказати коротко, самовиховання дітей (школярів) у своєму розвитку проходить три основних етапи:

1) в 2-3 роки вперше з'являється і поступово розвиває
 ся, збагачуючись у міру дорослішання «Я сам» (беру ложку,
 вмиваюся, читаю, вибираю одного, їжу в транспорті ...).
 За прикладом дорослих і на власний розсуд;

2) стихійне самовиховання підлітків;

3) перехід до усвідомленого і цілеспрямованого Самос
 лення в юності.

Завдяки цьому ми і можемо ставити у вихованні мета - самоактуалізація особистості - і сповідувати прогресивну гуманістичну педагогіку співробітництва.

Отже, навіть побіжний поверхневий аналіз особливостей шкільного дитинства наводить на важливі думки, про які не можна забувати, торкаючись до долі дитини, організовуючи дитяче життя.

Діти - не такі, як ми, дорослі. Тонше, чистіше, щире. Світ дитинства інший, ніж світ дорослості. Тому не можна до дітей підходити з нашими мірками. І судити

* Про це в кн .: Коротов В.М. Введення в педагогіку. М., 1999. Гол. 6. § 7.

на основі їх. І вершити з позицій віку (знає і досвідченого) дитячі долі. Діти живуть як би в іншому вимірі. Їм важко зрозуміти і прийняти наш світ. Значить треба допомогти. Треба зайняти правильну життєву і психолого-педагогічну позицію. І суть її не "над", не "біля", не "перед" ... А «разом», тобто позицію взаємодії педагога і вихованця в двосторонньому процесі виховання.

Питання для самоперевірки і роздуми

1. Дайте визначення понять «дитина», «діти», «дитинство» -
 доведіть їх фактами і прикладами з власного життя
 і практики.

2. Вікова періодизація шкільного дитинства. Як вона впли
 яет на позицію педагога при роботі з різними віковими
 ми категоріями школярів?

3. Шкільні кризи розвитку. Як їх врахувати при організує
 ції навчально-виховного процесу?

4. Дитинство і дорослість: спільне та відмінне. характерні осо
 бенности дитинства і облік їх у вихованні.

5. Що дає школа розвитку-зростаючого людини? позитивне
 і негативний у впливі школи на нього.

6. Чим обумовлені індивідуальні відмінності в розвитку
 школярів і як їх враховувати у вихованні?

7. Яка специфіка виховання з урахуванням сучасних реа
 лий дитинства?

8. Виховання і самовиховання: їх взаємодія в роз
 тії школяра.

рекомендована література

Азаров Ю.П. 100 таємниць дитячого розвитку. М., 1996.

Баркан А.І. Його Величність Дитина яким він є. Таємниці і загадки. М., 1996.

Божович Л.І. Особистість і її формування в дитячому віці. М., 1969.

Волков Б.С. Психологія підлітка. Психологія розвитку. М., 2001..

Вульфов Б.З., Іванов В.Д. Час дорослих вчинків. Діалоги про шкільну юності'і її проблемах. М., 1993.

Зіньківський В.В. Психологія дитинства. М., J996.

Кулагіна І.Ю. Особистість школяра від затримки психологічного розвитку до обдарованості. М., 1999..

Кураєва Л.Г. Дитинство: соціокультурна реальність. Саратов, 3997.

Лєєй В. Сповідь гіпнотизера. Кн. 2. Кот в мішку. М., 1994. Розділ «Записки на рецептурних бланках. Навіщо потрібно дитинство ».

1.4. Шкільний педагог як суб'єкт виховання 57

Ліхтарніков А.Л. Школяр: проблеми і цінності // Кн. Наш проблемний підліток: Навчальний посібник. СПб., 1998..

Медведєва І.Я., Шитова Т.Л. «Нові» діти. М., 2000..

Світ дитинства: молодший школяр. М., 1981.

Світ дитинства: підліток. М., 1990.

Світ дитинства: юність. М., 1991.

Мухіна B.C. Вікова психологія: феноменологія розвитку, дитинство, отроцтво. М., 1998..

Наш проблемний підліток: зрозуміти і домовитися / Под ред. Л.А. Регуш. СПб., 2001..

Пейперт С. Переворот у свідомості: діти, комп'ютери і плідні ідеї. М., 1989.

Підліток на перехресті епох. Проблеми і перспективи соціально-психологічної адаптації підлітків. М., 1997..

Природа дитини .в дзеркалі "автобіографії: Навчальний посібник з педагогічної антропології / Под ред. Б.М. Бім-Бада і О.Е. Кошлсвой. М., 1998..

Спок Б. Дитина і догляд за ним (в будь-якому виданні).

cvxomauhckuu В.А. Народження громадянина. Обр. пед. соч .:

ВЗтЖ 1979. Т. I.

ФельдштейнДЖ Психологія особистості, що розвивається. М., 1996.

Флейк-Хобсон К., Робінсон Б.Е., Скін П. Розвиток дитини та її відносин з оточуючими. М., 1993.

Попередня   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   Наступна

Маленкова Л.И. | Вступ | Виховання: сутність, призначення, сучасні ідеї | процесу | Мета і завдання виховання; стратегія і тактика його організації | Замовлення № 1233. | В, Лізінскай | Виховує середовище і її тхне | Сім'я як чинник виховання | Бєлкін А. С, Основи вікової педагогіки: В 2 ч. Єкатеринбург, 1992. |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати